Amerikána

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327315/amerikana-kki-327315.jpg 4.2259
Vydáno, Host

Americanah, 2013

Kniha Amerikána

Radka_p

Skvelé čítanie od začiatku, no nemôžem napísať že až po koniec. Za seba by som bola spokojná, kebyže sa kniha skončí návratom hlavnej hrdinky do Nigérie a opisu toho ako vnímala rozdiely medzi USA a Afrikou. Opisovanie starého vzťahu a znovuzbližovanie a neviem čo okolo toho bolo otravné, zbytočné a odrazu z knihy robilo ľúbostnú romancu. Čo ale bolo na knihe fantastické bolo vykreslenie životných pomerov v Afrike, prechod hlavnej hrdinky do USA, kde si začala uvedomovať, že farba pokožky ju priraďuje do istej kategórie ľudí, opis toho ako sa v Amerike má imigrantka z Afriky, úryvky z blogu o neamerických černochoch.... napriek množstvu kníh s rasovou tematikou, ktoré som prečítala som sa z Amerikánky dozvedela veľa vecí, o ktorých som nevedela a tých 600 strán ubehlo veľmi rýchlo. Len teda škoda toho pre mňa trochu otravného konca..

wiix

Toto je presne tá kniha, ktorá ma najskôr namotala - aj keď hlavná postava a jej konanie mi bolo vrcholne nesympatické - a po polovici už hnevala a nakoniec až nudila. Ten záver. Neviem, som z toho zatiaľ len nahnevaná. Aj keď mala kniha veľmi svetlé body a myšlienky čo sa týka rasy, pohlavia a rôznosti národov, príbeh som si predstavovala viac emocionálny, asi som taký potrebovala.

Yorika

Jedna má afro-americká kamarádka mi s oblibou říká: ,, Ty nejsi černá. Nemůžeš to pochopit"
Myslím, že četba této knihy mi pomohla trochu porozumět, proč je rasová otázka tak důležitá a v Americe ji pletou doslova do všeho.
Víc takových příběhů, které pomáhají překonávat ty zdánlivé rozdíly mezi námi.

Penicuik333

Moje první výraznější zkušenost s africkou literaturou a fakt pecka. Srovnání Nigérie a západu, jazyků, kultur, hledání a snaha o postižení identity, komplikované vztahy. Skvělá poučná a strašně zajímavá knížka.

slecnapeta
23.10.2019

Cas straveny s Amerikanou byl prijemny navzdory faktu, ze jsem ji (v papirove podobe) nosila asi 3 tydny. Nemohu soudit, jak moc verohodne je vykresleni atmosfery Nigerie ani Ameriky, ale pri cteni jsem se citila, jak kdybych tam byla :). Charaktery postav jsou verohodne a jejich pribehy take. A posledni plus je pekna obalka.

kerstyn
04.10.2019

Amerikána. Kniha, které mě oslovila svým tématem a krásnou obálkou (jak v Hostu fakt umí). Odkládala jsem ji snad rok a půl a konečně se mi dostala do rukou. Bohužel mě tahle kniha vůbec nedostala, nijak mě nezasáhla a místy hrozně nudila. Zajímavá byla část, kdy hlavní hrdinka odjede z Nigérie do Ameriky a snaží se tam uchytit, najít práci a postavit se na vlastní nohy. Víc se mi líbilo vyprávění ze strany Obinzeho. Na pětsetpadesát stránek tohle bylo pro mě hrozně málo, bez jakéhokoliv zásadního zvratu, dramatu nebo něčeho, co by příběh ozvláštnilo. Jediné, co mě hnalo kupředu bylo to, že už chci knihu konečně dočíst...

ElizabethK
21.05.2019

Úžasná kniha se zajímavým příběhem protkaným rasovými otázkami. Některé věci byly pro mě jako pro Evropana trošku nepochopitelné a vzdálené - přišlo mi ale, že se s tím počítá a že jsou dobře vysvětleny.
Líbil se mi popis odlišnosti Nigérie od USA jak ve stylu života, tak ve smýšlení o rase. Ale kniha pro mě měla kouzlo i v úplných detailech, jako příklad bych mohla uvést problematiku týkající se afrických vlasů.
Ráda bych také vyzdvihla práci překladatele. Několikrát jsem si všimla, že použil slova, která jsou známá, většina Čechů zná jejich význam, ale z knih a taky z mluvy postupně vymizely (např. eklektický, sošný apod.).
Jedinou nevýhodou jsou rozměry knihy - není to úplně ideální kniha např. na cesty do práce. Na druhou stranu jsem na konci litovala, že není kniha dvakrát tak tlustá - četla se velmi dobře, obsahovala spoustu podnětů k přemýšlení a spoustu reálií.

pandaterka
23.02.2019

Amerikána byla super, dozvěděla jsem se toho dost a zároveň mě bavil celý příběh Ifemu a Stroupka.

Citadela
Citadela