Návrat krále

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/260/pan-prstenu-navrat-krale-Alf-260.jpg 4.84622

Pán prstenů (3.)

The Return of the King (1955)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

YvLeZa

Skvělé završení trilogie, na mě možná až moc zbytečně prodloužený konec. Z knih mi připadá, že hlavní hrdina je spíše Sam Křepelka, obyčejný zahradník prokáže hrdinské činy, aby zachránil svého pána, ať to stojí, co to stojí.

EleanorJane

Tento díl jsem jako jediný nedočetla. Závěr mi přišel moc nudný. Řekla bych, že z celé trilogie je nejslabší.

radusak9806

Musím říci, že u tohoto dílu mi došlo jak je pro mě Frodo nedůležitou postavou. Když umřel Boromir bylo mi to líto, když byla zraněn Faramir a Eovyn bylo mi to líto a u Froda žádná reakce. Chápu, že sám Tolkien považoval za mnohem důležitější postavu Sama.
Konec knihy se mi pak neskutečně vlekl a posledních 60 stránek mě už příliš nezajímalo.

Gagarinuvbratr

Najlepší diel z celej trilógie. Aragorn na trón!

geimz

Dve Veže zostanú z celej trilógie pre mňa neporazeným favoritom, a to vďaka dynamickému deju, pomerne rýchlemu tempu a väčšej príbehovej kompaktnosti. Návrat kráľa síce nadväzuje na to najlepšie z druhého dielu a pripravuje pôdu pre záverečné zúčtovanie nielen s vojskami Mordoru, ale aj so samotným Sauronom, a kniha tak pôsobí po práve osudovo. Avšak ten stostranový epilóg, ktorý sa začína zničením prsteňa, mi celý zážitok trocha rozvláčnil, a to napriek tomu, že samotný záver je strašne fajn, lebo to nie je klasický happy-end, ale cítiť v ňom jazvy boja a prežitých strastí.

Set123

No konečně také recenzuji poslední z trilogie, kde se pokusím o co nejobjektivnější hodnocení.
Svazek je opět rozdělen na dvě knihy, z čehož jedna je z pohledu zbytku společenstva a druhý se skládá z Froda, Sama a Gluma.
První polovině nemám co vytknout. Dle mého názoru se jednalo o literárně dokonale zpracované, příběhově plné a fantasticky nabyté vyprávění toho nejlepšího základu. Jedná se o jednu z nejdokonalejších knih, jakou jsem kdy četl. Vůči ději, slohovému stylu a jazykovým prostředkům nemám žádné námitky, ani kritiku. Prostě a jednoduše dokonalé.
K druhé polovině mám asi tolik: Jazykové prostředky, slohový styl, dokonce i dějová linka jakožto taková jsou dokonalé, mou jedinou kritikou zde je, stejně jako u prvního dílu, mé subjektivní zaujetí vůči Frodu Pytlíkovi.
Já tuto postavu vskutku nemám rád a přikláním se k tomu názoru, že i v knihách je hlavní postava spíše Sam Křepelka.
Vyvrcholení celého děje je dojemné a čtivé, stejně jako celá kniha. Leckomu by se mohlo jevit zakončení děje zpět v Kraji nudné a zbytečné, dle mého názoru tomu tak ale není. Toto zakončení děje bylo konečné a totální a podle mne bylo potřeba pro úplné vyvrcholení děje jednotlivých postav.
Dodatky byly velice kvalitní, užitečné a dobře seřazené, tudíž dle mne bez chyby.
Jelikož toto je databáze knih, nebudu se tu věnovat rozdílům mezi filmy a knihami, jenom podotknu, že jsou markantní.
Celou knihu hodnotím nejlépe ze všech 5 z 5 hvězd a dal bych nejraději 10, bohužel to nelze.
Celou sérii pak hodnotím jako jeden z nejlepších výtvorů světové fantasy tvorby, v celé historii.

Miro.slav

Famózne a siahodlhé ukončovanie príbehu. Ak je niekto smutný, že dobrodružstvo prsteňa skončilo, ten môže nájsť liek v siahodlhých dodatkoch či v ďalších príbehoch spadajúcich do Stredozeme ako je napr. Silmarillion, Nedokončené príbehy alebo Kniha stratených povestí. Odporúčam.

CharlesWard

Po dějové stránce mi to připomíná, ne zrovna dvakrát podařený, první díl. Z celé trilogie to tak u mně vyhrál díl druhý. A to jak po stránce obsahové, tak z hlediska rozsahu.

e.s.e.t.

Nepochybně můj neoblíbenější díl celé série. Kniha se čte snadno, lehce a navíc dokáže ukojit i moji nutkavou touhu vědět "jak to bude dál?!". Obsahuje dodatky, v nichž rozebírá další životní osudy hrdinů - pokud na ně někdo zapomněl, rozhodně je doporučuji přečíst.

Tucaka

Knihu jsem nedočetla... VŽDY jsem knihy dočítala,
jakožto milovník fantasy jsem do Pána prstenů vkládala obrovské naděje a očekávání, proto mě neskutečně mrzí, že už se nadále nedokážu NUTIT tohle číst.
Nechápu jak tohle může být nejlépe hodnocená kniha, znám spoustu jiných knih, které by zasloužily dostání lepší chvály...
V příběhu jsou absolutně nepodstatné informace, číst o tom jak si Pipin našel nového kamaráda na 20 stránek mě opravdu nezajímá. Vyskytují se zde absolutně nepodstatné rozhovory, které dále nemají nic společného s další zápletkou.
Pro mě 3. díl Pána prstenů absolutně nejhorší.

MirijamFrankl

Návrat krále jistě předčil své předchůdce. Děj byl svižný a přiměřeně rychle utíkal, postavy hlubší. Příběh celkově měl temnější atmosféru. Jenom konec mi přišel moc rozvleklý a jsem ráda, že se ve filmu neobjevil.

Raylo

Epické a napínavé zakončení trilogie Pán prstenů, které celý příběh uzavírá se vší parádou a přesně tak, jak si to díky předchozím knihám zaslouží.

LadyValeria

Pátá a šestá kniha společně tvoří poslední, tedy třetí, knihu uzavírající sérii Pána prstenů. Napínavé vyvrcholení celého díla protkávají příběhy fascinujících dobrodružství jednotlivých postav ve víru ohromných změn, které ve Středozemi jejich putováni vyvolalo.

Osobně se obdivuji představivosti autora, jeho schopnosti umně vetkat postavy, s nimiž se čtenář snadno sžije, do poutavého děje, zaímco zároveň nenuceně nechává vyplouvat na povrch tajuplné náznaky, které pozorné zvídavé čtenáře nutí přemýšlet o minulosti, hrdinech a legendách celého tohoto fiktivního světa.

Knihu doporučuji po přečtení předcházejících dvou knih každému. Zahoďte případné předsudky, dejte jí šanci a uvidíte. Třeba Vás překvapí.

dulidu

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

Mathrael
31.12.2017

Krásná kniha. Obecně celá trilogie byla fantastická, je neuvěřitelné, že i stále teď Tolkienovy knihy uvádějí rytmus fantasy žánru.

Chesterton
30.12.2017

S Paní překladatelkou souhlasím !! Víc v diskuzi:))

Monroe1991
29.12.2017

Jak řekl Gandalf: "Rozhodovat můžeme jen o tom, co udělat s časem, který nám byl dán".

"Bože" (nebo snad "Eru"?), děkuji, že Tolkien věnoval svůj čas tomuto dílu. Miloval jsem filmy, po přečtení miluji knihy a nevycházím z úžasu nad rozsáhlostí a propracovaností každého detailu Středozemě. ... Sem se určitě ještě vrátím.

Klobouk dolů i před Paní překladatelkou :)

Radous
27.12.2017

Co se týče trilogie Pána prstenů, není to můj první turnus. Všechny tři knihy jsem četl, již (byť jen kousek) před jejich filmovou adaptací. A to už je pěkná řádka let. Stalo se u mně takovou skoro zvyklostí je během Vánoc zhlédnout.,
No, tentokrát jsem si řekl, že to udělám jinak – že si je opět přečtu. Jelikož to mám už po té době dost nakoukáno, alespoň mohu zhodnotit, nakolik moc jsou filmy věrné předloze.
A člověk opravdu na novinky narazí. Zprvu jsem uvažoval o tom, že se budu věnovat rozdílům u každého dílu/filmu zvlášť a že se je pokusím i jmenovat. Nicméně – zpětně se mi to jeví jako dost těžký úkol vzhledem k rozsáhlosti díla, a tak zmíním jen pár obecných postřehů.
Teď po přečtení všech tří knih bych řekl, že film popisuje ta ¾ celého příběhu, přičemž se odchyluje více méně v tom, že některé pasáže zcela vypouští (Bombadil a následně Mohyly ve Společenstvu prstenu; dění v Kraji po zničení prstenu v Návratu krále) a jiné mění. A to více - pasáž kolem Faramira; osud Sarumana a Červivce, či méně - pobyt společenstva u elfů ve Hvozdu; pobyt hobitů včetně rokování ve Fangornu; bitvy u Helmova žlebu i u Minas Tirith).
I jiné změny by šly v tomto směru postřehnout, jsou již však dost detailní a těžko je nějak lépe – podotýkám natož zpětně – reprodukovat.
Určitých změn došly i vztahy mezi jednotlivými postavami (Frodo a Boromir) a jejich projevy (opět Boromir a také Glum)
Film však obecně hlavní kostru zachovává.
Celé literární dílo Pán prstenů je monumentální a úctyhodné. A proto mě snad jako jediná věc překvapuje, že mi v něm jedna pasáž (ač snad vedlejší, ale přesto) chybí – tou je putování Aragorna se vzkříšenou armádou od Stezek mrtvých k Anduině a po ní pak k boji před Minas Tirith. Ta cesta tam fakticky nastíněna je, to ano. Ale myslím, že by si zasloužila rozhodně víc než skromný popis (tedy nejen cesta, ale i zmíněná armáda). Alespoň v knize to na mě tak působí. Je mi otázkou, proč právě zde ponechal Tolkien tolik prostoru čtenářově fantazii.
Závěrem – co se dá z románu jednoznačně usoudit je to, že autor miloval přírodu a stejnou měrou i poezii, jelikož poezie z celého díla přímo dýchá. Pán prstenů není leckdy úplně lehký na čtení (a to se ani nezmiňuju o Tolkienově Silmarillionu). Musí se "trávit" a to postupně – jedině tak si ho člověk může vychutnat. Zároveň musím smeknout před překladatelem.
A pod čarou – je to jedno z několika děl, které je schopné mě dojmout. U dobrého filmu to není až tak těžké bych řekl, ale kniha – to už je něco. A to mi není deset. Absolutní respekt, pane Tolkiene. Kolikrát jsem už zatoužil ve Vašem světě žít.

Dodatek k 29.12.2017: Mnoho komentářů ke knize Společenstvo prstenu zmiňuje postavu Toma Bombadila, hlavně ve smyslu jeho výstřednosti. No je to pravda. Když se nad tím zamyslím, skutečně je to postava s velkým otazníkem. Je snad více mysteriózní než všechny ostatní. Až se musím zasmát tomu, že mi to připomíná jisté náhodné lokace z Fallouta 2. Něco vytrženého od někud jinud a – přeberte si to. Co mě ještě na mnoha místech zarazilo bylo, že si čtenáři často stěžovali na nedostatek napětí, akce, sáhodlouhé popisy apod. Těžko se k tomu nějak vyjádřit. V LOTR jde především o myšlenku než o akci a v neposlední řadě o pomocnou ruku k maximálnímu rozvoji vlastní představivosti. A Tolkien nám to usnadnil tím, že celý opus sepsal v HD rozlišení.

Adhara
20.12.2017

Prekvapuje ma, že ide o najlepšie hodnotenú knihu sa serveri. Pre mňa nie je najlepšia ani v rámci Tolkiena, ktorý pre mňa nie je najlepším autorom. Atmosféru, prepracovanosť a uveriteľnosť, to on vie. Jeho knihám však chýba iskra, akcia, napätie.

Z trilógie Pán prsteňov si najviac cením prvý diel, ktorý som prečítala niekoľkokrát. Návrat kráľa iba raz. Mordor bol vykreslený pekne temne, ale... dej mal už vyššie spomínané nedostatky.

Chesterton
18.12.2017

Poslouchám teď audio Hru o trůny, v komentářích na Databázi se dá potkat se srovnáním s Tolkienem:(( Ani náhodou!!! Noblesa, moudrost, elegance a hlavně totální promyšlenost a propracovanost postav, děje i mapy Středozemě je fenomenální a nesrovnatelná. A zejména žádné odporně barvité násilí. Boj dobra a zla rozhodně, ale násilí a totálně přebytečný sex až perverze je u mistra Tolkiena nahrazen radostí, pravdivostí, nenásilnou smysluplností a přetékající laskavou fantazií.
Děkujeme za vás pane Tolkiene :))

cat5
24.11.2017

Mistrovské dílo. Není třeba cokoliv dodávat. Chtěla bych to číst pořád a pořád dokola. Kéž by tak na to byl čas. Pro mě se jedná o skutečnost. Ať si říká kdo chce, co chce. Je to natolik dokonalé, že si Tolkien prostě vymyslet nemohl.

Abynka
12.11.2017

Miluji tento knižní příběh a postavy, rozhodně bych si přála aby tenhle příběh dál pokračoval :)

DoomGuy
24.10.2017

Vypisovat kvality Návratu krále (a vlastně i celé trilogie) mi přijde zbytečné, stačí si přečíst komentáře zde na databázi. Takže jen stručně, pro mě je Návrat krále nejlepším dílem. S každým dalším přečtením najdu něco, co jsem minule přešel. Tím se může chlubit opravdu málokterá kniha.

konicekbily
22.10.2017

Fantastická literatura kvalitního formátu! Kdo se prokouše až sem, bude náležitě odměněn!

MOu598
12.10.2017

Jak jsem se o vás bála.

GentlyLad
11.10.2017

Nejlepší knihy, které jsem kdy četl, pravděpodobně už nikdy v životě ani nenarazím na lepší. Můj nejoblíbenější díl je právě návrat krále.

readah
05.10.2017

Nejlepší kniha z výborné trilogie. Tolkien byl génius.

jani.ruzicko
20.09.2017

Pro mě srdcovka, co neomrzí... nesmrtelné *=))

doktorking
16.09.2017

Na fantasy sem nikdy moc nebyl a když už baví mě víc to zfilmované než na stránkách knih.Každopádně představivost pana Tolkiena patri k tomu lepsimu z tohoto zanru...Ale nejlepsi kniha zde na databazi?Pro me ani nahodou cisty prumer.

Dadly
23.08.2017