Vejce a já zajímavosti

kniha od:

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4.2 2782

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

The Egg and I , 1945


více info...

Zajímavosti (2)

Audio-verze: http://darkmp3.ru/album-macdonaldova-vejce-a-ja-10143454.html. Čte Jaroslava Adamová. (milamarus)


Robert Eugene Heskett, v knize zvaný jednoduše Bob, se narodil 28.10.1895 v Iowě jako nejstaří ze čtyř sourozenců. V r. 1910 se rodina odstěhovala do Montany, kde Bob pracoval na ranči s dobytkem. V r. 1917, se nechal zapsat k mariňákům. Po devíti měsících byl Bob z armády lékařsky propuštěn, a to kvůli kvůli posttraumatické stresové poruše. Přestěhoval se do Seattlu, kde žil se svými rodiči a začal se věnovat pojišťovnictví.

Jak je zmíněno v knize, Betty a o třináct let starší Bob se seznámili při rodinné nedělní sešlosti, kam Boba přivedl Cleve, bratr Betty. Po ročním vztahu se 10.7.1927 vzali. Bob opustil své zaměstnání u jedné pojišťovací společnosti a spolu s Betty se odstěhovali na poloostrov Chimacum, kde si založili slepičí farmu. V r.1928 se jim narodila dcera Anne, o rok později druhá dcera, Joan.

V březnu 1931 od něj Betty spolu s dcerami utekla zpět ke své rodině do Seattlu. Podle rozvodových záznamů bylo zřejmé, že to nebyly jen rozdílné povahy, alkoholismus a kvůli neplacení časté vypnutí elektriky, které Betty přiměly opustit manžela. Bob měl násilnické sklony, které se vystupňovaly po narození druhé dcery Joan. Vyhrožoval Betty, že pokud by ho chtěla opustit i s dětmi, ublíží jim. Rozvod proběhl až v roce 1935. Za neplacení alimentů byl Bob také několikrát ve vězení.

Po odchodu Betty Bob jejich farmu prodal, odstěhoval se zpět do Seattlu a
vrátil se k pojišťovnictví. V roce 1942 žil v Oaklandu.

Bob zemřel 21.7.1951, ve věku 55 let. Byl zabit Robertem J. Blakem, který přišel nezvaný do bytu v Oaklandu, kde žil Bob s Blakeovou bývalou manželkou Thelmou a dvěma dětmi z předchozího manželství. Došlo k hádce, kdy byl Blake požádán, aby odešel. Odmítl jít, a došlo ke rvačce. Během boje Blake bodl Boba do srdce a zabil ho.

Bob byl pohřben 8.8.1955 na hřbitově v San Brunu, v Kalifornii. (Roanna)