Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/9_/2/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.75561
Série:

Pán prstenů (1.)

Originální název:

The Fellowship of the Ring (1954)

Žánr:
Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (418)

Přidat komentář
EleanorJane
08. dubna

Nevím, jak knihu hodnotit. Filmy jsem viděla asi 8x takže,... No každopádně to nechci srovnávat. Když vezmu v úvahu, kdy byla kniha napsaná a jaký má v dnešní době ohlas, je to úžasné. Autor asi nepočítal s tím, že se z toho stane takový fenomén. No a teď zpět ke knize. Děj je trošku zbytečně zdlouhavý, ale není to tak hrozné. Jinak je opravdu skvělá.

Predator3313
30. března

Moje hodnocení knihy bude asi trochu ovlivněno tím, že jsem opravdu mega fanoušek filmů.
Celkově mě kniha bohužel zklamala. Děj se hrozně vleče. Na začátku, mě celkem bavila historie Kraje, ale pak se víc jak půl knihy prakticky nic neděje. Jsou zde velké popisy prostředí a podobně, ale děj aby člověk pohledal, většinou jsem se ke čtení dostal večer a po pár stránkách jsem zavíral, protože jsem neudržel oči otevřené. Prakticky za celou knihu se mi nestalo, že by mě kniha opravdu vtáhla do děje, možná v Morii ale i tam to za moc nestálo. O popisu bitev raději nebudu mluvit, to bohužel taky nezaujme.
Nejvíc mi ale vadilo, dle mého nevhodné chování postav, k jejich zkušenostem a charakteru. Ve chvíli, kdy se v nečekané bitvě, nebo děsivé situaci zachová odvážně jen hobit, který celý život neopustil Kraj, zatímco zkušení elfí/trpasličí válečník a nedejbože hraničář nedělají nic, a musí na ně Gandal křičet, aby se něco dělo... v tu chvíli mě kniha přestává bavit.
No abych to shrnul, jsem rád, že jsem knihu četl, ale opravdu nechápu, kde nabrala takové luxusní hodnocení. Věřím, že další díly budou lepší, za mě 3*, víc opravdu nemohu.

tabaluga
19. března

Knihu jsem přečetla již před deseti lety, musím říct, že je to krásný příběh plný nadprirozenych bytostí. Pro mne to má své kouzlo a vážně uvažuji o tom, že celou trilogii přečtu po těch letech znovu...

Polak
18. března

... skončil jsem po 100 stranách - asi se k tomu ale ještě vrátím. Michal

Set123
10. března

Jako nemálo z nás jsem i já nejdříve viděl filmovou verzi tohoto výtvoru a až po několika letech jsem si konečně pořídil a přečetl i knihu.
Rád bych zde umístil nějaké objektivní hodnocení, kde bych se snažil vyhledat všeliké vady na kráse tohoto díla, ale mám-li býti upřímný, i přes veškerou mou snahu jsem nebyl schopen žádnou chybu nalézt.
Kniha od prvního okamžiku nebyla napínavá, to je pravda, ale pouze pomalu a obezřetně nakusovala děj a to podle mne není vůbec špatné. Ano, někdy by si mohl stěžovat, že je děj pomalý a na začátku nezáživný, nebo snad dokonce nudný, já mám ovšem jiný názor. Ne každá kniha musí přetékat krutými řežbami a boji o moc, kde tečou potoky krve. Pán prstenů není druh fantasy, které se vás snaží ohromit brutalitou a silou svých bojovníků. Pán prstenů buduje silný děj, historii a boje proti obrovským armádám dává spíše za odměnu, nežli jako samozřejmost na každé páté stránce.
Společenstvo prstenu neobsahuje de facto žádné krvelačné boje. Tato kniha postupně buduje děj a odhaluje svůj pohádkový svět.
Svět obsahuje mnoho kouzelných bytostí a míst, doslova nasáklých magií a emocemi.
Co se týká dlouhých popisů: Netvrdím, že tam nejsou, ale snad nikdo si nemůže stěžovat, že by pan Tolkien psal stejně jako Victor Hugo. No a můj osobní názor na dlouhé popisy je v tomto případě rozhodně pozitivní, proč by někomu vadil popis něčeho nádherného od člověka, který to se slovy, archaismy a jazykem uměl tak dokonale jako filolog John Ronald Reuel Tolkien?
Pokud se někdo snaží tvrdit takové věci, jako to, že počítačová grafika dokáže v dnešní době vytvořit mnohem hezčí světy, musím říct ano, to samozřejmě dokáže. Ale jenom málo brilantních autorů bylo schopno vytvořit svět s tak bohatou historií a atmosférou. Jediní, kdo mne napadají, jsou pan Martin a Sapkowski a ani jeden z nich, dovoluji si tvrdit, nevytvořil tak bohatou historii ke svému světu jako pan Tolkien.
Co se týká obálky a ilustrací, považuji za zcela zbytečné je tu řešit, jelikož existuje několik různých vydání a každé vypadá úplně jinak.
K filmovému zpracování povím jenom tolik, že je neskutečná škoda to, jakým způsobem vynechali postavy jako je Tom Bombadil a mnohých dalších.
Nyní ke konci svého hodnocení musím uznat, že by se dalo říci, že jsem zde až přehnaně hájil pana Tolkiena a hodnotil jsem spíše celé jeho dílo, nežli pouze Společenstvo prstenu, ale dle mého názoru nelze děj prvního dílu trilogie plně pochopit bez toho aby, jste si přečetli alespoň ještě nadcházející dva díly, Hobita a Silmarilion.
Mé rozhodnutí je jasné. Za krásně jazykové, popisné a vyprávěcí prvky knihy dávám 5 hvězd a zdá se mi to málo. (Třeba, že připouštím, že tento díl by se dal z trilogie považovat za nejméně zábavný.)

Mruskulka
09. března

Konečně jsem si přečetla tuto knihu. Zkoušela jsem to již několikrát, ale nebyla jsem na ni zralá, nebavila mě, ztrácela jsem se, těžko se mi četla. Nyní jsem šťastná, že jsem do ní "dospěla" a tenhle krásný příběh přečetla

Miro.slav
08. března

Táto kniha snáď ani nepotrebuje komentár. Pre milovníkov fantasy povinnosť. Pre ostatných záleží od vkusu. Tolkien týmto svojim dielom naštartoval zrod toho, čo dnes tvorí gigantický žáner. Bez neho je otázne či by vôbec vznikol napr. svet Warhammer alebo boom Hry o tróny. "Pán prsteňov" možno oproti dnešnej fantasy tvorbe vyznieva menej akčne, menej brutálne, menej dneškovo. Možno práve pre túto svoju idealistickosť je klasikou svetovej literatúry. Česť J. R. R. Tolkienovi. Odporúčam.

Figallka
07. března

Jsou to mé nejoblíbenější knihy díky tomu, jak se zde prolínají různé rasy a celkově ten smyšlený příběh je pro mě neuvěřitelný a fantastický. Je to pro mě citová vazba a samozřejmě nikomu tuto knihu nevnucuji, ale mě to přirostlo k srdci a vřele doporučuji k přečtení celé trilogie. Myslím si, že pro milovníky přírody a fantasy je tato kniha jedna ze základních k přečtení + Hobit! Díky zpracování filmu Pán Prstenu je můj životní sen se podívat na Nový Zéland kde se tento film natáčel.

CharlesWard
26. února

Připadalo mi, že se autor pokouší zkombinovat různé styly. První třtinu knihy otravně nudně popisný a po zbývající dvě třetiny už přidá i něco ze zajímavé historie a sem tam má kniha i děj. Někdo tu psal, že druhý a třetí díl už jsou dějově bohatší a já jen doufám, že je to pravda!

Nomia
25. února

Já vlastně ani nedokážu objektivně hodnotit Pána prstenů. Je to kniha, která mě v pubertě opět dostala ke čtení. A nejen mě, stovky dalších jsou na tom stejně. Už tenhle fakt je naprosto neskutečný.
Miluji svět, který stvořil, ráda odpustím Tolkienovi i obrovskou popisnost, možná až příliš velkou pohádkovost i černobílé postavy. Dokázal vyskládat neskutečný svět, všechny oblasti Středozemě, rasy, to vše se stalo základním kamenem pro xxx dalších fatasy.
Jestli jsem od té doby četla nějaké zajímavější fantasy? Nepochybně ano, ale Pán prstenů je jen jeden. Říká se, že člověk nikdy nezapomíná na svou první holku. Takhle to mám já i s Pánem prstenů.

geimz
24. února

Množstvo fanúšikov LOTRa je odrastených len na filmoch. Ja nie som výnimkou. V čase, kedy vyšlo sfilmované Spoločenstvo prsteňa, som mal 8 rokov, a odvtedy som filmy videl nespočetnekrát. Aj vďaka tomu som sa knihám "vyhýbal", pretože som myslel, že by mi už nevedeli povedať o mnoho viac, než výborné adaptácie. V poslednej dobe som si však povedal, že ak sa považujem za fanúšika kníh obecne a neprečítam v živote ani jedného Pána prsteňov, niekde by bola chyba. Knižný Pán prsteňov je v mnohom podobný a zároveň rozličný, než film. Niektoré scény má takmer na vlas rovnaké vrátane dialógov a niektoré dobrodružstvá sú zase značne pozmenené (hlavne záver). Nemôžem si odpustiť istú kritiku, pretože tá kniha nie je dokonalá - putovanie naberá dych až príchodom Aragorna, preto viem pochopiť ľudí, ktorí knihu po 100 stranách odložia. ALE - a je to jedno veľké ale - svet, ktorý Tolkien vytvoril, so všetkými jeho postavami, horami, riekami a mestami, je jednou z najlepších knižných mytológií, aké boli kedy vytvorené. Z prvých stránok Spoločenstva na čitateľa dýcha žijúci svet s bohatou históriou a atmosféra je tak od začiatku neopísateľná, takže aj ten pomalší rozbeh je ľahko odpustiteľný. Pán prsteňov je kult a klasika právom, a jeho dopad na celý žáner fantasy je nespochybniteľný. Všetci fanúšikovia filmov, ktorí knihu ešte nečítali, by to mali napraviť tak, ako ja. Kniha je predsa len vždy bohatšia než film.

e.s.e.t.
20. února

I přesto, že jsem se vážně snažila, nebyla jsem "Společenstvo" nikdy schopná přečíst. Každá z knih ze ságy LotR je rozdělena na knihy. Nejinak je tomu i v jejím prvním díle. Podle mě, je první kniha "Společenstva" jednou z nejnudnějších publikací, které kdy spatřily světlo světa. Kniha druhá, už je na tom trošku lépe a dá se přelouskat. Rozhodně nemohu "Společenstvo" srovnávat s dalšími díly. Jak Dvě věže, tak Návrat krále, jsou knihy, které se čtou snadno, jsou svým dějem napínavé, až tedy na některé části putování Froda se Samem (ke kterým však chovám osobní antipatie, způsobující přeskakovaní "jejich" scén i ve filmech).
Osobně považuji "Společenstvo" za zbytečné zdlouhavé utrpení, avšak jedná se pouze o můj názor.

RyonMathrin
19. února

Jeden z pilířů fantasy. Ať už se v jakýchkoli fantasy knihách nebo počítačových hrách setkáte s elfy nebo trpaslíky, jejich archetyp má původ v Tolkienově díle.
Není to snadné čtení, mistr Tolkien používá bohatý jazyk a pro některé mladší čtenáře může být obtížnější (vím to sám, četl jsem v patnácti a i když se mi líbilo a byla to jedna z mých prvních fantasy, tehdy jsem dílo zcela nedocenil) Přesto a právě proto se jedná vskutku o legendu (původní význam slova legenda = to, co má být čteno). Promyšlené a dokonale zpracované.

Avšak doporučuji všem přečíst si také Tolkienův Silmarillion. Jazyk je ještě složitější, ale příběhy v sobě mají takovou hloubku, svět je tak úžasně promyšlený... A pak si znovu přečtěte Pána prstenů, který je vlastně jen krátkou epizodkou z bohaté hrdinské historie Středozemě. Budete knihu vnímat úplně jinak. Pochopíte v širších souvislostech, proč v nejvíc vypjatých chvílích přiletěli obrovští orli a co byli zač; proč obludnou Odulu mohl zahnat Samvěd Křepelka světlem z lahvičky. A konflikt světla a temnoty dostane nový rozměr, když budete vědět, co všechno Sauron napáchal a že byl vlastně jen sluha ještě strašnějšího a mocnějšího boha.

Karin_Kim55
09. února

Už to dobou asi dva roky, co jsem se to pokoušela číst, ale stále si pamatuji, že jsem se možná nedostala ani za první třetinu. Příliš dlouhé popisování, nudné, zdlouhavé... Vůbec mě to nebavilo.
Musím říct, že film u mě lepší, jak kniha. I když je tam (mám takové tušení) pár chybných údajů, hodně věcí chybí, ale stejně...

JíraKrál
08. února

Trošku nudné pro mně. Král

Raylo
25. ledna

Moc krásně napsaný fantasy příběh od mistra slova, pana Tolkiena, u kterého je až neuvěřitelné, do jakého detailu a hloubky je jeho kouzelný svět promyšlený.

Adhara
18. ledna

Túto knihu som čítala už najmenej štyrikrát. Občas mi príde na chuť prečítať si ju znova, napriek tomu, že sa mi číta dosť ťažko. Má však úžasnú atmosféru, ktorá sa mi spája s jeseňou.

NinušFantasy
15. ledna

Moc hezká kniha. Tolkien je můj nejoblíbenější spisovatel. Těším se na pokračování.

Koza3
12. ledna

Když po sobě čtu komentář k Hobitovi, musím zkopírovat svůj pocit o spoilerech. Ilustrace nebo nadpisy kapitol Vám prostě dopředu řeknou, co se za pár stránek stane. To já nemám rád, spoilery, spoilery...pane Tolkiene, takhle ne! :-) Ale dobrá, promíjím.
Společenstvo prstenu je o putování Prstenu napříč Středozemí. Tečka, dál spoilerovat nebudu :-) Co doplním jsou mé pocity...nikdy bych neřekl, že se budu u knížky takhle bát či obávat se o zdraví hlavních protagonistů. Když po řece pluje kláda s očima a nikdo o ní neví, když se ze tmy natahují ruce s touhou škrtit...brrrr...no četl jsem to dlouho, ale stálo to za to. Moc se těším na další knihy, škoda, že už vím jak to dopadne, protože jsem před lety viděl filmy, ale těším se, až se na ně podívám znovu novou optikou...koukám, že život bez spoilerů je prostě utopie :-)

dulidu
07. ledna

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

luki3312
02. ledna

Podle mě brilantní, neskutečně promyšlený příběh. Neuvěřitelné, s jakým citem a smyslem pro detail byl autor schopný stvořit svět Středozemě. Naprosto mi učaroval a souhlasím s názorem, že od knihy se nedá jen tak odejít, a stejně tak souhlasím s tím, že to není oddechovka ke kafíčku k ukrácení nudy. Tady je totiž čtenář "donucen" plně vnímat celý děj, který mu ubíhá před očima.

Ale chápu i ty, kteří nenadšeně tvrdí, že je to plné popisů krajiny. Ano, je ho tam hodně, stejně jako poezie, ale ruku na srdce, kdo by byl schopný napsat poutavější a dechberoucnější "cestopis"?

Tím ovšem nechci tvrdit, že Pán prstenů je cestopisem, naopak je to opravdu veliké dílo, které si pozornost mu věnovanou stoprocentně zaslouží. Jenom chci poukázat na to, že na toto dílo opravdu musí být člověk dozrálý. Kdysi jsem se totiž pokoušela o přečtení, ale skončila jsem už u Mohylových duchů a i k těm jsem se musela "prokousat". Teď s odstupem let jsem knihu téměř nedokázala pustit z ruky. A už se se chystám plynule na druhý dílek. Neuvěřitelný literární zážitek.

Mathrael
31.12.2017

Jedna z mojich oblíbených knížek. Spisovatele si neskutečně vážím a svět Středozemě miluji. Nejenže jsem na tom vyrůstám, ale stále v tom žiji.
Příběh je fenomenální, od knížky vás nic neodtrhne. Stále vzpomínám, kdy jsem jezdil z konečné na konečnou tramvají a četl jsem si nerušeně právě Pána Prstenů.
Skvělá kniha

Paula1801
31.12.2017

Tuto úžasnou trilogii jsem poprvé četla když mi bylo cca 20 v době kdy byla zde poprvé vydána. Vždy jsem byla milovnicí fantasy žánru a těšila jsem se až se doma začtu do příběhu a ve své fantazii si vybuduji svět a postavy. Ovšem to co zde dokázal pan Tolkien bylo naprosto neuvěřitelné. Do detailů promyšlený svět a perfektně propracované charakteristiky jednotlivých postav. Podle mne Pán prstenů ještě hodně dlouho překonán nebude.

Radous
27.12.2017

Souhrnný komentář v třetím díle trilogie - Návrat Krále

Misaki
27.12.2017

Série Pána Prstenů se mi poprvé dostala do rukou v mých třinácti letech. V té době většina mých spolužáků doslova hltala Harryho Pottera a díky filmovému zpracování přičichli i k Tolkienovu dílu, jež mi doporučili. Přiznávám se, že jsem tenkrát vůbec nevěděl, co mám od této série čekat. Každopádně kdybych byť jen tušil, že se jedná o něco jako "cestopis" s fantasy tématikou, raději ty knihy ani neotevírám. :( Z duše nesnáším zdlouhavé popisy přírody a prostředí a série Pána Prstenů je toho bohužel plná. Dodnes si pamatuji, že tohle byly jediné knihy, jejichž obsah jsem do čtenářského deníku dokázal shrnout ve dvou větách. :( A nečetly se mi dobře ani když jsem jim dal druhou šanci ve svých dvaceti, kdy jsem v nich hledal onu údajně šokující paralelu s druhou světovou válkou, jež jsem tam stejně nenašel. :( Hlavní dějová linie je neuvěřitelně přímá a jednoduchá (dojít k sopce a hodit tam prsten). A kdybych měl být sarkastický, řeknu, že to bylo vlastně celé jen o chození. Však i stromy tam chodily! :D Ale abych nebyl k panu Tolkienovi nespravedlivý, jsem přesvědčen, ve své době se jednalo o krásnou pohádku, která dokázala lidi, jež zažili hrůzy světové války, přivést na mnohem lepší myšlenky. :) Avšak v dnešní době, kdy můžete po jednom kliknutí vidět na obrazovce překrásné fantasy světy stvořené počítačovou grafikou, působí série Pána Prstenů tak nějak plytce a vybledle. A proto dávám neutrální tři hvězdy.

tomickova.k
26.12.2017

Již dlouho jsem se chystala k přečtení knih Pána prstenů, nakonec jsem po knize sáhla díky Čtenářské výzvě a rozhodně nelituji...
Ač jsem čtenář ovlivněný filmovým zpracováním, které dle mého názoru nemá chybu, tak se mi kniha líbila. Ale při čtení jsem se nemohla zbavit pocitu, že mě filmové zpracování bavilo o dost víc. V knize je spousta popisu krajiny, mnoho různých písní a to bohužel není zrovna moje gusto. Určitě si v budoucnu přečtu i pokračování :) Aragorna, Roklinku a Elfy si prostě nejde nezamilovat.

LadyValeria
18.12.2017

Ačkoliv je Tolkienovo dílo dnes známo, ať už s kladným či negativním postojem, převážně díky filmovým adaptacím, já osobně stále dávám přednost jejich literární předloze se všemi ve filmu obtížně vystihnutelnými detaily. Stále vpravdě obdivuji Tolkienovu odvahu vydat dílo tehdy vlastně nového žánru, což samozřejmě znamenalo i poměrně tvrdý odpor ze strany kritiků, nicméně tak jako tehdy i dnes jsou knihy oblíbeny u zvídavých čtenářů.

První dvě ze šesti knih vydané v jednom svazku pojednávají o utvoření společenstva prstenů, různorodé skupiny postav, které se vydaly se společným cílem vstříc zemi Mordor, aby v ní zničili kouzelný prsten. Snad mé shrnutí zní poněkud fádně, ale věřte, že tomu tak rozhodně není a pokud se rozhodnete začíst do stránek tohoto působivého díla, přeji Vám, abyste si toto fascinující dobrodružství užili. Já se jím pokaždé nechám uchvátit zas a znovu...

Aati
10.12.2017

Tolkienova fantazie, originalita, obrovský cit pro jazyk a schopnost líčení děje a krajiny - to odlišuje celou trilogii od ostatních knih a vynáší ji na první pozice žebříčků. Smekám, pane Tolkiene.

GandalfŠedý
06.12.2017

Mám dojem, že spousta lidí dnes vezme Tolkiena do ruky kvůli filmu a potíž je v tom, že očekávají totéž, co nabízí ten film.
Možná je třeba říct, co Pán prstenů NENÍ. Není to kniha do autobusu. Není to kniha, která má spád, který nabízí nám blízké, reálné postavy "ze života". Nenabízí prvoplánovou zábavu, jakou lze nalézt u dnešních bestsellerů.
Především to hlavně není fantasy. Není to Jordan, Williams, Martin, Erikson...nemá to s tímhle žánrem pranic společného. I když rozsah fantasy je také velký, tohle je anglický román o tisíci stranách (dělen na tři části, nikoli samostatné díly), má rozsáhlý děj, bohaté popisy krajin a líčení situací, klade důraz na atmosféru, pomalu se stupňuje a ke všemu dospívá svým přirozeným tempem. A především je to něco jako hrdinský pohádkový epos, který svými postupy a přístupem k "historické" látce nemá ve fantasy obdoby - a proto by k post-tolkienovské fantasy neměl ani v nejmenším patřit.

Abych ale hodnotil - silný příběh, krásně vystavěné promluvy postav, které jsou úžasné samy o sobě - jak ty dobré, tak ty špatné. Hluboká filozofie a nádherná autorova fantazie...je to veledílo nikoli fantasy, ale světové literatury, Tolkien by se měl řadit vedle takových lidí jako Shakespeare, Dickens, Tolstoj, aj. Jeho podíl na vývoji moderní literatury je nezpochybnitelný a nezměrný.

martin8738
06.12.2017

Na začátku četby, jsem byl téměř rozhodnutý, že koupím další díl. No čím dál jsem v četbě byl, tím jsem od rozhodnutí upouštěl. Nakonec jsem knihu zaklapl a nedočetl. Bude mi někdo tvrdit, že kniha je lepší než film, tak já prvně četl a pak viděl film. Za mě Film +, kniha -
Neměl jsem tu čest, číst anglický orginál, ale tohle není to, co bych od takové knihy čekal.