Jádro slunce

Finsko, 21. století. Upadající západní společnost se přetvoří v autokratickou republiku, v níž jsou ženy děleny na dvě kategorie: ženy-eloje jsou krásné a hloupé, vyšlechtěné k absolutní poslušnosti manželovi. Ženy-morlok (zmetek) nevynikají krásou, ale jsou bohužel inteligentní a nepoddajné. V téhle zemi mají být všichni šťastní, a proto je třeba zamezit veškerým konfliktům. Mužskému dominantnímu pohlaví je vše podřízeno. Rozmnožování morloků není žádoucí, a tak jsou příslušnice tohoto druhu už v dětství zbaveny příslušných orgánů. Mladá žena Vanna není tím, čím se zdá být. Žije na venkově pod ochranou své babičky. Vypadá jako eloje, ve skutečnosti je morlok. Je osamělým prvkem, který v budoucnu tuhle společnost destabilizuje. V příběhu figuruje i její sestra, typická eloje, jejímž jediným cílem je vdát se. To se záhy stane, ovšem po svatbě sestra náhle zmizí. Díky tajemné zápletce a zlověstné atmosféře přítomnosti Velkého bratra, je román nesmírně poutavý a čtivý. Do „pravidel“ se čtenář dostane po pár stránkách. Autorčino poselství je patrné: příliš dobrá životní úroveň, zvlášť pokud je podpořena sociálním státem, může mít neblahé následky – třeba nutnost udržovat lidi ve strachu a nevědomosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/256899/jadro-slunce-WB4-256899.jpg 4.3148
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

Auringon Ydin (2013)

Kniha Jádro slunce

crazyslunicko

Velice zvláštní kniha popisující ideální svět pro muže. Státní režim produkuje čisté eloje - poslušné manželky, které se vzorně starají o svůj vzhled, domov a v neposlední řadě o manžela. Hlavně o manžela. Morlok - zmetky jsou sice inteligentní ženy, ale musí být vyhlazeny. Není pro ně místo. Manna je čistá eloje - poslušná dívka vdavekchtivá. Vanna sice vypadá jako eloje, ale duší je morlok. Je velice chytrá a proto musí předstírat, že je eloje, ale doma si čte chytré knihy a dělá si co chce. Také je zapletena do nelegálního obchodu s chilli a sama je závislá. Oporou je ji její přítel, který ji obstarává dávku. Závěr mi přišel trochu komický.

Knihomlok2015

Konečně dystopie podle mého gusta, a to ani nemám ráda pálivé.

Dani25

Tá atmosféra. Vynikajúco vykreslená. Ide z nej strach, že by to bolo možné aj v reálnom živote. Moja prvá kniha od Sinisalo a ostane dlho v mojich myšlienkach.

Nel.K.

Johanna Sinisalo mě jako jediná zaujala ve sbírce finských podivných povídek Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. A právem! Koupila jsem Jádro slunce a na dvě posezení přelouskala. Nápad využít chilli jako nelegální komoditu, vytvořit celou zemi, která kvůli úpadku společenských hodnot v podstatě šlechtí ženy pro role poddajných, hloupoučkých manželek (elojí), vymyslet, co všechno by v takové situaci mohl korigovat stát, vsadit do toho příběhu dvě tolik odlišné sestry a vymyslet jim životy jako byly tyto.. Johanna má veškerý můj respekt! Vážně se jí to povedlo, propracované, domyšlené do posledních detailů, čtivé.. Super!

marvarid

Román je mozaikou nejrůznějších textů – střídavě vypráví hlavní hrdinka Vanna, chvílemi její přítel, v první části knihy jsou důležité dopisy, které píše Vanna své sestře (nebo možná spíš sama sobě k utřídění vzpomínek a myšlenek), vše prokládáno zprávami z tisku, z odborné literatury, výňatky ze zákonů eusistokratického finského státu, texty společensky angažovaných písní a pohádek. To mě udržovalo v trvalé pozornosti. Tak jako všechny dystopie pracuje i tento příběh s konceptem zvrácené totalitní společnosti, zde je největší akcent kladem na postavení žen. Vlastně už dlouho jsem nečetla tak silně feministický román. Explicitně feministické texty jsou často nudné a pitomé, to tady ale rozhodně neplatí. Doporučuji. (a propos – vložené texty: vyrazilo mi dech, když jsem v závěru zjistila, že článek o eugenice není smyšlenka, vyšel ve finském časopise v r. 1935).

Kateřin-a

Bylo až hrozivé, s jakou samozřejmostí popisovaný totalitní režim mluvil o šlechtění společnosti pomocí její sterilizace a domestikaci ženy, jako nějakého domácího zvířátka, na které je třeba důsledně uplatňovat metodu cukru a biče, aby bylo poslušné. Některé prvky, které byly v knize akcentovány a vyvedeny do extrému, nám myslím nejsou neznámé. Nepěkná a znepokojivá vize. Autorka klidně mohla temnou stránku toho všeho, kterou vlastně nakousla v závěru, více rozvést. Přesto pět hvězdiček. Originální mi přišel nejen nápad s chilli, ale i třeba to, jak Vanna vnímala pocity skrze vůně.

tanuki

Ve Finsku se pustili do sociálního experimentu a pokusili se vytvořit společnost, ve které budou všichni šťastní. Jak už to tak bývá, má tento systém slabiny a ne každý se v něm šťastný cítí. Především ti, kteří si své vlastní štěstí představují jinak, než jim předepisují zákony a striktní nařízení. Vanna se snaží maskovat a nevyčnívat, nějak se protlouct a přežít. Přitom všem chce ale zajistit to nejlepší pro svou sestru Mannu a jejich babičku, nicméně se to celé jednoho dne zvrtne a Vanna se rozhodne přistoupit k radikálním činům.

Parafráze na totalitní režimy všeho druhu. Tentokrát s využitím genetiky a vměšováním se do osobních životů jednotlivců, které s sebou nese ztrátu soukromí a nadřazenost jedněch nad druhými. Svět stvořený muži pro muže. Svět, kde se může stát cokoliv...cokoliv špatného a zlého...a taky se to děje. Vanna je ale bojovnice a co může vypadat jako její slabina, se nakonec stane její nejsilnější zbraní. Jádro slunce. Žár, který spálí duši a uvolní ji z okovů. Žár, který nikdo jiný nesnese, ale Vannu osvobodí a z popela jako Fénix povstane nový člověk.

petrarka72

Dopisy sestře mají v sobě jistou naléhavost, nápad s chilli je výborný, ale zdá se mi, že totalitní svět mohl být domyšlen a zpracován lépe (i když tu a tam, zejména u citací z dokumentů vydaných "Státním nakladatelstvím", mi šel mráz po zádech).