gretl74 gretl74 komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Jedna z nejsilnějších a nejpůsobivějších knih, jaké jsem kdy přečetla. Nechtěla jsem věřit, že byla napsána před tolika lety, je naprosto současná a doba jí na síle neubrala, spíš naopak.

13.11.2018 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Už po pár stránkách je jasné, že dílo vyšlo z rukou mistra, který dokonale ovládá své řemeslo a přesně ví, kam a jak své čtenáře povede. Horory úplně nevyhledávám, od Stephena Kinga jsem četla pouze sérii Temná věž. Tady se také v podstatě o horor jako takový nejedná, na pěti stech stránkách je brilantně rozehraný psychologický thriller, jehož gradace je pozvolná a neúprosná.
Hodnotím 4,5*, sražená půlhvězda je za pár posledních stránek, které mi zase tolik nesedly. Jinak jsem ale nadšená. Brilantně napsáno, základní nosná idea je v pravdě geniální a rozhodně donutí pár lidí popřemýšlet a pokusit se nahlédnout na dna svých dušiček (včetně mě).
Děkuji čtenářům na Databázi, že mě svými hodnoceními k této knížce přivedli.

revize hodnocení o pár dní později - plných 5* :)

12.01.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nemám moc v oblibě knihy, kde jednotliví aktéři vyprávějí ze svého pohledu po kapitolách, mě to většinou ruší a narušuje celistvost a plynulost děje. Po pravdě mi také ani jeden ze čtyř hrdinů nebyl zpočátku moc sympatický. Jenže asi tak po třetině knížky do sebe začínají jednotlivé věci a informace zapadat, nabalují se detaily a s postavami jsem se začala sžívat, což byla vzhledem k předem danému osudu samozřejmě "chyba". Nakonec mě celý příběh strhl - autorka měla vše do detailu promyšlené, některé malé pointy bych přirovnala třeba k těm v Haně od Mornštajnové. Veskrze originální, napínavé, depresívní čtení, od kterého se v posledních kapitolách nemůžete odtrhnout, a i když znáte předem osud celé lodi a strašlivé statistiky, do poslední chvíle doufáte a držíte palce.

18.07.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Jedna z mých nejoblíbenějších - když je mi smutno, stačí otevřít na kterékoli stránce a začít číst. Univerzálně platná "moudra" o manželském životě, úžasné charaktery jednotlivých postaviček (bábinka, sousedka), divoká příroda ... Chápu, že třeba pro pány to úplně čtení není, ale já tuhle knížku miluju!

12.11.2018 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Tahle knížka mi prostě sedla, vtáhla do příběhu, krásně se to četlo. No a přiznávám, že jakmile se někde bádá v knihovnách, listinách či archivech, neodolám, sama jsem jednu chvíli uvažovala o podobném živobytí. Nebýt posledních pár stránek, bylo by to možná i za 5*, takhle mi tam něco málo chybělo / vadilo ... nevím. Rozhodně ale stojí za přečtení. Optika dvou pohledů na jeden příběh, přesvědčení o té své pravdě, některé věci se budou zřejmě opakovat co bude lidstvo existovat. Trestat děti za chyby rodičů a přenášet nenávist přes generace dál a dál je běžné, ale děsivé. A za sebe mohu jen říct, že mě by nenávidět určitě naučili...

13.12.2021 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Na knížku jsem se moc těšila a zklamaná určitě nejsem - je to neskutečně čtivé, stránky letí jak splašené. Jako vždy dokonale propletené osudy lidí, jen přiznávám, že jsem se párkrát musela hodně zamyslet, o kom že to zrovna čtu. Popisy krajiny a celkově prostředí jsou brilantní a možná do Beskyd přilákají víc návštěvníků než nějaké předražené billboardy centrály cestovního ruchu...

01.10.2021 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Děkuju! Děkuju! Děkuju! ... za skvělý příběh a za tu možnost strávit na Schiermonnikoogu alespoň těch pár dní, než jsem knížku přelouskala. Jasně, jen obrazně a v duchu, ale případnou návštěvu ostrova rozhodně do budoucna nevylučuji :)

16.01.2021 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Nečetla jsem asi v nejvhodnějším rozpoložení a plánovala přidělit 3*. Druhá rovina příběhu mě ale trochu nahlodala. A po zjištění, že je to jedna z těch knížek, které ve vás ještě chvíli doznívají, i když už máte dočteno a odloženo, přideluji 4*. Určitě zkusím od autora další!

08.10.2022 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Líbilo se mi. Moc. Hotely miluju (ve skutečnosti i na papíře ,)
a kdyby bylo víc Rusů jako hrabě Rostov, možná bych měla k jejich národu o hodně vřelejší vztah. Moc pěkný příběh, vykreslené postavy, gentlemanství starých časů, temné události naštěstí jen tak naznačené v pozadí. Samotný závěr byl už přeci jen trochu moc, ale i tak dávám plný počet hvězdiček. (OK, jindy by to bylo za 4*, ale pořád mám tu vznešenou hotelovou náladu :) )

28.10.2020 5 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Za mne trošku zklamání a rozpaky. Některé věci jsou notoricky známé, ale uznávám, že pokud se zdravějším životem někdo začíná, spoustu informací upotřebí. Pár studií je určitě zajímavých. Co mne ale štvalo: 1) Velká část textu už se objevila na autorčině blogu. 2) Reklama v textu (pod maskou toho, kde autorka nakupuje). Nejprve zkritizuje pana doktora Jonáše kvůli prodejům a reklamám na výrobky, aby se pak sama ubírala velmi podobnou cestou. Já to naprosto chápu, je to jedna z významných "influencerek" (bože, to je slovo), tak proč si nevydělat, ale ... 3) Pak mne ještě vždycky dostanou tipy na zdravé svačinky do školy - ráda bych to viděla v praxi - náctiletého školáka, který vyfasuje na svačinu skleněnou lahvičku s jogurtem a pár oříšky ... 4) Také rady do života typu dělejte co máte rádi - pracujte u kafíčka v kavárně či v parku - tak to už žádného doktora, úředníka, prodavačku či dělníka na svém místě nenajdeme - hezky se to píše, ale ta realita bude asi trošku jinde. 5) A ve finále - z mé strany naprostý nesouhlas s otázkou domácích porodů a očkování.
A jdu si dát čokoládu ... bio :)

06.10.2019 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Mám ráda knížky, které mě hned od prvních stránek vtáhnou do děje a kde je už od začátku znát, že autor vážně psát umí. Netvrdím, že to nemá své mouchy, ale jako temná pohádka pro dospělé i po padesáti letech funguje naprosto dokonale. Teď si jen přát, aby to bylo doopravdy jen sci-fi ...
4,5* (ale tentokrát zaokrouhluji nahoru :)

12.02.2024 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Těžko napsat něco, co tu ještě napsáno nebylo. Murakamiho styl mám ráda a je to další z jeho velkých románů, které vás vtáhnou do naprosto jiného světa, pokud tomu dáte čas a příležitost. Atmosféra opuštěných hor v kombinaci s hudbou a obrazy, navíc okořeněná zvukem tajemné rolničky, to v ruce mistra prostě musí fungovat. Netvrdím, že jsem všechno pochopila, mezi metaforami a idejemi jsem se spíš ztratila úplně. Jinak jsem si čtení ale užila moc, se všemi těmi zdlouhavými popisy, typicky japonskými dialogy, nejasnými hranicemi mezi snem a realitou a s nevšedními postavičkami (tentokrát Komtur místo Ovčího mužíka). Za velmi urychlený konec a tolik nezodpovězených otázek snižuji o půl pomyslné hvězdičky. 4,5*

18.02.2023 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje první setkání s autorkou - a bingo! Příběh napínavý tak akorát, věrohodné postavy i kulisy, mile "starosvětský" - tedy že tam chyběly potoky krve a jiné detailně popsané "lahůdky", kterých jsou dnešní detektivky a thrillery plné. Tuhle knížku jsem si vážně užila, závěr možná trochu rychlejší a jsem raději, když si na něco můžu přijít i sama, ale určitě si pět hvězd zaslouží.
Teď rychle něco veselého a změnu žánru ... a pak ... šedí mniši, těšte se!

01.12.2020 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nedopatřením jsem knížku uložila mezi přečtené do poličky. Až teď po pár letech jsem zjistila, že si nějak nemohu vzpomenout, o čem to vlastně bylo ... a ejhle, já to ještě vůbec nečetla. Okamžitě napraveno a zařazeno mezi skvosty. I když netvrdím, že se mi všechny Murakamiho knížky líbí (třeba opěvované Norské dřevo nebo Podivná knihovna mě zrovna nenadchly), některé zanechaly v mé čtenářské dušičce pořádné otisky (třeba 1Q84, Hon na ovci nebo Komturova smrt). Miluji jeho styl, nadpřirozené se objevuje tak přirozeně, že to čtenář automaticky přijímá a ani se moc nediví (mluvící kočka? ok, plukovník Sanders? proč ne), a i když u jiného autora bych se možná podivovala, co to při psaní šňupal, u "mistra" se nepodivuji a jen přijímám a žasnu. Vždycky mě ohromí jeho neskutečný rozhled co se týče nejen hudby, ale i celé západní kultury. Po každé přečtené knížce mívám seznam několika skladeb, které se v příběhu objevily a které si plánuji přehrát, a nebývám zklamaná.
I já bych asi v některých explicitních scénách ubrala, ale většinu připisuji autorovu japonskému původu ... a k jeho knížkám to prostě patří (rozervaný hrdina, tajemná kráska, zástupce nadpřirozena, troška nechutného násilí, sex tak nějak po japonsku a spousta hudby). Asi to není čtení pro každého, ale já jsem nadšená. Děkuji za zážitek!

06.11.2023 5 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Naprostá nádhera! Celou Stezku v plánu určitě nemám, ale doufám, že k malým kouskům alespoň přičichnu...
Moc hezký počin, díky všem, kteří k celému projektu přispívají.

20.03.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tak tohle bylo tedy zklamání. Po celkem příjemném Hotýlku na Islandu jsem
dala šanci dalšímu titulu od Julie Caplin ... a neměla jsem to dělat. Prostoduché - to je snad ta správná charakteristika. Postavy zmatené, děj jasný, popis práce v PR tragický, o hygge se toho dozvíte z jednoho článku v Blesku víc než tady v celé knize, a ty "problémy", které musí hrdinka "vyřešit" (jako např. polité rifle), to už bylo snad trochu moc.

30.05.2021 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moc pěkně se to četlo, ale za pár měsíců či let si na tuhle knížku asi ani nevzpomenu - zatímco Hana ... to je jiná (pětihvězdičková) liga.

09.03.2020 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Ke knížce jsem se dostala víceméně náhodou a absolutně netušila, co bych od ní měla očekávat (a to bylo možná dobře). Určitě to není čtení pro každého a za všech okolností, musíte mít tu správnou náladu, aby vám to správně sedlo. Ta spousta náznaků a alegorií způsobí, že co čtenář, to naprosto jiný příběh, podle toho, jak si kdo děj vyloží a jak mu pracuje mozek i představivost. Mně se líbila velmi, je to jedna z těch knížek, u kterých sice za chvíli zapomenu děj, ale nálada a atmosféra mi zůstanou v paměti dlouho. Jeden z nejzvláštnějších příběhů, jaký jsem kdy četla.
4,5*

lynxir: prosím, nesuďte podle sebe, pokud něčemu nerozumíte, neznamená to, že to nepochopili ti ostatní ,)

17.04.2023 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tak nakonec to vůbec nebylo špatné. Je to prostě strašidelná pohádka a jako k takové se k tomu musí přistupovat. Velmi kladně hodnotím čtivost i budování atmosféry, zápletka i řešení očekávané, přesto fajn. Nemám ráda popisy násilných činů, takže jsem těch pár stránek s hnusnymi detaily jen přelétla. A pobavil mě klasický "překladatelský oříšek", kdy si jde hlavní hrdinka do města "vyzvednout maily".
Prima prázdninové čtení 3,5*

20.08.2022 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Příjemné nenáročné čtení. Nevím proč, ale nějak jsem si podle titulního obrázku usmyslela, že to bude trochu fantasy literatura, takže jsem pořád čekala, kde ta magie v knihovně vykoukne, že asi nejspíš v tajemném archivu. No, nevykoukla ,) Každopádně se četlo velmi dobře, trošičku rozvleklejší, ale pokud máte tu správnou náladu, hrnek čaje, teplou deku a za oknem pravé anglické pošmourné počasí, není ta utahanost na překážku. Jen závěr mi přišel trošičku uspěchaný.
3,5*

31.03.2022 3 z 5