Návrat krále

kniha od:

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 4.8 6908

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Return of the King , 1955


více info...

Komentáře (398)

Komentáře 398 Recenze 2

Patrik02
Patrik02
16.10.2023 5 z 5

(SPOILER) A příběh končí. Návrat krále, třetí díl vyjímečné trilogie Pán prstenů, je ten akcí nejnabitější. Příběhy některých postav končí, životy jiných dál plynou mimo stránky knih. I tento díl je, stejně jako předchozí, neuvěřitelně čtivý, vyprávěn krásným originálním jazykem pana Tolkiena, který se tímto veledílem stal etalonem světové fantastiky. Oproti filmovému zpracování je příběh opět mnohem bohatší a velmi mne potěšily zejména poslední části knihy o návratu hobitů do Kraje, které není zdaleka tak "růžové" jak popisovala filmová verze.

jjanca
jjanca
30.08.2023 4 z 5

Audiokniha: Slušné zakončenie celej trilógie. Druhá časť zostáva pre mňa najlepšou, ale táto jej slušne konkuruje. Príbeh bol skvelo vykreslený, bitky napínavé a ja si konečne môžem pozrieť filmy.


xulij01
xulij01
19.08.2023 5 z 5

Třetí díl má největší spád, děj krásně odsýpá a příběh se uzavírá. Přišlo mi, že tento díl čtenáře nejvíce vtáhne do děje, asi bude dané tím, že lyrické popisy prostředí jsou upozaděny. Tolkienovo dílo je unikátní v tom, že vytvořil celý propracovaný svět, který má vlastní mytologii, jazyky, pověsti a historii. Vznikl takový malý vesmír, který okouzluje čtenáře již desítky let.

Knišíl
Knišíl
31.07.2023 5 z 5

Návrat krále je završení nezapomenutelného příběhu, který se ze světa fantazie nezadržitelně prodral do světa našeho, protože konat dobro a čelit zlu, to určitě není ryze fantaskní věc. Blízkost osudů Froda a Sama, Aragorna a Arwen, Legolase a Gimliho, Pipina a Denethora, Smíška a Théodena, Gandalfa a Sarumana a dalších, osudům našim, je něco, co dělá tyto příběhy ze Středozemě nesmrtelné. Co je to skutečná láska, přátelství, oddanost, obětavost, co jsou to životní paradoxy, kdy se nepravděpodobné události sejdou, a najednou víte, že vše má přeci jenom svůj účel a plán, i přes zdánlivé tajemství. Život, to je tajemství, jež dobré knihy aspoň částečně dokážou rozluštit. Takové knihy dokáží nakrátko protknout špičkou jehly látku, jenž zahaluje a svádí, zakrývá a vyzývá k poodhalení naše každodenní skutečnosti. Co náš učí Tolkien skrze své hobity je, že i ten nejmenší se nemá bát, vyrazit na dobrodružství zvané život. Jako každé dobrodružství nás čekají skřeti, draci a Temní páni, ale také setkání s elfy, krásnými koňmi a skutečnými přáteli. Dobrodružství, na jehož počátku se možná děsíme toho, co přijde, co nás čeká, a jak daleká, předaleká je cesta k cíli, ale na jehož konci se můžeme obejmout a říci si, že jsme to zvládli, že přes všechno úskalí, utrpení a ztráty, to byla cesta, která stála za to vykonat. Odplouvat z Šedých přístavů pak můžeme s úsměvem na srdci, i přes to, že v očích budeme mít slzy, ale...

"Neříkám neplačte, protože ne všechny slzy jsou ke škodě." (Gandalf, s. 339)


"Kde vůle neschází, cesta se nachází, říká se u nás, ..." (Éowyn, s. 79)

"Pamatujte, že zrádce může někdy zradit i sebe samého a vykonat dobro, které nezamýšlel. Občas se to stát může. Dobrou noc!" (Gandalf, s. 92)

"Nemůžu nést Prsten za vás, ale můžu ho nést i s váma." (Samvěd, s. 235)

Kimi_Jenkins
Kimi_Jenkins
18.07.2023 5 z 5

Je to asi můj nejvíc nejoblíbenější díl pána prstenů. Přes celou ságu jsem se snažila překousat téměř čtyři roky (dávala jsem si přestávky atd.) Zrovna tenhle díl jsem ale zhtla najednou ve dvou týdnech . Opravdu se mi líbí to, že se nakonci můžete naučil elfsky a např. si přečíst jak se setkali Aragorn a Arvén. Na 100% doporučuji!!!

Kores22
Kores22
19.06.2023 5 z 5

Jo, naprosto nádherný zakončení celého příběhu. Úplně jsem to hltal, užíval a brečel na konci. Můj Miláááášššekk!!!!!!

Laf
Laf
30.04.2023 4 z 5

Pěkný závěr příběhu o tom, kdo nesl prsten. Bitvy byly napínavé, jenom jsem čekala, že Sauron toho předvede víc, ale co už. I tak se mi to líbilo a celá trilogie byla pěkně ukončena.

Terezka17
Terezka17
16.04.2023 5 z 5

Po pro mě útrpném druhém díle je Návrat krále třešničkou na dortu. Hltala jsem každé slovo a bezpochyby se jedná o nejpovedenější díl trilogie.

Adam84
Adam84
14.04.2023 4 z 5

Prst a mapa, trochu času a jen číst. U Tolkiena člověk opravdu nepotřebuje mnoho, aby si dokázal představit velký fantasy svět a totálně se do něj ponořil. A pokud někdo i tak potřebuje mnoho, pak je tu spousta dodatků a Silmarillion...

luutha
luutha
07.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Došli jsme do samého konce, poslání bylo vykonáno a Ten prsten byl zničen. Nebýt kamarádíška přítelíška Gluma, Frodo by s prstenem nejspíš utekl. Po zničení se Sam a jeho pán Frodo vrátili jako páni a byli taky tak právem opěvováni.
Nechyběla ani závěrečná slova o velkolepém přátelství elfa Legolase a trpaslíka Gimliho. Gimli se skutečně znovu podíval do Třpytivých jeskyní a s Legolasem se vydali i do mystického lesa Fangorn. Kámoši to byli jak hrom, že i jezdili na jednom koni. Z celé knihy mi tihle dva budou asi scházet nejvíc.

Pogy
Pogy
27.03.2023 5 z 5

Třešnička na dortu celé trilogie :-).
Kniha je samozřejmě jiná než film. Oboje mám ráda a snažím se je nesrovnávat, ale Froda a Faramira mám prostě v knize daleko raději. Frodo není takový "psychouš" a Faramir je prostě megaklaďák :)

Mona-Lisa
Mona-Lisa
22.03.2023 5 z 5

Pompézní. Velkolepé. Podrobné. Rozvětvené. Přesně to jsem očekávala a to vše mi zakončení velkolepé fantasy ságy nabídlo.
I když je nejhůř, může se všechno obrátit k dobrému. A to dobré má pak úplně jiné grády, když máš s postavama tak pevný vztah.
Měla jsem strach, že mi některé odbočky srazí náboj zakončovacího dílu, ale nestalo se tak.
Přiznávám, že jsem někdy byla zmatena, kde a s kým se někteří členů našeho Společenstva nachází, ale to je u mě běžný stav.
Ani v nejdivočejších snech jsem nevěřila, ze si někoho z postav mužů zamilovat víc, ale je to tak. Gandalf se svými replikami a konáním je legenda. Aragorn mě vyvážeností skromnosti a autority dostával do kolen. Odvaha a věrnost u takového zdánlivě nevýrazného národa jako hobiti  je překvapivá a zároveň tak krásně samozřejmá. A jak jim Aragorn a velitelé v závěru vzdávají holt nejde se ubránit dojetí, když na člověka plnou vahou dopadne jakou ušli cestu od prvního setkání.
V těchto chvílích ti nějak dojde, že ta kniha nestojí na velkých bitvách a činech ale právě na tom přátelství a drtivosti případných ztrát.
A z těch chvil a atmosféry zkrátka poznáš, že Tolkien zažil boj a válku, zažil ztrátu přátel a zná hodnotu života.
Já jsem na sebe tak pyšná, že jsem se k té slavné sérii dokopala. Že jsem došla až k hoře osudu za doprovodu hlasu Aleše Procházky.
Konečně můžu srovnávat předlohu a filmové zpracování Jacksona. Obojí je velkolepé a plným právem si zaslouží věrnou fanouškovskou základnu.

alef
alef
21.02.2023 5 z 5

Až na samém hořkém konci … poslání bylo vykonáno, a teď je po všem. … „Jsem rád, že jsi tu se mnou. Tady na konci všeho, Same.“

Z největší beznaděje, vrátil se Gandalf, aby pomohl Společenstvu prstenu v nouzi největší.
Frodo svůj závazek splnil.
A Aragorn tak dokončil svou hrdinskou cestu.
Svět prastarých vzorců chování, založených na cti, oddanosti, odvaze, soucitu, přátelství, ale taky bázni a utrpení, našel svého krále … nastala éra člověka …

„The heart of man is not compound of lies,
but draws some wisdom from the only Wise,
and still recalls him.
Though now long estranged,
man is not wholly lost nor wholly changed.
Disgraced he may be, yet is not dethroned,
and keeps the rags of lordship one he owned, …“

/Mythopoeia – báseň J.R.R. Tolkiena adresovaná S. Lewisovi/

Pan Tolkien stvořil monumentální mýtus – a o mýtech říká, že jsou pravdivé, není v nich lež, jsou totiž stvořeny z toho, co už vytvořeno bylo, z lidské zkušenosti z reálného světa … tak proto je v nich skrytá pravda … o světě … o člověku …

Set123
Set123
20.02.2023

Po všech těch letech, kdy jsem myslel na tyto knihy a pro jejich rozsah jsem nenacházel čas se k nim vrátit, uplynul jejich děj před mýma očima jako voda. Tři dny na druhou a třetí knihu dohromady. A radost ze skvělého zážitku.

I pro tuto knihu, dokonce více než pro knihu předešlou, platí stejný nešvar. Dělba děje do dvou knih podle aktérů a příběhu v nich se odehrávajících. I zde to shledávám čtenářsky nepříjemným, autorovi se navíc, v jinak kompozičně bravurním textu, nepodařilo tento koncept udržet. Obzvláště poslední kniha, ač se po většinu času soustředí na hobity, odskakuje tu tam, tu onam, jednota fokalizace nebyla dodržena. Nejstrašlivější okamžik nastal, když musel vypravěč v závorce připomenout, co zrovna v tu dobu dělal Frodo.

Jinak se však jedná o mistrovský kus, famózní, dojímavý, krásný. Obsahuje neuvěřitelně nádherné promluvy vypravěče zamýšlejícího se nad původem nazghula, původu Úst Sauronových, vhledů do myšlenek těch, do jejichž myšlenek bychom se dostat nechtěli, dialogů, monologů, nadále skvělých proslovů. Scén doslova velkolepých, při kterých se člověku po těle přežene mráz. A konec, kterým není rovno. Autor musel ukončit monumentální záznam dlouhé a složité historie. Nepřekvapí proto, že kniha končí takřka sto stran. Drobné dílčí děje, které však celý monument tvarují, nachází svůj konec. A když je vše vyřešeno, ti, kteří se měli pochovat jsou pochováni, ti kteří měli vstoupit do manželského svazku do něj vstoupili, ti kteří měli dojít návratu klidu a míru se k nim navrátili. Kraj je vyčištěn, srdce jsou klidná a panuje radost. A čeká moře.
Snad nemám co více knize říci. Jen tak málo, nebo nedobrat se konce…

georginaa
georginaa
09.02.2023 4 z 5

Tak dolouskán třetí díl a jsem ráda že to mám za sebou. Trilogie byla pěkná i když pro mě náročná. Musela jsem číst s přestávkami, jinak jiné knihy čtu tak dva dny, tady ty knihy skoro 14 dní.

ArkAngel
ArkAngel
07.02.2023 4 z 5

Vyvrcholení příběhu Jednoho prstenu je opět rozděleno na dvě knihy, kdy první opět vypráví o zbytku Společenstva a druhá o Frodovi se Samem, kdy nakonec sledujeme i další příběhy z pohledu kupříkladu Faramira a Eowyn. Po dlouhé době tak bylo příjemné osvěžit si i kapitoly z "epilogu", které do filmu zadaptovány nebyly, ať už je to návrat domů nebo boje v Kraji. Dodatky pak ukazují komplexitu Tolkienova světa, kdy zde máme de facto povídky rozšiřující některé události a dále pak rodokmeny, letopočty nebo dlouhé pasáže o písmu, jazyku a výslovnosti, kde se ukazuje Tolkienova znalost lingvistiky. Škoda, že podobě ztvárněných světů není více.

Hor89
Hor89
03.02.2023 5 z 5

Návrat krále jsem četl minimálně šestkrát (v různých vydáních) a stále se k němu rád vracím. Doma mám jak prastaré vydání z Mladé Fronty (1993) tak ilustrované vydání od Arga se skvělými ilustracemi Alana Lee. Příběh je úžasně napsaný a děj rychle ubíhá k dvojímu konci. Svět Středozemě je až neuvěřitelně propracovaný, což dokazují dodatky na konci knihy. Moje nejoblíbenější části knihy jsou obléhání Minas Tirith, cesta Froda a Sama k Orodruině a oba závěry.

Majto
Majto
25.01.2023 3 z 5

Maratón v Stredozemi skončil. Po dočítaní samotného príbehu som mal dojmy ešte pomerne pozitívne, hoci nedosiahli úrovne ako pri predošlých dvoch knihách. Čo mi zrazilo hodnotenie boli mnohými vychvaľované dodatky. Chápal som ešte zopár tých, čo súviseli priamo s dejom, no väčšinu dodatkov bych dal radšej do knihy zvlášť. Na mňa pôsobili nadbytočne a čítal som ich len preto, že knihy vždy čítam až do konca (čo pri opakovanom čítaní o niekoľko rokov v tomto prípade asi poruším).

kalinkacz
kalinkacz
26.12.2022 4 z 5

Můj velký rest hotov!
Konečně mám za sebou celou trilogii Pána prstenů, kterou si myslím, že by si společně s Hobitem měl přečíst snad každý čtenář. Tahle fantasy klasika nikdy nezestárne!
Za sebe musím moc doporučit audioknihy, které mě moc bavily jak díky hlasu Aleše Procházky, tak například díky hudebním předělům - prostě super.

sabina5156
sabina5156
19.12.2022 5 z 5

Nejlepší část trilogie. Je to především mým sklonem k sentimentu a k "epickým" událostem, které Tolkien popisuje s takovým jemnocitem, že by mu mohl vypravěčský talent v tomto díle závidět i Charles Dickens. Při čtení téhle knihy se ze mě stalo malé dítě, které sledovalo skrze stránky knihy nevídané dobrodružství a boj dobra proti zlu. Strach, který mne obklopoval při pomyšlení na neviditelnou sílu v podobě Oka Sauronova hlídajícího Horu Osudu. Podlý Saruman a jeho ambice v míšení druhů. A samozřejmě, jezero plné bledých tváří a temná obloha, na které jen zřídka můžeme spatřit život. A je to skutečně život? Odporný řev těch nejkrutějších stvoření a na jejich hřebu Nazgûlové. Kdo něco takového vymyslí? Jen ten, kdo má tak bohatý vnitřní svět, že ten náš nepotřebuje.

TBRbezkonce
TBRbezkonce
13.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla jízda! Propracované do posledního detailu a přitom napínavé! Tak napínavé, že jsem tuhle čtyřistastránkovou bichli přečetla za dva dny. Osudy hlavních hrdinů jsou zahaleny tajemstvím a i když víte, že dobro nakonec vyhraje (přece je to jenom už notoricky známá série) koušete si do poslední chvíle prsty, jak to asi dopadne. Po dočtení téhle knihy jsem se stala obrovským fanouškem a znalcem LOTRu a celé Středozemě a já si jenom říkám, proč těch románů nenapsal víc! Tolkien je prostě láska na celý život.

archandelka
archandelka
15.11.2022 5 z 5

Třetí díl byl přesně to, co jsem celou dobu čekala - dostatečně akční, dostatečně sentimentální, dostatečně napínavý. Velmi jsem ocenila, že se kniha přece jenom aspoň trochu odklonila od filmu a zároveň jsem si velmi užila i všechny dodatky, které mi znovu ukazují, jak neskutečně je Tolkienův svět propracovaný do posledního detailu. Zároveň bylo super, že se dodatky věnovaly i dalšímu osudu postav.
Nicméně podobně jako ve filmu, i v knize jsou pro mě finální osudy hlavních hrdinů záhadou, těšila jsem se velmi, že to bude více vysvětleno, ale není. No doufám, že to Tolkien dostatečně rozvedl v nějaké jiné knize. Určitě se do jeho světa ještě vrátím.

Čmeláček
Čmeláček
02.11.2022 5 z 5

Od posledního dílu jsem se už skoro nedokázal odtrhnout, četl jsem v každé volné minutě, protože se to fakt jinak nedalo. Naštěstí mám tento týden volno, tak se to dalo :). Celou tuhle trilogii doporučuji a dávám zasloužených pět stars!

AnnKo
AnnKo
29.08.2022 5 z 5

Splněn velký knižní rest Hobita a trilogie Pána prstenů. A říkám si - jak jsem to doteď mohla nečíst a přicházet o tento svět? Úchvatná mistrovská série a její zakončení prostě grandiózní. Na řadě je Silmarillion. :-)

Dominika76
Dominika76
19.08.2022 5 z 5

Kniha dočítaná a som plná emócií. Musím povedať, že druhá polovica knihy Dve veže mi trochu pokazila chuť, no táto kniha to oveľa zlepšila. Tak krásne napísané a premyslené príbehy a postavy je niečo, čo čitateľa chytí za srdce. Z knihy si odnášam nádej a vedomie o tom, že každý sa musí snažiť v rámci svojich možností a veriť, že ľuďom po sebe zanechá lepší svet. Ďalej z knihy čerpám nádej, že sa podobne ako Faramir vyrovnám s osudom, pričom zároveň budem dúfať v to najlepšie. Dodatky ku knihe sú super, pri príbehu o Aragornovi a Arwen mi dokonca vyšla aj slza.

"Možno nám ostáva iba zopár dní, kým padne na nás svet tma, a ak príde, dúfam, že jej budem čeliť vyrovane." - Faramir

uzivatel9146
uzivatel9146
09.08.2022 5 z 5

Tohle je epos. Každý jsi projde peklem a tuhle knihu prostě člověk hltá, zde se fanoušek filmu dočká zakončení které ve filmu vůbec nebylo. Takže je tu i hodně materiálu co Jackson do filmu nedostal. Kniha je ukončena detailním popisem ras , popisků elfů ,apod... všichni přečíst

Sauron
Sauron
22.07.2022 5 z 5

Nejlepší díl té nejúžasnější trilogie která kdy byla a bude. Neříkám ,,kterou jsem kdy četl" protože lepší už udělat NEJDE. Uznávám že když jsem to četl poprvé, tak mi přišlo že to lidi přehání, ale na to abyste pochopili knihu tohohle typu musíte mít trochu času. Mě to trvalo dva roky.
Ale rozhodl jsem se připomenout že Tolkien byl křesťan a spoustu z toho do té knihy vložil. Zamyslete se nad tou knihou, a najdete pravdu.

Jara.v
Jara.v
21.07.2022 5 z 5

Úchvatné zakončení série. Tolkien píše tak úchvatně a přesvědčivě, že není problém si myslet, že je součást opravdové lidské historie. Krásná ukázka hrdinství, dobrosrdečnosti a dalších krásných vlastností, které už se dnes jen těžko hledají. Částečně poslechnuto jako audio s úchvatný Alešem Procházkou v nezkrácené verzi. Skvělá práce s hlasem.

maminaOlina
maminaOlina
22.06.2022 4 z 5

Nečtenáři říkají, ty knížky jsou tak tlusté, to bych nepřečetl. Tolkien píše krásně hlavně bych řekla pro kluky a nechybí tam přátelství, zrada, slušnost a ctižádost. Krásné zakončení trilogie.

HollyUndead
HollyUndead
08.06.2022 5 z 5

Pán prstenů: Návrat krále - grandiózní zakončení skvostné literární trilogie napsané fenomenálním spisovatelem. Víc k tomu netřeba uvádět ...