Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.75405

Pán prstenů (1.)

The Fellowship of the Ring (1954)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

Adhara
včera

Túto knihu som čítala už najmenej štyrikrát. Občas mi príde na chuť prečítať si ju znova, napriek tomu, že sa mi číta dosť ťažko. Má však úžasnú atmosféru, ktorá sa mi spája s jeseňou.

NinušFantasy

Moc hezká kniha. Tolkien je můj nejoblíbenější spisovatel. Těším se na pokračování.

Koza3

Když po sobě čtu komentář k Hobitovi, musím zkopírovat svůj pocit o spoilerech. Ilustrace nebo nadpisy kapitol Vám prostě dopředu řeknou, co se za pár stránek stane. To já nemám rád, spoilery, spoilery...pane Tolkiene, takhle ne! :-) Ale dobrá, promíjím.
Společenstvo prstenu je o putování Prstenu napříč Středozemí. Tečka, dál spoilerovat nebudu :-) Co doplním jsou mé pocity...nikdy bych neřekl, že se budu u knížky takhle bát či obávat se o zdraví hlavních protagonistů. Když po řece pluje kláda s očima a nikdo o ní neví, když se ze tmy natahují ruce s touhou škrtit...brrrr...no četl jsem to dlouho, ale stálo to za to. Moc se těším na další knihy, škoda, že už vím jak to dopadne, protože jsem před lety viděl filmy, ale těším se, až se na ně podívám znovu novou optikou...koukám, že život bez spoilerů je prostě utopie :-)

dulidu

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

luki3312

Podle mě brilantní, neskutečně promyšlený příběh. Neuvěřitelné, s jakým citem a smyslem pro detail byl autor schopný stvořit svět Středozemě. Naprosto mi učaroval a souhlasím s názorem, že od knihy se nedá jen tak odejít, a stejně tak souhlasím s tím, že to není oddechovka ke kafíčku k ukrácení nudy. Tady je totiž čtenář "donucen" plně vnímat celý děj, který mu ubíhá před očima.

Ale chápu i ty, kteří nenadšeně tvrdí, že je to plné popisů krajiny. Ano, je ho tam hodně, stejně jako poezie, ale ruku na srdce, kdo by byl schopný napsat poutavější a dechberoucnější "cestopis"?

Tím ovšem nechci tvrdit, že Pán prstenů je cestopisem, naopak je to opravdu veliké dílo, které si pozornost mu věnovanou stoprocentně zaslouží. Jenom chci poukázat na to, že na toto dílo opravdu musí být člověk dozrálý. Kdysi jsem se totiž pokoušela o přečtení, ale skončila jsem už u Mohylových duchů a i k těm jsem se musela "prokousat". Teď s odstupem let jsem knihu téměř nedokázala pustit z ruky. A už se se chystám plynule na druhý dílek. Neuvěřitelný literární zážitek.

Mathrael
31.12.2017

Jedna z mojich oblíbených knížek. Spisovatele si neskutečně vážím a svět Středozemě miluji. Nejenže jsem na tom vyrůstám, ale stále v tom žiji.
Příběh je fenomenální, od knížky vás nic neodtrhne. Stále vzpomínám, kdy jsem jezdil z konečné na konečnou tramvají a četl jsem si nerušeně právě Pána Prstenů.
Skvělá kniha

Paula1801
31.12.2017

Tuto úžasnou trilogii jsem poprvé četla když mi bylo cca 20 v době kdy byla zde poprvé vydána. Vždy jsem byla milovnicí fantasy žánru a těšila jsem se až se doma začtu do příběhu a ve své fantazii si vybuduji svět a postavy. Ovšem to co zde dokázal pan Tolkien bylo naprosto neuvěřitelné. Do detailů promyšlený svět a perfektně propracované charakteristiky jednotlivých postav. Podle mne Pán prstenů ještě hodně dlouho překonán nebude.

Radous
27.12.2017

Souhrnný komentář v třetím díle trilogie - Návrat Krále

Misaki
27.12.2017

Série Pána Prstenů se mi poprvé dostala do rukou v mých třinácti letech. V té době většina mých spolužáků doslova hltala Harryho Pottera a díky filmovému zpracování přičichli i k Tolkienovu dílu, jež mi doporučili. Přiznávám se, že jsem tenkrát vůbec nevěděl, co mám od této série čekat. Každopádně kdybych byť jen tušil, že se jedná o něco jako "cestopis" s fantasy tématikou, raději ty knihy ani neotevírám. :( Z duše nesnáším zdlouhavé popisy přírody a prostředí a série Pána Prstenů je toho bohužel plná. Dodnes si pamatuji, že tohle byly jediné knihy, jejichž obsah jsem do čtenářského deníku dokázal shrnout ve dvou větách. :( A nečetly se mi dobře ani když jsem jim dal druhou šanci ve svých dvaceti, kdy jsem v nich hledal onu údajně šokující paralelu s druhou světovou válkou, jež jsem tam stejně nenašel. :( Hlavní dějová linie je neuvěřitelně přímá a jednoduchá (dojít k sopce a hodit tam prsten). A kdybych měl být sarkastický, řeknu, že to bylo vlastně celé jen o chození. Však i stromy tam chodily! :D Ale abych nebyl k panu Tolkienovi nespravedlivý, jsem přesvědčen, ve své době se jednalo o krásnou pohádku, která dokázala lidi, jež zažili hrůzy světové války, přivést na mnohem lepší myšlenky. :) Avšak v dnešní době, kdy můžete po jednom kliknutí vidět na obrazovce překrásné fantasy světy stvořené počítačovou grafikou, působí série Pána Prstenů tak nějak plytce a vybledle. A proto dávám neutrální tři hvězdy.

tomickova.k
26.12.2017

Již dlouho jsem se chystala k přečtení knih Pána prstenů, nakonec jsem po knize sáhla díky Čtenářské výzvě a rozhodně nelituji...
Ač jsem čtenář ovlivněný filmovým zpracováním, které dle mého názoru nemá chybu, tak se mi kniha líbila. Ale při čtení jsem se nemohla zbavit pocitu, že mě filmové zpracování bavilo o dost víc. V knize je spousta popisu krajiny, mnoho různých písní a to bohužel není zrovna moje gusto. Určitě si v budoucnu přečtu i pokračování :) Aragorna, Roklinku a Elfy si prostě nejde nezamilovat.

LadyValeria
18.12.2017

Ačkoliv je Tolkienovo dílo dnes známo, ať už s kladným či negativním postojem, převážně díky filmovým adaptacím, já osobně stále dávám přednost jejich literární předloze se všemi ve filmu obtížně vystihnutelnými detaily. Stále vpravdě obdivuji Tolkienovu odvahu vydat dílo tehdy vlastně nového žánru, což samozřejmě znamenalo i poměrně tvrdý odpor ze strany kritiků, nicméně tak jako tehdy i dnes jsou knihy oblíbeny u zvídavých čtenářů.

První dvě ze šesti knih vydané v jednom svazku pojednávají o utvoření společenstva prstenů, různorodé skupiny postav, které se vydaly se společným cílem vstříc zemi Mordor, aby v ní zničili kouzelný prsten. Snad mé shrnutí zní poněkud fádně, ale věřte, že tomu tak rozhodně není a pokud se rozhodnete začíst do stránek tohoto působivého díla, přeji Vám, abyste si toto fascinující dobrodružství užili. Já se jím pokaždé nechám uchvátit zas a znovu...

Aati
10.12.2017

Tolkienova fantazie, originalita, obrovský cit pro jazyk a schopnost líčení děje a krajiny - to odlišuje celou trilogii od ostatních knih a vynáší ji na první pozice žebříčků. Smekám, pane Tolkiene.

GandalfŠedý
06.12.2017

Mám dojem, že spousta lidí dnes vezme Tolkiena do ruky kvůli filmu a potíž je v tom, že očekávají totéž, co nabízí ten film.
Možná je třeba říct, co Pán prstenů NENÍ. Není to kniha do autobusu. Není to kniha, která má spád, který nabízí nám blízké, reálné postavy "ze života". Nenabízí prvoplánovou zábavu, jakou lze nalézt u dnešních bestsellerů.
Především to hlavně není fantasy. Není to Jordan, Williams, Martin, Erikson...nemá to s tímhle žánrem pranic společného. I když rozsah fantasy je také velký, tohle je anglický román o tisíci stranách (dělen na tři části, nikoli samostatné díly), má rozsáhlý děj, bohaté popisy krajin a líčení situací, klade důraz na atmosféru, pomalu se stupňuje a ke všemu dospívá svým přirozeným tempem. A především je to něco jako hrdinský pohádkový epos, který svými postupy a přístupem k "historické" látce nemá ve fantasy obdoby - a proto by k post-tolkienovské fantasy neměl ani v nejmenším patřit.

Abych ale hodnotil - silný příběh, krásně vystavěné promluvy postav, které jsou úžasné samy o sobě - jak ty dobré, tak ty špatné. Hluboká filozofie a nádherná autorova fantazie...je to veledílo nikoli fantasy, ale světové literatury, Tolkien by se měl řadit vedle takových lidí jako Shakespeare, Dickens, Tolstoj, aj. Jeho podíl na vývoji moderní literatury je nezpochybnitelný a nezměrný.

martin8738
06.12.2017

Na začátku četby, jsem byl téměř rozhodnutý, že koupím další díl. No čím dál jsem v četbě byl, tím jsem od rozhodnutí upouštěl. Nakonec jsem knihu zaklapl a nedočetl. Bude mi někdo tvrdit, že kniha je lepší než film, tak já prvně četl a pak viděl film. Za mě Film +, kniha -
Neměl jsem tu čest, číst anglický orginál, ale tohle není to, co bych od takové knihy čekal.

Hary
04.12.2017

Tak tady musim jasne konstatovat. Kam se hrabe kniha na film. Kdybi mi bylo cca 13 let a knihu jsem cet v 90satych letech, asi bych byl nadsen. V dnesni dobe je to umorne cteni. Same zdlouhave popisy krajiny(kam se hrabe Tolkien na Otu Pavla) ,histericcti hobiti, a slicni elfove kteri v knize vystupuji jak vladci sveta. Basne ktere me silene nudili .A kdyz to chvilkama zacne byt zajimave,hned to sklouzne do dalsiho marastu. A to film povazuji za jeden nejlepsi jaky jsem vydel. No nic ,kniha mi nesedla ale tak je to spravne,tak to ma byt :)

Misa25
30.11.2017

Jsem z teto knihy velmi rozpolcena...film se mi libi a kniha je zdlouhava a vubec neni akcni...uvidim, kdy si dam dalsi dil...

cat5
24.11.2017

Mistrovské dílo. Není třeba cokoliv dodávat. Chtěla bych to číst pořád a pořád dokola. Kéž by tak na to byl čas. Pro mě se jedná o skutečnost. Ať si říká kdo chce, co chce. Je to natolik dokonalé, že si Tolkien prostě vymyslet nemohl.

15.11.2017

Nemyslím :)) Svět Tolkienovy fantazie je hluboký, promyšlený, barevný velice lidský a etický. Jedním slovem úžasný. Filmy byly super, ale čas strávený s knihou nelze ničím nahradit. Natož opakované čtení :) Domnívám se, že pro Tolkiena byla tato dřina velkou zábavou.
A-LaroRead- nemyslím, že Lewis prohrál - jeho Narnie je stručná proti Středozemi, ale kouzlo je podobné:)

Trissi
15.11.2017

Podle mě tady filmové zpracování předčilo svou předlohu. Nápad je výborný, ale autor své dílo tak zahltil popisy, říkankami a básničkami Středozemě, že se mu podařilo skoro zabít děj. Ani postavy tuhle fantasy moc nevylepšují. On ten knižní Frodo má asi padesát let, což je pochopitelné, když strýc má přes sto. Můžeme si přečíst rodokmený všech vládců, elfů a trpaslíků od počátku věků. Dokonce vypracoval elfí jazyk. Pan Tolkien se jistě při psaní tohoto díla velmi nadřel, a bohužel na té knize je to znát.

Abynka
12.11.2017

Miluju celý tenhle svět a postavy :)

-LaraRead-
12.11.2017

Věděli jste, že se Lewis a Tolkien vsadili, kdo napíše lepší knížku? Je naprosto očividné, kdo vyhrál na plné čáře. Společenstvo Prstenu je definicí pro geniální děj, originální nápady... Prostě pro knihu, která patří na vrchol všech žebříčků fantasy knih.

10.11.2017

Nedotknutelný a zároveň nedostižný:)
Právě zkouším audio Hra o trůny a . . . . . . absolutně nesrovnatelné.

Gustik5
10.11.2017

Knihy J. R. R. Tolkiena položily základní kámen světové fantasy. Jsou to díla, jež se zapsala do dějin literatury. Víc netřeba. Tolkien je pro mě nedotknutelný.
Nu a přirozeně se nemohu se také nezmínit o výtečném filmovém zpracování. Tedy u Pána prstenů, u Hobita to povážlivě skřípalo.

Rihatama
10.11.2017

Už je to dávno, co jsem poprvé přečetla všechny základní pilíře Tolkienovy tvorby spojené s legendou světa Středozemě, kterou stvořil. Začala jsem prvním vydáním Hobita v roce 1991, pokračovala temnými příběhy Společenstva prstenu a zakončila Silmarillionem, který, ač objasňuje samotné prvopočátky Středozemě, vyšel až dlouho po Hobbitovi a Společenstvu prstenu, a to po Tolkienově smrti, když jej dokončil jeho syn. Na počátku 90. let ještě v Česku Tolkienovy příběhy těméř nikdo neznal, tak jsem s úžasem mohla sledovat, jak se, zcela oprávněně, začíná vytvářet kult Společenstva prstenu. Tolkien vytvořil úžasný, dokonale svébytný svět, kterému jsem od té doby propadla a k jehož příběhům se stále vracím.

06.11.2017

Pán prstenů patří k základnímu čtenářskému vzdělání :) bez něho je život méně radostný a fantazie méně pestrá. Už se těším až si najdu dostatek času a pohody, znovu si ho vychutnat a popřemýšlet nad životní moudrostí autorova myšlenkového světa.

konicekbily
18.10.2017

Fantastická literatura kvalitního formátu! Film jsem neviděl - ani se na děj nebudu nikdy dívat. Kniha mi plně postačí - dokonalý svět, i když pouze v mysli autora a čtenáře, svět s pěknými příběhy a jakými různými hrdiny!

Manielka
10.10.2017

Po x letech jsem se dokopala ke čtení tohoto světa.
Musím uznat, že mě to tedy vtáhlo a pokračuji dále.

jani.ruzicko
20.09.2017

Pro mě srdcovka, co neomrzí... nesmrtelné *=))

AniS1
11.09.2017

Je to Tolkien. Otec fantasy. Jinak než pět hvězd se dát nemůže...

Precim
06.09.2017

Jako zastánce těch, kteří mají radši knížku než filmy, nemůžu jinak než dát 5 hvězd. Miluji Tolkienův způsob vyprávění a to jak dokáže svým popisováním a líčením kouzelně zapůsobit na fantazii. Nejvíc ale obdivuji, jak stihl za svůj život vytvořit tak složitý a obrovský svět jako Středozemě a Valinor a vymyslet k tomu několik tisíc let dlouhou historii. Po Společenstvu prstenu vždy rád sáhnu pokud se chci na chvíli zatoulat do Tolkienova světa.