Kmotr

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34837/kmotr-Kcw-34837.jpg 4.83746

Kmotr / Krstný otec (1.)

The Godfather (1969)

Vydáno:, Svoboda

Kniha Kmotr

AnSe
včera

Doporučuji nejprve vidět film, poté přečíst knihu. A pak si pustit film znovu.

Nejprve nasajete atmosféru, zažijete si postavy.
Pak pochopíte, o co se celou dobu jednalo.
A pak si film užijete naplno.

Langosh

Pěkná, i když čekal jsem víc bojů, více krve :D Válka mafiánských rodin byla na můj vkus až moc zjednodušena, zkrácená, pár vět a bylo po válce. Když jsem to četl podruhé, tak se mi tato kniha líbila ještě více.

Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovi. Proto ubírám jednu hvězdičku.
Naopak Luca Brasi dostal docela málo prostoru, čekal jsem, jak tam bude likvidovat nepřátele, podle toho popisu, jak je nelítostný.

Jinak začátek a konec famózní, mělo to tempo, zajímavé myšlenky. Ale že by to bylo dílo zas tak úžasné, to si také nemyslím. Děj zpomaloval hlavně Johny a Lucy, čekal jsem od nich něco mafiánského, že Johny dostane úkol od dona, ale nic.

Film (jedničku) jsem viděl a podle mě moc rychlý, kdybych neznal knihu, asi bych některé scénky nepochopil.

Eldar80

Bylo to zvláštní. Dobře napsané. Děj dobře rozvržený, ale po přečtení ve mně nezůstal nějaký silnější pocit. S komentářem jsem totiž musel chvíli počkat. Hned po dočtení jsem chtěl knihu vychválit. Jenže jsem vlastně nevěděl za co.
Puzo asi nechtěl riskovat a kvůli své tehdejší situaci to vyloženě napsal tak, aby se to líbilo. Možná proto jsem to vnímal spíš jako pohádku pro dospělé. Hlavní hrdinové jsou kriminálníci, ale když nám Puzo dává nahlédnout do jejich životních osudů, trochu s nimi navážeme vztah. Pak máme tendenci je vnímat jako kladné postavy. Na můj vkus to bylo asi moc černobílé.
Očekával bych něco temnějšího nebo thriller, ale Puzo se hlavně zaměřuje na životy členů rodiny dona Corleona. Hlavní dějová linie je tak jakoby v pozadí a místy se dokonce věnuje víc osudům vedlejších postav.
Puzo neříká o fungování mafie nic konkrétního a uvádí vlastně jen povrchní informace. Nijak to však nevadí, protože si to při čtení neuvědomujeme. Spíš jen na začátku logika a věrohodnost trochu zaskřípe.
Během čtení jsem marně přemýšlel, proč má kniha tak vysoké hodnocení. Ještě že jsem nevěděl její přesné umístění, asi bych měl větší očekávání. Někdy vadí slabší psychologie postav, ale tady to asi neplatí. Až po přečtení jsem to pochopil. Tohle je přesně ten typ knihy, kterou když dočtete, tak jí dáte automaticky pět hvězd. Kniha má totiž naprosto perfektní závěr.
Pokud si chcete přečíst něco o mafii a váháte mezi beletrií a literaturou faktu, tak si rozhodně Kmotra přečtěte dřív. Já jsem kdysi četl Gomoru od R. Saviana a tak jsem se možná pro příběh už nedokázal nadchnout. Jako odpočinkovou literaturu rozhodně doporučuju. 85%

Kulhavá

Kmotr je klasika, knižní i filmové zpracování je pro mě vždy jistota příjemně stráveného času.

Aneken

Vlastně nevím, proč jsem se ke Kmotrovi dostal tak pozdě. Ta kniha je dokonalá, její čtení jsem si strašně užil a rychle se zařadila do TOP10 mých oblíbených knih. Vynikající atmosféra, děj se spádem i řadou zvratů, fakt výborná věc.

radixa

Kniha mi doma dlouho ležela – myslela jsem si, že to bude těžké čtení, co mě nebude moc bavit. Omyl – naprosto úžasná kniha. Má vše, co má mít. Zařazuji do mé TOP 10 a určitě se k ní vrátím. (Film jsem neviděla a ani nechci, kniha je kniha.)

Messilina

Zajímavý příběh z neobvyklého prostředí. Klasika mafiánské literatury.

DracoMalfoy

2.5* Takhle, kniha vystihuje italskou atmosféru opravdu přesvědčivě, děj mě bavil a sledovat vyvíjení postav bylo zajímavé. ALE, nemůžu se přenést přes to, jak moc je to proti ženám. I když to vystihuje tu atmosféru, taková jaká je, prostě s tím nesouhlasím. Navíc mi některé části přišly nereálné.