Spánek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/big_spanek-182405.jpg 3.61105
Série:

Murakami/Menschik


Žánr:
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon
Originální název:

眠り Nemuri, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (263)

Kniha Spánek

ItalkazTerstu
včera

Skvěle vystavěný příběh, nenudila jsem se ani chvíli.

PetraBery
předevčírem

Krátká, zvláštní a zajímavá. Tak bych shrnula tuto tenkou novelu. Mladá žena ve svém zaběhnutém životním rytmu řeší otázky přítomného okamžiku, když několik nocí po sobě nespí. Určitě k zamyšlení, konec jsem takový nečekala.


red_marionette
14. ledna

Moje první autorova kniha. Kniha nutí k zamyšlení. Konec překvapil.

lucievach
12. ledna

U Murakamiho knih je zajímavé, že je konec, když to vůbec nečekáte.

Booky84
01. ledna

Opět pro mne zvláštní kniha, hlavně tedy ten konec. Již druhé dílo od tohota autora během jednoho dne a rozhodně nelituji. Text lehce plyne a nutí čtenáře k přemýšlení a jako bonus opět krásné ilustrace.

Niu
01. ledna

Když už jsme se všichni ládovali těmi jednohubkami, tak já si dopřála i tu knižní. Zaujala mne v prvé řadě ilustrace a pak i název. A počin z pera Murakamiho to urychlil. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Celkem mrazivé čtení. Možná každý zažil ty chvíle mezi bděním a sněním, ty strachy, co se s ním děje. Každý se v tom může částečně poznat. Líbí se mi Murakamiho styl psaní. Nejsou tam běžné dialogy, jako bývá zvykem, ale spíš zamýšlení se jednotlivých postav nad problémem. I když to byla tak krátká knížečka, čekala jsem ten závěr o maličko jiný.

Jrsnbl
14.10.2021

V pořadí třetí přečtený titul od Murakamiho, co se týče počtu stránek i nejkratší. Povídka vyobrazuje duši a myšlenky ženy, která se utápí v každodennosti. Každodennost se však ukončuje dnem, kdy nemůže spát. To, co během následujících dní zažívá rozhodně není každodenní, byť reálné.

Přečteno jedním dechem. Lahodná a laskavá slovní spojení vycházejíc z pera Murakamiho jsou pro mě naprostým literárním balzámem.

konicekbily
01.09.2021

První kniha od tohoto autora. Zdá se, že je to napsáno "bez ladu a skladu - bez cíle." Nějaký nic neříkající monolog japonské domácí paničky, má snad unavit čtenáře? Žena, která "neví co chce a nepřestane, dokud to nedostane." Unavena letitou jednotvárností japonského života, kdy muž zajistí materiální zdroje pro rodinu a ona zajišťuje chod domácnosti. Začíná přemýšlet, zda by jí jinak nebylo lépe. Až jí z toho začne "hrabat". A autor nás nutí přemýšlet, zda své životy, jak je žijeme, zda stojí za to, nebo nemáme je změnit? Ale za jakou cenu - kolik to bude stát - nebude nějaká katastrofa? Kniha není o příběhu, je o přemýšlení - aspoň podle mne. Děkuji kolegům naší databáze za objevení tohoto autora a autorovi za myšlenky!

1 ...