Deset malých černoušků

kniha od:

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 4.7 5685

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939


více info...

Komentáře (1139)

Komentáře 1139 Recenze 5

Pavla79
Pavla79
28.11.2023 5 z 5

Chtěla jsem si ji znovu přečíst, než se podívám na seriálové zpracování... V ČV již jednou čtenou knihu mám, tak jsem ji zařadila do "...více než 5 vydání..", jelikož tato kniha by mohla být vydaná klidně i 20 krát. :)

JamesCZE
JamesCZE
26.11.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější detektivka vůbec, opět jsem si ji přečetl po čase, opět dávám plné hodnocení. Detektivky s Poirotem jsou moc fajn, tohle ale je ještě o stupeň lepší, takřka dokonalé.


Miliarda
Miliarda
22.11.2023 5 z 5

Za mě nejlepší doposud čtená kniha od Agathy Christie. Brilantní námět, řada zápletek a nečekané rozzuzlení v podobě odhalení vraha, jehož totožnost jsem opravdu nepředpokládal. Deset malých černoušků si nezaslouží nic menšího než nejvyšší hodnocení.

martiline
martiline
15.11.2023 5 z 5

Toto mě velmi bavilo, nikdy dřív jsem nečetla ani neviděla film či divadlo Hned od začátku jsem si přiřazovala jednotlivé postavy a věděla jsem, jací výlupci to jsou. V celé detektivce není jediná nadbytečná věta. Hltala jsem knihu a zase jsem nic neuhodla. V jiných krimi ten odhad mám, u Agathy nikoliv. Takže jsem byla překvapená. Parádní čtení.

lenkaabooks
lenkaabooks
11.11.2023 4 z 5

Řekla bych, nejznámější dílko královny zločinu. Existuje film i divadelní hra. Do poslední chvíle netušíte, jak, kdo a proč. Deset lidí na ostrově postupně odpadá na základě dětské říkanky.

Maslojed
Maslojed
07.11.2023 5 z 5

Úplne první detektivka jakou jsem kdy četl.

LuckaK.088
LuckaK.088
24.10.2023 5 z 5

Naprosto skvělá detektivka, od které jsem se nemohla odtrhnout (ráno jsem si nastavila budíka o hodinu dřív, jen abych mohla číst než půjdu do práce). Viníka jsem si taky netipla správně. Za mě bravurní dílko, ke kterému se jednou moc ráda vrátím.

VladiKlaisner
VladiKlaisner
22.10.2023 5 z 5

Vždy skvělá a stále svá Agatha Christie!!!
Genialita aneb jak napsat dokonalou detektivku podle dětské říkanky.
Myslím, že tentokrát nedalo velkou práci uhodnout vraha hned na začátku, ale pak se cosi v příběhu zvrtlo a já byla s pátráním zase na začátku. Nicméně jsem se nechala naladit na stejnou notu a finiš se potvrdil.
Příběh mi trochu připomínal Past na myši, kterou jsem kdysi viděla v dramatickém zpracování Na Palmovce.

Surmei
Surmei
11.10.2023 5 z 5

První knížka od Agathy Christie, kterou jsem po doporučení přečetla. A přiznám se, že se mi do ní moc nechtělo... A pak se mi nechtělo od ní. Neměla jsem žádná očekávání, nečetla jsem ani anotaci ani hodnocení zde. A dobře jsem udělala! Dokonalé, sakra dokonalé. Proč jsem to nečetla dříve. Na to jak je knížká útlá, tak je to nabušené vraždami. Geniální zápletka, sice na začátku mi dělalo množství jmen problémy, ale pak jsem se do toho dostala a už jsem jen hlídala verše, abych odhalila prostor pro vraždu dříc než se stane. No moc se mi to nedařilo. A ten konec? Panečku....!

Tirisa
Tirisa
11.10.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba. Skláním se před paní Christie, opravdu je to královna tohoto žánru. Na téhle knížce je vidět, že nejsou potřeba stovky stran, ani brutální vraždy, které musí za každou cenu šokovat...kam se na ni současní autoři hrabou...a to mám detektivky ráda :-) Nebyla tu žádná hluchá místa, byla jsem napjatá jako kšandy od začátku až do konce...a celou knížku jsem , i přes dvě malé děti, zvládla ve dvou dnech, což mi přišlo úplně nereálné...Ale v tomhle případě jsem prostě četla a četla, kdykoliv to bylo jen trochu možné...Doporučuji všemi dvaceti :-)

apq
apq
07.10.2023 5 z 5

Kniha je napínavá od začátku do konce, dobře se to čte, nejsou hluchá místa. Vrah překvapivý a nečekaný.
Rozhodně doporučuji.

pif69
pif69
30.09.2023 5 z 5

Přečteno mnou kdysi dávno, s kouzelnou ilustrací A.Borna, a pak ještě několikrát . Vždy pobaví . Nádherná ukázka anglického náhledu světa a humoru .
Jen škoda , že se pár ukřičených svazáckofašistických hlídačů čistoty rasy snaží takovou literaturu likvidovat .

janasim
janasim
27.09.2023 5 z 5

Klasika, která se už dnes jmenuje jinak. To byla pecka! Asi nemusím psát o čem je. Příběh záhadných vražd na osamělém ostrůvku od Agathy Christie je jistě všem dobře znám.
Přestože jsem viděla divadelní ztvárnění této detektivky a věděla jsem, jak to všechno ve skutečnosti bylo, četla jsem jedním dechem. To je ta knížka, kterou nechcete odložit, ikdyž vás druzí stále ruší.
Tak teď se těším ještě na film.

Díra_na_trhu
Díra_na_trhu
18.09.2023 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale tohle je lahůdka. Je to hotová symfonia paranoia. A okouzlující mi připadá symbolika s ulámanými figurkami černoušků. Jak se na ně postavy nejprve dívají ledabyle, a pak s hrůzou.

lenny_prague
lenny_prague
11.09.2023 3 z 5

Je to asi ostuda, ale byla to moje první kniha od Agathy. Má skvělý spád, neotřelou a výborně vypracovanou zápletku. Na mě je, jak už tu bylo zmíněno, ale příběh psaný moc suchopárně, nezáživně.

JustWomen
JustWomen
30.08.2023 4 z 5

Vraždy podle dětské říkánky? Skvělý nápad, jen kdyby to nebylo tak anglické a suchopárné. Epilog vše vysvětlil, ale úspěšnost realizace takového naplánování vražd zdá se mi poněkud nereálná. Styl psaní poplatný své době by mi nevadil, ale za suchopárnost hvězda dolů.
A ještě jedna připomínka - tolik mrtvol v domě a žádný smrad?

knihomolkaMist
knihomolkaMist
02.08.2023 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto dokonalý! Ne nadarmo se autorce říká královna zločinu, tenhle příběh neměl chybu. Bylo neskutečně zajímavé, jak jednotlivé postavy začínají blouznit, obviňovat se mezi sebou a přestávají věřit takřka i sami sobě. Ten konec? To bylo tak dobře vymyšlený!

Pišingr
Pišingr
02.08.2023 5 z 5

Zhltnuto za dvě odpoledne. Řekla bych i trochu horor, nejen detektivka!

vpadysak
vpadysak
31.07.2023 4 z 5

Parádne prostredie a parádna zápletka. Autorka umiestni desať ľudí na opustený ostrov a so svojimi postavami sa zahráva, až ich dostane na znesiteľnú hranicu. A zahráva sa aj s čitateľom, ktorý nevie kto je vinník a kto je obeť, či si obete zaslúžia, alebo nezaslúžia súcit a či je to takto správne. To si musí každý zodpovedať už sám.
Geniálne vystavaný príbeh s prekvapivým zakončením. Pred knihou som videl aj filmové spracovanie, to však vôbec nezachytilo hustnúcu atmosféru a hlavne vnútorné rozpoloženie postáv. Právom kniha označovaná za najlepšiu od Agathy Christie.

freejazz
freejazz
31.07.2023 4 z 5

budem sa považovať za príslušníka šťastnej generácie, ktorá čítala knihy bez politicky korektných úprav, čiže pred hromadným vraždením literatúry.

detektívky nevyhľadávam, to už musí byť niečo extra (Pery Mason, Phill Marlowe). a Agátke som sa dosť úspešne vyhýbal a stále vyhýbam, pretože jej štýl mi veľmi nesedí. ale tento opus som si chcel prečítať ešte predtým, ako sa objaví na obrazovke (a nakoniec ani neviem, či som ho videl:)

takže spolu so Zabudnutou vraždou sú to dva príbehy, ktoré som zvládol. ale radšej si vždy počkám na nejakého (staro)nového Poirota (David Suchet) alebo slečnu Marplovú (Geraldine McKeown). neviem, ako to robia, ale v tomto prípade sú filmy a inscenácie vždy o tri úrovne vyššie ako predloha:)

EEEAAA
EEEAAA
30.07.2023 1 z 5

Toto opravdu mohu sledovat jen jako televizní zábavu s krásnými kostými, záběry. Jako kniha utrpení

sajanka
sajanka
27.07.2023 5 z 5

Vynikající dílo, spisovatelka uměla výborně pracovat s psychologií postav.

petbrab
petbrab
01.07.2023 5 z 5

Přečteno na jeden zátah za večer.
Excelentní, takový závěr jsem nečekal.
Tohoto podezřelého jsem netipoval ano náhodou.
Někdy si říkám, že Agatha Christie prvně napíše závěr a pak až děj od začátku.

Kira747
Kira747
20.05.2023 5 z 5

WOW!
Popravde se mi do toho tolik nechtelo ale ted jsem vazne rada, ze jsem si to precetla. Zcela vazne jsem z toho nemela dobry pocit a mela snad i strach? Uz jenom ta cast s gramofonem me usadila. Na zacatku mi delaly problem postavy ale rychle jsem se zorientovala. Jedna z nejlepsich knizek co jsem cetla.

petrarka72
petrarka72
03.05.2023 5 z 5

Pro mne to byl svého času jeden z nejděsivějších případů Agathy Christie. Hrůza, výčitky svědomí a zmar na ostrově a jeden z černoušků hrající si na boha. - Každopádně zkusím nový překlad, jsem zvědavá na dopady hyperkorektnosti na interpretaci Královny detektivek.

lištička123
lištička123
21.04.2023 5 z 5

Co dodat? Skvělé čtení od skvělé autorky.

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
17.04.2023 4 z 5

Já jsem asi od legendární Agathy Christie očekávala víc, ale jako dobré to bylo, to bezpochyby. Rozhodně zajímavý a neotřelý námět. Sama jsem se i dost bála.

Lector800
Lector800
15.04.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná detektivka, nepochybně předčí obě filmová zpracování, zejména to z roku 1965, které příběh značně mění a končí trapným happy endem.

Agatha68
Agatha68
07.04.2023 5 z 5

Deset malých černoušků, geniální detektivka, jedna z nejlepších knih mé nejoblíbenější spisovatelky.

mataj
mataj
31.03.2023 5 z 5

Jelikož jsem knihu četla již podruhé a viděla i televizní zpracování, věděla jsem, jak to všechno dopadne, a tudíž mi chyběl moment překvapení. Nicméně jsem si příběh dokonale užila, tu tíživou a podezíravou atmosféru, myšlenky i snahu přehlušit hlasy svědomí u obviněných a obětech zároveň, ale hlavně do detailu promyšlenou vynikající detektivní zápletku. Agatha je jednou z mých nejoblíbenějších autorek, přečetla jsem již mnoho jejich knih a viděla nespočet zfilmovaných příběhů Poirota i slečny Marplové, a přesto se k nim opět a opět ráda vracím.