Co život dal a vzal

Autorka ve volném pokračování slavného románu Vejce a já vypráví o třech důležitých etapách svého života - o období nezaměstnanosti, o době, kterou prožila jako pacientka plicního sanatoria, a konečně o obtížném údobí, kdy pečovala o dospívající dcery a snažila se o literární kariéru. Náměty čerpá výhradně z vlastního života a s ironickým nadhledem líčí, co ji v něm potkalo dobrého či zlého. Optimismem, bezprostředností, upřímností a vírou v člověka a jeho schopnosti překračují její romány běžné hranice jak humoristické, tak i ženské četby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113139/co-zivot-dal-a-vzal-7f9-113139.jpg 4.6910
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Vyšehrad

The Plague and I, Anybody Can Do Anything, Onions in the Stew, 1950

Kniha Co život dal a vzal

willy9203

Vtipně napsaná inspirativní knížka o tom, jak lze i těžké etapy života projít s grácií.

sappan

Jedna z mých srdcovek. Mám ji od roku 1974 a pořád mě těší stejně.

MAVIS66

Tato kniha se řadí na první místo v knihách mého srdce, vracím se k ní vždy, když mi není nejlépe. Děkuji Betty, škoda, že jste nestihla napsat více příběhů.

Kerolka_P.

Velmi vhodno číst po Vejci, kdy se naladíte na bardovskou vlnu a nechcete z ní jen tak odejít. Jasně, takových kvalit už žádné z jejích děl nedosahuje, ale jelikož jsem to ani neočekávala, nebyla jsem zklamaná. Pohodové počteníčko.

newtory

Jeden zväzok, tri "dosť" rôzne knihy.
1.) "Kdokoli může dělat cokoli" základné esencie:
- veľké mesto
- jedna pomerne košatá rodina
- veľa rôznych (v prípade zamestnávateľov občas až bizarných) ľudí
- 30-te roky
A potom "Čierny piatok", ktorý to všetko zamiešal tak, aby väčšina z nich začala od nuly.
Príjemný, nenásilný humor o strete nízkeho sebahodnotenia Betty a vysokého nadhonocovania tej istej osoby jej sestrou Mary. Milé, vtipné, aj v ťažkých časoch ľahké a jemne nadýchané.
2.) "Morová rána" ľahký tón z prvého románu (v sanatóriu na liečbu TBC to snáď ani inak nejde) sa vytratil a jediný spôsob ako prežiť s všadeprítomnou smrťou je pokúsiť sa jej vysmiať. Je to síce smiech, ale je to dosť iné, toto písal človek ktorý sa už smeje inak...
3.) "Dusím se ve vlastní šťávě" nuž a toto mi pripadá ako autorské "paberky". Kapitoly na seba dejovo veľmi nenadväzujú, sú to skôr čriepky, rekapitulácie na rôzne témy ktorými autorka v poslednej etape života prešla. Je to stále Betty, ale človek má pocit, že už toho nie je tak veľa, čo by ešte chcela k svojmu životu "dodať" (niekto možno namietne, je to stále dobré...je, ale dosť iné najmä, ak sa na porovnanie núkajú jej predchádzajúce tri romány).
P.S. Vždy mám toho rozčítaného viac, ale "túto" som nepustil z ruky do poslednej strany.
P.S. Prvé dva romány zo zväzku 5 hviezdičiek, posledný za 3.

zdenaR

Xkrát přečtená a stále milovaná kniha :-)))
V této koronadobě čteno s nadějí, že člověk nesmí ztrácet chuť k životu a humor ani v těžkých dobách.

Monika1717

V době největší rodinné krize, v době, kdy jsem nevěděla kudy kam jsem sáhla po knihách Betty Mc Donaldové. Situaci to nevylepšilo, ale náladu mi to zvedlo snad o tisíc procent. A to opravdu nebylo málo.

nik077

Tak to bylo krásné počtenîcko.

Žízeň po životě
Žízeň po životě