Gentleman v Moskvě

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4.5328
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

A Gentleman in Moscow, 2016

Kniha Gentleman v Moskvě

marlowe
včera

"Dát přednost ZÁŽITKU před logikou" – Kap66 to vystihla perfektně. Protože tohle zážitek opravdu byl. A i když se mi zdálo, že někde za polovinou začal příběhu trochu docházet dech a míra okouzlení přestala dosahovat mezních hodnot, konec všechno vybalancoval a vrátil rafičku k zarážce 100%. A ta definitivní a skutečná tečka za vyprávěním postrčila hodnocení ještě o nějaké to procento výše. Velká spokojenost. (A ano, scény s oběma děvčaty tvoří opravdu pomyslné osmitisícové vrcholy knížky.)

Gibis

Tak tohle bylo moc pěkné. Nevěděla jsem, co můžu od téhle knihy očekávat, co se tak dá na tolika stranách zažívat v jedné budově, ale příběh mě velmi mile překvapil. Hravě Rostov byl opravdu gentleman každým coulem a vyvolával ve mě nostalgickou touhu po starých časech. K tomu jen lehké nastínění dějinných událostí v Sovětském svazu a zážitek byl pro mě dokonalý. Vyhledala jsem si současné fotky skutečného hotelu Metropol v Moskvě a potěšilo mě, že stále působí noblesně, elegantně a tak trochu starosvětsky. Já doporučuji!

kap66

Ta naše potřeba zařadit všechno do škatulky… Je pochopitelná, ale nutí nás ořezávat, zaoblovat, uplácávat, aby se nám to tam pěkně napasovalo. Letmý pohled do komentářů mě před tím varoval a já si řekla, že dám přednost zážitku před logikou. Protože ZÁŽITEK je to jednoznačně. Kouzlo knížky je dané noblesou, inteligencí, tolerantností, laskavostí a adaptabilností hraběte zobrazenými pomocí obrazů, letmých doteků s lidmi, hrou s detaily. Postavy jsou spoluhráči (mezi nimiž vynikají obě dívenky), popř. nahrávači. Svět kolem jsou kulisy, z nichž ční hotel Metropol, nade všemi a nade vším ční ale on, gentleman hrabě Rostov; berte nebo nechte být. Pokud na to přistoupíte, je to - zážitek.

Marek.Sc

Príbeh kniežaťa Alexandra Rostova, elegantného, distingvovaného, diplomatického a s nadhľadom riešiaceho nečakané situácie svojho pestrého života. Žije vo svojej elegantnej izbe moskovského hotela a užíva si všetky jeho vymoženosti. Knieža má hneď na začiatku v revolučných len dve možnosti. Buď bude popravený alebo eskortovaný do domáceho väzenia svojho hotela a to do izby s výrazne nižším štandardom. Od guľky ho zachráni literárny počin, ktorý revolucionári vyhodnotia ako pro-revolučný. Tým sa rozbieha kolotoč situácií odhaľujúcich „ruskú“ dušu až po absurdné počiny obyvateľov hotela. Táto kniha je naozaj vynikajúca. Optimistického grófa si zamilujete a naozaj do poslednej chvíle nebudete tušiť ako príbeh plávajúci desaťročiami naozaj skončí. Jedno je však isté, keď poznámka jednej z postáv podotkne svojou poznámkou „že najlepšia vec, ktorá sa grófovi kedy stala bola tá, že bol odsúdený na pobyt v jednom z najluxusnejších moskovských hotelov a užíva si všetky jeho vymoženosti“.

maruschka

Tak jsem včera slyšela i druhé odbíjení hodin, které bijí dvakrát, což podle Alexandrova otce není úplně OK, ale někdy je potřeba napít se i po půlnoci. I když samozřejmě jen s tím správným gentlemanem. Na konci takové knížky cítím jen dvě věci - čistou radost a vděk.

Pozde

Noblesa, elegance, jemný inteligentní humor. Nečekaný zážitek, který mě naprosto ovládl. Knížka se četla jedním dechem. Kromě spousty postřehů z ní odcházím i s poměrně dlouhým seznamem další četby. Autorův vkus mi mimořádně sedl, ráda si od něj nechám poradit.

Noisette73

Tohle byl knižní zážitek pro knižní požitkáře, kteří mají náladu obdivovat krásnou práci s jazykem a užívat si různé metafory, jinotaje a rozebírat si myšlenky nejen hlavního hrdiny, který je mimochodem velmi noblesní a opravdový gentleman. Kniha má dle mého úžasný překlad a čte se krásně, mě tedy stránky letěly až moc rychle. Padla nejedna slza a proběhlo nejedno zamyšlení, nádhera.

Rainbow_Owl

Mňa džentlmen moc nezaujal. Knihu som prečítala na odporúčania, pre niektorých to bola dokonca naj kniha roku 2019. Uznávam, bolo tam pár pekných myšlienok, ktoré ma donútili sa zamyslieť, ale to je asi tak všetko. Veľmi zdĺhavé opisy príborov a všetkého možného - keby ich nebolo kniha by mala tak polovicu.

Věčná Ambra
Věčná Ambra