Zlodějka knih

Zlodějka knih
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26831/bmid_zlodejka-knih-43M-26831.jpg 5 8303 8303

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Argo
Originální název:

The Book Thief , 2005


více info...

Přidat komentář

Adee.K
02.06.2024 4 z 5

Přestože nejsem fanouškem knih, které se odehrávají za světové války, tahle mě moc mile překvapila. Stránky se četly úplně samy a i přes pochmurné pozadí je prostor pro zasmání. Válka tu není popisovaná tak, abyste z toho týden nespali (čehož jsem se trochu bála), ale její vážnost není nijak zlehčovaná. Vypravěčka smrt je originální a jejími ústy autor vyjadřuje zajímavé myšlenky o světě, lidech a dětsví.
Abych to zkrátila, nejsem cílová skupina, ale knihu rozhodně doporučuji.

Knižníblázen
18.05.2024 5 z 5

(SPOILER) Příběh dospívající Liesel,kterou si adoptují dva lidé. Měla ještě bratra,ale ten zemřel při cestě. Její adoptivní matka je zpočátku na ni nepříjemná,ale nakonec si ji oblíbí. Její adoptivní otec je na ní od začátku milý,naučí ji číst. Liesel se spřátelí s Rudim,se kterým chodí krást jídlo,protože jsou chudí a mají hlad. Název titulu je odvozen od toho,že Liesel chodí k jedné sousedce krást knihy,jednou ji paní načapá,ale dovolí jí si pro knihy chodit a půjčovat si je. Liesel a její rodina také schovávají žida Maxe. Jejich město bude bombardováno a naštěstí naši hrdinové to přežijí.


Věra91
13.05.2024 5 z 5

Viděla jsem film, proto jsem si chtěla přečíst i knižní verzi. V ní spousta pasáží, kterou nejsou ve filmu. Mě i knižní verze moc bavila.

Timkim
24.04.2024 3 z 5

Zbytečně přeceňovaná kniha. Nebavilo mě to a při poslechu jsem se kolikrát přistihl, že to mám spíš jako kulisu. Takových jako tato byla napsána hromada a nejsem přesvědčen o tom, že by tato byla výjimečná. Slabé. 55%

DominaCZ
24.04.2024 odpad!

Psát pro lidi v týhle době musí být lahoda. Řve se u každé krávoviny o válce, věří se každýmu kydu... čili neboli nuda pruda enormně přeceněná. Nelíbila

JoMia
21.04.2024 5 z 5

Za mě určitě jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četla.
Příběh je krásně napsaný, smrt jako vypravěčka je velmi originální a samotná Liesel je kouzelná. Je to nádherná kniha o příšerné době. I když jsem věděla o jakých hrůzách budu číst, neustále mě překvapovalo kolik krásy z této knihy sálá. Je psaná jinou formou než jiné knížky, jakoby z jiného pohledu. Četla se úplně sama a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Poslední část byla tak emočně silná, že i nějaká ta slza ukápla.
Za mě 5 hvězdiček.

8182
21.04.2024 5 z 5

Smutně krásný román, vypráví o neuveritelne statecne dívce, Německu, válce ale především o sladkostech a strastech dětství. Smrt jako vypravěčka funguje jako geniální tah, příběh se snaží vyprávět s nadhledem, přesto se nebrání tomu být v jistých chvílích citově angažovaná. Celkově mě kniha nadchla, letos je to asi zatím to nejlepší, co jsem četla. Ani nevím, proč jsem otalela tak dlouho, celkově mě asi odpuzují dětští hrdinové. Ale Liesel je s ohledem na prožitou smrt svých blízkých od začátku skoro nedětská, předčasně vyzrálá osobnost. Vřele doporučuji.

Annicka
15.04.2024 5 z 5

Čteno v angličtině.
Knížka mi dlouho připomínala Králíčka Jojo - nelehké téma 2. světové války vyprávěné pohledem dítěte. Nebo tedy vypravěčem je Smrt, ale vše se odehrává tak, jak to vnímala malá Liesel, zlodějka knih. Nevidíme tedy perzekuci a smrt na každém rohu, ale hlavně dětské starosti, jako je zlá pěstounka, i když i na zlo tam dojde.

Čekala jsem asi více knih :-) Zlodějka jich tedy moc neukradla, ale za to každá kniha, kterou kdy měla, ji ovlivnila. Proto je Zlodějka knih rozdělena do částí, které dělí Lieslino dětství podle jednotlivých knih.

Mooneylan
27.03.2024 3 z 5

Vypravěčka Smrt (v audio verzi v podání Vilmy Cibulkové) zachycuje život malé zlodějky knih. Zprvu jsem se nemohla do titulu zaposlouchat, ale pak jsem pochopila styl vyprávění a směr, jakým se kniha ubírá. Nebylo to špatné. Téma holokaustu se těžko popisuje, je těžkopádné a hutné. Tady ho ale Mark Zusak napsal jednoduše, lehce... Z titulu mám pocit, že je směřován spíše na dospívající čtenáře, pro které nebude tak drsný a těžkopádný. Určitě kvalitní počin.

boxas
27.03.2024 4 z 5

Je to hezká knížka, v tom se shoduji s většinou čtenářů, hezká, ale...
Nějak jsem se s tímto stylem vypravování nemohla srovnat.
Takže hezké, zajímavé, ale už se jistě nikdy k této knize nevrátím.

Luc00inka
10.03.2024 5 z 5

Rozhodně doporučuji všem, aby si tuhle knížku přečetli. Mě osobně se mooc líbila a vryla se mi pod kůži. Obecně se mi opravdu dobře četla. Vyprávění děje z pohledu samotné Smrtky bylo zajímavé, vtipné a zkrátka takové jiné. Fandila jsem každé postavě, neměla jsem někoho konkrétního, komu bych fandila míň či víc. Ale příběh samotné Liesel byl opravdu silný, propletený s mnoha osudy jiných lidí, že mě stejně dostal ze všech nejvíc. ;D Opravdu povedená kniha. Narazila jsem na ni díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituju toho, že jsem si ji přečetla. Naopak. Jsem moc ráda, že se mi dostala do rukou a měla jsem možnost si ji přečíst.

DaveM
08.03.2024 3 z 5

Po vypočutí audioknihy:
Už dlho som nepočúval/nečítal príbeh, po ktorom by som bol tak plný zmiešaných pocitov. Na jednej strane silný príbeh, silné postavy, ešte silnejšie obdobie a vynikajúci prednes rozprávačky (V. Cibulkovej). No na strane druhej veľmi zvláštny samotný dej.
Keď som pred počúvaním videl celkové recenzie, nastavila sa moja latka s očakávaniami veľmi vysoko a možno preto vidieť vopred percentuálne hodnotenie Zlodejky kníh bola chyba. Úvod mi veľmi nesadol, respektíve nesadol mi asi veľmi autorov štýl písania, kde sa na môj vkus až priveľmi mazná so slovami, z ktorých sú skladané vety a i keď to môže pôsobiť ako vysoko umelecký text, mne osobne sa to ťažko vstrebávalo (snáď to nie je len prekladom). Napriek tomu som príbehu po úvode dal šancu, možno aj preto, aby som zistil, kvôli čomu sú hodnotenia také vysoké.
Jedno musím uznať – každou kapitolou sa mi dej i rozprávanie Smrti páčil o kúsok viac. Napriek tomu tempo, akým príbeh naberal na obrátkach, bolo dosť pomalé a prvú približne tretinu knihy som sa tak trochu nudil.
Bol by som však nerád, keby malo toto moje hodnotenie niekoho odradiť od čítania/počúvania. Rozhodne to nie je kniha na zahodenie a človek si v nej zaiste nájde aspoň postavu, ktorú si zamiluje. Výber je pomerne pestrý. A ktovie, možno si niekto okamžite zamiluje i štýl rozprávania samotnej Smrti.
Som však rád, že po prečítaní iných recenzií som našiel i iných, ktorí majú z tejto knihy zjavne podobné dojmy ako ja. V opačnom prípade by som si myslel, že niečo asi nie je u mňa v poriadku. :)

Ewika
08.03.2024 5 z 5

Nádherné a bolavé zároveň. Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou V.Cibulkovou a její hlas byl balzám na duši. Krásně napsané s hloubkou.

LenkaNovotna32
10.02.2024 5 z 5

Tuto knihu radim medzi to najlepšie co som citala o 2sv., bolo to originalne v podani smrti,kto by to povedal ze smrt ma srdce. Milovala som Liesel od začiatku az po koniec,Rosu aj Hansa. Tu sa ukazuje ze za vojny trpeli vsetci a to aj Nemci, unikatny príbeh na zamyslenie, ktory stoji za to prečítať si ho.

incognit
08.02.2024 5 z 5

Líbí se mi námět i zvolený úhel pohledu a styl vyprávění. Dávám ji pět hvězdiček, protože mezi knihami z válečného období vyniká právě způsobem uchopení a přesahem, který mi trochu připomíná pocit jaký jsem měl z Grassova Plechového bubínku.

bacouch
04.02.2024 5 z 5

Jedna z nejpůsobivějších knih o válce, co jsem kdy četla.

Librorumistka
19.01.2024 4 z 5

Do této knihy jsem se pouštěla s obrovským očekáváním, protože vím, že ji mnoho lidí považuje za nejlepší knihu, jako kdy četli. Já se však do této kategorie řadit nebudu Ačkoliv je kniha opravdu skvělá, má zajímavý námět (sice vypráví o 2. světové válce, jako mnoho jiných knih, ale sledujeme zde německou dívku), velice dobré postavy a je skvěle napsaná, čekala jsem od ní více. Stále jsem vyhlížela, kdy přijde ten moment a já pochopím, proč je právě tato kniha tak vychvalovaná, ale on nepřišel. Zklamáním pro mě byl hlavně konec. Za mě je to ano, ale jak jsem již psala, jsem mírně zklamaná.

felixrr
11.01.2024 5 z 5

Čtivá, dojemná a hlavně celkově výborně pojatá kniha. Smrt jako vypravěč je originální nápad, stejně jako různé krátké výčty a seznamy, které dílu dodávají charakter. Přečteno v originále.

Markushka
08.01.2024 4 z 5

Knihu jsem vybírala na základě kladných čtenářských recenzí a hodnocení. Proto mě překvapilo, že se mi dlouho nedařilo do knihy začíst. Trvalo to celou jednu třetinu, než jsem si zvykla na styl psaní a postupné vystavování příběhu. Ale moje odhodlání se vyplatilo. Příběh mě pohltil. Jen po takových příbězích zůstávají chmury... Avšak stojí zato.

LuccBizon
13.12.2023 4 z 5

Předpokládám, že impulsem pro napsání bylo setkání s emigrantkou a jedná se tak možná do jisté míry o knihu vzpomínek, kterým dal autor jen "fantasy" rámec. Zlodějka knih se vymyká běžným válečným knihám i knihám o holokaustu v tom, že píše ponejvíce o Němcích, dokonce o dětech. Ukazuje život ve válkou postupně víc a více zasaženém městečku u Mnichova a její dopad na běžné lidi. Ukazuje jejich hrdinství i devótnost, odhaluje jejich sobecké i altruistické stránky. Je psána přiměřeně básnicky, jak se na knihu o moci slov patří, ale nebojte, text se čte sám. Skoro až moc. Členění do krátkých kapitol s velmi zručně napsanými úvodními "ochutnávkami, co bude dál", dává textu šmrnc. Autor to se slovy umí a nechybí mu ani fantasie (knihy, které Zlodějce v příběhu projdou rukama jsou imho zcela vymyšlené, taktéž fantasie ukrytého žida jsou artové až uhozené). Dojemnost v příběhu nechybí, ale zase to není nějaký účelový slzopudný výplach. Prostě opravdu skvělá kniha.
Proč tedy nehodnotím plným počtem? Těžko popsat, ale možná postačí fakt, že jsem ji četl snad půl roku. Na dlouhé týdny jsem od ní odbíhal. Ne proto, že by se četla těžce nebo že bych se bál, co za hrůzy bude na dalších stranách. Naopak. Ale prostě se mi do ní nechtělo. Když už jsem se ale začetl, bylo těžké se odtrhnout. Něco podobného jsem pociťoval už u Zusakovy prvotiny Posel. Nevím, co o tom mám soudit, ale plné hodnocení Zlodějka knih prostě nedostane, i když si jej objektivně asi zaslouží.