Deset malých černoušků

Deset malých černoušků

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328032/christie-deset-malych-cernousku-Z8q-328032.jpg 4.72991

Ten Little Niggers/And Then There Were None (1939)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub

KulatyCtverecek
17. listopadu

Kniha která neomrzí. V průběhu mnoha let jsem ji přečetl již několikrát a vždy jsem si ji užil tak jako poprvé, i když jsem už znal jak dopadne. Kniha je výtečně napsaná a příběh čtenáře zcela pohltí a vžije se do pocitů které hlavní aktéři prožívají. Napínavé od začátku do konce.

Lily101
17. listopadu

Po delší době kniha, která mě strhla od počátku do konce. Napsaná velice čtivě, s patřičným nádechem napětí a hrůzy, až jsem se na určitých místech třásla hrůzou, nutící k zapřemýšlení nad tím, kdo za morbiditou stojí. Závěr mě překvapil a vzhledem k tomu, že je to má první kniha od výše uvedené autorky, se jistě nebudu v budoucnu bránit četbě dalších jejích knih. Přečteno za dva dny a nebýt návštěvy, tak věřím, že bych ji měla přečtenou za den :).

martin09
11. listopadu

Bezkonkurenčně nejlepší detektivka co jsem kdy četl. Přečteno za 3 dny.

girdi
08. listopadu

Po přečtení této knihy se nelze divit, že je Agatha Christie dodnes respektovanou královnou detektivek. Příběh je perfektně vystaven, postavy výborně prokresleny, zápletka se postupně stále více zamotává. Děj vás strhne natolik, že knihu nebudete chtít odložit, dokud nebudete vědět, kdo je vrah. Ovšem na rozuzlení si budete muset počkat a to čekání bude plné napětí. Prostě dokonalá detektivka.

NymphMaeve
07. listopadu

Moje srdcovka od A. Christie, mám jí spojenou s Vánoci už od svých 16 let. Každoročně (cca 5 let v kuse) jsem si ji nechávala půjčovat od mamky v práci v knihovně a četla jí po několik večerů jen při svíčce spolu s atmosférou a vůní Vánoc. Dodnes, když si vybavím říkanku z knihy úplně cítím perníčky, františky a cukroví. Tak rafinovanou detektivku s nádhernou atmosférou ostrova, bez jakéhokoliv ponětí pachatele a čtivým stylem to nelze nazvat jinak než - dokonalost sama.

Damato
05. listopadu

Dlouho jsem se detektivkám A. Christie vyhýbala, protože jsem nedočkavec a nemám trpělivost nekouknou na konec detektivky - ale tohle bylo supr, pomalu jsem v noci u čtení ani nedýchala- rozhodně si zaslouží plný počet ....( A co už vůbec nemůžu nikdy přiznat, že jsem si ji našla jen proto, abych měla hotovou čtenářskou výzvu a oddechla si od knižní šifry, kterou letos luští polovina rodiny)

noizcore

Díky Čtenářské výzvě (kniha odehrávající se na ostrově) jsem se (neuveřitelně pozdě) dostal k této klasice detektivního žánru. A rozhodně jsem nelitoval - pečlivě budovaná atmosféra strachu a nejistoty, perfektně vykreslené charaktery a bezchybný závěr. Přečteno za 2 dny.

zbožňuju_knihy

Klasika mezi detektivkami... :-)

StephenKingje

Kdo téhle knize dá pod pět hvězdiček, toho nechápu.Tohle je jedna z nejlepších knížek vůbec (možná je nejlepší).Je to tak strhující že jsem ho dočetl za den.A podle mě je nejlepší zfilmování z roku 2015.

ddkk

Kdo by neznal tuto klasiku, navíc zfilmovanou (několikrát...). Je to perfektní detektivka. Kdybych neznala pointu, klidně bych ji četla znovu...kdo ji nečetl, tomu vřele doporučuji.

spider.rio

Jedna z mála prvních knih od Agáty a hnet nejlepší.
Více takovich knih a budu v ráji.

Torgal

Moja prvá Agatha Christie. A ak je aj zvyšok jej tvorby tak čtivý a napínavý, tak asi nie posledná. Už dejová synopsa je parádna – desať ľudí pozvaných na odľahlý ostrov, každý z nich má niečo za nechtami, postupne zomiera podľa veršov detskej riekanky. Každému z nich nahliadneme do hlavy (v niekoľkých prípadoch doslova) a sledujeme ich vrastajúcu paranoju. Je tajomným vrahom tá upätá stará panna? Alebo doktor? Nie, musí to byť predsa ten dobrodruh! Alebo nie? Musím priznať, že identitu vraha som neodhalil, čo vzhľadom na komplikovanosť jeho plánu nie je žiadna hanba. Škoda, že ten plán išiel na hranicu realizovateľnosti a vyžadoval kúsok šťastia a to, aby obete reagovali na situáciu viac menej preňho ideálnym spôsobom. 9/10

Niannie

Moje první čtení od Agathy Christie a moc se mi líbilo. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale zápletka mi přišla originální a zábavná!
SPOILER!
Podezírala jsem snad všechny a pořád se mi nechtělo věřit, že je vrah někdo z těch 10ti lidí na ostrově. A už vůbec by mě nenapadlo, že je vrah jakoby už „mrtvý“.
Skvěle promyšlené!

japan25

úžasná kniha ale trochu mě štve že vrah je až na posledních šesti stránkách.

Jonna

Po hodně dlouhé době jsem se ke knize vrátila, a vzhledem k tomu, že jsem sklerotická, tak jsem si i vychutnala (opět) odhalení vraha. Knížka se mi zdála geniální v sedmnácti a líbila se mi i teď. Rozhodně jedna z nejlepších detektivek, co kdy byla napsána. Pár roků počkám, zapomenu, kdo je vrah, a dám si zase repete.

markettH

Jedním slovem geniální. Konec mi vyrazil dech. Začínám být závislá na knihách Agathy Christie :-).

LahoferRose

Páni, tak tohle bylo něco! Psychologicky dokonalá detektivka. Druhou půlku jsem dočítala večer a osamotě a měla jsem stejný pocit jako při sledování japonských hororů. Každý zvuk a každý stín mě děsil. Výborně napsané, neustále jsem těkala mez tím kdo je vrah a byla jsem stejně vyděšená a hysterická jako postavy, které jedna po druhé umírají. Brilantní!

monte

Díky čtenářské výzvě jsem si přečetla toto klasické dílo. A rozhodně souhlasím, že Agatha je královnou detektivek. Moc jsem si to užila, ač jsem vraha neodhalila.

jahex

Během tohoto léta (2017) jsem nějak začetl do Agathy. Přečetl jsem asi 6 jejích knížek a tahle mě bavila ze všech nejvíc. Bylo to kurňa napínavý a když už si myslím, že vím, kdo vraždí, tak umře. Asi nejlepší detektivka, jako jsem kdy četl.

nai.ivka

Cokoli od paní Christie si ráda přečtu i opakovaně, i na filmy a seriály podle jejích knih se můžu dívat opakovaně.
Nabitá atmosféra, nakonec jsem úplně neodhadla kdo je vrah, takže jsem byla překvapená.

Noctua8

Výborná detektivka. Rychlá, svižná, napínavá, nevyhnutelná. Od začátku tušíte jak to asi dopadne, ale každá událost Vám rozšíří zorničky a jen si říkáte, kdy a jak bude "další". Obrovská dynamika příběhu je geniální a řada tvůrců detektivek dnešní doby by se měla od paní Agathy co učit.... Apropó, nezapomeňte na Epilog.

Bohemians

BEZ SPOILERŮ - Zajímavé čtení, stejně tak zápletka a nakonec i konec. Vřele doporučuji, stránkový rozsah postačuje, ale doporučuji si na začátku knihy, když se představují postavy, na přední stranu napsat si stručné poznámky o nich. Přeci jen 10 osob, které jsou popisovány, nejsou lehce zapamatovatelné. :-)

kadgam

k tomu nie je čo dodať. Kto tento štýl miluje, porozumie

leny.wood

Pokud jsem si někdy myslela, že pustit se do Čtenářské výzvy byl omyl, pak jsou nyní veškeré pochyby pryč. Protože jak jinak bych se dostala ke čtení tak bravurního díla, jako je Deset malých černoušků?

whiolet

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala i k této klasice a musím říct, že jsem si to náramně užila.
Příběh je to vcelku jednoduchý,ale přesto naprosto geniální.

Helianthus

Naprosto úžasná kniha, kterou je možné jen a jen chválit.

Ivan F

Čitateľská výzva 2017 - Príbeh odohrávajúci sa na ostrove.

Knihu som čítal už pred niekoľkými rokmi, ale dodnes si pamätám, že ma nesklamala. Jej opätovné čítanie mi prinieslo pôžitok a oddych počas horúceho leta.

Riccia

Naprosto dokonalá, nevím, proč jsem se jí tak dlouho vyhýbala. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi napětí a chytrou zápletku.

Atlantis

S knihami označovanými jako klasiky je to obtížné. Od takového díla prostě očekáváte skvělou zábavu. A já si troufám tvrdit, že Deset malých černoušků je první klasikou, která dokázala tato očekávání pro mě splnit.
Děj se hned po příjezdu na ostrov rozjede a nesundá nohu z plynu až do samotného závěru. Úžasně vytvořená atmosféra, perfektní napětí, zajímavé postavy a jejich motivy, životy a charaktery. Budete se cítit rozpolceni, protože na jednu stranu chcete dočíst, chcete zjistit, kdo je vrahem, ale na druhou stranu budete chtít, aby příběh pokračoval dál a dál.
Rozuzlení se mi ne úplně líbilo, krapet přitažené za vlasy, ale rozhodně nic, za co bych ubral na hodnocení.
Pokud chcete opravdu kvalitní knihu, krátkou, svižnou, napínavou a mysteriózní, zkuste Černoušky. Neprohloupíte.

KnihomolkaMaky

Dokonalá kniha!! Vůbec jsem netušila, kdo nakonec bude vrah!