Corleone

Prequel k legendárnímu Kmotrovi, působivý román o tradici a násilí, oddanosti a zradě, vychází z nerealizovaného filmového scénáře neméně legendárního Maria Puza. Zavádí nás do New Yorku třicátých let, doby nenávratně poznamenané hospodářskou krizí, v níž se zároveň nebývale daří zločineckým organizacím. S koncem prohibice však přichází rozhodující bitva o to, který rodinný klan zbohatne… a který bude čelit neodvratné záhubě. A Vito Corleone, jeden z nejtvrdších mafiánů, ví, že nic není důležitější než rodina. Mladší děti, Michael, Fredo a Connie, chodí ještě do školy, adoptivní syn Tom Hagen je na vysoké, ale starosti mu dělá nepřizpůsobivý Sonny, který se nechce stát obchodníkem, ale kráčet na vlastní pěst v otcových stopách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136768/corleone-XE9-136768.jpg 4.3114

Kmotr / Krstný otec 3.

Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

The Family Corleone, 2012

Kniha Corleone

Dejf_ano

Kmotr je naprostá klasika a tento prequel pro něho konkurence skutečně není. Rozhodně, ale setkání s postavami, které člověk považuje spíš za staré známé je příjemné. Rozhodně nepovažuji za problém, že knížka se čte jako film, naopak jí to dává zvláštní kouzlo.

Eldar80

Během čtení jsem měl pocit, že cítím původní Puzův scénář. Podle mě k němu Falco přistupoval s příliš velkou úctou a místo plnohodnotného románu čteme rozepsané Puzovo dílo. Díky tomu se v mysli skoro automaticky objevuje každá scéna. Pořád se nemůžete dostat do příběhu, protože samotný styl psaní vás drží vně. Máte tak pocit, že sledujete film. Jenže kniha by neměla být film.
Co funguje ve filmu, nemusí fungovat v knize. Zde tak postupně selhává působivost. Film by měl skončit zhruba do dvou hodin, ale u knihy máte času dost. Scénář se tak nemůže rozepsat, ale nějak změnit. A to asi Falco neudělal.
Četlo se to dost zvláštně. Je to totiž velmi dobře napsané, ale atmosféra je jakoby sterilní. Taková plochá. Měl jsem pocit, že tomu chybí hudba. Tu totiž každý film má.
Hudba scény podkresluje. Tady prostě něco chybí.
Postavy jsou sice perfektní, ale díky tomu jak se chovají, nemá příběh napětí. Všichni sou tak nějak v pohodě, ikdyž jde někdy o život. Navíc se toho moc neděje. Kniha mě začala bavit teprve až jsem podlehl její délce.
Ve filmu to nejde, ale v knize měl jít Falco víc do hloubky. Možná jsem divný, ale těžko se vžít do hlavních hrdinů. Jsou to vlastně zločinci. Samozřejmě hodní zločinci a zlí zločinci. Černobílé pojetí knize zrovna nepřidává.
Mě tenhle žánr míjí a asi proto mě to nezaujalo. Je to však má první kniha, na Kmotra se teprve chystám. Je dost možné, že na tom záleží. Jako oddechová literatura je to však perfektní. Filmové pojetí je extrémně zvláštní. Kniha má zvláštní dojezd. Dokonce se mi o tom zdálo. Až je mi líto, že to nedokážu ocenit. 70%
Doporučené komentáře: callahanh

sharik

Prequel legendárního a úžasného Kmotra. Jaká byla cesta rodiny Corleone až na vrchol mafie? Ed Falco podle nerealizovaného filmového scénáře Maria Puza napsal román, který nás vrací do roku 1933, tedy nějakých dvanáct let před děj románu Kmotr. Vito Corleone je ještě chlap ve středních letech, jeho syn Sonny sotva dospělý, ostatní sourozenci jsou ještě děti. A mafiánské klany bojují o moc a do toho tu máme irskou komunitu, která se s Italy nemá zrovna v lásce. Je zajímavé sledovat detaily ze života postav, které známe z Kmotra - tak třeba kdo vlastně byli rodiče Toma Hagena, nebo co byl zač Luca Brasi, než se z něj stal ten zvláštní tvor, jakým byl později... A co to způsobilo. Tahle kniha možná není taková pecka jako Kmotr, ale i tak jsem si ji užil a strašně rád jsem se vrátil do drsného světa "obchodníků s olivovým olejem". Musím přiznat, že místy mi byli Irové sympatičtější než rodina Corleone, jenže si uvědomme - tohle je drsný svět a kladnost či zápornost hrdinů musíme nahlížet úplně jinak. Obě strany mají své pohnutky a zásady, kterým se nemůžou vzepřít, takže když například Sonny Corleone spáchá konkrétní čin (nebudu spoilovat jaký) , který je podle našich měřítek dost děsivý a lidsky hnusný, musíme chápat jeho postavení, situaci, a že když tady jde o rodinu, znamená to mnohem víc. Ed Falco dokázal udržet právě tuhle rovinu románu - čtenář chápe postavy, protože chápe jejich svět. Vidět je zvenku, šlo by o hnusné mafiány, ale dobrý spisovatel nás vezme "dovnitř" a dovolí nám pochopit to, čemu bychom jinak nerozuměli. Mario Puzo to dokázal skvěle v Kmotrovi a Ed Falco se za tohle pokračování nemusí stydět. Mám snad jedinou výtku - v Kmotrovi se dost jasně říká, že Vito Corleone nikdy neříká nejstaršímu synovy Sonny, ale zásadně Santino. Takováhle blbá drobnost Falcovi trochu ujela. Je to fakt drobnost, ale zamrzí to.

Endy17
08.02.2018

Trochu to svádí, aby čtenář s protagonisty sympatizoval, ale v zásadě v knize kladnou postavu nenajdeme. Vito Corleone se se svým smyslem pro čest, úctu a rodinu staví do pozice tvrdého podnikatele a osobně si ruce od krve nešpiní, ale veškeré dění řídí a bez jeho vědomí se nestane prakticky nic.
Příběh je záživný a rychle ubíhá, v knize nejsou žádná hluchá místa a čtení místy komplikuje jen velké množství postav. Příjemné je to, že čtenáře čeká ještě několik dalších pokračování osudů rodiny Corleone.

Rania
29.01.2018

Corleone se mi líbil víc než Sicilián, no o něco míň než Kmotr. Jediné, co mi vadilo, bylo až příliš slangových výrazů. Jinak se knížka četla dobře, bylo fajn vědět, co se stalo před Kmotrem.

callahanh
22.09.2017

Je hodně znát, že kniha vychází z (nakonec nerealizovaného) scénáře, protože její čtení se hodně podobá sledování filmu. Popisy prostředí jsou naprosto minimální, důraz je kladen spíš na větší množství dialogů, akce a vytváření dobové atmosféry, která tu hodně funguje. Filmovou terminologií bych řekl, že autor různě prostříhává mezi prostředími i postavami, někdy je to dokonce z odstavce na odstavec a trochu hůř se ve všem orientuje, stejně jako ve větším množství postav a jmen. Místy je líčení dost kostrbaté a těžkopádně, naštěstí tu ale takových momentů není moc a většina rozsáhlé knihy je čtivá a svižně napsaná. Ty, kteří znají Kmotra, určitě potěší pohled na trochu mladší hrdiny a rozšíření jejich pozdější motivace. Falco velmi dobře zachycuje mafiánský život, který je krutý, neúprosný, ale spravedlivý, za což se pochopitelně platí tím, že v podstatě neexistuje přátelství a nikdo si nemůže být ničím jistý. Osobně oceňuji velký důraz na rodinné hodnoty a jakousi morální vyspělost všech postav. Nechybí tu několik hodně silných a dost brutálních a krvavých momentů a výjevů, které k tématu patří a nejsou nikterak přikrášlované, ale potřebně syrové. Jediná větší výtka tak opět směřuje k tomu, že kniha mohla být více literární a méně filmová a o pár desítek stran kratší. 70 %

Katranis
03.07.2017

Příběh Vito Corleone, otce Michaela Corleona. Doporučuji.

Freedee
13.11.2016

Třeba to není Kmotr, ale je to velmi dobrá kniha. Kdo má rád tématiku gangsterek, mafie a Kmotra, můžu jen doporučit.

mafie italská mafie násilí gangsteři

Autoři knihy

Mario Puzo