Dvě věže

Druhý díl světoznámé trilogie, zaujímající dnes čelné místo v klasické světové fantasy. Druhá část Pána prstenů vypráví, jak se vedlo každému členu Společenstva Prstenu od jeho rozbití až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části. Ilustracemi knihu opatřil dosud nepřekonaný „tolkienovský“ ilustrátor Alan Lee....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/1/dve-veze-O9U-1.png 4.75677

Kniha Dvě věže

lukaskmn1

Geniální.

JP

Asi jako většina jsem se ke knihám dostal okolo boomu, který způsobila filmová adaptace trilogie (2001-2003), tehdy jsem dostal a přečetl pouze první část, takže dokončení trilogie je pro mě prakticky dvacetiletým restem. Věřím že pochval se tu knize dostalo přehršel: "Tolkien - otec moderní fantasy", "můj děda ho ve skutečnosti potkal v Londýně", "nikdo nedokáže pochopit, co cítím, když to čtu" apod. A proto bych se rád spíš zaměřil na negativa, i když mi kniha připadá solidní i s odstupem času, koneckonců nikdo nemůže popřít její vliv na žánr moderní fantasy, ale: Nelíbila se mi přítomnost určité teatrálnosti, hlavně v dialozích "Legolasi, příteli můj, podej mi to mýdlo," řekl Aragorn a elf už se pro něj shýbal..". Chci říct, jediný důvod proč to nepůsobí jako křeč je fakt, že je to epická fantasy, které se určitá teatrálnost odpouští, protože se odehrává v jakémsi paralelním mýtickém středověku, zároveň mě ale tahle teatrálnost iritovala a to i s přihlédnutím ke všemu. Myslím si, že Tolkienovu universu není co vytknout, protože to inspirovalo a ovlivnilo generace žánrových autorů, kteří jej bez ostychu a konstantně napodobují a kteří přišli se stovkami a tisícovkami podobných vizí a tenhle vliv mu zkrátka upřít nelze. Některé části, speciálně oproti filmu sice skvěle prohlubují kontext a dodávají scénám jiný rozměr,
protože postavy mnohem více tápají v nevědomosti, váhají... zatímco ve filmu všichni hned ví vše. Jen hned jedna z úvodních částí, kde Aragorn, Gimli a Legolas potkají Éomera je co do dialogu velmi odlišná od knihy, ale chápu že pro kontinuitu a tempo filmu musela být část přepracována. Tady už se naráží spíše na médium vs. médium. Některé pasáže jsou ve filmu ale i lépe podané, třeba samotná smrt Boromira, jeho poslední slova s Aragornem jsou definitivně lepší ve vizuální podobě. Navíc bych z dnešního pohledu zařadil literturu i přes její kontext jako fantasy pro náctileté. Má to jistou naivitu a prostoduchost i přes fakt, že tam Tolkien vměstnal symboliku ke skutečnému světu apod. Takže abych to shrnul, pro mě to bylo spíš prohloubení dobře známého děje a že Peter Jackson odvedl setsakra dobrou práci v tom, jak tuhle trilogii převedl na plátno, ale já jako teenager četl Kingova Zabíječe, takže co do epičnosti už tohle má dnešní generace čtenářů problém více oslovit. Je to takový lehký a dobrý, jak Mozart, ale když má člověk radši Rachmaninova... Moje očekávání od literatury jsou už mnohem výše a jinde, takže ti, co Tolkiena dissují, dokážu je pochopit stejně tak, jako dokážu pochopit ty, co jej naprosto žerou.

Mygli

Po skvělém prvním díle přichází druhý neméně dobrý. Snad trošku jiný co se společenstva týče. Chodička je to opět velmi tajemná prodchnutá ponurou náladou hrozícího nebezpečí i novým poznáním hlavních hrdinů, jejich pocitů a niterních strachů. Příběh zase o něco graduje k velkému finále a píď po pídi se sune vpřed. Popisi Středozemě jsou divotvorné a čarokrásné jak už jsme u Tolkiena tak nějak navyklý. Tohle fantasy má vpravdě své osobité kouzlo. Zvukomalebný bohatý jazyk používající archaismi jaký se dnes už nevidí, to je pastva pro oči. Pro někoho utahané, rozplizlé, naivní neřkuli v porovnání s dnešní fantasy. Ovšem tohle porovnávat lze i nelze. Je to zkrátka jiný žánr více podobný pohádce kdežto dnes se píše rychle, tvrdě, krvavě, inu tak jak si žádá čtenářstvo. Za mě 5 hvězdic. Víc nejde. Sakra...

matej5249

Zde asi netřeba komentář. Skvělá trilogie.

iatros

Skvělá kniha! Moje nejoblíbenjěší z celé trilogie - i když uvidíme ještě, co přinese poslední díl, je to už hodně dlouho, co jsem knihy četla. =)

RonnieSmithx

Nádherné pokračování příběhu Toho, který nesl prsten. Kniha je barvitá, plná krásných přirovnání a metafor, a také vás Tolkienovo vyprávění vtáhne přímo do děje, že se nebude moct odtrhnout. Části s Glumem rozhodně patří mezi moje nejoblíbenější. Dá se vůbec tomuhle geniálnímu výplodu fantazie dát méně než pět hvězdiček?

slaska77

Tolkienova fantazie byla úchvatná, vůbec mi nevadí, že knize je skoro 100 let, četla jsem se zatajeným dechem a také proto, že se s dětmi chceme podívat na film a udržujeme tradici "nejdřív čti, pak koukej", právem patří do top 100 všech knih ever, a vůbec mi nevadí, že v celém 2. díle vystupuje jen jedna žena, třeba však enti najdou své tisíce let ztracené polovičky ve svých zahradách, báječný svět! (září: 384 str.)

marcel8328

V minulosti to byl hit.
Film dodal popularitu, ale se soudobou konkurenci fantasy se nemůže vůůůbec rovnat :-(. Je to nuda, zdlouhavé a jako ve všech jeho knihách to vyřeší orli.

Čaroděj
Čaroděj