TessieB TessieB komentáře u knih

Hamlet Hamlet William Shakespeare

(SPOILER) Příběh, který zná snad každý, ale už méně lidí jej četlo (a dokonce dobrovolně a ne z povinnosti ve škole :)). Na začátku jsem měla problém se začíst a celkově jsem myšlenkama často bloudila jinde, ale po přečtení jsem si pustila i rozhlasovou hru a všechno to do sebe hezky zapadlo. Jen jsem byla na začátku zmatená, koho si tedy vlastně královna vzala, jestli svého bratra nebo švagra, jelikož se hovořilo o krvesmilstvu, ale pak ve spojitosti s vraždou krále o bratrovraždě... Každopádně vykreslení šíleného Hamleta bylo skvělé a rady Polonia synovi před cestou jsou velmi pravdivé.

22.02.2024 4 z 5

Hobit se mi četl lépe než Pán prstenů. Příběh jsem neznala (hrůza, já vím :)), takže jsem ani neměla tendence občas něco málo přeskočit, nebo nevnímat dostatečně. Příběh byl vtipný, milý, smutný i vážný (a občas i sveřepý haha) a moc jsem si ho užila.

22.02.2024 4 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Odpolední jednohubka s velmi zajímavým námětem. Škoda, že to byla jen povídka. Film si ráda pustím, třeba mi zodpoví některé otázky, které na 40 stránkách nebyly zodpovězeny.

08.02.2024 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Nebyl to obvyklý hrůzostrašný King, ale i tak to byl naprostý skvost. Do příběhu jsem vklouzla jako kdybych měla knihu už odloženou na nočním stolku a seznámení s Charliem a jeho životem proběhlo "jen pro připomenutí". Celý příběh jsem si moc užila, poslední třetinu jsem četla i za chůze, abych se co nejdříve dozvěděla, jestli King "umí" i šťastné a dobré konce. Co myslíte, umí? :)

08.02.2024 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

(SPOILER) Na začátku jsem si říkala, že to bude určitě super, i když nejsem zrovna člověk, který čte romantické příběhy. Knihomolka, ve stejném věku jako jsem já, se odstěhuje do Skotska, no co víc si přát. První cca třetina knihy byla docela fajn, ale pak už jsem při čtení občas i kroutila očima. Nina se chovala spíš jako osmnáctiletá naivka, která zrovna vylétla z tepla rodičovského hnízda a PŘEKVAPIVĚ jí všechno, až na lásku ofc, vycházelo. Čekala jsem, že se zvládnu do postavy vcítit, s ohledem na jisté podobnosti, ale spíš jsem měla většinu času chuť jí proplesknout, aby se probrala a začala se chovat jako normální ženská a ne jako puberťačka, které se zapalují lýtka. Milostné linky nebyly uvěřitelné, lince č. 1 se nechávalo zbytečně moc prostoru a linka č. 2 se velmi nemotorně snažila hrát na velkou lásku "a žili šťastně až do smrti", což s ohledem na to, že postavy spolu zhruba 80 % knihy skoro ani nepromluvili, bylo hodně málo uvěřitelné. Závěrečná hysterická scéna s p. Lennoxovou byla hodně zbytečná. Kdyby knížka měla víc stránek, asi ji ani nedočtu. Jedna hvězdička za Skotsko, druhá za příběh s pojízdným knihkupectvím. Jinak za mě tedy ne-e.

26.01.2024 2 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Moc milá jednohubka na jeden volný den. Všechny povídky měly něco do sebe, byly milé, dojemné i vtipné. Musím říct, že jsem velmi mile překvapena a styl psaní paní Klevisové musí sedět snad každému. A jako Kočkařka samozřejmě doporučuji všem! :)

"Důležitý je, že jsem se dneska dobře vyspal. Že akorát když jsem se natáhnul na parapet, vykouklo slunce. Že jsem se krásně vyválel v čerstvě zrytým záhonku. Že jsi přišla domů dřív a vykartáčovala mi kožich. Žes otevřela sardinky a nesnědlas je celý sama."

"To jenom vy lidi pořád řešíte, co si o vás myslí ostatní."

21.01.2024 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Velmi povedená a čtivá detektivka, ve které se čtenář nedočká žádných velkých krvavých lázní, jak tomu u severských počinů obvykle bývá. Oba vyšetřovatelé mi byli moc sympatičtí, Peter nebyl superhrdinským alkoholikem, jakým občas vyšetřovatelé bývají, ale prostě obyčejným policistou, který při vyšetřování vraždy čerpal ze svých bohatých zkušeností. Tove byla cílevědomá inteligentní policistka na svém místě, která se nenechá odradit nedůvěrou okolí. Celkově jsem si čtení moc užila a těším se na další díl.

21.01.2024 5 z 5

Poprava Poprava Alexander Gordon Smith

Hodnotím celou sérii na 4 hvězdy (třetí až pátý díl čten v angličtině). Nejlepší díl pořád zůstává ten první, mělo to spád, pro mě to bylo úplně něco jiného a nového. Čtvrtý díl byl nejslabší, naštěstí ten poslední to zase napravil. Celkově jsem byla že čtení nadšená a určitě ráda doporučím dál. Sáhnu asi i po prequelu, tak snad nezklame :)

19.01.2024 5 z 5

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Pochmurná kniha z pochmurné doby. Souhlasím snad se všemi komentáři níže. V průběhu knihy jsem ji musela často odkládat, abych přišla na jiné myšlenky. Ale i tak ve mě zanechala smutnou náladu z toho všeho, co se dělo, a co se v knize zmiňovalo. Velmi zajímavý náhled na dobu 20. století na Ukrajině.

17.01.2024 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Skvělý vhled do NY podsvětí. Kniha mě bavila od začátku do konce, skvěle propracovaný příběh, vykreslení postav, příběh... nechybělo nic! Jsem moc spokojená.

10.01.2024 5 z 5

Já to měl první! 2 Já to měl první! 2 Barbora Brůnová

Čtení cca na půl hodinky, ale stálo to za to. Velmi vtipně a hezky popsané situace z každodenního života s dětmi. Jako dárek pro čerstvé rodiče určitě sklidí úspěch :)

04.01.2024 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Dlouho, dlouho, dlouho jsem se nemohla začíst. Styl psaní mi moc nevyhovoval a často jsem se do čtení musela nutit. Ale s ohledem na to, že příběh znám a mám ho ráda, jsem se nakonec prokousala až na konec. S pokračováním si budu muset ale na chvilku dát oraz, protože jinak bych asi letos nepřečetla nic jiného :) každopádně příběh je to skvělý, Tolkien naprosto předběhl svou dobu, ale na mě je bylo trošku náročnější čtení s ohledem na udržení pozornosti.

04.01.2024 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Přečteno za jeden den. Ze začátku jsem si říkala, že to není žádná sláva, ale jak kniha plynula, přistihla jsem se, že si jí opravdu užívám. Nápad to nebyl nijak nový, ale zpracování se mi moc líbilo. Věřím, že si každý z knihy může něco odnést, pokud to zrovna "potřebuje". Našla jsem tam i několik zajímavých myšlenek, díky kterým si najde místo v mé knihovně.

04.01.2024 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

4. díl byl za mě zatím nejslabší ze série, ale i tak byl velmi dobrý. Věřím, že každá drobnost bude mít v dalším ději velmi důležitou roli. Moc se mi líbí vývoj postav a jsem zvědavá, co bude dál.

21.11.2023

Knihu jsem celou dobu četla se zhnuseným šklebem, čeho Němci byli v táborech schopni. Kniha jako taková byla napsaná tak precizně, že jsem při jejím čtení skoro cítila kouř stoupající z komínů a cesta vlakem dostala tedy docela jiné "grády". Brenske je slušná kreatura.

15.10.2023 5 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

Bizzaro od začátku do konce. Moje první setkání s autorem i s tímto žánrem a nijak extra mě to tedy nenadchlo :) místy to bylo ale vtipné a musím smeknout před autorovou fantazií. Po další knize podobného typu ale s velkou pravděpodobností v nejbližší době nesáhnu.

15.10.2023 2 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Neměla jsem od knihy žádné očekávání a mile mě překvapila. Děj měl spád od začátku do konce, nebyly snad žádné pasáže, které by byly nudné nebo zdlouhavé. Bavilo mě, jak na stejnou situaci jednotliví členové kapely nahlíželi odlišně. Eddie mě tedy docela štval, ke konci mě štval trošku i Billy, ale jinak mě kniha opravdu bavila. Úplně jsem měla chuť si všechny písničky poslechnout :)

08.10.2023

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

(SPOILER) Slušná porce krve a nechutností, jak jsme u Cartera zvyklí. Mám ráda, jaký mají knihy spád a čtou se prakticky samy. Nyní přichází SPOILER! Díky uživatelce Shax za objasnění, že "změna pohlaví vraha" u druhé vraždy je bohužel vina českého překladu (abyste nemuseli hledat: v angličtině není nikde specifikováno, že mechanik je muž/žena, u ČJ to bohužel muselo být přeloženo tak, jak to bylo přeloženo a proto se nám může zdát, že jde o chybu. V AJ to ale funguje.). Nicméně i tak to byla hodně slušná jízda a zasloužené 4*.

01.10.2023

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Ve své době určitě kniha musela být revoluční a šokující. Z pohledu dnešního (otrlého) čtenáře hororů může být kniha však docela nezáživná až nudná. Do čtení jsem se často musela nutit a přestože je rozdělena do krátkých kapitol a sama o sobě není nijak dlouhá, trvalo mi docela dlouho ji přelouskat.

28.09.2023 3 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Vtipná milá jednohubka na pár chvil. Pelíšky mám moc ráda a tak jsem považovala skoro za povinnost si předlohu přečíst a rozhodně nelituji :)

19.09.2023 4 z 5