Spánek

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/big_spanek-182405.jpg 3.61105

Murakami/Menschik

Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri, 1990

Kniha Spánek

ItalkazTerstu
včera

Skvěle vystavěný příběh, nenudila jsem se ani chvíli.

PetraBery
předevčírem

Krátká, zvláštní a zajímavá. Tak bych shrnula tuto tenkou novelu. Mladá žena ve svém zaběhnutém životním rytmu řeší otázky přítomného okamžiku, když několik nocí po sobě nespí. Určitě k zamyšlení, konec jsem takový nečekala.

red_marionette

Moje první autorova kniha. Kniha nutí k zamyšlení. Konec překvapil.

lucievach

U Murakamiho knih je zajímavé, že je konec, když to vůbec nečekáte.

Booky84

Opět pro mne zvláštní kniha, hlavně tedy ten konec. Již druhé dílo od tohota autora během jednoho dne a rozhodně nelituji. Text lehce plyne a nutí čtenáře k přemýšlení a jako bonus opět krásné ilustrace.

Niu

Když už jsme se všichni ládovali těmi jednohubkami, tak já si dopřála i tu knižní. Zaujala mne v prvé řadě ilustrace a pak i název. A počin z pera Murakamiho to urychlil. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Celkem mrazivé čtení. Možná každý zažil ty chvíle mezi bděním a sněním, ty strachy, co se s ním děje. Každý se v tom může částečně poznat. Líbí se mi Murakamiho styl psaní. Nejsou tam běžné dialogy, jako bývá zvykem, ale spíš zamýšlení se jednotlivých postav nad problémem. I když to byla tak krátká knížečka, čekala jsem ten závěr o maličko jiný.

Jrsnbl
14.10.2021

V pořadí třetí přečtený titul od Murakamiho, co se týče počtu stránek i nejkratší. Povídka vyobrazuje duši a myšlenky ženy, která se utápí v každodennosti. Každodennost se však ukončuje dnem, kdy nemůže spát. To, co během následujících dní zažívá rozhodně není každodenní, byť reálné.

Přečteno jedním dechem. Lahodná a laskavá slovní spojení vycházejíc z pera Murakamiho jsou pro mě naprostým literárním balzámem.

konicekbily
01.09.2021

První kniha od tohoto autora. Zdá se, že je to napsáno "bez ladu a skladu - bez cíle." Nějaký nic neříkající monolog japonské domácí paničky, má snad unavit čtenáře? Žena, která "neví co chce a nepřestane, dokud to nedostane." Unavena letitou jednotvárností japonského života, kdy muž zajistí materiální zdroje pro rodinu a ona zajišťuje chod domácnosti. Začíná přemýšlet, zda by jí jinak nebylo lépe. Až jí z toho začne "hrabat". A autor nás nutí přemýšlet, zda své životy, jak je žijeme, zda stojí za to, nebo nemáme je změnit? Ale za jakou cenu - kolik to bude stát - nebude nějaká katastrofa? Kniha není o příběhu, je o přemýšlení - aspoň podle mne. Děkuji kolegům naší databáze za objevení tohoto autora a autorovi za myšlenky!