Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1319 316

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

D.V.Spudil
25.01.2023 1 z 5

Ještě jsem zapomněl dodat. Závěr... hm, dobré drama, ale jako vystřižené z jiné knihy. Vůbec se k tomu nehodí, takřka z předchozího děje nevyplývá, budí dojem autorovy zoufalosti nad otázkou, jak to vlastně ukončit.

D.V.Spudil
25.01.2023 1 z 5

Přijde mi to zbytečně přeceňované. Jednotlivé odstavce na sebe ani nenavazují. A to nemluvím o experimentálním postupu, ale jednoduše o gramatické návaznosti ve stylu: V předchozím textu není nic řečeno o cítění, ale pak je tam najednou věta: ,,Ani to jsem ale necítila."
A takové nesmysly jsou tam každou chvíli. Sloh je prachmizerný. Tu a tam jsem si říkal, jestli to není jen špatně přeložené, ale ne, často to je něco, co nemůže být chybou překladu.
Námět se mi líbí, je to dobrý nápad. Ale... někdo dostane o 8+h denně víc a využije to k... ničemu? Hm, na to, aby se něco takového vydalo samostatně a ne ve sbírce povídek, je to málo.

janulka1310
23.01.2023 4 z 5

Je to moje první kniha od autora, takže nemohu porovnávat. V každém případě mě zaujalo celkové téma, které se dle mého zabývá životní nenaplněností hlavní postavy... mám kolem sebe v životě více lidí, jejichž život je prázdný, bez snů, bez cílů, bez touhy něco měnit, bez ambicí..prostě takový, jen aby se odžil... a přesně takový život vede Murakamiho hrdinka...pro mě je to absolutně děsivá představa takto fungovat, ale věřím, že tak žije hodně lidí...celkově se mi příběh líbil, styl psaní také... konec nesoudím...nepotřebuji nutně vědět, zda to celé byla fantazie nebo realita..ta hranice mezi tím je velmi tenká..

Ťapulka
09.01.2023 4 z 5

Kniha je takovou malou zajímavou jednohubkou. Zvláštní příběh, který v sobě nese popis toho, jak i šťastní lidé si mohou uvědomit, že jejich štěstí je jen povrchní a automaticky přijaté. Ve chvíli, kdy hlavní postava v knize dostává možnost, pozná, že její život je stereotypní a nabízí se možnost změny. i když bych přivítala pokračování příběhu, hodnotím knihu jako velice pěknou ochutnávku autora Harukiho Murakamiho a jako inspiraci přečíst si další jeho díla a zároveň i jako inspiraci přečíst si Annu Kareninu

Avila
01.01.2023 2 z 5

Pro mě první setkání s autorem a asi i poslední... Absolutně jsem nepochopila a ač jsem se hodně snažila ani nenašla žádnou pointu v příběhu. Nijak mě čtení neobohatilo a ani nebavilo....
Je to tak zvláštně napsané, neosobní.... žádná jména jen označení manžel a dítě. Hlavní postava nijak sympatická.
No jediné asi co jsem si z příběhu vzala je to že bych vlastně nikdy nechtěla žít život v takovém stereotypu, bez zaměstnání a přátel.
A ten konec.....???

Percabethka
29.12.2022 2 z 5

Víc než závěrečná scéna mě vyděsil fakt, že určitě existují lidé, kteří žijí stejným stereotypním životem jako hlavní postava - až na to, že samozřejmě spí.
Od Murakamiho jsem už každopádně četla lepší věci.

karaliene
27.12.2022 2 z 5

Napsané je to tak,jak autor umí,tedy kvalitně, ale tentokrát se mi absolutně nepodařilo nalézt pointu.

Dimas
06.12.2022 4 z 5

Příběh s koncem otevírající náruč bezbřehé fantazii…

Odetta889
06.12.2022 5 z 5

Pro mě velice zajímavá až mysteriózní kniha, kterou jsem přečetla během 2 hodin, těch 17 dní jsem z hlavní hrdinkou příběhu neskutečně prožívala, neboť tohle bych jednoznačně také chtěla jednou zažít! Musela to být skvělá noční jízda! Kniha na mě hodně zapůsobila, snad si jí alespoň chvíli v sobě ponesu.... škoda jen toho konce, který je pro mě bohužel nějak neuchopitelný a z kterého jsem zklamaná. Ještě na závěr komentáře - rozhodně si přečtu Annu Kareninu.

Lily101
26.11.2022 4 z 5

Kniha je svým způsobem zajímavá (pro svůj námět a jisté “tajemno”), současně však hodně egocentrická a tím až neautentická.

Konec mi paradoxně nevadí, protože jsem si jej interpretovat dokázala, byť výklad samotného autora by mohl být zcela jiný, což vůbec nepopírám.

Egocentričnost hlavní postavy mi přišla až neautentická, přeci jen je hlavní postavou matka v domácnosti, tak bych byla bývala tušila, že bude orientovaná spíš na dítě (kterému hodně obětovala-spánek v prvním roce života dítěte atp.), než na sebe. Ale to je prostě autorův styl (egoismus, egocentrismus).

Doporučení: Knihu jsem začala číst již ve čtvrtek před půlnocí a po dvaceti stranách jsem musela odložit, neb mě schvátila únava. Pak jsem pokračovala ve čtení v pátek večer a to na mě také přišla velká únava, navzdory mysterióznímu textu, ale po půlnoci jsem dočetla. Tak pokud nemůžete spát, zkuste tuto knihu. Možná Vám s tím pomůže.

katka.oo
25.11.2022 3 z 5

Čteno kdysi dávno a teď znova do výzvy, nebylo to špatné, četlo se mi to lehce, ale nemám ráda otevřené konce, ten se mi moc nelíbil, ostatní knihy Murakamiho s ilustrátorkou Kat Menschik se mi líbily mnohem víc.

ava.s
14.11.2022 2 z 5

Četlo se to dobře, po vizuální stránce pěkná kniha, ale pořád jsem čekala nějaké rozuzlení, které se nedostavilo (nebo jsem knihu nepochopila)....proto jen 2 hvězdičky.

Mermaida
13.11.2022 2 z 5

Tohle vůbec nebyl můj "šálek kávy" a knihy tomto autora asi nebudou nic pro mě. Knihu jsem četla především kvůli "čtenářské výzvě" - takže mám sice o jednu mini knihu přečtenou na víc, ale bohužel mě teda nic nedala. A ten divný a neúplný konec mě ještě o to víc utvrdil v mé nelibosti...
No co, každému sedne něco jiného...

Havrnka
26.10.2022 4 z 5

Dalo se to číst s lehkostí. Čtenáře autor nutí přemýšlet o smyslu svého života. Ale příběh byl bez konce.... A to nemám ráda.

Kojotisko
20.10.2022 5 z 5

Murakamiho knížka Spánek je vlastně bohatě a krásně kongeniálně ilustrovaná povídka, která s pro autora typickou poetikou řeší zásadní existenciální témata bytí ve světě. Zvláštní a hypnoticky rutinní svět ženy, která přestala spát a přesto zůstala zcela bdělá a postupně se odcizuje svým nejbližším, protože mnohem skutečnější svět nachází na stránkách Tolstého románu Anna Kareninová, nabízí prosto k mnoha různým interpretacím (o smrti to je!), zejména pak její otevřený (jen zdánlivě otevřený!) konec. Autor nenabízí jednoduchý klíč k porozumění (ty závěrečné úvahy a metaforický konec ve stylu pravoslavné interpretace Lukáše 12,20 jsou zcela evidentní! – Murakami není pravoslavný. – Murakami je Japonec a oni tyhle věci umí vidět, to je jasné z manga filmů!!) a ponechává na čtenáři, zda s posledními slovy povídky příběh opustí jako uzavřený, nebo jej bude dále interpretačně rozvíjet. Způsob, jakým Murakami zkoumá otázku tělesnosti ve vztahu k duševnu je až taktilní, čtenář se vžije do světa hrdinky a jakoby vše až do konce prožíval vskutku v její kůži, přičemž z toho až běhá mráz po zádech… Prostě ano, samozřejmě doporučuji!

katerina6763
10.09.2022 4 z 5

Krátký příběh o hledání podstaty svého života, své role ve společnosti, která se může zdát sice uspokojivá, ovšem tělo volá po změně v podobě nemožnosti usnout a spát.

mauglie
21.08.2022 3 z 5

Taková lahůdka na jednu hodinku, hezký se čte, zbytek po ní emoce na jazyku a ilustrace jsou velice zdařilé! Konec jsem ale nepochopila...

crazyslunicko
15.08.2022 5 z 5

Kniha o spánku a nespánku hlavní hrdinky, která najednou zjišťuje, že žije život pro druhé a to co ji dělalo radost již nepraktikuje. Svou nespavost proto využívá pro svůj osobní rozvoj a je to její tajemství. Najednou se cítí lépe a vnímá i sebe samu krásnější. Ale je v tom sama. Nikdo se o ni nezajímá a nikdo si ničeho nevšímá. Konec mi ke knize pasuje.

martin6849
31.07.2022 5 z 5

Další výborná jednohubka. I když by mi nevadilo vědět, jak to bylo dál :-)

KristinTj
24.07.2022 3 z 5

Spát, či žít? Život může být pěkně neosobní, zvláště chybí-li mu všímavost. Vlastní i z okolního světa. Ve finále jsme sice všichni spolu, ale přece každý sám. Od začátku až do konce. Nejodtažitější Murakami z dosud přečtených.