Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.75677
Série:

Pán prstenů (1.)

Originální název:

The Fellowship of the Ring (1954)

Žánr:
Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (436)

Přidat komentář
Monnyska
včera

K této klasice nejde snad ani nic napsat. Je to pozoruhodné dílo, které nedokážu dost dobře zkritizovat, na to tu musí být někdo jiný. Jako čtenářovi, který o této sérii slyšel a četl mnohé, a přešlo se ke Společenstvu prstenu dostal až teď, je to velice nadčasové, čisté i nečisté dílo, které se snaží Vám otevřít oči. Středozem je neskutečně krásné místo, které by navštívil snad každý, popisy této krajiny jsou pozoruhodné... I když je kniha trochu delší a od začátku se moc neděje, stejně Vám to nedá a snažíte se pokračovat s Frodem na jeho cestě s důležitým posláním, abyste došli poznání. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalšího dílu..

Sisssi
předevčírem

I napodruhé příjemné, oddechové čtení, a ačkoli určité nesrovnalosti při bližším poznání vyplavou na povrch, stejně se jedná o to lepší z fantasy literatury, Hra o trůny tomu nesahá ani po kotníky.

Pravda.Shin
15. července

Tak tohle jsem ani nedokázal přečíst. Asi 20x jsem usnul, než jsem se dostal do poloviny. Aby půlka knihy byl jen opis krajiny a toho jak jedí, je na mě fakt moc.

mario.nette
08. července

Za me nejlepsi fantasy ❤️

juni
06. července

Miluju fantasy knížky a hlavně Středozem. Viděla jsem všechny díly jako film. Moc se mi líbil Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pán prstenů je taky skvělý. Měl by jí přečíst každý, kdo je závislý na fantasy, jako já.

slawa.cap
04. července

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z celkového pohledu neuvěřitelně komplexní, co se týče jednotlivých dílů podle mě asi nejlepší díl série, takový roadtrip Středozemí. Ze začátku příjemný a bezstarostný, průběžně gradující napětí, v půli nervy drásající a bohužel ke konci poměrně unylý. Ve srovnání s Hobitem mi chybí nadšení z příběhu.

B-artX
21. června

Především na Společenstvu Prstenu musím pochválit, ne to je slabé slovo, vyzdvihnout úžasnou atmosféru tohoto díla- temnou okolo Nepřítele a nebezpečí z východu, úsměvnou okolo hobitů a začátku knihy a smutnou okolo odchodu Elfů. Ta je naprosto jedinečná. Krásný je také Tolkienův styl psaní, který mě velmi bavil a já se rozplýval nad nejednou uměleckou pasáží knihy.
Příběhově z knihy tolik nadšený nejsem, v tom my filmová adaptace knihy přijde lepší. Zvláště tomu pomáhá fakt, že první půlka knížky byla pro mě trošku nezajímavá, alespoň když jí porovnám s druhou polovinou knihy, která tu první mnohonásobně překonává. Od Roklinky děj jede a velmi baví, Caradhras, Morie, Lothlórien a Anduina jsou prostě úžasné a napínavé části. Naopak než se Frodo dostane z Kraje, tak to trvá až moc dlouho a já se ke knize musel trošku nutit.
Když to vezmu z celkového hlediska, je kniha geniální a nadčasová, ale ta první půlka jí velmi stahuje dolů, což je obrovská škoda. Dávám 84%- 4*. Doporučuji.

potoo
20. června

Dílo tak převeliké, že neodvážím se svou maličkostí ani soudu o něm vysloviti a jen dokola klaním se.

D_yabel
16. června

Nezapomenutelná. Doslova. Žádná jiná kniha (kromě Dvou věží a Návratu krále, samozřejmě) se mi i po letech nevrací tak často a tak silně jako Tolkienovo mistrovské dílo.

Babsie
08. června

Krásná, kouzelná, dobrodužná kniha s nezapomenutelnými hrdiny. Těším se na další díly.

GilGalad
31. května

J.R.R. Tolkien byl a vždy bude jen jeden. Vždy jsem si přál být součástí jeho světa - prostě se jednoho dne vzbudit ve Středozemi a prožít tam třeba i jen obyčejný život, ale se vším, co k tomuto kouzelnému světu patří. Dlouho jsem přemýšlel čím to je, že žádné jiné fantasy v sobě nemá to, co Tolkienův Pán prstenů. Je to nejspíše čistotou onoho místa (žádná prostituce, žádné vulgarismy, žádné naturalismy) a jeho hrdiny s jasně danými hodnotami a určitou vznešeností. Tolkien napsal příběh ze starých časů a vložil do něj to nejlepší z našeho vlastního světa. Zlo je zde vyjádřeno spíše spirituálně jako něco v pozadí, co se snaží dostat na povrch a převzít moc. Zde jsou reminiscence na biblický boj dobra se zlem. Melkor, Morgoth, Sauron...podovodník, padlý...něco to připomíná. Základní konflikt dobro vs. zlo je zde naprosto zásadní. I u postav nejasně ukotvených (např. Boromir syn Denethorův) je nakonec vždy jasně definovatelné a uchopitelné jejich rozhodování, popř. jejich vývoj ve vztahu k základním hodnotám. Pán prstenů je cesta malého člověka/hobita s čistým srdcem a pevnou vůlí - ani krásného, ani svalnatého, ani hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi - který dokáže změnit svět. V našem světe to nechodí v takto velkém měřítku, ale člověk s čistým srdcem a odvahou může věci měnit k lepšímu. I když to zní trochu jednoduše, Tolkien dokázal svou genialitou vytvořit hlubokou plastickou říši se svými vlastními dějinami, se svojí mytologií. Každý kámen u cesty má svůj příběh a svůj skrytý význam. Problematické jsou v tomto případě filmy - mohlo to dopadnout hůře, ale zobrazují z knih v barvách digi efektů mnoho - jen ne to neuchopitelné a čarovné, co jsem se snažil popsat výše.

Placi
29. května

Tento klenot všech klenotů veškeré světové fantasy literatury a patrně i literatury vůbec se nedá hodnotit jinak, než s nejhlubší poklonou Panu Tolkienovi (ano, Panu s velký P). Neříkám, že napsat kvalitní knihu ze světa fantasy je něco jednoduchého a že to dovede každý druhý. To, co dokázal Tolkien, je však něco, co je za hranicemi mého chápání. Tento génius stvořil celý svět, historii tohoto světa s přihlédnutím k celé řadě národů a ras, dokonce kompletně stvořil i mytologii Středozemě, ale co si zaslouží největší poklonu je to, že dokázal zkonstruovat i specifické jazyky a písmo daných ras a národů. Tolkienovi se povedlo zažehnout ve čtenářích pocit, že Středozem je skutečné místo, které skutečně existovalo.

Atmosféra příběhu je naprosto úžasná. Okamžitě na začátku si zamilujete Hobity a celý Kraj. Správný příběh si žádá odvahu, přátelství, obětování a boj proti vyššímu zlu. To vše Společenstvo prstenu má. Kdo viděl filmy dříve než četl knihy jako třeba já, měl by si knihy rozhodně přečíst. Filmy, i když jsou pro mě posvátnou záležitostí, a na kterých jsem vyrůstal, neobsahují z pochopitelných důvodů vše, co nabízí kniha.

Zkrátka:

Jeden Tolkien vládne všem.

Rawen616
25. května

Tady je opět asi komentář zbytečný. Jedna z největších klasik fantasy žánru se skvěle promyšleným světem má jen jedinou malou chybu a tou je poměrně nudná první polovina(přesně pochopíte, proč to filmaři jak hrané tak i animované verze ignorovali). Ale od setkání s Aragornem už to má tu správnou atmosféru a děj má spád, který malinko zbrzdí jen rada u Elronda a zastávka u Galadriel:-)

hvězdo.kupa
10. května

Ve čtení fantasy nejsem tak úplně zběhlá, a tak ze startu prosím o prominutí, že mé hodnocení není vyšší.
Chyběl mi ten spád událostí, neustávající napětí. Oproti filmu, který byl doslova nabitý emocemi a peripetiemi přátelství, v knize převládají části popisující jak moc svítilo slunce a kterým směrem vlála tráva.
Když už se mi z něčeho zatajil dech, o větu dál jsem mohla s klidem vydechnout, protože se žádné vzrůšo nekonalo. Přiznám se, že "zhltla" jsem doopravdy až posledních deset stránek, když se společenstvo rozpadalo, jinak jsem knížku louskala poctivě, ale pomalu.
Neznat filmovou trilogii, asi bych vůbec nevěděla, která bije. Ale vzhledem k mým sympatiím k Pánovi prstenů se pustím i do dalších dílů a budu doufat, že jejich putování nabere trochu rychlejší spád. :)
A jen tak na okraj: zjištění, že moje oblíbená scéna, kdy se dává společenstvo dohromady (Já budu tvůj meč! Já tvůj luk! A já tvoje sekera!), je jenom ve filmu, bylo pro mě lehkým zklamáním :D

Nireale
08. května

Co říct? Tolkienovo dílo je moje láska od mých sedmi let až doteď...

Alvari
03. května

Je jasné, že mnoho čtenářů bude knížky srovnávat s filmovými verzemi. Když bych měl tedy zhodnotit Společenstvo prstenu, je to knížka, jejíž děj se rozjíždí celkem pomalu, ale Tolkien si ho psal tak, jak chtěl a čtenářům sděloval mnohá fakta a zajímavosti o svém krásném světě, který stvořil. Přesto si ovšem nemyslím, že pomalý rozjezd, ani ne tak svižný způsob vyprávění tady nefunguje. Právě naopak, příběhu to svědčí a komu se to nelíbí, ať si klobouk políbí.

Frodo007
28. dubna

Společenstvo Prstenu jsem si zamilovala! Na začátku Tolkien rozebírá dějiny hobitů a kdože to vlastně hobit je. Občas jsem tyto pasáže přeskakovala, protože jsem se spíš těšila na skutečný příběh. Ale není na škodu si celou počáteční historii přečíst, dozvíte se tam i nějaké ty zajímavosti:-). Celkový děj je každopádně úžasně propracovaný a nic tam není jen tak, což se mi líbí. Doporučuji!!!

fifoj8786
26. dubna

Jsem, stejně jako velká část místních recenzentů, velikým fanouškem LOTR univesra, včetně her apod., ale ke knížce jsem se dostal až teď, především z důvodu nadstavu jiné kvalitní literatury. Popularita LOTR filmů knize velice ubírá, protože má člověk po té dekádě podobu charakterů a prostředí hodně zafixovanou. Nicméně pokusím-li se knihu hodnotit objektivně, první polovina je poměrně zdlouhavá, pominu-li encyklopedickou část na úplném začátku. Trochu jí chybí pasáže, kdy člověk téměř nedýchá a jede stránku za stránkou. Každopádně do druhé poloviny se dá již začíst daleko lépe a čtenáři se tak příjemně rozšíří povědomí o okolí Středozemě. Co však nelze knize a celé sérii zapřít, je masivní vliv, který měla na tvorbu fantasy tak, jak ho dnes známe a jak ho máme rádi.

MrPlankton
26. dubna

Jsem vasnivy fanousek filmu a tak jsem si rekl, ze dozral cas precist si i knihy. U knihy se dobre relaxovalo a muzete se dozvedet spousty hezkych a zajimavych detailu, ktere samozrejme filmy nemohly obsahnout. Kniha je vlastne takovym svazkem 2 knizek. Prvni je o poznani zdlouhavejsi, zameruje se hodne na popis knizniho prostredi a obsahuje hodne noveho oproti filmum. Pro nekoho se tato prvni cast muze zdat nudnejsi, ale druha je uz akcnejsi a odsypa lepe. Celkova kniha se mi libila a uz se tesim na dalsi dil.

=4 z 5=

EleanorJane
08. dubna

Nevím, jak knihu hodnotit. Filmy jsem viděla asi 8x takže,... No každopádně to nechci srovnávat. Když vezmu v úvahu, kdy byla kniha napsaná a jaký má v dnešní době ohlas, je to úžasné. Autor asi nepočítal s tím, že se z toho stane takový fenomén. No a teď zpět ke knize. Děj je trošku zbytečně zdlouhavý, ale není to tak hrozné. Jinak je opravdu skvělá.

Predator3313
30. března

Moje hodnocení knihy bude asi trochu ovlivněno tím, že jsem opravdu mega fanoušek filmů.
Celkově mě kniha bohužel zklamala. Děj se hrozně vleče. Na začátku, mě celkem bavila historie Kraje, ale pak se víc jak půl knihy prakticky nic neděje. Jsou zde velké popisy prostředí a podobně, ale děj aby člověk pohledal, většinou jsem se ke čtení dostal večer a po pár stránkách jsem zavíral, protože jsem neudržel oči otevřené. Prakticky za celou knihu se mi nestalo, že by mě kniha opravdu vtáhla do děje, možná v Morii ale i tam to za moc nestálo. O popisu bitev raději nebudu mluvit, to bohužel taky nezaujme.
Nejvíc mi ale vadilo, dle mého nevhodné chování postav, k jejich zkušenostem a charakteru. Ve chvíli, kdy se v nečekané bitvě, nebo děsivé situaci zachová odvážně jen hobit, který celý život neopustil Kraj, zatímco zkušení elfí/trpasličí válečník a nedejbože hraničář nedělají nic, a musí na ně Gandal křičet, aby se něco dělo... v tu chvíli mě kniha přestává bavit.
No abych to shrnul, jsem rád, že jsem knihu četl, ale opravdu nechápu, kde nabrala takové luxusní hodnocení. Věřím, že další díly budou lepší, za mě 2*, víc opravdu nemohu.

tabaluga
19. března

Knihu jsem přečetla již před deseti lety, musím říct, že je to krásný příběh plný nadprirozenych bytostí. Pro mne to má své kouzlo a vážně uvažuji o tom, že celou trilogii přečtu po těch letech znovu...

Polak
18. března

... skončil jsem po 100 stranách - asi se k tomu ale ještě vrátím. Michal

Set123
10. března

Jako nemálo z nás jsem i já nejdříve viděl filmovou verzi tohoto výtvoru a až po několika letech jsem si konečně pořídil a přečetl i knihu.
Rád bych zde umístil nějaké objektivní hodnocení, kde bych se snažil vyhledat všeliké vady na kráse tohoto díla, ale mám-li býti upřímný, i přes veškerou mou snahu jsem nebyl schopen žádnou chybu nalézt.
Kniha od prvního okamžiku nebyla napínavá, to je pravda, ale pouze pomalu a obezřetně nakusovala děj a to podle mne není vůbec špatné. Ano, někdy by si mohl stěžovat, že je děj pomalý a na začátku nezáživný, nebo snad dokonce nudný, já mám ovšem jiný názor. Ne každá kniha musí přetékat krutými řežbami a boji o moc, kde tečou potoky krve. Pán prstenů není druh fantasy, které se vás snaží ohromit brutalitou a silou svých bojovníků. Pán prstenů buduje silný děj, historii a boje proti obrovským armádám dává spíše za odměnu, nežli jako samozřejmost na každé páté stránce.
Společenstvo prstenu neobsahuje de facto žádné krvelačné boje. Tato kniha postupně buduje děj a odhaluje svůj pohádkový svět.
Svět obsahuje mnoho kouzelných bytostí a míst, doslova nasáklých magií a emocemi.
Co se týká dlouhých popisů: Netvrdím, že tam nejsou, ale snad nikdo si nemůže stěžovat, že by pan Tolkien psal stejně jako Victor Hugo. No a můj osobní názor na dlouhé popisy je v tomto případě rozhodně pozitivní, proč by někomu vadil popis něčeho nádherného od člověka, který to se slovy, archaismy a jazykem uměl tak dokonale jako filolog John Ronald Reuel Tolkien?
Pokud se někdo snaží tvrdit takové věci, jako to, že počítačová grafika dokáže v dnešní době vytvořit mnohem hezčí světy, musím říct ano, to samozřejmě dokáže. Ale jenom málo brilantních autorů bylo schopno vytvořit svět s tak bohatou historií a atmosférou. Jediní, kdo mne napadají, jsou pan Martin a Sapkowski a ani jeden z nich, dovoluji si tvrdit, nevytvořil tak bohatou historii ke svému světu jako pan Tolkien.
Co se týká obálky a ilustrací, považuji za zcela zbytečné je tu řešit, jelikož existuje několik různých vydání a každé vypadá úplně jinak.
K filmovému zpracování povím jenom tolik, že je neskutečná škoda to, jakým způsobem vynechali postavy jako je Tom Bombadil a mnohých dalších.
Nyní ke konci svého hodnocení musím uznat, že by se dalo říci, že jsem zde až přehnaně hájil pana Tolkiena a hodnotil jsem spíše celé jeho dílo, nežli pouze Společenstvo prstenu, ale dle mého názoru nelze děj prvního dílu trilogie plně pochopit bez toho aby, jste si přečetli alespoň ještě nadcházející dva díly, Hobita a Silmarilion.
Mé rozhodnutí je jasné. Za krásně jazykové, popisné a vyprávěcí prvky knihy dávám 5 hvězd a zdá se mi to málo. (Třeba, že připouštím, že tento díl by se dal z trilogie považovat za nejméně zábavný.)

Mruskulka
09. března

Konečně jsem si přečetla tuto knihu. Zkoušela jsem to již několikrát, ale nebyla jsem na ni zralá, nebavila mě, ztrácela jsem se, těžko se mi četla. Nyní jsem šťastná, že jsem do ní "dospěla" a tenhle krásný příběh přečetla

Miro.slav
08. března

Táto kniha snáď ani nepotrebuje komentár. Pre milovníkov fantasy povinnosť. Pre ostatných záleží od vkusu. Tolkien týmto svojim dielom naštartoval zrod toho, čo dnes tvorí gigantický žáner. Bez neho je otázne či by vôbec vznikol napr. svet Warhammer alebo boom Hry o tróny. "Pán prsteňov" možno oproti dnešnej fantasy tvorbe vyznieva menej akčne, menej brutálne, menej dneškovo. Možno práve pre túto svoju idealistickosť je klasikou svetovej literatúry. Česť J. R. R. Tolkienovi. Odporúčam.

Figallka
07. března

Jsou to mé nejoblíbenější knihy díky tomu, jak se zde prolínají různé rasy a celkově ten smyšlený příběh je pro mě neuvěřitelný a fantastický. Je to pro mě citová vazba a samozřejmě nikomu tuto knihu nevnucuji, ale mě to přirostlo k srdci a vřele doporučuji k přečtení celé trilogie. Myslím si, že pro milovníky přírody a fantasy je tato kniha jedna ze základních k přečtení + Hobit! Díky zpracování filmu Pán Prstenu je můj životní sen se podívat na Nový Zéland kde se tento film natáčel.

CharlesWard
26. února

Připadalo mi, že se autor pokouší zkombinovat různé styly. První třtinu knihy otravně nudně popisný a po zbývající dvě třetiny už přidá i něco ze zajímavé historie a sem tam má kniha i děj. Někdo tu psal, že druhý a třetí díl už jsou dějově bohatší a já jen doufám, že je to pravda!

Nomia
25. února

Já vlastně ani nedokážu objektivně hodnotit Pána prstenů. Je to kniha, která mě v pubertě opět dostala ke čtení. A nejen mě, stovky dalších jsou na tom stejně. Už tenhle fakt je naprosto neskutečný.
Miluji svět, který stvořil, ráda odpustím Tolkienovi i obrovskou popisnost, možná až příliš velkou pohádkovost i černobílé postavy. Dokázal vyskládat neskutečný svět, všechny oblasti Středozemě, rasy, to vše se stalo základním kamenem pro xxx dalších fatasy.
Jestli jsem od té doby četla nějaké zajímavější fantasy? Nepochybně ano, ale Pán prstenů je jen jeden. Říká se, že člověk nikdy nezapomíná na svou první holku. Takhle to mám já i s Pánem prstenů.

geimz
24. února

Množstvo fanúšikov LOTRa je odrastených len na filmoch. Ja nie som výnimkou. V čase, kedy vyšlo sfilmované Spoločenstvo prsteňa, som mal 8 rokov, a odvtedy som filmy videl nespočetnekrát. Aj vďaka tomu som sa knihám "vyhýbal", pretože som myslel, že by mi už nevedeli povedať o mnoho viac, než výborné adaptácie. V poslednej dobe som si však povedal, že ak sa považujem za fanúšika kníh obecne a neprečítam v živote ani jedného Pána prsteňov, niekde by bola chyba. Knižný Pán prsteňov je v mnohom podobný a zároveň rozličný, než film. Niektoré scény má takmer na vlas rovnaké vrátane dialógov a niektoré dobrodružstvá sú zase značne pozmenené (hlavne záver). Nemôžem si odpustiť istú kritiku, pretože tá kniha nie je dokonalá - putovanie naberá dych až príchodom Aragorna, preto viem pochopiť ľudí, ktorí knihu po 100 stranách odložia. ALE - a je to jedno veľké ale - svet, ktorý Tolkien vytvoril, so všetkými jeho postavami, horami, riekami a mestami, je jednou z najlepších knižných mytológií, aké boli kedy vytvorené. Z prvých stránok Spoločenstva na čitateľa dýcha žijúci svet s bohatou históriou a atmosféra je tak od začiatku neopísateľná, takže aj ten pomalší rozbeh je ľahko odpustiteľný. Pán prsteňov je kult a klasika právom, a jeho dopad na celý žáner fantasy je nespochybniteľný. Všetci fanúšikovia filmov, ktorí knihu ešte nečítali, by to mali napraviť tak, ako ja. Kniha je predsa len vždy bohatšia než film.