Parfém: Příběh vraha

Literárně vzdělaný autor Süskind vychází ve svém románě z velkých tradic E. T. A. Hoffmanna a E. A. Poea a nezadá si s jejich fantastičností ani napínavostí. Jeho kriminálně laděný příběh, jehož pachatel je nám od počátku známý, sleduje čtenář bez dechu až do morbidního konce, který je v těsném sousedství romantické ironie. Na jedné straně, pokud jde o parfémy a jejich výrobu, se blíží dílo literatuře faktu, na druhé straně svou fantastičností a ironizováním racionálnosti je blízké pohrdavému postoji romantiků k vládě absolutního rozumu. Neobvyklou smyslovostí čichových vjemů pak zavádí čtenáře do dosud neobjevených světů. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému, vedoucí až k vraždám, je Grenouille přímým příbuzným Hoffmannova zlatníka Cardillaca, jehož neovladatelná vášeň zavádí rovněž do zločinu a záhuby. Svou neobvyklostí vyvolalo dílo neočekávanou pozornost u světové čtenářské obce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14501/big_parfem-pribeh-vraha-l5K-14501.jpg 4.21245

Vydáno: , Melantrich

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders, 1985

Kniha Parfém: Příběh vraha

JP

Filmová adaptace dokázala vykřesat z námětu přeci jen poutavější extrakt a svého času jsem ji viděl minimálně dvakrát. Začátek knihy byl stejně chytlavý (mazlavý), přemýšlení nad darem vůní, stejně jako objevování parfémů (bavila mě celá ta pasáž s Baldinim) pachů, ostatně i popis smrduté Paříže, zrození hlavní postavy - člověka ta syrovost vtáhne do příběhu, nicméně do jisté míry ten záměrný obstarožní, dobový styl psaní postupně převezme otěže a přehoupne z odéry prosycené první půle do oné ne až tak záživné vražedné extrahovací části... a tohle je moment, kdy film má svůj klimax a funguje, zatímco, kniha má svoji la petite mort. Celková odtažitost od hlavní postavy, která je jakoby jen nosičem, člověkem s nejasně daným rámcem, záměrem, zatímco ve filmu můžeme jeho stoický výraz, mikro mimiku (ostatně už i casting pohledného, sympatického herce je něčím) číst, jako alespoň něco (83% komunikace, díky Chucku Palahniuku), v knize nedostáváme opravdu skoro nic z tohohle, takže se postupně přehoupneme do hororu, který nám dává vraha v hlavní roli, který je "mágem a meta-alchymistou vůní" a "to byste nepochopili", protože stvoří ekvivalent chilli omáčky DA BOMB v oblasti vůní... v knize působí mnohdy skoro až jako jeden z poskoků, nohsledů, hlavních záporáků, ne jako nosný prvek a v tomhle ohledu, je obtížné se držet postavy, nebo něčeho, poněkud se to ztrácí ve větru (ledaže byla ona prchavost všeho ultimátním záměrem autora), se kterou nemáme vybudované vlastně vůbec nic, i ta část, ve které se objeví třeba Baldini nám o téhle postavě dává něco, ale JB nepůsobí ani jako hrdina, ani jako antihrdina, proplouvá, bez charakterových rysů, krom jisté bezohledné posedlosti a jediné, co o něm víte, je, že má "talent" ale talent měl i Michael Myers, jenže já nemyslím, že se tu Suskind snažil dělat homage na slashery). Hodnocení je víc pocitové, než cokoliv. Koneckonců je to vnímáno jako postmoderna a to je vždycky komplexní myšmaš pocitů a experimentálních přístupů. Nicméně, mám s tím určité problémy a myslím, že se to dalo napsat mnohem lépe - zkrátka, některé příběhy nese snadno skvělý námět. Ale uvidíme, popřemýšlím o tom a třeba to s časem budu vidět jinak.

momo01

Podobně jako některé pachy mě tento román odpuzoval i uchvacoval od první až do poslední stránky. Je děsivý, drsný a zároveň originální. Znepokojoval mě a přesto jsem musela číst dál. Teď ale ráda zapomenu na pach rybích vnitřností, mrtvého štěněte a kravských kůží. Zůstanu raději u levandule, máty, vanilky a růží.

MisakCZE

Po přečtení knihy budete mít pocit, že z fleku úspěšně zvládnete státnice na chemické fakultě, až tak do podrobna je zde rozepsán vznik parfémů a jejich složek, důkladně je zde také popsána geniálně zvrácená (možná, že spíš zvráceně geniální) mysl hlavní postavy, avšak pro mě trochu nuda, 200 stran, ale i tak se mi to dost vleklo ... knihu doporučuji přečíst, pakliže vás zajímá jak uchovat odér čehokoliv a jak se z nýmanda může stát skorobůh

Arven2001
31.12.2021

Knihu jsem si chtěla přečíst proto, že to byla oblíbená kniha Kurta Cobaina. Hrozně mě zaujalo, co taková osobnost asi čte.
Jsem opravdu mile překvapená. Je to velmi dobrá kniha. Nejen příběh je velice zajímavý, především zajímavý je ten kontrast mezi precizností a vznešeností výroby parfémů, a krutostí hlavního hrdiny a prostředí Francie.

Aghatte
18.09.2021odpad!

Fujtajksl!

cérka
22.08.2021

Příběh této knihy mi nebyl neznámý. Před pár lety jsem měla možnost shlédnout jeho filmové zpracování a už tehdy mi přišel skvělý, zvláštní a krutý. Tentokráte jsem příběh poslouchala jako audioknihu ve skvělém podání Jaromíra Meduny.
Francie 18.století a veškeré kulisy či myšlenky jsou zde popisovány velkolepě a důkladně a chápu, že pokud bych knihu četla, mohlo by mě to odradit. Já ji však poslouchala a nesmírně mě to bavilo,všechno!

petraj30
18.06.2021

Jako první jsem viděla film, který mě uchvátil. Čekala jsem, že kniha bude na podobné bázi, ale nedošla jsem ani do poloviny a knihu odložila.
Teď po mnoha a mnoha letech jsem tuto knihu opět vzala do ruky. Očekávala jsem, že mě kniha bude bavit víc, protože to je asi 15 let a já se za tu dobu změnila...nicméně můj úsudek nikoli.
První polovina se ještě dala čít, ale ten zvrat přišel v té polovině. Byla to absolutně zbytečná část. Je to jen velmi krátký román a něčím se ten děj zkrátka musí nafouknout. Jen s těží a silou vůle jsem knihu přečetla až do konce. Podle filmu bych čekala druhou polovinu akčnější a napínavější, ale nic z toho se nekonalo.
Nebyla tu téměř žádná přímá řeč. Myslím, že veškerá konverzace v knize, by se vešla s bídou na jednu stránku. Byl to jen popis informací, i ta výroba parfémů mi přišla psaná jako učební látka.
Omlouvám se, pokud jsem někoho svým výrokem urazila.
Film je rozhodně lepší. Knihu už do ruky nevezmu.

Dunkelhell
09.06.2021

Četl před mnoha lety, nyní podruhé. Román časem zraje jako víno. Perfektní úvod do studia misantropie a mysoginismu skrze olfaktorické vjemy. :-) Před autorem smekám.