Podivná knihovna

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat. Barevné ilustrace Kat Menschik....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219562/podivna-knihovna-219562.jpg 3.41187

Murakami/Menschik

Literatura světová, Povídky
Vydáno, Odeon

Fušigina tošokan / 不思議な 図書館, 2005

Kniha Podivná knihovna

Terkishead

Spíš povídka než celá kniha.. i když by to mohlo být klidně téma na celou knihu. Snová atmosféra této útlé, ale graficky krásně zpracované knížečky mě provedla říjnovám odpolednem u čaje. Tak jen doufám, že nubudu mít stjně divoké sny!

Marika Vanova

Sice krátký, ale zato velmi čtivý příběh z knihovny s krásnými obrázky. Konec jsem neuhádla.

Greenfingers

Ze všech krátkých próz ilustrovaných K. Menschikovou se mi Podivná knihovna líbila nejvíc.

Bettybook

Velmi zajímavé čtení s nádhernými ilustracemi, které ve mně zanechalo zvláštní pocity.

Knizectvi

Krátká a nádherně ilustrovaná povídka od jednoho z nejznámějších spisovatelů současnosti. Murakami vám už klasicky zamotá hlavu, donutí vás přemýšlet nad významy, číst mezi řádky a zjišťovat si věci z Japonských podobenství a tradic. Pod nánosem snových ( teda v tomhle případě spíš z nočních můr) obrazů a podivností, je příběh o dospívání, ztrátě dětství i jistot. Ani po dočtení nevíte co se to vlastně stalo, co byl sen a co skutečnost. Nebudu si hrát na nějakého extra intelektuála a tvrdit, že jsem vše hned pochopil. Ale dal jsem si tu práci a vyhledal třeba význam špačka v Japonské tradici. Po chvíli pátrání a hloubaní je tahle nádherně ilustrovaná povídka pro mě dalším silným kouskem za poslední dobu. A určitě doporučuju každému kdo nad knihou rád hloubá. Je to jedna z mála knih, která mě opravdu donutila k pátrání. Necelá hodinka čtení a mnohem více času věnováno porozumění :)

Atanone

Haló, knihomolové, chcete vědět, co se s vámi může stát, když budete pořád chodit do knihoven? Pozor, nevím, jestli vám to někdo řekl, ale je to ne-bez-peč-né!!!
Takže opatrně, jo?

ZÓNA

Pohádka?
Nebo příběh s přesahem, který není pro každého?
Krásná ilustrovaná kniha od světoznámého spisovatele.
Tak všelijak by se dala uchopit.
Nehledal bych ovšem za každou cenu rozuzlení textu.
Sám v sobě mám jistý podtext vyprávění, který nikomu nebudu vnucovat.
Více než pochopení, zaujme struktura a jednoduchost příběhu. Postavy, které vám na malém prostoru rozkvetou do poetických rozměrů.
Příběh je bohatý a smutný. Ilustrace doplňují kolorit .
Co více napsat... Přečtěte si...

Anna 13

Co se týče Murakamiho, neumím číst mezi řádky.
Já mu prostě nerozumím. Nevím, co touto krátkou povídkou chtěl říci. Nerozluštila jsem to...

Ilustrace od Kat Menschik jako vždy bravurní, poddajné, milé i děsivé. Velmi se mi práce této výtvarnice líbí. Mohly by se v knihách vyskytovat častěji, i když už ji asi všichni máme spojenou právě s Murakamim.

Autor vykresluje příběh, který něco skrývá. Vím, že tam něco je, ale nedokážu to uchopit. Líbil se mi nápad. Líbila se mi ponurá atmosféra. Překvapil mě velmi rychlý a surový konec. Pak čtenář knihu zavírá, aniž by dostal vysvětlení. Proč? Jak?

Spánek je mistrovské dílo. Birthday Girl je omyl. Podivná knihovna je... divná. Nerozumím pointě... a to mě štve, protože se jako vášnivá čtenářka cítím hloupě, až trapně.

S Murakamim nekončím. Mám z něj respekt.

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky