Společenstvo Prstenu

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/2/big_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 4.77650

Pán prstenů 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings, 1954

Kniha Společenstvo Prstenu

001Terka456
předevčírem

Zamilovala jsem se do Pána prstenů už jako malá, líbili se mi všechny filmy, ale knížky jsou prostě nepřekonatelné.

Dominika76

"Mnohí z tých, čo žijú, by si zasluhovali smrť. A mnohí z tých, čo zomreli, by si zaslúžili žiť. - Gandalf
"Touto cestou treba ísť, ale bude nesmierne ťažká. Sila ani múdrosť nás na nej ďaleko nezavedú. O túto úlohu sa môže pokúsiť slabý s rovnakou nádejou ako silný. No taký je neraz charakter činov, ktoré krútia kolesami sveta - konajú ich malé ruky, lebo musia, kým oči veľkých sú upreté inde." - Elrond
" Toje ruky budú ovplývať zlatom, no jednalo zlato nebude mať nad tebou moc." - Galadriel
"Nebol by som však šiel, keby som vedel, aké nebezpečné je svetlo a radosť. Najhorší bol pre mňa úder z toho lúčenia, hoci by som ešte dnes v noci mal prestúpiť pred Temného pána." - Gimli

Prvá časť Pána prsteňov ma ohromila podobne ako Hobit. Je to majstrovské dielo, ktoré nikdy nevyjde z módy. Myšlienky priateľstva, boja dobra nad zlom, túžbe po moci a sebaobetovania budú aktuálne stále. Vďaka skvelému opisu autora Stredozem takmer vidím na vlastné oči. Počas čítania knihy, som stále otvárala mapu aby som videla, koľko cesty už má spoločenstvo za sebou, kam idú a ako rýchlo im cesta ubieha. Chcela by som ešte vypichnúť, ako dobre sa vyvíja postava Froda. Na začiatku knihu ma mierne iritoval, no na konci knihy ke z neho pravý hrdina.

alabra

Srdcová záležitost, kniha se poslouchá i čte tak přirozeně, snový Tolkienův svět je propracován dokonale, všechny postavy jsou vykresleny plasticky, co má být krásné, to nám vystupuje před očima jako živý obraz, z knihy čiší smutek a melancholie uplynulých hrdinských časů v kontrastu s veselým, požitkářským a tak obyčejným Frodovým Krajem, stejně jako velké postavy hrdinských vůdců proti jednoduchosti Hobitků. Velká čtenářská slavnost.

Pítrs85

Těžko něco dodávat k takto zásadní literatuře, jakou je Tolkienova Středozem. Tak snad tu jen poděkuju svému předčítači, bez kterého by mě ta knížka bavila asi zpoloviny tolik, jako mě bavila takhle :-)

HollyUndead

Já patřím k těm lidem, kteří nejdříve viděli film, než četli knihu, jelikož film byl natočen a vyslán do televizních obrazovek v mých 8 letech, tedy v době, kdy bych absolutně nedokázal pochopit hodnotu knihy Pán Prstenů od J. R. R. Tolkiena. Filmové zpracování této tematiky patří k mým srdečním záležitostem. Film mě neskutečně uchvátil. Nicméně má touha po srovnání knižní a filmové verze spojená s láskou k četbě mě dovedla ke knize Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu. Musím říct, že mnoho replik bylo skutečně ve filmu použito, avšak rozdílů se najde také víc než dost. Ale to je v pořádku. Film je naprosto odlišný druh umění než literatura. I když film může z literární předlohy vycházet, nesmí být založen na stejných principech. Kniha se mi moc líbila. Četla se velmi dobře a je velmi bohatá na různé myšlenky. I když se jedná o fantasy, mnoho myšlenek se dá přirovnat k reálnému životu, protože každý v sobě nese něco, co ho tíží a může být neustále těžší a těžší a vyžaduje dlouhou pouť, než se toho dokáže člověk úspěšně zbavit. A jelikož chovám i velikou zálibu k historii, našel jsem i spoustu historických paralel. Jestli jsou pravdivé či nikoliv, to nechť posoudí jiní. Já je tam našel. Žádný autor se nedokáže na 100% oprostit od doby, ve které žije. Kniha mi tedy přinesla velice dobrý pocit z četby, mnoho myšlenek k zamyšlení a skvělé srovnání mezi filmem a knihou, na což jsem se velice těšil!

kristleko

Moje vnímání Pána prstenů je samozřejmě ovlivněné tím, že jsem knihy (hlavně Hobita, ale částečně i trilogii) znal ještě před tím, než šly do kin (také skvělé) Jacksonovy filmy. A snad má nějaký význam, že mám už pěkně ošoupané první české vydání z roku 1990, které četla moje máma, když se mnou byla těhotná... Vždy když otevřu některou z nich, vracím se „domů“, na důvěrně známá místa, jako bych hrdiny osobně znal a putoval po rozlehlé a opuštěné Středozemi společně s nimi. Tolkien stvořil legendu, naprosto věrohodný svět s hlubokou mytologií a historií, zaniklými říšemi, národy se svébytnými jazyky a poezií. Většina lidí žije své prosté životy, tu a tam ale z hlubin probleskne magie (mohylový duch, dveře do Morie otevírané slovem, bouřící hora Caradhras, Balrog) z dávných dob, jejichž poněkud tajnůstkářskými pamětníky jsou Gandalf, Tom Bombadil nebo melancholičtí elfové, kteří žijí v tajemných hvozdech a zpívají svým líbezným jazykem. Trilogie začíná ve chvíli, kdy se „ve světě venku dějí divné věci“ a v Mordoru povstala temná síla, bažící po dávno ztraceném Prstenu. První díl mám snad nejradši proto, že vyprávění plyne pomaleji, je více času na odbočky do historie nebo života hobitů, elfů, trpaslíků a čarodějů. Jen pomalu se hobití výlet proměňuje ve vážnou výpravu na záchranu Středozemě, z níž se v dalších dílech stává zběsilý kvapík plný tryskových přesunů přes daleké kraje a krvavých bitev velkých armád. (10/10)

Kores22

Pro mě lepší než filmová verze. Raději čtu, než na něco čučím.

TooLe

(+ SPOILER) Společenstvo Prstenu je příběh ze Středozemě, první díl trilogie. Na tuto knihu navazují knížky: Dvě věže a Návrat krále. Příběh mě zaujal od úplného začátku a za celou dobu co jsem to četl, tak jsem se nenudil. Hlavní postavou je hobit Frodo. Frodo dostal prsten jako dárek od Bilba, který ho našel na skalách. Prsten se chce dostat nazpátek ke svému pánovi Sarumanovi, ze kterého zbyl jen silný duch. A už začíná celý příběh. Cesty jsou nebezpečné a skupina utíká před nebezpečnými černými jezdci a zároveň později před skřety aj., kteří chtějí získat a ovládnout prsten. Moc toho prozradit nechci, knížka ode mě dostáva 5/5. Knížka je i ve krácené verzi, tato kniha měla 430 stran. Ze začátku jsem si ale myslel, že 430 stran je hrozně moc. Možná vzládnu dočíst celou trilogii, protože mám chuť dozvědět se konec příběhu. Příběh patří do kategorie fantasy.