Spánek

Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1319 316

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri , 1990

Jjaanneet
06.09.2020 2 z 5

Kniha jako sen. Sen plný zmatených pocitů a strachu. Nerozumím jaký měl význam, ale takové sny občas bývají. A pak se probudíte, dřív než skončí.

MikulášV
20.08.2020 4 z 5

Krátká, čtivá povídka, která vtáhne do děje. Bylo to moje první setkání s autorem a japonskou litereturou obecně. Nebyl to špatný začátek. Spánek je zajímavý pohled na rutinní život ženy v domácnosti, která si díky své podivné insomnii uvědomí jak moc ze své osobnosti obětovala pro harmonickou domácnost. Její počínání a myšlenkové pochody mě tedy někdy iritovali, ale kdo ví zda to nebyl záměr. Každopádně mě trochu zklamal konec, který byl otevřený, na můj vkus, až příliš. Každý si asi musí vymyslet vlastní konec.

ZÓNA
21.07.2020 5 z 5

Příběh bez konce...
Ale krásný. Až hororový nádech slov a balancování na hraně příčetnosti. Již od samého začátku.
Nahlížím na povídku jako na základ veškerého psaní. Na podstatu umění psát.
Vytvořit zápletku a ponechat ji plavat na vodě. Nechť si ji proud vezme, kam chce samotný čtenář.
Na základ SPÁNKU by se dal nabalit obrovský balvan slov a vytvořit román.
Murakami nám dal volbu. A tu největší radost. Přemýšlet...
A neudělal něco takového poprvé.
Nebudu se snažit předstírat, že nedumám nad smysluplností povídky. Obracím naruby jednotlivé nuance kapitol.
Ale vím jediné. Že Murakami je spisovatel s S na začátku...

ZekeBezKočky
16.07.2020 4 z 5

Na tuhle knihu mi padl zrak v knihovně a když jsem ji začala číst, měla jsem tak trochu pocit, že mi ji někdo předhodil naschvál. Naprosto dokonale sedla mezi myšlenky, které se mi v poslední době pořád prohánějí hlavou - a možná i proto tak vysoké hodnocení.
Celá povídka se pro mě nesla v kafkovském duchu, takže od začátku mi bylo jasné, že se veselého konce nedočkám. Nicméně se musím přiznat, že konec, který to mělo, jsem opravdu nečekala a možná mě i trochu zklamal. Dokonce jsem si i chvíli říkala, jestli nám někdo nezatajil poslední stránku :)

mahdal
09.07.2020 3 z 5

Má první kniha od tohoto autora; chtěl jsem zkusit něco nového, něco, co jsem ještě nečetl. Milé knihovnice mi doporučily tuto knihu, což mé požadavky splňovalo. Mám z ní smíšené pocity, především jsem ji ale četl předem nepřipravený, nezjistil jsem si informace o kontextu, ve kterém autor psal, o jeho poetice apod. Tyto informace jsem dohledával až zpětně a narazil jsem na jednu práci, která si pohrává s různými interpretacemi tohoto příběhu.
Musím říct, že mi pomohla najít alespoň nějakou cestu k tomuto příběhu. Tu má ale každý individuální, mnozí v něm mohou spatřovat kafkovské znaky, jiní nádech surrealismu, další snad rozmanitost a zajímavost východní kultury. Přinejmenším to byla nevšední sonda do života člověka, který nemůže spát...ať už to interpretujeme jakkoliv.

MíšaS.
03.07.2020 1 z 5

Můžete mi, prosím Vás, někdo vysvětlit o čem ta kniha je?
Chápu, že když člověk zapadne do svých stereotypních kolejí, začne žít všední "nudný" život, kdy sny co měl vyšumí, protože nejsou podle pravidel nebo podle konvencí společnosti anebo je odloží "na potom", tak jakákoli maličkost mu může ukázat, že život co žije ho vlastně neuspokojuje, a přemítá o tom, co by bylo, kdyby se v určité životní etapě rozhodl jinak. Ale tahle kniha mě vážně nijak speciálně nezaujala. Je to prostě takové filozofování nad životem, sny a smrtí.
Problém ovšem je, že nevím, jak to mám ohodnotit. Abych byla spravedlivá, tak víc než jednu hvězdu to nedostane, protože mi to doopravdy nebavilo. Ale když čtu nadšené komentáře pode mnou, říkám si, že jsem asi přeskočila nějakou kapitolu, nebo četla jinou knihu, anebo prostě nepochopila, co tím autor chtěl říct. Také je možné, že na rozdíl od hrdinky v noci spím a nemám čas filozofovat na blbostmi.

Niš-knihovna
25.06.2020 5 z 5

Doporučuji! Je to rozhodně kvalitní kniha nad kterou se čtenář může zamyslet...
Dobrá kniha nutí k přemýšlení nad obsahem, dává čtenářům něco navíc než přečtené stránky!

adevis
14.06.2020 3 z 5

Tuto knihu jsem dostala zdarma k nákupu. Z toho výběru, co tam byl mě zaujala nejvíce. (Znáte, jak vypadá výběr knih, co jsou zdarma.) Jsem moc ráda, že jsem sáhla zrovna po této. Bylo to mé první setkání s autorem.
Kniha má nádherné ilustrace, což ji vyzdvihuje o příčku výš. Povídka je také moc povedená. Nespavostí netrpím, ale donutilo mě to přemýšlet. Myslím ale, že by si povídka zasloužila delší rozsah. A ten konec, ten jsem taky moc nepochopila. Škoda.

goodness
08.06.2020 2 z 5

Zaujala mě obálka a nádherné ilustrace, síla papíru no prostě dokonalost, ale z obsahu jsem totálně rozložená. Chvílemi jsem při čtení lítala ve vlastních myšlenkách někde mimo tělo a chvílemi jsem se zas začetla...sice krátké ale zajímavé. Jediné co jsem nepochopila byl ten konec. Opravdu ale opravdu nemám ráda otevřené konce! U filmu mě to vždycky nasere, ale tady mě to nutilo pořád přemýšlet.

Vikos
06.06.2020 5 z 5

Čtivá povídka s hlubokou myšlenkou :D

Tregullo
02.06.2020 5 z 5

Pokud člověk dostane chuť na netradiční japonskou literaturu, pak je to buď dobrodruh nebo blázen. Spánek je typickým dílem, které vyžaduje přípravu. Není to ten druh obsahu, který je ohnut i pro západního čtenáře, ale je velmi lokální a je potřeba znát pozadí, místo, období a trochu i autora, co si budeme povídat. Pak teprve člověk ocení kvalitu a jestli se mu to následně líbí či nelíbí, je věc druhá. Náročné čtení s přesahy, doplněné o krásné ilustrace.

Dyaebl
29.04.2020 1 z 5

Pokud se mělo jednat o knihu, která má donutit jedince v rutinním životě ke změně, je příliš krátká a plytká. Pokud se mělo jednat o knihu, která má dodat mnoho zajímavých myšlenek ohledně výhody časových možností beze spánku, je příliš stručná (a k tomu má příliš zabedněnou vypravěčku). A pokud se mělo jednat o knihu, která podá zajímavý fantastický příběh o nespavosti, pak chybí lepší vysvětlení a především dokončení celého příběhu.

Ve finále tedy Spánek působí jako kniha snažící oslovit velkou škálu lidí, čímž na konec sama sebe sráží dolů a působí jako divný spletenec různých spolu nesouvisejících motivů.
Na povídku jí schází větší spád a na knihu s větším poselstvím zase postrádá délku a větší propracovanost. Jednoduše bych knihu ohodnotil jako přemotivovanou novelu, která vlastně neví, čím chce být.

Radši či přečtěte onu milionkrát zmíněnou Annu Kareninu. Uděláte líp.

Elevant
06.04.2020 5 z 5

Když jsem četl Spánek, přicházely mi na mysl podobnosti s jinou Murakamiho povídkou, Útok na pekárnu. V obou těchto povídkách se objevují změněné tělesné stavy, přesněji insomnie v jedné a neukojitelný hlad v druhé povídce, a v obou povídkách fungují symbolicky jako fyzický projen určité duševní krize. Ve Spánku je hlavní protagonistka polapená bezútěšným stereotypem, který ji pomalu otravuje, a jako vysvobození se dostaví nespavost, ale bez nepříjemných následků, jako je únava. Díky tomu se jí otvírá zcela nový svět, ve kterém je jako jediná vzhůru a získává naprostou svobodu. Takové osvobození má ale za následek taky odcizení od světa a nemusí jí nutně přinést štěstí. Ze závěru povídky mám dokonce dojem, že Murakami chtěl ukázat, jak destruktívní může být.

DeepSea21
27.02.2020 3 z 5

Ústřední postava knihy moc neřešila svou insomnii, což mi nepřišlo jako nejlepší rozhodnutí.
Opět se mi potvrdilo, že Murakami umí lépe psát delší knihy. Nebylo to ale vůbec špatné čtení.

DarkNatureHope
05.02.2020 4 z 5

Krásné krátké čtení.

dzejkbeltygros
29.12.2019 4 z 5

V knížce jsou krásné ilustrace, navíc se to četlo úplně samo. Taky občas trpím nespavostí, respektive nemůžu usnout, tak si do noci čtu. Ale vždy pak naštěstí usnu. Nemám moc ráda otevřené konce, pak moc přemýšlím nad tím, co se dělo dál. Proto jedna hvězda dolů. Nemůžu právě kvůli tomu občas i spát, když vymýšlím jak to skončí.

blackie7292
09.12.2019 5 z 5

Je to jedna z knížek, které bych mohla číst pořád dokola... Doporučuji

Lizard
06.12.2019 4 z 5

Moje první povídka od Murakamiho a nebylo to vůbec špatné! Nalezla jsem tam několik pasáží, které mi v hlavě utkvěly na delší dobu a mohla jsem se díky nim zamyslet i nad plynutím vlastního života.... Pro mě povídka, kterou jsem četla v pravou chvíli a kterou doporučuji hlavně těm čtenářům, kteří nad knihou rádi přemýšlí :-)

IVANA0123
26.11.2019 4 z 5

Formou je tato kniha moc pěkná a ilustrace jsou úžasné. U Murakamiho mi nijak nevadí absence nějakého výrazného děje, protože jeho knihy jsou čtivé a příjemně plynou, i když jsou to třeba jen myšlenky a pocity. Jenom mi tady neseděl ten konec bez konce. Za mě 3* a 1navic pro ilustrátorku.
(11/19)

Kiki22
13.10.2019 3 z 5

Tohle pro mě byl docela zvláštní čtenářský zážitek. Příběh je opředen lehkým závojem tajemna (z té scény se starcem u postele budu mít noční můry :-D), ale hlavně odráží pocit ženy, která se cítí přehlížená, nenaplněná, která upadla do každodenní rutiny. Je uvězněná v bezpečném světě jistot a když se z něj najednou probudí (resp. dostane možnost nespat), je všechno jiné, jakoby ostatní pořád spali. Bdělost ale taky přináší určité nebezpečí... Nicméně ten konec mi teda přišel utnutý až moc. "Na každého přece jednou dvakrát do měsíce může přijít chvíle, kdy není úplně v pořádku a kdy všechno nefunguje, jak by mělo."