Gentleman v Moskvě

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/368618/gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4.3110

A Gentleman in Moscow (2016)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

smilly
dnes

A já se ptám, kde jsou šviháčtí muži jako je hrabě Rostov, he? Ano, vidím to jasně, muže elegantně oblečeného do na míru ušitého obleku, nažehlené puky, ve vlasech brilantinu. Muž, který by mi podržel dveře, pomohl mi s nákupem. Muž, který by neváhal tasit meč, aby chránil moji čest - tušé. Jistě, můžete namítnout, že jsme se my ženy těchto poct vzdaly v rámci emancipace. Chceš studovat na univerzitě a pracovat jako ředitelka Googlu, ale jistě, prosím, jak si račte přát (ozvalo se ze sluchátka), ale pak nepočítej s tím, že ti někdo pomůže do kabátu. Asi je třeba se s tím smířit a začít si na baru platit panáky sama, v životě je vždy něco za něco.

RADOST

Skvělá kniha. Kniha o absurditě i šílenosti ruských dějin v (nejen) první polovině 20. století. O střetu vzdělání, čestnosti a noblesy se zaslepeností, malostí i velikášstvím, hloupostí a buranstvím. O hodnotách přátelství. O kulturním odkazu Ruska, o lásce k vlasti. Moc jsem si tuto audioknihu užívala a vřele doporučuji.

lubkabubka

Nezvyknem tu písať komentáre, ale táto kniha si to zaslúži. Bavila ma od prvej do poslednej chvíle. Gróf Rostov po revolúcii je uväznený v hoteli. Svet naokolo neho sa postupne mení, monarchia padla a Rusko ovládli komunisti. On je symbolom toho starého, vie ako sa správať, čo nosiť, aké víno si objednať. Vo mne to vyvolávalo smútok a akúsi nostalgiu za tým, čo bolo. Ale gróf s tým nemal problém, hravo sa prispôsobil a našiel si svoj spôsob ako bojovať proti režimu. Rozhodne stojí za prečítanie!

de_baques

Netradiční vyprávění, velmi těžký námět, který se podařilo autorovi čtivě uchopit, snad jen kolem poloviny knihy trochu ztrácel dech a bylo to trochu hluché a utahané, ale celkově pozitivní čtenářský zážitek.

Evcakop
30.12.2018

Moc pěkná kniha. Veselá, místy smutná a dojemná.

Knihomlok2015
26.12.2018

Mám ráda tyhle knihy, kde se hodně dlouho buduje jen a pouze atmosféra a neděje se vlastně nic zásadního. A přesto jsem tak nějak nespokojená. Je to dobrá kniha, to rozhodně, pro někoho, kdo nemusí mít převratnou akci na každé druhé stránce (abych vám pravdu řekla, já bych ji nemusela mít ani na konci té knihy) k doporučení bez uzardění, ale tak nějak mi tam něco chybělo. Asi víc flashbacků, víc příběhů ostatních postav i pokračování životů hotelových hostů. (teď mě tak napadá, že to byl možná záměr - vždyť jsme všichni v domácím vězení v jednom hotelu, ale...) Nepotřebovala bych převratné události, ale potěšilo by mě pár zmínek o tom, kdo jak nakonec dopadl. (asi nejtypičtějším příkladem je holič Jaroslav Jaroslavl - když už jsme se s ním jednou rozloučili jako s jednou zcela zbytečnou postavou, proč je najednou zmíněn na konci tak nedbale, že to vlastně nestojí vůbec za to? - chápete ten rozpor?) Takže průměr.

Rogi72
14.12.2018

Rozhodně zajímavá kniha a neotřelý námět. Důležité historické události na pozadí vtipného děje. Trochu mně zklamal závěr - příliš moc happy end na to v jaké éře se odehrává. Ale jinak dobré čtení!

PetK
11.12.2018

Zatím pořád ještě přemýšlím, čím to je, ale pro mě to byla neskutečná nuda. Knížku jsem odložila a audio nakonec na naléhání nadšených kamarádek doposlouchala, protože jsem to považovala už snad za otázku ruské cti nebo co. :-) Ale kouzlo téhle knížky mi zůstalo skryté.
Ostrovní trilogie - lány popisů přírody. Geniální přítelkyně - hromada řekněme "hluchých" míst. A přesto mě to bavilo, byla v tom pro mě barva a vůně. Ale tady? 15 minut o tom, jak hrabě skládá příbory, pro mě bylo 14 minut utrpení. Trošičku zajímavé to snad začalo být, když se objevila Sofie, přesto je můj dojem z toho tristní. Bohužel to nezachránil ani skvělý Igor Bareš.

vajglik
04.12.2018

Super knížka. Pan Rostov je neskutečná postava!

Vojslava
21.11.2018

Hotel může být celým světem a domácí vězení cestou k plnému životu... Krásné počtení prismatem skla dveří restaurace, škvírou balkónu tanečního sálu i výhledem z okna, na kterém se prochází holub. A jako bonus poučení od velkovévody o životních okolnostech... Sumou: překrásná četba, která na první pohled na city nehraje, a přitom je plná citu (a vhodné přirovnání nechť si příští čtenář najde sám)...

robotto
21.11.2018

Místy trochu zdlouhavé, nudné a upovídané, ale v takových pasážích jsem si vychutnával alespoň nádherný český překlad (skvělému překladu dávám bez debaty pět hvězdiček!).

LuckaH2
28.10.2018

Nejde dát deset hvězdiček?Geniálně vystavená kniha psaná krásným jazykem - "Byla to úctihodná věta, která udržovala velmi důvěrný vztah s čáskou zatímco tečkou přezíravě pohrdala", plná zajímavých myšlenek - "...pamatujte si, že děti, na rozdíl od dospělých, chtějí být štastné, proto ještě neztratily schopnost nacházet potěšení v úplných maličkostech." Okrajově nenásilně ukazuje proměnu Rusku, ale i touhu žít, i když jste zrovna odsouzeni k doživotnímu domácímu vězení. A ten konec - milý úsměv na tváři. Ráda bych si jí přečetlav někdy znovu.

Toffee
23.10.2018

Nádhera. Takové knižní pohlazení. Ráda autorovi odpustím, že si dobu idealizuje - sice připouští, že tam venku je svět krutý, lidé mizí na lágrů, ale hotel Metropol je oázou starosvětského klidu. Odpouštím mu to, protože v hraběti Rostovovi, bývalém člověku, stvořil nádhernou postavu, noblesního, vzdělaného muže, který se nedá okolnostmi vláčet, který i v domácím vězení dokáže žít čestně, radovat se z drobných potěšení, nalézat přátelství a být aristokratem v tom dobrém slova smyslu.

"Naše životy, řekl, jsou plné nejistot, z nichž mnohé jsou rušivé, nebo dokonce děsivé, ale pokud vytrváme a zůstaneme laskaví a šlechetní, možná se dočkáme chvíle jasné mysli - okamžiku, v němž náhle vnímáme všechno, co se nám přihodilo, jako nevyhnutelný sled událostí a zároveň stojíme na prahu nového, lepšího života, jenž nám měl patřit od samého začátku."

mařinka.vonná
22.10.2018

Příjemné, čtivé, ale o životě v SSSR naprosto nevypovídající, vždyť přeci přelstít KGB je tak snadné...

Freedomova
15.10.2018

Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale o to víc mne potom nadchla. Autor dokáže neuvěřitelně sugestivně přiblížit atmosféru míst i událostí, bez zbytečných "krvelačných" líčení nám dokonale přibližuje nelidskost a hrůzu doby nástupu bolševiků k moci a utrpení politicky nevhodných osob. Mnohé myšlenky hraběte Rostova jsou velice inspirativní a stojí za to se nad nimi zamyslet. Zkrátka, jsem ráda, že jsem na tuhle knihu narazila a určitě si přečtu i Pravidla Zdvořilosti od stejného autora.

Miloš333
12.10.2018

Skvělý román. Kladu si otázku, jaké vazby musel mít autor k Rusku, když podává tak zasvěcený a barvitý popis událostí. Příběh procházející několika generacemi spojuje úžasná postava šarmantního šlechtice, který prožil život plný paradoxů, a ač doživotně uvězněn v hotelu na náměstí, udržel si zdravého ducha, několik celoživotních přátel a "odchoval" dvě pozoruhodné ženy. Kdyby se příběh měl zfilmovat (a který jiný), vidím pro hlavní roli jasného kandidáta - Karel Dobrý.

čef
11.10.2018

Nádherný román, který mohu za sebe označit za letošní můj nejlepší. Neobvyklý příběh, který nejde vymyslet, ten se musel stát. O člověku, který prochází životem samozřejmě a spokojeně jako Forrest Gump a spolu s Oldřichem Novým si může elegantně zpívat "jen pro ten dnešní den...".Přátelský, poctivý, uhlazený, šarmantní, charismatický - prostě takový, jakým by se všichni z nás chtěli jistě stát. Psáno lehounce ironickým stylem a úsměvem o společenských událostech nikolivěk směšných. Scény pro čtenáře povzbudivé a mnohdy dojemné, zachycující jen ty nejdůležitější okamžiky v životě - není jich moc, že ne?
Magnifique!

reniva22
10.10.2018

Kniha se mi moc líbila. Ze začátku jsem se dlouho nemohla začíst, někdy jsem si říkala proč popisuje tak nepodstatné věci. Ale na závěr všechno dávalo smysl. Knihu hodnotím kladně hlavně pro ten pocit, že všechno co v životě uděláme dává nějaký smysl.

NathalieVerdun
25.09.2018

Nádherná kniha, šarmantný, inteligentný a sympatický gróf Alexander Iľjič Rostov, ktorému pripravia naozaj nezávideniahodný osud - nezaslúžil si takto premárniť mladosť! Až do poslednej strany som dúfala, že sa stamaď nejako vyslobodí... Perfektne a realisticky vykreslené postavy i prostredie, graciózny duch minulej éry - autor nás prinútil vžiť sa do kože aristokracie.

Jaruš7
18.09.2018

Zvláštní příběh vyprávěný s nadhledem, že ty nejdůležitější ztráty jsou ty co postihují duši.
Citace:" Pokud si člověk touží rozšířit obzory, nejlépe udělá, když se vypraví za obzor."
"V životě nezáleží na tom, jestli nám někdo zatleská, důležité je, zdá se odvážíme vykročit vpřed, i když jsou vyhlídky nejisté."
"Jaká svoboda, ptal ses, je-li poslušnost koupená za chléb?" (Anna Kareninová -L.N.Tolstoj 1877)
Změna ruského řádu.

graubna
11.09.2018

pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním

hs777
10.09.2018

Bylo to pár velmi příjemných večerů s charismatickým šarmantním hrabětem Rostovem a jeho přáteli v moskevském hotelu Metropol, i když do té správné nálady jsem se musela prokousat minimálně první stovkou stran. Kéž by bylo víc takových opravdových gentlemanů.

orson
28.08.2018

Z počátku šlo čtení trochu ztuha, pak jsem si to začal užívat a závěr už měl pro změnu pěkný spád. Moc pěkná a vtipná knížka.

Alizon
25.08.2018

Krása, krása, krása. Mnohé knihy čte člověk rychle, protože chce vědět, jak to celé dopadne. Tuto knihu jsem si schválně pomaličku vychutnávala a nechtělo se mi s Alexandrem Rostovem rozloučit. Elegantní hrabě v elegantním hotelu Vás provede celým příběhem s šarmem neodolatelného světáka, jehož obytný prostor se smrsknul na pár metrů čtverečních, ale jehož svět zůstává dál bohatý. Kniha pro mě byla luxusní bonboniérou, obzvlášť přitažlivou pro "staromilce" jako já. A jestli někdy pojedu do Moskvy, chci bydlet v Metropolu!

Adriana.82
20.08.2018

tohle asi nebylo pro mě :(

ZaS
20.08.2018

Mám hluboce zakořeněnou nedůvěru vůči knihám anglosaské provenience, které zasvěceně popisují Rusko, proto jsem se i k této knize dostával poměrně dlouho a klikatě. Tentokrát ovšem ke své škodě. Už po pár stránkách zjistíte, že se nejedná o obvyklé klišé na téma „stupidní ožralí Rusové“ ale o vynikající bajku, popisující s nadsázkou život hraběte Rostova po bolševické revoluci. Jakkoliv je jasné, že děj nemá ani sebemenší ambici stát se historickým románem, na pozadí se občas objeví nějaký ten důležitý okamžik. Jen pro ilustraci – celá druhá světová válka je odbytá na pár stranách, protože - paradoxně – na hlavního hrdinu neměla žádný výrazný vliv.
Jde vlastně o svým způsobem komorní drama, tvořené více či méně humornými situacemi, vznikajícími při komunikaci mezi vzdělaným člověkem uplynulé éry a nejrůznějšími typy lidí, které na výsluní moci vykopla nová doba. A občas je i skopla dolů.
Pokud bych měl Gentlemana k něčemu přirovnat, tak nejspíše ke Konci starých časů. Nemá sice logicky tu nádhernou vančurovskou češtinu, ale Megalrogov je zjevně ze stejné líhně jako Rostov. Jejich komentáře jsou stejně vtipné jako výstižné a oba se svorně neutápí v sentimentu, ale snaží se najít v nových dobách místo, které by jim umožnilo přežít při zachování pokud možno všech svých aristokratických zásad a názorů. Zatímco děj na Kratochvíli se odehrává v rámci jednoho ročního období, Rostovovo působení v hotelu Metropol vydá na dvě generace. Ale to už prozrazuji mnoho – takže závěrečné doporučení – pokud budete potřebovat utéct z šíleného moderního světa, přijměte pozvání hraběte Rostova k procházce neslavnějším moskevským hotelem.
P.S. – jestli tohle zfilmuje schopný režisér s jen trochu schopnými herci, tak se Forest Gump i Doktor Živágo můžou jít bodnout.

SuperSojka
17.08.2018

Líbezné. To je myslím to správné slovo vystihující celou knihu. Nenechte se odstrašit poněkud zavádějícím začátkem, z kterého jsem získala dojem, že se bude jednat o zvláštně humornou knihu, jejíž humor mě ale bavit nebude. Opak byl pravdou. Svébytný hrabě Rostov mě nakonec bavil a dojímal a okouzlil. A velkou přidanou hodnotou je napínavý a trochu neočekávaný závěr knihy.

Sarq
16.08.2018

Krásná, lehce čtivá kniha.

"Jestliže se hrabě zpravidla vyhýbal pití alkoholických nápojů po jedenácté hodině, po půlnoci nepil nikdy. Jednou dokonce přistihl, jak Sofii cituje svého otce a poukazuje na to, že takové praktiky plodí leda neuvážené činy, nerozumné svazky a dluhy z hazardu."

betys6914
23.07.2018

Kdo by chtěl obsáhlý román o ruském šlechtici protínající milníky ruských dějin, tomu bych Gentlemana v Moskvě do ruky nedala, ale kdo chce svěží a optimistickou knihu o vůli žít a život si užívat nehledě na okolnosti, pak je hrabě Alexander Iljič Rostov jako Gentleman v Moskvě přímo pro vás.

PetK
19.07.2018

Dala jsem tomu tři večery a nějak mě to nechytlo... Možná jen nebyla ta správná chvíle. Kamarádkám jsem zakázala spoilery, ještě jí dám možná někdy šanci. :-)