Atomové návyky přehled

Atomové návyky
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431187/bmid_atomove-navyky-yA1-431187.png 4 733 733

„Malé změny, velké výsledky“ je motto mezinárodního bestselleru, který se stále drží na vrcholu žebříčků. (Protože funguje.) James Clear, jehož blog čte měsíčně milion čtenářů, vás naučí dosáhnout cílů pomocí drobných každodenních kroků – jak sám říká, stačí 1% změna každý den. Drobné, „atomární” krůčky mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv na dosažení všeho, co si zamanete změnit.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil
Originální název:

Atomic habits , 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Atomové návyky. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (124)

Teddy2023
26.04.2024 3 z 5

Dočteno v originále

Další ze sebe rozvojových knížek :)

Stejně jako u již zmíněných komentářů - špatných návyků se člověk těžko zbavuje a je jen na nás zda změníme své jednání.

"Atomové návyky" se nás pokoušejí navést k produktivitě a neklást vysoké nároky. Všechno zvladnout krůček pro krůčku.

alef
19.04.2024 3 z 5

Opakování je matkou moudrosti!

Staré přísloví, a jak se zdá, platí dodnes. Tak by se dalo shrnout poselství této jedné z mnoha příruček osobního rozvoje. Vlastně se nezabývá ničím přelomovým – zaměřená je (jako mnoho jiných) na produktivitu a jak jí dosáhnout, přesto si myslím, že není na škodu (právě v duchu výše uvedeného přísloví) občas si některé zásady připomenout.

Znám je, asi všechny, zhruba vím, jak na to, vím, že to funguje, a přesto je občas stejně nerespektuji, a taky si myslím, že je to tak správně – život se prostě nedá tak úplně nalajnovat, to ovšem nic nemění na tom, že jsou to pravidla užitečná a když něco opravdu, opravdicky chceš (moc po tom toužíš) – tak tahle metoda, věřte nebo ne, opravdu funguje!
Protože, tady totiž platí ještě několik dalších starých známých přísloví:

- Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá!
- Co zaseješ, to sklidíš!
- Trpělivost růže přináší!
Pozn. Už jsem skoro jak teta Kateřina - pro ty, co znají Saturnina :-).

A co to znamená v praxi?
Prostě si pamatuj, že i drobné pravidelné změny v našich návycích, které nám můžou přijít třeba i nanicovaté, můžou být ve finále, pro splnění našich přání, představ, tužeb, docela podstatné – úspěch totiž často přichází po malých krůčcích, a jen zcela výjimečně nějakou dramatickou proměnou – ty se stávají totiž maximálně jednou za 10 let. Pozn. jak říká pan Chocholoušek pro ty, co znají Jáchyme, hoď ho do stroje :-).

„Naučíte-li se jeden nový poznatek, nestanete se hned géniem. Zasvětíte-li však učení celý život, odměnou vám bude zásadní transformace. Každá kniha, kterou přečtete, vás nejen naučí něco nového, ale navíc vám ukáže již osvojené poznatky v novém světle.“
Jak říká pan Warren Buffett: „Tak zkrátka poznání funguje. Hromadí se jako složený úrok.“
Jinak se tomu taky říká - kumulace produktivity, a znamená to docela jednoduchou věc – stačí, když každý pracovní den splníte jeden úkol navíc, ani si toho nevšimnete, až jednoho dne překročíte kritickou mez (po dlouhé řadě malých činů) – a přijde kýžený výsledek.

Takže nezapomeňte, že měřitelné výsledky často nejsou zrovna vidět (jde o opravdu dlouhou řadu malých krůčků) a neztrácejte vůli pokračovat :-).

A pozor! „ Vítězové a poražení mají často ty samé cíle!“ – takže výsledek vždy záleží na zvoleném postupu.

To nejzásadnější, co si z knížky asi odnáším, je pak toto připomenutí:
„Když chcete změnit své chování, musíte nejdřív změnit své myšlení.“
Krok za krokem!
Co stojí v cestě? (které moje návyky mi brání)
Co by pomohlo dostat se do cíle? (které by naopak byly prospěšné)
A teď mysli!
Prober si své vzorce chování – proč jednám tak, jak jednám a co by dávalo větší smysl.
A nezapomeň! – Je to tvůj život – tak se v něm musíš cítit příjemně!
Takže to zas nepřeháněj, buď prostě k sobě i k svému okolí jen všímavější! Často si tak ušetříš spoustu vynaložené námahy na něco, co za to nestojí, anebo si jen ušetříš spoustu práce!


-markéta-
04.04.2024 2 z 5

Vždy, když dočtu nějakou seberozvojou knihu, tak si řeknu, že to byla poslední, kterou jsem četla. No, nebudu vám psát, kolikrát jsem si to již řekla a kolikrát jsem to porušila. Nemám ráda tyto knihy, protože mě akorát rozčilují.
Musím se však přiznat, že začátek mě velmi bavil a myslela jsem si, že možná změním na tento žánr názor – ne, nic takového se konat nebude, omlouvám se.

V každé seberozvojové knize si něco málo uvědomím, ale nemyslím si, že se díky knize někdo rozhodne změnit svůj život a otočí ho o 180 stupňů.
Ano, všichni máme špatné návyky a jsme líní a nekonzistentní u těch nových a náročných, ale tak to prostě je a tak to i bude. Možná si to uvědomíme po přečtení knihy více a zkusíme to změnit, ale určitě se nezměníme na zbytek našich životů.

Bylo fajn si knihu přečíst, měla jsem ji a svém listě velmi dlouho, ale již se k ní nevrátím a jsem zase na nějakou dobu vyléčená od tohoto žánru.

všechny komentáře

Související novinky (3)

10 nejprodávanějších knih z naučné literatury v roce 2023

02.02.2024


10 nejprodávanějších knih (naučná literatura, 1. týden)

12.01.2023


50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Atomové návyky v seznamech

v Právě čtených211x
v Přečtených1 141x
ve Čtenářské výzvě109x
v Doporučených82x
v Knihotéce423x
v Chystám se číst786x
v Chci si koupit283x
v dalších seznamech13x