Birthday Girl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/big_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3.3536

Murakami/Menschik

Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru), 2002

Kniha Birthday Girl

karol.cadex
09. listopadu

Mám teď nějakou čtecí krizi asi po deseti letech a nic mě nebaví. Všechno čtu děsně dlouho a nevnímám. Ale tohle mě potěšilo. Přečetla jsem to během čtyř reklam u Farmář hledá ženu (první série, samozřejmě, pak už to neni ono).
A ne, nepochopila jsem zápletku, nenašla jsem v tom žádný poselství, nezměnilo mi to život. I přes to je to hezký čtení. A obrázky!

Berulidemknihy

Knihu si pravděpodobně budu muset přečíst vícekrát, abych ji pochopila. Každopádně nějaké poselství jsem pochytila. Ale zatím není určeno k mé etapě života. Uvidím až budu číst podruhé:)

Ema22

(+ SPOILER) Splnit ovšem mohu pouze jedno přání, proto si to hleďte dobře zvážit...Jen jedno jediné. Nebude tedy možné, abyste si to později rozmyslela a vzala všechno zpět.
Na rozdíl od některých komentářů níže mě tato povídka opravdu oslovila. Co bych si přála ve dvaceti a co v den svých narozenin nyní? Murakamiho atmosféra mě na chvíli pohltila a ještě nějakou dobu bude rezonovat v hlavě. Na druhou stranu mě opěvované ilustrace nezaujaly ani trochu.

splaty

Na seznameni s Murakamim jsem si vybrala spatne. Asi budu delat, ze jsem to necela. Ani to nebude problem, protoze jsem to vubec nepochopila..

vlkove

Po přečtení třech předchozích povídek došlo i na tu čtvrtou. Ilustrace jsou opět krásné a povídka povedená, možná bych řekla, že se mi líbila ze všech povídek z této série nejvíce.
Poklidné čtení, plné tajemna.

sharik

První (a doufám, že i poslední) Murakamiho kniha, která mě opravdu zklamala. Tedy, graficky je krásná, kraťoučký text se čte skoro sám, ale celkově je ta povídka jaksi plochá a nic nového nepřináší. Vlastně je (paradoxně) text na knize tím nejslabším článkem. Staví dobrou atmosféru, obsahuje příjemné tajemno a když dospěje k pointě... celé se to zhroutí, protože ta stojí na klišé instantním moudru "dávej pozor, co si přeješ" a jinak nic. A já celou dobu čekal, že právě k takhle banální pointě Murakami nedojde. Že tam bude něco víc. No, nevadí. Ve sbírce (kde taky asi původně vyšla a byla tak zamýšlená?) může Birthday girl dobře fungovat jako méně náročná povídka s povedenou atmosférou. Samostatně tomu už tak úplně není, protože působí jako přinejlepším průměrný text, který nedosahuje kvalit krásných ilustrací Kat Menschik, jichž je tu naštěstí nemálo.

Gweny

Podivná pobídka z pera mého oblíbeného asijského spisovatele. Jak už je jeho zvykem, během líčení příběhu vyvstává více otázek než odpovědí, což je v případu Murakamiho tvorby to, co tak náruživě hltám. :)

nhima

Jestli jste si přečetli anotaci, už se do samotné knihy (fakt je to samotná kniha?!, jako vážně?!) ani nepouštějte, nedozvíte se nic víc.Je tam jen totéž popsáno více slovy. Normálně mám rád nevyřčené konce, které nutí k domyšlení, ale je třeba mít vodítka, která trochu napoví pointu. Ale toto pointu postrádá, takže nebylo co naznačit. Dvojku dávám za tu myšlenku a místy atmosféru. Kdyby kniha neobsahovala (poměrně pěkné) obrázky a doslov autora, mohl příběh vyjít jako nejkratší povídka v nějakém souboru a ztratila by se v ostatním průměru.