Nejsem jako vy

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87064/nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 4.5461

House Rules (2010)

Vydáno:, Ikar (ČR)

jittik

Poklona Picoult
Kniha u níž hltáte stránky jednu po druhé a přejete si vědět jak to dopadne, ale když vám zbývá poslední stránka litujete, že nejste na začátku.

Dominika21
12.12.2017

Kniha je velice vydařená a opravdu stojí za přečtení. Bohužel, je již nesehnatelná a člověk musí doufat, že uspěje v knihovně, příp. antikvariátu. Děj je velmi působivý od samého začátku, o posledních stránkách nemluvě - zápletka úžasná. Knihu jsem s těží odkládala, a to jen tehdy, kdy mi již padala víčka únavou. Originální a velmi povedené. Doporučuji!

Hrabůvka
07.12.2017

Krásné čtení! Nevšední detektivní román odhalující nejenom ty špatné ale i dobré aspekty života v rodině kde má dítě Aspergeruv syndrom. Je zde brilantně zachycené uvažování chlapce s touto diagnózou. Doporučovala bych knihu těm, kteří si chtějí rozšířit obzor o Aspergerovi, nudit se určitě nebudete.

žuži61
02.12.2017

Kniha je moc hezky napsaná, napínává. Nejlepší co jsem v poslední době četla. Mám totiž také syna s AS a zároveň asistentka dospívajícího chlapce s AS.

AdélaV.
30.11.2017

Souhlasím s napsanými komentáři. Přiblížení aspergerovského světa je rozhodně přínosem každému čtenáři. Stejně jako mystar jsem si neustále kladla otázku, jak bych to zvládla já a moje rodina. Naprosto si to nedokážu představit, takže klobouk dolů všem rodinám s těmito složitými obdivuhodnými dětmi.

Osobní námět na přemýšlení - jak je zvláštní a těžké koukat na takového člověka a nehodnotit ho podle klasických osobních hodnotících měřítek, protože to nefunguje...

fruitbueno
27.11.2017

Bravurně vystavěný příběh, který vás do posledního okamžiku udrží napnuté jak kšandy. Před autorkou jednoznačně smekám, pustit se do tak obtížného a společensky závažného tématu je odvaha, ustát ho a pojmout tak perfektně, je báječné.

broskev28
26.11.2017

Přiznám se, že mi nesedly ty "krimi zprávy" v úvodu kapitol - ledaže by to byla jakási Jacobova rešerše kriminálních činů?
Jako osvěta autismu, resp. Aspergerova syndromu, však knížka určitě zafunguje výtečně. Možná si někteří čtenáři uvědomí, že to šíleně řvoucí dítě ze supermarketu nebyl rozmazlený fracek, ale autista při záchvatu. Některým dokonce dojde, že matka (ale téměř nikdy otec!) takového dítěte zcela rezignuje na svůj život, na svou profesní kariéru a často i na partnerský vztah. Jak píše Jacobova matka na s.130:
Rodičovství není podstatné jméno, ale sloveso - nikdy nekončící proces, nikoli dosažení určitého cíle.
A já jen doufám, že všichni nadšení čtenáři téhle skvělé knihy nepřehlédli Jacobův 4.bod v seznamu "Tohle si budu o Jess pamatovat": Díky ní jsem viděl film Princezna nevěsta, což je nejspíš jeden z nejlepších filmů celé filmové historie.

Adela25
24.11.2017

Skvěle napsaná kniha, četla se sama. Rozšířila jsem si díky ní obzory o autismu a udelala na ni zase trochu jiný názor. Oceňuji, jak to autorka podává nenásilnou formou a co udělala pro to, aby napsala skvělou knihu.

Véča
19.11.2017

Ke knížce jsem se dostala díky seminárce o autismu a málem jsem ji vrátila do knihovny bez čtení. Naštěstí jsem si nakonec knížku přečetla a celou první půlku jsem si říkala "Wow, to je dobré." V druhé půlce jsem začala být trochu skeptická a doufala jsem, že konec to celé nepokazí. Nepokazil.
Doporučuji všem bez výjimek.

Len2očka
01.11.2017

Knížka je nádherná,řadím si mezi TOP knihy.

Jirinamac
16.10.2017

Jodi umí psát tak, že musíte ve čtení stále pokračovat. Už na začátku bylo jasné, jak to je, ale i tak jsem občas přemýšlela, jestli to není jinak. Pěkné čtení, ale ten konec byl moc rychlý. Mohl tam být ještě alespoň verdikt u soudu.

eraser9046
04.10.2017

Není to moje první setkání s Aspergenem. Poutavě a silně napsané.

mystar
02.10.2017

Příběh byl úžasný. Vyvolával ve mě hodně otázek. Co já bych dělala, kdybych měla takové dítě, kdybych sama taková byla a nebo kdybych měla takového člověka v rodině. Líbilo se mi, že to bylo popsané z více úhlů pohledu. Velmi čtivé a napínavé, i když už na začátku jsem věděla jak to nejspíš dopadne. I tak doporučuju. :)

Agatha84
01.10.2017

Naprostá nádhera, příběh mě rozesmál i dojal, má očekávání byla překonána. Krásná kniha, díky, Jodi!!

peitho.1
23.09.2017

Velice silný příběh, pro mě osobně o to víc, že sama mám jednoho autistického a jednoho mladšího zdravého syna, i když my jsme teprve na začátku cesty.
Většinu času to nebylo veselé čtení, ale o to víc bylo poučné. Jediné, co mě celkem mrzelo, bylo to, že jsem ještě před polovinou knihy přesně odhadla, co se vlastně stalo, takže překvapení se na konci bohužel nekonalo.
Každopádně knihu vřele doporučuji, je skvěle napsaná, napínavá, má neotřelé téma a pokud máte ve svém okolí někoho s poruchou autistického spektra, tak vám kniha pomůže přiblížit jeho svět a způsob uvažování.

allebra
20.09.2017

Romány Jodi Picoult jsou velice čtivé a navíc mají zajímavá témata, ze kterých autorka dokáže vytěžit maximum. Také příběh "Nejsem jako vy" byl napsaný velmi věrohodně. Máme v rodině autistického chlapce a při čtení jsem měla několikrát pocit, jako by autorka byla v dceřině rodince častým hostem. Péče o autistické dítě je opravdu "tvrdý oříšek." Naprosto změní život celé rodiny, přesněji řečeno - obrátí ho naruby. Jak bylo v knize výstižně řečeno, žádná taková rodina si danou situaci nevybrala, ale musela se zařídit tak, aby v ní dokázala žít, jak "nejlépe" to jde, i za cenu četných kompromisů. A pokud někdo hlouběji nenakoukl "pod pokličku" takové rodiny, nedokáže si to reálně představit, i když si to možná myslí. Kniha byla napínavá až do konce, v jaký jsem celou dobu doufala, ačkoli určité pochybnosti jsem měla. Autorka má úžasný styl vyprávění, který mě chytil od prvních slov a vydržel až do poslední stránky.

Uživatelka "postrach" knihu nejspíš nedočetla do konce nebo závěr nepochopila.

Susischwarz
06.09.2017

Zaujal mě netradiční styl vyprávění napínavého příběhu.

Lemurka
04.09.2017

Má třetí kniha od Jodi a považuji ji za nejslabší. Těžké téma, příběh se mi líbil, ale vadilo mi stále se opakující projevy Aspergova syndromu. Kniha by se tím dala zkrátit o třetinu a byla by čtivější. Konec byl o ničem.

Danago
17.08.2017

Jacob není obyčejný teenager má Aspergerův syndrom, což je určitá forma autistické poruchy. Je uzavřený ve svém světě . I když se za pomocí své rodiny a přátel snaží být jako všichni ostatní. Jednoho dne je zavražděna jeho lektorka Jess a Jacob je prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo zjistí pravdu?
Opět velmi závažné téma , které autorka řeší. Velice dobře poutavě napsaný příběh , který čtenáři dá nahlédnout do myšlení lidí s tímto postižením . A také jak se s těmito lidmi žije.
Knížka je skvělá a já velmi doporučuji.

lucik2773
06.08.2017

Příběh byl jedinečný, osobitý, čtivý, úžasný. Opět jsem se dozvěděla spoustu nových věcí. Prožívala hodně emocí do poslední stránky. Díky, Jodi.

mia6318
05.08.2017

Přesto, že se mi kniha moc líbila a vyvolala ve mě různé reakce, od smíchu až k pár slzám dojetí, tak si myslím, že mohla být klidně o 200 stran kratší. Vlastně jsme od poloviny příběhu znali řešení a protahování soudního líčení na 300 stran bylo pro mě moc. Jinak jsem moc ráda, že jsem se opět díky této autorce dozvěděla spoustu nových informací, tentokrát o Aspergerovu syndromu o kterém jsem nic nevěděla. Nevím jestli jsem něco nepřehlédla, ale nebylo vám divné kde vzal Jacob dárek pro Thea?

intelektuálka
02.08.2017

Tuhle knihu jsem četla dlouho, abych aspoň trochu pochopila jednání dětí s Aspergerovým syndromem.
Začnu tím, že obdivuji matky, které se s tímto u svých dětí snaží vypořádat. Je to práce na 24 hod denně, a takhle se obětovat může jen máma. Nemyslím, že by měli být izolováni i když jejich cítění je jiné.
Tady se otevírá otázka jejich trestní odpovědnosti a je na ni jasně odpovězeno.
Děkuji autorce za nový poznatek a doporučím těm, které to zajímá!

IvetaZ
24.07.2017

Knihu jsem hltala jako žíznivý vodu. Vyhovuje mi styl psaní příběhu, kdy se postavy střídají ve vyprávění ze svého pohledu. Detektivky mám obecně ráda. Zápletka je perfektní, napětí se drží až do úplného konce a dozvěděla jsem se spoustu informací o Aspergerově syndromu. Za mě pět hvězd!

wildprincess
21.07.2017

V pořadí třetí kniha od této autorky a opět nezklamala. Takže není ani poslední. Navíc velmi zajímavé téma, obdivuji Jacobovu matku.

postrach
08.07.2017

V samém závěru knihy,se chladnokrevný vrah přizná,ke svému plánovanému činu,dobře promyšleném a chladnokrevném.Nesouhlasím s tím,že tihle lidé,mají právo žít s rodinou a mezi normálníma lidma.Jsou to vrazi,at mají nebo nemají Aspergerův syndrom.Autorka zvolila další kontroverzní téma a napsala skvělou knihu.

postrach
23.06.2017

Knihhy této autorky,se mi velmi zalíbily.Silnými a poutavými příběhy a ději.To nechybí,ani této knize.

Kerberos
17.06.2017

Zajímavě zpracované jako většina autorčiných knih.

sabca
13.06.2017

Spisovatelka nás zajímavou formou seznámila s jistou formou autismu - Aspergerův syndrom. Konec knihy byl překvapivý. Stojí za přečtení

ankaras
12.06.2017

S autismem se dnes setkáváme kolem sebe stále více častěji, díky této knize zjistíte mnoho o jeho horší formě. Jodi je úžasná spisovatelka, díky ní si přečtete přehledné informace nejvíce probíraných témat nenásilnou formou a to člověka baví.

verushka19
07.06.2017

Super zajímavá knížka. Napínavá, měla jsem ji přečtenou za chvíli a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Docela nečekaný konec. Hezký náhled do života s autismem.