Podivná knihovna

Podivná knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219562/bmid_podivna-knihovna-219562.jpg 3 1543 372

Murakami/Menschik série

< 2. díl >

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat. Barevné ilustrace Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Fušigina tošokan / 不思議な 図書館 , 2005


více info...

Přidat komentář

ArkAngel
14.04.2024 4 z 5

Do kratičkého příběhu dokázal Murakami tentokrát víceméně shrnout celou svojí tvorbu, jelikož se zde objevuje řada jeho typických prvků (knihovna, tajemná dívka, podivný stařec) i jeho enigmatická postava Ovčího mužíka. Místo vědění se pro hlavního hrdinu brzy stává vězením a on musí bojovat o svůj holý život, kdy autor opět bravurně využívá magického realismu. Tady bych si dovedl představit i delší rozsah, velmi mě to bavilo.

666Jitka
11.04.2024 4 z 5

Zaujala mě obálka knihy a také fakt, že by se mi hodila do čtenářské výzvy 2024. Strašidelný příběh mladého chlapce se surrealistickými prvky a nádechem tajemna je vměstnán do útlé knížky, kterou významně, stejně jako v případě Spánku, obohacují ilustrace Kat Menschik. Koho by napadlo, že tak banální záležitost, jako je návštěva knihovny, může skončit úzkostí a strachem o holý život v labyrintu podzemí. Hlavní hrdina se v tomto bludišti setkává s pozoruhodnými postavami, které sehrají významnou roli v jeho životě, který po tomto děsivém zážitku už nikdy nebude jako dřív.


nula87
25.03.2024 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, kterou Murakamiho knihou začít. Nakonec vyhrála takhle krátká, ale zábavná povídka, doplněná působivými ilustracemi.

Natty
09.01.2024 3 z 5

Podivná knihovna s ještě podivnějším příběhem. Ani nevím, co si o tom vlastně myslet. Je to zvláštně divné a děsivé zároveň, ale svým vlastním způsobem velmi příjemně originální (jak už můžeme být u Murakamiho zvyklí). Přečteno jedním dechem, nutilo mě to se nad tím po přečtení zamyslet. Moc hezké ilustrace.

mgeisselreiter
29.12.2023 5 z 5

Povedená povídka, kde nechybí záhada a nadpřirozeno. Poutavě a pěkně napsáno, a tak nevidím důvod nedat 5*, 29. 12. 2023.

alekis
10.12.2023 2 z 5

Knížka je to kratičká, což je asi její jediná výhoda, a je trochu matoucí. Vo co tady gou, Haruki?
Soudím, že autor zašel jednoho dne do knihovny, do takové, kde jsou stolky a křesla a kde se dá popřípadě usnout s otevřenou knihou v klíně...
Měl sen, který si zapamatoval, možná k němu něco přidal, a ejhle, další literární dílo je na světě!
Je to... nesmím napsat co, ať neurazím, ale dobře a rychle se to četlo. Tolik k mému ocenění :-).

mythos91
10.11.2023 4 z 5

Krátký mysteriózní příběh, který mi tak trochu připomínal Alenku v říši divů. Četlo se příjemně a lehce. Děj dokreslovaly krásné ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik.

azur
03.10.2023 4 z 5

Podivná knihovna se stala druhou knihou od Murakamiho, která mi přišla pod ruku. Krátká povídka s mysteriózním a surrealistickým nádechem. Přečteno zhruba za hodinku. V knize najdeme velmi pěkné ilustrace. Sice vypadá jako dětská knížka, ale po odhalení starého dědy v knihovně se to dětské knížce velmi vzdaluje :D, každopádně jako taková „oddechovka“ mezi tlustšími, náročnějšími, knihami to bylo skvělé. I když na ni naleznete rozporuplné recenze, rozhodně neváhejte a zkuste jí dát šanci.

Politre
16.08.2023 4 z 5

Murakamiho další samostatně vydaná povídka v krásném provedení a s plno ilustracemi Kat Menschikové, která se natrvalo usadí v mé knihovně. Samotný děj je pak typicky snové a tajemné vyprávění opředené "Kafkovskou" atmosférou podivna a absurdna, zdejší jednohvězdičkové recenze jsou mimo mísu a Murakamiho práce si je jistě nezaslouží a zbytečně zde pak srazí celkové hodnocení.

Yrden
15.08.2023 5 z 5

Dost dobra a originální kniha. Japonská literatura si zaslouží, aby si ji lidé v Evropě více všímali.

MatBla
27.07.2023 3 z 5

Hodně zvláštní, tenká knížečka přečtená asi za hodinu, ale nějak se mi nelíbila. Tři hvězdičky dávám za krásné ilustrace.

KnihoSny
28.06.2023 3 z 5

průměr...

Tereza226
12.06.2023 5 z 5

podivná knihovna mě zkrátka chytla a nepustila. miluju cokoliv divného a neobvyklého a u murakamiho to platí dvojnásobně. úspornost povídky na pár stranách splnila svůj účel; myslím, že dílo by na mě nemělo takový vliv, kdyby bylo delší. změny v atmosféře jsou téměř uchopitelné a čtenář celou dobu tápe, co bude dál.

spiderlily
29.05.2023 2 z 5

Od Murakamiho jsem četla Na jih od hranic, na západ od slunce. Toto mě však vůbec nezaujalo. Z hororů jsem četla jen Kinga a nedá se to srovnat. Ani jako povídka. A k zamyšlení mě to také nepřimělo. Za mě žádná přidaná hodnota.

KubaHanzelin
21.03.2023 3 z 5

Po Útoku na pekárnu za mě lepší, téměř hororová povídka, kterou slupnete jak malinu a po dočtení o ni budete ještě nějakou chvíli přemýšlet..
Čteno do čtenářské výzvy

Lovana
19.01.2023 4 z 5

Velmi krátký a zároveň velmi čtivý a silný příběh, který mě vtáhl a nepustil, dokud jsem ho nedočetla a po přečtení mě donutil přemýšlet, o tom, co jsem četla. Kromě toho je kniha moc hezky udělaná, jsou zde krásné ilustrace, i když některé jsou děsivé. Každopádně autor píše čtivě a ráda si přečtu nějakou další jeho knihu.

Hodnocení 3,5*/5*

Wiedzmin
11.01.2023 4 z 5

Po dočtení jsem si vzpomněl na Volání netvora. Tahle povídka bylo moje první setkání s panem Murakamim, a musím říct, že atmosféru starych knih a hororového podzemí vystihl výborně. Příběh s pohlcující atmosférou, poutavými kresbami a dějem, který člověk kopne k tomu, aby zas použil mozek. Originální čtení. P.S. Někde sem tu četl, že tahle kniha byla objevena v dětské sekci. Dotyčný, ktery knihu zařadil má buď hodně cynický smysl pro humor nebo nemá v knihovně co dělat.

kikies
09.01.2023 2 z 5

Hm, zajímavé.... četla jsem kvůli výzvě a jsem ráda, že to nebylo příliš dlouhé. Není to moje první setkání s Murakamim, ale musím konstatovat, že jsem mu pořád ještě na chuť nepřišla. Je to taková zvláštní hororová povídka, trochu z ní mrazí, je trochu šílená.... není to špatné, ale no... prostě zajímavé, jak už jsem řekla.

ava.s
07.01.2023 2 z 5

Tohle bylo opravdu podivné.
Asi jsem to celé nepochopila, protože mi přijde, že to autor psal na nějakém drogovém tripu.

Pěkné ilustrace, čtivá jednohubka, ale za mě ne.

Nikola086
06.01.2023 2 z 5

Na knihu jsem narazila v knihovně - zařazenou mezi dětskou literaturu. Jestli chcete zařídit, aby vaše děti už nikdy nechodily do knihovny, tak tahle kniha to za vás vyřeší... Upřímně doufám, že tuto knihu nenajdu i jinde zařazenou v dětském oddělení :)
Hororová povídka s velmi zajímavým stylem čtením. Autor má určitě něco do sebe, ale můj šálek kávy to rozhodně není.