Frankenstein

Světově proslulý hororový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu. Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce – vynál... celý text

Světově proslulý hororový román. Dramatický příběh vynálezce a jeho vynálezu.
Mladý vědec Viktor Frankenstein stvoří umělého člověka, monstrum ohyzdné podoby s nadlidskou silou. Umělý člověk svou obrovskou sílu po prvních trpkých zkušenostech zasvětí mstě a zkáze. Zloba je směřována hlavně proti rodině jeho tvůrce – vynálezce Frankensteina. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/7423/frankenstein-7423.jpg 4.1546
Originální název:

Frankenstein, or, The Modern Prometheus (1818)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, XYZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (65)

Přidat komentář
Andyyy
31. července

Ne, romantismus v jakékoliv formě zřejmě není období pro mě. Když čtenáře hlavní hrdina nezaujme vůbec ničím, není to dobrý začátek. Všechny postavy jen nekonečně rozebírají vlastní pocity a problémy, které jsou podle nich ty nejhorší mezi všemi a nikdo se nemá hůře. To není ani dobré pokračování. Dvě hvězdičky jsou za hlavní myšlenku a za vývoj netvorových pohnutek, který ukazuje, co s někým dokáže udělat lhostejnost a ústrky ostatních. Jsem ráda, že jsem se do knihy pustila, ale jsem i ráda, že už to mám za sebou.

RudýOnkel
23. července

Klasika, kterou si filmaři nepěkně upravili. Frankensteinovo zdlouhavé vypravování jeho činů mi připadalo nudné a místy nepotřebné. Ostatek se četl vcelku slušně bez problémů - po pomalém rozjezdu a uvedení do děje kniha zařadila pětku a vydržela u toho, což jsem vítal.

Příběh 7/10

Romance 2/10
Akce 6/10
Humor 2/10
Napětí 7/10

MarianP
13. června

Povinná jazda každého milovníka hororov. Kniha je diametrálne odlišná od známych filmových spracovaní. Je to skôr román s hororovými, scifi prvkami. Nejedná sa o dáke extra strašidelné dielo, ktoré by naháňalo hrôzu, ide však o prvotnú knihu svoho žánru...

Tina.orl
12. června

Jsem sice ráda, že konečně vím jaký byl původní příběh, ale přečetla jsem jednou a dost. Na můj vkus celkem dost zbytečných věcí.

rene6927
12. března

Konečně jsem poznal skutečný, původní příběh. Skvělé. Moc se mi kniha líbí.

martina.culik
24. února

Myslím, že je dobré přečíst si a pochopit, jak to vlastně všechno bylo. Když si řekne Frankenstein, snad každý si představí oživlou mrtvolu. Stejně jako si spousta lidí myslí, že ví, jak by měl vypadat Dracula nebo Jekyll a Hyde, i když to většinou není pravda.
Přitom Viktor Frankenstein byl doktor, který jej stvořil. Příběh ale zdaleka není jen o tomto stvoření, ale i o následném nepochopení, pomstě, životě v ústraní apod. Já osobně mám tuto knihu moc ráda.

LittleBubble
27. ledna

Myslela jsem si, že dílo mě ničím nezaujme, že příběh už všichni známe a nic nového se nedočtu. Jak jsem se spletla! Velice zdařilé!

ivzu77
25. ledna

Ke čtení knihy jsem se rozhodla z ničeho nic. Najednou jsem cítila, že jsem pro ni dospěla. Nebyla jsem ovlivněna žádným filmovým zpracováním, pouze převyprávěním divadelní hry od kamarádky. Na její doporučení se nyní kouknu na film z roku 1994. Obdivuji talent mladých anglických spisovatelek 19.st. ( Austenová, sestry Bronteovy ), ke kterým nyní řadím i Shelleyovou . Jejich popisné vypravěčská odstavce rozjedou vaši představivost na plné obrátky. I když pro dnešní čtenáře, zvyklé na akční formu psaní, se mohou zdát spíše nudné.
Ale rozhodne toto díl o stojí za přečtení.

Hellrampage
24. ledna

Vždy som si myslel, že Frankenstein je meno oživlej mrtvoly, ktorú priviedol k životu šialený doktor, no až v tejto knihe som sa dočítal pravdu - Frankenstein je doktor, ktorý onú oživlú mŕtvolu privedie k životu. Konečne som sa dostal k legendárnej knihe Mary Shelleyovej, ktorá je považovaná za jedno z prvých sci-fi diel. Zo začiatku som ku knihe pristupoval s obozretnosťou, či sa skutočne jedná o originálneho a jedinečného Frankensteina, ktorého som si tak chcel prečítať, pretože som v TV videl už veľmi dávno jeden starý film, ktorý bol pojatý ale úplne inač, takže som mal v tom guláš. Mary rozpráva mnoho pútavých príbehov, ktoré sa vetvia a vy sa ponárate hlbšie a hlbšie - najskôr tu máme expedíciu (je písaná formou denníka), ktorá nájde Frankensteina, tvorcu oživlej mŕtvoly, on expedícii vyrozpráva svoj životný príbeh a vo Frankensteinovom príbehu zase povie príbeh jeho vlastný výtvor bez mena. V roku 1818 sa čitatelia mohli dostať do Nemecka, Francúzska alebo Anglicka, čo bolo na dobu vzniku nevídané. Dnes už toho veľa nepovie a množstvo čitateľov odradí svojou starobou, ničmenej stojí za to prečítať si toto jedinečné klasické dielo, ktoré určite niečo svojim vznikom naštartovalo.

DominaCZ
03.11.2016

Nó, takhle: zajímal mě jen ten střed netvorova vyprávění a to, jestli mu nakonec tu holku vyrobí. ( nasralo mě že ne !!)
Jinak vztahy s babama nebo dopisy nebo cestování na lodi nebo v Londýně mě nebralo, vůbec nechápu proč tam bylo... má to být o tom, co stvořil a jak se k tomu postavil..... ne srdceryvný vzkazíky.
Takže střed.
Chudák netvor :(
Znám toho netvora jen z Van Hellsinga, proto mě zarazil ten prvopočátek všeho... jaký to vlastně mělo celý význam..., Stvořil něco, co nechtěl chápat a divil se, když to začalo kopat kolem sebe, sejmulo to i jeho a nakonec i sebe...zbytečně ztracený životy.

Lenna75
11.10.2016

Víc než vydařené dílo, které jsem si dlouho toužila přečíst a které vůbec nezklamalo. Je to klasika, která za přečtení stojí a já ji doporučuji především těm, kteří mají rádi typické hrdiny romantismu nebo alespoň se jim líbí jeho prvky.

mart.hofmanova
11.09.2016

Místy mi přišel děj nedotažený, ale jinak skvělý příběh.

May
11.06.2016

Při čtení jsem přemýšlela kolik filmových zpracování jsem viděla ..... Ovlivněna vším co jsem od příběhu Frankensteina čekala, díky četným filmovým ztvárněním jsem "skutečným" příběhem Netvora a jeho stvořitele byla příjemně překvapena, protože je to příběh pro mě zcela nový a nečekaný ...... Rozhodně stojí za čas u jejich příběhu ztrávený :-)

sgjoli
15.05.2016

Frankenstein je označován coby horor a věřím tomu, že ve své době musel být pro mnoho lidí slabší povahy opravdu děsivý a strašidelný. Dnes asi nejspíš mnoho lidí nevyděsí, nicméně i tak je to rozhodně kniha, která umí zaujmout a má co říct i v dnešní době. A rozhodně se řadí mezi klasiku svého žánru. Osobně tento román vnímám jako niterné vyprávění o hlubokých vnitřních touhách člověka dosáhnout něčeho velkého, o zasvěcení části svého života k něčemu, co má pro člověka nějakou hodnotu či mu dává hlubší smysl, a jako vyprávění o následné ztrátě víry v tento smysl. O tom, jak si člověk cílevědomě jde za svým, ale už mnohdy nedokáže domyslet, jaké následky by to mohlo přinést. Zároveň bych řekla, že je jakousi obžalobou společnosti, která hodnotí lidi podle vzhledu a se zhnusením se obrací zády k tělesně poznamenaným jedincům bez sebemenšího náznaku snahy tohoto člověka blíže poznat i z jeho vnitřní stránky.
Rozhodně je to pro mne jedna z těch knih, ke které se budu ráda pravidelně vracet.

kikizubik
14.04.2016

Čekala jsem od toho víc a také trochu něco jiného, ale i přesto jsem ráda, že jsem si Frankensteina přečetla..

Janet11
14.03.2016

Klasické dílo, které by si měl každý milovník knih povinně přečíst. Sáhla jsem po starším vydání, takže jsem trochu "louskala" dlouhé popisy krajin a některých situací, ale příběh jako takový mi přijde skvělý. Nevím, jestli to byl záměr, ale hlavní hrdina Viktor mi byl svým chováním krajně nesympatický, protože původně stvořil cítící bytost toužící po přijetí a lásce, a teprve po odvržení samotným stvořitelem se z něj stalo ono monstrum, za jakého ho všichni považovali.
Místy mi to navozovalo pocit "stanfordského experimentu", aneb jak se z rozumně uvažujícího člověka (v tomto případě monstra) stane v krutých podmínkách tvor zlý a nepředvídatelný.

lucie.8
26.02.2016

Každý zná Frankensteina nebo si to alespoň každý myslí.
Po přečtení knihy musím říct, že je úplně jiná než jsem si ji představovala - ještě lepší. Jediné, co bych vytkla, je Viktorovo nelogické chováni.

OSTROVID
05.02.2016

Knihu jsem četl poměrně nedávno, i když filmů na toto téma jsem viděl nespočet. Kniha se čte v podstatě sama a pro příznivce tohoto žánru je to vlastně povinnost. Jedno z vrcholných hororových děl.

Kozel
29.01.2016

Skutečně strhující příběh, který nepustí a který se zcela právem stal jedním ze základních kamenů sci-fi hororů až dodnes. Dvě krátká odpoledne stačila k tomu, aby mě vypravování Viktora Frankeinsteina znovu utvrdilo v tom, že lidstvo má stále neutuchající potřebu přetvářet, či dokonce tvořit, přírodu, což ovšem se stejným odporem k zodpovědnosti často (nejen) na knižních stránkách končí dalekosáhlými důsledky doprovázených bolestí, smutkem a smrtí.

Mrazivé momenty střídané chvilkami zdánlivého klidu mě nedokázaly zastavit od úplného ponoření se do příběhu, jehož nejsilnější okamžiky jsem zažíval při netvorově vypravování a rozhovorech s Frankensteinem. Top scénou však pro mě byl zvrat na konci, kde se s netvorem setká kapitán Walton a díky níž se chtě nechtě člověk (řekl bych právem) přikloní na stranu umělého stvoření, které je skutečnou oběti ve smutném temném příběhu.

Mary Shelley pak do jeho úst vložila jednu neúmyslnou lež v podobě slov: "Ten, kdo mi daroval život, je mrtev, a až nebudu ani já, vzpomínka na nás oba brzy zmizí." Nebyla to pravda v roce 1818, kdy román vyšel, není to pravda dnes a věřím, že ani následující roky nedokážou uvrhnout Frankensteina s jeho výtvorem do zapomnění.

Romanka89
25.01.2016

Výborná kniha pro všechny kdo si chtějí přečíst něco v aj, ale necítí se na originál. Příběh je notoricky známý, takže se i bez znalosti některých slov dá skvěle číst.

hetzerjoke
19.01.2016

Vždy jsem si monstrum představoval jako zeleného tupého dlouhána který škrtí, co vidí.
Kniha mě k mé radosti přesvědčila, že i nelidsky ohyzdná lidská bytost má city a je schopna milovat a nenávidět.
Užíval jsem si každou morbidní chvilku knihy a cinické vystupování netvora, kterého bych na místě těžce zkoušeného Viktora střelil mezi oči. Až ke konci mi začalo být monstra líto a zaslepený Viktor u mne pomalu ztrácel "body"...
Každopádně doporučuji každému, kdo má v srdci místo pro nešťastné hrdiny a smutný konec.

Viky007
15.01.2016

"Proklatý stvořiteli! Proč jsi uvedl na svět tak odporného tvora, že i ty ses ode mě zhnuseně odvrátil? Bůh ve své milosti stvořil člověka krásného a přitažlivého, ale má podoba je hnusné znetvoření člověka, působící ještě odporněji právě pro svou podobu s ním! Satan měl své druhy, ďábly, kteří ho obdivovali a posilovali, já jsem však sám a každý mnou opovrhuje."

Nádherná a neuvěřitelně smutná kniha plná myšlenek o životě. Vždycky jsem si myslela, že Frankenstein je ten netvor, což sice není pravda, ale jako netvor se tedy choval. Nejdřív stvořil tvora, ale jelikož se mu nelíbil jeho vzhled, tak ho od sebe odehnal a nepřevzal za něho odpovědnost. A netvor přitom jen toužil po lásce. Poté se začal choval přesně tak, jak se lidé chovali k němu. Nebyla to jeho vina, že se stal zlým.

Knize však musím odebrat jednu hvězdičku za neuvěřitelně nudné popisy přírody. Na můj vkus jich tam bylo příliš mnoho, ale s tím se bohužel nedá nic dělat. Přesto tuto knihu rozhodně doporučuji. Určitě si v ní najdete to své :-).

medvídě
08.01.2016

velmi poutavý příběh, který stojí za přečtení. Viděla jsem hodně filmových zpracování, četla komiks, ale nic nebylo jako tento ucelený příběh.

Shay-chan
21.12.2015

Po této knize ve Frankesteinovi nevidím takové monstrum jako dřív. Kniha se mi líbila a doporučuji ;)

ZajDa37
08.12.2015

Nad Frankensteinem budu ještě dlouho přemýšlet. Jak moc byl Viktor odpovědný za své monstrum, když v okamžiku stvoření odmítl to, co vytvořil? Rodinu de Laceyů jsem neměl rád, přišla mi taková falešná.
Plynulost mi, ale kazily časté popisy přírody, takže 4*.

Jinak už sama ta myšlenka odpovědnosti vědce za vlastní dílo, které se nakonec obrátí proti němu, je univerzální a snad nejvíce ji vystihuje citát J. R. Oppenheimera: Nyní se stávám smrtí, ničitelem světů

zylla
02.11.2015

Výborná, ovšem velice smutná kniha. Vždycky jsem si myslela že příběh o Frankensteinovi přece znám, jaký byl ale můj omyl. Úplně stejně jsem to měla s Draculou, ovšem ten se oproti této knize četl nesrovnatelně hůře. Mary Shelley byla skvělá spisovatelka.

terrybel
17.09.2015

Kniha mě velmi zaujala.. Když jsem byla mladší, vždycky jsem si myslela, že Frankenstein je ono monstrum, časem mi došlo, že je to jeho stvořitel.
Bylo zajímavé číst život Viktora Frankensteina i jeho monstra.. Kniha se čte velmi dobře

lazarus
14.09.2015

Tak tahle "klasika" mě vážně dostala. Jeden by čekal výborný příběh s prvky hororu, i když ze staré školy. Po přečtení mnoha recenzí a komentářů jsem čekal něco malinko jiného. Snad filozofičtějšího, romantičtějšího, no každopádně jiného. Jenže realita byla, jak už to bývá, naprosto jiná. Dostalo se mě něčeho pro mě neuchopitelného a skutečně jiného, jenže ne tak docela podle mých představ. Tohle, že je klasika a zásadní dílo literatury? Monstra jsem se dočkal, to je pravda. Monstra poraženeckého, veskrze zbabělého a života si nevážícího, zahleděného jen a pouze do svých vlastních splínů a nočních můr. Monstra, které není sto učinit cokoliv, byť jen mizerný pokus o nápravu svého omylu, kterého si je vědomo a důsledky je schopno vcelku slušně předvídat. Monstra, které s naprostým klidem nechá umírat své bližní a milované. Jeho jméno je Viktor Frankenstein.
Jeho výtvor má drobátko zkratkovité chování, kdy po několika měsících "vychovávání" k lásce a lidskému chování sledováním těch asi jedinných kladných postav knížky, zanevře na všechny mozkem oplývající bytosti a spustí lavinu totálních průserů, kterým jeho tvůrce jen přihlíží a občas je zbaběle okomentuje.
Proč se jej poté snaží vysledovat, z toho jsem doteď jelen. Jenže on Viktor to asi stejně dělá jen na oko, protože to co svého "potomka" nechá nakonec spáchat překonává všechny myslitené meze lidskosti. No, nebudu to protahovat, chtělo se mě ke konci příběhu opravdu reálně blít a brečet zároveň. Bylo to jednoduše odporné, nízké a musím říct, že jsem se dlouho u žádné knížky tak nenasral.
Tímto dalším čtenářům přeju příjemnou zábavu a snad ve Frankensteinovi najdete trošku světla, které mu tak moc už 200 let chybí.

Valentine
07.09.2015

Miluju ten jazyk. Ty obraty, slovní hříčky, to kouzlení se slovy. Jen za to bych dala 5 hvězd. Taktéž za příběh a charaktery. Jednu hvězdu však uberu kvůli začátku a závěru. Postavy námořníka, jehož jméno jsem již úspěšně zapomněla, tam vůbec nebylo potřeba.

mdracek
31.08.2015

Po všemožných hororových filmových adaptacích díla jsem očekávala něco jiného, tenhle příběh se mi však i přes svou odlišnost líbil. Spíše než o horor se jedná o hlubokou analýzu psychiky člověka, v čemž spočívá děsivost a případná hororovost díla. Zápletka je promyšlená a - jak bývá u děl z této doby obvyklé - vyprávěna retrospektivně.