Narodili se, aby přežili

od:


KoupitKoupit eknihu

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly, a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pocházela z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve do Osvětimi, pak do německého pracovního tábora, kde, polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce, se snažily zakrýt svůj zdravotní stav. A nakonec je čekala pekelná 17denní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu. A když už se zdálo, že tuto cestu nepřežijí, podařilo se několika hrdinům z Horní Břízy dát potřebným trochu jídla a vody....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278300/zrozeni-prezit-s7T-278300.jpg 4.8362
Orig. název:

Born Survivors (2015)

Žánr:
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (124)

Přidat komentář
Favolek
08. listopadu

Nádherná kniha o věcech tak strašných, že se mému rozumu až příčí uvěřit, že se skutečně děly. Knihu jsem přečetla jedním dechem a všem ji doporučuji.

Lucianka23
28. října

Prvních pár stran mě vůbec nenadchlo a zvažovala jsem, že přestanu číst. Nakonec jsem velmi ráda, že jsem se přes to přenesla a knihu dočetla. Neskutečně silný příběh o třech ženách, které i za nepředstavitelných podmínek dokázaly přežít a přivézt na svět děti. Úžasná kniha. Doporučuji!

Kate72
25. října

Silný příběh. I když je to už pár měsíců co jsem tuto knihu četla. Stále ji nosím v hlavě. Myslím si, že jsem toho přečetla už poměrně dost o holocaustu a tak jsem měla za to, že mě již nemůže nic překvapit, ale zmýlila jsem se. Tato kniha je toho důkazem.

pestas
22. října

Ufff, co na to rict. Neskutecne silny pribeh (potazmo pribehy), ze kterych az mrazi a clovek si rika, jak to vse mohly ty zeny zvladnout.

Ainyska
19. října

Kniha je velice silná a někdo by možná řekl, že to je pořád dokola to stejné, ale není. Kniha popisuje ženy-matky, které to měli daleko horší, než ostatní. Museli porodit dítě v podmínkách, které nebyly ani k žití. Slzy sice netekly, nejspíš proto, že jsem vůči tomuto tématu už otupělá a moc mě toho nezasáhne, ale je to velice silná a dobrá kniha. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá, ale ne těm co čekají malý zázrak.

JessyPitt
14. října

Bylo by vůbec možná dát takové knize méně hvezdicek?? Dala bych ji jako povinnou četbu do škol.

zuzulka77
10. října

Silné emoce, neuvěřitelné příběhy. Musela jsem odkládat, neboť slz bylo mnoho.

roman9276
10. října

Tři ženy. Tři těhotné ženy, které zažily nechutná zvěrstva. Neskutečně silné příběhy Češky, Slovenky a Polky, které prošly peklem, kde jim byly odepřeny základní lidské potřeby, kde byly ponižovány, bity, mučeny, zažívaly každodenní strach i obrovský hlad. Každá z nich bojovala zvlášť o přežití, rodily v těch nejstrašnějších podmínkách. Tyhle reálné příběhy skutečných žen mě dost rozebraly a díky této knize si každý z vás může na chvíli představit, jaké to pro ty lidi muselo být.

Pavlína79
06. října

Dá se to vůbec někdy pochopit? Jak je možné, že jeden člověk tohle chtěl, tisíce ho v tom podporovali a miliony tím trpěli. Jak vůbec mohou žít a vyrůstat další generace děti a žít v míru a lásce je jen přání a ne realita.

Psané jako pravdivé vyprávění, popis událostí, které se týkají hlavních hrdinek, ale všeobecně a současně střípky z budoucnosti (př. po po válce viděla ten film ještě několikrát, takže jasný že ve válce neumřela).
Příběh přirozeně protknutý fakty a výpověďmi přeživších lidí.

Anka - pobyt v Terezínském ghettu, každý pak má chuť vygooglit si, jestli a kde davaji divadelní hru Poslední cyklista (Švenk).

Kdyby byli všichni jako přednosta stanice v Horní Břízce, p. Pavlíček, válka by vůbec nebyla taková jaká byla. Stačilo zůstat věrný sám sobě - svým morálním zásadám. Všichni se báli, ale je to dostatečná výmluva/omluva?

Nikdy mě nenapadlo, že umístit pak ty lidské trosky zpět domů nebo tam, kde by "doma" chtěli říkat, bylo po válce tak náročné. Lidé neměli žádné osobní doklady, žádné peníze, nic. Bylo nutné hledat příbuzné, živit je, šatit je, vozit je.

V celé Evropě před 2. SV žilo 3 300 tis. Židů, válku jich přežilo 300 tis., z nichž bylo ještě z rasových důvodů 1500 zavražděno. A nikde v Evropě je víceméně nechtěli.
Přežili koncentrák, přežili vlastní smrt a stejně je sousedi nenáviděli.

Knížka, kde posledních 20 % člověk vidí vše rozmazaně - je z něho uplakánek ... nejde to jinak, obzvlášť na konci knihy, když už je vlastně po všem.

Neuvěřitelný sběr materiálu, práce, která je v pozadí knihy je rozhodně vidět.

Jane100
24. září

Tuto knihu jsem četla již před hodně dlouhou dobou, ale dosud jí mám v živé paměti. To o něčem vypovídá. Působivé a dost emotivní krásné příběhy tří žen. Více netřeba dodávat.

LeňulinaK
01. září

Kniha se silným příběhem tří žen. Trošku se mi hůře četla, protože příběh stále přeskakuje od jedné k druhé a třetí, což způsobí, že máte problém se vyznat v množství jmen. Ve finále je to smutné čtení o jedné z nejhnusnějších dob. K těm zvěrstvům ani není moc co říct, protože slova na to prostě neexistují. Pro mne budou všichni, kdo si tímhle prošli hrdinové, bez ohledu na to jestli se vrátili nebo ne.
Kniha se mi "líbila" tím způsobem, jak se taková kniha líbit může.

Dominika_a
28. srpna

Strašně silná kniha. Občas jsem měla opravdu problém číst dále. Neuvěřitelné, co všechno si museli přetrpět.

Maratka
21. srpna

Myslím, že ostatní už tady řekli vše, co bych ke knize chtěla uvést i já (např. komentář Astarothh celkem přesně vystihuje mé pocity). Dodala bych snad jen to, že knížka je podle mého mínění tak dobrá z velké části i proto, že z ní mimořádně silně dýchá obdiv autorky ke třem hlavním hrdinkám, její pokora a uvědomění si vážnosti tématu a důležitosti "úkolu", který si rozhodnutím sepsat příběh těch tří žen a jejich dětí sama zadala.

Misha224
12. srpna

Je to smutné čtení o lidském utrpení v koncentračních táborech. Každý z nás by měl zas a znova číst tyto příběhy, které se staly a jsou smutnou vzpomínkou zvěrstva páchána na lidech. Je pozoruhodné kolik síly najde matka, aby ochránila své dítě.

Babo
06. srpna

O holokaustu jsem již četla několik knih ,ale tato se vymykala tím, že autorka zachytila utrpení tří skutečných žen. I když se v době , kdy procházely peklem , nesetkaly , jejich osud byl velmi podobný .
Všechny tři pocházely z dobře situovaných rodin, byly vzdělané a měly život před sebou .
Neuvěřily varováním , že se děje něco špatného a neodešly dokud byl ještě čas a tak se dostaly nejdříve do Terezína a následně do Osvětimi .
Přes veškeré utrpení nakonec přežily a dokonce přivedly na svět děti .
To byl opravdový zázrak .
Kniha je napsaná velice čtivě i když se dá považovat za literaturu faktu a každý by si ji měl přečíst .
Židé byli a jsou vzdělaní a pracovití lidé . Nikdy jsem nečetla , že by byli rozpínaví a toužící měnit společnosti , ve kterých žili a žijí .
70 let od vzniku státu Izrael se opět vynořují nenávistné nejen komentáře a Židé opouštějí země ,kde se po druhé světové válce usadili s vírou , že takové peklo jako byl holokaust se už nevrátí .
Když sleduji dění především v západní Evropě , ke které jsme vzhlíželi jako ke vzoru demokracie , začínám pochybovat .
Neměli bychom zapomínat a včas bychom se měli postavit násilí .
On je rozdíl mezi obětí a mezi násilníkem .

Astarothh
03. srpna

Naprosto neuvěřitelný, otřesný, strhující příběh tří žen, které přežily Osvětim - Birkenau a následující útrapy. Byla jsem četbou naprosto pohlcena. V určitých pasážích nešlo ani dýchat..Velmi silná a poutavá kniha. Jedna z nejlepších, možná nejlepší kniha o holokaustu, jakou jsem kdy četla. Na konci se mi oči zalévaly slzami. Co malinko kazilo dojem dokonalosti knihy byla velká spousta překlepů. Jinak stoprocentně doporučuji.

aleza1
26. července

Velmi čtivé, katastrofální a kruté. Neuvěřitelné, jak vůbec někdo byl schopen přežít takové útrapy a navíc s novorozenými dětmi. Je to "štěstí" v hrůze, kterou zažily tyto statečné ženy. Doporučuji maximálně a zařadit do povinné četby střední školy!!!!

PADA123
25. července

Výborně napsaná kniha ze vzpomínek hrdinek knihy. Museli přetrpět hodně.

Er.es
04. července

Má recenze je přesně taková, jak píšou všichni uživatelé níže...
*
V mysli se mi zahnízdil Ančin výrok: "Čím víc lidí se bude dozvídat, co se tehdy dělo, tím pravděpodobnější doufám bude, že se to už nikdy nebude opakovat. Možná si to pak uvědomí všichni. Že se to už nikdy nesmí opakovat."
*
!!!Do povinné četby, hned!!!

Plaknel
30. června

Kniha, která ve vás zanechá stopu. I když je to dýl, co jsem ji četla, musím na ni pořád myslet.

saly
29. června

Opravdu dojemné svědectví o zlé době.

Kekik
20. června

"Vyhrkly mi slzy, a když se mě zeptal, jestli to tolik bolí, po pravdě jsem řekla: Ne, brečím, protože už dlouho se mnou nikdo nejednal jako s lidskou bytostí."

IAmLoverOfBooks
20. června

Pět hvězdiček nestačí..
Kniha, na kterou nikdy nezapomenu. Kniha, kterou by si měl každý přečíst!

Trustty
19. června

Podařilo se jim celou dobu tajit těhotenství. Za otřesných podmínek donosily a porodily své děti živé. Dnes jsou děti těchto tří statečných žen samy rodiči a prarodiči. Neskutečně emotivní příběh tří žen, které přežily holocaust v době, kdy čekaly narození svých dětí. Děj se odehrává od Osvětimi až po Mauthausen, kde byli všichni lidé osvobozeni. Doporučuji

oluskace
14. května

Hodně silný příběh. Budu na tuto knihu myslet hodně dlouho. Neuvěřitelné co vše musely vydržet. Jsem těhotná, ale to co musely vydržet bych určitě nezvládla. Jsou hrdinky.. Dala bych to číst povinně ve školách, aby si děti uvědomily co to bylo za dobu a že si dnes nemají na co stěžovat. Knihu určitě doporučuji

cmelda26
24. dubna

Už vše bylo řečeno, při čtení člověku běhá mráz po zádech.

makynka911
19. dubna

Myslím, že u této knihy není třeba potřeba něco dodávat. Je to hrůzu nahánějící skutečnost, kterou doufejme už nikdy nikdo nebude opakovat.

zdazilek
17. dubna

Zajímavé, čtivé ale jak tyhle hrůzy hodnotit pozitivně. Jako kniha je velmi dobrá ale nedokážu si představit co ti lidi museli prožívat. Určitě bych každému doporučila přečtení, aby se tyhle hrůzy už nikdy neopakovali.

allebra
06. dubna

Neuvěřitelně silná, velmi poutavě napsaná kniha. Je až nepochopitelné, co všechno ty ženy a jejich děti vydržely, při tak obrovské úmrtnosti všude kolem nich. Vůbec si neumím představit, jak bylo možné za stávajících podmínek přežít a cítím k těm ženám obrovský respekt. Četla jsem jedním dechem a chvílemi jsem snad ani nedýchala. Název je velmi výstižný, prostě „narodili se, aby přežili!“ Zařadila bych mezi doporučenou četbu na střední školy, protože na podobné knihy by se nemělo zapomínat. Ocenila jsem i osudy žen a dětí po válce, to bylo velice dojemné. Pět hvězdiček je v tomto případě hodně málo. Určitě doporučuji!

Slezkairis
06. dubna

Netřeba jakkoliv popisovat, zážitek z této knihy vás bude živit ještě dlouho po přečtení. Celý další týden jsem seděla u netu, četla všechny informace o zmíněných koncentračních táborech, googlila jsem si všechny postavy, procházela fotky, nenáviděla němce a nakonec jsem viděla film Schindlerův seznam, protože kniha se o něm zmíní... Velmi doporučuji!!