Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.75144

Pán prstenů (1.)

The Fellowship of the Ring (1954)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

jani.ruzicko

Pro mě srdcovka, co neomrzí... nesmrtelné *=))

AniS1

Je to Tolkien. Otec fantasy. Jinak než pět hvězd se dát nemůže...

Precim

Jako zastánce těch, kteří mají radši knížku než filmy, nemůžu jinak než dát 5 hvězd. Miluji Tolkienův způsob vyprávění a to jak dokáže svým popisováním a líčením kouzelně zapůsobit na fantazii. Nejvíc ale obdivuji, jak stihl za svůj život vytvořit tak složitý a obrovský svět jako Středozemě a Valinor a vymyslet k tomu několik tisíc let dlouhou historii. Po Společenstvu prstenu vždy rád sáhnu pokud se chci na chvíli zatoulat do Tolkienova světa.

bekule

Četla jsem poprvé na doporučení známých krátce před uvedením filmu, a od té doby několikrát .Vzhledem k tomu že se mi líbilo i filmové provedení strašně moc, propadla jsem Středozemi na hodně dlouho. Od prvního dílu byl a stále pro mě je největší a nejmilovanější hrdina Samvěd Křepelka.

LadyD

Tolkienovi knihy jsou prostě srdcovky. Jedna z nejlepších fantasy, které znám. Mohla bych je číst pořád. Společenstvo jsem četla jako první z celé ságy. Několik prvních stran jsem musela prokousat, ale pak jsem se začetla a od té doby jsem tomu propadla.

martas006

Bylo to pěkné, ale asi poprvé musím říct, že mě asi bavil víc film než kniha. V knize je hodně dlouhých popisů a to mi nesedlo.

Pafka643

Tolkienův svět prostě stojí za to! Ne nadarmo je to jedno z nejlepších fantasy. Zároveň i historický milník tohoto žánru.

Kirrie

Ne. Tohle není pro mě. Ty vleklé popisy mě zabíjely. S utrpením jsem přečetla celou triologie jen kvůli tomu, že jsem prostě chtěla mít přečteného Pána prstenů.
Teď k té kladné věci.
Tolkiena obdivuju! Svět, který vytvořil, všechno, co dokonale vystihovalo atmosféru Středozemí, prostě wow!
Je to borec, ale 5 hvězdiček nedám, protože mě to nebavilo. Filmy, to je jiná věc. Nejlepší, jaké jsem kdy viděla!

KarelVrchni

Lepší než filmová adaptace.

puml

Výborná trilogie, o níž bylo napsáno tolik, že by to vydalo na samostatnou knihovnu. Já jen doplním osobní postřeh čtenáře, který měl to štěstí (nebo spíš smůlu), že zažil to pobláznění filmovou adaptací Petera Jacksona, což zapříčinilo, že už si nedokážu některé postavy a scény představit jinak, než ve spojení s danými herci jako Elijah Wood nebo Viggo Mortensen, čímž četba v mém případě značně utrpěla. Určitě se ale ke knize a potažmo celé trilogii budu vracet. Je to napsáno skvostně a i přesto, že fantasy neholduji, tak tahle trilogie za přečtění rozhodně stojí.

Abrakadabra

Nádherné a určitě dospělejší navázání na Hobita. Celá série Pán prstenů a počítám k ní i výše zmíněného Hobita, je moje velká srdcovka. Tolkien mě přivedl k žánru fantasy a bezmála po 20 letech ho u mě ještě nikdo nepřekonal. Bylo (a vždy bude) mi ctí!

Percabethka

Pána prstenů jsem začala číst už několikrát, ale vždycky mě nakonec odradil ten dlouhý prolog. Nakonec jsem se přes něj ale dostala a stálo to za to! :D ❤
Přestože jsou některé pasáže trošku únavné, příběh je naprosto nádherný. Hrozně mě mrzí, že není stejný i ve filmu. Nechápu, jak v něm mohli vynechat někoho jako je Tom Bombadil! :D
Jediné, co mě trošku mrzí je to, že tam nebylo víc prostoru pro Legolase... ❤ A pak to, že jsem znala příběh nazpaměť a tak jsem nebyla moc napnutá ani vystrašená - kromě Morie, ta byla děsivá, i když jsem jí znala dopředu :D

haki34

začátek cesty, začátek příběhu...pozvolný, barevný , aby se pak s různorodou družinou změnil na největší dobrodružství našeho života...
v pozadí výletu dýchá temnota, ukrytá hluboko. Noří se stíny z minulosti....
Kdopak by nechtěl být Chodcem ?? kdopak by nechtěl kráčet s naší družinou ??

dodnes si pamatuji husí kůži na zádech , podmaz Apocalypticy hrající Metallicu by 4 cellos a já ležím v pokojíku na gauči, dopadá na mě letní podvečerní sluneční paprsky a čtu 5. kapitolu - Můstek v Khazad-dum.... : "....Nemůžeme ven. Nemůžeme ven. Dobyli můstek a druhý sál......pozorovatel ve vodě dostal Oina. Nemůžeme ven. Přicházi konec. Bubny, bubny v hlubině...už jdou....." a já slyším ty bubny.... tahle pasáž a přechod Morie - ta je moje top z 1. dílu.

Pane Tolkien, fakt smekám !!!

sabulicka

Kniha se velmi výborně četla. Je to úžasný příběh plný dobrodružství, cestování, boje, elfů, skřetů, hobitů, ...

Bookworm11

Miluju Tolkienovi knihy. Od té doby, co jsem je začala číst, prahnu po celém jeho světě.

Tucaka

Začáteční putování s Chodcem bylo pro mě velice zdlouhavé a nudné, avšak pokračování z Roklinky už stálo za to :)

Šalvěj

Chtěla bych znát Tolkiena. Jeho knihy hltá každoročně celá moje rodina. Nikdy mě neomrzí putovat znovu s Frodem do jedné vzdálené země. Postavy jsou vykresleny opravdu bravurně a emoce na vás přímo srší. Jen je mi líto, že většina mé generace zná jen filmy a přitom mají před sebou mistrovské dílo.

Jacck

Kéž by mi zase bylo 12 let a mohl bych si to přečíst znovu poprvé

MOu598

Četla jsem v květen 2014, červen 2016. Podle mých poznámek:
"Kéž bych ten prsten nikdy neviděl... nedostal."

HYPNOS88

Když Frodo vykročí se Samem vstříct novým dobrodružstvím, vykračuji s nimi. Jinak to nejde. Neskutečně originální a nejlepší svět fantasy jaký byl kdy vymyšlen.

Blood_Ice

Není co dodávat, je to čtivé, fantastické, skvělé.... No prostě super ;)

Adelajda_4

Tohle je prostě klasika, co víc k tomu říct? Kniha je neuvěřitelně propracovaná a přece tak citlivá. Číst ji je pro mě pohlazením po duši.

Ventimiglia

Kultovní záležitost. Láska na první přečtení. Něco, k čemu se musíš vracet. Od roku 1991 stále. Čtu a cítím, že jde o víc než jen o napínavý příběh, že ke mně knížka promlouvá. Díky.

Monini

Dokonalost. Nejlepší fantasy na světě, proracovaný děj do posledního detailu. Události, které berou dech. Spousta moudrosti i vědění. Miluju!

Romžiry

Tak toto je klasika. Ke knize není co dadat. Perfektní.

Charlie119

První i druhá část jsou neuvěřitelná. Jste tam, s nimi, ve Středozemi a málem cítíte závan toho větru dobrodružství, který se nese z listů knihy.
Navíc je zde asi nejlépe rozvázán děj. Má nejoblíbenější. :-)

Hebrey

Knize rozhdně náleží maximální počet bodů v hodnocení. Zakomponovat jistou myšlenku myšlenku, týkající se lidstva, do fantasy příběhu tak, aby ji vyčetl ten, kdo má "uši k slyšení" (nebo přesněji řečeno oči k vidění), a zároveň, aby byl příběh čtivý a poutavý, se snad ani hůře hodnotit nedá. Přesto si dovolím pár poznámek a mezi nimi i nějakou t.u výhradu. Osobně jsem měla několik záležitostí, které mi byly výhodami a nevýhodami zároveň. Za 1) jsem nečetla "Hobita", což možná způsobilo, že jsem na počátku měla menší chaos v jednotlivých postavách, událostech a názvech míst. Předmluva moc nepomohla a zorientovala jsem se až během děje. Za 2) jsem jako jedna z mála neviděla film. Na jedu stranu to bylo k dobrému, protože filmová představa tu mou ovlivnila jen částečně, na druhou stranu by mi film možná pomohl rozmotat ten počáteční chaos dříve. A za 3) už dříve jsem přečetla Lewisovu Narnii - A tady mi to prostě nedá a neodpustím si určité srovnání. Ná Pánu prstenů se mi rozhodně více zamlouvá, že Tolkien k tomu, aby čtenář mohl sledovat dění ve Středozemi nepotřebuje přechod z jednoho světa do druhého (žádná skříň, spánek, díra v plotě). Události v Tolkienové knize plynou bez ohledu na náš svět. Ačkoliv poselství, které se Tolkien snažil zapsat do svých knih a to, které se snažil sdělit Lewis Narnií, je v zásadě totéž, Narnie je prostě čitelnější - je v ní jasné, kdo je alegorií koho nebo čeho - nad postavami z Pána prstenů je potřeba trochu více přemýšlet, což může být k dobrému. Tolkienovi obdivovatelé s oblibou odsuzují Lewise za dětinskost, naivitu a předvídatelnost Narnie, o to víc mne překvapilo, že i Pán prstenů je poměrně naivní, místy se děj poněkud vleče a přešlapuje na místě, a co víc, i tady se dá hodně předvídat. Konec je navíc trochu utnutý, na to že další díly mají navazovat volně. Jistě se člověk může spokojit s koncem Společenstva prstenu, ale pokud se chce dovědět, jak to tedz nakonec dopadlo, musí se prokousat i oběma následujícími knihami. Tím nehcci říci, že je to špatná kniha. Naopak, i přes mých pár poznámek, je to velice kvalitní dílo a opravdu jsem si početla.

Arte

Pán prstenů jako sága je perfektní dílo. První díl mě zaujal nejméně z této trilogie, ale i v něm se ukrývá mnoho poučení. Tato kniha má mnoho co nabídnout a zvídavému oku neujdou skryté významy.

Richelle

Kniha je úžasně napsaná. Čte se velice dobře. Jakmile jsem začala číst, jen těžko se mi od knihy docházelo. Přečtena jedním dechem. Rozhodně doporučuji.

kní

Nevím, která nová kniha by mi mohla udělat stejnou radost jako starý odrbaný první díl Pána prstenů. Jeho další - asi tak šesté čtení - jsem si letos nadělila pod stromeček:

U SKÁKAVÉHO PONÍKA, HŮRKA. Letní slunovrat, rok 1418 krajového letopočtu

Milý Frodo,
dostihly mne špatné zprávy. Musím ihned odjet. Měl bys raději opustit Dno pytle co nejdřív a zmizet z Kraje nejpozději do konce července. Vrátím se, jak nejdřív budu moci; a půjdu za tebou, pokud zjistím, že už jsi pryč. Nech mi tu zprávu, jestli pojedeš přes Hůrku. Hostinskému můžeš věřit (Máselníkovi). Možná že cestou potkáš mého přítele: muže hubeného, tmavovlasého, vysokého, někteří mu říkají Chodec. Zná naši záležitost a pomůže ti. Jdi do Roklinky. Doufám, že se tam zase sejdeme. Jestli nepřijdu, poradí ti Elrond.
Ve spěchu Tvůj
Gandalf

P.S. NEPOUŽÍVEJ to už za žádnou cenu! Necestuj v noci!
P.P.S. Přesvědč se, že je to pravý Chodec. Na cestách potkáš všelijaké lidi. Jeho pravé jméno je Aragorn.

Ne každé zlato třpytívá se,
ne každý, kdo bloudí, je ztracený.
Stáří, když silné je, neohýbá se,
mráz nespálí hluboké kořeny.
Z popela oheň znovu vzplane,
ze stínů světlo vzejde náhle;
až zkují ostří polámané,
nekorunovaný zas bude králem.

P.P.P.S. Doufám, že to Máselník pošle hned. Dobrý člověk, ale paměť má jako komoru s harampádím: to, co hledáš, je vždycky někde zahrabané. Jestli zapomene, usmažím ho.
Buď zdráv!