Útok na pekárnu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí ilustrovaný svazek, který svými grafikami doprovodila německá výtvarná umělkyně Kat Menschik, obsahuje dvě povídky. Oba texty spojuje téma, totiž nezvladatelný, krutý hlad. „Měli jsme každopádně hlad jako vlci. A vlastně ne jen tak obyčejný hlad. Spíš to byl pocit, jako když člověk spolkne samotnou prázdnotu vesmírnou.“ Dva mladí muži – vyzbrojeni kuchyňskými noži – se vypraví do pekárny, aby tam utišili svou potřebu. Nakonec k násilí nedojde, jen majitel je donutí poslouchat úryvky z Wagnerových oper... Při druhé loupeži žádná obyčejná pekárna není po ruce, a tak muž a žena vezmou útokem provozovnu McDonaldu. S brokovnicí v ruce. Někdo poslouchá žízeň, někdo svůj hlad....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305853/utok-na-pekarnu-H6L-305853.jpg 3.4466
Série

Murakami/Menschik

Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Odeon
Orig. název

Pan-ja šugeki / Pan-ja saišugeki, 1981

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (114)

Kniha Útok na pekárnu

Přidat komentář
micha-ella
15. října

Další autorova knížka přečtená za půl hodiny, další Císařovy nové šaty! Jen komerce, nic víc, ačkoliv se tady někteří tváří, jak je to hlubokomyslné. Já se tvářit nepotřebuji, je to NIC, jako ty nové šaty a Murakami není císař, je to ten chytrý krejčík. Ušije knížku na tvrdé listy v malém formátu, kámoška přidá ilustrace a vynese to pěkný balík, vysměje se nám klaun na obálce.

peterkovasona
10. října

Hodně oddychové čtení. Taková jednohubka


Renatka11
03. října

Prostě Murakami... Svěží, vtipné, neotřelé!

alzbeta2843
13. září

Čo dodať kliatba je kliatba a hlad je sviňa. Poviedka je to zaujímava a mne sa veľmi páčila. Je to typický Murakami. A k tomu krásne ilustrácie. Určite siahnem i po ostatných poviedkach zo spoločnej spolupráce.

Greenfingers
13. září

Oceňuji práci grafičky Kat Menschikové. Jinak příběh o nepřekonatelném hladu mě až natolik neoslovil.

Set123
02. září

Ptáte se, pochopil-li jsem? Jako ano, ale… ne. Nevím. Možná. Tato tenoučká knížečka je opravdu zvláštní. Její obsah se jeví být mnohem jednodušší a srozumitelnější, než například Podivná knihovna.

Ale! Člověk se při čtení nějak ne a ne zbavit pocitu, že je to jakási alegorie, kterou se jakoby nedaří odhalit. Hypotéza o hledání sebe sama v rigorózním systému života Japonska, se všemi jeho pravidly a mravy, sice z kraje sedí, ale v určitém bodě se rozpadá a působí tak nějak… nedokonale.

Dumal jsem nad jistou kritikou mamonu, který se nazývá „konzumní společnost“, který je bořen v první povídce sensuálním prodavačem, ale co si počít s „Druhým útokem na pekárnu“, opravdu nevím. A nejhorší je, že si ani nejsem jist, zda povídka nějaký hlubší smysl má, nebo tomu věřím prostě proto, že je Murakami tak adorován jako brilantní spisovatel…

Obecně vzato na mě nikterak moc kniha nezapůsobila. Je to čtení na půl hodiny, text obsahuje pár chyb zmíněných v předešlých komentářích, a ještě k tomu originální cena knihy je relativně dost drahá. Já ji kupoval za 40 Kč, ale věřím, že ti, kdo za ni dali 250 Kč, mohou být dost naštvaní. Obecně ale nic nenamítám proti tomu, že Odeon vydává jednotlivé povídky jako samostatné svazky. Pravda, je to hrozné tahání peněz, ale alespoň vznikla možnost tvorby zcela specifického a jedinečného designu pro každou povídku, což beru celkem jako omluvu. A to přes to, že ilustrace této knihy se mi zdály jaksi… inu nezajímavé oproti těm v Podivné knihovně, i Birthday girl.

Marekh
01. září

Tuto knihu jsem poprvé četl v roce 2017 a nyní 3 roky poté jsem se k ní znovu vrátil. Je to zajímavý příběh o tom, jak může hlad ovlivnit myšlení lidí. Některé situace mi připadaly legrační, ale také k zamyšlení. Čtenáři, kteří chtějí vyzkoušet nějakou krátkou knihu od Murakamiho, mohou si tuto knihu přečíst. Kniha má křídový papír a pěkné ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Na světě totiž jsou i nesprávné volby, které přinášejí správné výsledky, a také správné volby, které je nepřinášejí. K vymanění z této absurdní situace - protože jak jinak to chcete nazvat? - je nutné přistupovat k věcem tak, že ve skutečnosti nemáme volbu vůbec žádnou.

ZÓNA
11. srpna

Měli bychom mít hlad, pokud čteme tuto povídku?
Nejspíše ano.
Jinak marně pátrám po jakémkoliv přesahu této knihy. Možná nabádá naopak k tomu, abychom hlad nikdy neměli, protože potom by se nám mohli stát nemilé věci.
Knihu jsem přečetl na koupališti v obležení nasycených těl. Možná někdo trpěl hladem, ale většina z nich zřejmě dobrovolně.
Příběh je milý, nekonfliktní, až nevědomě sterilní. Tentokrát mě neuchvátily ani obrazové plochy.
Zklamání, které brzy odezní, protože nemělo čas zasáhnout...

1

Doporučujeme

Jedenadvacet polibků
Jedenadvacet polibků
Pan Kaplan má stále třídu rád
Pan Kaplan má stále třídu rád
Měsíční močál
Měsíční močál
Volání Cthulhu 1
Volání Cthulhu 1