Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.64986
Originální název:

The Book Thief (2005)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1307)

Přidat komentář
Princezna22
předevčírem

Nemám slov... Prostě SILNÝ PŘÍBĚH CO MĚ FAKT HOOODNĚ DOSTAL! Skoro celou knihu jsem probrečela a u konce už přes ty slzy neviděla..

artlucie
18. března

Tohle je skvost! Skvělá kniha.

eva3695
18. března

Kniha přečtená za 3 dny. Sedím tu a přemýšlím, co napsat, došla mi slova. Tato knížka mě zasáhla přímo do srdce. Je to velmi silný příběh. Holčička, co si mě okamžitě získala a ta její odvaha. A to vykreslení války, života v obavách a strachu. Musím přiznat, že mě válka nikdy moc nezajímala, ale poslední dobou mám potřebu číst takovéhle příběhy. A Zlodějka knih je zatím na stupni vítězů. Všem ji doporučuji!! Rozhodně Vám ukápne slza.

sgjoli
18. března

Poslední dobou jsem měla dojem, že se ze mne stává bezcitný cynik, co není schopen se nad knihou jakkoliv dojmout a ronit slzy. Tato kniha mne zcela vyvedla z omylu. Jedná se o silný příběh o bolesti, ztrátách, nejistotě, strachu, smrti. A čím víc se blížíte ke konci, tím víc je vám úzko. To proto, že víte, kam to všechno směřuje, a vy s tím nemůžete nic udělat. Skvělá kniha, velmi dobře napsaná, ten konec mne úplně dostal - i na pláč došlo. Neskutečný zážitek. Moc doporučuji.

Lili
15. března

Jedna z nejkrásnějších knih za poslední dobu. Neuvěřitelně citlivě napsaná. Smutná a krásná zároveň.

martina.riz
15. března

Čekala jsem od této knihy hodně. Když jí srovnám s jinými knihami z tohoto velmi smutného období, tak si myslím, že byla opravdu nadhodnocená.

toni-az
14. března

Byl to snad jediný muž, který tu knihu četl. Zatím jsem se s ním nesetkala, ale už jsem o něm slyšela. Prý mu zpočátku vadily mé vstupy, protože ruší plynulost četby. Tak to se tedy omlouvám, nic podobného jsem neměla v úmyslu. Ale prý se mu to časem začalo líbit. Tak to jsem naopak ráda. Také mu vadilo, že bylo v knize moc Němců a němčiny, ani jedno prý nemá rád. Přiznám se, také jsem měla údobí, kdy jsem Němce neměla moc ráda, tedy alespoň některé, nakonec té práce, kterou mi přidávali bylo obrovské množství. Ovšem všechna ta slova stála v pozoru a v rytmu vojenské přehlídky se velice úspěšně snažila zaujmout jeho pozornost. Probuzený smutek a deprese si kopaly s míčem na hřišti jeho duše a vůbec mu to nevadilo.

Důvody, proč si to užíval
- Neskutečně poutavý jazyk vyprávění
- Silný příběh
- Sympatičtí hrdinové, s nimiž se dalo sžít

theMarty
14. března

Jedna z nejlepších knih s válečnou tematikou.

Šalvěj
13. března

Příběh na mě ze stránek přímo dýchal. Je tak živoucí. Vypravěčka téhle knihy je prosté dokonalá, nikdy jsem si nemyslela, že to o ní řeknu. Už jsem zlodějku četla podruhé a jako poprvé mě konec dojal, ikdyž nas na to vypravěčka připravuje celoi dobu, smutku na konci to neubere nic.

Lucie430
13. března

Těžké téma, ale psané takovou lehkostí, že knihu přečtete jedním dechem. Pro mne zatím nejpoutavější příběh, jehož děj se odehrával v tak nelehké době.

LenkaD444
12. března

Super kniha, která mě naprosto vtáhla do děje.

NikolettaHole
11. března

Nemám ráda knihy s tématem válek, ale Zlodějka mě chytla za srdce. Byla napsaná milým nevtíravým stylem a měla jsem problém knihu vůbec odložit.

Floriška7
08. března

Viděla jsem film dřív, než jsem četla knihu. Asi chyba. Film prostě za mě zvítězil nad knihou.

yvett239
06. března

Nějak jsem se nemohla začíst a po 80 stránkách to vzdala. Nevyhovoval mi styl vyprávění a bylo tam něco, co mi "nesedlo", ani nedokážu popsat, co to bylo. Škoda, zkusím možná filmové zpracování.

ElizabethK
05. března

V knize mě zaujal pohled na válku ze strany německé vesnice. Dalším kladem pro mě byla čtivost a nápaditost příběhu.
Kniha mě však bohužel nedokázala úplně vtáhnout a pohltit. Za sebe mohu spíše doporučit film, který je předloze poměrně věrný, nezabere tolik času a je opravdu krásně zpracovaný.
Četby nelituji hlavně díky stylu psaní - krátké věty posunovaly děj, o slovech se psalo jako o hmatatelných věcech (ačkoliv občas už mi to přišlo až příliš), slova Zlodějky knih byla úměrná jejímu věku a životní situaci (nebylo to, jako byste si vymysleli postavu mladé dívky a vložili jí do úst slova vyzrálého čtyřicátníka).
Smrt, coby vypravěčka celé knihy, mi přinesla dva odlišné pocity. Nadchl mě samotný nápad vybrat jako vypravěčku právě smrt (například konec vyprávěný jen Smrtí byl velmi zajímavý). Na druhou stranu mě Smrt dost mátla, z jejích slov téměř vyplývalo, že ji její práce nebaví a touží po odpočinku, to mi přišlo mimořádně znepokojující (přece jen - smrt je jistota pro každého, možná je děsivá a krutá, ale seberte nám ji a zblázníme se). Zajímavý byl pokus vykreslit Smrt se srdcem, Smrt citlivou a otřesenou válkou, nicméně Smrt odsuzující holocaust mi přišla mírně cynická.
A na Smrti mě také neuvěřitelně rozčilovala její tendence pronášet věty, které dopředu prozrazovaly následující vývoj děje i samotný konec. Tvrzení Smrti, že nás chce připravit na smutný konec knihy, mě opravdu neuklidnilo a z mého roztrpčení neubralo ani kousek.
Abych byla spravedlivá, přiznávám knize ještě půl hvězdičky k dobru (dohromady tedy 3,5*) a to díky konci - skutečnost, že už v jedné z prvních kapitol zjišťujeme přibližný konec knihy, neubírá závěru na dojemnosti. V každém případě jsem však byla ráda, že jsem knihu dočetla a už se k ní zřejmě nevrátím.

Markouš
03. března

Bože, nevím co mám ke knize napsat, aby mě slova nerozbrečela. Ano, slova jsou mocná a dokáží velké věci. Knížku jsem si původně ani nechtěla přečíst, ale fakt, že se všem v mém okolí líbila a měli jsme jít se školou do kina na film, mě donutil si ji přečíst. No, rozhodně to stojí za to. Pokud váháte, NEVÁHEJTE. Tahle knížka vás možná zničí, ale je opravdu krásná a ukazuje, že ne všichni Němci byli špatní, jak si my Češi myslíme.

Flafinka
03. března

Valecne desive, dojemne rodinne, Smrtka je sympaticka dama... Ke konci se snad nikdo neubrani slzam.

krausmary
01. března

Skvělé zpracování tragického příběhu. Knihu jsem přečetla skoro na jeden nádech, líbilo se mi originální pojetí, že to celé vypráví Smrt. Smutný, srdcervoucí, ale zároveň úžasný příběh.

Nogis
28. února

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitní zkoušce a upřímně mohu říci, že jsme byla mile překvapena. (Většina povinné četby pro mě byla utrpením)
Zlodějka knih mě v některých chvílích pohnula k slzám a jindy rozesmála. Za mě určitě jen to nejlepší hodnocení. Je to jedna z mála knih ke kterým se ráda opakovaně vracím... :D

aluskacz
27. února

Tak jsem dočetla Zlodějku knih... a? Nevím co říct, jsem plná dojmů a pocitů. Krásné, smutné, neskutečné...

Jitty82
27. února

Nádherná kniha s úchvatným příběhem, který jednoduše pohltí. Přečetla jsem ji doslova jedním dechem a musím říct, že postupně ve mně probouzela množství emocí, jež jsem během četby zpracovávala. Pro mě určitě jedna z knih, které by měl dát šanci každý.

li.mel
27. února

Prvních dvě stě stran mi trvalo, než jsem se do knihy ponořila. Posledních dvě stě stran jsem ji nechtěla odložit, přestože koncentrace smutku a bolesti posledních kapitol mě převálcovala. Nebyla jsem na ni připravená..., nebo možná spíš stavěná.

Vypravěčka Smrt svým "barevným" jazykem a viděním světa vylíčila silný příběh o zachování lidství a opravdových hodnot uprostřed nelidského a znehodnocujícího zla. Připomněla, že když už člověk nemá vůbec nic, má ještě pořád sám sebe - svoje sny, touhy, vzpomínky, city, naděje..., i sebezáchovné strategie, které dovolují sem tam si beztrestně ukrást nejen pár jablek, ale i trochu potravy pro duši.
A co bezprostředně po dočtení doznívá? Hluboký smutek ze ztrát, ale i nezničitelná láska. Skromnost. Vděčnost. Naděje. ...Iluze bohatství dnešní doby, ...ta dosti silně.

Po celou dobu čtení jsem si myslela, že dám knížce za ten "pomalý rozjezd" jen čtyři hvězdy. Na konci jsem zapochybovala, jestli by ta stržená hvězda nepatřila spíš mě:-).

bootflat
23. února

Knihu jsem objevila v Knižní šifře, přečetla jsem jí jedním dechem

Nomia
23. února

Není to klasický válečný román, ani se nejedná o standardní styl psaní a rozhodně to nemá ani typického vypravěče. O to zajímavější Zlodějka knih ovšem je. Je to ten typ knihy, který se vám při čtení dostane pod kůži, rozesměje a někoho útlocitnějšího možná i rozpláče. Krásně zachycená dobová atmosféra, strach i odvaha. U většiny vážných knih, kde je hlavní postavou dítě, na mě dílo působí ještě tíživěji, a ani zde to nebyla výjimka. Smutné, ale velmi dobře odvyprávěné.

Lutzka
22. února

Naprosto mě nadchl "jiný styl" psaní. Knih s válečnou tématikou jsem četla již hodně a zajímalo mě, čím bude tato jiná. A jiná je především stylem. Ať už je to vnímání barev, odkrývání toho, co teprve přijde a pak návrat zpět, vypravěč, "vsuvky" v textu. Doporučuji.

Mišule_11
20. února

Tato knížka není zrovna typ, který bych četla, ale sáhla jsem po ní, jelikož mě její anotace lákala..! :) Byla jsem překvapena její tloušťkou, stylem psaní, ale i tak byla pro mě zajímavým čtením. I když občas člověk věděl, co bude..nevadilo mi to, patřilo to k tomu. Určitě jde o smutný příběh, který je plný emocí, co člověku něco dá a bude si jej pamatovat dlouhou dobu, tedy alespoň já..! :)

Jirika
20. února

Velmi zajímavá kniha.. Určitě mohu také doporučit.

jakub78
20. února

Výborná kniha, můžu všem jenom doporučit.

misamiska
17. února

Perfektní kniha. Miluju příběhy, které jsou inspirované druhou světovou válkou. Především se mi líbila forma vyprávění.

anna246
16. února

Moje nejmilejší kniha, kterou do ruk beru až příliš často. Krásné charaktery postav, krásný popis barev a oblohy, a vlastně krásné zachycení všednosti, i nevšednosti..