Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383745/big_proc-spime-0GD-383745.jpg 4.5732
Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams, 2017

Kniha Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Toledo

Zajímavě zpracována kniha, která vám osvětlí, jak je důležité spát, podíváte se na zajímavosti ze světa zvířat a probere vše, co vás (možná) o spánku napadne. Určitě se nebudete nudit, témata jsou vysvětlena srozumitelně a jasně. Doporučuji všem!

Terka1975

Určitě dobrá populárně naučná věc, která vás přinutí k zamyšlení, zda se člověk zbytečně neokrádá o drahocenný čas, kdy může spát, protože spánek je zde na vědeckém podkladu vysvětlen jako prevence i lék proti nemocem, a člověk si začne vážit každé prospané hodiny a uvědomí si, jak úžasně je tělo vytvořeno. Dobře se vyspat je cesta k tomu být zdravější. A o tom ta kniha je.

Veruru1981

Skvela kniha. Rozhodne nejde jen o vseobecny prehled informaci o spani. Kniha vas nauci jinak o spanku premyslet. Pochopite, ze spankovy dluh nedozenete, ze ve stari nepotrebujete min spanku, ale ze spanek vam proste hur jde, jak spanek souvisi a vasim zdravim. Jde o knihu, ktera zmeni vase zivotno priority a smerovani a pritom nejde o zadne samospasitelne teorie, jak vam predkladaji ruzne radoby vedecke knihy typu Vojacka. Opravdu prakticka kniha, ktera vas pobavi, ale otevre i oci. Doporucuji vsemi deseti!!! Me rozhodne kniha pomohla.

spencer

Myslím, že by se tato kniha měla v životě dostat ke každému, protože obsahuje informace, ze kterých můžeme těžit všichni.
Vysvětluje, že se úplně nedá bojovat proti tomu, zda jste ranní ptáče či noční sova. Mimo jiné se věnuje kofeinu a jeho efektům na naše tělo a samotný spánek. Co mě ale zaujalo nejvíce, byla role spánku při tvoření vzpomínek a zpracovávání nových informací. Díky knize jsem pochopila, proč mi nikdy nešlo se na test naučit ráno a bylo u mě nutné si to alespoň přečíst den předem před spaním.
Opravdu obsahuje plno prospěšných, ale taktéž zajímavých informací o mozku a spánku, které každému laikovi pomůžou pochopit jeho důležitost.

marvarid

Perfektní – na populárně naučný text překvapivě čtivé, ani trochu nudné. Nejlepší byly ty pavoučí sítě - ani ta od pavouka pod vlivem LSD nevypadala tak blbě jako síť utkaná po kofeinu :) Sama se divím, že jsem svoji mateřskou (s nespavými dvojčaty) přečkala bez trvalé újmy na duševním zdraví.

zaz
29.12.2021

Jedna z nejpotřebnějších informacích pro každého. Doporučuji i k zakoupení.

Pavla-Adina
08.12.2021

Zajímavá kniha o důležitosti spánku byla určitě psaná s velkým nadšením.

willy9203
30.11.2021

Toto dílo pohltí člověka na pár prvních stránkách a ohromí ho, co všechno vlastně spánek ovlivňuje. Jenže míň by možná bylo víc - ke konci se již informace opakují a já, který jsem byl přesvědčený spánkofil již od první třetiny knížky, jsem se zbytečně prokousával dalším textem. Celkově ale doporučuji.