Nezbytné věci

V malém americkém městečku Castle Rock ve státě Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem "Nezbytné věci". Každý tu objeví věc, po které zatouží tak, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký "drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávistí a stačí již jen drobný impuls, aby byl uveden do chodu mechanizmus vyřizování účtů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29681/nezbytne-veci-29681.jpg 4.41536

Castle rock (4.)

Needful Things (1991)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Melantrich

Jane007
03. prosince

Knihu jsem si půjčila kvůli Výzvě, upřímně kdyby nebylo jí, ani bych to nedočetla. Přišlo mi to i na Kinga moc krvavé.

sick.boy

King of Kingovič, a tahle kniha nadefinovala vše co na Kingovi mám a nemám rád.
Kdo má k tomuto autorovi kladný vztah a přečetl od něj víc věcí než To v audioknize, musí znát tu atmosféru, specifickou, smrdutě americkou se vším Old Spice, burgery, AC/DC (bože), náboženskou přehnaností a tak.
V každé recenzi na Kinga si můžeme přečíst, neustále to omílají všichni, že ten člověk umí výborně zacházet s psychologií svých postav. Můžu potvrdit, že King opravdu umí výborně zacházet s psychologií svých postav. V Nezbytných věcech nám to Stephen chce pravděpodobně ultimátně dokázat a tak těch postav do knihy natříská přibližně 7 a půl tisíce. K tomu vystaví příběh tak, abychom se alespoň krátce podívali do hlavy každé z nich. Malá rada. Nesnažte si zapamatovat úplně všechny. On vám příběh napoví, nechte to plynout a o nic nepřijdete, nerušte ten příběh tím že budete neustále dumat, kdo komu co.
Plíživost. To je to slovo, které perfektně vykresluje Kingovi knihy. A garadce, taky trošku. Věci se dějou pooomalu, pro spoustu lidí můžou být 3/4 knihy pouze úvod, to jsou ti lidi, co potřebují děj, akci, násilí, střihy, výbuchy. Na to dojde, ale pro mě to není vrchol Kingových knih, že to na konci začne hořet a drtit a ničit. Vrchol je jinde, vrchol jeho umu je v tom, jak to dokáže všechno připravit, navnadit, vysvětlit.
Bohužel, s většinou jeho knih mám jeden problém. Přehnané nadpřirozeno. To mě v téhle knize naštvalo a dosti vytrhnulo z děje. Celou dobu je nám jen tak pěkně naznačováno, příjemně to mrazí a najednou přijde konec, a máme tu kočár z pekel. Co to kurva, přestaň fetovat Stephene, já chápu že je náročný sepsat takovouhle bichli, ale proč kurva kočár z pekel? Proč si nám musel takhle naservírovat, je Gaunt je ďábel? Nestačilo to jen naznačit? Nejsme kurva žádný pitomci ne, když dokážem přečíst 700 stran.
Stejně ale, za takový nápad, za zákeřnou destrukci města, v kterém rozehrál tolik příběhů, stejně dávám plný hodnocení, protože tolik nápadů, taková krásná kritika materialismu, tak krásně vykreslení zlo v lidech, to musí definitivně dokázat, že King není povrchní pisálek, i když napsal dost slušných sračiček. Ale já nemám rád napřirozeno v knihách, tak to bude tím. A přesto mě spoustu Kingova knížek hrozně bavila. To o něčem vypovídá. A jak známo, King opravdu umí výborně zacházet s psychologií svých postav.

danny_21

Nezbytné věci jsou další z výborných, kvalitou silně nadprůměrných Kingových záležitostí. Ústřední myšlenka ďábelského obchodníka útočícího na samotnou podstatu lidské chamtivosti a domýšlivosti je výborná, stejně jako následně rozehraná hra směřující k vyhrocení nejen sousedských vztahů třetí stranou. Fanoušky potěší i několik odkazů na další Stevovy postavy z jiných románů a musí nadchnout už tradičně výborně napsané jednotlivé charaktery. Výtky mám ale k zakončení, tady King zklamal, šerifovi se na můj vkus podařilo zbavit se úlisného mága až moc rychle, neuspokojivě a klidně se mohlo jít s násilím mezi obyvateli malebného Castle Rocku až na dřeň - 85%

bukiet

Na první pohled se zdá, že tento román s velkým cyklem Temná věž nijak nesouvisí a Bryant Burnette jeho zařazení ve své revidované chronologii odůvodňuje zejména tím, že v reálném čase byla mezi vydáním třetího a čtvrtého dílu Temné věže šestiletá pauza, kterou právě tento obsáhlý román zdárně navozuje. Přes neexistenci přímých vazeb na cyklus se přesto Nezbytné věci zabývají několika velkými obrazovými koncepty, které ukazují na celou kingovskou mytologii. A v neposlední řadě je to jeden z Kingových nejlepších románů. Takže, ať už v rámci Velkého cyklu Temná věž, nebo samostatně, stojí tento román za přečtení.
1. Temná věž I: Pistolník 2. Přemístění – povídka (Temné vize) 3. Dračí oči 4. Temná věž II: Tři vyvolení 5. Svědectví 6. Talisman 7. Temná věž III: Pustiny 8. Nezbytné věci 9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo

Lady Dracula

Oproti některým čtenářům jsem se já při čtení naopak bavila. Jasně, konec byl jakýsi...lehce "pofidérní", ale mohl být vlastně ještě horší.
Samotná myšlenka hl. záporáka je velice úsměvná, ale jen do doby, kdy vám dojde, čeho všeho že jsou lidé schopni, když po něčem baží nebo mají pocit, že o to mohou přijít. A jeden neškodný žertík...co to je...
A pak..ach, to prozření!

Pro mne zatím jedna z nejlepších Kingovek. Mínus snad jen za kvantum postav, i když bez nich by to přece jen asi nebylo ono.

Ruxandra

Obávám se, že Nezbytné věci mě ze všech Kingových knih bavili zatím nejméně (a to je po Blaze co říci). Bojím se jí vyloženě označit za (pro mě) nejhorší Kingovu knihu, ale nejspíše to tak bude. Neříkám ale, že kniha sama o sobě je vyloženě hrozná.
Příběh je velmi vrstvený a obrovské množství postav, proplétající se v ohromném klubku, u kterého neustále pátráte v paměti, kdo je kdo, čtení velmi znesnadňuje. I přesto jsem si oblíbila některé hlavní postavy, u kterých jsem doufala, že přežijí alespoň do další stránky… A u Kinga s tím raději moc nepočítejte.
Samotné téma je spíše předvídatelné a konec prakticky tušíte od několika málo přečtených stránek. Necítila jsem žádné napětí ani mrazení, jako tomu bylo u některých jiných „kingovek“, dočetla jsem spíš s úlevným „tak to mám konečně za sebou“.
Celý příběh má velmi pozvolný rozjezd, zhruba první dvě třetiny se děj pomalu zaplétá, aby se v poslední třetině rozjel takovou rychlostí, že nestíháte sledovat „kdo, koho, kdy a kde“.
Proměna pana Gaunta ve všech třech částech je velmi názorná. Od milého souseda, kterého by jste pozvali na koláč a kávu, přes nepříjemného slizouna v… to cosi ďábelského.
Zkrátka dojmy z Nezbytných věcí jsou velmi rozpačité.

+ Díky za seznámení s nevydařeným konstruktérským snem pana Prestona Tuckera.
- Špatně snáším vraždění zvířátek (ať už kdekoli) a King se s tím ve svých knihách příliš nepáře. I přes to je stále jedním z mých oblíbených autorů.

Daduna

Na tuhle knihu jsem se těšila. Jsem skalní fanoušek S.Kinga a musím říct,že mě ani nějak moc nenadchla a ani neurazila. Příběh měl spád. Bohužel mi tam chyběl strach a spíš to na mě na konci knihy zanechalo pocit pohádky.

Nanamimo

Knihu stále ještě čtu a rozhodla jsem se ještě nad ní nelámat hůl....nicméně čtu ji přes tři měsíce momentálně od nějaké čtyřsté stránky... A za mě má kniha prostě až moc mínusů
mnoho postav = těžká orientace
Nápad - skvělý ale plně nevyužitý
některé věci už prostě byly předvídatelné..
příběh začne být zajímavý až nějak od druhé poloviny a to stejně chvilkami vázne
zatím jediné plus je že se možná tak nyní mohu trochu orientovat v novém seriálu inspirovaném knihami od Kinga *CASTLE ROCK* ... vidím tam část Nezbytných věcí, možná předešlé Temné půle ( která vám v orientaci možná trochu pomůže - ale jinak nic moc ) také čekám na možné záblesky z Pavučiny snů. Jinak za mě zatím nejslabší kniha od SK..

MatoZu

Byly zde úžasně popsané myšlenkové pochody postav (jak je u Kinga zvykem). Gaunt je neuvěřitelně skvělý záporák a postavy Polly, Nettie, Brian a Allan mi byly velice sympatické. Na knize ale mi vadilo několik věcí.
SPOILER!
Všechny hlavní postavy na konci jako zázrakem unikly smrti, což velice kontrastovalo s krutostí a nelítostností předchozích událostí. Navíc mi přijde, že zbavit se Lelanda Gaunta bylo nějak moc lehké. Na druhou stranu spor mezi Wilmou a Netií, vyvrcholení sporu mezi baptisty a katolíky a v podstatě všechny momenty, ve kterých se objevil pan Gaunt byly podle mě opravdu úžasné.

jfialova

Nápad dobrý, četlo se to taky dobře, ale není to kniha, která by mi zůstala v hlavě navěky. Pro mě průměrná kingovka.

BStone

Pro mne zatím nejlepší King a jeden z nej hororů vůbec.

Romanka89

Další skvělá kingovka za mnou. Celkově si podle mě román zaslouží 5 hvězdiček, výborný nápad, postavy, hlavní hrdina, jen ten konec mi přišel lehce odfláknutý. Zajímalo by mě, na co by tak pan Gaunt dostal mě, myslím že by se určitě něco našlo...

MortRainey

Moje první setkání s "mistrem hororu" Stephenem Kingem! Takřka KMŽ ("Knihy Mého Života";-) - od té doby jsem doživotním fanouškem!!!

Janicga88

chvíli trvalo než se čtenář seznámí s městem a lidma, ale potom je to čím dál lepší.. skvělá kniha

CarolC

Myslela jsem si, že jak znám Kinga, budu mít knihu přečtenou hned. Nakonec jsem se s ní trápila dva měsíce. Námět jako takový se mi fakt líbil a přišel mi geniální, ale u spousty pasáží jsem se musela nutit číct. Někde jsem se i dost ztrácela...

ses3

Knihu jsem zacala cist kvuli vyzve. Reknu to tak, ze jsem ji docetla, ale unesena z ni nejsem. Nektere pasaze byly strhujici, do jinych jsem se musela nutit.

redsharon

Jak to říct.. nejsem žádnej ,,hejtr" nebo tak něco. Kinga fakt obdivuji a mám moc ráda jeho knihy, ale tuhle knížku už čtu táák hrozně dlouho.. jsem někde možná u 450 stránky? (Dávala jsem tomu totiž fakt velkou šanci..) A strašně mě nudí a když tam je světlá chvilka, kdy mě nenudí, tak je hned pryč a zase mě to nudí.. asi už mě ani nezajímá konec a odkládám jí zpět do své krásné knihovny a vrhnu se na Dallas 63. Za mě trochu větší zklamání.

kika_

Hluboké zklamání. Čekala jsem mnohem více od knihy, která je tak věhlasná, a výborně hodnocená. Od Kinga už několik knih přečteno mám a vždy byla výsledkem spokojenost. U Nezbytných věcí nikoliv. Straaaašně zbytečně natažený příběh, reakce jednotlivých postav šíleně přehnané. No a ten konec? Připadalo mi, jako kdybych posledních dvacet stran přečetla z úplně jiné knihy.

Mrs.Morgan

Od mistra moje nejoblíbenější kniha. Osvědčilo se mi dělat poznámky ohledně postav.Ten konec bych brala udělaný jinak,ale stejně smekám :)

vitez21

Od mistra Kinga výborný nápad a přestože jsem zpočátku horko těžko zvládal tolik různých postav v příběhu, tak jsem se nakonec velmi dobře zorientoval v tom kdo je vlastně kdo. Kniha se četla velmi dobře, ani by nevadilo, že byla poměrně rozsáhlejší, kdyby ten konec nebyl takový neslaný nemastný a trošku zkazil dojem z jinak dobrého čtení.

tomkoutsky

Myšlenka výborná, ocenil bych ještě více záškodnictví, ale konec hodně divný, na mně přehnaný.

francouz

Mám doma několik knížek od tohoto mistra hororu, ale zatím jsem vždy upřednostnil něco jiného. I když samozřejmě většinu filmového zpracování znám, toto dá se říci byla pro mě prvotina.
No od kud začít. Myšlenka, na které se rozvíjí tento příběh je naprosto dokonalá. Přiznejme si sami, že naše touha vlastnit něco výjmečného, co ostatní nemají je stará, jako lidstvo samo. Já sám si občas kladu otázku, zda to hromadění některých věcí je důležité, ale hlavně když se Vám něco opravdu zalíbí a a vy po tom zatoužíte. To je potom ta pravá jízda. Ano ten našeptávač, kdesi v hlavě vás žene ke koupi, ale vy stále racionálně uvažujete, zda opravdu chcete svojí sbírku o tento kousek rozšířit. A pak sehráváte vnitřní boj sám se sebou, nebo snad s někým jiným....
Onehdá se mě zalíbila jedna stará knížka, první vydání, které by se mě přece hodilo, do tak již nafouknuté knihovny, ale chvíli jsem otálel, a kniha koupil někdo jiný. A v tu chvíli si říkáte, zda jste neměl okamžitě tu NEZBYTNOU VĚC koupit, ať to stálo co to stálo...
No prostě jak zpívají Judas na svém posledním albu EVIL NEVER DIE...

aladin1406

Utahaná nuda na 620 sran,ztráta času !!!

střapatá

Něco mě bavilo hodně, něco méně. V příběhu je tolik nenávisti a záškodnictví, že jsem kolikrát ani neměla náladu číst. King opět nastavil zrcadlo společnosti, trochu si nadsadil a vzniklo z toho toto děsivé dílo. Nějaký čas mi bude trvat, než budu mít chuť si Nezbytné věci přečíst znova, pokud vůbec někdy...

C.Skilark

King jako vždy úžasný, akorát ten konec no ... takže za 4 hvězdy

michal3736

Jako milovník knih S. Kinga, jsem na doporučení dobrého kamaráda začal číst i tuhle a musím říct, že mě čekalo zklamaní. Kniha není špatná, je velice pozoruhudné jak si King dokáže spojit spoustu malých informací, které vyústí k velkému finále. Ale kniha je zbytečně dlouhá a závěr je prostě opravdu moc nadnesený,

maizy

Prostředí jednoho amerického maloměsta popsal pan King opravdu bravurně. Sympatický pán si zde otevře krámek, ve kterém každý nalezne přesně to, po čem touží.
Kniha založena na psychologii, lidské duši. V jiných hororových knihách je padouchem a tím špatným samozřejmě vrah. Ale tady? tady spočívá ta největší hrůza v tom, čeho jsou lidé schopni pro pár maličkostí.
Úžasná kniha, doporučuji všem! :-)
*Čtenářská výzva 2018 - č. 6: kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození

Rania

Dobrý příběh, jak člověk dokáže udělat cokoliv pro to, po čem touží. Musím přiznat, že se mi líbila mnohem víc než slavné TO od Kinga. Tam jsem skončila okolo stránky 600 a nemůžu se hnout dál. Snad přijde ten čas, kdy to zase půjde :-)

Lamanai

Tak nějak děsivě aktuální. Skvěle napsaná sociální studie o tom, co jsme ochotni učinit pro svůj prospěch. Hvězdu strhávám za závěrečnou pasáž posledních zhruba sta stran, kde už jsou loutky rozhýbané a jejich setrvačné jednání je příliš předvídatelné. Jedno je však jisté - King je král. I statistika morčat uhynulých stresem po silvestrovské noci by v jeho podání byla strhující četbou.

hvězdo.kupa

Je mi jedno, že se to nemůže stát. Já jsem se ještě dlouho po přečtení bála vstoupit do bazaru. Za mě zatím nejlepší román hned po Řbitovu zvířátek.