Vegetariánka

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331358/vegetarianka-dti-331358.jpg 3.7475
Vydáno:, Odeon

Čchesikčuidža / 채식주의자 (2007)

Kniha Vegetariánka

michaela0810
včera

No to bylo něco... pro mě ztracený čas. Pro korejskou literaturu nemám pochopení a asi ani nechci mít. Ale protože přečteno v rámci "výzvy", tak své to splnilo - normálně bych si tuto knihu nevybrala.

misa.novakova

Z knihy mam rozporuplné pocity, na jednu stranu jsem byla vydesena příběhem a tématem a na druhou nadšena, jak je kniha napsaná a ctiva.

pivatko

přečteno za den, velmi zajímavý příběh

JessieEx

Protože příliš asijských autorů nečtu, Vegetariánka mi připomněla Murakamiho, vlastně oba, Rjú i Harukiho. Stylem vyprávění i samotným příběhem. Toho prvního úchylností, toho druhého magičností. Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, určitě to bylo zajímavé, jen přemýšlím, "co tím chtěl básník říci". Mohlo by jít o kritiku společnosti, tam jsem přemýšlela, jestli je opravdu běžné aby nenošení podprsenky a vegetariánství způsobilo takový skandál. Kdoví, jaká je mentalita Korejců. Celkově to, jak se zde muži chovají k ženám je do nebe volající. Přesto jsem neměla pocit že čtu nějaký feministický blábol. A o propagaci vegetariánství se tu taky nejedná, vzhledem k tomu, že v tomto případě se hrdinka stala vegetariánkou resp.vegankou z důvodu náhlého pomatení mysli. Takže ať už se nám kniha snaží říct cokoli, dělá to poměrně čtivě a zajímavě, ale bohužel mě neuchvátila. Slabší nadprůměr.

xreni

moc zajímavá kniha, nemá moc co s vegetariánstvím. Jsem ráda, že jsem ji přečetla a vůbec netuším, co o ní napsat.

Mufa

Zvláštní kniha, nejsem si jistá, že jsem úplně přesně pochopila, co tím chtěla autorka říci. Styl psaní mi připadal málo "korejský", ale možná je to překladem. Jinak ale hodnotím kladně, je to zajímavý námět a nápad, člověk se jen musí trochu zamýšlet. První povídka je nejlepší, druhá je zajímavá svým tématem, třetí to měla asi vysvětlit, tam jsem měla největší problém s chápáním. Ale je čtení doporučuji

Daisuke

Anglická anotace knihu bombasticky prezentovala jako feministický manifest o vzepětí ženy proti despotickému manželovi a opresivní společnosti. České vydání je díkybohu daleko chápavější, Vegetariánka není o škatulkování světa na feminist(k)y a establishment, ale o vytváření vlastní cesty a o vymaňování se ze škatulek obecně. V tom také hlavní hrdinka, podle slov svých bližních nijak výjimečná, nakonec uspěje.

Otázka je, nakolik je podobné vymaňování sobecké, jakou cenu je přiměřené zaplatit a nakolik se dotyčný nonkonformista musí ohlížet na své blízké. Všechny tři postavy, které jednotlivé části knihy vypráví, si na hlavní hrdinku činí nějaký nárok - a všechny se jí také snaží, více či méně ochotně a užitečně, pomoci. Ona však o pomoc nestojí a vytrvale ji svým vlastním pasivním způsobem odmítá. Její volby se sice týkají jen jejího vlastního těla, ale v konečném důsledku mají vliv i na ostatní. Vegetariánka je silná a zvláštní alegorie, která na nastolené otázky odpovídá jednoznačně - extrémní nonkonformismus je sice možný, ale není ani zdravý, ani společensky přijatelný.

slamenka

Já jsem z téhle knížky zmatená. Začátek byl celkem čtivý, ale ten konec už byl pro mě spíš utrpením a už mi bylo i jedno kam se děj bude ubírat. Ani jsem moc nepochopila, co tímto autorka chtěla říct. Nebo jen poukázat na útrapy žen a jejich daný postoj ve společnosti? Zvolila zvláštní postup. Příběh hlavní sestry mi ke konci přišel přitažený za vlasy. Že se snaží vymanit stereotypu nenošením podprsenky nebo veganstvím, budiž...ale na konci chce být strom? to bylo na mé chápání už moc.