Narodili se, aby přežili

Tři mladé matky a jejich neobyčejné příběhy odvahy, utrpení a přežití Mezi milionem obětí holokaustu, které byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Osvětim-Birkenau, prošly Priska, Rachel i Anka jeho branami s tajemstvím – všechny tři právě otěhotněly, a svému osudu musely čelit samy, bez manžela. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě. Jedna z matek pocházela z Třebechovic pod Orebem, druhá z Bratislavy a třetí z polské Lodže. Kniha mapuje neuvěřitelné příběhy těchto tří žen – nejdříve do Osvětimi, pak do německého pracovního tábora, kde, polomrtvé hlady a udřené z nelidské práce, se snažily zakrýt svůj zdravotní stav. A nakonec je čekala pekelná 17denní cesta vlakem s tisíci dalšími vězni přes západní a jižní Čechy do tábora smrti v rakouském Mauthausenu. A když už se zdálo, že tuto cestu nepřežijí, podařilo se několika hrdinům z Horní Břízy dát potřebným trochu jídla a vody....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/278300/zrozeni-prezit-s7T-278300.jpg 4.8411

Born Survivors (2015)

Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Narodili se, aby přežili

bruntal
předevčírem

Jak je uvedeno na památníku (nejenom) v Mauthausenu - lidé bděte! Tohle se již nesmí stát. Díky skvělé práci autorky se podařilo zmapovat a skvělým způsobem zpracovat neuvěřitelné životní příběhy třech matek a jejich dětí, jejichž přežití nejbrutálnější smrtící mašinérie, jakou kdy člověk vymyslel, se skutečně rovná zázraku.

MiriamF.

Jak se píše na konci knihy, ty ženy přežily nepřežitelné. Ale ani jejich návrat nebyl rozhodně jednoduchý včetně negativní reakce okolí. Při čtení jsem měla husí kůži, ale nutilo mě to číst dál (s kapesníkem v ruce).

Pegasus

Knížka ve mě zanechala hluboký dojem, který je těžké slovy popsat. Jsem si jistá, že nikdy nezapomenu na životní příběhy Prisky, Anky a Rachel, na jejich obrovskou odvahu a sílu. A také na štěstí v pravou chvíli, které často rozhodovalo o přežití nebo smrti.

czokies

Jo, vsichni se o holocaustu ucime ve skole a vsichni vime co se za druhe sv. valky delo. Ale nikdo vam (mi) nerekl jak lide v koncentracnich taborech resili takove ty bezne veci jako menstruace, toaleta ci bolest zubu. A i o tomhle se v knizce dozvite. Je psana pekne prehledne, takze i kdyz jsem dejak ve skole nemela rada (a tudiz jsem, zel bohu, dejepisne fakt zaostala), popisy historickych udalosti a souvislosti mi davaly smysl a bavily me.
Dej zacina kapitolou o Slovence Prisce, pak nasleduje kapitola o Polce Rachel a nakonec o Cesce Ance. Vsechny prvni kapitoly vypravi o zivote zen, o jejich rodinach a manzelich a o tom, jak bojovaly s pocatecnim utlacovanim Zidu ve mestech az k jejich prevozu do Osvetimi a setkanim s doktorem Mengele. Pak se dozvidame uz souhrne o jejich utrapach a silene tezkem zivote, kde jim pred ocima odvadeli stovky Zidu do plynovych komor, vcetne jejich rodin a malych deti. Obcas se vam zda, ze tyto tri zeny jsou verne pritelkyne, ale nenechte se zmylit - za celou dobu se ani jednou nesetkaly a kazda z nich si myslela, ze je ve svem osudu sama.
Vyborna a drsna knizka, ke ktere by meli balit papirove kapesnicky a blici pytlik. Nechapu jak se neco takovyho mohlo dit a to pomerne jednoduse a nedavno. Verim (doufam), ze uz se nikdy nic podobnyho opakovat nebude, ackoliv volebni kampan SPD tim zavani.

nillin1

Tohle je opravdu silné.
Všechno co prožili hlavní hrdinky a vedlejší hrdinové je o síle lidskosti, vedle nelidskosti. O nemožnosti zastavení citu mateřské lásky, za smrtelných podmínek žití. Stejně tak o sledu osudově načasovaných maličkostí, které umožní narození nových životů. V místech, kde tisíce jiných umírají.

Deny95

Velice silné počtení!

Kovářskej

...četl jsem to jedním dechem s běháním mrazu po zádech...I na slzy došlo.Strašné je, když si uvědomíme, že to bylo doopravdy a ne zase tak dávno...Vážím si toho,že žijeme teď a tady a máme se , jak se máme...Knihu jsem četl v době, kdy jsme s partnerkou čekali miminko...o to větší to byla síla a prožitek. A také uvědomění si toho, co v životě máme a co je důležité.

Silwia20

Krasna kniha o troch podobnych osudoch s malickymi odlisnostami, ktore prezili v neludskych, krutych podmienkach, ake kedy clovek cloveku mohol pripravit.
Uz len to je obdivuhodne, ze prezili a dokazali sa vratit do bezneho zivota aj ked niektore s tazkostami.
Klobuk dolu pred ich silou a odhodlanostou.

alexis818

Neskutečné. Jak tohle vše dokáže člověk člověku udělat.Hluboce se skláním před těmi,kteří dokázali tohle vše přežít.Ženy,které ještě k tomu porodily dítě v té hrůze.Hold všem,kteří přežili a samozřejmě těm,kteří přežít nesměli.

vejik

To, že Priska, Rachel a Anka dokázaly přivést na svět své děti v tak krutých podmínkách, je neuvěřitelné. Byly to neskutečně silné a odhodlané ženy. Jsem moc ráda, že byl jejich příběh knižně zpracován a tím pádem nebude nikdy zapomenut.
Během čtení mě svíralo u srdce, být matkou, asi bych knihu nedokázala přečíst.

ivana1924

Další neskutečný příběh přeživších.... - žen a jejich novorozených. Každý by si měl přečíst, vzdát hold zavražděným, utýraným,přeživším.... Velká pocta všem

Ester71
22.12.2018

Neuvěřitelně silné životní příběhy tří žen, které i přesto, že bojovaly o holé přežití v hrůzách koncentračních táborů, dokázaly dát život svým dětem. Tuto knihu si budu pamatovat hodně dlouho...

Nestorkea
18.12.2018

Výborně napsaná kniha o neuvěřitelných osudech tří matek a jejich dětí. Co ty ženy dokázaly zvládnout, je pro mě nepochopitelné a mají můj obrovský obdiv. Je strašné, co je jeden člověk schopen udělat jinému.. Jen doufám, že tato historie se už nikdy nebude opakovat.

Zoja706
14.12.2018

Tahle kniha je opravdový skvost, ukrývá v sobě hodně silný příběh neskutečně statečných žen,které spojovala obrovská touha přežít.nejvice mě zasáhl příběh prisky ze slovenska. Ten nádherný vztah s manželem byl opravdu dojemný. Ta víra že se manžel vrátí. knížka byla opravdu dechberouci opravdu obdivuji všechny hrdinky knihy za to co dokázaly, že vychovali sve děti s láskou i přes všechny překážky co jim život nastražil do cesty.

dezorientovana
25.11.2018

Skvěle napsaná knížka. Autorce se podařilo výborně sepsat tři dojemné příběhy těhotných žen. Od knihy jsem se ani nechtěla odtrhnout. Příběhy jsou silné, emotivní, až mrazivé. Určitě doporučuji.

Favolek
08.11.2018

Nádherná kniha o věcech tak strašných, že se mému rozumu až příčí uvěřit, že se skutečně děly. Knihu jsem přečetla jedním dechem a všem ji doporučuji.

Lucianka23
28.10.2018

Prvních pár stran mě vůbec nenadchlo a zvažovala jsem, že přestanu číst. Nakonec jsem velmi ráda, že jsem se přes to přenesla a knihu dočetla. Neskutečně silný příběh o třech ženách, které i za nepředstavitelných podmínek dokázaly přežít a přivézt na svět děti. Úžasná kniha. Doporučuji!

Kate72
25.10.2018

Silný příběh. I když je to už pár měsíců co jsem tuto knihu četla. Stále ji nosím v hlavě. Myslím si, že jsem toho přečetla už poměrně dost o holocaustu a tak jsem měla za to, že mě již nemůže nic překvapit, ale zmýlila jsem se. Tato kniha je toho důkazem.

pestas
22.10.2018

Ufff, co na to rict. Neskutecne silny pribeh (potazmo pribehy), ze kterych az mrazi a clovek si rika, jak to vse mohly ty zeny zvladnout.

Ainyska
19.10.2018

Kniha je velice silná a někdo by možná řekl, že to je pořád dokola to stejné, ale není. Kniha popisuje ženy-matky, které to měli daleko horší, než ostatní. Museli porodit dítě v podmínkách, které nebyly ani k žití. Slzy sice netekly, nejspíš proto, že jsem vůči tomuto tématu už otupělá a moc mě toho nezasáhne, ale je to velice silná a dobrá kniha. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá, ale ne těm co čekají malý zázrak.

JessyPitt
14.10.2018

Bylo by vůbec možná dát takové knize méně hvezdicek?? Dala bych ji jako povinnou četbu do škol.

zuzulka77
10.10.2018

Silné emoce, neuvěřitelné příběhy. Musela jsem odkládat, neboť slz bylo mnoho.

roman9276
10.10.2018

Tři ženy. Tři těhotné ženy, které zažily nechutná zvěrstva. Neskutečně silné příběhy Češky, Slovenky a Polky, které prošly peklem, kde jim byly odepřeny základní lidské potřeby, kde byly ponižovány, bity, mučeny, zažívaly každodenní strach i obrovský hlad. Každá z nich bojovala zvlášť o přežití, rodily v těch nejstrašnějších podmínkách. Tyhle reálné příběhy skutečných žen mě dost rozebraly a díky této knize si každý z vás může na chvíli představit, jaké to pro ty lidi muselo být.

Pavlína79
06.10.2018

Dá se to vůbec někdy pochopit? Jak je možné, že jeden člověk tohle chtěl, tisíce ho v tom podporovali a miliony tím trpěli. Jak vůbec mohou žít a vyrůstat další generace děti a žít v míru a lásce je jen přání a ne realita.

Psané jako pravdivé vyprávění, popis událostí, které se týkají hlavních hrdinek, ale všeobecně a současně střípky z budoucnosti (př. po po válce viděla ten film ještě několikrát, takže jasný že ve válce neumřela).
Příběh přirozeně protknutý fakty a výpověďmi přeživších lidí.

Anka - pobyt v Terezínském ghettu, každý pak má chuť vygooglit si, jestli a kde davaji divadelní hru Poslední cyklista (Švenk).

Kdyby byli všichni jako přednosta stanice v Horní Břízce, p. Pavlíček, válka by vůbec nebyla taková jaká byla. Stačilo zůstat věrný sám sobě - svým morálním zásadám. Všichni se báli, ale je to dostatečná výmluva/omluva?

Nikdy mě nenapadlo, že umístit pak ty lidské trosky zpět domů nebo tam, kde by "doma" chtěli říkat, bylo po válce tak náročné. Lidé neměli žádné osobní doklady, žádné peníze, nic. Bylo nutné hledat příbuzné, živit je, šatit je, vozit je.

V celé Evropě před 2. SV žilo 3 300 tis. Židů, válku jich přežilo 300 tis., z nichž bylo ještě z rasových důvodů 1500 zavražděno. A nikde v Evropě je víceméně nechtěli.
Přežili koncentrák, přežili vlastní smrt a stejně je sousedi nenáviděli.

Knížka, kde posledních 20 % člověk vidí vše rozmazaně - je z něho uplakánek ... nejde to jinak, obzvlášť na konci knihy, když už je vlastně po všem.

Neuvěřitelný sběr materiálu, práce, která je v pozadí knihy je rozhodně vidět.

Jane100
24.09.2018

Tuto knihu jsem četla již před hodně dlouhou dobou, ale dosud jí mám v živé paměti. To o něčem vypovídá. Působivé a dost emotivní krásné příběhy tří žen. Více netřeba dodávat.

LeňulinaK
01.09.2018

Kniha se silným příběhem tří žen. Trošku se mi hůře četla, protože příběh stále přeskakuje od jedné k druhé a třetí, což způsobí, že máte problém se vyznat v množství jmen. Ve finále je to smutné čtení o jedné z nejhnusnějších dob. K těm zvěrstvům ani není moc co říct, protože slova na to prostě neexistují. Pro mne budou všichni, kdo si tímhle prošli hrdinové, bez ohledu na to jestli se vrátili nebo ne.
Kniha se mi "líbila" tím způsobem, jak se taková kniha líbit může.

Dominika_a
28.08.2018

Strašně silná kniha. Občas jsem měla opravdu problém číst dále. Neuvěřitelné, co všechno si museli přetrpět.

Maratka
21.08.2018

Myslím, že ostatní už tady řekli vše, co bych ke knize chtěla uvést i já (např. komentář Astarothh celkem přesně vystihuje mé pocity). Dodala bych snad jen to, že knížka je podle mého mínění tak dobrá z velké části i proto, že z ní mimořádně silně dýchá obdiv autorky ke třem hlavním hrdinkám, její pokora a uvědomění si vážnosti tématu a důležitosti "úkolu", který si rozhodnutím sepsat příběh těch tří žen a jejich dětí sama zadala.

Misha224
12.08.2018

Je to smutné čtení o lidském utrpení v koncentračních táborech. Každý z nás by měl zas a znova číst tyto příběhy, které se staly a jsou smutnou vzpomínkou zvěrstva páchána na lidech. Je pozoruhodné kolik síly najde matka, aby ochránila své dítě.

Babo
06.08.2018

O holokaustu jsem již četla několik knih ,ale tato se vymykala tím, že autorka zachytila utrpení tří skutečných žen. I když se v době , kdy procházely peklem , nesetkaly , jejich osud byl velmi podobný .
Všechny tři pocházely z dobře situovaných rodin, byly vzdělané a měly život před sebou .
Neuvěřily varováním , že se děje něco špatného a neodešly dokud byl ještě čas a tak se dostaly nejdříve do Terezína a následně do Osvětimi .
Přes veškeré utrpení nakonec přežily a dokonce přivedly na svět děti .
To byl opravdový zázrak .
Kniha je napsaná velice čtivě i když se dá považovat za literaturu faktu a každý by si ji měl přečíst .
Židé byli a jsou vzdělaní a pracovití lidé . Nikdy jsem nečetla , že by byli rozpínaví a toužící měnit společnosti , ve kterých žili a žijí .
70 let od vzniku státu Izrael se opět vynořují nenávistné nejen komentáře a Židé opouštějí země ,kde se po druhé světové válce usadili s vírou , že takové peklo jako byl holokaust se už nevrátí .
Když sleduji dění především v západní Evropě , ke které jsme vzhlíželi jako ke vzoru demokracie , začínám pochybovat .
Neměli bychom zapomínat a včas bychom se měli postavit násilí .
On je rozdíl mezi obětí a mezi násilníkem .