Co život dal a vzal

kniha od:

Co život dal a vzal https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113139/bmid_co-zivot-dal-a-vzal-lzx-113139.jpg 4.5 1094

Autorka ve volném pokračování slavného románu Vejce a já vypráví o třech důležitých etapách svého života - o období nezaměstnanosti, o době, kterou prožila jako pacientka plicního sanatoria, a konečně o obtížném údobí, kdy pečovala o dospívající dcery a snažila se o literární kariéru. Náměty čerpá výhradně z vlastního života a s ironickým nadhledem líčí, co ji v něm potkalo dobrého či zlého. Optimismem, bezprostředností, upřímností a vírou v člověka a jeho schopnosti překračují její romány běžné hranice jak humoristické, tak i ženské četby.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

The Plague and I, Anybody Can Do Anything, Onions in the Stew , 1950


více info...

Komentáře (169)

Komentáře 169 Recenze 0

fénix56
fénix56
11.10.2023 4 z 5

Protože jsem se bavila u autorčiny knížky Vejce a já, pustila jsem se i do četby této knihy. Jde vlastně o tři úseky ze života Betty MacDonaldové.

V první části se snaží Betty nalézt vhodné zaměstnání v době hospodářské krize. No, moc se jí to nedaří, teď by se řeklo, že byla finančně negramotná. A zbytek rodiny na tom byl podobně. V druhé části se Betty léčí s tuberkulózou. Tam mně nedělalo úplně dobře prostředí sanatoria, i když jej Betty líčí s humorem sobě vlastním.

Takže asi nejvíc se mi líbila třetí část, kde se Betty stěhuje i s manželem a dcerami Ankou a Jankou (ten český překlad jmen mi trochu vadil) na ostrov poblíž Seattlu. Tato část se mi líbila nejvíc, způsobem psaní mi to připomínalo knížku Vejce a já. Do všeho se Betty vrhala po hlavě, s nadšením, jen ten konec se občas nevyvedl tak, jak by si přála (např. vánoce).

Zemlja
Zemlja
03.09.2023 4 z 5

Tuhle knížku četly snad všechny ženy v mojí rodině a doporučovaly mi ji. Je vtipná. Taková opravdu ženská, asi. Úplně můj hrníček to není.


adelče
adelče
29.08.2023 5 z 5

Betty MacDonaldová a Co život dal a vzal je bez nadsázky součástí mého života. Žádnou jinou knížku jsem nevzala do ruky tolikrát. Jak už tu bylo napsáno, nikdy neomrzí :-)

MilaMo
MilaMo
20.07.2023 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem, fascinovalo mě, že problémy, které jsou v knize popisovány, jsou i dnes aktuální a ani by mě nenapadlo (resp. Až na pár pasáží), že se děj odehrává v první polovině minulého století

Vydra57
Vydra57
23.05.2023 5 z 5

Vtipná, humorná ,nadčasová kniha, jejíž jednotlivé díly se neodehrávají v klidných, bohatých a bezpečných podmínkách našeho věku, ale na počátku 20. století, v období velké hospodářské krize a pod tíhou tehdy smrtelné choroby - tuberkulózy, a přesto jsem se většinu času smála nebo aspoň usmívala, protože autorčin pohled na život nepřipouští škarohlídství, naříkání , vzdání se nepříznivým okolnostem. Tím, že hledá ty pozitivní aspekty života a uchovává si smysl pro humor, posiluje trvale všechny své čtenáře.

Silwinka87
Silwinka87
27.03.2023 5 z 5

Betty je prostě úžasná. Skvělé pokračování knihy Vejce a já. Opět jsem se pobavila a musím říct, že je až k neuvěření, jak jsou tyto knihy nadčasové :-) . Určitě všem ženám doporučuji, jako oddychové čtení. Obě knížky jsem si také koupila v audio verzi..

CarolC
CarolC
26.01.2023 3 z 5

Když jsem před lety četla Vejce a já, byla jsem nadšená. Výborná kniha, u které jsem obdivovala autorku, jak dokáže život brát s nadhledem a ještě to bylo celé nadčasové. Proto jsem ani moc neváhala, jestli číst toto její pokračování skládající se hned z třech knih. Její životní nadhled se nezměnil, ale pokračování mě už tolik nebavilo a při čtení jsem se často nudila. Nejvíc mě bavilo vyprávění z léčebny, to chybět, tak to nejspíš odložím nedočtené. Je až k nevíře, jak se v dobách minulých léčilo TBC.

baji42
baji42
26.12.2022 5 z 5

Moc hezká kniha, kterou ale rozhodně více ocení ženská část čtenářů.

Lienilda
Lienilda
11.10.2022 4 z 5

Nadčasová kniha.

O knize Vejce a já jsem se dozvěděla tady na DK, protože bývá často v žebříčkách nebo ji lidé doporučují v diskuzích. Koupila jsem si ji v Levných knihách a když jsem ji pak půjčovala svojí mamce, zjistili jsme, že má ve svojí knihovně trojdílné pokračování Co život dal a vzal ze 74. roku. Vejce a já předtím nejspíš nečetla.

1. Kdokoli může dělat cokoli - vtipně popsané střídání zaměstnání, postavičky z kanceláří, šéfové. Je tam cítit obrovská láska k rodině, ale co mi v knize chybělo bylo více informací o prvním manželovi, jak se stavěl k jejímu odchodu, jestli jí přispíval na dcery, jestli ho dcery ještě vůbec někdy viděly. Co mě také v této knize mrzelo bylo, že Betty píše jen o tom jak chodí do práce, po práci na večeři s muži nebo večírky, ale nějaká popisovaná péče o její dcery tam úplně chyběla. Jak kdyby se o dcery starala jen její rodina.

2. Morová rána - tato část se mi líbila nejvíce, protože jsem hlavně neměla tušení, že TBC se dříve dalo léčit a hlavně jakými prostředky. Panejo, tak moc jsem soucítila s pacienty co musely vytrpět (hlavně tu hibernační zimu).

3. Dusím se ve vlastní šťávě - příjemné povídání o životě na ostrově Vashon. Jen to několikrát zmíněné "vystřikování mušlí" mi příliš sluchově nelahodilo, stejně jako burská pomazánka a kaguár (z vejce a já).

Tyto knihy hodnotím velice kladně a těším se co se dozvím z knihy "Hledání Betty MacDonald" od Paula Becker a doufám, že některé moje otázky budou zodpovězeny.

Lenndy
Lenndy
12.08.2022 4 z 5

Tahle knížka mě bavila o něco víc než Vejce a já.

ADE138
ADE138
19.07.2022 5 z 5

Nikdy se neomrzí...

Monačte
Monačte
17.05.2022 5 z 5

Chápu, proč jsou knížky Betty MacDonaldové mezi ženami tak populární. Bylo by ale velmi nefér je šoupnout jen na poličku se čtením pro staré báby. Ale popořadě (nebo spíš po třetinách): Kdokoliv může dělat cokoliv je neskutečně barvitým popisem života v Seattlu za hospodářské krize. Možná je to tím, že jsem Seattle navštívila (i když o téměř 100 let později) a po stejných chodnících jako mladá Betty jsem chodila. Ale i kdyby ne – ten život, kdy se mladá holka potlouká po prvních zaměstnáních, vesměs podřadných, ve velkoměstě, ten dobře znám. A upřímně – velká hospodářská krize a ekonomická krize v roce 2008 (kdy jsem to žila já) mají ledacos společného. Část s názvem Morová rána pak dostává zcela nový rozměr, když ji čtete po dvou letech světové pandemie covidu, jehož průběh má s tuberkulozou také pár podobností. No a nakonec Dusím se ve vlastní šťávě, který beru jako reklamní text lákající na návštěvu ostrova Vashon. Betty a její popisy přírody mě uhranuly už v knize Vejce a já a tady své umění jen potvrdila. A vlastně i jako reklamní text na to pořídit si děti, nejlépe dcery a těšit se, až budou v pubertě. Každopádně – až budu příště v Seattlu, chci na Vashon!!!

Micconda
Micconda
04.03.2022 5 z 5

Kniha, která je i přes to, jak je stará, pořád platná... Lidé se nezmění :) Čtu ji občas znovu, třeba jen úryvky.

Michelleee
Michelleee
18.02.2022 2 z 5

Čtivé s humorem.

helena8303
helena8303
11.02.2022 5 z 5

Výborná knížka prakticky založené ženy.
Jedno z důležitých poučení : Puberta dětí se musí nějak přežít. Ústupky nemají velký význam, pubescenti se prostě potřebují vymezovat a šprajcovat, jinak to nejde.
( A hlavně samo to přejde. ‘
( Teda, ve většině případů, že...)

Dimas
Dimas
30.12.2021 4 z 5

Když mi bylo …náct, přečetla jsem téměř všechno, ale Vejce a já mě tehdy vůbec nezaujalo (divila jsem se lidem, kteří o ní mluvili s úžasem) a asi ve třetině jsem knížku odložila. V období bilancování jsem narazila na Co život dal a vzal a dala jsem paní McDonaldové druhou šanci. První třetina mě opět moc nezaujala, ale už mám větší trpělivost a knížku jen tak neodložím. Vyplatilo se a pak přišlo to kouzlo dobré knihy! Určitě i Vejci dám druhou šanci. Dobré věci musí prostě uzrát…

Bustedka
Bustedka
25.11.2021 4 z 5

aneb jak se z toho nepo... O tom, jak se žilo v USA za velké hospodářské krize, jaký byl 10ti měsíční pobyt v sanatoriu s TBC i jaké to je žít na ostrově s mužem a pubertálními dcerami.
Betty píše s humorem sobě vlastním a s nadhledem. Je to milé, úsměvné i dojemné. Na mě to bylo jen místy zdlouhavé.

pohoda58
pohoda58
28.10.2021 4 z 5

Starší, čtivé a humorné, dobré pro odpočinek, super knížka.

Margherita_N
Margherita_N
13.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Betty se s životem nepárala. Přesnější by pro tuhle knížku byl doslovný překlad původního názvu, tedy Každý může dělat cokoliv. Prostě jednoho dne sbalila děti, naškrábala manželovi rychle vzkaz (její slova), že ho opouští, a vrátila se domů. Matka a všechny sestry ji vesele přijaly, a tak začal mejdan. Jejich rodina byla na jednu stranu skvělá, jak držela pohromadě a nikdy neodmítla nikoho, kdo šel kolem, všechny měly rády a všem pomáhaly. Na druhou stranu vedly tyhle ženy hospodaření od desíti k pěti, věčně neměly co jíst a byly v dluzích, ale stejně kupovaly aušusové zboží od podomních prodejců, aby jim přilepšily. Živily nespočet zvířat a vzdálené kamarády braly domů na dlouhé měsíce. Nejstarší sestra Mary dokázala i během krize neustále všem členům rodiny zajišťovat příležitostná zaměstnání, takže nekvalifikovaná Betty každej týden jinde něco opisovala nebo zakládala karty. Škoda že jsme se nedozvěděli, jak splatila obří dluhy, ale nějak rozhodně, když si s druhým manželem začala půjčovat nanovo, tentokrát aspoň na dům.

Líbí se mi, s jakou lehkostí a vtipem MacDonaldová píše, i o těžkém období nemoci, kdy ležela přes rok v sanatoriu. Nedokážu ale sympatizovat s její osobností, kdy několikrát otevřeně přiznává lhaní, aby se dostala k výhodám. Chápu, že žila v těžké době, že velká finanční krize nutila lidi dělat zoufalé věci. Ale když sháněla dům, krize byla dávno pryč a ona přesto byla připravená prolhat se k tomu, aby jí staří manželé dům prodali, napovídat jim pohádky o své práci a penězích a pak teprve začít shánět, kdo jí ty smyšlené peníze půjčí. Otázka samozřejmě je, jak moc je kniha biografická, třeba měla ve skutečnosti plnou matraci dolarů a tohle je jen příběh pro pobavení čtenáře. A i kdyby ne - když jí to všechno nějak vyšlo, tak už si z toho koneckonců mohla dělat srandu, abych tady zas jen nemoralizovala. Myslím, že si přečtu i Vejce a já, ona je to vlastně docela oddechová četba.

helusa2
helusa2
24.08.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem opět "četla ušima" a překvapivě mě bavila ještě více než Vejce a já. Nejvíce jsem se nasmála u poslední části "Dusím se ve vlastní šťávě" při líčení nelehkého údělu matky dospívajících dcer - a upřímně, jsem velmi ráda, že proti Ance a Jance jsou mé vlastní děti úplné ovečky a beránek :-D (no, oni jsou teď na táborech, tak jestli já si je moc neidealizuji... :-D)

Mrňous1
Mrňous1
22.05.2021 5 z 5

Výborné pokračování výborné knihy...Autorka píše čtivě, výstižně, s humorem, prostě nádhera.

kob
kob
14.04.2021 5 z 5

Po letech jsem si tuhle knihu poslechla i v audio podobě a moc jsem si to užila.

Hobo
Hobo
11.04.2021 5 z 5

V životě vás může převálcovat pouze katastrofa, která vás o ten život připraví. U všech ostatních případů platí postoj, který k nim zaujmete. A Betty má ten sympatický.

Leona333
Leona333
14.02.2021 5 z 5

Ať tuto autorku v životě potká - potkalo cokoliv, nikdy beznadějně nepropadala do sebelítosti a pesimismu, vždy hleděla kupředu s nadějí a vírou, že vše dobře dopadne... Proto její knihy, i tato je směsicí nezdolného elánu, humoru a pohlazením po duši.
Kniha si plný počet hvězd podle mého zaslouží.

Camri
Camri
05.02.2021 5 z 5

Tahle kniha ležela v knihovně snad od nepaměti. Vím to moc dobře, protože jako malá holka jsem si se hřbety hrávala a když jsem se naučila hláskovat, tak jsem si ty názvy pořád dokola četla - se zakloněnou hlavou. Co život dal a vzal jsem do ruky vzala, když mi život pozastavil lockdown. Neměla jsem od knížky moc očekávání, protože jako puberťačka jsem si z knihovny půjčila Vejce a já, což mě tehdy nudilo tak, že jsem knihu odložila. CDaV byla ale absolutně jiná zkušenost. Asi jsem byla naměkko už z věnování, které na mě z obálky vypadlo, protože babička tuhle knížku věnovala mojí mamce, když udělala maturitu.

Odpočinkové, nadčasové, vtipné a zejména v části o tuberkulóze velice dojemné a svým způsobem napínavé čtení. Občas jsem trochu skřípala zuby nad překladem některých eventualit. Překladatelku však chápu, výrazy z kapitalistické Ameriky by čtenáři žijící v socialistickém Československu také těžko pochopili. A mě koneckonců došlo, že burská pomazánka je arašídové máslo.

Luvy
Luvy
05.01.2021 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich knih. Na autorce, potazmo hlavni hrdince obdivuju schopnost poprat se i s temi nejtezsimi situacemi v zivote. Cte se to uplne samo. Klidne bych takove veci mohla cist porad, bohuzel, podobne literatury moc neni.

Bubo19
Bubo19
22.12.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala kdysi na střední škole a moc jsem se na ni těšila. Ani nevím, jak se to stalo, že zůstala tolik let netknutá v knihovničce. Letos jsem se rozhodla s tím konečně něco udělat. Sice mě trochu děsily stránky hustě popsané malými písmeny, ale nakonec jsem se do knihy pustila a vůbec toho nelituji. Kniha se vlastně skládá ze tří částí. V první autorka líčí, jak si s pomocí sestry Mary hledala práci v době krize, v druhé popisuje léčbu tuberkulózy v sanatoriu a třetí část je o životě s manželem a dcerami na ostrově nedaleko Seattlu. Mi se paradoxně líbila nejvíc část ze sanatoria. Celá autorčina rodina žije nekonvenčním způsobem života, z ničeho nedělá vědu a a i přes spoustu problémů si snaží život užívat, ať se děje cokoli. Kniha je napsaná s lehkostí a nadhledem.
Výborná kniha pro tuto dobu.

Kontryhelka
Kontryhelka
05.12.2020 5 z 5

Úžasná a opět výstižná kniha Betty MacDonaldové. Kniha je rozdělena na 3 romány a všechny popisují život v době hospodářské krize, léčení v tuberkulózním sanatoriu a život na ostrově. Vše je popsáno s grácií a vtipem, i když spisovatelka to v životě neměla zrovna lehké. Ale nepodává se tomu, má prima rodinu, o kterou se vždy může opřít a nikdy se nenechají na holičkách. Ukázkové dílo, jak všechno jde, když se chce. Nebo spíše když se musí. Všechno řeší s optimismem a čtenářům dává skrze stránky neobyčejnou sílu a chuť jít dál, i když člověku není vždy do zpěvu a nejradši by se vším někdy praštil. I zde platí , že vše je o lidech. Ráda si její knihy vždy přečtu s chutí, když potřebuji povzbudit. A to Betty přesně splní.

willy9203
willy9203
21.09.2020 5 z 5

Vtipně napsaná inspirativní knížka o tom, jak lze i těžké etapy života projít s grácií.

sappan
sappan
15.09.2020 5 z 5

Jedna z mých srdcovek. Mám ji od roku 1974 a pořád mě těší stejně.

Štítky knihy

humor americká literatura autobiografické prvky

Autorovy další knížky

Betty MacDonald
americká, 1908 - 1958
2004  84%Vejce a já
2010  92%Paní Láryfáry
1987  90%Co život dal a vzal
1993  91%Čáry paní Láryfáry
2008  90%Morová rána

Kniha Co život dal a vzal je v

Právě čtených27x
Přečtených1 818x
Čtenářské výzvě116x
Doporučených187x
Knihotéce634x
Chystám se číst389x
Chci si koupit54x
dalších seznamech10x