Deset malých černoušků zajímavosti

kniha od:

Deset malých černoušků https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328032/bmid_deset-malych-cernousku-gVr-328032.png 4.7 5623
Koupit Koupit eknihu Bazar

Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný. Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu. Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Ten Little Niggers / And Then There Were None , 1939


více info...

Zajímavosti (8)

Sama Agatha Christie tuto knihu v roce 1972 zařadila na svůj (často se měnící) seznam deseti nejoblíbenějších knih vlastní tvorby. Uvedla, že napsání knihy pociťovala z hlediska techniky jako výzvu, a proto si psaní velmi užila. Dle jejího vlastního mínění se s problémem popasovala uspokojivě.

Ve Vlastním životopise (1977) dále píše: „Napsala jsem tu knihu, protože napsat ji bylo tak těžké, až mě ten nápad fascinoval. Černoušky jsem napsala po příšerně složitém promyšlení a měla jsem radost, co jsem z toho udělala.“ (JaneBonny)


Orwell a jeho "new speak " v praxi :

https://www.hlavnespravy.sk/vo-francuzsku-premenovali-roman-agathy-christie-desat-malych-cernoskov/2275154 (zahadum)


Připravili i seriál pod názvem And Then There Were None. http://www.serialzone.cz/serial/and-then-there-were-none/ (patty64)


Mám elektronické vydání, které ovšem nemá ISBN. Je tam napsáno Česky vydal Odeon v roce 1988, převod do elektronické podoby a korekce Ymanzen, únor 2008. (Makropulos)


Román Deset malých černoušků byl po celosvětovém hlasování vyhlášen nejoblíbenějším od Agathy Christie. (Sebasti)


Tento detektivní román patří mezi nejznámější díla svého žánru. Byl mnohokrát divadelně zpracován a dočkal se také pěti filmových verzí. And then there were none (1945), remake první verze nesl název Deset malých černoušků a byl natočen v roce 1965. Třetí verze se jmenuje Až tam nezbyl žádný (1974). Předposledního filmového zpracování se ujal sovětský svaz a film nese opět jméno Deset malých černoušků (Děsjať Něgriťat). Zatím posledním zpracováním je Deset malých indiánů z roku 1989. (vhojta)


Původní britský název je "Ten Little Niggers" (kniha poprvé vyšla 6. listopadu 1939). V USA byla kniha přejmenována na "Ten Little Indians" (první vydání z ledna 1940). V roce 1985 v Británii vyšla poprvé pod v současnosti nejužívanějším názvem "And Then There Were None". Podobně jsou používány i různé verze dětské říkanky užité v knize, kvůli politicky a etnicky choulostivému slovu "nigger". (HTO)


Jedná se o nejúspěšnější a nejprodávanější román Agathy Christie a také o jednu z nejprodávanějších knih všech dob. Celosvětový prodej se odhaduje na sto miliónů kusů. (pistalka)