Ne před slunce západem

Román současné finské autorky vypráví příběh mladého reklamního fotografa Mikaela, který se ujme raněného lesního trolla. Mytická a tajemná noční šelma známá ze severských pohádek a pověstí, vědecky objevená a popsaná až na počátku 20. století, je znepokojivým způsobem podobná člověku, a přece se od něho tolik liší. Mikael je přesvědčen, že jako představitel lidské kultury a civilizace má moc uvěznit bytost z divoké přírody ve svém městském bytě, ale magický vztah, který se mezi ním a trollem vyvine, zpochybní a rozruší veškeré hierarchie a kategorie, v nichž Mikael dosud uvažoval....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31543/ne-pred-slunce-zapadem-XGZ-31543.jpg 4.269

Ennen päivänlaskua ei voi (2000)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, One Woman Press

kanclsponka
27. listopadu

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Po všech stránkách.

pafčaodřeky

Propojení severské mytologie s gay tématikou není pro každého. Fantasy prvek slouží spíš jako odrazový můstek pro popisy vnitřního boje nepodlehnout svojí temné-divoké (přirozené?) stránce, emoční závislosti a zneužívání jiné bytosti. Autorka má fakt talent, protože se mi jejích z popisů uvažování hlavního hrdiny dělalo šoufl. Bravo, ale opakované čtení by byl masochismus.

Rade

Tak tohle mě hodně oslovilo. Zprvu jen trochu mystifikace o tom, že trollové existují a jsou to skutečná zvířata, lesní noční šelmy. Jenže pak se příběh rozvinul v hodně působivou ilustraci našeho světa, vztahů mezi lidmi i vztahů k přírodě; Pesimu i Mikaeli jsem v závěru moc držela palce, i když to vlastně moc logiku nemá…
Finské podivno je myslím pro našince dost blízké, kniha mi v něčem připomněla Urbanova Hastrmana, snad i tou tvrdou konfrontací mezi člověkem a bytostí, která se člověku hodně podobá, ale přece je tak jiná…

Nay
06.12.2017

Má fascinace severem se rozrůstá. Škoda, že stránky dobrých knih se otáčí vesmírnou rychlostí,..na začátku jsem se snad jen trochu obávala vztahů, které se na severu obvykle popisují dost bez obalu, avšak obavy byly (minimálně v tomle případě) zbytečně přemrštěné.
Po celou dobu čtení jsem se v hlavě snažila uplácat podobu trolla Pesiho nebo 'Sinisalotrollo' obecně. Proklikávala jsem obrázky/ilustrace trollích stvoření, ale žádná vyvedená podoba mě nesedí a tak se musím vrhnout do vlastního vypuzení popisované představy, alespoň na papír. Ráda bych taky přičichla k oné borovicové, jalovcové, jehličnaté,.. hutné lesní vůňi. Troll Pesi a tahle vůně je jeden z hlavních důvodů, proč tuhle fantazii zařadit do škatule přečteno. :)
Nejvíce oceňuji, že autorka čerpá z vlastních finských kořenů/mýtů, které oživuje a páruje se současností. Charaktery postav jsou jasné a jednotliví aktéři dostávají slovo vždy ve vlastní kapitole. Příběh je proklán řadou úryvků z finských mýtů, pohádek, poezie, románů, článků ze zpravodaje, odborné literatury,..dotýkajících se trollích stvoření z různých pohledů.

Můžeme si pro sebe uzamknout kus lesa? nebo 'exotické filipínské srnčí oči'? či cokoliv jiného, co nás popadne?

Lexand
25.06.2017

Trochu zklamání. Zábavné i chytré, ale závěr vlastně nejapný - tohle už to bylo mockrát.

malpet
27.03.2017

Podle mně jeden z vrcholů žánru finského podivna. Neuvěřitelné jak přesně se to povedlo autorce - ženě vystihnout.

Janek
08.03.2017

Kdo se jednou napil nektaru z poháru trollů, nikdy se už z jejich jeskyně nedostane ven. (One Woman Press 2003, strana 263)

Nezapomenutelná.
Originální.
Otřásající výpověď o lidství a vztazích, o přírodě a civilizaci, o pudech a svobodě.
A o mnohém dalším.

EmmaEmma
05.08.2016

Podivná, napínavá, laskavá i krutá. Severská láska mezi muži, svět reklamního byznysu, naše nelítostná současnost. A přesto uvěříte v trolly, dozvíte se o nich spoustu reálného i mýtického. Zamilujete si trolla Pesiho a budete kroutit hlavou nad světem, ve kterém žijeme my, lidé. Když dočtete, nikdo na vás nebude moci dlouho mluvit.... Je náš svět i světem trollů?

LanternDream
11.04.2016

Musím říct, že jsem čekala něco úplně jiného. A myslím si, že nejsem jediná. Přestože název i popis působí magicky, autorka si zahrává s ošemetnými tématy, které mohou člověka uvést do silných rozpaků. Jsou pasáže, které jsem si musela přečíst několikrát za sebou, protože jsem nemohla uvěřit tomu, že se vážně staly. Kniha je plná popisků, abychom si dokázali co nejlépe přestavit, jak ten troll tedy vlastně vypadá. To se jí daří, ale občas už to nutí člověka k netrpělivosti. Je dosti možné, že někteří lidé knihu z důvodu určitých "vztahů" zrovna dvakrát neocení. Nicméně pro ty, kteří jsou připraveni na něco neotřelého a zvláštního, může toto být velmi zajímavé čtení.

LordSnape
02.04.2016

Na tuhle knihu jsem se těšil a chtěl si ji původně koupit, ale dá se říct, že mě to vlastně zklamalo. Bylo to tak strašně odměřený a zvláštní, že mě to místy vážně nebavilo. Vztah mezi trollím mládětem a hlavní postavou byl zajímavý, ale ty popisky jejich druhu a hraní si na reálnou fikci už tolik ne...

Disease
20.01.2016

V první půlce mi to připomínalo knihy Erlenda Loe, jen ne tak hravé, ale pak se to teda pěkně rozjelo :-)

iška
23.11.2015

Nepatřím zrovna mezi příznivce sci-fi či fantasy, ale tahle kniha mě dostala.

Gingeriin
05.03.2015

Knihu jsem nějaký čas nemohla nikde sehnat, nakonec se mi však dostala konečně do rukou a než jsem se nadála, měla jsem ji přečtenou. Byla zvláštní, to ano, ale svým vlastním hezkým způsobem a já ji hltala až do toho zrádného konce, kdy si uvědomíte, že po čase čtení jste si připadali řádně nacpaní a najedení a ve finále zjistíte, jak hrozný máte hlad.... ale alespoň mám nad čím přemýšlet!

LemonCake
28.02.2014

Bravurně propracovaná kniha. Když budete od samého počátku dávat pozor na každou jednotlivou větu a událost, možná Vás konec nepřekvapí. Ačkoliv zde není žádné nadpřirozeno - možná i právě kvůli tomu - je kniha úžasně děsivá. Vřele doporučuji!

keishatko
12.12.2013

Kniha bola naozaj zvláštna a neviem či som ju pochopila, ale nevadí mi sa k nej vracať. Neľutujem, že som ju kúpila :)

lilycharlybeth
17.03.2013

Nejsem si jistá, jestli jsem někdy četla zvláštnější knihu...