Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.73106

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

venora

přečetla jsem za dvě odpoledne, překvapil mě závěr knihy, jelikož detektivky moc nečtu, ani jsem se nepokoušela odhadovat pachatele, nechala jsem se autorkou vést. Líbilo se mi, přesto jsem asi spíš fanoušek ‘šedé kůry mozkové’...

karel0684

Tuhle knihu jsem dlouho neznal a přečetl ji až díky čtenářské výzvě. Byl jsem překvapen a unešen. Dokonalé.

Marceljetomeno

Je to supr, ale stejně si myslím, že by se mu to nikdy nemohlo povíst.

Fenomenal

Vůbec se mi nelíbí rukopis Agathy Christie, přestože rozuzlení v jejích knihách bývá mnohdy velice promyšlené (až geniální). Přestože se příběh (znovu) odehrává na velice zajímavém místě, ve skvělém prostředí pro detektivku, nemám dojem, že by 'královna zločinu' popsala dějiště: černochův ostrov dostatečně dobře. Stačilo opravdu pár řádků navíc. Agatha s popisem hodně šetří. Znovu mi vadila přemíra postav, jejich jednotlivé charaktery. Bylo nesmírně těžké si někoho oblíbit. Dokonce bylo těžké i jednotlivé postavy rozpoznat, jelikož pro deset hlavních hrdinů je 200 stran sakra málo. Nelíbí se mi, jakým způsobem spisovatelka pracuje s časem. Že nás autorka nechá desetkrát za sebou přijet na tentýž ostrov, přestože v tak krátkém časovém sledu si z výčtu postav čtenář stejně pramálo zapamatuje. Až bych téměř řekl, že nevidím takový rozdíl mezi kultovní tvorbou Agathy Christie a sérií béčkových slasher movie, kde taktéž hlavní postavy umírají, jedna po druhé, neprokazují zrovna valnou inteligenci a neoplývají přílišnými sympatiemi.

krejcovka76

Když jsem s Agathou začínala bylo mi doporučeno sáhnout po téhle knížce. Příběh byl strhující, stejně jako konečné vyústění. Ačkoliv na básničky ve škole "tupá", tahle se nedá nezapamatovat (asi stejně jako básnička v Noční můře z Elm street :-) Styl této královny detektivek je lehký, krásně čtivý, příběhy mají smysl a většinou překvapivý, ale logický konec. A přestože jsem pak přesedlala na pána s knírkem - Hercula Poirota, tak tahle knížka prostě zůstane má první. Díky
P.S.: po přečtení jsem srovnávala, jestli i já bych dala stejné pořadí za jejich "hříchy" a většinou jsem se s Agathou ztotožnila.

Nikolas0311

Příběh ve kterém má umřít deset lidí tak, aby to nevypadalo podezřele či trapně umí napsat jen královna zločinu Agatha Christie.
Velice napínavý a až do konce jsem neměl ani tušení kdo z nich je vrah.

Anne Leyyd

No, jak to jenom říci? Asi použiju slova mojí mamky, která pronesla poté, co jsme dnes zhlédly filmové / seriálové zpracování: "Bylo to hrozně zajímavé, ale jednou to stačilo. Nic pěkného mi to nepřineslo."

Moje pocity to vystihuje naprosto přesně. Kniha je neskutečně čtivá, příběh bravurně vystavěný, napínavý, nutí vás přemýšlet, ale ve své podstatě (pokud se nad tím jeden OPRAVDU zamyslí), tak je to příšerné. A. Christie je skutečně mistryně v oboru, o tom se s nikým přít nebudu, ale že bych měla nutkání si knihu číst znovu nebo si ji koupit (či znovu zhlédnout film), tak to ANI OMYLEM.

Ali88

Tohle byla moje první "Agáta"... Hezké, čtivé, napínavé, ale nejlepší byl ten konec... několik závěrečných stran jsem doslova hltala cestou domů a modlila se, abych do někoho nevrazila nebo do něčeho nešlápla :D Určitě se chystám na něco dalšího od Christie ;)

steffan266

Supeeer knížka !

Lili000

Skvela a velmi napinava detektivka.

Kaytria

Geniální. Jednoduchý, svižný (možná trochu předvídatelný - to je ale omluvitelný), prostě super!

bod
31.12.2017

"Díky" chřipce a pálícím očím, vyslechnuto formou audio knihy.Skvělé ! Uvědomila jsem si, že díky všelijakému vizuálnímu zpracování děl Agathy Christie,stále omílanému v TV, jsem její spisovatelské umění dosud dostatečně nedocenila.

-Annett-
31.12.2017

Agatha Christie je bezpochyby královnou detektivek a u tohoto díla jsem si to jen potvrdila. Naprosto neskutečný příběh, který mi chvílemi naháněl strach. Stále jsem přemýšlela nad tím kdo to byl. A proto jsem závěr knihy přečetla jedním dechem. Opravdu skvěle promyšlený příběh, vřele doporučuji!

Unterwald
27.12.2017

První detektivka která mě opravdu zaujala a kterou jsem přečetl jedním dechem. Takže vlastně kniha která mi otevřela zase úplně nové literární obzory.

irskádívka
19.12.2017

Agatha Christi je královnou detektivních příběhů. Prostě je. Je skvělá, zajímavá, vtipná, nelibuje si v krvi, ale v popisu lidí. Příběh je velice známý a přesto nebudete zklamáni. Jedním slovem: skvělé.

VikJones
17.12.2017

Jedna z nejlepsich knih od Agathy Christie. Vyzaduje pozornost, dava prostor samostatne dedukci, je kreativni a originalni. Christie ma uzasnou znalost ruznych negativnich lidskych vlastnosti a pritom dokaze psat postavy velmi opravdove. Nikdo neni jen 'zaporak', ac ma ve skrini nepekneho kostlivce.
Zaver knihy je skvely a necekany. Rozhodne doporucuji.

infodenda
16.12.2017

Zpočátku byla pro mne kniha nudná, načež jsem v pozdější fázi knížky zjistila, že pro mě natahovaný začátek byl dosti podstatný. Kniha se mi neuvěřitelně líbila, byla to má první detektivka od A. CH., ale rozhodně ne poslední. Dech beroucí příběh a překvapivý, nečekaný závěr. Přečteno za jeden den.

Chesterton
16.12.2017

Četla jsem dááávno:) pak skvělé představení v ABC. Hned bych si ji zopákla, mít o trochu víc času:)

mazlak
12.12.2017

Jedním slovem "úžasné". Kniha se čte úplně sama a nudit se u ní prostě nelze. Na pár stránkách fenomenální detektivka. Teprve závěr všechno objasnil. Vřele doporučuji.

Paixan
03.12.2017

Naprosto fenomenální!!! Neustále všichni měli na mysli jen jedno: Kdo to jen může být??? Konec mě bombasticky neohromil, jen jsem potřebovala ten závěr. Jsem také spokojena s počtem listů v knížce, proto jsem ji také tahala všude, kde bych se mohla nudit ;)))
100% stojí to zato... ^_^

TomK
03.12.2017

Naprosto skvělý zážitek! Agatha mne už několikrát překvapila svým uměním, ale tohle bylo něco :) a dostala mne, protože jsem netušil, jaké rozuzlení na mne čeká a musel jsem knihu dočíst na jeden nádech:)

arket
28.11.2017

Přečteno jedním dechem. Pobavilo.

kikiodvi
28.11.2017

Naprosto geniální detektivka! Nevím co víc psát, akorát že Agatha Christie je královnou detektivek nazývána právem.

Kackatlacka
21.11.2017

Tuhle knížku prostě zbožňuju! Já vlastně zbožňuju všechno od Agathy, je totiž geniální :).
No vážně! I když přesně vím,že mě s každou vraždou tahá za nos,stejně jí skočím na špek a jako vždy typuji úplně špatného vraha! Ale lidi! 10x v jedné knížce??
Takhle mě může dostat prostě jenom Agatha :)
Rozhodně doporučuji!! Čtivé,zábavné,napínavé a chytré až do posledních slov!

vendysantos
21.11.2017

Přečteno jedním dechem za jediný den, celou dobu jsem byla v neustálém napětí a podezírala jsem snad každou z postav. Na konci příběhu jsem byla velmi překvapená a zmatená, nic do sebe nezapadalo. Ale četla jsem dál epilog a nakonec Wargraveův rukopis, který všechny záhady vysvětlil a zodpověděl všechny otázky, které mě během celého příběhu napadaly.
Takže za mě geniální kniha s neuvěřitelnou zápletkou a opravdu nečekaným koncem!

KulatyCtverecek
17.11.2017

Kniha která neomrzí. V průběhu mnoha let jsem ji přečetl již několikrát a vždy jsem si ji užil tak jako poprvé, i když jsem už znal jak dopadne. Kniha je výtečně napsaná a příběh čtenáře zcela pohltí a vžije se do pocitů které hlavní aktéři prožívají. Napínavé od začátku do konce.

Lily101
17.11.2017

Po delší době kniha, která mě strhla od počátku do konce. Napsaná velice čtivě, s patřičným nádechem napětí a hrůzy, až jsem se na určitých místech třásla hrůzou, nutící k zapřemýšlení nad tím, kdo za morbiditou stojí. Závěr mě překvapil a vzhledem k tomu, že je to má první kniha od výše uvedené autorky, se jistě nebudu v budoucnu bránit četbě dalších jejích knih. Přečteno za dva dny a nebýt návštěvy, tak věřím, že bych ji měla přečtenou za den :).

martin09
11.11.2017

Bezkonkurenčně nejlepší detektivka co jsem kdy četl. Přečteno za 3 dny.

girdi
08.11.2017

Po přečtení této knihy se nelze divit, že je Agatha Christie dodnes respektovanou královnou detektivek. Příběh je perfektně vystaven, postavy výborně prokresleny, zápletka se postupně stále více zamotává. Děj vás strhne natolik, že knihu nebudete chtít odložit, dokud nebudete vědět, kdo je vrah. Ovšem na rozuzlení si budete muset počkat a to čekání bude plné napětí. Prostě dokonalá detektivka.

NymphMaeve
07.11.2017

Moje srdcovka od A. Christie, mám jí spojenou s Vánoci už od svých 16 let. Každoročně (cca 5 let v kuse) jsem si ji nechávala půjčovat od mamky v práci v knihovně a četla jí po několik večerů jen při svíčce spolu s atmosférou a vůní Vánoc. Dodnes, když si vybavím říkanku z knihy úplně cítím perníčky, františky a cukroví. Tak rafinovanou detektivku s nádhernou atmosférou ostrova, bez jakéhokoliv ponětí pachatele a čtivým stylem to nelze nazvat jinak než - dokonalost sama.