Narodili se, aby přežili

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly, a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pocházela z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve do Osvětimi, pak do německého pracovního tábora, kde, polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce, se snažily zakrýt svůj zdravotní stav. A nakonec je čekala pekelná 17denní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu. A když už se zdálo, že tuto cestu nepřežijí, podařilo se několika hrdinům z Horní Břízy dát potřebným trochu jídla a vody....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278300/zrozeni-prezit-s7T-278300.jpg 4.8718
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Born Survivors, 2015

Kniha Narodili se, aby přežili

vendysantos

Silný a neuvěřitelný příběh tří žen, které se nikdy nesetkaly, ale měly společný osud. Moc se mi líbilo zpracování knihy z historického hlediska, byly zde popsány všechny důležité události a fakta.

Deia

Kniha mi toho veľa dala, veľmi mi rozšírila obzory. Priznám sa, že o mnohých veciach, ktoré sa počas vojny diali som nevedela. Prišlo mi neskutočné, čo ľudské telo dokáže zvládnuť a čo zvládli tri hrdinky tejto knihy – prežiť tie strašné podmienky a porodiť dieťa, keď sami mali okolo 30 kíl. Skutočne si to vôbec neviem predstaviť, čo všetko si vtedy ľudia museli zažiť, aké neľudské podmienky dokázali zvládnuť. Toto nikdy nepochopím, ako sa ľudia takto dokázali správať k iným ľuďom. Oveľa oveľa horšie ako k zvieratám. Toľko bolesti a utrpenia, toľko zmarených životov.
Napriek tomu ťažkému obsahu mi v knihe niečo chýbalo. Nedokázala ma chytiť za srdce a bolo v nej až príliš veľa faktografických odbočiek, občas som mala pocit, že čítam učebnicu dejepisu a príbeh troch žien mi prišiel až veľmi v úzadí. Obdivujem ale prácu, ktorú si autorka s napísaním tejto knihy musela dať, hlavne so zozbieraním a spracovaním veľkého množstva materiálu. Som rada, že som si knihu prečítala a myslím, že takéto knihy sú veľmi potrebné, aby sme nezabudli, aké zverstvá sa nedávno diali a aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne máme.

Kopretina_aku

Realisticky popsané, nepředstavitelné, trýznivé. I když ke stylu psaní mám výhrady, občas se informace opakovaly, někdy jsem měla pocit, že jako celek je to matoucí a neuspořádané.

Olous1

Bohužel odkládám knihu, ne proto,že by byla špatná,ale asi bych ji celou probrečela.Toto je moc silné téma,jen pro silné povahy a já se přiznám, čím víc stárnu,tak jsem hrozná měkota.

draka

Příběhy žen, nastávajících matek, prožívající své těhotenství v nacistických koncentračních táborech a jejich boj za životy svých nenarozených dětí, je tak silný, že jsem pro slzy musel knihu odkládat.

Kubikuli

Knížka, která vás stáhne na dno deprese po pár prvních stránkách a už vás z něj nepustí. Celou dobu vás bude máchat v Osvětimském bahně. Opravdu dobře popsaná doba, příběhy, situace... Slza mi z ní neukápla, jako u mengeleho děvčete, ale poskytne slušnou čtenářskou kocovinu, že které se budete pár dní dostávat. I když vlastně knížka končí třemi šťastnými konci, nemáte už sílu z toho mít radost....

Karolína7

No, už jsem četla poutavější knihy z období holocaustu. V této bylo moc jmen a statistik - přestože není od věci si to připomínat. Já už však po těch množství titulů s touhle tématikou končím. Naštěstí se mi o tom nezdá v noci, ale dospěla jsem do stádia, kdy třeba obědvám a v duchu si říkám: Kdyby tak mohli všichni ti vězňové tenkrát alespoň ochutnat... No, snad po pár dnech tyto asociace odezní.

limruska

Jak mohl jeden člověk ovlivnit tolik dalších, aby se zrodila taková bestiální zrůdnost? Vlastně nikdo ještě nevymyslel slovo, které by to vše dokázalo pojmenovat.
Kniha je opravdu čtivá a velmi dobře napsaná, proto nejde odložit. Stránky jsou plné strachu, děsu, srdceryvných scén, pokud se do toho člověk dokáže aspoň trochu vžít, stékají mu slzy po tváři.
Tři ženy co dokázaly nemožné!
Určitě jedna z nejlepších knih té černé doby!