Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383745/bmid_proc-spime-0GD-383745.jpg 4 1222 1222

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon.... celý text

Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017


více info...

Přidat komentář

Věra91
12.05.2024

Pro nás ne-vědce jsou některé části nudné, jelikož je tam moc lékařských slov, ale zase ty pozitivní je, že autor se je tam snaží vysvětlit. Někdy až moc dopodrobna. Líbilo se mi v knize ty experimenty a tak si mi ne-vědci dokázali to lépe představit.

jan7642
09.05.2024 4 z 5

První polovina knihy:
Musím se přiznat, že první polovina knihy pro mě byla poměrně těžká. Je sice nabitá zajímavými informacemi, zejména však o tom, jaký vliv na člověka má nedostatek spánku. Bohužel tyhle informace jsou podávány v tak velké míře, až jsem z toho nabyl dojmu, že nic jiného než dostatečný spánek vás před předčasnou smrtí nemůže ochránit. Autor tu podle mě jede až moc negativní vlnu a ačkoliv jsou ty informace důležité, nebavilo mě to. Chvílemi jsem byl některé autorovy výrazy až alergický.

Druhá poloviny knihy:
Druhá polovina je z mého pohledu jednoznačně lepší. Popisuje jednotlivé spánkové poruchy, jak s nimi bojovat, k čemu nám je snění, jak zlepšit své návyky pro lepší spánek… Také popisuje, proč je problematický brzký začátek vyučování dětí, jak nesmyslně nastavené jsou směny v nemocnicích, atp.
Druhá půlka mi přišla celkově méně „katastrofická“, ačkoliv dva poznatky jsou hodně děsivé:
1. Ospalost způsobí více dopravních nehod než alkohol a drogy, stejně tak více smrtelných. Přesto jsou kampaně na řízení pod vlivem omamných látek „všude“, ale pod vlivem ospalosti nikde.
2. Nevyspalý lékař - Po infarktu a rakovině je chyba lékaře třetí nejčastější příčina úmrtí v USA.

Závěr:
Kniha by klidně mohla mít poloviční délku, neustále se v ní zmiňují detailní postupy experimentů a studií, myslím, že by se to dalo podat stručněji, stejně člověka zajímá především jejich výsledek.

Celkově knihu hodnotím pozitivně, některé informace mě dost překvapily a současně díky tomu přehodnocuji svůj přístup ke spánku (žádný kofein odpoledne, usínat pravidelně a včas, snažit se o 8 hodin spánku, výměna žárovek v lampičkách za teplejší…) a snažím se o to i v rámci své rodiny.
Některé (důležité) kroky k lepšímu spánku by však vyžadovaly přístup celé společnosti, což mi bohužel přijde trochu nereálné a bude to chtít ještě hodně osvěty…

Základní krok k lepšímu spánku: Usínat i vstávat každý den (bez ohledu na víkend) ve stejnou dobu. V knize se ale samozřejmě dozvíte mnohem víc a detailněji. :)


LucyBrand
28.04.2024 5 z 5

Kniha se skvěle čte a vždy se k ní ráda vracím.

heliiinka
24.04.2024 5 z 5

Populárně naučné a plné mnoha zajímavých faktů. Některé vzápětí zapomenete, ale kniha se čte lehko a rychle. Trošku straší, že když budeme málo spát, tak nám to fyzicky hodně škodí. Ale vlastně proč ne. Líbilo se mi to moc.

Maky78
05.03.2024 4 z 5

Spánek probraný ze všech možných i nemožných úhlů. V dnešní uspěchané době není od věci si přečíst takovouhle knihu a zamyslet se. Spousta faktů, hodně věcí které můžou pomoct při problémech se spánkem.

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Asi bych knihu nečetla před spaním, aby člověk usnul.

vmatusko
18.02.2024 5 z 5

Veľmi, veľmi veľa faktov o spánku.
Autor sa do tejto problematiky vyzná, kniha je písaná veľmi podrobne a takmer všetko je podložené experimentom na nejakej vzorke ľudí, ktorá daný fakt len potvrdzuje.
Pri čítaní mi zo začiatku vadilo že je to veľmi podrobné, ale postupne som si na to zvykol a ako paradox, čím viac som sa blížil ku koncu tým sa to lepšie čítalo.

Tiež bolo veľmi zaujímavé čítať o tom ako nedostatok spánku výrazne negatívne ovplyvňuje naše zdravie, pozornosť. Podpisuje sa pod rôzne choroby.

Je potrebné chodiť v rovnakom čase spať a ráno v rovnakom čase vstávať, spať aspoň 7 - 8 hodín denne, vyhýbať sa podporným látkam - káva, kofeín...

katerina3502
06.02.2024 5 z 5

Zajímavé čtení, spánek je zde rozebrán jak po chemické stránce, tak po stránce jednotlivých fází spánků a proč jsou důležité. Sice občas trochu tlačí na pilu s tím spát více než 8 hodin denně, jinak nás to zabije, ale určitě je to poučná kniha a obohatila mne o spoustu nových informací.

bobeš20
29.01.2024 odpad!

Absolutne nejhorsi kniha, jakou jsem cetl za posledni roky. Autor celou dobu jen strasi nespavce, ze umrou, kdyz nebudou spat 7 hodin. Nema zadne reseni, pomoc, nic. Po precteni budete tak vynerveni, ze uz nikdy neusnete. Zcela vazne zvazuji toho blba zalovat. Lze, jak kdyz tiskne. Zcela opomiji lidi, kteri spali malo a presto se dozili vysokeho veku, napr. letci z valky, nebo lide z koncentracnich taboru. Je proti praskum, ale nema zadne reseni. Kdyz nekomu staci 5-6 hodin spanku, ihned to zacne shazovat se slovy, ze to neni pravda, ze jen clovek nevi, ze se zabiji. Ze takovych lidi je na svete jen hrstka a zrovna mu chodi do jeho laboratore, to je nahoda. Skodliva kniha pro nespavce. Pan nema absolutne zadnou zkusenost s nevyspanim. Je to vedec zalezly v laboratori, kde dela pokusy na lidech a zkouma napr. vliv spanku na pamet.

Zionder
24.01.2024 5 z 5

Knížka pro všechny věkové kategorie a lidi různorodých povolání.
Člověk zde najde různé praktické tipy na zlepšení svých spacích návyků a hlavně podstatu toho proč spát.

PabloFuentes
24.01.2024 4 z 5

Na to, že se jedná o odbornější knihu, byla napsána velmi čtivou formou. Jedinou výtku mám k tomu, že autor často zmiňuje studie, na které už ale nedá žádný odkaz. Pak to působí, že si daná fakta vycucnul z prstu. Příklad: lidé, kteří více spí, vydělávají více peněz. Z čeho to vychází? Jinak je ale téma spánku rozebrané opravdu přehledně a to skrz na skrz ze všech směrů z pohledu lidí, zvířat i rostlin. No nic. Myslím, že si půjdu na chvíli schrupnout. Přece jen, chci ty peníze. Dobrou :)

Charley
13.01.2024 4 z 5

Spousta zajímavých podnětů z různých směrů. Sice některé pasáže jsou zbytečně rozvleklé a někdy jsem si říkala, že např. jedna stránka šla zkrátit na 2 věty, ale i tak si odnáším fakta, za která jsem ráda a která mi rozšířila pohled.

Dyllenn
30.12.2023 odpad!

Strata casu a škoda papiera,byt myslene v dobrom. (Dostal som ju) bohužial ...

Damonka12
25.12.2023 4 z 5

Kniha rozhodně není lehké čtení na jeden večer. Sama jsem ji četla celkem dlouho, ale o to více jsem si čtení užila a měla čas zpracovat nové a zajímavé informace. Nemám ke knize téměř žádnou výtku, kromě jedné. Chvílemi autor zachází moc do detailů a já jsem se ztrácela, ale jinak je čtení moc zajímavé a můžu doporučit úplně každému.

Anie94
23.12.2023 4 z 5

V této knize je zpracované velmi zajímavé téma a hlavně velmi důležité téma pro nás pro všechny, a to je spánek. Autor nám přibližuje proč je důležité spát, co dělat když nemůžete spát, jaké jsou fáze spánku, čeho se před spaním vyvarovat a mnoho dalších užitečných informací. Co mi ale vadilo bylo to, že se knížka docela těžce četla. Hodně pasáží a hodně informací tam bylo vědeckých. V druhé půli knížky už autor obsah hodně, až na sílu natahoval, a některé informace, které byli jasné, se vícekrát opakovali. Jinak to je velmi povedená knížka plná informací o našem spaní a co pro nás může mít (ne)dostatek za následek.

vandavandik
22.12.2023 3 z 5

líbila se mi část o žirafách

Turmee
21.12.2023 4 z 5

Populárně naučná kniha o významu spánku, momentálně celkem v módě (2023).
Autor hned v úvodní kapitole prozradí, proč je spánek důležitý (má vliv na imunitu, psychiku, zdraví a vlastně na všechno). Dále vysvětluje, co to spánek je, so o něm víme, proč a jak máme spát.
Pro mě jde o zajímavé téma, všechna tvrzení jsou řádně ozdrojována . Jednotlivé problematiky jsou popsány vědecky, občas až moc. Následuje ale vždy i trefné přirovnání a vysvětlení pro laiky.
Grafy a schémata jsou dobře popsány, nicméně je jich na můj vkus málo.
Líbí se mi uvedení spánku jako hlavního univerzálního poskytovatele zdravotní péče (hojí citové rány, pomáhá při učení, posiluje paměť, zabraňuje nemocem a infekcím; úbytek spánku přispívá k nespočtu poruch a onemocnění - neplodnost, diabetes,obezita, rakovina, deprese, mrtvice, Alzheimer...). Nejde tedy jen o absenci bdělosti, spánek je mnohem víc.

Překvapila mě informace o tom, že řízení v ospalosti je stejně nebezpečné (občas i nebezpečnější) než řízení v podnapilosti.

Ke konci mi už ale přišlo, že se autor často opakuje a příliš rozvláčně vysvětluje něco (pro mě) zřejméno. Text jako takový je hodně hutný, rozhodně by neuškodilo pár odrážek a stručné shrnutí na konci kapitoly. Občas jde jen o výčet a popis různých experimentů na téma spánek.
Chvílemi mi přišlo, že autor lidi klasifikuje jako neschopné (jít včas spát) nebo dává veškerou vinu zlým korporacím, které nutí lidi vstávat brzy.
Vůbec se nevěnuje fyziolgickému nedostatku spánku v případě kdy rodič má malé děti. Matky neřeší autor vůbec. Chybělo mi více informací k nočním můrám a běsům, případně náměsíčnosti.

Teddy2023
13.12.2023

Velmi zajímavá kniha...jedná se o popularně naučnou literaturu, proto doporučuju číst po částech s pauzami...kapitola každý den, aby jste byli schopni vstřebat všechny informace...v případě, že jste u toho poklimbávali, nenechávejte to na večer :)

romca3001
10.11.2023 4 z 5

Knihu jsem četla o dost déle, než je u mě zvykem. Je dost náročná na přemýšlení. Většinou čtu večer a občas mi dávalo zabrat se soustředit, četla jsem po kouskách. Nicméně téma je velice zajímavé a je tam hodně podložených informací. Po přečtení knihy jsem hodně změnila pohled na svůj spánek.

Holofaust
07.11.2023 5 z 5

souhlasím s předchozím komentářem od Plativa celkové zpracování je velmi čtivé a zajímavé vše je podloženo a též jsem pozměnil pohled na spánek

Štítky knihy

sny spánek zdraví rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Autorovy knížky

Matthew Walker
britská, 1972
2018  88%Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění