Návrat krále

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/big_pan-prstenu-navrat-krale-Alf-260.jpg 4.86244

Pán prstenů 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Return of the King, 1955

Kniha Návrat krále

Nevím jak okomentovat, poprvé jsem četl skoro ve 30 letech a tak jsem si tento fantastický příběh zamiloval, že už mám přečteno nejméně 20x dokola všechny tři knihy. Detaily, dlouhá zastavení popisující scény a pohledy do životů jednotlivých postav mě vždy totálně odvedou od reality a zapomenu na čas. Nevím přesně proč, ale příběh mě i svým způsobem uklidňuje. Miluju ho a vzdávám čest jeho autorovi J. R. R. Tolkienovi.

rumund

No abych řekl pravdu, bylo to pro mě trápení. Třetí díl se mi četl hrozně těžce. Tolik názvu míst a jmen postav je v knize, že jsem byl totálně ztracen. A to jsem za mlada, všechny filmy Pána prstenů, hrozně miloval a myslím, že jsem je znal docela dobře. Tak za to všechno aspoň tři hvězdy, jinak bych jich bylo méně. Ale Tolkienovi nemůžu upřít, že to měl všechno vymyšleno do nejmenších detailů (písmo, názvy, historii, ...)

kristleko

Poslední dějství války o Prsten uteče strašně rychle, Aragorn přebírá odpovědnost a z hraničáře ve vyhnanství se stává Sauronův vyzyvatel. Celá ta horečnatá snaha zachránit svět a všechny ty manévry armád Gondoru a Rohanu jsou přitom jen snahou odvrátit pozornost Barad-dûr od Frodovy cesty, aby měli dva houževnatí hobiti více času a volnější cestu na splnění svého nadlidského úkolu. „Starý blázne! Toto je moje hodina. Nepoznáš smrt, když ji vidíš?“ hrozí král nazgûlů Gandalfovi, ale ani ty nejmocnější síly Mordoru nejsou všemocné proti odhodlanosti a statečnosti mužů (i žen). Opět se objevuje motiv pomoci z daleké minulosti, ať už je to armáda Mrtvých nebo prastaří Drúadané, kteří provedou rohanské vojsko tajnou lesní cestou skrze skřetí obležení, aby mohlo zasáhnout do bitvy na Pelennorských polích. Zatímco film se soustředí na tuto bitvu, kniha vypráví třeba i o Aragornově cestě Gondorem k hlavnímu městu. Svůj návrat na trůn se ale Elendilův dědic nevybojuje mečem, ale naplněním pověsti, že „ruce krále jsou ruce uzdravitele“. Na konci třetího dílu jsou připojeny dodatky, které ukazují nesmírnou hloubku Tolkienovy fantazie a je až k nevíře, že Středozem opravdu někde za širým mořem neexistuje. (10/10)

KryštofT.

Třetí díl pána prstenů mne nezklamal a bylo na první pohled jasné, že je to daleko obsáhlejší než filmové ztvárnění (což je samozřejmé při filmových adaptací).
Zakončení bylo dle mne objemnější a jsem rád, že jsem se něco o světe pána prstenů dozvěděl více. Tolkien nezklamal, zaslouží si maximální počet hvězdiček.

Peťulka3

Spousta věcí mimo film. Hlavně co se konce týče. Bylo hezký dozvědět se, co bylo dál.

marketa9252

Perfektní konec této Božské série.

Pert

Skvělá knižní série.

Super završení úžasné fantasy ságy. Aragorn olé :-)