Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/9_/2/bmid_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7Bu-2.jpg 5 8684 709

Pán prstenů série

Nechme se okouzlit strhujícím příběhem kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Nechme se pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit – Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti. První díl trilogie.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

Koty7
Koty7
13.03.2024 5 z 5

Jedním komentářem asi shrnu všechny knihy. Tohle je prostě povinnost každého fantasy fanouška, protože TADY se zrodil žánr. Roky jsme čekali na filmovou adaptaci a dočkali jsme se. Seriál už tak povedený není. Samozřejmě tu najdeme různé odchylky, ale ve směs je to věrná adaptace. Knihy ani dnes neztrácí své kouzlo a patří mezi klenoty žánru. Určitě stojí za to je znát. ;)

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 4 z 5

První díl proslulého Pána prstenů. Četl jsem ihned po Hobitovi a musím říct, že změna tempa je velmi razantní. V Hobitovi se neustále něco děje a dobrodružství plyne, k tomu se Společenstvo prstenu dostane až ve druhé polovině knihy. Právě druhá půle s putováním Společenstva zasluhuje absolutorium a 5*. Bohužel začátek knihy- zejména pak prolog a několik prvních kapitol jsou poměrně nudným pojednáním o zvycích hobitů proložené špetkou genealogie. Musím říct, že z mého pohledu jsou hobiti neobyčejně nezajímaví, prakticky všechny národy Středozemě včetně lidí jsou záživnější. Evidentně Tolkien si hobity velmi oblíbil a dal jim velký prostor. Naštěstí po příchodu do Roklinky se příběh stane vyváženějším a není na hobity tak zatížen. Kniha je velmi čtivá, děj plyne a ilustrace od Leeho jsou taktéž skvělé a parádně navozují atmosféru. Bohužel kvůli rozvleklému úvodu nemohu hodnotit celek jako perfektní, dávám 4* s tím, že pokud následují díl bude pokračovat tak, jak tento končil, tak na perfekt dosáhne.

Vidlička
Vidlička
20.02.2024 5 z 5

Aš nazg durbatulûk, aš nazg gimbatul,
aš nazg thrakatulûk, agh burzum-iši krimpatul.

Pomalé čtení svírané úzkostí, ale když se odváží i ten nejmenší, naděje neumírá.

Láska na celý zbytek života.

AgnesDee
AgnesDee
17.02.2024 5 z 5

Nesmrtelná klasika, která je prostě neuvěřitelná. Ať už stylem vyprávění příběhu, nebo příběhem jako takovým. I když si nemůžu pomoct a v hlavě při čtení vidím film přímo před očima, vůbec ničemu to neškodí a naopak to pomáhá pochopit jak genialitu díla, tak genialitu jeho filmového zpracování.

jefff
jefff
05.02.2024 5 z 5

Nádherně vyprávěný příběh, velké dobrodružství, které neomrzí ani po letech. Nedozírnost fantazie Tolkiena a propracovanost jeho světa je dle mého stále nepřekonaná.

Varjohukka
Varjohukka
31.01.2024 5 z 5

Prostě Pán prstenů. Prostě Tolkien. Prostě dokonalost.

Janca007
Janca007
24.01.2024 5 z 5

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala, ale nakonec jsem se rychle začetla a jdu na druhý díl. :-)

ellypusik
ellypusik
14.01.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst vždy a jsem ráda, že jsem se do série konečně pustila. Pan Tolkien otevřel brány dnes oblíbenému a rozšířenému fantasy žánru a byl to profesionál ve svém oboru, kterému se dodnes málokdo vyrovná.
Jediné, co mi v románu chybělo byl humor, který se zakomponoval do filmového zpracování a učinil postavy osobitějšími. V knize mi nepřišla psychologie postav tak propracovaná jako ve filmech. I tak je to samozřejmě perla v knižním moři.

ElizPetrova
ElizPetrova
09.01.2024 4 z 5

Vždy jsem si chtěla knihy přečíst. Filmové zpracování jsem samozřejmě viděla a zrovna v tomto případě jsem se z nějakého důvodu bála, že filmy pro mě budou lepší. Řekla bych, že obě formy mají svoje kouzlo a byla jsem překvapena, jak se knižní zpracování od filmového liší a to v některých ohledech dost razantně. Nicméně zklamaná jsem nebyla. Místy mi to přijde až jako pohádka než fantasy, možná tím stylem, jakým je vyprávěná. Ale je to prostě klasika. :)

slay_girl
slay_girl
07.01.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla (je z mojí oblíbené série).
Úžasná:).

TessieB
TessieB
04.01.2024 4 z 5

Dlouho, dlouho, dlouho jsem se nemohla začíst. Styl psaní mi moc nevyhovoval a často jsem se do čtení musela nutit. Ale s ohledem na to, že příběh znám a mám ho ráda, jsem se nakonec prokousala až na konec. S pokračováním si budu muset ale na chvilku dát oraz, protože jinak bych asi letos nepřečetla nic jiného :) každopádně příběh je to skvělý, Tolkien naprosto předběhl svou dobu, ale na mě je bylo trošku náročnější čtení s ohledem na udržení pozornosti.

kralicekP.
kralicekP.
27.12.2023

(SPOILER) Kniha se mi vůbec nelíbila.
Možná že jsem na to moc mladý. Prostě to nechápu. Pochopil jsem tam pár věcí. Frodo a jeho 2 kamarádi jdou na výpravu. Frodo má prsten se kterým zmizí. Frodo se dozví že nemá používat prsten často. Jestli ho použije často prsten ovládne froda. Kniha je blblost

ariannpHm
ariannpHm
16.12.2023 5 z 5

Tohle je nejlepší kniha, co jsem kdy četl! Příběh má hloubku, sympatické postavy, vyhovuje mi pomalejší tempo a popisné psaní Tolkiena. Jediné za co bych strhl 0,0000001 bodů je t, že se v knize moc zpívá.

Patrik559
Patrik559
11.12.2023 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila a podle mě byla zábavná a napínavá. Moc se mi líbilo, že topení úplně stejně jako film a je tam něco navíc, ale něco tam zase není.

fénix56
fénix56
08.11.2023 5 z 5

Asi první fantasy, kterou jsem před mnoha lety četla. Pak mi samozřejmě nemohl ujít film. A teď jsem si to zopakovala prostřednictvím audioknihy.

Fandila jsem malým hobitům na jejich strastiplné cestě s prstenem, na které se k nim přidávají další postavy, např. čaroděj Gandalf Šedý, Boromir, trpaslík Gimli, elf Legolas a hlavně můj oblíbenec Aragorn. Bála jsem se o ně, když je pronásledovali Černí jezdci.

Napínavá kniha psaná bohatým jazykem, jen mi trochu vadilo nekonečné žvatlání hobitů a taky spousta básniček, hlavně těch rozverných, ve kterých se hobité doslova vyžívali.

katerina3633
katerina3633
07.11.2023 5 z 5

Moje milovaná kouzelná říše. Opětovně jsem se do knih pustila a musím říct, že jsem ještě víc nadšená, všímala jsem si úplně jiných detailů a prožívala každičký kus cesty. Tohle je grál všech fantasy knih. Kniha donese do jiného světa a rozhodně se vám nechce vracet.

Lajtwing
Lajtwing
26.10.2023 5 z 5

Tohle není objektivní recenze, ale blábolení nadšeného fandy. Čekal jsem dlouhé a dlouhé roky, než jsem si konečně pořídil trilogii v angličtině a pustil se do ní. Jako někdo, kdo miluje filmy pana Jacksona od dětství a kdo dvakrát přečetl Silmarillion (znalost předchozích dvou věků tedy mám), jsem si vychutnal každou stránku. V knize jsem se válel několik měsíců vlastní volbou! Pan Tolkien je pro mne vzor a jeho dílo má v mém životě speciální místo. První díl nabízí Toma Bombadila a spustu cestovstelské atmosféry, kterou bych dokázal vychutnávat klidně dalších tisíc stran.

Divočina severu po boku ještě neznámého Aragorna, bloudivé tápání v Morii, návštěva Lothlórienu a cestování lodí k Emyn Muil... Mohl bych pokračovat, ale asi nemusím. Byl to kus cesty a jelikož anglické vydání z roku 2022 obsahuje perfektně zpracované mapy (globální i výřezy oblastí), můj čtenářský zážitek jako fanouška byl... kompletní.

Zřejmě bych dokázal hodiny popisovat, proč je LotR tak dobrý, ale to není třeba. 10/10 a jdu se pustit do dvou věží! [dočteno v ang. orig. 26.10.23]

mina_harker
mina_harker
18.10.2023 3 z 5

Knihu jsem poprvé četla v roce 2002 a tehdy jsem byla patrně nadšená. Milovala jsem i filmy. Dnes pro mě obojí nemá už to kouzlo. Příběh je dobrý, ale kniha se příliš vleče (v první polovině). Nejlepší z celé knihy byly patrně pasáže v Morii - to mi až běhal mráz po zádech. "Už jdou." Dějová linka s Tomem Bombadilem by tam být vůbec nemusela. Celkově hodnotím na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

Vrbická1999
Vrbická1999
11.10.2023 5 z 5

Pán Prstenů i Hobit je moje srdcovka, takže jsem se těšila, až se pustím do čtení knih. Do teď jsem viděla pouze filmy, ale knihy mají úplně jiné kouzlo. Některé pasáže prvního dílu byly méně záživné, takže jsem je doplnila audioknihou načtenou Alešem Procházkou a to byla úžasná kombinace.

ozzak
ozzak
06.10.2023 5 z 5

Kouzelný příběh světové fantasy literatury přečetl sem po 15 letech stále baví podle knihy natočený velmi povedený film.