Komentáře knihy Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Přidat komentář

Kohutowski
27.05.2026

Trochu dlhé.

Aninka123
03.05.2026

Skvěle podané a pochopitelné. Zajímavé čtení a spoustu nových informací.


Vozinski
29.04.2026

Nič nové som sa nedozvedel. Akurát, že ak som v 16-tich dostal psychotický atak a následne sa rozvinula schizofrénia, bolo to zrejme len kvôli tomu, že som sa počas štúdia na strednej ani raz poriadne nevyspal. Aká banalita! Kto by to bol povedal... Ale teraz patrím medzi šťastlivcov, čo spia profesionálne a veľmi kvalitne. Mám spánok takpovediac sub specie aeternitatis. Asi tak:

Tu sa strhla veľká víchrica a vlny sa valili na loď, takže sa loď už napĺňala. On bol v zadnej časti lode a spal na poduške. Zobudili ho a povedali mu: „Učiteľ, nedbáš o to, že hynieme?“ On vstal, pohrozil vetru a povedal moru: „Mlč, utíš sa!“ Vietor prestal a nastalo veľké ticho. A im povedal: „Čo sa tak bojíte?! Ešte stále nemáte vieru?“

frantisek2245
07.04.2026

Hrozna kniha, autor neumí nic jineho nez vas doslova na kazde strance strasit, ze kdyz nebudete spat osm hodin v kuse, zak zemrete a pred tim dostanete vsechny mozne nemoci. Opravdu neuveritelne. Vynervi vas jeste vice, takze uz vubec neusnete. Opravdu durazne varuji proti tomuto škváru. Autor nema nejmensi zkusenost s nespavosti, sam se chlubi, ze spi jako mimino. Jak asi muze radit ostatnim?

Taťka Hraboš
04.03.2026

Nemít za manželku lékařku, neškudlil bych a dal knize plný počet hvězdiček. Takhle ale vím, že navzdory suverenitě, se kterou autor své teorie a výsledky různých výzkumů vykládá, kniha obsahuje i nemálo nepřesností, pořípadě některé důsledky přehání, zjednodušuje či nedomýšlí jejich souvislosti s jinými faktory významnými pro lidské zdraví a psychiku. Ale to není nic nového, každý odborník má tendenci přikládat svému oboru větší význam, než mu objektivně náleží (známe to ostatně všichni ze školy). Přesto je to knížka velmi zajímavá, informačně bohatá a podnětná, i když se obávám, že ani ona, navzdory množství jazyků, do kterých byla přeložena, a čtenářů, kteří ji měli v ruce, není s to zaběhané společenské mechanismy změnit (a to bohužel ani tam, kde by to bylo nejvíce záhodno, protože se jedná o naše děti – ve školství). Individuální vliv na každého čtenáře je ale otázka jiná – naši dva teenageři už doma argumenty z knihy uplatňují v různých situacích ve svůj prospěch.

gobers
22.02.2026

Odborně dobře podložená kniha, která v mnoha slovech a na mnoha stránkách říká vlastně stále dokola to samé: spánek je úžasný evoluční výdobytek, ke kterému se v naší technické a světlem prozářené společnosti chováme hůř než pohádková macecha k nevlastním sirotám, huntujeme se tím s hrncem kafe a flaškou piva v ruce a v zásadě na to všichni umřeme. Bez mučení přiznám, že jsem knihu četl nejčastěji v posteli po půlnoci místo spánku. Ergo vinen ve všech bodech obžaloby.

DrCocktail
16.02.2026

Skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý. Spánek tvoří třetinu našeho života a měli bychom o něm vědět všechno.

SueD
15.02.2026

V pohodě, ale kdyby se to zkrátilo do pár bodů a na pár stránek, bylo by to lepší než nafukovat věc, která se dá vyjádřit v jedné větě. Tohle bych nikdy netvrdila o krásné literatuře – beletrii, ale tohle není beletrie. Tohle je nafouknutá hovadina. Informace uvnitř zajímavé, omáčka strašná.

stellaria
06.02.2026

(SPOILER) Jednoznačne zatiaľ najlepšia kniha o (ne)spaní, ktorú som čítala. Desivé fakty o dlhodobom i krátkodobom vplyve nedostatku spánku na zdravie a život človeka ma prinútili urobiť zatiaľ aspoň jednu významnú zmenu: oveľa viac spím a oveľa lepšie sa potom cítim, čo sa odráža aj na zlepšenej výkonnosti nehovoriac o zdraví. Už mi je jasné, prečo v Amerike dochádza k toľkým omylom a chybným diagnózam, keďže americkí lekári trpia chronickým nedostatkom spánku a čo je veľmi hlúpe, pokladá sa to tam za akúsi normu. Jediné, čo mi v nej chýbalo, je venovať sa aj trochu smart hodinkám a iným technológiám ohľadom spánku. Z tohto pohľadu je lepšia kniha Spi ako jaskynný človek, ktorú si určite prečítam. Knihu Prečo spíme vrelo odporúčam úplne každému, najmä deťom, mládeži a seniorom, na ktorých môže mať nielen v dlhodobom horizonte výrazne devastačné účinky.

martinkaLLL
21.01.2026

Zajímavé informace, spousta věcí co mě překvapilo a nevěděla jsem. Pár věcí jsem pozměnila a je mi fajn.

LadyWalsh
13.11.2025

Začarovaný svět, kde se noční můry míchají s tajemnými sny jako čaj s medem, a přitom se z obyčejného povalování v peřinách stává věda hodná Nobelovky s nadhledem švihlé dámy na večírku. Když ti někdo řekne, že spánek je jen zbytečný zastávka, tady si můžeš nechat hlavu vyprat v moři faktů a přitom se zasmát, protože žádné poučky nejsou suché jako pískoviště v létě. Tohle čtení si obléká pyžamo s rozverným úsměvem a předvádí tanec mezi mozkovými závity, kde se odhalují tajemství lepší než z televize na dobrou noc. Víc než jen věda, je to jako když ti někdo konečně vysvětlí, proč tě ráno trápí budík a jak si s tím poradit jako profík, co má odvahu spát do růžova. Opravdu nečekaná jízda na horské dráze mezi faktickými oblaky a lehkostí motýlích křídel, která tě nechá s pocitem, že i spaní může být ta největší krása. Připrav se na noc, co už nebude jen nudná rutina, ale dobrodružství, kde se smích a vědění drží za ruce. Spánek už nikdy nebude vypadat jako ztracený čas, ale jako největší investice do sebe sama.

MisaDud
17.10.2025

Něco tak samozřejmého musíme tolik řešit, protože jsme zapomněli co je pro nás přirozené a důležité to nejdůležitější. Tady nám to kniha opět připomene.

emjee
06.10.2025

Ak by som mala zo všetkých mnou prečítaných kníh vybrať tú najdôležitejšiu, bola by to táto. My, ľudia 21. storočia, si stále nedostatočne uvedomujeme, aké úžasné výhody nám prináša dostatočne dlhý a kvalitný spánok.

SilvaK
29.09.2025

Asi som čakala priveľa. V podstate je to súhrn faktov ale aj názorov a špekulácií o spánku. Pre mňa nebolo veľa nových informácií a dlho trvalo, kým som to prelúskala.

Eeve
26.08.2025

Táto kniha bola pre mňa veľkým sklamaním. Hnala ma do nej tak moja psychologička, ako aj známa psychiatrička, a úprimne nechápem prečo. V prvom rade sa totižto jedná o knihu, ktorá je určená pre tých, ktorí môžu spať, ale z nejakého dôvodu nechcú (workoholici a podobne), aby si uvedomili dôležitosť spánku a nevymieňali čas určený preň za hlúposti, ale v žiadnom prípade nie je určená pre tých, ktorí by aj chceli, ale nemôžu (insomnia alebo iná porucha spánku). Zhrniem to.

Zo začiatku ma veľmi nudila, lebo prvá tretina je vlastne skôr encyklopedický súhrn toho, čo vieme biologicky o spánku, z čoho sa skladá, fázy, ako spia zvieratá atď atď. Je plná informácií o rôznych štúdiách, experimentoch, testoch (na každej strane aspoň dva krát spomenuté). Osobne som mnoho vecí už vedela, nič prevratné. Všetko je to vysvetľované až priveľmi jednoduchým spôsobom, prirovnaniami ako pre 5 ročné dieťa. Preto nuda. Nasledujú trochu zaujímavejšie pasáže, o chorobách a podobne, ale napríklad takú insomniu odbije na 3 stranách. Autor sa takisto veľmi zaoberá americkým školstvom a zdravotníctvom, čo je pre zvyšok sveta zbytočné. Zaklincuje to radami na dobrý spánok aka klasickou spánkovou hygienou, ktorá poväčšine nepomáha a ktorú má každý správny insomniak v malíčku.

Je to celé koncipované skôr ako varovný prst pre každého, aby vedel, čo sa stane, ak nebude spať. A tu dávam upozornenie pre ľudí, ale aj pre doktorov, ktorí túto knihu ďalej odporúčajú, aby sa neodporúčala ľuďom s insomniou, ktorí nadôvažok majú aj depresiu. Tu sa totižto do detailov dozvedia, čo sa stane s ich telom a psychikou, keď nebudú spať, že prakticky to isté sa stane aj keď použijú v núdzi najvyššej tabletky na spanie, že proste musia spať aspoň 8 hodín, inak bude zle nedobre, alebo do detailov popísané zmeny pokusných potkanov po spánkovej deprivácii, čiže ich to skôr ešte viac zdeprimuje a vydesí.

My insomniaci sme deprimovaní a vystresovaní dosť aj bez toho, toto je naozaj zbytočné čítať. Jediné info, ktoré som si z nej odniesla je to, že som sa dozvedela, prečo v noci vystrkujem nohy spod paplóna a prečo sa mi najviac sníva práve v druhej polovici noci. Ale bez toho som kľudne mohla žiť aj ďalej.
Ľudia s poruchou spánku sa bez tejto knihy hravo obídu, až by som ju v niektorých prípadoch kontraindikovala.

Adam84
25.08.2025

Kniha Proč spíme se vyhýbá označení vědecká publikace opravdu velkým obloukem. Snaha Matthew Walkera obsáhnout spánek obšírně, se zde potkala s velkým zobecněním. Zdá se tak, že cílový čtenář je pokud možno každý.

Spánek je v poslední době v souvislosti se zdravím velice skloňované slovo, takže pokud se čtenář zdravému životnímu stylu (stejně jako já) už nějakou dobu věnuje, nových informací zde pro něj nebude mnoho a prohloubení těch co již nabyl, se také nedočká.

Autor se bohužel nevyhýbá i spekulacím. Kupříkladu kapitola o snění tuhle hranici za mne vůbec nepřekročila. Samotné spekulace evokuje i malá ozdrojovanost nejrůznějších statistických testů, jež sám autor předkládá.

Tuhle knihu bych tedy nedoporučil všem kteří spí (jak by si sám autor nejspíš přál), ale jen těm, jež o kvalitním spánku jako o způsobu zdravého životního stylu ještě moc nepřemýšleli. Tahle kniha tedy může být k užitku, ale jen jako pomyslný varovný prst, pro všechny, kteří spánek jako důležitou část života dosud zanedbávají.

fruitbueno
10.08.2025

Proč spíme, kniha o cirkadiánním rytmu a video o dopaminu mi beze srandy změnily život.

AnDyB
26.06.2025

Poslouchala jsem jako audioknížku a hrozně mě to bavilo ! :) Jedna z knih ze které si opravdu vezmu rady k srdci. Donutilo mě to více se zamýšlet nad spánkem a nad tím jaký vliv má na náš život. Určitě doporučuji

Pavel666
23.06.2025

Po přečtení této knihy se hodně zamyslím nad svými spánkovými rituály. Uvědomil jsem si jak spánek dokáže hrát velkou roli v tolika věcech, ať už zdraví, rizika vzniku nemocí ,emocí a dalších věcí. Začátek v podstatě jen vysvětluje, co to je spánek a jaké má fáze, což někomu může přijít nudné, ale mě to přišlo i tak velmi poučné a v druhé půlce knihy už bylo hodně různých zajímavých informací i z různých výzkumů. Tuto knihu bych doporučil přečíst doslova všem lidem aby si uvědomili, že spoustu problémů, které mají, můžou mít z nedostatku spánku.

emilieselden
20.06.2025

Úžasná kniha. Dozvěděla jsem se spoustu nových, zajímavých i užitečných věcí. Hlavně také to, jak je spánek podceňovaný. Některé pasáže knihy možná mohly být trošku kratší, ale i tak super.


Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:

Zavřít

Vypněte si reklamy na Databázi

Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:

Chci vypnout reklamy

Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium