Parfém: Příběh vraha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Literárně vzdělaný autor Süskind vychází ve svém románě z velkých tradic E. T. A. Hoffmanna a E. A. Poea a nezadá si s jejich fantastičností ani napínavostí. Jeho kriminálně laděný příběh, jehož pachatel je nám od počátku známý, sleduje čtenář bez dechu až do morbidního konce, který je v těsném sousedství romantické ironie. Na jedné straně, pokud jde o parfémy a jejich výrobu, se blíží dílo literatuře faktu, na druhé straně svou fantastičností a ironizováním racionálnosti je blízké pohrdavému postoji romantiků k vládě absolutního rozumu. Neobvyklou smyslovostí čichových vjemů pak zavádí čtenáře do dosud neobjevených světů. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému, vedoucí až k vraždám, je Grenouille přímým příbuzným Hoffmannova zlatníka Cardillaca, jehož neovladatelná vášeň zavádí rovněž do zločinu a záhuby. Svou neobvyklostí vyvolalo dílo neočekávanou pozornost u světové čtenářské obce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14501/parfem-pribeh-vraha-l5K-14501.jpg 4.21176
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Melantrich
Originální název:

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders, 1985


více info...
Nahrávám...

Komentáře (206)

Kniha Parfém: Příběh vraha

Dunkelhell
09. června

Četl před mnoha lety, nyní podruhé. Román časem zraje jako víno. Perfektní úvod do studia misantropie a mysoginismu skrze olfaktorické vjemy. :-) Před autorem smekám.

alloiewera
15. května

prevynikajici!scentless apprentice


Kmotr99
18. dubna

Námět, atmosféra staré Francie i lehce horororvá nálada dobré, celé mi to bohužel přišlo dost na efekt napsané a ve výsledku zdlouhavé a trochu odtažité. Rozumím pokusu o napodobení stylu 19. století, zčásti to i funguje (hlavně na začátku), nakonec jsem Parfém dočítal s pochybami, zda jsem neměl strávit čas s něčím míň pozérským a vyprázdněným (navoněným?), a to pozoruhodnému konci navzdory. Zajímavé psychologické otázky ohledně hlavního hrdiny tak zůstaly pouze načtrnuty a zaobalené kopcem metafor.
PS: Jsem jediný, komu to celé připomínalo Nietzscheho nadčlověka (hlavně pasáž v horách)?

cukrovka
11. dubna

Zajímavé téma a extrémně nesympatická hlavní postava. Zvláštní příběh o psychopatovi se skvělým čichem. Přes pomalý začátek se příběh dobře četl a autor nám předložil dokonale propracovaný portrét vraha.

harena
06. dubna

"V osmnáctém století žil ve Francii muž, který patřil k nejgeniálnějším a zároveň nejnestvůrnějším postavám této epochy, která nebyla nijak chudá na geniální a nestvůrné postavy."

Touto větou začíná psychologicky dokonale propracovaný příběh vraha, milovníka vůní. Příběh je hlavně popisný, dialogy tam téměř nejsou vůbec, ale přesto vás to nutí číst dál a dál. Čekala jsem klasickou detektivku, proto mně chvilku trvalo se do tohoto způsobu psaní začíst, ale bavilo mě to, i když to někdy bylo pěkně odporné bahno. A na konci stačí jen vyplivnout kostičku a zavřít knihu. Chvilku počkám, než budu číst jeho další román Holub.

R47
04. února

Nápad dobrý. Tak na povídku.

rozina351
31. ledna

Velmi podmanivé čtení, nemohla jsem se odtrhnout. Tak naturalisticky vylíčená geniální lidská zrůda nemá v ničem, co jsem dosud přečetla, obdoby!

Kontryhelka
26. ledna

Tak 50 na 50. Číst se kniha dala, ale znám lepší. To film byla jiná jízda, ten se mi líbil daleko více.

1 ...