TessieB TessieB komentáře u knih

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Četla jsem nyní podruhé a opět jsem byla naprosto nadšená. Netradiční zápletka, skvěle vystavený příběh. Na film se ráda podívám

25.03.2023

Rozsudek smrti Rozsudek smrti Alexander Gordon Smith

(SPOILER) Četla jsem v angličtině a byla jsem nadšená. Třetí díl se dotahuje na kvalitu toho prvního. Od poloviny knihy bylo cítit zoufalství, ať už to bylo z Alexe nebo i ze samotného Správce, který na konci už sahal k hodně nouzovým řešením. Jsem ráda, že to Zee zvládnul, po smrti Donovana je to jedna z mých oblíbených postav. Není divu, že na něj nektar nefunguje :) těším se na další díly a jsem zvědavá, jak pobyt na svobodě bude dlouhý a co všechno si na Alexe a Simona vymyslí sám Alfred Furnace.

11.02.2023 5 z 5

Deník holky z lékárny Deník holky z lékárny Martina Lachnittová

Za mě povinná četba pro všechny, kteří kdy vkročí (nejen) do lékárny. Vtipné, místy správně nadnesené, ale zároveň (bohužel) v mnoha věcech pravdivé. Moje sestra v lékárně pracuje a občas se nepřestávám divit, co jsou schopni pacienti říct cizí osobě, která se jim snaží pomoct (nebo sobě navzájem) a jak dovedou být nepříjemní už od dveří. Myslím, že to vystihuje citát z knihy: "Nemusíte nosit lékárníkům mandarinky, stačí nechovat se jako debil." Amen :)

11.02.2023 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jedním slovem skvělé. Lisbeth totálně žeru, na filmy se musím podívat samozřejmě na oba a nemůžu se dočkat, až si přečtu pokračování. Upřímně nechápu, že mě tahle série tak dlouho nechávala chladnou a odkládala jsem jí snad už od jejího vydání.

11.02.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Chápu téma nešťastné lásky, ale tyvado jak se k sobě ti lidi chovali, to byl teda mazec :) knížka se mi moc nelíbila, protože to chování postav mě dost iritovalo a neumožnilo mi to nějaký lepší dojem.

11.02.2023 2 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Od Murakamiho jsem zatím četla jen jeho dvě krátké novely Spánek a Podivná knihovna. Obě jsou vlastně "o ničem", ale zároveň se mi styl psaní líbil. Plus tedy krásné ilustrace, já jsem byla docela spokojená. Ale souhlasím, že ten konec mi k tomu moc neseděl.

11.02.2023 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moje první kniha od Zibury a bylo to super, humor přesně podle mého gusta. A taky asi moje první knížka v životě, u které jsem se opravdu smála nahlas. Původně jsem chtěla dát 4 hvězdičky, protože to mělo místy slabší pasáže, ale jako celek to bylo prostě skvělý. A ten závěr byl takovej milej, že si to těch 5* zaslouží :)

15.01.2023 5 z 5

Lagom: Švédské umění života v rovnováze Lagom: Švédské umění života v rovnováze Linnea Dunne

Kniha mi vůbec nesedla a ne kvůli tématu, ale kvůli stylu psaní. Myšlenek hodně, ale za mě neuspořádané, nevysvětlené, nerozvedené do větších detailů. Grafické zpracování milé, ale klidně bych brala míň obrázků a víc "důkazů" o tom, jak to ve Švédsku chodí, proč je to tam tak super apod. Oproti např. Sisu od K. Pantzar mi tam chybí víc osobního příběhu a zkušeností - to tady bude asi bohužel tím, že autorka je sice Švédka, ale žije jinde. Což oproti zmíněnému Sisu je právě naopak (autorka Kanaďanka s finskými kořeny se přestěhovala zpět do Finska a popisuje tak Sisu právě z pohledu "cizince", což mně osobně bylo mnohem bližší).

11.01.2023 2 z 5

Otrocká krása Otrocká krása Ilka Pacovská

Přitvrdili jsme, super. Bylo to napínavé a smutné, mělo to spád a konečně jsme se více seznámili i s trpaslíky. Za mě skvělé a těším se na pokračování.

11.01.2023 5 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Vcelku povedená sbírka povídek, některé jsou slabší, některé bych si klidně přečetla i jako románové dílo. Nejvíc mě bavily povídky Duna, Morálka, Nekrology, Ur a Zlý chlapeček. Celkové hodnocení bych směřovala na 3,5* :)

06.01.2023 4 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Skvělá detektivka, do poslední chvíle nevíte, kdo za tím vším stojí. Bavila mě moc, seděl mi styl psaní a nebyl problém se orientovat v postavách nebo časových rovinách. Těším se na pokračování, příběh má solidně našlápnuto.

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Seberozvojové knížky jsou u mě na černé listině, protože jsem z nich většinou spíš naštvaná, než aby mi přinesly něco nového nebo objevného a stejně po nich občas sáhnu, abych sama sebe přesvědčila, že nějaká dobrá přece musí určitě existovat. Tahle knížka mě překvapivě docela potěšila. Jasně, dala by se zkrátit (jako všechny knížky tohoto typu), ale nenašla jsem tam až tolik opakování předchozích myšlenek, jako třeba u Cirkadiálnního kódu nebo klasické "zaručené postupy, které VŽDYCKY fungují". Rady a tipy jsou dobře aplikovatelné, oceňuji i doplňující materiály, které jsou ke stažení i v češtině. Za mě povedené a ráda doporučím i dále, pokud chce někdo nakopnout v tom, nezačínat pořád znovu s nějakým návykem. Sice nakonec zjistíte, že to za vás nikdo neudělá, ale motivaci vám to poskytne :)

03.01.2023 4 z 5

Madame Okta Madame Okta Darren Shan (p)

Madame Oktu jsem četla jako malá, sérii jsem ale tehdy bohužel nedočetla. Zavzpomínala jsem si, jak to všechno začalo a těším se na pokračování, knížky si budu doplňovat do své knihovny :) Příběh není nijak složitý, občas je až dětinský, ale je určený dětem, takže mě to nijak nepohoršuje.

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(SPOILER) Příběh mě ze začátku bavil a horko těžko jsem se od knihy odtrhávala. Zajímalo mě, co budou vyšetřovatelé dělat cca 400 stránek, když po 150 nám autor naservíroval totožnost vraha. Opak je ale pravdou a byl to opravdu jen začátek. Ubírám hvězdu za cca poslední čtvrtinu knihy, kdy si Risk zahrál na nesmrtelného Semira Gerkhana a vrah místo promyšlených vražd sáhl k rychlému řešení "problému". V konečném součtu to ale byla docela dobrá detektivka, další díly si určitě přečtu. Jsem zvědavá, jak se bude autor i jeho postavy vyvíjet, co se vlastně stalo ve Stockholmu, jak dopadne Fabianova rodina a taky doufám, že Dunja opustí Dánsko, protože ta mi byla moc sympatická (což se nemůže říct o jejím šéfovi, to se mi otevírala kudlička v kapse :)).

21.11.2022 4 z 5

Průvodce ztracených Průvodce ztracených Ilka Pacovská

Na knize mě bavilo právě to, že to nebylo "jen" o Hance, Rafanovi a Sváťovi. Příběh Sama a Toma byl super, atmosféra knihy nebyla už taková sluníčková a neobsahovala všeobjímající dobro a přátelství, jako to bylo ve většině předchozích knih. Dle anotace a komentářů k další knize se můžeme pomalu těšit, že se přiostřuje. Pořád si ale nedokážu představit, že série s dětmi roste tak, jak to bylo například u Harryho. Přijde mi, že se H+R+S stále chovají jako děti - na to, že je Rafanovi 18 let - nedokážu si představit, že by se knihy líbily vrstevníkům hlavních postav, ale třeba se mýlím :) každopádně se moc těším na další díl!

21.11.2022 5 z 5

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

(SPOILER) Opět moc povedený díl, musím si čtení prokládat jinými knihami, ať celou sérii nezhltnu za týden. V této knize bylo skvěle vykresleno Hančino odloučení od ostatních, když se ukrývala mezi sirénami. A jsem ráda, že se Vron zase vzpamatoval :)

21.11.2022 5 z 5

Únosce draků Únosce draků Ilka Pacovská

Ze tří dílů se mi tento líbil zatím nejvíc. Pátou hvězdičku strhávám ale za ten konec, to mi přijde hodně bláznivé tedy :) no, uvidíme, co bude dál.

15.10.2022 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Pokračuji v boření mého "odporu ke klasikám" a jsem za to ráda. Příběh byl skvělý, postavy nijak složitě popsané, ale o to snad výstižněji.

15.10.2022 5 z 5

Oni nevědí, co činí Oni nevědí, co činí Jussi Valtonen

S odstupem času ve mně kniha stále svým způsobem rezonuje. Příběh vnímám jako volání o pomoc před přílišným užíváním technologií a sociálních sítí. Také je jakýmsi připomenutím, že není nic na první pohled takové, jaké se zdá. Náhled do odlišných mentalit Američanů a Finů byl velmi zajímavý. Kniha se nečetla snadno, ale pohltila mě. Za mě spokojenost.

15.10.2022 4 z 5

Smrt kouzelného džina Smrt kouzelného džina Ilka Pacovská

(SPOILER) Druhý díl mě bavil o trochu více než ten první. Přesto má tedy své nedostatky a otazníky - je nutné v takovéhle knížce pro děti mluvit o znásilnění a sexu? Moc se mi to tam nehodilo. Vrona mi je líto, u dračice mu podle mě bylo líp, protože Sváťův táta a jeho žena na mě teda působí dost protivně. Jsem zvědavá na další díly.

09.10.2022 4 z 5