Vejce a já

kniha od:

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4.2 2780

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

The Egg and I , 1945


více info...

Komentáře (552)

Komentáře 552 Recenze 2

Pine
Pine
11.11.2023 3 z 5

První čtení se v mém případě konalo na základní škole. A pocity supr! Knížku jsem si oblíbila a vnímala všechny ty roviny: ach, tohle je ten těžký život dospěláků, tohle je silná vůle ženy poprat se s osudem a výzvami všedního dne, smála jsem se a obdivovala jak Betty dokázala ten zmar čtenářům vtipně zabalit, ale zároveň jsem si uvědomovala schované hlubší myšlenky. 
Střih. Skok v čase o 20 let. A já nenacházím nic z toho... a Bob mě přivádí k šílenství!

AltaMari
AltaMari
04.11.2023 5 z 5

Jeden z mých restů z mládí. Nakonec, je to milá knížka pro jakýkoliv věk. Poslouchala jsem ve výborném podání Jaroslavy Adamové a vždycky jsem se usmívala či nahlas smála. Velmi doporučuji, zvláště když si myslíte, jak se vám daří špatně :)


Hanatas
Hanatas
28.10.2023 5 z 5

Betty MacDonald, knížky které nikdy nezklamou, když chce člověk něco oddechového, upřímného a vtipného.

Marcik7
Marcik7
26.10.2023 5 z 5

Ráda jsem si zopakovala četbu téhle půvabné knihy a opět jsem obdivovala odvahu mladé ženy z města, která se se svým novomanželem pustila do farmaření v zapadlém koutě Ameriky. Její zážitky jsou svým způsobem strašlivé, ale nekonečně zábavné. Tato kniha patří k mým oblíbeným.

IvaKo
IvaKo
24.10.2023 5 z 5

V rámci letošní výzvy jsem se už po několikáté moc ráda vrátila k této knize, která by se mohla předepisovat jako lék proti chmurám a pesimismu. Autorka s humorem a sebeironií popisuje trampoty farmářského života, který opravdu nebyl jednoduchý. Je obdivuhodné, co všechno ženy zastaly a vydržely, to ale platí i pro jiné doby.

Senga
Senga
18.10.2023 5 z 5

Knížka, ke které se vracím, když je mi trudno. Přístup autorky k drsnému, tvrdému životu na farmě v primitivních podmínkách je popsán v humorné nadsázce. Myslím, že jsem asi poslední generace, která si Vejce a já a trilogii Co život dal a vzal přečte a pobaví se. Ty, které jsou narozené v devadesátých letech a hlavně v novém tisíciletí budou spíš vidět a řešit nerovnoprávné postavení žen v předválečné Americe, zjevný rasismus vůči Indiánům ad. Ale pro mě je to oddychovka - řeknu si, že můj život s tekoucí vodou a splachovacím záchodem je vlastně skvělý: ))

MilaMo
MilaMo
12.10.2023 5 z 5

Kdybych tuto knihu četla v době, kdy byla povinnou četbou na gymplu, asi by mě úplně neoslovila. Nicméně pro dospělého člověka (který nadto dlouhodobě žije v manželství) mi to připadá jako naprostá pecka. Výborně napsaná, vtipná a ačkoliv od doby, co byla publikovaná, uplynulo mnoho let, pojednává i o běžných problémech lidského života, s nimiž se setkáváme dnes a denně.

J&B
J&B
08.10.2023 3 z 5

Místy nudné,vtip a humor těžko hledat v knize.Ale dočteno,zajímavý příběh.

Akvabela
Akvabela
05.10.2023 5 z 5

Do knihy jsem se pokoušela začíst 2x. Až napodruhé se zadařilo a nelituji toho. Kniha mi úplně nějak vtipná jak píší ostatní nepřišla. Betty neměla zrovna jednoduchý život.

Aerine
Aerine
27.08.2023 odpad!

Nuda, nuda a zase nuda. Kde je ten humor? V tom rasismu vůči indiánům? V tom, že špinavé děti od sousedky jsou autorkou označovány jako "slintající idioti"? V tom, že v celé knize se vyskytuje pes Sport a 3 kapitoly od konce se dočteme: "Nicméně Bob koupil psa" a je to ten stejný pes, který je v "ději" téměř od začátku?
A mimochodem - děj? Kam se ztratil? Kniha je souborem příhod, které úplně nenavazují na sebe. Autorka se sice snaží držet chronologie, ale není výjimkou, že se pohybujeme rok sem, rok tam.
Knížku jsem si vzala na dovolenou, že si u ní odpočinu. Ani nápad, do čtení jsem se musela nutit a je mi jasné, že kniha skončí v knihobudce a budu ráda, když už ji nikdy nepotkám.

jopp
jopp
15.08.2023 5 z 5

U této knížky jsem se hodně nasmála. Pro mě je napsána s inteligentním a laskavým humorem, autorka se nebála sebeironie a značné nadsázky. Těžký život na slepičí farmě jí určitě nepřipadal pokaždé tak veselý, ale o charakteru její osobnosti svědčí to, že vytrvala a nepráskla do bot (což by se jí nikdo nemohl divit). Svým způsobem mi kniha připomněla Deník Bridget Jonesové - jen tedy v jiných dobových kulisách a poněkud duchaplnějšího rázu.
Betty byla velmi statečná žena, intelektuálka mezi slepicemi :-) Oblíbila jsem si i jejího manžela - takový ten "muž s vizí", který počítá s tím, že jeho nadšení a nasazení pro věc bude určitě sdílet i jeho žena :-) O tom, že mu na ní rozhodně záleželo, svědčí mj. i konec knihy. Myslím, že i když to z knihy nebylo v rámci nadsázky zřejmé, tak jejich vztah byl hezký.
Jedna z mála knih, kterou si určitě za čas přečtu znova, protože na takto milé a veselé vyprávění člověk narazí málokdy.
Samozřejmě mě napadalo, jak se máme dnes dobře a také jak se dnes mají ženy ve vyspělých státech dobře oproti minulosti.
Ještě jedna poznámka pro překladatele - slepice a ostatní zvířata se chovají, nikoli pěstují!

Gabi13
Gabi13
08.08.2023 5 z 5

Skvělé čtení. Tak dlouho jsem čekala na přečtení, až ke mě knížka přišla sama. Našla jsem jí v knihobudce a hodila se mi do Čtenářské výzvy. Skvěle jsem se bavila a jsem ráda za to jak se mám dobře.

Janizoun
Janizoun
27.07.2023 5 z 5

Román o americkém venkově, krásné přírodě, slepičí farmě, o starostech, o každodenní dřině... a k tomu všemu ještě děsný manžel. Paní spisovatelka o svém těžkém životě dokázala napsat velmi mile a i humorně. Obdivuhodná žena. Kniha se mi moc líbila.

Úryvek z knihy:
"V neděli ráno jsem vyčistila Sporáku šatičky, setřela jsem smítka z jeho vesty i saka, což ho očividně potěšilo, protože upekl kuřata a a udusil maso a dokonce vydával i trochu tepla. Jeho ochota a soudržnost mě vzrušily natolik, že jsem začala uvažovat o předpisech na nákypy, pudinky a jiné pečené lahůdky, ale nakonec jsem se znovu uchýlila k jablkovému závinu, protože jsem těsto umíchala na mixéru a naše jablka byla báječná, ať se s nimi udělalo cokoliv."

Markushka
Markushka
20.07.2023 4 z 5

Líbil se mi styl psaní a zápal autorky, která se musela vypořádat s mnoha nezáviděníhodnými situacemi. Navíc jsem četla v situaci, kdy jsme si pořídili slepice. Takže parádní oddychovka. Jen se mi trochu změnil romantický pohled na indiány..

Mandlevest
Mandlevest
18.07.2023 5 z 5

Víkend jsem strávila u sestry na Moravě, na chatě, kde mám své "neviditelné kořeny", protože jsme tam, jako děti , vždy s rodiči trávili velký kus prázdnin. V místě, světě div se, kde není mobilní signál, jen les vůkol, ticho a nebe plné hvězd. A já si s sebou, vzala jedinou knihu, tu, kterou milovala moje mamka, Vejce a já. Kdysi, před mnoha lety, jsem ji rozečetla, odložila a už se k ní nevrátila. Myslím, že jsem tenkrát do ní ještě "nedorostla". Nyní jsem si ji, v tom kraji bohem požehnaném, jak říká můj táta, vychutnala dokonale. Opět děkuji čtenářské výzvě, že mě vyzvala k tomuto literárnímu setkání. Bylo to čtení plné nostalgie, milé, vtipné, nadčasové a pro mě hodně emotivní.

Ivaksa
Ivaksa
27.06.2023 2 z 5

Kniha mě začala bavit až ke konci. Až když jsem si na způsob vypravování konečně zvykla a přijala fakt ,že nic převratného se dít nebude. Že prostě jenom musím trpělivě snášet všechen ten koloběh rutinních činností na farmě a smířit se s údělem vypravěčky. Její sebeironie, nebo spíše shazování vlastního úsilí, mi legrační nepřipadalo. Nezasmála jsem se jedinkrát, nebylo zkrátka čemu. Udivovalo mě, jak pranepatrnou pozornost věnovala Betty dceři. I o psovi se zmiňovala častěji a dítě jakoby tam nějak existovalo samo a nebylo nutno se jím zabývat. Kniha celkově budila takový neplastický dojem, pocit deníčku, pouhou popisnost věcí a dějů. To mi vyhovovalo tam, kde šlo o přírodní scenérii, ale chyběl cit pro lidi, které by bylo fajn více oživit zajímavými dialogy. Těch tam bylo naprosté minimum. O co více dodatečně oceňuji knihu Když v ráji pršelo, která je stejného tématu, zasazená do českých reálií! Ale v ní tepe život.

MatBla
MatBla
27.06.2023 5 z 5

Moc milá kniha, líbil se mi autorčin sarkasmus.
Ze začátku mě trochu štval taťka Kettle, ale pak jsem si zvykla.

Kabuky
Kabuky
26.06.2023 5 z 5

Velmi čtivá autobiografie.

Deena_
Deena_
22.06.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem jako malá pozorovala doma v knihovně a říkala si, že až budu velká tak si ji přečtu. :) konečně na ni došlo a já jsem trochu zklamaná. Začátek knihy vypadal slibně, ale postupně začala slábnout a konec se mi přijde utnul nějak moc rychle jak kdyby autorka nevěděla jak ji zakončit. Taťka Kettle to je panešku poštaviška pro šilné nervy :D

tittanie
tittanie
10.06.2023

Knihu jsem četla jenom proto, že mi ji doporučil někdo koho si vážím.
Četla jsem Paní Láryfáry a ta se mi velice líbila. Tato kniha se mi ze začátku docela líbila, byla taková ironická, i když postavení ženy ve společnosti mi docela vadilo. Ale nakonec jsem ji dočítala krapet na sílu. Ale přečetla.
Postava souseda Kettla mě neuvěřitelně iritovala.

BlaV.
BlaV.
28.05.2023 5 z 5

Asi ve čtvrté nebo páté třídě nám z této knihy četla paní učitelka a kniha se stalo mou oblíbenou, četla jsem ji několikrát.

morienhithwen
morienhithwen
19.05.2023 2 z 5

Co na to říct. Rasismus, příšerný manžel, struktura, kde je začátek přehnaně detailní a konec vyšumí do prázdna, jako kdyby mu chyběly poslední kapitoly... Tuto knihu jsem si neužila. A ještě jsem celou dobu musela myslet na to, že se odehrává na stejném místě jako Twilight, dokonce taky jeli na výlet a oběd do Port Angeles.

Anavi8912
Anavi8912
25.04.2023 2 z 5

Knihu jsem přečetla před 40 lety a nyní se k ní vrátila díky Čtenářské výzvě. V dnešní době už není tak zajímavá. Líčí život mladé ženy, která se s manželem přestěhovala na venkov, zřidili slepičí farmu a žili pro nás už v nepředstavitelně primitivních a drsných podmínmách. Místo zábavy na mě padla šílená únava ze všech těch prací, které musela hlavní hrdinka zvládnou každý den. Uf, jsem ráda, že už mám přečteno.

Lucissia
Lucissia
14.04.2023 5 z 5

Že bych se vyloženě válela smíchy, to ne, ale úsměvné, milé a na pět hvězd to bylo. Chtěla bych pochválit nejen spisovatelku, ale i překlad do češtiny, který byl dokonalý. :-)

Alexxxka
Alexxxka
20.03.2023 2 z 5

No... Nejdříve jsem se nemohla začíst ale byla jsem zvědavá jak to celé dopadne... Mísy to bylo hezké čtení ale finále mi to opět zklouzlo k "ničemu" a taky závěr ve finále nic moc. Jsem ráda že jsem si knihu přečetla ale vracet se k ní nebudu.

ivzu77
ivzu77
15.03.2023 4 z 5

Že tato kniha existuje jsem měla v podvědomí celý život, moji rodiče ji měli ve své knihovně, ale nikdy jsem ji nečetla. Až díky letošní čtenářské výzvě a tématu "Kniha, která má více než 5 vydání" jsem v žebříčku objevila Vejce a Já, která má již 17 vydání. Tak jsem si řekla, že to přece musí být ke čtení, když je to tolikrát vydávané :-)
Ke čtení to rozhodně je, myšlenky a poznatky ze života nejen žen z počátku 20.stol. v surové divočině Ameriky.... popisné pasáže přírody a jindy třeba věcí, nad kterými se ani nepozastavíme, uvádí čtenáře do vlastních myšlenek.
Díky tomu mám příjemným pocitem se splněnou další výzvou.

yonda
yonda
12.03.2023 4 z 5

Knihu jsem si přečetla kvůli výzvě po letech znova. Musím říct, že je to pořád pěkné počtení, ale přece jen už uběhlo hodně let a já to cítila.

Dalia
Dalia
11.03.2023 5 z 5

Toto je úžasné čtení. Prostě příběh skutečného života se všemi půvaby i strastmi. A autorčin jedinečný smysl pro humor jej povyšuje na něco, co ve čtenáři navždy zanechá svůj otisk.

Alisstarší
Alisstarší
27.02.2023 5 z 5

Další klenot do knihovny, který se dá číst opakvaně. Marně ji sháním vaudioverzi.Jsem starší ročník a se zrakem začínám mít problémy

Martiiiik
Martiiiik
23.02.2023 5 z 5

Zvláštní kniha, tak jiná.. Musela jsem si dát nějaký čas, abych to zpracovala a musím uznat, že kniha v čtenáři něco zanechá.. Pro někoho to může být nuda, jsme asi většinou zvyklí na mnoho dialogů a velkou akčnost.. Zde je kouzlo někde jinde.. Úžasný popis prostředí.. nedotčené přírody.. lidí.. samoty.. každodenních činností.. A upřímně, z celého srdce Betty obdivuji..
Zarazila jsem se už na začátku knihy, myšlenka, že žena má dělat muže šťastného a na ni zas až tolik nezáleží.. Má být prostě vděčná za to, co dostane.. To už je dnes u nás v podstatě nepochopitelné.. Ale byla to jiná doba.. jiná země..
Co se týče humoru, já ho tam moc nenašla.. Sem tam drobný střípek, ale spíš mi tak přišlo, že se Betty snaží vše zvládnout, mít nadhled, zlehčovat.. ale je to bezútěšné, osamocené, studené... Ale to je jen můj názor.. Mě se kniha četla dobře a jsem rozhodně ráda, že jsem ji díky čtenářské výzvě objevila... ale není pro každého, což i dokazují protichůdné recenze.. Řekla bych, že je třeba jistá životní vyzrálost.. Ale tím se rozhodně nenechte odradit, pokud máte chuť to zkusit :-)