Amerikána

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vš... celý text

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě.

Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně.

O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327315/amerikana-kki-327315.jpg 4.253

Americanah (2013)

Vydáno:, Host

Amazonka72
předevčírem

Tak a je dočteno. Kniha Amerikána nezklamala. Oceňuji velmi živé dialogy a styl, jakým je napsána, protože se díky tomu báječně čte (i přes množství stran, které by mohlo odradit). Dokonce je Vám někdy až líto, že ji musíte nechat doma na stole a nemůžete ji přibalit do kabelky... a číst po cestě kamkoli. Je to kniha o rasismu, o odvaze začít život v úplně novém a neznámém prostředí, ale i o Africe a mentalitě lidí žijících (nebo spíše vyrůstajících) v rozvojovém světě. O čem je to však, dle mých pocitů, hlavně, je o lásce. Ano, je to tak, nečekejte však žádnou červenou knihovnu. O vztazích, které řešíme všichni, bez ohledu na barvu pleti. O hledání, a to jak sebe sama, tak toho druhého, který bude náš život doplňovat. A není vůbec překvapivé, že model osudové lásky je ve všech komunitách stejný. Rozhodně doporučuji k přečtení, kniha Vás nezklame, a každý si v ní určitě najde rovinu, která ho osloví nejvíce.

LenkaVrbatova

Od téhle knihy jsem čekala hodně. Musím říct, že až na pár momentů mě nezklamala. Příběh Ifemelu mi připadal opravdu krásně napsaný, a i když ne vždy zažívala radostné chvíle, chovala se jako silná žena. Jejímu americkému snu jistě dodával šťávu i styl vypravování a za sebe mohu říci, že jsem hltala každou větu. Vedle toho mi Obinzeho život připadal trošku chudý. A vlastně mě jeho život příliš nezaujal.
Nechci prozrazovat, jak to s hlavním hrdiny dopadlo, ale já osobně bych si přála, aby vše dopadlo jinak.

adorjas

"Já ti něvím Karle..." Na jednu stranu príbeh dobrý, životné osudy tiež, na druhú stranu sa mi zdalo, že autorka až absurdne do všetkého ťahá farbu pleti. Myslím, že sama autorka v sebe vedia vnútorný boj o tejto tematike, a preto sa k nemu opakovana vracala v deji.
Inak si myslím, že skvelo popísala mentalitu afričanov- hlavne v zmysle, viď: muži v domácnosti, ktorí sú radšej nezamestnaní, závisť, ohováranie a podobne...

Arella

Kniha vyvolávající ve mně mnoho silných pocitů, ať už osudové lásky, která v sobě skrývá absolutni porozumění, chuť se svým životem něco dělat a že cesta je vlastně cíl. Našla jsem si v ní to své a chvílemi jsem byla naprosto unešená. Je pravda, že rasových otázek bylo v jedné pasáži přespříliš a tak i když dávám 5*(jsem měkkota měkká a všem knihu doporučím), vidím to tak na 90-95%. Asi potřebuji číst další autorčinu knihu, brzy!

Ivuska.09

Amerikána je bravurním společenským románem zaměřeným především na rasové otázky a s nimi spojené lidské předsudky - představuje pohled na rasismus z druhé strany (tedy z pohledu černošky), ze kterého vyplývá, že ani černoši si mezi samými bělochy nemusí zrovna připadat jako ryby ve vodě. Patří mezi díla, která nepohltí kohokoli. Doporučuji všem, kdo máte rádi společenské romány, zajímáte se o rasové otázky a chcete se více dozvědět o životě černochů jako imigrantů v Americe.

josska

Knížku jsem nakonec přečetla i když jsem snad 4krát začínala,prostě mě to nedalo,když je kolem ní zas takový boom.Takovým knihám se vyhýbám,čtu je až později,ale měla jsem na ni v knihovně štěští,tak jsem šla do ní,ale těšila jsem se až ji dočtu nu což....

katerina.sto

Tento strhující román mě poutavým způsobem zasvětil do problematiky rasy, která je v USA stále přítomná a aktuální, ať už si to chceme, či nechceme přiznat. Adicheová píše jednoduchým jazykem bravurního vypravěče, čili jsem dílo hltala doslova "jedním dechem". Jediné, co mě poněkud vyvedlo z míry, byl konec - poměrrně rychlý spád, otevřený konec ponechávající prostor pro čtenářovu fantazii, ale co si budeme nalhávat, přesto více nežli jasně napovídá, jak to mezi hlavními postavami vlastně dopadne... :D Doporučuji!

OndřejMergl

Kniha poskytuje vhled do toho, co obnáší americký sen. Ukazuje USA z pohledu Nigerijky a následně Nigérii z pohledu Amerikány - navrátivší se Nigerijky. Přináší mnoho zamyšlení a emocí, pro zvýšení čtivosti nechybí ani milostné zápletky. Jenomže já jsem přesně ten typ konzumního čtenáře, který toto úplně nedocení, protože mu zkrátka schází akce a napětí.

Atuin

Velice empatická a velice osobitá kniha, která formou připomíná ty syté anglické romány, popisné a uzavřené v dobrých a trefných dialozích, co osvětlují situaci neuvěřitelně svěžím způsobem. A obsahem vypichuje velice důležité téma, které otevírá řadu dalších a dalších otázek. Přitom všem do sebe uzavírá lásku jako věčné a velké poselství člověka.

bookcase

Výborné, to jsem ani nečekala. Myslela jsem, že to nebude pro mě to pravé ořechové, ale líbilo se.

EngliTer

Zajímavý sociální román, dozvěděla jsem se něco nového z jiné kultury, než znám. Pro mě velmi naučné a zároveň poutavé :)

hs777

Imigrace je těžká zkouška. Není lehké opustit domov, sociální vazby a najednou se ocitnout sám v cizí zemi odlišné kultury a navíc s jinou barvou kůže. Copak jinou - ale černou. „Neuvažovala jsem o sobě jako o černošce a černoška se ze mě stala, teprve když jsem přijela do Ameriky.“ Hodně problémů si každý dovede představit sám a těch, co nedomyslí, je ve skutečnosti mnohem víc. Někde za polovinou knihy to ale začínalo být tak nějak pořád stejné a rasové otázky už trochu příliš. Naštěstí v tu chvíli se vrací Ifemelu domů a děj se zase rozeběhne. Konec prozrazovat nebudu, i když by si možná zasloužil o pár stránek víc. Hodnotím 4* a doporučuji.

Len04

Asi bych nemela porovnavat, ale Pul zluteho slunce je proste o tu jednu hvezdu lepsi. Amerikana je prijemna oddychova knizka, ktera da nahlednout jak do zivota Nigerijcu v Nigerii, tak do jejich zivota imigrantu v US a v UK. Celou knihou se jako nitka tahne vztah hlavnich protagonistu, konec se mi zdal trochu uspechany, neprozity, mene prociteny nez bych cekala z predchazejicich kapitol. Ale to muze byt opravdu jen osobni dojem.

Frakira

Mám ráda tyto "tlusté" společenské romány, takže za mě velká spokojenost a objev :)