Cirkadiánní kód

Cirkadiánní kód https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457576/cirkadianni-kody0I8TA-SQg-.jpg 4 386 74

Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by byly v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělením Novelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly. S Pandovou poutavou knihou držíte v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil

The Circadian Code: Lose Weight, Supercharge Your Energy, and Transform Your Health from Morning to Midnight , 2018

Alto98
22.03.2021 5 z 5

Že je dobré mít pravidelný denní režim, dobře spát, nejíst v noci atd. je možné se dočíst leckde. Ale tady je konečně vysvětleno PROČ a jaké to má důsledky na fungování těla.

veriszv
22.03.2021 4 z 5

I přesto, že se o rytmus těla a celkově životní styl celkem zajímám, zase jsem se dozvěděla něco nového. Tyhle odbornější knihy většinou vždy poslouchám jako audioknihy, protože v psané formě mám problém u nich vydržet. Ani Cirkadiánní kód nebyl výjimkou.
Hodně věcí zmíněných v knize už vím, ale jak jsem psala, o téma se dlouhodobě zajímám. Nicméně bylo fajn si to připomenout v úhledně zabaleném balíčku. V knize Cirkadiánní kód se mluví hlavně o vlivu spánku, konzumaci jídla v časových oknech a fyzické aktivitě. Dozvíte se, jak nejlépe nastavit tyto věci tak, abyste tělu pomohli co nejlépe využít jejich benefity.
Na můj vkus se tam spoustu věcí opakovalo a trochu bych to zkrátila, ale to už je u mě u těch naučných knih skoro pravidlo.
Pokud vás zajímá víc o rytmu vašeho těla, o tom jak si ho upravit aby skvěle fungoval a o tom, jak ho využít ve svůj prospěch, tahle kniha vám to krásně naservíruje.

Veručte
14.03.2021 5 z 5

Rada jednoduchá, ač k nezaplacení. Stačí si určit v 24 hodinovém cyklu okno, kdy smíme jíst, a okno kdy ne. Čím kratší úsek na jídlo máme, tím větší úbytek váhy zaznamenáme. Já začala 12-12 první dva týdny, nyní už třetí týden 10-14. A opravdu. Usíná se mi lépe než kdy předtím a jako vedlejší produkt dokonce i nějaký ten kilogram zmizel. Vše je pěkně vysvětleno a ozdrojováno. Právě proto se nevěřící čtenář s novými návyky lépe sžije. Pokud Vás trápí špatné spaní, únava během dne, kila navíc či jen chcete umožnit svým buňkám dostatečnou regeneraci, přečtěte si.

Olda101
13.03.2021 5 z 5

Doporučuji všem, řekl bych, že by to mělo být povinné....

Layyen
03.03.2021 5 z 5

Leckteré části mi pomohli ujasnit si pravidla dobrého spánku, pravidelnost, TRE časově omezené jezení a tak..

Knihu určitě doporučuju, cítím značnou změnu v množství energie od doby co všechno jídlo dávám během cca 10-11hodin a zbytek dne nejím, pracuju na nepravidelné směny a i když vstávám ve 4, dám si snídani kolem 8 ráno a vše je pak o kus lepší..

Jana_Z
02.03.2021 3 z 5

Americká kniha s klasickým americkým neduhem. Všechny informace, které jsou rozhodně přínosné, se v každém dalším odstavci opakují pořád dokola a to je k uzoufání.

Pa.Ma
02.03.2021 5 z 5

Kniha se četla velmi pěkně.
Některé věci se stále opakují, ale to je asi po "americkou" běžné.
Doporučuji knihu přečíst a vyzkoušet úpravy ve vlastním životě.

t-e-r-k-a
16.02.2021 5 z 5

Knihu hodnotim velmi prinosne, jiz pri jejim cteni jsem zacala nektere principy zarazovat do sveho zivota. Jen me trochu mrzi, ze tam neni uvedeno vice tipu pro ty, co funguji na smenny provoz - sice se porad udava, jak je to zdravi skodlive a ze vlastne vsichni jsou pracovnici na smeny, ale pro ty, co si pravdu nemohou dovolit ten luxus spat, jist apod. ve stejny cas, zadna konkretni rada neni.

DK_Ronie
03.02.2021 5 z 5

Souhlasim, ze posledni cast knihy uz byl spis balast navic. Opakovani dokola a nijak prakticke. Jako celek ale velmi poucna kniha, rada tipu. Kez by se timto lidi zabyvali vice...

jaroiva
30.01.2021 5 z 5

O přerušovaném půstu jsem už něco četla, ale tentokrát jsem dostala skutečně motivační injekci k tomu, abych se na něj víc zaměřila.
Moc pěkně napsaná knížka. Jednotlivé poznatky už jsem znala, ale takhle pěkně zabalené v úhledném balíčku jsou připraveny přímo k použití. A jestli ani po přečtení této knihy se tím nezačnete řídit, pak jste blázen. :)

orson
11.01.2021 4 z 5

Kniha obsahuje spoustu zajímavých faktů, o kterých budu ještě dlouho přemýšlet. A docela mě nadchla myšlenka přerušovaného půstu - doteď jsem myslel, že půst podstupují jen blázni a nechápal jsem proč. Knížka mi na to dala spoustu odpovědí a další nacházím ve starší knížce od Melvilu, po které jsem hned šáhnul (Kompletní průvodce půstem). Zkusil jsem i aplikaci, kterou v knížce autor zmiňuje ale přijde mi dost nepřehledná. Abych jen nechválil, kniha má i své chyby - spousta informací se tam dokola opakuje, klidně i třikrát, pětkrát (asi jsou na to američtí čtenáři zvyklí), mě to dost rozčilovalo. Dalo by se to seškrtat klidně na třetinu a bylo by to o hodně čitelnější (zejména poslední třetina knihy mi přišla trochu zbytečná - opakovací).

lucin_a
31.12.2020 5 z 5

Kniha mi zase o trochu více otevřela oči v oblasti spánku, jídelních zvyklostí a sportu. Je zřejmé, že kvalitní spánek je pro kvalitní život potřebný. V knize mi vadilo, že se autor občas opakoval v informacích, které již dříve zmiňoval.

misowi84
18.12.2020 5 z 5

Za mě TOP kniha. Stejně důležitá jako Faktomluva !

Dyrmon
08.11.2020 5 z 5

Tato kniha se přesně trefila do toho co mne již dlouho zajímá. A to vliv denního rytmu na náladu, efektivitu a zdraví člověka.
Dalo by se říci, že kniha je velmi podobná publikaci - Proč spíme.
Ale narozdíl od této jmenované, je více zaměřena na praxi. Kdežto Proč spíme je spíše teoretická publikace, vysvětlující evoluční důvody spánku a také jak spánek funguje, zde se vás spíše snaží přimět k tomu, jak svůj spánek co nejvíce optimalizovat a zlepšit. Ale cirkadiánní rytmus se netýká jen spánku, zasahuje významným způsobem do nálady, obezity a různých nemocích. Takže kniha tak nějak "krouží" okolo všech těchto záležitostí. Podstatná část je také věnovaná stravě, nebo-li výhodám přerušovaného půstu, další část rozebírá i vliv cvičení, škodlivosti nočního osvětlení a jak to ovlivnit, atd..

Takže kniha mi dala přesně to co jsem od ní očekával a to co mi chybělo právě v knize Proč spíme, nemohu tedy dát jiné hodnocení, než plný počet.

Satchin Panda
indická, 1971