Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383745/proc-spime-0GD-383745.jpg 4.796

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams (2017)

Literatura naučná, Zdraví
Vydáno:, Jan Melvil

Kniha Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Dyrmon

Kniha v podstatě shrnuje vše co doposud o spaní víme. Téma spánku mne velmi zajímá, ale bohužel jsem se zde nic tak převratného nedozvěděl. Čekal jsem že se více rozeberou rady jak se dopracovat ke kvalitnějšímu spánku a ne to rozebrat jen na poslední cca 2 stránky. Též mne celkem iritovalo natahování některých témat (například přepracovaní doktoři v Usa). Každopádně tak jako tak vám kniha ujasní všechny základní okolnosti ohledně spánku a vysvětlí proč je důležité se dostatečně vyspat.

sandra8786

Jeste jsem žádnou jinou knihu nedopurocavala mým přátelům tolik, jako tuto! Myslim, ze uz jsem všechny dokonce stvala tím, jak jsem o ni porad mluvila. Pokud se chcete dozvědět vic o činnosti, kterou trávíte třetinu života a navíc mate pocit, ze trpíte nespavosti nebo mate nekvalitní spánek, sáhnete po této knize ❤️

Mosula

Kniha vysvětluje, proč je spánek nedílnou součástí života všech živočichů a co všechno způsobuje jeho nedostatek. Tvrzení jsou podložena spoustou zajímavých studií, nicméně když už člověk asi po sté čte "Nebude spát - umřete" tak to varování trochu ztrácí na síle. Kniha byla psána typickým stylem amerických populárně naučných knih, což bych samo o sobě překousla, kdyby pan profesor na mnoha místech nezapomínal na vědeckou zásadu Korelace neimplikuje kauzalitu. Ale i tak se mnou kniha hnula a budu se snažit víc spát.

azazel1

Pro mě velice informativní kniha měnící náhled na zažité stereotypy týkající se spánku.

thorir

Svět kolem nás je dnes plný všemožných rad, jak zdravě žít, jak zdravě jíst, co dělat a co nedělat. Občas člověk narazí i na pár tipů na zdravější spánek. Tahle knížka je o to hodnotnější, že kromě uvedených rad a tipů nám laikům poskytne též celkem detailní, zároveň však pochopitelné vysvětlení popisovaných jevů a stavů. To vše ve světle nejnovějších poznatků neurovědy o vlivu spánku na mozek, tělo i duši (v podobě psychické pohody) člověka. Vše podloženo výsledky výzkumů. Zároveň kniha čtenáře řádně postraší, jak tu již bylo zmíněno, popisem jevů, co že se to s námi děje, když málo a špatně spíme. Slovo „řádně“ zdůrazňuji, protože výčet faktů a negativních jevů spojených s nedostatkem spánku je ohromující. Hned jsem si vybavil realitu všedního dne, např. neustále nerudného kolegu, o kterém vím, že extrémně málo spí.

Překvapila mě silná kritika ranního vstávání dětí do škol. Autor předkládá velmi pádné argumenty proti příliš časnému začátku vyučování. Když si vzpomenu na vlastní trápení, vstávání za tmy, apod., vůbec se bych se nedivil, jestli to dětem škodí opravdu tak jak píše autor.

Dále mě dost překvapila silná kritika způsobu fungování zdravotnického personálu, primárně nevyspalí doktoři a další zaměstnanci nemocnic, způsobující chyby. A systém úředníků, který to podporuje. Člověk, aby se skoro bál chodit k doktorovi.
Hodně předkládaných teorií v tuto chvíli nemá jasnou kauzální vazbu, tj. nelze říct, zda jev „A“ (např. nemoc) způsobuje nekvalitu spánku a nespavost, nebo naopak je jev „A“ způsoben nekvalitním a (dobrovolně) nedostatečným spánkem. Na tento fakt autor naštěstí sám upozorňuje. Je zřejmé, že neurovědce čeká ještě dlouhá cesta.

V závěru knihy autor představuje svoji vizi zdravě spící společnosti. Zde vidím prostor pro jistou kritiku jinak skvělé knihy. Přestože jsou to vše autorovi osobní názory, docela bych se děsil toho předávat korporacím / pojišťovnám informace o tom jak spíme za úlevu na pojistném. Na druhou stranu, příklad zaměstnavatele, který svým zaměstnancům vyplácí finanční bonus k výplatě za zdravý spánkový režim (a autorem navrhované náhradní volno za spánek), mě opravdu pobavil a implementaci něčeho podobného u nás bych se asi nebránil. Přesto je kritika dnes obvyklé praxe „nespat a makat“ zcela oprávněná.

Kniha je skvělá a skvěle se čte. Jdu si sehnat lampičku s LEDkou bez modrého světla a knihu všem doporučuji.

Na závěr jeden povedený citát z knihy:

„Šedesát let vědeckých výzkumů mi připadá jako dostatečný důvod k tomu, proč nevěřit nikomu, kdo tvrdí, že mu „stačí v pohodě čtyři až pět hodin spánku““.

francouz

No to bylo opravdu parádní čtení, které jak píše většina čtenářů přede mnou malinko děsivé.
Ano my co si naivně myslíme, že spánek je něco, co nás ochuzuje o čas, který nám tak chybí, at´je to v práci nebo doma s rodinou.
Musím přidat ještě jeden rozměr, který většinou podobným knihám často chybí a to je forma jakou je napsaná, nechybí zde totiž humor.
Ano vzpoměnl jsem si na synovce, kterému se nyní narodilo první dítě a myslím, že mu určitě doporučím knížku ukolébavek Tak už doprdele spi....
Je to opravdu neskutečná jízda( navíc jsem ji přečetl jako spolujezdec na cestě z Itálie), takže to byla opravdu jízda s velkým J.
Porovnání alkoholu s nedostatekem spánku, když si vzpomenu, jak jsem vyrážel na daleké cesty po pár hodinách spánku.......Co mohl člověk zavinit.
Toto je knížka, která by opravdu neměla chybět v žádné knihovně a hlavně by měla být jako prevence onemocnění, kterými si většina z nás zadělává na nějakou nemoc, dávána od pojištóven zdarma... No to bychom, ale museli žít v jiném státě.
Takže dopsat komentáře, vypnout modré světlo a jít si otevřít další knížku, to je to co dnes určitě udělám...

Randyz1986

Po přečtení či poslechnutí si této knížky si budete spánku vážit mnohem více. Věděl jsem, že je spánek velmi důležitý, ale i tak mě spousta poznatků z knihy hodně překvapila. Určitě všem doporučuji!

sabulicka

Dlouho jsem nečetla knihu, ze které bych byla moc nadšená, snažila se ji doporučit lidem, a ještě o ní i vyprávět a vysvětlovat, jak a proč je pro nás důležitý spánek. Autor krásně vysvětloval jak grafy, tak i se snažil podat odbornější názvy jednodušší formou. Líbilo se mi i zapojení různých výzkumů, které byly provedeny.

spánek sny zdraví

Autor knihy