Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.64406

The Book Thief (2005)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Argo

ladush
včera

Neuvěřitelná kniha! Jsem moc ráda, že se mi dostala do rukou. Nejsem úplně fandou knih s válečnou tématikou, ale tento příběh, byť je s válkou velmi úzce spjat, má v sobě něco tak jedinečného, hlubokého a silného, že naprosto předčil mé očekávání. Kniha je psaná lehkým, poetickým stylem, což mě příjemně překvapilo hned na prvních stránkách. Bohužel, ani poetičnost nedokázala zmírnit bolest a utrpení, které ze stránek mnohdy přímo sálá...a ke konci dokonce přispělo k několika zmáčeným řádkám od mých slz.
Takže závěrem: velice silný a poutavý příběh, který poukazuje na dobu, ve které převládá Smrt, Bolest a Utrpení, ale také Láska a lidi s velkým srdcem. A také, a to především, dítě, které česalo slova....
....vřele doporučuji!

Sunday
předevčírem

Nešlo to, zatím odkládám, možná to zkusím někdy příště. Příliš rozvláčné a druhá světová mě fakt NEBERE, nesnáším jakékoliv zmínky o ní. Asi proto, že patřím ke generaci, která chodila na školní filmová představení za nejtemnější NORMALIZACE, kdy to byly téměř výhradně válečné (sovětské) filmy. Ne, ne, ne ...

Gaeberys

Začátky byly těžké. Možná byl trochu problém v tom, že jsem to četla jako e-knihu ve čtečce a tam si jen tak neobrátíte pohodlně pár stránek zpět, jako v papírové knížce. Hodně mi vadily ty "nadpisy", pod kterýma jsem čekala nějaké další vysvětlení toho, co bylo nakousnuto, ale často autor z ničeho nic skočil do zcela jiného děje a mě to mátlo, otravovalo a nebavilo. Zhruba v půlce knihy jsem si zvykla a překousla to. Příběh je tolikrát omílané téma (mnou osobně velmi oblíbené), přesto autor dokázal najít něco, co mu dalo jistou originalitu (vypravěč-smrt). A za to zvyšuji ze 3* na 4* ...

katerina.l.

Velmi originální způsob vyprávění o tématu 2. sv.v., o kterém už byly napsané tisíce knih. Krásný a dojemný příběh, a jak už bylo zmíněno v jednom příspěvku - místy morbidní, místy poetický. Vše vyprávěné s neosobním nadhledem, ale zároveň s hlubokou účastí. Smrt nebyla zlá, smrt pomáhala. Nicméně mě vysloveně rušilo prokládání němčinou - zejména nadávkami. Ale za to nemůže kniha, to je mým vztahem k němčině jako takové.

ajasin

Po přečtení mě napadají hlavně slova jako originální a naprosto výjimečná. Příběh, který tu byl už tisíckrát, zpracovaný takovým způsobem, že to vyráží dech.

Lucisatko

Ze začátku se mi kniha četla špatně, přizsnám se, že jsem i uvažovala o tom že ji odložím a nedočtu. Asi mi nevyhovoval styl jakým je psaná. Ale něco mě s ní i přes to drželo a já vydržela. Od druhé poloviny mě to fakt chytlo a hltala jsem každé slovo, ke konci i slza ukápla. Jsem ráda, že jsem vydržela. Opravdu krásná a zároveň smutná

veskrze

Ojedinělá kniha. Není co dodat, musí se přečíst :)

Kekik

První zmínka o této knize se ke mně dostala přes videorecenzi na YT. Pokaždé, když objevím novou knihu, ihned navštívím stránku databázi knih =》 Anotace, procentuální hodnocení, komentáře. Poté mé úvahy: Tak co, koupíš/nekoupíš ???
Koupila, přečetla. Hodnotím.
Liesel, Hans, Rosa, Rudy, Max, Ilsa a jiní- hltáte stránku za stránkou. Vžijete se do příběhu a cítíte, že jste s nimi. V noci vám připadá, že slyšíte jemné tóny akordeonu. A vidíte schoulenou siluetu sedět v křesle. Toužíte obejmout Liesel. Máte potřebu házet kolem sebe chleba. Chcete být sirénou, chcete být alarm. Toužíte zakřičet na smrt- JDI PRYČ !!! Zoufale toužíte udělat cokoliv...
Smrt jako vypravěčka, nápad s kostkou se sedmi čísli, čtivý text, nádherný příběh o lásce a bolesti... Knihu budete milovat pro její krásu, nenávidět pro všechno to utrpení.
Zlodějka knih zanechá v srdci hlubokou stopu.
Konec světa (část druhá)- nejdojemnější, nejhorší část. Ach Bože.
Es tut mir leid, Schatzi. Je mi to líto, zlato.

dancapater

Naprosto úžasná kniha přečtená jedním dechem od začátku do konce. Tohle téma je třeba si připomínat, vědět a znát a osudy lidí jako je Liesel, Hans, Max nebo Rudy prostě stojí za to, aby si ó nich lidi četli a zaplakali.

KnihomolkaMaky

Úžasná kniha. Úplně jsem se do ní zamilovala! Mohu jen doporučit :)

Hellsbells

Mě kniha až tak nenadchla, na to jaký měla ohlas jsem čekala asi víc. Strašně dlouho jsem čekala, až mě čtení chytne, stalo se to pár stránek před koncem, bohužel...

petra2112

Tématem 2. sv. války je dáno, že kniha, resp. její příběh je pošmourný, ale obdobně jako Lustigovi knihy jej provází láska, o to krásnější, že "dětská", čistá a kniha určitě stojí za přečtení.

marlenma

Ač je to kniha plná smutku, pohladila mě po duši. Je tak zvláštně poeticky napsaná. Ke konci jsem měla slzy v očích a na rtech úsměv. Byl to krásný příběh. Chystám se na filmovou verzi.
Tak film jsem shlédla, ale kniha je bezkonkurenčně lepší.

JanaT.

Ta kniha je jako tlustý krajíc chleba s máslem po dni plném vysilující práce. Obyčejná, prostá, ale přesto nesmírně vydatná a posilňující. Jsem z ní smutně nadšená. Snad nejrychleji přečtená tlustá kniha v mém životě.

Kalima206

Když sem knihu začala číst, tak sem ji chtěla hned odložit. Přišlo mi to hrozně nezáživné, nemohla sem se začíst. Jenže sem to naštěstí neudělala. Kniha má hrozně krásné úryvky, z kterých až mrazí. Některé sem si i poznačila. Jsou to jakési ironie zaobalené až jakoby morbidností. Já všechno hrozně moc prožívám a v mnoha scénkách jako bych se ocitla a bylo mi z nich opravdu hodně smutno. Když sem viděla trailer na film, tak sem byla poměrně znechucená překrásnými kostýmy, upravenou hlavní hrdinkou a dodnes sem se na film nepodívala. Lidé v té době rozhodně nechodili tak ustrojení, ani tak "čistí". Ale kniha úžasná :-)

Petruna6

Zajímavé pojetí vyprávění o nacismu a obyčejných lidech. Určitě doporučuji.

KnihomolkaMari

Takové rozpolcení srdce jsem ještě nezažila. Válečný román, který ukrývá smích i pláč, lásku i nenávist a to vše sílou slov.
Smrt. Se stala mou nejlepší přítelkyní a nejnadanější vypravěčkou. Příběh, který se vám zaryje hluboko do srdce a už se od vás nikdy neodtrhne, budete se s ním potkávat na každém kroku. Věřím, že mnozí z vás s posledními slovy a větou této knihy upustí snad i malou kapku slzy pro tento neskutečně skutečně pravdivý příběh plnou radosti, smutku, zahořklé válečné a nemilosrdné doby a pro ztracenou lásku. Přece jen mě tíží pocit, že krása této knihy se nedá pouhými slovy popsat, skrývá se hluboko mezi řádky. Tento příběh je nezapomenutelný a velmi dojemný.

Anagythlin

Možná se to jeví jako depresivní čtení, ale je to tak originální, dojemný a ..nepopsatelný. Hltala jsem každý slovo a každou jednotlivou větu. Naučila se i pár německých slovíček a soucítila se smrtí, jako by to byla moje stará známá.

Drahomirka

krásná kniha :)

Ninie

Pro milovníky tématu války v životě obyčejných lidí. Rozhodně bych doporučila náročnějšímu čtenáři, kníha je v určitých místech složitější, ale nutí člověka k zamyšlení. Rozhodně bych po přečtení doporučila i zkouknout film, role jsou umně zahrané a opravdu dojímá na srdci, kdy chvílemi se chce člověku až brečet nad osudy...

AlenaZelova

Od knihy jsem čekala trochu víc... Byly chvíle, kdy jsem se do čtení nutila, ke konci jsem se do ní celkem začetla. Přesto styl pro mě trochu zvláštní.

KacenkaS

Knihu jsem přečetla během 3 dnů. Celou dobu jsem si přitom říkala, že na to, jak jí každý opěvuje, mě moc nechytla. Přitom jsem však nemohla dospat a hned po probuzení jsem se natahovala právě po Zlodějce knih. Možná jsem si ji přeci jenom zamilovala.
Pravda je, že jsem ze začátku měla problém uvědomit si, kdo příběh vypravuje a jakým způsobem je to psané. Ale pak už na takové úvahy nebyl čas, protože život té malé holčičky vám vezme dech. Milující táta, přísná máma, židovský boxer Max, soused od naproti Rudy a zlodějka, která místo jídla krade knihy. Všechny jsem si zamilovala. Konec mě zasáhl, nečekala jsem to - jediná výtka, dozvěděli jsme se to o 20 stran dřív.
Během čtení mi došlo, že i v této době žily bytosti, jež se mohly nazývat lidmi, kteří pomáhali, zachraňovali, riskovali a milovali jeden druhého bez ohledu na to, jaké náboženství uctívali, nebo jakou barvu jejich pleť měla. A to se mi na tom líbilo snad nejvíc: slova nenávisti k Velkému Vůdci od třináctiletých dětí v té době ...

Fedex

Zlodějka knih. Kniha, která se sama stala zlodějkou. Zlodějkou srdcí mnoha čtenářů. Tahle kniha zůstane v paměti mnoha lidí pro svůj opravdu krásný příběh. Kniha zaujme už netradičním vypravěčem, smrtí, která nás provází a ukazuje nám jednotlivá setkání s malou dívenkou. Zachycuje jednotlivé útrapy i radosti všedního dne malé Liesel Menninger z Nebeské ulice během II. světové války.

iveta.vaisova

Nejdříve jsem viděla film - a jak jsem si ho potřebovala dožít, zjistila jsem, že po skončení projekce jsem zůstala sama v sále, ani nevím, jak dlouho. A říkala jsem si, jak moc se asi liší knížka... Našla jsem v ní ještě mnoho velmi silných momentů. Skoro pořád jsem byla dojatá. Oplakala jsem Rudyho, Hanse i Rosu. Oplakala jsem všechny ty lehoučké duše, které vzala Smrt láskyplně do své náruče. A uvědomila jsem si sílu slov.

raven2410

Úžasná kniha. Neuvěřitelně jsem si ji zamilovala. Je smutná a chytí za srdce, ale její děj je poutavý a nejde z něj odtrhnout oči.

Mony99

Ač je tato knížka s tématem velmi smutným, je to jedna z nejkrásnějších knížek, co jsem kdy četla. Kdo by řekl, že Smrt může působit tak přátelsky. Použití slovních spojení a styl autorova psaní mě fascinoval. Ještě dlouho budu o Zlodějce knih přemýšlet.

Alíša236

Velice špatně se mi tato knížka hodnotí. Nedávno jsem si tu u jiné knihy s válečnou tematikou stěžovala, že je to pořád stejné a je těžké pojmout toto téma jinak. Zlodějka knih je jiná! Takto zpracovanou válečnou tematiku jsem ještě nečetla a už jen to si zaslouží pět hvězdiček. Dalších pět si zaslouží jazyk, volba slov a jejich řazení a další pak neuvěřitelná poetika celé knihy. Co je trochu slabší je z mého pohledu děj samotný, ale všechny ostatní výše zmíněné klady tuto slabinu převálcují. Děkuji za zážitek.

JointlieKat94

Týjo. Kniha, která mě vážně dostala! Nejdřív jsem viděla film, pak mě trošku překvapilo zpracování knihy, takže doporučuji opak.. :) než jsem se v tom zorientovala. Je krásné, že knihu "píše" smrt. Liesel jsem si zamilovala, stejně jako Rudyho i Maxe. Chytla mne za srdce a nepustila, ještě teď se z toho dostávám. Fakt krásný a moc dojemný příběh. Děkuji, doporučuji, dávám 100%. ♡ P.S. všichni, kdo k ní píšou špatné recenze, i když za to nemohou, jsou pro mě "Dummkopf". :)

Loucillé

Pro mě naprosto skvělá, smutná, ze života...není lehkost bytí. A už vůbec ne za války! Doporučuji přečíst všem (skoro povinně). ;-) Viděla jsem nejprve film, i když většinou si chci nejdříve přečíst knihu. Musím říct, že i filmové zpracování stojí za to.

Bukina

Právě jsem dočetla a ještě se z děje nemůžu dostat.Způsob autorova psaní mě naprosto fascinoval.Nejlepší kniha,co jsem doposud četla.Doporučuji všem.