Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.72864

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

LahoferRose

Páni, tak tohle bylo něco! Psychologicky dokonalá detektivka. Druhou půlku jsem dočítala večer a osamotě a měla jsem stejný pocit jako při sledování japonských hororů. Každý zvuk a každý stín mě děsil. Výborně napsané, neustále jsem těkala mez tím kdo je vrah a byla jsem stejně vyděšená a hysterická jako postavy, které jedna po druhé umírají. Brilantní!

monte

Díky čtenářské výzvě jsem si přečetla toto klasické dílo. A rozhodně souhlasím, že Agatha je královnou detektivek. Moc jsem si to užila, ač jsem vraha neodhalila.

jahex

Během tohoto léta (2017) jsem nějak začetl do Agathy. Přečetl jsem asi 6 jejích knížek a tahle mě bavila ze všech nejvíc. Bylo to kurňa napínavý a když už si myslím, že vím, kdo vraždí, tak umře. Asi nejlepší detektivka, jako jsem kdy četl.

nai.ivka

Cokoli od paní Christie si ráda přečtu i opakovaně, i na filmy a seriály podle jejích knih se můžu dívat opakovaně.
Nabitá atmosféra, nakonec jsem úplně neodhadla kdo je vrah, takže jsem byla překvapená.

Noctua8

Výborná detektivka. Rychlá, svižná, napínavá, nevyhnutelná. Od začátku tušíte jak to asi dopadne, ale každá událost Vám rozšíří zorničky a jen si říkáte, kdy a jak bude "další". Obrovská dynamika příběhu je geniální a řada tvůrců detektivek dnešní doby by se měla od paní Agathy co učit.... Apropó, nezapomeňte na Epilog.

tomas2155

BEZ SPOILERŮ - Zajímavé čtení, stejně tak zápletka a nakonec i konec. Vřele doporučuji, stránkový rozsah postačuje, ale doporučuji si na začátku knihy, když se představují postavy, na přední stranu napsat si stručné poznámky o nich. Přeci jen 10 osob, které jsou popisovány, nejsou lehce zapamatovatelné. :-)

kadgam

k tomu nie je čo dodať. Kto tento štýl miluje, porozumie

leny.wood

Pokud jsem si někdy myslela, že pustit se do Čtenářské výzvy byl omyl, pak jsou nyní veškeré pochyby pryč. Protože jak jinak bych se dostala ke čtení tak bravurního díla, jako je Deset malých černoušků?

whiolet

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala i k této klasice a musím říct, že jsem si to náramně užila.
Příběh je to vcelku jednoduchý,ale přesto naprosto geniální.

Helianthus

Naprosto úžasná kniha, kterou je možné jen a jen chválit.

Ivan F

Čitateľská výzva 2017 - Príbeh odohrávajúci sa na ostrove.

Knihu som čítal už pred niekoľkými rokmi, ale dodnes si pamätám, že ma nesklamala. Jej opätovné čítanie mi prinieslo pôžitok a oddych počas horúceho leta.

Riccia

Naprosto dokonalá, nevím, proč jsem se jí tak dlouho vyhýbala. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi napětí a chytrou zápletku.

Atlantis

S knihami označovanými jako klasiky je to obtížné. Od takového díla prostě očekáváte skvělou zábavu. A já si troufám tvrdit, že Deset malých černoušků je první klasikou, která dokázala tato očekávání pro mě splnit.
Děj se hned po příjezdu na ostrov rozjede a nesundá nohu z plynu až do samotného závěru. Úžasně vytvořená atmosféra, perfektní napětí, zajímavé postavy a jejich motivy, životy a charaktery. Budete se cítit rozpolceni, protože na jednu stranu chcete dočíst, chcete zjistit, kdo je vrahem, ale na druhou stranu budete chtít, aby příběh pokračoval dál a dál.
Rozuzlení se mi ne úplně líbilo, krapet přitažené za vlasy, ale rozhodně nic, za co bych ubral na hodnocení.
Pokud chcete opravdu kvalitní knihu, krátkou, svižnou, napínavou a mysteriózní, zkuste Černoušky. Neprohloupíte.

KnihomolkaMaky

Dokonalá kniha!! Vůbec jsem netušila, kdo nakonec bude vrah!

HonzaVýborný

Budete velmi překvapení, jak se celý vražedný příběh dokáže vyvinout.
Na konci Vás čeká odpověď na všechny otázky, které během četby padnou.

Angelee

Jednoduše skvělá detektivka! Byla jsem napjatá celou dobu, i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne (už dříve jsem viděla divadelní hru a TV seriál). Byl to zajímavý pohled na knížku, protože už od začátku jsem mohla sledovat, jak si počíná vrah. A přišlo mi to vlastně logicky vydedukovatelné, kdo tím vrahem je, tak od půlky knížky. Samozřejmě kdybych prvně četla knížku, asi bych tápala stejně jako ostatní, ale možná ti nejbystřejší čtenáři to pochytit mohli.
Občas se sice postavy chovaly divně (třeba že šly dělat přesně tu věc, při které v říkance o Deseti černoušcích následovala smrt), ale na dojmu to neubralo.
Celkově můžu jen doporučit - nejen knihu, ale i ostatní zpracování tohoto díla.

katkaq

Ta myšlenka!!! Prostě dokonalé, co k tomu říct. Celou dobu se na to snažíte přijít. Najít vraha, ale nakonec vás to stejně překvapí. Kdo nezná tuhle knížku, tak nezná svět detektivek. Nedokážu pochopit, jak Christie na tenhle nápad přišla, ale obdivuji za to. Dlouho dobu mě nic nezaujalo jako tahle kniha. A to jsem ji už předtím slyšela jako anglickou audio knihu. Geniální!!

sabulicka

Výborně napsaná detektivka! Ten nápad, styl psaní, díky kterému se příběh rychle čte, brilantní.

janii0943

Jedna z nejlepších detektivek co jsem kdy četla - dokonalý zločin

Ajinka126

Pro mě je to trochu velká klasika. Je tu zvláštní skladba vět a vyprávění. Ovšem to nic nemění na tom, že tohle je opravdu perla a detektivní učebnice. To je neskutečné co na tak malém stránkovém prostoru Christie dokázala. Všechna čest. Zároveň prosím všechny budoucí čtenáře, aby knihu dočeli až do úplného konce :).

RudýOnkel

Tato kniha mi nedala spát. Napětí a dusno v pokoji mi zastínilo mysl tak, že i přes své tipy na pachatele se mi zatemnila mysl (a myslím, že i nejednomu dalšímu čtenářovi) a na konci jsem byl mile/nemile překvapen. Do knihy jsem se tak zabořil, že se četla jedna báseň

Příběh 10/10

Romance 2/10
Akce 8/10
Humor 2/10
Napětí 10/10

Welinie

Vyborna detektivka!

olle3

Musím se přiznat, že mě název ani obálka nijak nezaujaly, knihu jsem otevřel jen díky velkému množství dobrých recenzí.
Rozhodně jsem neprohloupil, protože jsem přečetl jednu z nejlepších detektivek, jaká se mi dostala do ruky. Mělo to všechno: spád, napětí i dobrou pointu. Vyčíst by se tomu nedal ani řádek, chvály by se daly vršit kopy.
Mě se hlavně líbilo, že jsem si mohl klást otázku "Tak kdo je, sakra, vrah?" až do poslední chvíle. To je tuším cílem všech detektivek, ale málo které se to podaří.

Je to i tím, že člověk už viděl/četl ledacos a je připravený téměř na cokoliv. Opravdu překvapit je pořád těžší a těžší. U Deseti malých černoušků bylo navíc rafinovaně použito stylu vyprávění, u kterého můžeme "slyšet" myšlenky postav. To by mělo identifikaci pachatele usnadnit, ale samozřejmě je tomu naopak.

Znovu jsem se ujistil o tom, že: Dobrá kniha se pozná tak, že ji přečtete do týdne - a nezáleží na tom, kolik má stránek.
Tuhle jsem zhltnul za tři dny.

Další recenze na http://sekerkatomas.cz

angloumene

Deset malých černoušků je dnes už legendární detektivka se spoustou nejrůznějších zpracování, jak divadelních, tak filmových. Kniha sama je čtivá, tak jak je u Christie zvykem. Bohužel samotné finále jsem čekala, no trošku větší, možná více šokující. I tak ale nemohu upřít nesporné kvality tohoto díla.

Dani5a

Velice čtivá detektivka, do poslední chvíle jsem opravdu nepoznala, kdo je vrah.

bee88maja

Pro mne trochu zklamání, od královny detektivek jsem očekávala více. Asi mi v žilách proudí málo ledové a klidné anglické krve. Zdrchaná severskou surovostí, toužím být překvapována. Tady jsem bohužel od prvního společného večera na ostrově tušila, kdo za tím vším stojí. Škoda Agatho, měla jsem tě najít dřív, zdá se mi...a možná bys mne uhranula. :)

AnetaKor

Neuvěřitelné. Myslím, ze lepší detektivku jsem od ni nečetla. Celou dobu jsem citala napětí a strach... A to jsem s nimi na tom ostrově ani nebyla.

MartAn1996

Naprostá dokonalost !!! Kvůli knihám jako je tahle, stojí za to číst.

Lenka1204

Skvělá knížka, co chvíli jsem podezřívala někoho jiného.. Film jsem sice neviděla, ale kniha opravdu stojí za přečtení.

Katranis

Filmové zpracování mě bavilo víc.