Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383745/big_proc-spime-0GD-383745.jpg 4.51037
Žánr:
Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (274)

Kniha Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

TVer
04. května

Trvalo mi rok tuto knihu přečíst, ale je i tak hodně zajímavá a obsahuje spoustu užitečných informací.

VeruMalfoy
23. dubna

Jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu koupila. Odteď se dívám na spánek a jeho důležitost úplně jinak. Autor se zaobírá důležitostí spánku, zdravím způsobem spánku, špatnými spánkovými návyky, a i tím, co všechno může nedostatek spánku zapříčinit -nemoc, zapomnětlivost, civilizační chorobu, roztěkanost, poruchy chování aj. Dokonce rozebírá i negativní vliv kofeinu na spánek a další věci a zvyky, společnosti, co náš spánek negativně ovlivňují. Okrajově se zaobírá i cirkadiálních kódem. Mám v plánu si pro větší pochopení cirkadiálního kódu koupit v této knize několikrát zmiňovanou publikaci. Knihu jsem si moc užila a určitě se k ní několikrát vrátím. Moc vám jí doporučuji.


Red_Fox
22. dubna

I bez přečtení knihy jsem přirozeně věděla, že je spánek důležitý. Přesto jsem patřila mezi velkou skupinu lidí, kteří ho "dohání" během víkendu. Přitom spánkový deficit nemusí vyústit pouze k únavě během dne. Účelem knihy není jen informovat o přínosech spánku a jeho účinků na mozek a následně fungování celého těla, ale především změnit postoj člověka, časem celé společnosti, zkrátka přehodnotit priority. U mě se spánek skutečně podařil na pomyslném žebříčku postavit výše, ale změna stále není dokonalá. Převést poznatky do reality není tak snadné, jak se na první pohled zdá.
Kniha jako taková je snadná na čtení i pochopení, v rozumné míře se některé informace opakují. Líbilo se mi čerpání ze skutečně provedených vědeckých experimentů a celkově náhled do tohoto oboru.

Dejf_ano
18. dubna

Pokud bychom připustili, že bychom měli všichni mít nějakou povinnou četbu tato kniha by určitě obsadila první příčky.
Několika jednoduchými návyky si můžeme všichni významně zlepšit zdraví a prodloužit život v dobré kvalitě.

Pettato
15. dubna

Tuto knihu by si měl přečíst každý. Je plná informací, které už jsem věděla, ale přinesla mi i hodně nových poznatků.
Chceme-li zdravě žít a udržet si kvalitní život, neměli bychom spánek rozhodně podcenit.

Tamirai
14. dubna

Dobrá knižka. Zaujímavá. Jednoducho povedané - spať treba a treba spať dostatočne, inak nič nefunguje ako má a ako by sme chceli :)

Rozhodne stojí za prečítanie.

Dejvid
28. března

Připojuji se k velmi pozitivnímu hodnocení - opravdu kniha o tématu, který se týká nás všech, ale tak nějak málo kdo o něm vlastně hodně víme. Dozvěděl jsem se mnoho nového (včetně některých fascinujících faktů jako třeba jak to mají se spánkem delfíni a další vodní savci) a co jsem věděl jsem si dal tak nějak do souvislostí / kontextu. Za mě dobře vyvážené z hlediska "populární naučnosti".

Snapeova
22. března

Tušila jsem, jak moc je spánek důležitý i přesto, že ho rozhodně nemám dostatek. Kniha to jen potvrdila. Autor to zvládl napsat poutavě a i pro laika pochopitelně, i když některé pasáže mohou být náročnější.
Našla se i spousta detailů ovlivňující spánek o nichž jsem toho moc netušila. Jsem ráda, že jsem knihu četla. Autor vcelku nenásilně svými poznatky nabízí možnost, jak pomocí spánku zlepšit svůj život a zdraví. Na každém už je pak to, jestli zvládne něco změnit na svých návycích.

1 ...

Doporučujeme

Labyrint pohybu
Labyrint pohybu