Amerikána

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně. O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327315/amerikana-kki-327315.jpg 4.2206

Americanah (2013)

Vydáno:, Host

Kniha Amerikána

Artep25

Zajimavý a čtivý román .Nedokážu posoudit ,jak moc je pravdivý a objektivní pohled na život černochů v Americe ,když jsem běloch .Ale kniha je dobře napsaná a některé postřehy byly velmi zajímavé.

Mia77

Zajímavá kniha, rozhodně mi zase otevřela další obzory. Některé věci si asi my "běloši" opravdu neuvědujeme. Líbilo se mi to. Pouze asi v polovině knihy toho bylo až moc stěžování na nepochopení soužití bělochů a černochů, tady by bylo čtivější trochu ubrat. Rozhodně se podívám ještě na nějakou knihu od této autorky.

patch
26.12.2018

Výborná kniha z prostředí, které jsem neznala. Spousta informací, podaná čtivou formou. Můj pohled na černošské prostředí v Americe se s touto knihou dost změnil.

TeaPeter
24.12.2018

Na tuto autorku jsem narazil v jednom TED talku. To o čem mluvila mě zaujalo řekl jsem si, že by mohlo stát za to si přečíst nějakou její knihu. Když jsem tedy zahlédl tuhle knížku v češtině, hned jsem po ní sáhl. Očekávání byla spíše větší než menší, a proto jen ty tři hvězdičky. Téma bylo určitě zajímavé, ale děj mi přišel takový dost povrchní a ne moc uvěřitelný. Ta druhá výtka ale nemusí být na místě - nigerijské poměry neznám a to, co mi přijde nepravděpodobné, může klidně být skutečně běžné.
Zajímavé ale rozhodně bylo to, jak důsledně afričané rozlišují kmenovou/národnostní příslušnost, přičemž příslušnost ke státu není pro ně vlastně až tak důležitá. To a další reálie z Nigérie byly velice přínosné. Na spoustu věcí budu teď už asi nahlížet jinak.

Eifka
10.12.2018

Milé překvapení, opravdu dobrá kniha... kromě +- klasické lovestory je v ní spoustu zajímavých reálií o Nigérii... také o vnímání rasy v USA. Je to knížka, ke které se ráda někdy v budoucnu budu vracet.

anna0480
22.11.2018

Společenský román zabývající se problematikou rasy, která je, ať už se před tím mnozí snaží zavírat oči jak chtějí, v USA (a vlastně i kdekoliv jinde) bohužel stále aktuální. Hlavními hrdiny jsou zde Obinze a Ifemelu, dva mladí lidé z Nigérie - dříve milenci - snažící se splnit si svůj americký sen.
V knize se však příběh těchto dvou lidí vypráví vždy jen z pohledu toho jednoho, sledujeme zde souběžně dvě dějové linie a můžeme tak porovnat, jak si oba dva vedou. Příběh je ale spíše zaměřený na Ifemelu. Nejdřív se zde setkáváme s jejím pohledem na Ameriku očima Nigerejky, po letech, kdy se Ifelemu vrací zpátky domů, se však pohled obrací a najednou se díváme na Nigérii zase očima "Amerikány".

Abych tedy nejdřív zmínila + : Díky knize jsem se zamyslela nad spousty věcmi týkající se rasové problematiky, které by mě vlastně ani samotnou nenapadly.

a - : Konec knihy byl na mě moc sladký, očekávaný, uspěchaný. Pořád jsem čekala, že přijde nějaký zvrat, díky kterému to bude zajímavé a já si řeknu "wow, tohle bylo fakt super", ale bohužel. Nic takového se nestalo a kniha skončila tak, jak jsem vlastně už od její půlky očekávala. Co mě taky občas trochu mátlo bylo velké množství postav, jejichž jména se pletla - naštěstí ale v příběhu nebylo ale až tak důležité, kdo je kdo, nýbrž co tyto postavy říkaly. Jaké sdělení předávaly.

MayaBu
19.10.2018

Pohlcující vyprávění o lásce a štěstí, ale také rase a identitě, kterému jako kulisy posloužil horký Lagos, s ním silně kontrastující Spojené státy i nepřívětivý Londýn. Velice upovídaná kniha, přímo přeplněná slovy. Přiznávám, že mě Amerikána ke konci už tolik nebavila, osudy Ifem a Obinzeho v Americe/Londýně jsem ale hltala.

Adriana.82
10.10.2018

Téma rasismu mám ráda,ale zde se s většinou bohužel neshodnu ... mnohem více se mi líbily jiné knihy ....

PetK
06.09.2018

Nečetla jsem zatím moc knih s černošskou tematikou, a tahle do ní zabředla asi nejvíc. Nejen do popisu toho, co musí černošské ženy absolvovat kvůli vlasům (snad poprvé jsem vděčná za rovné dráty), ale překvapením pro mě bylo třeba i to, že i černoši mezi sebou rozeznávají "podrasy" a že rasismus je v lidech zakořeněný víc, než by se nám mohlo zdát.
Na příběhu vztahu dvou mladých lidí v průběhu let tak autorka popisu jejich osudy, společné i rozdělené (a rozdílné). Konec mě malinko zklamal, a protože nechci spoilerovat, řeknu jen, že bych si ho zkrátka vzhledem k vývoji příběhu představovala jinak. Každopádně nelituji večerů, které jsem s Amerikánou strávila.

galiana
01.09.2018

Krásná a poučná kniha. Jen toho moralizování o rase mohlo by být o něco méně. Ale i tak. Stálo to za to.

JanaŠ.051
24.08.2018

Úžasná, strhujúca kniha, úplne univerzálna.

lencin
19.08.2018

Zajímavé. Poutavé. Čtivé. A tak smutné. Rasismus v nás samých. Předsudky a odsudky. Výborné. Určitě se podívám po další knize této nigerijské autorky.

Odehnalka
15.08.2018

Od knihy jsem toho moc neočekávala, minimálně nahlédnutí do jiného světa, který nebývá tak často podkladem pro knihu.
Kniha mě ale mile překvapila, po většinu času se četla velmi dobře. Zadrhávalo se to jen v pozdějším životě Ifemelu v Americe, ale její počátky tam byly velmi zajímavé, bohužel to pak trochu kleslo. Více mě asi bavila linie Obinzeho, až je mi líto, že nedostal v knize více prostoru.

SlamLenka
04.08.2018

Když jsem knihu začínala číst, uvědomila jsem si, že jsem ještě asi nikdy nečetla nic, kde by hlavní hrdina (a většina dalších) byl černoch, resp. černoška. Vzpomněla jsem si na Zelenou míli nebo Jako zabít ptáčka, ale tam jsou to postavy spíše vedlejší, i když významné. Každopádně Amerikána mě fakt chytla! Zaujalo mě, kolik předsudků ve vztahu k černochům v Americe je u nás totožných, akorát ve vztahu k Romům.
Chimamanda výborně vykreslila charakter postav, minimálně těch hlavních kolem Obinzeho a Ifemelu. Uju byla zvláštní, někdy jsem k ní cítila sympatie, jindy bych ji praštila. Kosi mi byla nesympatická, vlastně je to taková hodná husička. Curta jsem neměla ráda, protože mi přišel jako frajírek, Blain mi zase přišel jako suchar. A vztah Ifem a Obinzeho? Asi sotva to mohlo dopadnout jinak! =)

štigina
31.07.2018

Knížka mě pohltila natolik, že jsem kvůli ní přejela vlakovou stanici, což Vás zamrzí, když sedíte ve vlaku, který staví následně až za 1,5hod.

hellena1523
30.07.2018

Tak mám pocit, že tuhle knihu si člověk buď zamiluje, nebo mu vůbec nic neřekne, maximálně ho něčím štve. Bohužel musím přiznat, že patřím k druhé jmenované skupině. Příběh dobrý, témata rasa a identita mám ráda, zajímám se o tuto problematiku, ale proboha - ani identita a ani barva kůže není ústředním bodem všeho, co člověk udělá. Připadalo mi, že autorka i banality příliš hrotila a nakonec tohle slibné téma předimenzovala (na můj vkus). Pokud bych měla mluvit o čtivosti, tady bych se asi taky raději držela při zemi...ale to je věc individuální - to, co vyhovuje mně, nevyhovuje druhému a naopak.
Host je pro mě nakladatelství, kde jdu vždy na jistotu, ale tentokrát jsem tak nadšená, jak zpravidla bývám, opravdu nebyla.

000nugatovej
20.07.2018

Dočetl jsem a na youtubku vyhledal Bracket, nejen jejich Yori Yori, ale i Mama Africa. Člověk si při té hudbě (a klipu) stejně jako při čtení Amerikány uvědomuje, jak se postupně Afričané emancipují, prozatím ve své vyšší střední třídě, která získává své životní zkušenosti na Západě. Čtivé, poučné a snad i optimistické ...

Zrzavá_Tereza
01.07.2018

Měla jsem o Amerikáně nejprve pochybnosti, ale je úžasná. Plná naděje, předsudků, nových začátků, boje, lásky i zklamání. Jsem nadšená ♥

maid
21.06.2018

Mě Amerikána nadchla. Čekala jsem, že kniha bude jedna z mnoha rádoby intelektuálních eposů, které za pěknou obálkou skrývají nefalšovaný průměr. Amerikána je jiná. Lidská. Je vidět, že autorka píše od srdce a promítá do knihy samu sebe. Skvěle na mě zapůsobil popis americké povahy a i jiné podobné pasáže. Možná bych ocenila více pozadí, které za sebou skrývá Obinze. Taky v postavách bylo ze začátku těžké zorientovat, ale zhruba po třetině se kniha četla sama, ovšem není to úplně kniha, kterou přečtete na jeden zátah.
Asi to není čtení pro každého a mě nadchla asi proto, že jednoduše se mi dostala ve správnou chvílí do ruky. ...ale třeba se i vám kniha dostane ve správný čas do ruky.

amaenium
09.06.2018

Naprosto skvělá kniha. Bavila mě od začátku až do konce, čtivá, výstižná, obohacující a nemám nic, co bych snad vytkla. Kniha mi dala to, co slibovala - náhled do života Afričanů, jejich stěhování se za “lepším” životem do Ameriky nebo Británie a případné překážky i celkově větší rozhled v rasové otázce. Věci a zážitky obecné i osobnější, pocity, názory... Milostnou zápletku jsem také sledovala, ale nebylo to pro mě to hlavní. Knihu bych rozhodně doporučila!

Veríňák
02.06.2018

Náhodná koupě, víceméně dle obálky a obrovské překvapení. Skvělá kniha. Nazvala bych ji jako milostný román, kde ale rozhodně nejde jenom o vztahy a o lásku.
Krom výborného příběhu Ifemelu se mi otevřela taky doteď úplně neznámá kapitola problematiky imigrujících Afričanů hlavně v Americe, ale nejen tam. Rozhodně doporučuji!

Chalali
12.05.2018

Černou jsem se stala až v Americe.

Velice komplexní kniha, příběh se dotkne života jak nižší tak vyšší vrstvy v Nigérii i Americe. A vlastně i Británii. Navíc dobře zvládnutý vývoj a psychologie postav. Hledání domova, rasa a samozřejmě láska, to jsou hlavní témata. Na to, jaký má kniha rozsah a délku, mě snad ani jednou nenapadlo. že by nějaká pasáž byla zbytečná nebo mě nudila. Sáhl jsem po ní na blind a opravdu nelituju, zhltnuto za dva dny.

Babo
02.05.2018

Většinou si knihy vybírám dopředu a do knihovny přicházím pro knihy již připravené . V tomto případě to tak ale nebylo . Byl to náhodný výběr a těšila jsem se, že se dozvím něco o životě v Nigérii .
Něco jsem se jistě dozvěděla ,ale přesto jsem byla zklamaná .
A filozofování o rase mi někdy přišlo jako rádoby intelektuální tlachání .
Že jsou na světě různé rasy je snad stejně jasné jako,že je Země kulatá .
Že v Nigérii rasy neřeší je asi stejně jako u nás.
Myslím,že my bychom je také neřešili , kdyby nás k tomu nenutily ty jiné rasy neustálým tvrzením, jak jsou diskriminovány .
Nevím kolik bílých je v Nigérii .Moc jich asi nebude .

Velká část se odehrává v Americe , kam hlavní hrdinka odjíždí , stýká se s bílými i černými a ve svém blogu řeší pohled černých na život .

Prostě , dala bych 3,5* , ale to nejde , tak dávám 4* a nevím jestli doporučit nebo ne .

VerčaFF
12.04.2018

Zajímavý příběh z prostředí, o kterém běžný Evropan nic neví. Ifemelin příběh byl poutavý, autorka dobře líčí prostředí rodné Nigérie i pocity cizince v Americe. Co mě ale nebavilo byla linka o jejím vztahu k Obinzemu. Jeho životní cesta byla o dost nudnější a jeho myšlenkové pochody jsem často nechápala. Navíc jejich jakože osudový vztah mě moc nezajímal a tvořil ty nejzdlouhavější pasáže. Celkově bych ale řekla, že je to kniha zajímavá, kterou si stojí za to přečíst, minimálně kvůli obohacení kulturního rozhledu.

michaela6503
11.04.2018

Amerikána ve mně zanechala neskutečně moc pocitů. Knihu jsem si zamilovala a opravdu doporučuji. Rozhodně jsem z ní nadšená a v každém případě jsem se při dočítání knihy s ní opravdu nerada loučila a uklidnila se tím, že si knihu rozhodně za nějaký ten rok chci přečíst znova. Amerikána je přesně ta kniha, která ve mně zanechá něco, co si chci po letech připomenout a dívat se z jiného (staršího) úhlu na věc. :)

kaja77
04.04.2018

Nebudu předstírat, že mně kniha bavila od počátku do konce. Měla jsem těžkou čtenářskou krizi a kniha se mi zdála velmi táhlá, zvlášť v pasážích,kdy byla Ifemelu v USA s Blainem, vedla úvahy o rase , Blainovi přátelé, jeho sestra a jejich večírky apod. bylo to pro mně dost nudné a dá se říct že jsem to protrpěla. V knize však byla i místa, která mně bavila velmi a to bylo vše pro nás Evropany exotické tzn.Lagos a Nigérie jako taková. způsob života střední nigerijské třídy apod Díky knize jsem zjistila, jak těžké musí být začít někde jinde úplně od začátku (obinze v londýně a ifemelu v usa) ...love story, která knihou prochází, to porozumění a magnetismus mezi ifemelu a obinzem.. to bylo samozřejmě velmi čtivé. Konec love story na mně působí rozpačitě, ale to bude určitě tím, že jsem taky jako Kosi v roli manželky a tak jsem dost prožívala její situaci, ve které se ocitla a ani nevěděla jak.... Knhu doporučim spise náročnějším čtenářům.

DriftBooks
17.03.2018

Hned na začátku knihy zpraží hlavní hrdinku jakýsi dredatý maník v metru odpovědí na její otázku ohledně rasy… „Dneska o rase každej jenom mele, černoši se musejí přestat brát tak vážně. Teď se všechno musí točit kolem tříd – bohatý proti chudejm…“ To mě pobavilo, zejména ve světle různých kauz, které se v poslední době objevují. Ona ta (leckdy bezprecedentní) korektnost – rasová, kulturní, náboženská, genderová – je pravděpodobně v určité míře nutná, ale někdy mi přijde absurdní snad až k smíchu.

Ifemelu je blogerka. Africká černoška – z Nigerije – žijící momentálně v Americe. Její blog se jmenuje Rasovna aneb Různé postřehy neamerické černošky o amerických černoších (dříve známí jako negři. S fenoménem „černošství“ se paradoxně poprvé setkává až ve vysněné Americe…

Takže… kniha je to skvělá. Skvěle napsaná. S nadhledem, s humorem. Je chytrá. Rozhodně vás přinutí nad všemi těmi věcmi přemýšlet. Ať už se jedná o příběh z Nigérie, nebo z Ameriky. Daleko více raději jsem byl v Nigérii...

Pokud tedy chcete nahlédnout do naprosto jiného světa, poznat drobné nuance v rámci jedné rasy a pochopit zřetelné disproporce mezi rasami jako takovými je Amerikána vynikající příležitostí. Jako bonus dostanete zajímavý a jímavý příběh osudové lásky…

Knihomlok2015
05.03.2018

Čekala jsem víc. Vlastně jen to, co mi bylo slíbeno na přebalu a nenašla jsem ani to.
Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě? Kde?
Né vážně, teď ze sebe asi udělám naprostého burana z venkova, kterej je vedle z toho, když na ulici vidí jednoho černocha za život, ale mě ta knížka kromě pár stránek na konci, nepřišla ani o lásce, kromě těch několika blogových příspěvků ani o rasových otázkách a vlastně na pár řádků u Obinzeho části v Lodýně ani o identitě. (mimochodem ta část z Londýna se zasloužila o ty dvě hvězdičky)
Prostě na těch 550 stran to bylo hodně slabé.

MichelleS
28.01.2018

Zajímavé postřehy o rasové tématice v USA, hodně jsem se dověděla o životě ve vzdálené (geograficky i kulturně) Nigérii. Bohužel příběh Ifemelu a Obinzeho si mě nezískal, nezaujal mě ani všední způsob vyprávění. Netěšila jsem se, jak to bude dál, necítila napětí, pohnutí, neprožívala strasti a radosti spolu s postavami. Možná je to tím, že předchozí kniha (Noc nic nezadrží) mými emocemi cloumala každou chvíli a tak to srovnání zvlášť vyniklo.
Obálka je nádherná.

simona5843
04.01.2018

Knihu som bohužiaľ nedočítala.Takže ju nebudem ani hodnotiť.