Zhubni

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/big_zhubni-wN2-121134.jpg 41288
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner, 1984

Kniha Zhubni

ddkk

Tohle je další z Kingových příběhů, které mám ráda. Při čtení jsem si vzpomněla na jednu z návštěv španělského Toleda, kdy se kolem nás náhle vyrojila skupina cikánek oblečených v tradičních suknicích, se spoustou cingrlátek, náramků a řetízků, které se nám vehementně vemlouvaly a chtěly hádat z ruky...No, naštěstí nám odmítnutí prošlo, ale co kdyby...

S kletbami prostě není radno si zahrávat, vina nevina...Člověk by mohl skončit hodně neradostně.

Doporučuji. A také pro srovnání film...

TessieP

Celou knížku jsem si říkala, že je to takové slabší a dám tři hvězdy, ale tím koncem mě King přesvědčil, že to zas tak špatný nebylo :)

orson

Dlouho jsem nečetl žádnou knížku od Kinga, tak jsem to musel napravit a tahle mě zaujala, už jen tím, že patří do Bachmanova období (které je podle mě to nejlepší). A rozhodně mě nezklamala. Prvotní zápletka je jednoduchá a čtenář čeká, co udělá hlavní hrdina, až dojde ke konfrontaci a to co udělal mě tedy příjemně překvapilo! Rozhodně to bylo nečekané.

MamaKnihomolka

Další a zároveň poslední Bachmanovka vydána předtím než "zemřel", a která mi zároveň nepřijde tak známá, ale fanouška Stephena Kinga by rozhodně neměla minout.
•••
Jak už je v tvorbě Richarda Bachmana známo, text je čtivý, svižný a rozhodně se s ničím a nikým autor nepáře.
Sice jsem se na chvíli lekla, aby se kniha až moc nepodobala dílu Kinga – Povznesení, ale postupně jsem zjistila, že je to nebe a dudy.
•••
Co se týče postav, tak i u Kinga se nedočkáme nějakého extrémního popisu postav, ale charaktery umí vykreslovat bravurně. Naprosto jsem chápala Billyho pocity, zlost na své okolí a to, jak celou věc vnímal on. Ale zároveň jsem se i dokázala vcítit do jeho ženy, která to také neměla jednoduché a zachovala se tak, jak se zachovala. Dnešní svět by se přikláněl spíše k její variantě řešení.
•••
Během čtení se u mě hodně střídalo nadšení s nudou. Kniha sice sahá ke 300 stranám, ale klidně by snesla méně. Chvílemi mi přišel děj natahovaný (hlavně někde v polovině), kde můj zájem o knihu trošku pokulhával.
Přiznám se, že konec mé posouzení knihy značně vylepšil. Poslední akční část se mi líbila nejvíc a ten konec rozhodně překvapivý a klasicky bachmanovský.

„Váha v něm probouzena dětinskou hrůzu – stala se zlým skřítkem jeho života.“

3,5 *

Nikusha

Super nápad, ale to zpracování mělo pro mně docela díry. A musím jít proti proudu, ale zrovna ke konci mě to nějak přestávalo bavit. Jak se pustil do toho pronásledování, přišlo mi to utahané. Ale možná jsem byla jen ten den utahaná já, kdoví.

cucik14

Skvělá kniha, děj ubíhá velmi svižně a četla se mi moc dobře.

Květ

Takový hubený horůrek, pouhých 237 stran, pro mě záležitost na půl dne, ale stojí za to. Zajímavá, neotřelá zápletka, která se rozjíždí a stránku po stránce se stává zajímavější a napínavější, výborný konec nezklamal. Knížka o sobectví, vině, odplatě, do toho nějaké to nadpřirozeno. Za mě skvělé a po přečtení se cítím o pár kilo lehčí :))

Pitbullka

Mě Bachmanovky prostě baví, jsou svižný, brutální, překvapivý. A na pár stránkách dostanete naprosto skvělý příběh, který je promyšlený do detailu.