Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.73231

Ten Little Niggers (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

theale

Zábavná detektivka, pro mě s lehce slabším rozuzlením..

slaska77

Klasika všech klasických kriminálek, moje první detektivka geniální paní Agáthy, tak napínavé až do samotného závěru, tak nečekané rozuzlení, prostě tak skvělé....

Burák

Nechápu jak je možné, že se mi tomuto nejznámějšímu detektivnímu příběhu na světě dařilo až doteď vyhýbat. A to jak v knižní tak ve filmové podobě. Protože detektivky mám ráda, a pro ty od Agathy mám vyloženě slabost.

Každopádně jsem byla vděčná za to, že jsem si mohla čtení naplno užít aniž bych dopředu věděla kdo je vrah a jak celý příběh skončí.
Užila jsem si to náramně. Mělo to skvělou atmosféru, četlo se to skoro samo a rozuzlení bylo velmi originální.

Je sice pravda, že při hlubším zamyšlení to má nějaké logické trhliny a plány vraha vycházejí až podezřele do puntíku přesně podle plánu, ale i tak se nenudíte. Navíc to i po 80 letech od prvního vydání obstojí i vedle moderních detektivek, které jsou dnes tak populární.

Jessica007

Naprosto skvělá detektivka od Agathy Christie. Jedna z jejích nejlepších, které jsem od ní doposud četla. Je opravdu skvělá. Je to napínavé, bravurní a čím blíže jsem se blížila ke konci, tím méně jsem knihu odkládala, četla jsem, jak jen to šlo, v každé volné chvíli (nebo jsem si ji prostě udělala). Výborná detektivka, doporučuji.

ctenarkaEva

Skvělá kniha, Agatha Christie je opravdu královna detektivek. Kniha je poměrně krátká, dobře se čte, děj ubíhá rychle. Prostředí osamoceného ostrova je zajímavé, dodává napětí. Propojení s říkankou o černoušcích je skvěle vymyšlené. Pořád jsem sledovala, jaký bude další verš a čekala, jak si autorka poradí se začleněním do děje. Jedním slovem PARÁDA, opravdu stojí za přečtení. Navíc, když si uvědomíme, že kniha byla napsána v roce 1939, tak klobouk dolů.

polednice1705

Krásná klasika od královny Agathy.

1amu

Klasika "Velké dámy detektivek". Protože jde o mou nejoblíbenější knihu od paní A.Ch. viděl jsem přehršel filmů s názvem Deset malých černoušků. Od výborných, přes dobré až k blbým. Samozřejmě nejlépe to umí Angličané. Vzpomínám na starší film, kam se 10 MČ přepravovalo lanovkou do hotelu kdesi vysoko, kde byli všichni izolováni. Díky výtečné hlavní postavě (padouch) ta zima, chlad a sníh ani nevadila. Zkrátka paní Agatha to umí !

1Terisek1

První detektivka od Agathy a musím říci že mě velmi nadchla a rozhodně patří na přední místa žebříčku knih, které stojí za to přečíst.

FillaSFC

Možná jsem na základě hodnocení čekal o chloupek víc, i tak to ale bylo skvělé čtení s velmi povedenou zápletkou a originálním námetem. Také jste po každé vraždě listovali na začátek a hledali další veršík? :-)

amejzlík

Agatha Christie je naprosto skvělou spisovatelkou detektivních románů. Vždy když dočtu nějaké její dílo zírám s otevřenou pusou. Vše má naprosto dokonale promyšleno a nejasnosti se vždy vysvětlí.

petrous90

super detektivka

radka8970

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla. Deset malých černoušků jsem četla ke čtenářské výzvě a byla to jedna z nejlepších knih, které jsem si mohla vybrat. Příběh je velice zajímavý a napínavý až do úplného konce. Originální námět a postupně stoupající napětí se mi na knize líbilo nejvíce. Doporučuji všem milovníkům detektivních románů a příznivcům Agathy Christie.

baacinka

Temné a napínavé.

Nachtimin

klasika

Peyka

Dlouho jsem s knihami od Agathy váhala, přeci jen nemusím ani Poirota ani slečnu Marplovou, tudíž jsem dala přednost knížce, kde ani jeden z nich nevystupuje :D. Musím říct, že jsem byla nadšená. Stísněná atmosféra izolovaného ostrova, pouze deset osob závislých v podstatě jeden na druhém, postupně mizejících za nejasných okolností...Agatha dokázala ve čtenáři vzbudit pocit úzkosti a napětí až do konce. Sice ten konec je celkem přitažený za vlasy, ale vezmeme-li v potaz, že je to psané ve 40. letech minulého století, kniha předčila svoji dobu, a vlastně tak i paní Christie, které se ne nadarmo přezdívá královna detektivek. Právem tato kniha patří mezi jedny z nejlepších knih vůbec!

Abnička

Tak tohle byla opravdu bomba. Něco takového jsem opravdu nečekala. Velmi promyšlené a až do poslední stránky nevysvětlitelné. Celé jsem měla přečtené za 2 dny a opravdu jsem se od knohy nemohla odtrhnout. „ Klobouk dolů Agháto! Zase jsi se překonala”

Hathor89

Jedním slovem: Páni! Moje první kniha od autorky, i když jsem měla už dlouho v plánu něco si od ní přečíst, a určitě ne poslední. Vraždy v neúprosném rytmu naivní dětské rýmovačky neměly chybu a knihu jsem přelouskala za dva dny. Možná jsem čekala trochu jiný jazyk od světově uznávané spisovatelky, připadal mi příliš jednoduchý, ale to neubralo na spádu děje a napětí, když oběti bojovaly se svým vlastním svědomím. Zápletka knihy byla naprosto dokonale promyšlená, madam Christie byla opravdu MISTRYNÍ SVÉHO ŘEMESLA a nechala čtenáře v napětí až do samého konce. Scotland Yardu skutečně zamotala hlavu. Sice jsem podezřívala vraha dlouho, nezdálo se mi, jak mluvil, jak vystupoval, ale … (pro zájemce z řad čtenářů nebudu prozrazovat, co mě svedlo ze správné stopy) … konec mě úplně pohltil.

cukrovka

Opravdu skvěle napsaná detektivka od které se nelze otrhnou. Agatha Christie je úžasná spisovatelka

klarafialova

Kniha mě opravdu nadchla svou napínavostí a promyšleností! Od malička miluji detektivky, které jsem dosud jen sledovala v televizi. Chtěla jsem si i nějakou přečíst a tohle je první detektivní knížka, která mi doposud padla do ruky. Jsem z ní opravdu nadšená, je opravdu čtivá! Nemohla jsem se dočkat konce, kdy se konečně dozvím, kdo je vrah! Nebylo to vůbec jednoznačné, vraždy byli opravdu promyšlené a konečné rozuzlení celého příběhu bylo víc než překvapivé! Christie mě opravdu povzbudila k tomu, abych častěji četla takové detektivní příběhy, neboť mě to opravdu baví.

Rhodos

Kniha mě nadchla,velmi čtivá,napínavá.Na vraha jsme měla svého kandidáta,ovšem několikrát jsme si řekla,že snad se tam opravdu někdo ukrývá. Nakonec se mi mé podezření potvrdilo.Jak to vrah udělal,bylo velmi mazané a obdivuhodné,že ho při svých činech nikdo nespatřil...Jsme ráda,že tento kousek mám ve své knihovně a určitě se k němu za nějaký čas vrátím.

Penelope90

Přiznávám se, že jsem knihu četla jen díky tomu, že mě nadchl film...musím říct, že ani kniha mě nezklamala...naopak přečetla jsem ji jedním dechem během dvou dní a to jenom proto, že mě od čtení zdrželo zaměstnání. Kniha rozhodně překvapí svým závěrem.

Abrakadabra

Zápletka knihy je promyšlená do posledních detailů. Postavy se chovají vcelku logicky a celkově je příběh na svou dobu originální. Napětí postupně graduje, až do velkého finále a můžu vás ujistit, že nebudete tušit kdo je vrah. Zdá se, že má kniha vše, co by měla správná detektivka mít. A přesto nemůžu hodnotit tak vysoko jako ostatní. Celé mi to přijde zbytečně překombinované, určité situace ne zrovna uvěřitelné. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy víc. Za mě takový mírný nadprůměr.

Markéta:)

Ještě lepší, než jsem čekala!

stopni

Není co dodat - "královna detektivky"...... :-) Skvělé...

jajakozena

Geniální...bavila mne, tak moc, že jsem nešla ani spát, jen abych ji nemusela odložit.

Petulik1996

Skvělá kniha. Vždy mě u Agathy překvapí ten konec.

Sabinaski

Boží. Věděla jsem, do čeho jdu, přesto jsem byla neustále vším překvapená. V detektivkách nebo hororech jsem vždycky naivní a nikdy nevím, kdo je vrah. A Agáta překvapí pokaždé. A jak je brutální vraždit podle dětské říkanky, což? Opět jsem knihu přečetla jedním dechem a dočítala v noci - a neuvěřitelně jsem se bála! :D Takhle mi nenahnal strach ani Sněhulák.

Spoiler: Na ostrově bylo jen 10 lidí, vždyť se mezi sebou spočítali a celý ostrov prohledali. I tak jsem si říkala, že tam přeci musí být někde nějaká skulina ve skále nebo snad tajná katakomba? Vždyť se pak mezi sebou navzájem kontrolovali a vypadalo to, že to nemůže být nikdo z nich. Chtěla jsem jim úplně poradit, ať se proboha řídí tou říkankou, vždyť mohou na sebe dávat větší pozor? Taky jsem si říkala, že Agáta má navíc, než aby udělala vrahem jenom někoho z oněch 10. Doufala jsem, že je vrahem snad nějaký nadpozemský člověk, což by mi do Agáty nesedělo, nebo snad někdo v neviditelném plášti nebo někdo, kdo má křídla? A ejhle přeci jen to byl někdo z oněch 10. První to vypadalo, že to fakt bude ten doktor. A bum. Zase zvrat. Vážně jsem si myslela, že vrah ten soudce být nemůže! Vždyť z toho udělal tak skvělé pátrání! Ohromné, královno detektivek!!!

Peleus

Prázdný ostrov u anglických břehů odříznutý od okolního světa. Velký dům s mnoha pokoji a tmavými chodbami. Deset lidí, kteří se navzájem neznají a jsou hosty jistého pana N.Z.Namyho. Ten se návštěvníkům doposud neukázal, avšak díky jeho pokynům všichni mají zajištěno příjemné prostředí, dobré jídlo a pohodlné spaní.

Nezvyklá pohostinnost netrvá dlouho a obyvatelé domu si zakrátko uvědomují, že jsou v pasti šíleného vraha, jež sklapla v okamžiku jejich příjezdu na Černochův ostrov. Utéct je nemožné. Atmosféra houstne. Rodí se vzájemná podezření. Pouze zlověstná dětská říkanka a z kuchyně postupně mizící porcelánové figurky malých černoušků vedou odpočet do konce této děsivé hry.

Oproti klasickým detektivkám je v Deseti malých černoušcích citelný příklon k hororu a mystice. Nejde o vyšetřování ve stylu Hercula Poirota či slečny Marplové, kdy si čtenář uvědomuje, že ať se stalo cokoli, vše má logické důvody, na které geniální vyšetřovatelé přijdou a v závěru srozumitelně vysvětlí. Tento román je naopak tvořen samými nedořečenými větami a polostíny. I po přečtení poslední stránky zůstává pocit, že ne vše, co se událo, lze logicky (s vynecháním tajemna) vysvětlit.

Deset malých černoušků (Ten little niggers, angl.)
Překlad: J.Z. Novák

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.
Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukal, zbylo jich jen sedm.
Sedm malých černoušků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, šli do světa tři.
Tři malincí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný.

Kalepe

První knížka, kterou jsem od autorky četla a jsem nadšená! Je vážně perfektně napsaná, nedá se snad ani na chvíli při čtení nudit, žádné zdlouhavé nicneříkající scény, jen skvělý napínavý vodopád prožitků! Prostě pecka!

Deena_

Moje prvni detektivka a nejspis nebude posledni! Neskutecne poutavy dej ktery vas donuti neustale premyslet kdo je vrah!