Malevil

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/malevil-YhY-11589.jpg 4.51634
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Československý spisovatel
Orig. název

Malevil, 1972

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (291)

Kniha Malevil

Přidat komentář
bookemma
01. října

Každodenní boj o přežité ve světě, který se vrátil do středověku. Do středověku se vrátil smýšlením lidí - zabij, nebo budeš zabit. Zabít puškou dá ale podstatně menší práci. Středověké buranství s moderními zbraněmi.
Malevil mě velmi příjemně překvapil, čtení ubíhalo rychle, podobně neurčitě jako čas ve světě, kde už nikdo nemohl zkontrolovat, kolik je hodin, když došla poslední baterka v hodinkách. Čas je zajímavým motivem celé knihy, je neurčitý a nedůležitý. Čas plyne, my s ním.
Téma náboženského a politického rozporu bylo v knize všudypřítomné, a někdy poněkud vyhnané do extrému - ale možná že v tak jiné době všichni potřebovali pevný kus půdy pod nohama - a ten pevný kus mohl být cokoli, politická ideologie nebo náboženský fanatismus.

luke442
22. září

Celkem zajimave postapo cteni. Vyborny popis charakteru postav.


Hellrampage
18. září

Krásne napísaná kniha - z pohľadu textu a ako sa čítala. Z textu cítite, že pán Merle mal život rád a aj Francúzsko, do ktorého sa s rodičmi presťahoval, keď mal 10 rokov. Téma je síce desivá a pochmúrna - postapokaliptická, no Merle skôr hľadí do budúcnosti, snaží sa nájsť riešenie ako prežiť a je skôr o nádeji než o zúfalstve.

Táto kniha je o postavách a ľuďoch. A to je jej najväčší klad. Pred výbuchom výborne vystihol, aký viedli postavy život a po výbuchu ako sa ich život zmenil a hlavne ako inak začal plynúť čas. Keď som si dnes pustil zdigitalizované nahrávky, ktoré pred sto rokmi niekto nahral na kameru (napríklad Amsterdam 1922), bol som šokovaný, ako veľmi sa svet, ľudia a celkové zmýšľanie zmenili.

Záver knihy vyznel smutne, pretože ukazuje na to, aké banality môžu človeka zabiť, keď nemá pri sebe modernú medicínu. Na druhej strane je dostatočne reálna, aby sme si vážili dnešné storočie. Za mňa plný počet a určite ju odporúčam každému.

jitusbaresova
13. září

Báječné.

niki-chan
08. září

Příběh i podání zajímavé, ale nemohu se ubránit dojmu, že kdyby byla kniha o aspoň 100 stran kratší, bylo by jí to ku prospěchu. Celkově 3 a půl *.

Marekh
24. srpna

Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od tohoto autora. Kniha se mi celkově líbila.

meloun97
20. srpna

Úžasný nápad, brilantně vyprávěno. Kniha nemá mnoho emočně silných momentů (i když konec to vynahrazuje), ale autorovy schopnosti jsou nepochybně obrovské.

Isew
17. července

Před mnoha lety jsem se ke knize dostala poprvé. Byla jsem nadšená. Chtěla jsem si ji připomenout a nadšená jsem stále. Je vidět, že pořádná knihovna s odbornou literaturou všeho druhu, je prostě základ. Vlastně teď jsem si uvědomila, že jsem právě takovou knihovnu začala budovat po prvním setkání s Malevilem. Samozřejmě vím, že takové společenství jaké fungovalo na Malevilu, by bylo v postapokaliptické době výjimečné, spíš nereálné. Ale jak bylo i zde ukázáno, vše je o lidech. Tak proč ne. Jedna z mála knih, ke kterým se v budoucnu možná ještě vrátím.

1 ...

Doporučujeme

Prach
Prach
Apokalypsa Z: Začátek konce
Apokalypsa Z: Začátek konce
Leviatan se probouzí
Leviatan se probouzí
Muži pod ochranou
Muži pod ochranou