Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/big_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 4.69480
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Davidkd
dnes

Jeden z nejkrasnejsich pribehu… pohadkove dobrodruzstvi pro deti i dospele. Tezko nekdo prekona takove dilo

jan.para
13. listopadu

Na začátek musím uvést, že jsem nepřečetl mnoho fantasy knih ale do zaklínače se již co nevidět pustím. Trochu více pohádkové, než trilogie Pán prstenů. Hobit je milé čtení s trochou "akčních" částí. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že se jedná o předkrm před hlavním chodem, který se jmenuje Pán prstenů. Kniha je poměrně dobře napsána, má spád a zhltnete jí za deštivé sobotní odpoledne.

etranger

Klasický příběh, kde jsou hlavní hrdinové postrkováni vpřed nadpřirozenou postavou, která se průběžně ztrácí a zase objevuje. Tolkien v Hobitovi na malém počtu stran vykouzlil překvapivě hutný obraz fantastického světa s horami a rovinami obydlenými prapodivnými stvořeními. Jen dvě věci bych vytknul: 1. trpaslíci vyrážejí na cestu proč, sednout si u hory a pak teprve vymyslet co budou dělat, pokusí se jen ukrást co se dá, nebo jdou vyhnat draka z hory pryč?; 2. Postava Barda se objeví z ničeho na samém konci knihy bez jakékoliv souvislosti s výpravou.

Anylola

Po Nekonečném příběhu nejkrásnější pohádka mého dětství. Příběh o ustrašeném hobitovi, kterého čaroděj Gandalf pošle na dobrodružnou výpravu za pokladem s bandou trpaslíků, se stal legendou už dávno před mým narozením.

KnihomolkaOli

Jedna z mála knih, kdy musím přiznat, že se s filmem nedá srovnat…
Všechno mi přišlo nějak zkrácené, odbyté, nedokončené…
Chyběla mi ta atmosféra, prostředí, hudba, postavy z filmu, LEGOLAS!
Trpaslíci se mi zdáli spíš nesnesitelní, ustrašení.. zatímco ve filmu jsou to odvážní bojovníci, se kterými bych chtěla podnikat takovou cestu i já.
Kdybych neznala film, asi bych to hodnotila jako zajímavý fantasy příběh, bohužel film znám, takže kniha až na druhém místě.

FlexiMZ

,V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.'

Hobitovi jsem se dlouhý čas vyhýbala - i tomu filmovému. Filmový Pán prstenů, to je mé dětství, ale Tolkienovi knihy jsem spoustu let odkládala a zároveň se těšila na jejich čtení.

Když jsem Hobita začala číst, překvapilo mě, jak květnatě a hlavně pohádkově je to napsané. Oproti Pánu prstenů je to opravdu takové pohádkové dobrodružství jednoho hobita z Kraje, který má rád svůj klid, ale zároveň ho jedna jeho část ponouká zapojit se do dobrodružství.

Moc se mi líbilo, jak se pořád něco dělo. Žádná hluchá místa, pořád nějaká akce a seznamování s hrdiny, se světem a jeho historií. Všechno to bylo tak krásně zapojeno do celého příběhu, až jsem si chvílemi připadala, že je mi zase šest a svět dobrodružných fantasy příběhů s elfy, trpaslíky a čaroději, není jen fantazie, ale realita skrytá před těmi velkými vážnými dospěláky.

Neodolala jsem a pustila jsem si už i první díl z filmové trilogie o Hobitovi a byla jsem dost překvapená, kolik věcí je tam jinak, nebo navíc, takže jsem zvědavá, jak tomu bude s těmi dalšími dvěma.

Závěr knižního Hobita mě lehce rozesmutnil, ale na druhou stranu, takové konce, které ve čtenáři něco zanechají a vyvolají emoce, jsou mé nejoblíbenější. Tolkien a jeho vypravěčský um je jednoduše kouzelný a pohádkový.

Lucinka90

Moje dětství!

Vivetkav

Krásně napsané.. půjčila jsem si pro syna a začala číst a neodolala jsem a zhltla knihu s úsměvy na tvářích.. jelikož jsem neviděla film, tak jsem nebyla nijak ovlivněna jinou formou a udělala si vlastní představu .. vřele doporučuji