Amerikána

kniha od:

Amerikána https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327315/bmid_amerikana-gMI-327315.png 4.1 575
Koupit Koupit eknihu Bazar

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Americanah , 2013


více info...

Komentáře (139)

Komentáře 139 Recenze 12

petula22
petula22
14.05.2023 4 z 5

Určitě zajímavá knížka se silnými tématy imigrace a rasy. Poměrně pěkně popsané žití v Nigérii, Americe, částečně i Anglii, spojené příběhem dvou lidí. První půlka knihy se četla sama, v druhé části, již bylo dost citací z blogu Ifelem, které mě už nudily svou stejnou podstatou. Nicméně celkově zaslouženě 4*.

zdazilek
zdazilek
02.02.2023 4 z 5

Asi jsem čekala, že mě kniha pohltí víc. Trošku jsem se nudila a do čtení se místy musela nutit.


teeyinka
teeyinka
17.12.2022 5 z 5

Kombinace romantického příběhu (spíše) pro ženy a kritiky americké společnosti mě prostě bavila. Čtivé, ráda si přečtu další knihy autorky. Děkuju výzvě 2022, že mě dovedla k této knize!

beruzzka
beruzzka
12.12.2022 4 z 5

Tak tohle byla vazne vyzva! Jsem rada, ze jsem si diky ctenarske vyzve precetla jinou literaturu a autora, než bezne. Cist tuhle knihu ale misty bylo dost tezke. Autorka me seznamila se zivotek, stylem zivota, myslenim, problemy a kulturou, ktere jsem do ted vubec neznala. Cast, kde v USA resi rasu byla na muj vkus desne vlekla a z knihy jsem ukrajovala pomalu.
Zaver byl hezky ale neco tomu chybelo, mozna, ze je to jinou kulturou, neni snadne se do vseho vzit.

twigxi
twigxi
11.12.2022 1 z 5

Tohle byla opravdu vyzva! Bohuzel, nesdilim vseobecne nadseni. Kniha je napsana sice ctive, ale prilis caste odbihani od tematu k novym a novym postavam a vzpominkam me nakonec prece jen udolalo. Od poloviny jsem se do cteni musela nutit a nebyt vyzvy, nechala bych ji nedoctenou.
Rasova tematika byla zajimava a jsem rada, ze jsem se dozvedela neco vic. Na druhou stranu se mi ale zdalo, ze autorka tlaci na pilu a vidi diskriminaci i tam, kde neni. Postavy a jejich pribeh mi nicim zajimavy neprisel. Cekala jsem v tomto typu romanu jiny konec. Takhle to bylo nejake...mdle.

vy2
vy2
06.12.2022 4 z 5

První polovina knihy se četla úplně sama. Postavy byly sympatické a líbilo se mi proniknutí do pro mě nepopsaného světa a snazší porozumění rasovým otázkám. Od poloviny už mě kniha tolik nebrala, popis bývalých vztahů už nebyl tak zajímavý, přesto hodnotím veskrze pozitivně a doporučuji dál.

Lienilda
Lienilda
24.11.2022 5 z 5

Poslední kniha, která mi letos zbývala k dokončení čtenářské výzvy (africký autor). Nechtěla jsem jihoafrického autora, schválně jsem si vybrala trochu "náročnější" čtení (než thriller nebo romantiku) a oddalovala to, co to šlo :) a byla jsem velmi příjemně překvapena jak lehce se mi to četlo, jak mě osud Ifemelu a Obinzeho zajímal, i když často jsem hlavně Ifemelu nechápala. Velice zajímavé čtení o afroameričanech, afričanech a vlasech :) (viz relaxér)

Liss93
Liss93
22.11.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci čtenářské výzvy, jinak bych se k ní nedostala, nespadá do žánru který obvykle čtu. Musím přiznat, že téma pro mě bylo obtížnější na čtení a pochopení. Nikdy jsem nebyla ani v Americe ani Africe, takže jsem nevěděla nic o složení společnosti na obou kontinentech a rozdílnosti, kterou tvoří sami černoši mezi sebou. Ač mi kniha na začátku přišla dlouhá, každá stránka měla svůj význam.

Katka81
Katka81
16.11.2022 5 z 5

Za mě objev letošní výzvy. Určitě si přečtu od autorky další knížky. I když nejdřív se knížka četla dobře, pak jsem myslela, že to nedočtu, ale došlo k obratu a nakonec je z knihy veskrze pozitivní dojem. Zajímavý pohled na rasu obecně. V Africe se na ní nehledí a v Americe je to jediné, co se řeší :-)

Le_Tereza
Le_Tereza
15.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Už je to pár dní, co jsme knížku dočetla, ale pořád na ni nemohu přestat myslet.

V první polovině knihy se děj soustředí na Ifemelu, která se z Nigérie přestěhovala do Ameriky a pokouší se zde začít nový život. K Ifemelu jsem měla ambivalentní pocity - měla jsem ji ráda a přála jsem jí šťastný konec, přesto v jejím chování byla jistá povýšenost, která mi vadila. Často odsuzovala kamarády Baina a Curta za jejich snobství, sama od nich ale tohle chování pochytila. Krásnou ukázkou její přeměny pak byla jednak scéna z kadeřnického salonu a nebo i její vnímání Nigérie po návratu z Ameriky.

Ve druhé polovině se dočítáme o Obinzem, bývalém příteli Ifemelu, který se snaží získat vízum v Anglii. Tady pro mě nastala asi ta nejzajímavější část knihy. Je totiž zajímavé sledovat rozdíl v přístupu Ameriky a Anglie k přistěhovalcům s tmavou barvou pleti. V Americe barva pleti hrála velkou roli i přesto, že samotní bílí Američané by tvrdili opak. V Anglii naopak tohle téma úplně ustoupilo do pozadí.

V poslední části knihy nás autorka beze zpět do Nigérie, kde se po letech opět střetává Ifemelu a Obinze. Obinze ale stojí na rozcestí a musí se rozhodnout, jestli půjde za svým srdcem, nebo raději zůstane věrný své manželce.

Celkově tuhle knihu hodnotím velmi kladně a věřím, že to nebude má poslední kniha od autorky.

BarboraSalome
BarboraSalome
11.11.2022 3 z 5

Knihu jsem si přečetla v rámci plnění Čtenářské výzvy 2022, jinak bych po ní nesáhla. Kniha je rozhodně čtivá, to se musí uznat. Avšak hlavní hrdinové mi byli bytostně nesympatičtí. Uhranutá nejsem.

Hobo
Hobo
09.11.2022 5 z 5

I já musím vyjádřit vděčnost za Čtenářskou výzvu. Nezapomenutelný příběh, rozložený na půltisícovku stran, s nezvykle reálným pohledem na rasové otázky v Americe (byť možná občas trochu přecitlivělým - což se ale dá pochopit), s popisem na realitu Nigérie, který se s vysokou pravděpodobností hodně liší od pohledu běžného Čecha. A navíc velmi čtivý.

Andulino
Andulino
04.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Zas a znovu jsem vděčná za Čtenářskou výzvu, bez které bych se ke knize pravděpodobně nedostala. Celý příběh je předložen bez jakýchkoliv příkras, a v kombinaci s úžasně zajímavým prostředím Nigérie a reálných událostí této země, je kniha předurčena k tomu být nezapomenutelná.

Graficky mě kniha okamžitě zaujala, obálka je opravdu nádherná. Tyto motivy se navíc opakují u úvodu jednotlivých částí, na které je kniha rozdělena. Zmíněné členění se mi rovněž moc líbilo, sledovat mládí a počátky hlavních hrdinů, poté oddělené životní osudy jak Ifemelu v USA, tak Obinzeho v Anglii, a nakonec, po tolika hodinách čtení, poslední část, která prozradí, jak to s nimi nakonec vlastně dopadne.

A teď se dostáváme k tomu, proč si myslím, že je autorka neskutečně talentovaná. Motiv té osudové lásky je samozřejmě okouzlující a velmi vděčný, až melancholický. Během čtení jsem příběh hltala, s některými rozhodnutími hlavních hrdinů nesouhlasila, ale říkala si, že naprosto chápu, že každý z nás zažívá chvíle, kdy se rozhodne nejlépe, jak umí, a zpětně pak třeba na sebe není hrdý. A pozor, spoiler: Ano, mám na mysli životní rozhodnutí Ifemelu v podobě ignorování Obinzeho po odletu do USA, podvedení Curta, snaha spojit se s Obinzem i přes jasnou znalost toho, že je ženatý, či pochybný rozchod s Blainem. A při doplnění několika malých ukázek toho, jak se Ifemelu chová k ostatním lidem, ať už známým či náhodným, jsem si čím dál více uvědomovala, že je vlastně bezohledná, nevyrovnaná a arogantní, a životní zkušenost a plynutí času na tom nic nemění.

Abych nehanila pouze ženský element toho osudového vztahu, ani Obinzeho chování k partnerce neschvaluji. Dokáži ho však pochopit mnohem více, protože jsem v celém příběhu vnímala jeho integritu, oddanost a smutek z přerušení kontaktu s Ifemelu, která mu velmi ublížila. Jejich láska musela být opravdu neskutečně silná, že i přes to všechno ho setkání s Ifemelu po letech natolik zasáhlo, že mu připomnělo, že s nikým jiným na světě se necítí lépe.

Zpátky k výše zmíněnému autorčině talentu, i přes moje antipatie k Ifemelu se mi v tom jejich světě s nimi krásně bylo, a mrzí mě, že kniha skončila, zajímá mě, co bylo dál! A to je opravdu pouze a jen zásluhou umu Chimamandy Ngozi Adichie.

JezinkaJ
JezinkaJ
15.10.2022 3 z 5

Nafrněná Ifem a Obinze, štvali mě oba. I ta jejich nehynouci láska, která nekoukala napravo, nalevo.
Pozoruhodné je, že čím blíž ke konci, tím víc mě jejich příběh vlastně zajímal. Vzhledem k výše uvedenému jsem se těšila na špatný konec.
Knížku jsem četla kvůli výzvě, ale moc se mi nelíbila. Nejde z ničeho udělat něco. Postavy nevědí kam jdou, záhadně se jim vše daří. Jednou jsou chudí a vzápětí už ne. Jejich psychologie není zrovna vypracovaná a věrohodná. Pro mě.
Že je Nigérie země, kterou nikdy nenavštivim, mi bylo jasné už před tím.
Zkrátka: hodně divný román o lásce.

PosPol
PosPol
09.10.2022 5 z 5

Skvělý počin. Kniha je úplně mimo mé oblíbené žánry a přesto mě pohltila. Autorka mě provedla těžkým světem Nigerijců za pomoci příběhu Ifem a Obinzeho. Kniha je psaná autenticky, spousta věcí pro mě byla nových a nad spoustou jsem se nikdy nezamyslela.
Jediné, co mi opravdu vadilo bylo skákání v čase, kdy v jedné kapitole autorka obsáhla děj klidně v průběhu několika let. Občas jsem měla problém se začíst, ale i tak dávám plné hodnocení, protože surovost příběhu a realita rasismu tak zřetelně popsaná, mi ani nic jiného neumožňuje :)

t.janakova
t.janakova
01.10.2022 4 z 5

Amerikánu jsem (jaké klišé!) začala číst během pobytu v USA. Tahle kniha vás nenechá nezačít si všímat věcí, které jste do té doby nevnímali, nebo vás ani nenapadly. Mě rozhodně ne, a to jsem tam nebyla poprvé. Občas jsem měla až pocit, že čtu reportáž ze života neamerické černošky v USA. Popisované rozdíly mezi americkými a neamerickými černochy a jejich strasti, u čtení o prezidentských volbách se mi až tajil dech, a to člověk věděl, jak dopadly! Bohužel, ač to pro mě byla informacemi velmi obohacující kniha, nedařilo se mi do ní začíst. Některé pasáže byly až příliš rozvleklé, aniž by měly zásadní přidanou hodnotu do celkového příběhu. I tak je to za mě kniha, kterou rozhodně stojí za to si přečíst. Vytrhne vás to z vaší bubliny, o které možná ani nevíte, že v ní žijete. A na vlasy černošek už se nikdy nebudete dívat stejně! (kolikrát já si od začátku čtení už říkala, jestli ta nebo ona používá relaxér!)

Úplně na závěr - z mého pohledu knize hodně ubírá její český překlad. Věřím, že překladatelé dělali, co mohli, některé výrazy se ale překládají těžko, a teď nemám na mysli igboštinu, ale slangovou angličtinu, a prostě to nevyzní tak, jak je pravděpodobně zamýšleno.

juliesze
juliesze
30.09.2022 2 z 5

Nejdříve mi to přišlo zajímavé a netradiční. Tak prvních 150 stran. Souhlas s Ajrad1981, že od prvních vztahů bylo vše tak natahané, pořád omílané. Hovory s kamarády toho a toho o tomto a tomto. Netradiční pohled černochů z Afriky, co přijeli do Ameriky (nikdy mě nenapadlo tento problém sledovat, že může být tak vyhrocený a zajímavý). Od poloviny se to začlo táhnout a ten konec bych klidně vystřihla.

Ajrad1981
Ajrad1981
27.09.2022 3 z 5

Kniha mě zpočátku bavila, popis života v Nigérii, tam se člověk ani v literatuře moc nedostane. Bavila mě i Ifemelu v Americe, tedy na začátku, zhruba ke Curtovi. Pak se mi to zdálo moc stejné a zkrátila bych to. Obinze v Londýně byl fajn vsuvka, ale ke konci to pak v zase moc natahoval, než se rozhodl.
Ale jsem ráda, že jsem si přečetla zas jiný druh literatury.

Starmoon
Starmoon
25.09.2022 4 z 5

Po dočítaní tejto knihy sa už nikdy nebudem na účesy Michelle Obamovej či Beyoncé pozerať tak ako predtým... :)

No vážne – ak mi niečo táto kniha dala, tak predovšetkým autentický vhľad na radosti a starosti (najmä teda starosti) amerických černochov a neamerických černochov v Amerike (a áno, dala mi aj povedomie o tom, prečo to rozlišovať).

Napriek hrúbke bola kniha strhujúca, bez nudných pasáží a hluchých miest, veľmi dobre a rýchlo sa mi čítala, v podstate som často zabúdala, že je to román, skôr som mala dojem, že čítam dlhú pútavú reportáž, tak hodnoverné sa mi všetko zdalo.

Aby som však bola úprimná, hoci sa mi hlavná hrdinka Ifemelu a jej osudy zdali vierohodné, za frajerku, kamarátku, zamestnankyňu, klientku, spolubývajúcu či dcéru by som ju nechcela – vo všetkých týchto rolách bola jednoducho príliš sebecká (hoci zo strany autorky tam skôr bola snaha vykresliť ju ako sebavedomú a úprimnú).

A celkom určite to nebola „silná kniha o láske“ – to, čo spájalo Ifemelu a Obinzeho, bola možno vášeň, spriaznenosť, neskôr povedomie spoločnej minulosti a pod., minimálne správanie hlavnej hrdinky však malo od skutočnej lásky ďaleko (píšem ako šťastne vydatá žena).

Tiež mi ako katolíčke prekážalo negatívne vykreslenie kresťanstva – presnejšie, autorkou opísané negatívne javy sa nepáčia ani mne a pranierovanie si zaslúžia, nezdá sa mi však objektívne, ak sa zobrazujú izolovane od tých pozitívnych, ktorých je nesporne viac, a ak celkový obraz vyvoláva dojem, že tie pozitívne vlastne ani nie sú.

PS SPOILER: Happy end na konci? Sotva. Ifemelu sa celý čas od príchodu do Nigérie správala nezrelo, a hoci kvôli nej Obinze opustil ženu, veľmi silne pochybujem, že v reáli by im to s Ifemelu klapalo (nevraviac o jej nulovom záujme o Obinzeho dcéru).

Melanka
Melanka
24.09.2022 3 z 5

Zhutnit, zkrátit, ubrat postav příbuzných a známých a bylo by to skvělé čtení.

Hebrey
Hebrey
19.09.2022 4 z 5

K nějaké té "Africe" jsem se chystala už delší dobu, takže letošní výzva jen urychlila mé vlastní plány. Amerikánu jsem zvolila nejen, protože mi byla doporučena, ale i protože Nigerie patří mezi africké země, které jsou mi díky pár mým přátelům o něco bližší než jiné.
Musím říci, že mě kniha mile potěšila. Je velmi dobře čtivá, zajímavá, trochu jiná než běžně známé evropské nabo americké romány, ale tenhle "vlastní styl" není na škodu. Příběh Ifemelu a Obinzeho byl velice věrohodný a velmi dobře zasazený do pozadí v nichž se odehrává. Žádný americký sen hned od přistání, ale tvrdá realita.
Navíc nejde jen o samotný příběh, ale knihou autorka předává jasné sdělení. Autorka nepředkládá tématiku rasismu ufňukaným stylem, který bychom možná očekávali, ale vysvětluje, nabízí zamyšlení i řešení. Co se týče tématiky "rasy" je z knihy trochu cítit, že je více adresovaná americkému čtenáři. Evropský a především český rasismus je jiný. Nejsme zatíženi otrokářskou historií. Náš rasismus je spíš xenofobní. Přesto, nebo právě proto, má kniha co říci i čecháčkovi s provinčním myšlením, který vnímá "černocha" jako někoho méněcenného, zaostalého nebo v horším případě i potenciálně nebezpečného.
Trochu nepohodlných bylo možná příliš mnoho dějových linií a drobných zápletek, z nichž některé vyzněly do ztracena a neměly pro děj žádný velký význam. Konec, ačkoliv byl jinak děj velmi dobře zpracovaný, byl trochu moc "přisládlý" a na té věrohodnosti celému románu trochu ubíral, byť samozřejmě "hepyjend" potěší.
Hvězdu strhávám za překlad, nejen že u korektury nejspíš pospávala redakce, protože místy chybí části vět a jsou tam neopravené překlepy, ale našly se i závažnější chyby.

Kamys
Kamys
18.09.2022 5 z 5

Tohle je přesně můj šálek kávy, přesně typ knížky, které chci číst. Svěží hrdinka, která je naprosto uvěřitelná, řeší banální každodenní věci i svoje osobní životní směřování, autenticky se směje, vzteká a zoufá si, a pak o svých zážitcích píše s nadhledem na svůj blog: Průvodce neamerického černocha po Americe. Rasový kontext je v knize prakticky všudypřítomný. A pro nás Čechy, pro které je černošství pořád hlavně velká exotika, protože je jich tu tak málo, je to poučné. O mnohých témat mě ani nenapadlo někdy přemýšlet - jaký je rozdíl mezi americkým a neamerickým černochem? Myšlenka, že teprve v Americe se člověk stane černým, mě šokovala ("Drazí neameričtí černoši, když se rozhodnete jet do Ameriky, stáváte se černými. Přestaňte se ohrazovat: Já jsem Jamajčan nebo já jsem Ghaňan. Americe je to jedno. Že jste doma "černí" nebyli - no a co.) To, že si některé černošky narovnávají narovnávají vlasy brutálně silnými chemickými relaxéry, aby vypadaly víc "standardně", mě překvapilo.
"Proč musíš tohle podstupovat? Zapletené vypadají tvoje vlasy úžasně. A když sis posledně copánky rozpustila a nechala si vlasy jen tak volně... Měly takový objem a jiskru, vypadaly ještě úžasněji.
S vlasy, které mají objem a jiskru, bych mohla dělat konkurz na doprovodnou zpěvačku v džezové kapele a zabralo by to, ale na tenhle pohovor musím vypadat profesionálně, což znamená ideálně rovné vlasy, a když už vlnité, tak po bělošsku - jemné, splývající vlny nebo přinejhorším kudrny, ale nikdy drobné afrokudrlinky."
Přes tyhle rasové vsuvky děj skvěle plyne a knížka je sice kousavá, ale zároveň obrovsky pozitivní a taky zábavná, i když to vzhledem k těžkým tématům nevypadá.
Hlavní hrdinka Ifemelu je boží, a to, že je někdy taky trochu otravná, vyplývá z toho, jak otevřeně je knížka napsaná, měla jsem pocit, že čtu myšlenky reálného člověka.
Po navštěvě rodičů poprvé v Americe: "Na Ifemelu působili jako cizí lidé. Vypadali stejně, ale zmizela důstojnost, na kterou se pamatovala, a místo ní zbyla jen jakási omezená, provinční dychtivost. (...) Oba pózovali před obchodním domem a po Ifemelu vyžadovali, ať zabere celý nápis. Sledovala je s ironickým úsměvem, za což se cítila provinile - vzpomínky na ně opatrovala jako drahokam, a přece, když se teď s nimi konečně znovu shledala, dívala se na ně s úsměškem."

stanislava7096
stanislava7096
04.09.2022 4 z 5

Na začátku mi chvíli trvalo se začíst, ale jak kniha postupovala, čím dál víc jsem propadala jejímu kouzlu. Zamýšlela jsem se nad rozdílným vnímáním světa z pohledu rasy, žen, chudých, bohatých a střední třídy. Zajímavé. Poprvé jsem četla knihu od africké autorky a i to byl zážitek, vidět Afriku jejíma očima. Bavily mě věty v jazyce, který jsem skoro nedokázala přečíst, jak je tomu našemu vzdálený. Asi si budu muset od autorky najít něco dalšího. O hvězdičku méně dávám prakticky jen za slovo "jseš", které se v textu často objevovalo. Protože mě tahle rádoby spisovná forma slova "seš" nebo spisovně "jsi" vytáčela. Ale to samozřejmě není chyba autorky.

Bramborak81
Bramborak81
28.08.2022 3 z 5

V době, kdy se hojně hovořilo o divadelním představení Amerikánka, jsem si koupila knížku Amerikána, abych se rozhodla, zda do divadla zajít. Jaké bylo moje překvapení, že jedno písmenko v názvu hraje takovou roli. Udělalo mi radost, že se knížka hodí do letošní výzvy, a tak jsem se dala do čtení. Kdyby byla knížka o 100-150 stránek kratší, neublížilo by ji to. Některé rozhovory byly příliš rozveklé a občas mi přišlo, že snaha otevřít co nejvíce témat, působilo neučesaně. Naopak za ten uspěchaný konec ubírám další hvězdičku. Jinak kniha byla čtivá a dohledávala jsem si k ní další informace. Autorka mě zaujala, že si ráda přečtu i její další knihy.

zuzana8816
zuzana8816
18.08.2022 4 z 5

Rozsáhlý sociální román reflektující rasové rozdíly a sociální třídy ve společnosti nejen mezi bělochy a černochy, ale také mezi černochy samotnými - jinak se, dle slov autorky, v Americe přistupuje k americkým černochům, jinak k lidem černé pleti ze zemí Třetího světa.
Hlavní hrdinka Ifemelu si nebere ve svých článcích, kterými jsou proložené jednotlivé kapitoly, servítky. Až mi místy přišlo, že je její nevole zaměřená zejména na sociální a politický americký systém přehnaná.
Líbila se mi skladba kapitol, popis rozdílného života v rodné Nigérii a mnohými adorované Americe, sebevědomé názory... Čtivý román, na který čtenář po odložení knihy hned nezapomene.

spencer
spencer
13.08.2022 5 z 5

Je mnoho knih, na které po dočtení snadno zapomenete. Amerikána ovšem není tímto případem.

Adichie přináší osvěžující a upřímný pohled nigerijské imigrantky na politiku, vztahy mezi muži a ženami, feminismus, rasové napětí v Americe a další podnětná témata. Její poučné a až šokující postřehy jakožto outsidera, doprovází vtip a jedinečné postavy. Dialogy jsou skvělé a napsané tak, že se od nich nemůžete odtrhnout. Prostřednictvím příběhu dvou mladých lidí, kteří se na nějaký čas rozdělili a ocitli se tak každý v jiné kultuře, rozebírá autorka morální dilema a oběti, které jsme ochotni přinést na cestě za úspěchem. Nebo alespoň za pocitem úspěchu.

Ifemelu a Obinze vystupují jako hlavní postavy. Poprvé se potkají jakožto teenageři v Nigérii a brzy se do sebe zamilují. Každý se pak ovšem vydá jinou životní cestou, Ifemelu se odstěhuje do Ameriky a Obinze zkusí štěstí ve Velké Británii. Jejich vztah sledujeme v průběhu let. Vidíme, jak se mění, chátrá a znovu se rodí. To samé platí o samotných protagonistech. Neustále se vyvíjejí, přehodnocují svá rozhodnutí a dospívají.

Autorčin styl psaní je překrásný a máte-li možnost si titul přečíst, rozhodně tak udělejte. Vřele jej doporučuji:)

marie3541
marie3541
05.08.2022 1 z 5

Nebýt ve čtenářské výzvě téma - kniha od afrického autora, tak si tuto knížku asi nepůjčím....Mnohokrát jsem si říkala, že už prostě dál číst nebudu, nemohla jsem se vůbec začíst. Ale pak jsem si říkala, že bych zase stejně musela hledat jinou knížku pro tohle téma, takže jsem nakonec knížku zdolala. Nemůžu říct, že by byla úplně špatná, byly tam pasáže, které mne dokonce i bavily. To jak se Ifemelu protloukala v Americe, Obinze zase v Anglii, jejich pracovní i soukromý život.....Musím říci, že Ifemelu mi zase tak sympatická nebyla. Občas jsem se ztratila i v různých nigerijských jménech. Ale četla jsem už v životě asi i horší kníhy, některé i nedočetla, takže tato nebyla zase tak hrozná. A celou knihu je řešeno velké téma Rasismus.......

SilviiM
SilviiM
31.07.2022 4 z 5

Krásna kniha,
silný příběh,
velká láska,
zajímavé téma.

stejsdan
stejsdan
26.07.2022 5 z 5

Knížka, která mě příjemné překvapila. Musím říct, že od afrického autora jsem nikdy nic nečetla, což je ostuda.
Velmi silný příběh, kde je obsažena hlavně otázka rasismu, ale i postavení žen ve společnosti, vztahy můžu a žen, ale není to romantika. Autorka mě donutila se nad spousty věční zamyslet, určitě si od ní ještě něco přečtu. Rozhodně doporučuji.

KajaProchy
KajaProchy
18.07.2022 4 z 5

Velmi zajímavý příběh z jiného světa, o liedech z jiné kultury, kteří jsou nám ale v hlavních věcech podobní.
Místy trochu zdlouhavé, proto dávám 4/5.

Ticiana
Ticiana
12.07.2022 3 z 5

Precetla jsem knihu v ramci vyzvy. Moc se mi do ni nechtelo, ale rikala jsem si, ze ma dobre hodnoceni. Bohuzel pro mne kniha s az moc filozofickym tematem, moc milostni mi teda neprisla a vetsina postav, hlavne Ifemelu mi byla dost nesympaticka.

Alizon
Alizon
04.07.2022 4 z 5

Cteno v ramci ctenarske vyzvy - Kniha od africkeho autora. A jelikoz knih od africkych autoru jsem moc necetla, naubranila jsem se srovnani s jinou knihou, ktera se take odehrava v Nigerii (Zustan se mnou) a kterou jsem cetla loni. A musim rict, ze se mi Amerikana libila rozhodne vic (i kdyz obema jsem dala 4 hvezdicky). Vlastne me prijemne prekvapila tim jak je vsestranna, jde do hloubky a dotyka se nekolika zajimavych temat. Take me vice oslovila diky sve vetsi realnosti. I kdyz nekdy bylo jednani hrdinu opet nepochopitelne a zvlast Ifemelu me dokazala "pekne rozcilit", celkove to fungovalo dobre. Pribyl mi dalsi stripek do mozaiky o Nigerii, mohla jsem se alespon castecne ztotoznit s imigrantskou linkou pribehu, nektere rasove a spolecenske otazky byly podany pomerne zajimave a realne diky ruznym detailum a osobnim pribehum hrdinu. Diky kulturni odlisnosti byly opet nektere veci pro stredoevropskeho ctenare neobvykle. Ale i me stejne jako ctenarku ladyku kniha zaujala, cetla se mi dobre a beru ji jako takove rozsirovani obzoru. Takze jsem opet rada za ctenarskou vyzvu a za obev teto autorky. Vypada to, ze ma jeste nekolik dalsich zajimavych knizek.

Laféeverte
Laféeverte
18.06.2022 4 z 5

Pro mě to byl hlavně příběh o lásce a hledání. I když líčení Nigérie bylo taky ohromně zajímavé... Tak trochu mi to připomínalo naší devadesatkovou mentalitu, ovšem mimo to náboženské vypětí. Amerika očima hlavní hrdinky mě moc bavila - pohled Ameroafricanky... Hodně to člověku otevře oči. Nejslabší část bylo to období vztahu s Blainem, to byla taková nuda. Za mě by bylo lepší tuto část zkrátit a přidat víc o Obinzem a jeho rozhodnutí.

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
15.06.2022 3 z 5

“V Americe existuje žebříček rasové hierarchie. Nahoře jsou vždycky bílí, zvláště bílí anglosaští protestanti a dole zásadně američtí černoši. “Bílý je náš čestný člen, hnědý smí se dívat jen, černý musí z kola ven.”
V knize sledujeme příběh nigerijské dívky Ifemelu, její první lásky Obinzeho a jejich více či méně úspěšný pokus prosadit se ve spojených státech v době, kdy Barrack Obama teprve snil o tom, že obsadí Bílý dům.

Bavila mě linka Ifemelu po příletu do USA, těžké začátky každého imigranta, bavilo mě zákulisí toho, jak takové začátky vypadají viz získání pojištění, řidičáku, práce, toho že můžete mít ve své zemi vzdělání jaké chcete ale v západním světě začínáte od píky. Bavil mě její společenský život, její přeměna v sebevědomou vzdělanou ženu. Bavil mě její blog, opravdu trefné poznámky týkající se rasismu, o kterém američani předstírají, že je dávno pasé. Všichni víme, že to tak není a že barva pleti tady v třídních rozdílech hraje stále obrovskou roli. Taková Amerikána mě moc bavila, kvůli tomu jsem po knize sáhla a klidně bych celých 500 stran četla jen o tomhle.
Naopak mě, přiznávám, nebavil jejich život v Nigérii, a už vůbec mě nebavil nezdárný pokus Obinzeho o život v Británii, ba co víc nebavila mě jejich vztahová linka.

Místy byla kniha příliš rozvláčná, něco se dalo přeskočit úplně, ale líbí se mi jak autorka tne do “černého” co se týče rasových rozdílů… a konečně vím, jak to mají černošky s vlasy, které tak obdivuji.

“Přišlo mi, že v Americe spolu černí a bílí pracují, ale nehrají si, v Británii si černí a bílí hrají, ale nespolupracují.”

EvaC.
EvaC.
13.06.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla. Velmi působivá, originální, mnohé komentáře a hodnocení tnou přímo do černého.
Četla jsem už před nějakým časem, ale pořád ji zpracovávám, a v různých okamžicích se mi vybaví - málokdy se stane, že by ve mě kniha nechala takovou stopu.

Ivule9
Ivule9
02.06.2022 4 z 5

Další kniha od Chimamandy Ngozi Adichi, populární nigerijské autorky. Po Purpurovém ibišku jsem věděla, že si od ní musím ještě něco přečíst :-) Amerikána je rozsáhlý román o lásce a hledání identity. Zamilované studenty Ifemelu a Obinzeho rozdělí Ifemelina cesta do Ameriky, kde se stane uznávanou blogerkou a kvůli jisté události se přestane Obinzemu ozývat. Obinze mezitím zakusí život nelegálního migranta v Londýně a nakonec založí rodinu v Nigérii. Ifemelu se ale po několika letech rozhodne vrátit ke kořenům do Nigérie. Najdou po tolika letech a změnách v jejich životech odvahu setkat se?
Na Amerikáně je zajímavé i to, že je proložená Ifemeliny blogovými příspěvky a autorka umně střídá různá časová období a postupně tím odkrývá celou skládačku. Stejně jako v předchozí knize nechybí nigerijská politika. Zajímavá kniha k přečtení, skvělá autorka.

Ivanule
Ivanule
31.05.2022 5 z 5

Tak moje první knížka od této autorky a musím se přiznat, že jsem si ji pár roků zpět koupila a až doteď mi ležela v knihovně,ale přišla ČV na rok 2022 a jak se hodila:D Příběh se mi velice líbit, je zde krásně ukázán život v Africe, jeho úskalí, sny a poté i život v Americe, ideály ale i rasové diskriminace...Příběh jedné lásky dvou mladých Lagosanů, kteří se vydají každý svou cestou, ale nakonec to přece jen dopadne ... to už si přečtěte v tomto příběhu....Velice úspěšně zpracovaný příběh !

Nomia
Nomia
13.05.2022 3 z 5

Amerikána pro mě byla jako jízda na horské dráze, kde se střídaly chytlavé pasáže a úseky, které jsem měla chuť přeskakovat.
Příběh byl navíc dle mě přehlušen a upozaděn vším tím filozováním nad rasovými, integračními a politickými otázkami.

Mám ráda obsáhlé knihy, ale v případě Amerikány mi větší rozsah přišel trochu na škodu, objevilo se příliš hluchých míst, které neměly čím úplně zaujmout. Tematicky výborné, bohužel zpracování pro mě o něco méně poutavé. Za vyprávění o Nigérii palec nahoru.

Janina2609
Janina2609
01.05.2022 5 z 5

“Že pro vás rasa nebyla problém, říkáte jen proto, že si to přejete. Přejeme si to všichni. Ale je to lež. Já jsem přijela ze země, kde rasa nebyla problém-neuvažovala jsem o sobě jako o černošce a černoška se ze mne stala, teprve když jsem přijela do Ameriky.”
Příběh dvou mladých lidí původem z Nigérie, kteří část svých životů prožijí ona v Americe, on v Londýně, aby se později setkali… Zajímavý pohled na rasovou otázku, sebe-identitu i porovnání různých kultur. Kniha se i navzdory 540 stránkám dobře čte, děj příjemně plyne. Hodnotím popis života i psychologii postav v chudé Nigérii očima autorky, která se zde narodila.

Karolina90
Karolina90
28.04.2022 4 z 5

Nerada bych knihu škatulkovala. Postavy mi nebyly úplně sympatické, některé části byly zdlouhavější, ale i tak hodnotím knihu kladně, protože je čtivá a dobře přiblíží a ukáže rasové problémy a kulturní rozdíly.