Vejce a já

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/big_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4.22517
Žánr:
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

The Egg and I, 1945


více info...
Nahrávám...

Komentáře (503)

Kniha Vejce a já

Nofar197
12. srpna

Skvělá paní Kettlova. Jeeeeezismarjaaaaaa.....

Janeyx21
04. srpna

Asi jako mnoho čtenářů jsem se k této knize dostala ve škole jako k povinné četbě. Přirozeně již ta samotná povinnost mě v mém problematickém věku odrazovala. Stejně jako dnes ani tehdy mi moc nešlo číst "na povel". Vzpomínám si, jak jsem ji tehdy prolistovala a zkusila z ní přečíst pár vět. No, žádní draci, vermírné lodě ani krásní elfové. Moc šancí jsem jí nedala. S odstupem času zasáhl osud a roztomilým způsobem mě k Betty MacDonaldové zase nasměroval. Já jsem za to ráda.
Kniha je vlastně krásný záznam své doby a života v Americe, jak je dnes už nepoznáme. Nějak si neumím představit, že by v současnosti některé pasáže, zvláště ty o indiánech, prošly dnešní přecitlivělou atmosférou. Život s Bobem, který na tehdejší dobu patřil nejspíš k těm lepším manželům, také nebyl žádný med. Příživničtí sousedé jsou také o nervy. Celé dny a noci o samotně, ve sněhu, v děští, s mědvedy na humny...a ten zoufalý boj se sporákem. Spoustu z těchto nepříjemností autorka popisuje s nadhledem, jaký je v tomto případě nejspíš potřeba k udržení zdravého rozumu.
Životní moudra v knize člověk docení až s postupem času. Možná se ke knize vrátím znovu, až budu zase o chlup zkušenější a snad i rozumnější :-)


katie.k09
21. července

Jako třináctiletá jsem nechápala, proč je to babiččina nejoblíbenější knížka. Já od Betty měla ráda paní Láryfáry. Teď je mi přes třicet, zkusila jsem znova, a už babičce rozumím. Ty životní zkušenosti dodají knize jiný rozměr, už to dává smysl:)

kamilk
17. července

"Pred príchodom na farmu pociťovala som príchod jari ako samozrejmý a bezbolestný, ako keď sa vyvíja poprsie. Na farme to bolo úplne iné. Jar sa prihnala a zastala so škrípajúcimi brzdami."
Vtipné rozprávanie o nezvyčajnom osude mladej ženy vytrhnutej z pohodlia mesta do obkľúčenia hôr a domácich prác. Humor z prvej polovice knižky sa postupne vytratí, ale aj tak je to zaujímavé čítanie, po ktorom budete mať chuť otvoriť si pokračovanie v podobe knižky "Mary a ja" resp. v češtine "Kdokoli může dělat cokoli". 90%

Prim
10. července

Poprvé jsem ji četla když mi bylo ...náct a odložila jsem ji. Když jsem po ní sáhla když mi bylo ...cet, bavila mě hodně. Nyní cca po 15 letech jsem se u ní nudila. (...át mi ještě ale není :) )

Maki21
07. července

Tuto knihu jsem si vybrala pouze díky výzvě ale rozhodně jsem nelitovala. Byla zajímavá, poutavá a nejednou jsem se zasmála. Příjemná oddechovka na léto.

michaela3483
20. června

Po této knize jsem sáhla díky Výzvě...

Z počátku mi dělalo problém se začíst. Mám raději knihy, kde je víc přímé řeči a tady převažuje popis a vyprávění. Když jsem se do knihy znovu začetla, tak skončila...
A já jsem, samozřejmě, zvědavá, jak to s Betty, Aničkou a Bobem dopadlo...

Popravdě mi ale kniha nepřišla úplně jako vtipné vyprávění. Docela dobře jsem si dovedla představit, jak to pro Betty muselo být těžké, přestože nebyla nijak niškovná a zručná. Každopádně mám v plánu přečíst si volné pokračování.

Lenka_S
19. června

Je spousta lidí, kteří tuto milují a tak jsem nemohla si jí nepřečíst. Nemůžu říct, že by se mi nelibila, ba dokonce jsem se i bavila, ale asi jsem od knihy čekala něco jiného.

1 ...