Útok na pekárnu

Třetí ilustrovaný svazek, který svými grafikami doprovodila německá výtvarná umělkyně Kat Menschik, obsahuje dvě povídky. Oba texty spojuje téma, totiž nezvladatelný, krutý hlad. „Měli jsme každopádně hlad jako vlci. A vlastně ne jen tak obyčejný hlad. Spíš to byl pocit, jako když člověk spolkne samotnou prázdnotu vesmírnou.“ Dva mladí muži – vyzbrojeni kuchyňskými noži – se vypraví do pekárny, aby tam utišili svou potřebu. Nakonec k násilí nedojde, jen majitel je donutí poslouchat úryvky z Wagnerových oper... Při druhé loupeži žádná obyčejná pekárna není po ruce, a tak muž a žena vezmou útokem provozovnu McDonaldu. S brokovnicí v ruce. Někdo poslouchá žízeň, někdo svůj hlad....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305853/big_utok-na-pekarnu-H6L-305853.jpg 3.4533

Murakami/Menschik

Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Odeon

Pan-ja šugeki / Pan-ja saišugeki, 1981

Kniha Útok na pekárnu

martin6849

Malinkatá jednohubka, taková dobře vypečená slaná banketka, jsem spokojený.

sharik

(+ SPOILER) Samostatně vydaná Murakamiho povídka Útok na pekárnu je zdánlivě banální (přesto v mnohém bizarní) příběh o snaze ukojit hlad. Hlad, který je zde velmi metaforický, možná až metafyzický, leč projevený pochopitelně hlavně fyzicky. Zápletka je jednoduchá: V první části se dva vyhladovělí flákači rozhodnou přepadnout pekárnu. Přes to, že nakonec odchází spokojeně najedeni, útok vůbec nedopadl podle očekávání a co víc, od té chvíle se vše změní a (pravděpodobně oba) žijí spořádané životy. Druhá část se odehrává o cca deset let později, kdy má jeden z těchto mladíků čerstvě po svatbě. Hlad se ozve znovu a situaci iniciativně a nečekaně zkušeně vyřeší jeho žena, s níž se (ve svém životě podruhé) vydá na cestu drobného zločinu (přičemž Murakami rozehraje několik nádherně bizarně komických detailů). Povídka končí zdánlivě do ztracena, avšak ve skutečnosti je plná symbolů a významů a popravdě si nejsem jistý, který výklad je správný. Jedná se o povídku tematizující život v kapitalismu a jakýsi anarchistický boj proti němu, ztělesněný hladem? Dost možná. Nebo je snad ústřední téma v otázce dospívání a dohnání minulostí? Mladík započal něco, co ho přesahuje, avšak couvl a nakonec ten, kdo vyřeší jeho "hřích minulosti" (což je v této podobě poněkud paradoxní výklad) je jeho žena. Už jen proto, aby za dávnou slabost svého muže netrpěla s ním (opět vyjádřeno hladem, tentokrát jejím).
Tak jako tak, tenhle krátký text je nečekaně mnohovrstevnatý a opravdu povedený. Z u nás samostatně vydaných Murakamiho povídek nakonec právě Útok na pekárnu a Spánek považuji za skvělé, zatímco zbylé dvě (Podivná knihovna, Birthday girl) byly těžce podprůměrné. Všechny tyto knihy pak spojuje množství krásných ilustrací německé výtvarnice Kat Menschik. V případě Útoku na pekárnu (stejně jako Spánku) však nepřekračují kvalitu textu, nýbrž ji symbioticky doplňují.

Atlantis

Podezírám Murakamiho, že si jednoho deštivého tokijského odpoledne prostě chtěl sednou a psát. Jen tak co ho napadne, hlavně ze sebe dostat ten slovní přetlak, který se mu usídlil v hlavě. Protože Útok na pekárnu je divná a zbytečná kniha, to si řekněme na rovinu. Ale čte se skvěle. Jednotlivá přirovnání a originální slovní spojení na sebe organicky navazují a ani nevíte, že jste knihu vlastně přečetli. Navíc krásné vizuální zpracování, kdy se mísí zlatá a zelená. Ale stejně je to ve výsledku jen taková "ptákovina". 3,5*

Bettybook

Úplně nevím, jak tohle dílo shrnout. Je to moje druhá knížka od Murakamiho, první byla Podivná knihovna a ta se mi líbila o dost více. Takže japonskou literaturu načtenou nemám a snažím se ji pochopit. Jak tak koukám, zatím marně.

Verunka289

Na knize oceňuju asi nejvíc ilustrace, jinak příběh nic moc, možná jsem ho jen nepochopila, těžko říct.

EmmaEmma

V případě hladu bych taky vzala útokem pekárnu. Voňavé houstičky, křupavý chleba.... už se mi sbíhají sliny. Rozhodně bych koblihami neválčila.... S těmi hamburgery, manželstvím a prázdnou ledničkou si to budu ještě muset promyslet....

Yokolobuna
15. lednaodpad!

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2021 – "2. Kniha obsahující ilustrace"

To. Bylo. Ho*no. Přiznám se, že důvod existence něčeho jako Útok na pekárnu prostě nechápu. Kratičký text na mne působil jako pseudointelektuální srajda zcela bez obsahu či zajímavější myšlenky.

Normálně knihy necituji, ale Murakami si text sám shrnul v jedné z pasáží ústy hlavní postavy: "Není to vůbec zajímavá historka," ujistil jsem ji. "Přinejmenším není tak zajímavá, jak asi očekáváš. A nic moc se toho v ní ani neděje." Zcela souhlasím, tak proč nám to má sakra potřebu psát?!

Osobně mne nenadchnuli ani ilustrace, byť v tomto případě jde o věc vkusu a pocitu a chápu, že někdo výtvarný styl Kat Menschik ocení. Že se někomu líbí text samotný, bohužel pochopit nedokážu.

Zkráceně? Druhá letošní kniha a hned aspirant na dno roku (doufejme). Útok na pekárnu mi nedal vůbec nic, jen sebral čas. Naštěstí ho nebylo moc...

Hodnocení na DK v době přečtení: 68 %; Moje hodnocení: 10 % jako 489. hodnotící.

Lusů

Můj návrat k Murakamimu po deseti letech.
Po půl hodině čtení, která stačí na celou knihu jsem spokojená, nikoliv však nadšená.
Jak už někdo psal, koupit knihu za plnou cenu, byla bych asi dost zklamaná. Ale byznys je holt byznys.