Gentleman v Moskvě

Gentleman v Moskvě
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368618/bmid_gentleman-v-moskve-BZM-368618.jpg 4 692 692

Za dveřmi hotelu Metropol leží Divadelní náměstí a s ním zbytek Moskvy i bouřlivá krajina Ruska dvacátého století. Románový epos cenami ověnčeného spisovatele Amora Towlese začíná roku 1922 po konci občanské války, avšak namísto zledovatělých cest a zasněžených dač nás autor zavádí do haly luxusního moskevského hotelu Metropol, jenž je se svými zvyklostmi, každodenní rutinou a různorodým personálem světem sám o sobě. Hlavní hrdina románu, hrabě Alexandr Iljič Rostov, člen Klubu žokejů a Mistr honu, je jako „nenapravitelný aristokrat“ odsouzen bolševickým tribunálem k doživotnímu vězení ve zmíněném hotelu. Rostov, uhlazený vzdělanec s důvtipem na rozdávání, jenž v životě neodpracoval jediný den, je nucen žít v malé podkrovní komůrce, zatímco venku se odehrávají nejbouřlivější události ruské historie. Avšak hrabě je rozeným optimistou; v souladu s životní filozofií svého kmotra velkovévody – totiž že pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním – se rozhodne nezahořknout a postavit se osudu čelem. Výsledkem je úžasné dobrodružství dalece přesahující hranice hotelu, naplněné nečekanými přátelstvími, hlubokomyslnými rozhovory, dojemnou sounáležitostí, radostí i žalem, které dávají čtenáři nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

A Gentleman in Moscow , 2016

jana277
dnes 4 z 5

Nečítala som, o čom je kniha, takže som nevedela, čo čakať. Vykľul sa z toho krásny príbeh s dôležitou myšlienkou, že človek zvládne rany života a prežije na základe svojho nastavenia, pohľadu na situáciu. Alexander aj v tých najhorších chvíľach hľadal ich pozitíva. Samozrejme, že ide o veľkú fikciu vzhľadom na obdobie, v ktorom sa dej odohráva, ale hladí dušu.

kayu
03.07.2024 4 z 5

Čekala jsem historický román, který mimo jiné nabídne pohled do historie Ruska v první polovině dvacátého století. To se úplně nekonalo, místo toho je kniha spíše takovou pohádkou. Když se na to podívám z tohoto úhlu, tak se jedná o velmi čtivou a vydařenou knihu. Hrabě mi byl od začátku sympatický a jeho příhody v hotelu hezky plynuly.

Janek
02.07.2024 4 z 5

Jedna z těch knih, které jsem si ráda přečetla, ale neodvážila bych se je doporučit nikomu dalšímu. Teprve když jsem rezignovala na příběh (podobně jako v případě Musilova Muže bez vlastností), začal se mi román líbit. Jako by Stančík psal o Rusku.

tereza0319
27.06.2024 odpad!

Fantasy slátanina (nic proti dobré fantasy), která se vydává za historický román. Když si představím, že spousta lidí věří, že takhle nějak to tehdy v tom Rusku probíhalo... Bože můj!

janka84
27.06.2024 5 z 5

Čtivá kniha o vážných tématech schovaných za příběhem o moudrém, laskavém a v určitých situacích i legračně působícím hlavním hrdinovi. Vedlejší postavy jsem si oblíbila taky. Doporučuji.

Žužlík
23.06.2024 4 z 5

Hezká kniha, dobře se četla.Hrabě přes to že byl v domácím vězení měl velmi zajímavý život.

DendousSKS
22.06.2024 4 z 5

"Zmínil Montaigneův výrok, že nejzjevnější znak moudrosti je ustavičná veselost."

tereza1198
20.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha výborná a velmi dobře napsaná. Děj má i přes četné filozofické odbočky spád. Přesto je to pohádka. Byla jsem zvědavá, jak hrabě přežil válku a proč ho nepovolali do zbraně, ale tohle období v knize není. Také mi přišel nepravděpodobný soubor všech těch skvělých a oddaných přátel. Určitě by na něj někdo donášel nebo ho udal. Ale je i to fuk. Příběh který se nemohl stát, ale bylo by hezké, kdyby se stal. Je totiž o tom, že svobodný duch nemůže být nikdy uvězněn. A když se nevypořádáte s okolnosti, tak se ony vypořádají s vámi.

Kackac77
09.05.2024 5 z 5

Moc krásné čtení. Někdy dost zdlouhavé, ale přes ty dlouhé popisy to vůbec nebylo nudné. Naopak. Hrabě je úžasně napsaná postava.
Děj se začíná odehrávat po revoluci v Rusku, po pádu cara. Šlechtici, kteří neutekli, jsou souzeni. Hrabě Roskov se naopak vrací do Ruska z Paříže, aby pomohl odejít rodině, je souzen a odsouzen k domácímu vězení v hotelu Metropol, kde stráví 30 let. Do života mu přichází různé věci, ale on se dokáže přizpůsobit každé situaci a najít v ní to dobré s elegancí a vznešeností šlechtice. Jeho myšlenky, životní postoje, úvahy, tolik věcí mě zaujalo, že si knížku urcitě ještě někdy přečtu.

lexikon_tf
07.05.2024 5 z 5

Skvělá kniha a krásně napsaný příběh, byla jsem nadšená! Umíte si představit doživotní domácí vězení v luxusním moskevském hotelu 20. let minulého století? Já teď už ano!

Hrabě Alexandr Iljič Rostov je odsouzen strávit zbytek života v moskevském hotelu Metropol, jelikož se údajně dopustil autorství provokativní básně.

Nic však nemůže tohoto aristokrata, který ve všem hledá to dobré, rozházet, a tedy se s novou skutečností vypořádá s náležitou grácií. Jak totiž říkával jeho kmotr - “… pokud se člověk nevypořádá s okolnostmi, okolnosti se vypořádají s ním.

Hraběti však není dovoleno setrvat ve svém apartmá, které v hotelu již nějakou dobu obýval, ale jako další trest od bolševických mocnářů je hrabě přestěhován do podkrovního pokojíku pro služebnictvo. Opět nic, co by hraběte rozhodilo a učinilo tak nepřátelům potěšení.

V hotelu Metropol to však žije a hrabě zde zažívá rozličná dobrodružství, navazuje nová a nečekaná přátelství a čtenář tak jeho prostřednictvím prožívá všechny tyto báječné i dojemné chvíle, zatímco mimo zdi hotelu běží dějiny.

Moc pěkně napsáno, neskutečně mě čtení bavilo a hlavního hrdinu jsem si hned oblíbila. Velice doporučuji!

Ivule9
23.04.2024 5 z 5

Gentleman v Moskvě je přesně taková ta vyšperkovaná kniha, kde každý detail má své opodstatnění a sebemenší odbočka nabyde významu třeba o 200 stran dále.

Kniha, kde padá pomeranč přes celý odstavec a pořád to ani na chvilku nenudí. :-)

Hrabě Alexandr Iljič Rostov byl v roce 1922 odsouzen k doživotnímu domácímu vězení v moskevském hotelu Metropol. V průběhu 470 stran sledujeme 30 let Alexandrova života uvnitř hotelu, zatímco za jeho okny probíhají ruské dějiny.

Hrabě je rozhodně inspirativní postavou a ze svého pobytu v Metropolu vykřesá to nejlepší.

A konec? Tak ten byl dokonalý! :-)

harrym
19.04.2024 4 z 5

Pěkná kniha, žel nemohu dát 100%. Je cítit, že autor měl nastudovanou rusko-sovětskou historii, ale i tak brouzdal jen po povrchu. Pokud někdo čeká, že se mu při čtení této knihy dostane současně dějepisné průpravy, bude zklamán.

Borntobike
13.04.2024 4 z 5

Krásná pohádka na pozadí krutých událostí. Moc pěkně se četla, občas jsem se ale otřásla hrůzou.

lapagerie
04.04.2024 5 z 5

Já nevím, čím to je, ale je to tak neuvěřitelně ruské! Prostě z toho čiší mentalita staré ruské šlechty, při čtení se vám vybaví třeba filozofování Levina z Anny Kareniny. Hrabě Rostov proplouvá životem s takovou lehkostí! A ačkoliv je roky v "domácím" vězení v hotelu Metropol, dokáže je prožívat bez zahořklosti. A život mu přináší lahůdky v podobě Niny nebo Sofie, i jiných přátel. Prostě nádhera.

Polajda
04.03.2024 5 z 5

Takové pohlazení na duši.

Karcoolka2210
29.02.2024 5 z 5

"Napokon, čo také nám povie prvý dojem o niekom, koho sme stretli vo vstupnej hale alebo hocikde inde? Súdiť človeka na základe necelej minúty je ako súdiť Beethovena podľa jedného akordu či Botticelliho podľa jedného ťahu štetcom. Ľudia sú od prírody nevypočítateľní, zložití a nádherne rozporuplní, rozhodne si zaslúžia viac než jednu starostlivú úvahu, nehovoriac o pevnom odhodlaní nesúdiť druhého, kým sme s ním nestrávili hodinu v každom prostredí."

Skvelé recenzie pri tejto knihe naozaj nesklamali. Vynikajúca kniha, niet čo viac dodať. Odporúčam!

Moška
27.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Krásná literatura, jak si ji představuji:
Krásný jazyk přibližující se ruským velikánům - bez těch šílených popisů zapadajících sluncí.
Krásný příběh vystavěný rozmáchlým, téměř ruským, gestem.
Krásný překlad Martiny Šímové.
Až na konec příběhu hlavní postavy - to přece nemohl přežít? Nebo mohl? Krásně nejednoznačné.
Jen jedna nepřesnost: Bylo to Brno, nikoliv Praha, kterého konec obléhání vojsky Fridricha II. Velikého určilo "polední" vyzvánění zvonů. (str. 245)

mataj
22.02.2024 5 z 5

Kniha začíná v roce 1922, kdy je Hrabě Alexandr Iljič Rostov odsouzen bolševiky a natrvalo uvězněn v luxusním hotelu Metropol v Moskvě, i když ne v jeho luxusních pokojích. Nicméně to ho nezlomí a svým neutuchajícím optimismem a nadhledem se popasuje se sebemenšími příkořími jako dokonalý gentleman. Jeho více než třicet let trvající příběh, do kterého postupně vstoupí i další zajímavé osoby, jsem si neuvěřitelně užila. Doporučuji.

Jarmar
17.02.2024 5 z 5

Nechápu to. Autor je Američan a přesto vás ruská duše jeho hlavního hrdiny vtáhne do děje, který plyne klidně jako široká řeka, jen aby vás znenadání zaplavil rozbouřenými peřejemi historických fakt pod čarou. Zkrátka - úžasně čtení

kovanna
16.02.2024 4 z 5

Krásná, krásná kniha! Jako první knihu od autora jsem četla Pravidla zdvořilosti a i když vím, že Gentleman je pro větší publikum, stejně ve srovnání s Pravidly musím dát o hvězdičku méně. To ale vůbec nic nemění na brilantnosti Gentlemana! Pravidla mě zkrátka uchvátily jak jen málo knih. Zpět k Gentlemanovi - autorovo psaní je odměna pro duši :) Sledování vývoje nejen hlavního hrdiny, ale i "vedlejších" postav (Nina, Sofie, Anna, šéfík...) bylo tak přirozené, skutečnost, jakým autor umí "prodat" postavy ukázané na "pár sekund" čtenářům a jejich srdcím je úplně dech beroucí. Četla jsem někde komentář od čtenáře, že mu to přijde celé přetažené za vlasy, "dokonalý" opěvovaný hlavní hrdina a jeho "správní" přátelé, co se předhánějí kdo mu víc líbá zadek... směšné. No ale ono je to vlastně pravda. A možná v tom tkví celé to kouzlo příběhu? Celé to bylo tak pohádkové s naprostými tvrdými údery reality Ruska. "Správní přátelé" co stojí za Rostovem, a ti ostatní, nafoukaní, zlomyslní "nepřátelé". Až po přečtení komentáře jsem si uvědomila, že kniha je místy naprosté klišé, každopádně podle mě to tomu dodává tu správnou nálož emocí, napětí a nutkání otáčet stránku po stránce... A finální stránka... nádhera. :)