Gentleman v Moskvě

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/big_gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4.5488
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

A Gentleman in Moscow, 2016

Kniha Gentleman v Moskvě

Skjaninka

"...Na mého anděla strážného, mého otce a přítele, hraběte Alexandra Rostova, který má sklon vidět v nás všech to nejlepší..."

Famózna kniha, raz prečítať nestačí.

Betulabii

Myslím, že tato knížka není pro každého. Kdo má rád "příběhy o ničem, kde se nic neděje" tak se mu bude líbit. Mě se líbila, skvělé rozhovory, má to nápad a já tento typ knih můžu. Ale zase opravdu věřím, že to někdo nedočte.

work

Asi špatný timing, byla nejspíš pitomost snažit se začíst do knížky tohoto typu v době války vyvolané Ruskem, a tak krásně ilustrující ruskou duši (ta válka, ne ta knížka). Ta pro změnu ruskou duši příliš nerozpitvává a v poklidném tempu si stále jede to svoje. Většinou až příliš rozvláčně a aristokraticky, často přemoudřele, často falešně intelektuálně. Nepodařilo se mi přilnout ani k jedné postavě, ale to je moje chyba, nikoli autorova. Asi jsem měl příliš vysoko nastavená očekávání...

etranger

Další z mých restů, který jsem měl na nočním stolku několik let a ve výsledku moje děti z něj měly větší radost než já, takže jsem "zlatou knížku" neustále hledal po bytě. Towlesovi se podařilo poskládat 470 stran textu v němž je hodně dobrého řemesla, ale skoro žádné umění. Příběh je utlachanou slátaninou, které by prospělo zkrácení minimálně o polovinu. Zajímavé je, že Gentleman v Moskvě je vlastně žalostný pokus o dadaistický román (hodněkrát jsem si při četbě vzpomněl na Julia Jurenita od Erenburga), žalostný proto, že není v ničem nový, překvapivý, neříká nic o přítomnosti ani o minulosti, není kontroverzní a ve výsledku je jen sladkobolnou selankou očištěnou od jakékoliv kontroverze. Obzvlášť úsměvný je Rostov a jeho hra na zaměstnání.

Allys

Krásna kniha, ktorá ukazuje, ako je možné sa vysporiadať s nepríjemnými situáciami v živote s ľahkosťou a s pozitívnym náhľadom. Atmosféra v hoteli je vykreslená veľmi autenticky, autor odkazuje na mnohé ďalšie literárne diela. Vzhľadom k tomu, čo sa v Rusku dialo v tom čase mimo hotel Metropolitan, mi hrabě Rostov prišiel občas mimo akúkoľvek realitu, čo možno súvislo s tým, že knihu nepísal ruský autor.
Samotná postava Rostova mi bola viac menej sympatická, páčilo sa mi jeho vyjadrovanie, vzdelanie aj neskorší prístup k životu. Občas, hlavne na začiatku ma iritoval, lebo pôsobil ako dospelý človek neschopný sa o seba postarať. Tak to zrejme malo byť, aby čitateľ mohol sledovať vývoj jeho osobnosti počas cca 30 rokov.
Kniha má zaujímavý námet, prvá tretina super a ďalej som mala pocit, že je všetko príliš jednotvárne a kľudne by stačil menší rozsah. Možno sa autor snažil vyvolať pocity monotónnosti, aby sa čitateľ viac vžil do hlavnej postavy :-) Kniha je výnimočná, som rada, že som ju prečítala, ale vracať sa k nej zrejme už nebudem.

snimcibdim

Román perlivý jak dobré šampaňské.
Tipuji, že autor je zamilovaný do ruské kultury a pokud někdy nějaké Rusy zažil, budou to nejspíš intelektuálové plně domestikovaní do americké demokracie. Protože autorův pohled na Rusko je velmi romantický a idealistický a dost v rozporu s tím, jaké zkušenosti s nimi (a komunismem pod jejich taktovkou) máme my, co je máme za humny.
Takže podepisuji, že tento román je všechno možné, jen ne ruský. Ruský není vůbec v ničem - a pro mě osobně je to spíš plus.
Je vytříbený, kultivovaný a jazykově lahodný - čili i výtečně přeložený.
Má krásný dojemný příběh - byť jen velmi pomalu se rozvíjející.
V audio podání Igora Bareše je to perla a jeden z mých nejlepších audioknižních zážitků. Jedna z mála knih, kterou si časem ráda poslechnu znovu nebo ještě i přečtu. A jedna z knih, po které mám problém si vybrat další, protože se mi nechce ze světa vytvořeného Amorem Towlesem odcházet.

jan0504

Veľmi pekná kniha a hľadaní zmyslu života vo "vyhnanstve" v hoteli cez 30 rokov!!!
Je plná človečiny a ľudskosti. Žiadny akčňák, dráma, alebo romantika... toto nečakajte, ale nechajte sa jemne unášať hodinami, dňami, rokmi grófa Rostova, na pozadí plynúcimi dejinami Ruska, ktoré sa snaží zmysluplne naplniť.
Čo sa mu samozrejme podarí ... aj priazňou osudu, ktorý mu prinesie do cesty tých správnych ľudí. Zo začiatku trocha kostrbatý dej, ale čím ďalej čítate, tak vás tá kniha vťahuje viac a viac. Obsahuje veľa životných myšlienok a múdrostí, ktoré si človek vie preniesť aj do svojho každodenného života, ktorý tiež niekedy prežívame ako vo vyhnanstve, resp. "klietke" :-)

Metla
01.11.2021

„Minula jedenáctá hodina.
Minula šestnáctá esej.
Pak dlouhonohý strážce minut konečně dohnal svého kratšího bratra a ručičky se setkaly na vrchu ciferníku. Zatímco se objímaly, pérka v nitru hodinové skříně povolila, kolečka zabzučela, miniaturní kladívko dopadlo na určené místo a hodiny začaly vyluzovat první z libozvučných tónů značících příchod poledne.“

Zvláštní kniha. Pokud podlehnete poklidné atmosféře, hravé stylistické formě a smíříte se s faktem, že děj zvolna drkotá po vedlejší koleji, kniha vás odmění: přesunete se prostorem i časem do moskevského hotelu Metropol. Ovšem pozor! Nesmíte očekávat náhled do trudomyslné ruské duše, ten absentuje. Onen gentleman a prostředí kolem něj působí jaksi aristokraticky britským dojmem, vyrovnanost jde ruku v ruce s inteligencí a jemným humorem. Samozřejmě mezi všemi těmi lidmi na úrovni a jejich noblesou narazíme také na několik buranů, ale vynechat místopisné názvy, jména a historické pozadí, můj duševní zrak by se upíral kamsi k Londýnu, nikoliv na východ.
Potřebujete-li ke spokojenosti souvislou zápletku, nikoliv „pouhý“ sled různých více či méně významných epizodek ze života hraběte Rostova - jeho úvahy, rozhovory, popisy rozličných osob, předmětů, činností, setkání atd., potom zřejmě nemá smysl s románem bojovat. Žádné větší změny ve stylu a tempu knihy nenastanou. Se studem přiznávám: bez skvěle načtené audioverze bych sama asi brzy kapitulovala a okradla se tak o velmi příjemnou společnost, tvořící stabilní ostrůvek v turbulentní, kruté době a zemi.
Mám ještě jeden důvod, proč ode mne tohle veskrze okouzlující dílo nezíská kompletní souhvězdí: postrádám autorovu vášeň pro stolování, vybraná jídla, volbu patřičných vín a podobné, zde hojně probírané záležitosti. Fazolovou polívku, bramborák a kofolu, díky!
Jisté je, že na „Gentlemana z Moskvy“ nezapomenu; detaily možná zmizí, celkový obraz však zanechal v mé cedníkové hlavě nesmazatelný otisk.
80-85%