Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset ma... celý text

Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu.
Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.72742

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

RudýOnkel
předevčírem

Tato kniha mi nedala spát. Napětí a dusno v pokoji mi zastínilo mysl tak, že i přes své tipy na pachatele se mi zatemnila mysl (a myslím, že i nejednomu dalšímu čtenářovi) a na konci jsem byl mile/nemile překvapen. Do knihy jsem se tak zabořil, že se četla jedna báseň

Příběh 10/10

Welinie
předevčírem

Vyborna detektivka!

olle3

Musím se přiznat, že mě název ani obálka nijak nezaujaly, knihu jsem otevřel jen díky velkému množství dobrých recenzí.
Rozhodně jsem neprohloupil, protože jsem přečetl jednu z nejlepších detektivek, jaká se mi dostala do ruky. Mělo to všechno: spád, napětí i dobrou pointu. Vyčíst by se tomu nedal ani řádek, chvály by se daly vršit kopy.
Mě se hlavně líbilo, že jsem si mohl klást otázku "Tak kdo je, sakra, vrah?" až do poslední chvíle. To je tuším cílem všech detektivek, ale málo které se to podaří.

Je to i tím, že člověk už viděl/četl ledacos a je připravený téměř na cokoliv. Opravdu překvapit je pořád těžší a těžší. U Deseti malých černoušků bylo navíc rafinovaně použito stylu vyprávění, u kterého můžeme "slyšet" myšlenky postav. To by mělo identifikaci pachatele usnadnit, ale samozřejmě je tomu naopak.

Znovu jsem se ujistil o tom, že: Dobrá kniha se pozná tak, že ji přečtete do týdne - a nezáleží na tom, kolik má stránek.
Tuhle jsem zhltnul za tři dny.

Další recenze na http://sekerkatomas.cz

angloumene

Deset malých černoušků je dnes už legendární detektivka se spoustou nejrůznějších zpracování, jak divadelních, tak filmových. Kniha sama je čtivá, tak jak je u Christie zvykem. Bohužel samotné finále jsem čekala, no trošku větší, možná více šokující. I tak ale nemohu upřít nesporné kvality tohoto díla.

Dani5a

Velice čtivá detektivka, do poslední chvíle jsem opravdu nepoznala, kdo je vrah.

bee88maja

Pro mne trochu zklamání, od královny detektivek jsem očekávala více. Asi mi v žilách proudí málo ledové a klidné anglické krve. Zdrchaná severskou surovostí, toužím být překvapována. Tady jsem bohužel od prvního společného večera na ostrově tušila, kdo za tím vším stojí. Škoda Agatho, měla jsem tě najít dřív, zdá se mi...a možná bys mne uhranula. :)

AnetaKor

Neuvěřitelné. Myslím, ze lepší detektivku jsem od ni nečetla. Celou dobu jsem citala napětí a strach... A to jsem s nimi na tom ostrově ani nebyla.

MartAn1996

Naprostá dokonalost !!! Kvůli knihám jako je tahle, stojí za to číst.

Lenka1204

Skvělá knížka, co chvíli jsem podezřívala někoho jiného.. Film jsem sice neviděla, ale kniha opravdu stojí za přečtení.

Katranis

Filmové zpracování mě bavilo víc.

Lexina

Kniha se mi moc líbila. Děj byl napínavý, do konce knihy jsem nevěděla, kdo je vrah. Ale přišlo mi trochu divné, že se vrah pohybuje po domě a nikdo jej nespatřil. I když byla půlnoc a mně zbývalo ještě asi 40 stránek, prostě jsem to musela dočíst!! Musím říct, že by se mi to líbilo i bez toho závěrečného vysvětlení, prostě nás nechat v nevědomosti:))).

smiduska

Možná nejznámější, rozhodně nejoblíbenější.

Mi-šu-le

Absolutně skvělá detektivka, neuhádla jsem vraha, ale byla jsem blízko, každopádně lituji, že jsem si knihu nepřečetla už dřív. Jenom doporučuji, nemohla jsem se odtrhnout. Úplně jiná A.CH. Jsem zvědavá na filmové zpracování. :))

Dimas

Geniální!

Knihomolová

Má první přečtená kniha od Agathy Christie. Žádná její další detektivka (ač jsou také perfektní a já je prostě zbožňuju) ji už nepřekonala. Když jsem ji poprvé četla, začínal podzim. Vždy když jsem přečetla kousek z básně o malých černoušcích, přejela mi po šíji husí kůže a ve tvářích mě zahřálo slunce babího léta. Už nikdy nevymažu z hlavy ten pocit jaký mi kniha dávala. Vždy když se vrátí podzim, vrátím se i já alespoň na chvilinku na ostrov. Tento rok si ji znovu přečtu. V originále.

dia.riedl

Brilantní.
Miluju detektivky a Agatha Christie je prostě základ. Byla to má první kniha od ní a také asi největší letošní očekávanání. Pustila jsem se do ní hned, jak mi přišla a ještě ten den přečetla. Bylo to prostě geniální, myslím, že nebýt epilogu, nikdo nedokáže přijít na to, kdo je vrah. I když jsem během četby nějaká podezření měla.
Stejně, jako jsem četla v jednom komentáři, i mě trochu chyběl popis ostrova, domu a počasí, ale psychika postav byla popsána skvěle.
Zajímalo by mě, jestli jste si nějakou postavu oblíbili? Já ano, pana Lombarda a doktora Armstronga. Soudce byl taky fajn, měl dobré postřehy.
Hrozně mě bavilo to ozvláštnění pomocí říkanky! Vždycky jsem se podívala na následující verš a radovala jsem se, že jsem alespoň přišla na způsob vraždy, dřív, než to bylo řečeno :D Nicméně jsem byla v koncích s určením vraha.
Taky má přenádhernou obálku!!! (2017)

azertaaz

Normálně detektivky nečtu, ale díky výzvě jsem se do jedné pustila. A vypadá to, že do té nejlepší. Přečetla jsem jí jedním dechem. Můžu jen doporučit.

kalimero007

Neuvěřitelně propracovaný celý děj do detailu. Nedalo se od knihy odtrhnout.

EmaChocho

Nejdřív mě kamarádka vzala do divadla na hru. Byla dokonalá a okamzitě mě přinutila sehnat si knížku a pustit se do ní. Samozřejmě jsem předem věděla, kdo je vrah (i když až do rozuzlení hry jsem to netušila), ale to tomu neubralo na napínavosti, dechberoucnosti nebo snad zajímavosti. Je to moje první od A. Christie a musím říct, že určitě ne poslední. Klobouk dolů, výborně propracovaný děj, skvěle vystavěné postavy a situace. Opravdu mohu jen vřele doporučit.

NemmamSlov

Na to ala je mala ta knizka tak sa toho odohralo strasne vela. Zatial som nic necital od tejto autorky a detektivky som mal celkom rad a preto som sa odhodlal pustit do tohto pribehu. Co sa tyka kvality tak to urcite nie je zle, ale aj tak mi tam nieco chybalo. Mam radsej ked ma knizky milo prekvapia, bohuzial tato to nebola. Vraha som si tipol spravne, aj ked autorka ma tam potom dost zmiatla, ale dedukcia ma nakoniec nesklamala. Prepracovanie vrazd zaujimave, ale tiez mi tomu nieco chybalo. A nie je to nejaky masaker motorovou pilou. Neviem, uz mam asi zo scifi a fantasy prepalenu hlavu a preto mi to pripadalo take slabsie, ale hold kazdy podla svojej chuti. Ale, ako vecerne citanie pri lampicke urcite fajn.

ivzu77

Moje první setkání s královnou detektivních příběhu A.CH.
Příběh napínavý, básnička jako návod super, vraha jsem neodhalila. Děkuji

Magrata15

Napětí to posledí chvíle a do poslední chvíle nelze odhadnout, kdo je vrah. Supr detektivka.

roman5388

kniha ma spád i potřebné zvraty, že když si člověk myslí, že ví, kdo je vrah, nakonec je vše jinak

Pitbullka

Prvni kniha, co jsem od autorky cetla a jsem nadsena. Opravdu jsem do posledni chvilky netusila, kdo je vrahem. Skvele cteni!

Frity

Tuto knížku jsem dostala jako první dárek od manžela, takže je to pro mě srdeční záležitost:-) Příběh je geniálně promyšlený, skvěle vykreslená atmosféra a prostředí, nečekané rozuzlení. Dokonalé.

shimice

Geniální :-)

planet129

Detektivky nemám vůbec ráda, ale tahle je výjimkou. Již od druhé kapitoly jsem tušila, kdo je vrahem, ale to mne od čtení neodradilo. Velmi se mi líbil nápad vraždit oběti podle říkanky. Tomu já říkám propracovaný děj!

Thromulus

Detektivky obvykle nečtu, ale na doporučení jsem se pustil do této knihy a rozhodně stála za to! Kniha se čte moc dobře a děj je opravdu propracovaný, tak, že čtenář až do konce knihy nemůže tušit, jak to vlastně všechno je...

Pavelpi

Agatha Christie není moje parketa,ale tahle kniha je světová.Velmi dobře se to čte,žádná rozvláčnost a popisy,má to spád.Četl jsem od autorky několik knih,ale tahle je podle mne nejlepší.

Petrben

Geniální příběh, s geniální zápletkou a ještě geniálnějším rozuzlením. Běhal mi při tom mráz po zádech.