Společenstvo Prstenu přehled

Společenstvo Prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/2/bmid_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 5 8777 8777

Pán prstenů série

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Společenstvo Prstenu. Přihlašte se a napište ho.

Pawlisman
15.05.2024 4 z 5

Stále myslím, že Tolkien byl genius, stále myslím, že Hobit je úžasný, zde ale po 150 stranách, kde jediné, co se stalo je, že se hobiti vypravili a jdou lesem a sem tam se nají... no, příliš rozvláčné a již jsem na to asi starý. Budu se muset spokojit s filmovým zpracováním.

Vjeerus
25.04.2024 audiokniha 3 z 5

Uf, tak tedy nevím, kde se stala chyba, ale při prvním čtení mi nepřišlo, že by byla ta kniha tak neskutečně utahaná. Upřímně, zlatý film, který, ač vynechal pár scén, ve výsledku vycucnul z příběhu to důležité a netrvalo čtvrt knihy, než se Frodo vůbec vypravil z Kraje a další půlku knihy, než se vůbec utvoří společenstvo.
Když pominu fakt, že autor potřeboval popsat každý lísteček na stromě ze všech stran, ideálně dvakrát, tak svět a jeho promyšlenost prostě nedají spát a člověk musí jen smeknout za tu propracovanost. Stejně jako je neuvěřitelné, kolik různých písní a básní je v díle užito (i když o jejich důležitosti pro příběh by šlo taky polemizovat, jestli to není jen zbytečná vata).
Audiokniha v podání Aleše Procházky se poslouchala opravdu velmi příjemně a já neměla sebemenší problém odlišit postavy nebo pocítit emoce v ději, takže v tomto bodě je za mě volba interpreta naprosto perfektní.
K samotnému ději asi není co dodat, v kostce je to určitě o něco akčnější a míň pohádkové, než Hobit. Hlavní hrdina mi je stále spíš nesympatický, protože krom toho, že nese prsten pro mě nemá žádný výraznější rys ani charakter. Ale co chybí Frodovi, to naštěstí dohánějí ostatní postavy. Příběh je prostě taková klasika, kterou zná asi každý, minimálně z doslechu a naprosto chápu tu obrovskou fanouškovskou základnu.

Niu
21.04.2024 5 z 5

Myslím, že jsem Společenstvo Prstenu začala číst někdy v -nácti letech po Hobitovi, ale nevzpomínám si, jestli jsem knížku tenkrát dočetla. Nyní, po knížce Hobit, kterou jsem si znovu připomněla před nedávnem, jsem se znovu pustila do prvního dílu trilogie. Jsem překvapená, jak se filmové zpracování drží knižní předlohy, ale přece jen se tady najdou určité odlišnosti. V knize mě zaujalo, jaká doba utekla od předání Prstenu Frodovi a počátku putování. Taky Smíšek s Pipinem nejsou takoví ztřeštěnci. Tom Bombadil byl fajn postava, něco jako Medděd v Hobitovi. I přes ty značně dlouhé kapitoly, jsem se do čtení ponořila, jako bych putovala s nimi. Obdivovala jsem i to, jak ve zfilmované verzi použili dialogy mezi postavami jinde než v knize. Co je pro mne takové trošku krkolomné, jsou ty písničky-básničky, to někdy nepobírám :o) Je třeba něco dodávat k takové první pořádné fantasy sérii? Už čtu Dvě věže, takže ... asi ne :o)

Mrtvá říše, Mrazení a další knižní novinky (18. týden)

28.04.2024

Zajatkyně, Převozník a další knižní novinky (12. týden)

17.03.2024

Letní bouřky, Neodolatelná a další knižní novinky (30. týden)

23.07.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

“All that is gold does not glitter, Not all those who wander are lost; The old that is strong does not wither, Deep roots are not reached by the frost. From the ashes a fire shall be woken, A light from the shadows shall spring; Renewed shall be blade that was broken, The crownless again shall be king.”

Rada je nebezpečný dar i od moudrého moudrému a každá cesta může vést ke špatnému konci.

Zoufalství to není, protože zoufat si mohou jen ti, kdo vidí neodvratný konec.

Ocenění knihy (1)

1957 - International Fantasy Award (Fiction)

Kniha Společenstvo Prstenu v seznamech

v Právě čtených216x