Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky přehled

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10407 10407

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Hobbit, or There and Back Again , 1937


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (1016)

Loxias
24.05.2024 4 z 5

Je to hezky a mam to rad. Ale kvuli velmi obsaznym popisum se to obcas trochu tahne a dej ztraci spad. Diteti bych to na cetbu nedal, ale sam bych mu to precetl, na uspani to bude fungovat dobre :)

JustABookReader
04.05.2024 5 z 5

Jedna z nejlépe napsaných knih co jsem četl.
Kniha bylo zrovna to fantasy co mám rád.
Příběh o hobitech mě natchl a musel jsem si pustit film.
Film byl dle mého názoru vydařený, ale bylo tam mnohem více odkazů na Pána prstenů. Ale nemyslím si, že by to příběh nějak extrémně měnilo.

Doporučuji všem kdo mají rádi tyto typy fantasy.


Ivka14
16.04.2024 3 z 5

Bylo to zajímavé a zároveň trochu nudné. Dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst, ale bohužel mě nebavila tak, jak jsem si myslela. Rozhodně to bylo dobře napsané, ale někdy těžké následovat. Hlavně tam, kde bylo mnoho postav a ne všechny byly pro příběh nezbytné.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (5. - 10. 11.)

03.11.2012


Citáty z knihy (1)

Je to sice divné, ale o věcech, které je dobré mít, a o časech, které je dobré zažít, se dá povědět jedna dvě a nikdo to zvlášť neposlouchá; kdežto věci nepříjemné, vzrušující, ba dokonce příšerné mohou být základem dobrého vyprávění a v každém případě zaberou toho vyprávění spoustu.


Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky v seznamech

v Právě čtených181x
v Přečtených16 649x
ve Čtenářské výzvě1 667x
v Doporučených1 481x
v Knihotéce3 880x
v Chystám se číst918x
v Chci si koupit282x
v dalších seznamech98x

Štítky knihy

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

Autorovy další knížky

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973
2006  93%Společenstvo Prstenu
1991  91%Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
2007  95%Návrat krále
2006  94%Dvě věže
2007  88%Húrinovy děti