Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.65062

The Book Thief (2005)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Argo

LuciLux
včera

Naprosté, ale naprosté zklamání z knihy toliko přeceňované. To, co Zusak čtenáři předkládá, je zcela banální příběh, ve kterém si vystačil se znalostí naprostého minima reálií. Přehnaně se opakující vábičky na to, co se udá, na konci ne každé kapitoly, nýbrž každého odstavce, jsou iritující, stejně jako vypravěč, smrt, na kterého se vždy jednou za čas vzpomene a tak nám tam vloží nějakou " hlubokou" myšlenku, jak to má smrt těžké. Nerozumím tomu, co stojí za úspěchem této knihy. Pro mě je to opravdu vyprávěnka pro děti, které nemají o druhé světové válce potuchy a každý jiný válečný příběh, ať už psaný lidmi válku zaživšími, či mladšími, mě doposud dojal, ochromil i ohromil neskonale více. A co za vyzdvihnutí přece jen stojí ? Maxovy skice a zapísky, jen tam jsem měla pocit, že čtu skutečně něco zajímavého.

helusa2
včera

Nádherná, NÁDHERNÁ!!! kniha... Pro mě zcela originální, velmi netradičně psaná, odlišná od všeho, co jsem zatím četla. Zanechala ve mě hluboký dojem, na stole slušnou hromadu použitých kapesníků a zvláštní klid v duši... Kéž by ta má také jednou seděla a klidně čekala... :-)

oluskace
předevčírem

Knihu jsem dostala jako dárek a dlouho jsem se přemlouvala, abych se do ní pustila. Není to zrovna můj šálek kávy. Ale kniha mě hrozně překvapila a rozhodně si ji ještě jednou přečtu.

maryska09

Kniha se ke me dostala nahodou, za kterou jsem velmi vdecna. Jeji tema je velmi vazne, casto z ni az mrazi, ale je skvele napsana a vsem ji doporucuju. Smrt jako vypravecka je vyborna, zaver je ocekavatelny, ale i tak velmi dobre popsany. Za me nejvyssi hodnoceni

Kiris145

Asi jsem měla moc velká počáteční očekávání. Kniha je to pěkná, ale trochu jsem se s ní trápila...

Mikako
19. dubnaodpad!

Po čtrnácti dnech trápení knihu odkládám přesně v polovině nedočtenou a jsem si naprosto jistá, že se k ní již nevrátím, protože mě nijak nezajímá jak dopadne. Vůbec mě nebavila, nedokázala jsem se začíst.
Vadilo mi dopředné prozrazování děje, kdy se snažil autor čtenáře navnadit, ale ve výsledku z toho nic nebylo.
Smrt jako vypravěčka mi vůbec nepřipadala věrohodná, během čtení jsem si to ani mockrát neuvědomovala.
Kostrbaté metafory, jakoby násilně vycucané z prstu knihu posouvali na mém žebříčku hodnocení ještě níž.
Nechápu tak vysoké hodnocení pro tak špatnou knihu.

LittleAnnette

Trvalo mi chvíli, než jsem se do děje dostala. S postavami se lze sžít a poté je to jednodušší. Příběh smutný, čtivý, zajímavě podaný, když je vypravěčem Smrt. Něco mi tam ale chybělo, nevím co. I tak hodnotím 4 hvězdičkami. Určitě bych se ráda ke Zlodějce ještě jednou vrátila.

Kora2005

Kvůli téhle knize si zakládám profil:-! Dočetla jsem před hodinou a nemůžu přestat brečet. Úžasná kniha, děsivá i dojimajici. Skvěle napsane!

Tomiholula

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala. Rozhodne odporúčam, každému kto sa zaujíma o túto tému.

Život-s-Kačí

Radost, zármutek, obavy, napětí, smích, bolest,...
Nevím, jak jinak bych měla popsat tento příběh. Každá stránka byla něčím vyjímečná. Číst tuto knihu byl pro mě neopakovatelný zážitek.

TitusPulo

Krásná kniha.

Vím, že budu chtít ještě jednou prožít příběh se Zlodějkou knih.

Knihu doporučuji...

mirkoczentovic

Kniha o vojne, ale aj o ľudskosti. O smrti, ale aj o živote. O drobných krádežiach, ale aj o bezmála čarovnej sile kníh. Každý si v nej nájde to svoje.

A pokiaľ ide o niektorými kritizované "žmýkanie emócií", je namieste otázka: Ktorá kniha zo súdka beletrie (alebo akékoľvek umelecké dielo) z nás žiadne emócie nežmýka? Osobne som sa necítil o nič viac "žmýkaný" než v prípade ostatných kníh.

Aniday

Zlodějka knih mi od první stránky něžně kladívkem rozbíjela duši na kousky střípků, aby je na konci nechala vybuchnout do pramínků slz...

MissAngee

2.světová válka je námětem mnoha knih i filmů ( všichni známe Deník Anny Frankové... ) a z každého z nich si odneseme nějaké pocity. Moje pocity jsou asi takové - Naprosto úžasná kniha, i když velice smutná, ale to už tak bývá, když čtete o někom zespodu společenského žebříčku, žijícím za Hitlerovy vlády.
Očekávala jsem něco velkolepého, přece jen, recenzí bylo mnoho, ale i tak Zlodějka knih překvapila. Už jenom to, že vypravěčem je Smrt je originální. Popravdě, Markus Zusak má buď přirozený talent, nebo umí mistrovsky psát, protože i v této době, kdy všichni vymysleli všechno, a tak od sebe někteří autoři kopírují, dokázal vymyslet neuvěřitelně výjimečné podání vyprávění ( pozor - obsahuje spoustu metafor, kterým nemusíte porozumět ). Neumím ho dost dobře popsat ani vysvětlit, takže nechám na vás, abyste ho ohodnotili sami. Pokud ale někdo váhá, zda knihu přečíst, doporučuji si vyhledat úryvek. Pak možná od Zlodějky knih upustíte, nebo stejně jako já usoudíte, že těch 526 stran za to rozhodně stojí a není to promarněný čas.

Mikino00

Do čtení knihy jsem se postupem času musel dost nutit. Celou dobu mě totiž neopouštěl pocit, že se tam vlastně nic neděje a kniha se neustále točí v kruzích každodenních příhod a válečných útrap, které jakkoliv byly čtivě sepsány, nedokázaly probudit mou zvědavost a dychtivost vědět "co bude dál."

Mánička178

Příběh ždíme z lidí emoce - proto se stala Zlodějka knih bestsellerem. Neplatí však, že bestseller rovná se literární skvost.

kklepkaa

Tak tohle byla vážně krása, navzdory příběhu jako takovému. Skvělý nápad s vypravěčkou příběhu - Smrtí, která poeticky přibližuje zvěrstva skrz příběh mladé německé dívky. Vyprávění dává možnost nahlédnout do domácnosti normálním Němcům, které tak úplně nestrhla propaganda Führera. Tenhle příběh vás zcela jistě zasáhne, až máte kolikrát pocit, že vám puká srdce.

Leniii

Já nevím, ráda čtu příběhy a knihy z té doby, ale tahle mě absolutně nezaujala..ale vůbec...přemáhala jsem se asi do čtvrtky a pak jsem tu knížku musela odložit...

nemer
25. březnaodpad!

Bohužel mne tyto moderní pseudopříběhy neoslovují. Zřejmě určeno pro jinou cílovou skupinu. Pro mne je to bohužel slátanina, nedočteno, nelíbil se mi ani film, na ten jsem se také nedodívala. Nelíbí se mi ani současný módní trend "laskavých nacistů" a chudáků Němců. Ano, nic není černobílé, ale těch dobrých lidí moc nebylo na žádné straně. Maximálně škodili a udávali se ve velkém i "vlastní lidi" (příslušníci téhož národa, i "dobří" sousedé, Gestapo ve skutečnosti ani nestíhalo prošetřovat všechna udání atd.) V době války toho dobra z reálného historického pohledu nikde moc nebylo, literatura i film výrazně zkreslují - přikrášlují. Bohužel dnešní omladina zpravidla vůbec nezná dějiny, takže je možné předkládat jim naprosto cokoli.
I když připustím, že je tato kniha určena hlavně dětem a mládeži, nevyhnu se srovnání třeba s Říkali mi Leni, to je silný příběh, ale tento? Kdepak.

Jarak

Krásná kniha. Pohled na válečné dění trochu z jiné strany. Přes spoustu smutných událostí v ději mi konec, alespoň z pohledu hlavní hrdinky, nepřipadá smutný.

anak.anisek

Knihu mi doporučila kamarádka, která ji četla devětkrát. Rozhodla jsem se zkusit ji přečíst. Přece jenom, kdo četl nějakou knihu 9x?
Sice jsem Zlodějku knih četla delší dobu (tak týden, dva), než normálně čtu knihy, ale o to víc jsem si ji užila.
Chvíli mi trvalo, než mi došlo, kdo celou knihu vypráví (smrt).
Kniha pojednává o dívce, která přišla o mladšího bratra a musela se přestěhovat k úplně neznámé rodině. Svého ,,otce" si později hodně oblíbí, zato matku..., nevím. Najde si nové kamarády a učí se dále přežívat se svými knihami a přežít nálety Němců.
Přišlo mi, že kniha vlastně nemá skoro žádnou dějovou linku, přesto byla neskutečně zajímavá a svým způsobem i poučná.
Nejsmutnější a nejvíc překvapivý byl závěr.
Přesto to byla jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla.
Doporučuji. (Za mě 4*)

annamc

Nádherná knížka, opravdu realisticky popisující danou dobu, ukazující, že ne všichni Němci byli zlí....Prostě opravdu skvělá, silně doporučuji, na konci i slza ukápla... :)

Ohniva

Komentář píšu přes zaslzenou tvář... nejnádhernější příběh jaký jsem kdy četla či slyšela...

Opravdový skvost a jsem šťastná, že jej znám a vlastním ..

Mé srdce patří tobě - Himmelstrasse...

Bobina74

Tak tohle určitě ano. Vlastně zjišťuji, že nemám co bych napsala, prostě se musí přečíst.
P.s. : A navíc co kdyby mi kdosi koukal přes rameno...:-o :-)

Princezna22

Nemám slov... Prostě SILNÝ PŘÍBĚH CO MĚ FAKT HOOODNĚ DOSTAL! Skoro celou knihu jsem probrečela a u konce už přes ty slzy neviděla..

artlucie

Tohle je skvost! Skvělá kniha.

eva3695

Kniha přečtená za 3 dny. Sedím tu a přemýšlím, co napsat, došla mi slova. Tato knížka mě zasáhla přímo do srdce. Je to velmi silný příběh. Holčička, co si mě okamžitě získala a ta její odvaha. A to vykreslení války, života v obavách a strachu. Musím přiznat, že mě válka nikdy moc nezajímala, ale poslední dobou mám potřebu číst takovéhle příběhy. A Zlodějka knih je zatím na stupni vítězů. Všem ji doporučuji!! Rozhodně Vám ukápne slza.

sgjoli

Poslední dobou jsem měla dojem, že se ze mne stává bezcitný cynik, co není schopen se nad knihou jakkoliv dojmout a ronit slzy. Tato kniha mne zcela vyvedla z omylu. Jedná se o silný příběh o bolesti, ztrátách, nejistotě, strachu, smrti. A čím víc se blížíte ke konci, tím víc je vám úzko. To proto, že víte, kam to všechno směřuje, a vy s tím nemůžete nic udělat. Skvělá kniha, velmi dobře napsaná, ten konec mne úplně dostal - i na pláč došlo. Neskutečný zážitek. Moc doporučuji.

Lili

Jedna z nejkrásnějších knih za poslední dobu. Neuvěřitelně citlivě napsaná. Smutná a krásná zároveň.

martina.riz

Čekala jsem od této knihy hodně. Když jí srovnám s jinými knihami z tohoto velmi smutného období, tak si myslím, že byla opravdu nadhodnocená.