Kmotr

kniha od:

Kmotr https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34837/bmid_kmotr-Ytz-34837.png 4.7 4767
Koupit Koupit eknihu Bazar

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Série:

Kmotr / Krstný otec 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Svoboda
Originální název:

The Godfather , 1969


více info...

Komentáře (613)

Komentáře 613 Recenze 5

Dhanill
Dhanill
22.09.2023 5 z 5

Četl jsem až dlouho po několikanásobném shlédnutí filmové adaptace. A o to víc vynikly kvality filmu, který z knihy přenesl vše, co šlo a nejlépe, jak šlo.

KristyM777
KristyM777
20.09.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Četla jsem jí před shlédnutím filmů a i to je velmi kvalitní, oceňuji především to, že v této jedné knížce je dost témat na 3 filmy.


BaPe895
BaPe895
02.09.2023 5 z 5

Skvělé!!!

patrikZ
patrikZ
19.08.2023 5 z 5

Kniha se četla sama, příběhu nic nechybělo. Trochu zklamaný jsem byl z jejího filmového zpracování, oproti knize byl příběh filmu, i přes jeho délku, až moc mělký. To už tak ale bývá.

Bepo
Bepo
17.08.2023 5 z 5

Perfektní náhled do prostředí italské mafie v Americe. Člověk jenom přemýšlí, jestli je to opravdu autorova fikce. Sice je všeobecně známo, že Puzo čerpal informace i od mafiánů, ale dát to takto dohromady , klobouk dolů.

Paulus.1987
Paulus.1987
10.08.2023 5 z 5

Co víc napsat ke knize, která je na Databázi knih umístěna v žebříčku nejlepších knih a jejíž filmové zpracování bývá všeobecně považováno za jeden z nejlepších filmů všech dob?

Kmotra jsem četl zhruba před dvaceti lety a i nyní mi dokázal vrátit chuť ke čtení. Promyšlený, napínavý a čtivý příběh s dobře vykreslenými postavami, který čtenáře nutí obracet stránku za stránkou. Co chtít víc? Sice jsem při četbě před sebou viděl herce z filmového zpracování, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Jak už to tak bývá, kniha na rozdíl od filmu více rozvíjí osudy vedlejších postav, takže je děj košatější, ale ne na úkor čtivosti.

Znamenité dílo, které ani sám autor již nepřekonal.

Shindo
Shindo
17.07.2023 5 z 5

Kultová kniha, ktorá nestarne ani po rokoch a moja vstupná brána k Puzovi. Príbeh dona Corleoneho a jeho klanu z časov, kedy sa nikto s nikým nesral písaný štýlom, ktorý chytí a nepustí.
Hoci by som si mohol kúpiť najnovšiu verziu, pre správnu atmosféru mám doma zažltnuté vydanie z druhej ruky z dôb dávno minulých.

Lele61
Lele61
15.07.2023 5 z 5

Mocný Don Corleone v čele svého klanu a nelítostný krvavý souboj jednotlivých mafiánských rodin o moc v newyorském podsvětí. Mario Puzo podrobně popisuje temný svět mafie s jejími velmi přísnými pravidly, která je přitom financována "špinavými" penězi z pašování, hazardu a obchodu s drogami. Dnes už klasický příběh je znám také z úspěšného filmového zpracování. Rozhodně mohu doporučit k přečtení.

VasnivaCtenarka
VasnivaCtenarka
19.06.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA:
Tak to bylo něco! Více netřeba dodávat! :)

leukjetezien
leukjetezien
18.06.2023 5 z 5

V obecnější rovině příběh o neinstitucializované moci, o světu, kde se do mocenského postavení člověk může dostat sám organicky (aniž by musel šplhat po žebříku v rámci předem daného systému). S ohledem na chybějící právní normy v takovém světě by se mohlo zdát, že lze moc uplatňovat a udržovat si ji bez jakýchkoli pravidel. Jenomže je to trochu složitější, s mocí přichází odpovědnost (což zde platí dvojnásobně), rovnováha sil může být křehká a i malý neuvážený fuck-up může být ten poslední.

V konkrétnější rovině příběh o tom, jak je cool být takovým uomo di rispetto, požívat vážnost u ostatních, prohazovat moudra, nad kterýma pokyvují uznale hlavou, taktizovat, jak si povodit ostatní pezzi da novanta, a nakonec i slízávat smetanu za připravené mastermind plány.

Četlo se dobře. Člověka vede i k zamyšlení a ke srovnání mezi naším institucializovaným systémem a tímhle "podsvětím", které zde není prezentováno jako inherentně špatné, jen jako jakási osobnější (myšleno na vztazích založená) forma společenského uspořádání.

stanislava9718
stanislava9718
12.06.2023

Tento díl o "siciliánech", kteří se ocitli z bídy na Sicílii v bídě za velkou louží, kdy se snaží žít jinak, jsem četla že všech první. Autor krásně čtenáře vtáhl do děje v ulicích starého New Yorku mezi chudé emigranty, jejich rodiny, život, lásku, tragédie.

karol.cadex
karol.cadex
11.06.2023 5 z 5

Deset let. Deset dlouhých let jedné italské rodiny, jednoho klanu, jehož zakladatel se rozhodl žít jinak. Podle vlastních pravidel. Položila jsem si stejnou otázku, která zazněla v knize. Co kdyby tohle udělal na světě každý?
Inu ne každý by na to měl kapacitu. To za prvé. A pak sice máme nějaké normy, zákony a morálku. Jejichž dodržování je vynutilné, ať už státním aparátem nebo většinovou společností. Ale s ohledem na to, jak vypadá (i jen v naší mini zemi) politická moc, jak vypadá random výklad zákonů a trestů soudní mocí, jak může politik vlastnit skrz naskrz devadesát procent země. Proč bych ve finále nemohla inklinovat ke spravedlivějšímu a jednoduššímu zákonu, jež udaly famiglie? Ale to jsem hodně odbočila.

Popis všech postav v knize a jejich osudů je perfektní. Kmotr je specifický v tom, kdy převážnou část kapitol zahajuje určitá postava, o ní se dozvídáme co je za člověka, odkud přišla a postupně její napojení na Corleonovi. I přes přehršel postav nehrozí se v nich ztratit, nit vypravování se netrhá, všechno perfektně šlape. A je to tak smutný a naléhavý!

Každopádně Kmotra jsem odkládala snad tři roky. Že to bude blbost a že se mi to nebude líbit, zase jsem předjímala a to se u knih nedělá! A ne. Je to skvělý. Mé italské srdíčko zaplesalo. Do Michaela jsem se zabouchla hned od začátku a nepustilo mě to. K Donovi cítím hlubokou úctu. Celý ten systém mě vlastně bavil, i přes jeho surovost. Jenže o lidech jako celku už nemám ani jedno dobrý mínění, takže co naplat. Já jsem nadšená a miluju to.

Kopta
Kopta
09.04.2023 4 z 5

Zajímavý kolotoč. Nicméě spíše záživný než blitku hodný. Oproti syrovému a vážnému filmu se kniha čte až podezřele svižně až jako u brakového románu. Jenže nenechal bych se zmást. Sílu tam cítíme. Cením taky věrnost u filmu. Nějaké pasáže strašně nudné až strašně zbytečné. Svižnou knihu to jen zbytečně natahuje na někdy unulý proces. I tak je to silné dílo, které má právo být mezi největšími.

kilometr
kilometr
28.03.2023 4 z 5

Už dlouho jsem měl knihu vyhlédnutou a konečně na ni došlo. Oproti výbornému filmovému zpracování zde dostávají i vedlejší postavy o dost větší prostor a je to napsáno znamenitě. Touto knihou jsem zaokrouhlil počet přečtených knih na 1100. Více slov netřeba. 85%.

Davidin
Davidin
16.03.2023 5 z 5

Přečteno v angličtině. Bohužel mne tehdy ještě limitovala nedostatečná znalost jazyka, takže si myslím, že jsem si příběh plně neužil. Každopádně se jednalo o první kompletně přečtenou knihu v tomto jazyce, která mne tehdy naprosto pohltila. Střídání vyprávění z pohledů postav a budování jejich charakteru (spíše degradace) považuji za největší devízu příběhu. Co mi chybělo? Vizuální stránka. Některé postavy si udržují svou emočně klidnou fasádu, ale chladnokrevnost je temnější, když jí člověk může vidět na vlastní oči, než předčítat z papíru. Na druhou stranu z filmu se vytratily některé myšlenky, úvahy... Tady si člověk zkrátka nevybere. Zaujala i zmínka o špíně Hollywoodu. Již tenkrát bylo na zhýralé chování poukazováno a nikdo nic neřešil. Musím také uznat, že tento příběh není o kladných a záporných postavách, hledá se zde řešení přežití rodiny a vybírá se i z možností za hranicemi zákonů, popř. morálního hlediska.

Birlibán
Birlibán
10.03.2023 5 z 5

Ač je kniha skoro 50 let stará stále se dobře čte. I když popisuje život mafiánské rodiny nemůžete se ubránit jistým sympatiím k hlavním hrdinům příběhu. Pro přistěhovalce na začátku dvacátého století nebyl jistě život v Americe lehký a lidé ze stejné komunity si navzájem pomáhali, ať to byli Italové, Číňani či jiní. Všudypřítomná korupce a nerovné zacházení s menšinami bylo v té době běžné.
Autor píše čtivě, dokáže vtáhnout do děje a překvapit dějovými zvraty.
Jak pravil don Corleone: Každý má jen jeden úděl.
Pomsta chutná nejlépe studená.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
07.03.2023 4 z 5

Mafiánská klasika, dnes se mi jeví hlavní postavy spíš trochu moc kladné, hlavně Don a Michael, ale jako audiokniha v podání Oldřicha Kaisera to bylo celkem fajn, i když bych prostříhala části s Lucy a s Johnym.
Celkově hodnotím třemi a půl hvězdami.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
19.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Líbilo se mi zajímavé prostředí, propracované charaktery, struktura a zvyky mafie a celá postava Dona je prostě skvělá, se svým přistupem k rodině, hierarchii a "pomoci" komukoliv.

Některé části děje mi ale přišli zbytečné (např. cokoliv s Johnym) a vyvrcholení celého děje ne příliš silné (čekal jsem, že stěhování do Vegas byla jenom zástěrka pro nějakou brutální akci nebo že Michaelova manželka neunese pravdu, vsechno vyzvoní a bude krize).

I přesto zajímavá kniha, určitě nelituju přečtení, jestli půjdu do dvojky to nevím.

pauele
pauele
27.01.2023 5 z 5

Po seriáli The Offer, som túto dlho odkladanú knihu prelúskal v rýchlom tempe. Úplne poctivých 5* si podľa mňa nezaslúži, ale 4* sú na druhú stranu nedocenenie. Tak sa teda prikloním k pozitívnej strane.

LenkaDv
LenkaDv
15.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Poslouchala jsem jí jako audioknihu a přednes Oldřicha Kaisera toto skvostné dílo posunul ještě o ležel výše. Je to jeden z těch příběhů na který jen tak nezapomenu. Nemám mu naprosto co vytknout a určitě se k němu ještě někdy vrátím.

konrad9388
konrad9388
05.01.2023 5 z 5

K této knize mám zvláštní vztah. Asi v jedenácti letech jsem ji doma večer vytáhl z knihovny, a zpátky jsem ji vrátil asi po šesti hodinách dočtenou. Byla to první kniha která mne tak moc chytla, že jsem ji musel hned dočíst. Skvělá kniha, kde není tak jednoduché určit kdo je klaďas a kdo padouch. Stejně jako v životě.

Frizer
Frizer
02.01.2023 5 z 5

Klasika klasik...těžko říci jestli mě víc bavila kniha nebo film, oboje je na špičce svého media. Povinné čtení pro každého kdo má rád "kriminální" příběhy. Mario se nadmíru skvěle inspiroval reálnými " gangstery a mafiány". Ti ještě měli alespoň trochu stylu a pravidla, ne jako v dnešní době.

Kabuky
Kabuky
30.12.2022 5 z 5

Perfektní čtení.

vrbova4204
vrbova4204
29.12.2022 4 z 5

Vyborna kniha!! Čtu opoždene, ale prece.

Corso
Corso
05.12.2022 5 z 5

V dnesnej dobe znaaaacne romantizujuci pohlad na podsvetie italskej mafie v amerike.
Co o knihe? Cital som ju uz 3x a teraz ju pocuvam. Puzo vie pisat putavo, strucne, ale z textu priam srsi taka ta 70-tkova drsnost. Celkovo by sa dalo povedat, ze Krstny otec je ako obzaloba, tak zaroven obhajoba. A Michael je postava ktorou by ste mali opovrhovat a bat sa jej, ale zrazu zbadate ze ste si ju oblubili. Osobne mam Kmotra urcite v TOP20 mojich knih.

deathmen
deathmen
29.11.2022 5 z 5

na tuto knihu som si musel pockat zopar rokov aby som zabudol na film a nepredbiehal dej. A spravil som dobre. Uzasny pribeh ktory vas strhne, knihu neviete pustit aj sa vam o nej sniva. Vklznete do sicilskych pomerov, snazite sa ich pochopit a uvazujete o zivote v dobe nie az tak davnej. Cela kniha ma taku zvlastnu nepopisatelnu atmosferu ktoru uz pre mna sucasne knihy postradaju.

uzivatel6305
uzivatel6305
27.11.2022 5 z 5

Jedna z mých nej! Tentokrát posloucháno jako audiokniha načtená úžasným Oldřichem Kaiserem, který už tak geniální dílo posunuje ještě výš. Četla jsem před pár lety, několikrát viděla film a tentokrát poslechla, a vždy to považuji za skvěle ztrávený čas. Kniha je nezapomenutelná a jak jména, tak příběhy se vryjí do paměti. Tolik informací, o kterých by normální, tedy nemafiánský člověk, neměl ani potuchy. Na jednu stranu člověk fandí, vždyť v tom je kus spravedlnosti, která mnohdy není podle práva řádně potrestána, na druhou stranu ta hrůza, že člověk neví co a kdy se mu může udát za katastrofu. Chlapi jsou chlapi, bojující za svá přesvědčení, ženy jsou tu jen pro rození dětí a udržování rodiny. Když srovnám toto dílo se současnou celosvětovou situací, nevím, co je horší. Jděte do toho! Vzkazuje Michael ;)

Jenette
Jenette
19.11.2022 4 z 5

Po druhém přečtení nerada ubírám jednu hvězdičku, zejména za zacházení s ženskými postavami. Buď jsou hnusné a blbé, nebo to jsou neustále nažhavené sexuální bohyně, vlastní agenda žádná (samozřejmě kromě touhy uspokojit mužského hrdinu), o výrazech, kterými je autor popisuje, radši ani nemluvím. Na první přečtení mi to moc nevadilo, na druhé už hodně. Pokud jste chlap, tak vám to ale nejspíš nepřijde a klidně si hvězdičku přidejte :)
Mimo to je to samozřejmě kriminální klasika, čtivé, napínavé, drsné. A kdo by nefandil donu Corleonovi!

Metla
Metla
23.10.2022 4 z 5

Dobrá, po ne zcela dobrovolné pauze zkusím vytáhnout vidle ze zadřených mozkových závitů a ve stručnosti dohnat alespoň pár restů, které se mi za poslední 3-4 měsíce nakupily.
Rozhodla jsem se začít obhajobou „nízkého“ hodnocení mafiánské bible. Proč jsem adorovaného „Kmotra“ nepozvedla k metě nejvyšší? Důvodů je víc a znalost děje k nim nepatří (film je natočen velmi věrně, skvěle obsazený a dělá své literární předloze čest). Pravděpodobně bych se dokázala přenést i přes fakt, že mi úplně nevoní vyzdvihování alternativního systému, nerespektujícího zákony určené státním aparátem. Příliš mnoho násilí a zastrašování. A také určitá schizofrenie: já jsem mafián, kdo je víc, ale moje děti ať raději žijí v opovrhované normální společnosti.
Hlavním důvodem pro popravu páté hvězdy je roztahanost především v závěrečné třetině. Méně je někdy více a dle mého názoru by kniha fungovala lépe s výraznou redukcí linií zpěváka a milenky, obě mě ve finále nudily až prudily. Proto se holt mistr Puzo musí spokojit s cifrou 80%, snad mě za tu neúctu neztrestá Luca Brasi.

Patapuf
Patapuf
17.10.2022 5 z 5

Za mě úplně topový.... je to čtivý, napínavý.... je to prostě klasika.... autor to podal tak, že i když se vlastně jedná o zločince, člověk se neubrání jim fandit....

bcmike
bcmike
04.10.2022 4 z 5

Nesmrtelná klasika, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Kniha mě velmi zaujala a četla se velmi dobře a dozvěděl jsem se něco z praktik italské mafie v USA, která se dokázala chovat velmi lidsky, ale někdy naopak velmi zákeřně a brutálně. Některé životní osudy mě zaujali více, některé méně, ale celkově hodnotím knihu velmi kladně, ale nejspíš to nebudě dílo, které si znova někdy přečtu.

blazejmartin
blazejmartin
03.10.2022 5 z 5

Tohle se čte tak dobře, že vlastně téměř samo :))

Bethanee
Bethanee
28.09.2022 5 z 5

Konečně jsem se dokopala ke čtení této knihy a co k tomu říct? Místy napínavé, jindy hnusné a realistické a nedoporučuji milovníkům zvířat, aby se do knihy pouštěli. Kniha vás donutí se zamyslet, co pro vás znamená vaše vlastní rodina, jak moc ovlivňuje to kým jsme a jestli bychom měli svůj osud ve vlastních rukách, kdybychom se narodili do rodiny mafiánů. Taky vás to donutí zamyslet, kde je vlastně hranice morálky a spravedlnosti v dnešním světě a jestli by někdy nebylo lepší některé situace vyřešit mlčky pistolí než soudem.

peter1035
peter1035
07.09.2022 5 z 5

Pri tejto knihe sa rozpisovať nebudem. Každý ju pozná. Takmer každý videl film a ak niekto váha a príde sem, aby na základe recenzií sa rozhodol, čo si to nakoniec prečíta tak mam len jednu odpoveď. Don't Be A Jerk and let´s DO IT! YOU AS****!

Hakate
Hakate
28.08.2022 5 z 5

Fantastický strhující příběh, velmi napínavý román ze světa mafie.

Langosh
Langosh
01.08.2022 4 z 5

Pěkná, i když čekal jsem víc bojů, více krve :D Válka mafiánských rodin byla na můj vkus až moc zjednodušena, zkrácená, pár vět a bylo po válce. Když jsem to četl podruhé, tak se mi tato kniha líbila ještě více. Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovými. Místo jejich příběhu mohlo být více prostoru věnováno válce mafiánských rodin. Proto ubírám jednu hvězdičku. Naopak Luca Brasi dostal docela málo prostoru, čekal jsem, jak tam bude likvidovat nepřátele, podle toho popisu, jak je nelítostný. Jinak začátek a konec famózní, mělo to tempo, zajímavé myšlenky. Ale že by to bylo dílo zas tak úžasné, to si také nemyslím. Děj zpomaloval hlavně Johny a Lucy, čekal jsem od nich něco mafiánského, že Johny dostane úkol od dona, ale nic. Film (jedničku) jsem viděl a podle mě moc rychlý, kdybych neznal knihu, asi bych některé scénky nepochopil.

AndelkaZoubek
AndelkaZoubek
28.07.2022 5 z 5

Fantastická knížka, strhující děj, vykreslení světa mafiánů… trochu moc brutální, ale realistické… příběh člověka pohltí… celkově velmi zdařilé, ale úplně na první místo knihu neřadím.

capricorn__
capricorn__
08.07.2022 5 z 5

Velmi zajímavá, nezapomenutelná kniha, která se četla sama. Nemám, co bych knize vytkl, bavila mě ve všech částech (snad bych jen podotkl, že první část mi připadala svižnější než druhá) a postavy mi přirostly k srdci. O mafii jsem nic nečetl a nevěděl, proto jsem byl příjemně překvapen. Don Corleone je legendární postava!

konicekbily
konicekbily
03.05.2022 5 z 5

Autor popsal, jak podle něho fungovala mafie tehdy, jaké měla "hodnoty", důležité postavy, cíle, prostředky, možnosti a jak se bránila a jak útočila. To bylo za starých "pionýrských" časů - to byla pohoda. A nikdo neví, jaké mafie a podle jakých pravidel fungují mafie dnes. Anebo snad nejsou a vymřely?

martin3420
martin3420
07.04.2022 5 z 5

Knihu jsem četl jako kluk ještě než jsem viděl filmy a zaujala mě hned na poprvé. Byla to pecka. Nevěděl sem nic o mafianech ani jak je slavná. Výborně napsaný.