Kočičí host

Citlivý a mimořádně krásný příběh o pomíjivosti života a o tom, jaké to je prožívat ho po svém. Manželé po třicítce bydlí v malém pronajatém domku v klidné části Tokia, on je redaktor, ona korektorka, pracují z domu a prožívají klidný život. Jednoho dne si chlapec od sousedů osvojí toulavé koťátko. Kočka dostane jméno Čibi, což znamená „maličká“, a brzy začne objevovat sousední zahrady. Tak se stane, že jednou zabloudí i na zahrádku manželského páru. Další den přijde znovu a nakonec se odváží vstoupit do domku. Manžele tento tajemný host fascinuje. Čibi je svobodný duch, chladná a zářivá jako paprsek světla. Bydlí u nich a nebydlí. Patří jim a nepatři. Manželé jí kupují dobroty, pozorují její dovádění v zahradě a rádi si o ní povídají. Život jako by pro ně byl najednou příslibem něčeho víc — dny jsou jasnější a barevnější. Příběh překypuje drobnými radostmi a okamžiky ohromující poetičnosti, a pak se něco stane…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296542/kocici-host-FLe-296542.jpg 4207
Originální název:

Neko no kjaku / 猫の客 (2001)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Přidat komentář
bekule
14. března

Nádherná ,poetická, něžná milá kratinká knížka o 155 stranách ještě kratší o to že každou z 29 kapitol předchází 1,5 prázdné stránky. Škoda že tak plýtvám v hodnocení pěti hvězdičkami , ráda bych dala mnohem víc. Aspoň zařazuji mezi doporučené i nezapomenutelné .Čekala jsem hodně dlouho než na ni v knihovně narazím a vyplatilo se. Až potkám v létě u vody vážku, vzpomenu si na tu modrou která v japonské zahradě políbila proud vody z hadice a odlétající pokřivené srdíčko vážek.Opět chválím nakladatelství HOST - skvělé....

martina.bella
13. února

Krásné, něžné, k zamyšlení. Důkaz toho, že dobrá kniha vůbec nemusí mít dnes tolik vyzdvihovaný "spád" a "napínavý děj". Já se nemohla odtrhnout, ačkoli tu vlastně není žádná "zápletka", knížku tvoří střípky ze života manželského páru, který miluje pronajatý domek se zahradou a sousedovic kočku, ale dozví se, že svůj domov budou muset opustit. Je to vlastně takové loučení s milovaným místem i bytostí. Učí brát život tak, jak přichází, těšit se z přítomné chvíle. Též se mi líbily poeticky popsané úplně obyčejné detaily jako hra slunce a stínu na zdi. Nevím, jestli je to knížka pro každého, mně se ale moc líbila. Je hezké číst pro změnu opravdu o NĚČEM, ne jen snůšku povrchností.

Marekh
04. února

Celkově se mi kniha líbila.

Také se mi líbily se mi názvy koček, např. Čibi, Sestřička, Vodníček. :)

Dija
03. února

Kouzelná knížka, která mě zahřála na srdci i na duši. :)

Rade
11. ledna

Na tuhle knížku se musí člověk naladit na japonskou notu. Jemné, plné náznaků, děj jen tak zlehýnka plyne, úplně jsem při četbě viděla ty drobounké Japonky, které se lehce usmívají a vzájemně zdvořile uklánějí. Nakoukneme do japonského bytu, japonské tradiční zahrady, trošku i japonského životního stylu. Z knihy vyzařuje zvláštní, plachý a současně niterný vztah k přírodě, ať už je to strom zelkova na zahradě, sousedovic tajemná kočička nebo nad vodou poletující modrá vážka…
Poklidné zastavení, které v dnešní uspěchané a poněkud neurotické době může čtenáře aspoň na chvíli přimět k melancholickému zamyšlení o každodenních drobných radostech i smutcích života.

Jass
25.12.2017

(Předchozí komentář se mi smazal, takže tentokrát stručněji...)
Kočičí host je jemný a křehký, snoubí se v něm prchavá radost se smutkem, díky autenticitě ještě tíživějším. Chápu, že každému tenhle příběh nesedne, ale já mám pro tuhle kaligrafickou japonskost slabost a právě teď jsem přesně takový příběh potřebovala.

veru_nedvedova
18.10.2017

Pohodové klidné čtení. Nějak extra se za to ale nepřimlouvám. Určitě si to najde své příznivce.

Carra
17.10.2017

Krásné oddechové čtení, nejen pro milovníky koček.

Sisssi
16.09.2017

Laskavé, procítěné, krásné.

gonegirl
15.08.2017

Do japonského prostředí a vypravěčského stylu jsem se zamilovala díky Murakamimu. V této knize jsem našla podobné rysy, které mě už tolikrát předtím uchvátily. Nenáročný vypravěčský styl, jednoduchá zápletka, docela obyčejný život obyčejných lidí, ale za tím vším se skrývá jakýsi hlubší smysl. Jakýsi odkaz.

Gingeriin
25.07.2017

Kočičí host pro mě znamenal malý výlet do Japonska, do malebně popisované uličky nedaleko centra Tokia, kterou jsem díky detailnímu popisu autora vnímala tak moc reálně, že jsem si až přála navštívit ji sama, potkat její obyvatele, prohlédnout si majestátní zelkovu a samozřejmě alespoň koutkem oka zahlédnou malou Chibi. Jelikož náš dům obývá také hlučný kocourek, neubránila jsem se srovnávání naší a kočky z knihy. Byl to pak pro mě ještě větší zážitek, když jsem v chování Chibi nacházela podobnost s chováním naší šelmy. Že je příběh obyčejný si nemyslím, ba naopak. A pokud někdo řekne, že je jednoduchý, odvětím jen to, že v jednoduchosti je krása.

Dimas
03.07.2017

Půvabně melancholický příběh.

adorjas
25.06.2017

Pomalý spád knihy, priam nič sa nestane, len jdnoduchý opis každodenných všedných dní. A tu je to, kde vidím paralelu s japonskou literatúrou, v prípade, ak si túto knižku porovnám s Murakamim (najviac vidieť v dielach 1Q84 alebo Kronika vtáčika na kľúčik). Oba autori dokážu pokojne popisovať tie všedné chvíle, až si človek uvedomí, že aj v nich sa ukrýva isté čaro...

f.enjoy69
18.06.2017

Japonci prostě umí nevšedně popsat všednost každodenního života. Věci přicházejí i odcházejí, děje se jak to dobré, tak i to špatné a všechno si to tak hezky plyne, pomíjí a člověk se může těšit opět na něco nového. Toto minimalistické vykreslení radosti z drobností a poklidnost celé knížečky je něco, na co budu ještě dlouho vzpomínat...

Malachime
30.05.2017

Je možné, že někdo dokázal napsat zdánlivě knihu o ničem a přitom o všem? Mám moc ráda, s jakou lehkostí většina japonských spisovatelů píše o všedních věcech. O vánku, o slunečních paprscích, zpěvu ptáků, bouřce, letním dnu... o návštěvách jedné kočky a o starostech manželského páru s hledáním bydlení. Budu se opakovat, ale v neposlední řadě má knížka překrásnou obálku, vnitřně uspořádané stránky, co se textu a prostoru týče a jejich číslování.

sagasir
16.05.2017

Třikrát nádhera

Ona kniha je minimálně třikrát nádherná. Zaprvé má totiž úžasnou a opravdu krásnou knižní obálku, za druhé samotný příběh je krásný a za třetí vás vtáhne do takové nádherné klidné pohody. Stejně jako některé pěkné chvíle v životě jsou mnohdy velice krátké, tak stejně tak je krátký i rozsah tohoto díla. Kočičí host má jen 160 stran. Nutno však zdůraznit, že se jedná o 160 stran plných pohody, něžnosti, skvostných přirovnání, nádherných metafor a byť děj není nijak akční, tak to vůbec nevadí. Autor opravdu skrz jazyk v knize ukazuje svůj prvotřídní výtvor. Ten bychom si však jistě neužili nebýt skvělého překladu. Postavy si zamilujete po pár stránkách a zvláště onu kočku Čibi snad nejde než nemilovat. Úplně najednou máte chuť si s ní hrát, hladit ji a alespoň v mysli se vám tvoří její obraz. Chvílemi snad dokonce máte pocit, že obživne a místo na stránkách knihy se vám zjeví třeba na klíně. Zajímavé je určitě i ono prostředí Japonska, v němž se odehrává děj. Působí exoticky a takovým ohromně klidným dojmem. Pochválit se musí i časové zasazení příběhu. Díky němu se tak čtenář ocitne na přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století, tj. pro Japonsko historicky velmi důležitém období. Nahlédneme tak trochu do života Japonců, který se zrovna v tomto čase často měnil. Byla to totiž doba střídání éry císařů, která byla poznamenaná ještě větším blahobytem a smělejší modernizací než předtím. Tato vize však brzy vzala za své a Japonsko v důsledku nadhodnocení cen nemovitostí a spekulací dospělo ke zhroucení tzv. bublinové ekonomiky. Dále pak následovala obrovská hospodářská krize a dekádu trvající stagnace. Kočičí host je takovým nenápadným knižním klenotem, po kterém asi nesáhne nějaká obrovská masa čtenářů, ale troufám si tvrdit, že to je škoda. Kočičí host vás totiž odmění úžasným poklidem, jenž je v dnešní době mnohdy velkou vzácností a o jeho literárních kvalitách se tu snad opět ani vyjadřovat nemusím. Já toto dílo hodnotím 100 % a doporučuju ho nejen milovníkům koček, ale i všem ostatním.

Makropulos
11.05.2017

Něžný, jednoduchý, lyrický příběh z přelomového Japonska o lásce k přírodě a ke zvířatům, ve kterém autor s naprostou lehkostí vypráví střípky z klidného života japonského manželského páru silně ovlivněného kočkou ze sousedství.

danielosbourne
25.04.2017

Čekal jsem, že prostřednictvím této knihy trochu nahlédnu do života japonské rodiny, na jejich zvyky a kulturu, ale toho se mi bohužel moc nedostalo. Z knihy sice sálají jisté emoce, ale příběh je opravdu o ničem a dost předvídatelný. Hned od začátku jsem věděl, jakým směrem se bude kniha ubírat. Každopádně to nebyla ztráta času. Vzhledem k délce knihy je to přesně taková jednohubka, kdy si v sobotní podvečer uděláte kávu a strávíte 2 - 3 hodinky příjemným čtením.

VeronikaZ
18.04.2017

Milá? Mně od poloviny svíralo u srdce a brečela jsem na každé druhé stránce, takže ne, milá opravdu není.

lucie.8
14.04.2017

První věc, která mě jako komentář k této knize napadá (stejně jako několik uživatelů níže) je: MILÁ. Tato knížečka je totiž opravdu strašně milá :)
Nečekejte žádný veledůležitý příběh světového významu, ale střípky z každodenního života obyčejných manželů v době, kdy japonská společnost poměrně rychle měnila staré pořádky. Tuhle knížku si budu dlouho pamatovat.

LadyAlis
12.04.2017

Kniha mě mile překvapila a rozhodně se mi moc líbila :)

ladyfromskye
08.04.2017

Krásné, i když možná trochu smutné, pohlazení po duši. Je však určené pouze tomu, kdo se umí na chvíli zastavit, pořádně se rozhlédnout a plně nadechnout, aby mu pak v srdci zůstala ozvěna té chvíle, kterou s Kočíčím hostem strávil.

tsal
06.04.2017

Kočičí host je nesmírně milá kniha. Takové laskavé pohlazení po duši, které čas od času potřebuje každý z nás. Příběh manželského páru, který si tak trochu přivlastnil sousedovic kočku a tak trochu proti své vůli jí věnoval mnoho lásky a pozornosti, se vyznačuje všemi typickými znaky japonského umění. V popisu sousední staré vily a křivolakých uliček v okolí domu se nachází smysl pro detail. V líčení rozlehlé staré zahrady pak japonské souznění s přírodou, uvědomování si koloběhu života a neustálých změn, jimiž vše kolem nás prochází. Hlavně zde však autor ve formě deníkových zápisků zachytil prchavý okamžik života. Před očima se vám sice míhají písmenka, avšak v duchu vidíte obrazy. Detailní snímky, zachycující zcela obyčejné a přesto vzácné minuty, které uplynou dříve, než si je stačíme uvědomit. Z celé novely na vás tak nevtíravě padá spousta emocí. Radost, něžnost, smutek, nostalgie, melancholie. Vplíží se vám do myšlenek, stočí vám oči ke stromům za oknem a ruku zvednou ke kočičímu kožíšku. Nebude to trvat dlouho a jednotlivé scény zapomenete. Ten pocit, který jste však měli při jejich čtení, ten s vámi zůstane.

Mr.JaroCZ
29.03.2017

Za příběhem kotěte Čibi jsou v náznacích vykresleny prosté lidské příběhy a osudy:
dítě si "pořídí" kotě, jeho maminka si u starší domácí, která kočky nemá ráda, vyprosí, aby mohlo kotě u nich být, manželé ze sousedství zase díky kotěti mají spolu o čem mluvit a nacházejí tak i nový smysl života, sousedé díky Čibi na manželský pár žárlí a rozuzlení je ponecháno jen na čtenáři.
Prostě klidné, pohodové čtení, pro krásu, zamyšlení i meditaci nad osudy lidí a koček. Připomnělo mi to díla spisovatelů období Meidži.
Za mne 5 hvězdiček, ke knize se určitě vrátím.

ssyyllvvaa
14.03.2017

Milá, krásně vypravená kniha, napsaná jasným a čistým jazykem a jednoduchým příběhem, která mne ale bohužel neláká k opakovanému přečtení, protože neobsahuje (aspoň dle mého názoru) ani filosofický přesah ani obecnější úvahy kromě úvah o respektu k osobnosti kočky.

Mikkinnen
13.03.2017

Chtě nechtě, musím dát jen 3 hvězdy. Jednu hvězdu dávám za stylistiku. Druhou hvězdu za poetiku a třetí hvězdu za čistotu formy. Bohužel to je po hříchu málo, aby z toho člověk vykřesal něco více. Je to jedna z těch knih, která zůstala tak nějak na půl cesty. Vše je v ní správně. Žádná očividná chyba není patrná a přesto knize něco chybí. Možná jsem měl jen velká očekávání či jsem si již navykl na to, že japonští spisovatele, používají často prvek mystiky, který dodá dílu na zajímavosti. Bohužel zde se nic podobného nekoná. POZOR SPOILER - ve zkratce: manželský pár navštěvuje kočka, která však zemře. Manželé se přestěhují a začnou je navštěvovat koťata jiné kočky. Nic víc, nic míň... A to ať se na mě nikdo nezlobí, ale to nestačí. Nicméně, kdo si rád čte hezké věci, které jsou až infantilně jednoduché (nemyslím to pejorativně!), tak se mu kniha bude určitě líbit.

hellena1523
25.02.2017

Dle hodnocení zde i zezadu na obálce jsem očekávala trochu víc...Kniha není špatná. Je to takový hezký příběh. Dokonce bych se nebála označení poezie v próze. Že by mě ale uchvátila natolik, abych se k ní ještě někdy vrátila, to ne. Zkrátka hezký průměr, pokud člověk nemá náladu na nic napínavého či příliš emotivního.

Odehnalka
17.02.2017

Literární a filozofické pohlazení po duši. Krásná, milá jednohubka na večerní relax. Kniha mě velmi mile překvapila.

jiri0728
03.02.2017

Próza, která reflektuje v Japonsku oblíbené "slice of life", neboli útržky z běžného života. Dramatický oblouk kniha nepostrádá, ale není nějak komplexní. Spíš jde pro japonskou literaturu typické prožívání stavu, kdy něco co jsme milovali, odchází a smíření se s tím. Přesto, že jsem chvílemi pochyboval o tom, jestli ve mě Kočičí host zanechá silný dojem, nakonec se tak stalo.

jamesek007
02.02.2017

křehká spisovatelova duše v návalu nicnedělání popsala jak cizí kočka přešla přes zahradu.
omlouvám se všem vílám, neboť těm to bylo určeno.