Dvě věže

Dvě věže https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/1/bmid_dve-veze-O9U-1.png 5 7288 367

Pán prstenů série

Druhý díl světoznámé trilogie, zaujímající dnes čelné místo v klasické světové fantasy. Druhá část Pána prstenů vypráví, jak se vedlo každému členu Společenstva Prstenu od jeho rozbití až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části. Ilustracemi knihu opatřil dosud nepřekonaný „tolkienovský“ ilustrátor Alan Lee.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Two Towers , 1954

Vidlička
Vidlička
10.03.2024 5 z 5

Času se začíná nedostávat, přesto a právě proto je důležité, pokud to jde a dokud to vůbec jde, posedět nad dobrým jídlem s přáteli.

"Dobrou noc, kapitáne, můj pane," řekl. "Využil jste příležitosti."
"Ano?" řekl Faramir.
"Ano, pane, a ukázal jste, co jste zač. Z těch nejlepších."
Faramir se usmál. "Jsi prostořeký služebník, Mistře Samvěde. Ale ne: chvála chvályhodných je nade všechny odměny. Nebylo tu však co chválit. Nic mě netáhlo jednat jinak, než jsem jednal."

"Já bych tu věc nevzal, i kdyby ležela u silnice."

Hrum, húm. Burárum.

jefff
jefff
08.03.2024 5 z 5

Po skvělém Společenstvu se vysoká laťka udržela, byť třeba bitva o Helmův žleb byla tou nejslabší částí celé knihy. Ohromně plastický svět Středozemě, mozaika různorodých postav a výborně vypracované dialogy jsou hlavními tahouny knihy mistra Tolkiena. Je to krásná kniha s moc pěknými ilustracemi Alana Leeho.

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Drtivá většina věcí, které mi vadily na prvním dílu jsou zde o mnoho lepší. Není tu až takový fokus na hobity jako rasu (ačkoliv druhá polovina je čistě putování Froda a Sama) a také ubylo poezie a zpěvu. Velmi mě bavila akcí nabitá první polovina, kde o napětí, zvraty a zajímavá setkání nebyla nouze. Druhá půle byla pro mě malinko slabší, ale překvapivě jsem se bavil i s hobity. Perfektně propracovaná charakteristika hlavních hrdinů (i Gluma), která nás nechává být účastníkem psychologických bitev, které každý z nich vede. Pan Tolkien je skutečně mistr výpravěč a po právu je jeho dílo klasikou žánru.

Janca007
Janca007
06.02.2024 5 z 5

Hned po dočtení prvního dílu jsem se vrhla na další. Nemyslela jsem, že by mě fantasy mohlo tak bavit, každý den jsem se těšila na to, až si přečtu, jak se Spolecenstvu daří a jaké budou další jejich cesty. Teď nezbývá, než si dočíst poslední díl - Návrat krále, těším se :-)

slay_girl
slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Tato kniha je stejně jako ostatní díly 3x úžasná.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
31.12.2023 5 z 5

Pána prstenů jsem četla poprvé ve 13ti letech a nevím jestli za to mohly ty líné letní prázdniny u babičky nebo čtivost příběhu, ale druhý díl jsem tenkrát přečetla za pět dní a Návrat krále za 3 dny. Doteď to považuji za jeden z největších čtenářský úspěchů.
Je to 20 let, tak jsem si dala rereading. No nečetla jsem to tři dny, kniha mi ležela na stole téměř tři měsíce a přišla mi neuvěřitelně dlouhá :) Nádherný a detailní vypravěčský styl mi přišel mnohem náročnější než kdysi, příběh je ale pořád stejně napínavý. A druhý díl po všech letech beru jako nejlepší. Je plný velkých věcí .. Stromovousové, velká bitva, Odula.. jen to čtení mi už nejde tak rychle a už lenivě dávám přednost filmovému zpracování.

ariannpHm
ariannpHm
16.12.2023 3 z 5

Moc se mi líbil 1.díl. To pomalé tempo jsem miloval. Tady mi přišlo, jakoby to napsal někdo jiný. Tempo na mě moc rychlé a méně popisné pasáže. Problém je asi jen ve mě. Věřím, že spoustě lidí se bude 2.díl líbit více než 1.díl. Příběh má ale stejně své kvality. Postaví bezva. 7,5/10

ozzak
ozzak
06.12.2023 5 z 5

2 díl skvělé světove proslavené fantasy trilogie pan prstenů . Hlavni hrdinové se rozdělí na dve skupiny první hobiti frodo a Sam se snaží donést prsten do mordoru kde má být zničen pro cestě potkají gluma který je bude chtít zabít a sebrat prsten. Druha skupina se utkáva v boji proti služebník saurona. Už se těším na závěrečný díl.

Lajtwing
Lajtwing
05.12.2023 5 z 5

Chvála prvního dílu lze aplikovat i zde. Dvě věže, tedy kniha tři a čtyři, navazuje na rozdělené Společenstvo, ukazuje Rohan, Fangorn a později severní okolí Mordoru a Ithilien. Opět spousta postav navíc, radost číst i sebemenší výměny, jako například hobiti a ("mladík") ent Bregalad. Nebo pasáž v Železném pase a uvězněný Saruman, to je další příklad mistrovství pana Tolkiena.

Ale v čem je kniha perfektní, to je rozvíjení světa, který je ve Společenstvu nádherně "nakousnut". Je to přirozené pokračování, přitom to není sequel. Je zřejmé, že autor to opravdu psal jako jednu dlouhou knihu. Je to možná klišé, možná to říká každý, ale je to pravda a já to zopakuji; Tolkien nám všem na další staletí nastavil laťku budování světa neskutečně, ale opravdu neskutečně vysoko.

A na závěr zmíním ještě jednu věc. Kniha mě donutila zjistit si, jak jo možné, že časová linie cestování postav je tak hluboce popsána - vzdálenosti, denní doba a trvání jednotlivých úseků. Je to iluze, nebo pan autor opravdu počítal podrobně podle měřítka světa? A odpověď je ta, že pan Tolkien vzal v potaz i rozměry hobitů a délku jejich kroku tak moc měl ve všem jasno. Nelze jinak než 10/10! [dočteno v ang. orig. 30.11.23]

katerina3633
katerina3633
18.11.2023 5 z 5

Netřeba komentáře. Kdo máte rádi fantasy (a když už jste na stránce této knihy, dá se to předpokládat), prostě neváhejte a přečtěte si to. Fakt to stojí za to. Jinak komu leze Frodo na nervy ve filmu jako mně, v knihách si ho zamilujete :). Mnoho postav se vám v knize zavrtá mnohem více pod kůži, například Faramir.

Patrik02
Patrik02
10.10.2023 5 z 5

Druhý díl epického dobrodružství je skvělým pokračováním Společenstva. Hrdinové putují rozdílnými cestami za svými cíli, které jsou stále v nedohlednu, zlo se formuje, nabývá na síle a zatíná své temné drápy do malebných krajů Středozemě. Tolkien své veledílo vypráví nádherným věcným jazykem, seznamuje čtenáře s dalšími a dalšími postavami a krásnými i temnými kraji svého fantastického světa.

luca321
luca321
29.09.2023 5 z 5

Tento díl má rozhodně větší spád než Společenstvo. Hned od začátku se tam něco děje. Knížka je vyprávěna nádherným jazykem, díky kterému si dokážeme všechno do detailu představit. Hodně mě překvapila postava Faramira a Sama. Faramir má v knize mnohem lepší charakter než ve filmu a Sam je dle mého názoru hlavní postava celého příběhu. Těším se na konečný díl, doufám, že to bude pecka.

Zemlja
Zemlja
25.09.2023 5 z 5

Celou trilogii obdivuju. Promyšlený příběh o boji proti zlu, o obětování vlastního pohodlí i života. Ušlechtilí hrdinové, mocní nepřátelé. Svět plný zajímavých míst a bytostí.

Nifgai
Nifgai
12.09.2023 4 z 5

Popisy jsou na mě trochu vyčerpávající i ohromující zároveň. Nejvíc jsem však byla překvapená ze Samova závěrečného souboje. A pane bože ten Faramir?! Za mě daleko větší sympaťák než ve filmech. Celkově mě druhá půlka nečekaně bavila víc.

MilanBrabec
MilanBrabec
11.09.2023 5 z 5

Nejlepší díl trilogie, která zde nabírá epické rozměry a myšlenkovou hloubku, příběh se košatí a objevuje se spousta nových postav.

xulij01
xulij01
22.07.2023 5 z 5

Druhý díl rozhodně nezaostává za prvním. Děj solidně odsýpá, přišlo mi, že trošku ubylo lyričtějších popisů prostředí. Postavy se postupně vyvíjí, charaktery na mě působily uvěřitelným dojmem. Čtenář dostane další pořádnou porci dobrodružství okořeněnou nečekanými zvraty, zajímavými setkáními, a to vše napsané vytříbeným a čtivým jazykem. Pro fanoušky fantasy skoro povinnost, ostatním to můžu ale doporučit taky, je to typ knížky, která člověka vtáhne do děje a těžko se odkládá.

jjanca
jjanca
19.07.2023 5 z 5

Audiokniha: Druhú časť Pána prsteňov sa mi páčila oveľa viac ako tá prvá. Už som postavy poznala, prostredie už tiež bolo známe, takže som si dej mohla užívať plnými dúškami. Najviac som si úživala kapitoly, kde Frodo putoval so Samom a Glumom a záverečný boj s Odulou bol tiež skvelý. Audiokniha je brilantne nahovorená Alešom Procházkom. Ak nad ňou rozmýšľate, neváhajte.

Kimi_Jenkins
Kimi_Jenkins
18.07.2023 4 z 5

Opravdu krásně napsaná kniha, jen si myslím že poslední díl beztak nic nepřekoná. Přesto ale upřímě doporučuji!

Knišíl
Knišíl
05.07.2023 5 z 5

Třetí knihou navazují Dvě věže na předchozí svazek Společenstvo prstenů. Příběh pokračuje, jako by ani neměl být přerušen, což ostatně v původním Tolkienově plánu ani být neměl, ale nedostatek papíru a možná i nakladatelská strategie tenkrát udělala své.
Sledujeme putování odtržených skupin Společenstva, objevují se nové tváře, pro mě rozhodně nejzajímavější postavou je v tomto díle Boromirův bratr Faramir, a objevují se i tváře dobře známé.
K formě vyprávění jsem se vypsal už u příspěvku k prvnímu svazku, zde bych jenom napsal, že to, co jsem si myslel, stále platí, kde je dobrý celkový příběh a myšlenka, jsou aktéři nakonec dobře pochopitelní a mají psychologickou hloubku, aniž by autor musel popisovat nutně všechny psychické stavy svých postav. Nejblíže je to patrné na Samově vývoji.

"Jestliže opravdu nemůžeme udělat víc, musíme udělat právě to." (Aragorn, s. 101)
"Ten, kdo nedokáže v nouzi zahodit poklad, je spoután." (Aragorn, s. 179)
"... chvála od chvályhodných je nade všechny odměny." (Faramir, s. 315)
"Zdá se mi totiž méně zlé radit jinému, aby zrušil slib, než udělat to sám, zejména když vidíš přítele, který se v dobré víře zavázal k vlastní škodě." (Faramir, s. 327)
"Ale v příbězích, na nichž doopravdy záleží, které si jeden pamatuje, v těch to tak vůbec není. Do těch lidi obyčejně prostě spadnou vede tudy jejich cesta, jak jste povídal. A řekl bych, že měli spoustu možností, jako my, obrátit se zpátky jenomže to neudělali. Slýcháme jen o těch, kdo šli pořád dál a ne vždycky k dobrému konci, to ne; aspoň ne k takovému, jakému by řekli dobrý ti, kdo jsou uvnitř v příběhu a ne vně." (Sam Křepelka, s. 348)

Chidlink
Chidlink
28.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprosto strhující byl závěr, kdy se Frodo a Sam dostávají do Doupěte Oduly. Užíval jsem si každé slovo. Teprve po přečtení pochopíte, proč se bát tmy. Následný souboj Sama a obřího pavouka, představujícího tu nejčernější temnotu a zlo, bylo vlastně něco jako zrození hrdiny.
Hodně lidem se druhá polovina knihy moc nelíbí, ale mě se právě líbila druhá polovina knihy více. Možná to někteří pochopí až budou starší.