Cirkadiánní kód

Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by byly v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělením Novelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly. S Pandovou poutavou knihou držíte v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457576/cirkadianni-kody0I8TA-SQg-.jpg 4.3264
Literatura světová, Literatura naučná, Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

The Circadian Code: Lose Weight, Supercharge Your Energy, and Transform Your Health from Morning to Midnight, 2018

Kniha Cirkadiánní kód

DomT
včera

Doporučuji, super kniha. Opakování tady naopak prospěje.

Dejf_ano

Knihu musím jednoznačně doporučit. Celkově je velmi čtivá a plná zajímavých tipů, které čekají na zařazení do života každého z Nás. Pokud se bude revidovat seznam povinné četby neměla by tato kniha chybět.

Antaki_Thorin
21.11.2022

Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala. Takže spokojenost. Některé informace pro mě byly naprostou novinkou. Doporučuji.

Dandy1
27.10.2022

Knihu doporučuji všem pracujícím na směny, cestovatelům zmoženým jet lagem i lidem co nemůžou zhubnout nebo spát. Pro všechny obsahuje smysluplné vysvětlení stavu a jak to napravit.

hana17.1.
26.10.2022

Kniha přináší spoustu zajímavých informací a poznatků. Skvěle se doplňuje s knihou Proč spíme. Možná je zbytečně rozsáhlá a je spousta omáčky okolo, ale mně osobně to tolik nevadí. Za mě je to velmi přínosná kniha, kterou by si měl přečíst každý.

sara2965
24.07.2022

Kniha je velmi přínosná a skvěle navazuje na knihu ,, Proč spíme “ Doporučuji přečíst všem, kterým záleží na tom, jak se cítí, co jí a na zdraví jako celku. Místy je více odborná, ale pro ty , co aktuálně řeší nějaký zdravotní problém jsou odbornější kapitoly o nemocech přínosné.

VěraČamková
09.07.2022

Mé očekávání bylo větší, souhlasím s tím, že se v knize informace často opakují, je zbytečně rozsáhlá a rozhodně není psána lehkou formou. Ale základní myšlenka kódu rozhodně stojí za zamyšlení a něco na tom může být.

meluzena
28.06.2022

vata vata vata vata vata vata něco vata vata vata vata vata vata něc vata vata ncěo vata vata vata vata…
Asi tak bych charakterizovala tuhle knihu :). Musíte se prokousat spoustou amerického velkohubého balastu (vata), než se dohrabete k nějaké informaci (něco), nebo střípku informace, kterou si můžete/musíte domyslet (něc, ncěo).
Tahle kniha má onu zásadní vadu jako spousta amerických populárně naučných knih – příliš málo informací, které se zbytečně často opakují, odkazy na sebe sama („v kapitole xx si vysvětlíme…“), je příliš užvaněná a nepatřičně žoviální. Tahle má navíc příšerný šroubovaný jazyk, že občas skoro nevíte, co chtěl básník říci. Nevím, jestli je tak neohrabaný už originál nebo se jej jen překladatel držel tak otrocky, že z toho anglické obraty trčí jak nohy z rakve. (Skutečnou perlou byla věta „Své žárovky můžete také vyměnit za oranžově zabarvená světla, která vydávají určité množství oranžového světla“. Dýja dýja dá – Jára Cimrman by zajásal, jak se jeho absolutní rým ujal. Slovo „bezvýjimečně“ je taky dobré, výrazy „směnná práce“ a „směnný pracovník“ jsou k pláči a věta „Večer zredukujte svou expozici světlu.“ je na cenu Louskáček.) Čímž si odpovídám, že překladatel textu nepomohl, ba naopak mu dal ránu do vazu. Divné jsou anglické zkratky, které se v češtině nepoužívají, a překladatel je tam prostě nechal. Sám autor neměl jasno v tom, nakolik zabředávat do odborných výkladů a kdy popularizovat, takže jednou je text nabušený cizími slovy a jindy plný popularizujících metafor a „lidových“ příměrů, které kulhají na obě nohy. K tomu autor páchá faktické chyby, které by člověk u vědce nečekal (věta „Lux je fyzikální jednotka, která měří množství světla dopadající na oko.“ bolela skoro jako „Myši v tomto režimu spí hlouběji (vysoký práh vyrušení pro probuzení).“).
Odmyslíme-li si ty tuny vaty, najdou se tu i zajímavé věci. Celý koncept orgánových hodin sice tradiční čínská medicína zná už tisíce let, jenže spousta lidí potřebuje vědět PROČ a tady se dozví, že je za tím ten který hormon, gen či receptor. Např.: Dávno se ví, že nacpat si břich na noc není zdravé a nejíst třeba po šesté večerní vede k zeštíhlení. Tady se dočteme, že hubneme proto, že teprve 6-7 hodin po posledním jídle tělo začíná odbourávat tuky a činí tak do prvního ranního sousta, na což při pozdní večeři a časné snídani nezbyde čas. A že každá buňka i orgán má svůj „cirkadiánní“ čas vyhrazený pro úklid, opravy a údržbu, který může provádět jen když ho nerušíme něčím jiným (např. játra nahrazují své špatné buňky jen pokud nejsou zaneprázdněna trávením, mozek myšlením atd. = prevence cirhozy, demence atd.). Podobných jednoduchých vysvětlení je tu víc – třeba proč se nám nechce spát, když do noci čučíme do monitoru/displeje, proč jsme unavení a skleslí když jsme celí den zavření v místnosti s umělým osvětlením, čím nám škodí ponocování a práce na směny (mozek uklízí jen v noci), proč by měla škola začínat později, proč je lepší cvičit před snídaní a spousta dalších PROČ u úplně normálních, běžných a logických věcí. A taky čím vším si prošly (chuděrky) laboratorní myši, než vědci došli k těmto závěrům.

Ať už má tahle kniha jakoukoli literární úroveň, přínos pana Pandy (pro dnešní pomatenou civilizaci) je nesporný. To jemu vděčíme za to, že mobily mají noční režim zabarvený do oranžova, že jsou k mání počítačové brýle, že se LED žárovky dělají s různě teplým světlem atd. atd. - jeho poznatky zaujaly někoho, kdo je uměl prakticky využít a kdo převedl myšlenky v čin. Kdyby dal pan Panda svůj text někomu „učesat“, mohlo to být špičkové dílo pro dnešního odpojeného člověka. Takhle je jen pro ty, co jsou ochotni se k pár perlám probrodit bahnem.