TessieB TessieB komentáře u knih

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Skvělá kniha. Moc mě bavila od začátku do konce. Je trošku úsměvné, jak je Finsko vylíčeno naprosto opačně, než ve skutečnosti je. Příběh byl dokreslován záznamy ze slovníku, texty z učebnic a podobně, což přidávalo knize na uvěřitelnosti.

06.07.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dlouho jsem se nemohla začíst, asi jsem od ní čekala něco trošku jiného, ale stálo to za to. Moc smutná a zároveň krásná kniha. A netradiční vypravěčka byla zajímavá volba, dodalo to příběhu tu pomyslnou třešničku.

23.05.2022 4 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Sbírka 4 povídek, které si většinou drží po celou dobu svůj lehký nadprůměr. Trochu mě zklamala povídka Když teče krev - ta je ze všech 4 nejslabší. Chuckův život byl zajímavý námět, ale nějak se to "zapomnělo" rozvinout. Krysa a Telefon pana Harrigana byly skvělé, díky Telefonu hodnotím sbírku celkem 4*.

09.05.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

První setkání s autorkou a jsem moc mile překvapena. Příběh plynul hladce, způsob psaní mi sedl, bylo to celé takové.... laskavé, milé a domácí (v tom nejlepším slova smyslu). Hrozně se mi líbil ten detail, jak jedna kapitola končila nějakou větou a následující tou větou začínala. Díky, čtenářská výzvo, že jsem překonala svůj "odpor" k všude vychvalované knize a autorce.

24.04.2022 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Celou knížku jsem si říkala, že je to takové slabší a dám tři hvězdy, ale tím koncem mě King přesvědčil, že to zas tak špatný nebylo :)

24.04.2022 4 z 5

Laura Laura J. K. Johansson

A tohle bylo docela fajn. Nijak extra moc to napínavé není, ale čte se to prakticky samo. Jsem ale zaujatá a posedlá vším, co se týká Finska, takže věřím, že hodně lidí to moc nezaujme. Sérii si určitě dám celou a jsem zvědavá, jak to všechno dopadne :)

24.04.2022 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Hrozně dlouho jsem přemýšlela, co ke knize napsat. Za mě byl Strach větší horor. Já asi nemám moc ráda takový to přesvědčování "Hele fakt fakt se mi to stalo." Jasně, na Tribeč jako na vejlet s rodinou v zimě úplně nepojedu, ale nějak jsem čekala víc. 3/4 knihy se k TOMU blížíme, až se to odbude na pár stránkách a vlastně nic moc... joo, když objevil ten příspěvek na blogu, co nebyl jeho (nebo? Byl už v tý chvíli nastřelenej?) tak mě trošku zamrazilo. Čekala jsem v telefonu třeba fotky, jak parta celá spí :D a taky by mě teda zajímalo, když nevíme, jestli David existoval nebo ne... to nikdo nějak neprověřil, s kým si teda skypoval? Nevím... potenciál to mělo obrovskej, ale asi jsem se "těšila" až moc...

24.04.2022 3 z 5

Ne před slunce západem Ne před slunce západem Johanna Sinisalo

Neobvyklý příběh, uvěřitelně a skvěle napsané. Četla jsem již podruhé a opět jsem nadšená. Určitě se chystám i na další autorčinu tvorbu.

14.04.2022 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Příběh, který ve vás zanechá pachuť. Podle mě stále šokující kniha i v dnešní době. Během čtení se ve mě mísily pocity znechucení, odporu a soucitu, ale převažovalo to znechucení. Takže očividně kniha splnila svůj účel.

14.04.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

(SPOILER) Romány pro ženy nečtu, nejsem přece "cíťa", co by se chtěla dojímat nad knížkou, to se radši bojím u nějakýho hororu. Po knížce jsem sáhla z důvodu čtenářské výzvy, řekla jsem si, že teda když už výzva, tak pořádně a půjčila jsem si v knihovně tuhle romanťárnu. Skepticky jsem jí otevřela, lhostejně přečetla prvních pár stránek a pak se to tak nějak stalo. Druhou polovinu jsem slupla skoro na jeden zátah a prořvala jí jak malý dítě. Na konci jsem byla tak emocionálně vyždímaná, že to nechápu. Postavy se mi dostaly neskutečně pod kůži. Příběh Stelly a Dana, ale i Jess a Willa byl prostě nádhernej. Jsem překvapená, že se mi knížka líbila a na druhou stranu se zas tak moc nedivim. Skvěle, citlivě, uvěřitelně napsáno. Ale abych vyvážila vesmír, dám si teď nějakou krvavou/hororovou oddychovku, u který nebudu bulet. p.s. Doufám, že se Charles smaží v pekle z obou stran :)

06.04.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Začátek trochu pozvolnější, ale jinak to bylo super. Samotný závěr jsem odhadla zhruba v polovině knihy, ale nebylo to nic, co by mi nějak zkazilo celkový dojem. Horor od Kinga si představuji docela jinak, ale tohle bylo taky dobrý :) s klidem dávám 4*.

29.03.2022 4 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

(SPOILER) Tak já vám nevím, jestli jsem četla stejnou knížku jako všichni ostatní. Za mě tedy velké zklamání, čekala jsem asi něco objevného, ale nic takového se nestalo. Za mě téma zajímavé, aktuální, ale na 300 stránek tedy moc. Myslím, že každý, kdo se aspoň trochu zajímá o zdravý životní styl ví, že mít režim je dobrý, hýbat se je dobrý a trávit čas na čerstvym vzduchu je taky dobrý. A abych nejedla těsně před spaním, jinak mě bude tlačit břicho, mi říkala mamka už jako malýmu dítěti. Takže, what is the point? Žádná šokující odhalení nečekejte. Jak autor sám na konci řekl, "žádná zázračná pilulka na hubnutí neexistuje". Knížce jsem chtěla dát původně 3 hvězdičky, protože pokud bych ji četla jako člověk, který sedí doma na zadku a čumí do počítače nebo na telku 24/7, asi bych nějaké "aha momenty" měla. Jako člověk, kdo se o sebe aspoň trochu stará, tomu víc jak 2 hvězdy dát nemůžu. Ke všemu mě ještě vždycky dokážou nakrknout ty všemocné zázraky na způsob "objev, který vás zachrání před rakovinou, demencí, roztroušenou sklerózou a tak". Pokud by bylo tak jednoduchý se vyhnout rakovině, tak asi každej vstává za kuropění a chodí spát se západem slunce. Jasně, zdravej životní styl napomáhá se všeljakým onemocněním vyhnout, nebo je zvládnout líp než člověk, kterej se od rána do noci cpe koblihama a klobásama, ale pokud má někdo genetický predispozice k nějaký nemoci, tak to ani nejvíc seřízený cirkadiánní hodiny nezachráněj. Jo a ke konci je jedna kapitola, ve které bylo asi stoosmdesátkrát napsaný gastroezofageální reflux, to mi připomnělo moje doby ve škole, když jsem musela napsat na seminárku čtyři normostrany a měla dvě, takže jsem potřebovala začít natahovat právě takovýma dlouhejma spojeníma, který mi ten můj krátkej canc natáhly do požadovaný dýlky. Abych nekončila jen negativně - ano, nastavit a řídit se dle TRE může být pro člověka přínosný (= nastaví si režim, na tom jsme se ale shodli již na začátku, že je dobrý). Víc se ale přikláním k tomu, že JE důležitý, CO člověk jí, pokud chce zhubnout a změnit svoje návyky (= chce zhubnout udržitelně a netrápit se "dietou"). No nic, jdu se zase vrátit k beletrii, seberozvojový knížky asi nejsou nic pro mě.

20.03.2022 2 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Kniha plná melancholie. Četla se velmi dobře díky krátkým kapitolám, přestože děj vlastně moc neubíhal. Zajímavé čtení, ani nemám moc co k tomu dodat.

14.03.2022 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Moje první setkání s autorem, takže nejsem namlsaná všude vychvalovanou Ostrovní trilogií. Začátek této knihy byl slibný, příběh zajímavý a prostředí se mi také líbilo. Co mi ale lezlo trochu na nervy, byla ta "vedlejší" milostná zápletka. Kdyby o tomto bylo v knize zmínek tak o půlku míň, bylo by to akorát. Konec mě trošku zklamal, přišel mi takový useknutý, nedokončený. V celkovém součtu za mě takový průměr - neurazí, ale nijak zvlášť ani nenadchne. Sérii ale předpokládám dočtu a budu doufat, že se to celé bude zlepšovat (dle hodnocení ostatních dílů to vypadá slibně) a jsem docela zvědavá na tu již zmiňovanou trilogii z ostrova Lewis.

09.03.2022 3 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Dlouho jsem přemýšlela, co ke knize napsat. Byly tam pasáže, které byly skvělé, ale i pasáže slabší. Příběh i prostředí byly určitě zajímavé. Kniha podle mě pokládá otázky čtenáři, na které mu neodpoví a nutí se nad nimi zamyslet. Určitě jsem ráda, že jsem si jí v rámci čtenářské výzvy přečetla, jinak bych se k ní nedostala. Obinze mi byl moc sympatický, Ifemelu měla svoje slabší i silnější chvíle, což ale s ohledem na její život (nejen) v Americe se jí dalo odpustit. 3,5 hvězdičky by byly asi optimální.

01.03.2022 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

První polovinu knihy jsem se nemohla pořádně začíst a od té druhé jsem se naopak nemohla odtrhnout. Tak smutnou a zároveň krásnou knížku jsem dlouho nečetla. Skvělý příběh a s jeho přečtením beru "na milost" i ten začátek, který byl ale potřeba pro pochopení Kyi.

20.02.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Bohužel jsem kvůli štítkům zde přišla o "překvapení" o čem ta kniha vlastně bude. I když mi to neubralo na zážitku, spíš jsem čekala, jestli tedy toho otce nakonec otráví těma houbama nebo ne (zajímalo by mě, kolikrát si Sisi za život vyčítala tu schválně spálenou smaženici...). Matku bych nakrmila pěknejma řízečkama teda taky! Jinak se mi kniha moc líbila, vyprávění krásně plynulo a střídání minulosti s přítomností bylo hladké. Určitě si od autorky ještě něco přečtu.

14.02.2022 4 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Svět influencerů a blogerů jde většinou tak trochu mimo mě. Terezka je ale jedna z mála, kterou sleduji na instagramu a sleduji ji ráda. Mám moc ráda její severský styl života a její sympatickou rodinu. Knížka se četla hezky, měla vtipné i smutné části a byla přesně taková, jakou jsem jí čekala - upřímná, autentická, otevřená. Oproti Šlehačkovým oblakům jsem se občas ztrácela při proudu myšlenek, ale nijak to nebránilo tomu si knihu užít.

11.02.2022 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Neměla jsem od knihy žádné očekávání a asi i proto jsem byla docela mile překvapena. Nebylo to lehké čtení co se tématu týče, ale zvládla jsem ji za dva večery zažraná, co další stránky přinesou. Nechala ve mně pocit úzkosti a mírnou depku, ale to byl její účel, který tedy splnila. Za mě rozhodně zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

07.02.2022 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Po ne úplně povedených novějších knihách (Ústav, Růženky) jsem se potřebovala vrátit ke "starému dobrému Kingovi" a sáhla po Misery. Knihu jsem nedala na jeden zátah asi jen kvůli tomu, že jsem si do nového roku předsevzala snahu o lepší spánkový rytmus. Skvělé dílo, napětí pomalu vystupňované, postavy skvěle vykreslené a děj, stejně jako Annie, nepředvídatelný - tak, jak jsme u Kinga "zvyklí" a jak ho máme nejradši.

04.02.2022 5 z 5