Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/mid_malevil-YhY-11589.jpg 4 2079 366

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Malevil , 1972


více info...

Komentáře (366)


6625
6625
předevčírem 5 z 5

Je to určitě jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Je napínavá má myšlenku a ke konci si člověk i popláče.

gretl74
gretl74
12.02.2024 5 z 5

Mám ráda knížky, které mě hned od prvních stránek vtáhnou do děje a kde je už od začátku znát, že autor vážně psát umí. Netvrdím, že to nemá své mouchy, ale jako temná pohádka pro dospělé i po padesáti letech funguje naprosto dokonale. Teď si jen přát, aby to bylo doopravdy jen sci-fi ...
4,5* (ale tentokrát zaokrouhluji nahoru :)


Timkim
Timkim
08.02.2024 3 z 5

Jsem na rozpacích, jak hodnotit. Popravdě, kdyby se celý příběh odehrával například v 16, nebo 17. století, asi by mi to celé dávalo větší smysl.
Tady pár lidí přežije výbuch atomové bomby a absolutně je nezajímá kdo a proč, ale stále se snaží sehnat nějaká zvířata. Bylo to takové naivně hloupoučké, jako ty veškeré ženy, které zajímal pouze sex a vdavky. Navíc když to promítneme do skoro současné doby....ne, tohle bylo moc. 65%

Hanys_
Hanys_
06.02.2024 5 z 5

Skvělé. Pár lidí přežije výbuch a budujou "svět" odznova. Zjišťujou, co je v životě důležité (jídlo, voda, vzduch), a že v nouzi poznáš nepřítele. Fakt je to čtivé, jedinou výtku bych měl asi k tomu, jak tady Merle zobrazil ženské. Jinak skoro bez výhrad.

santa1212
santa1212
19.12.2023 5 z 5

Skvělá klasika. Posloucháno jako audiokniha, i to hodně zážitku přidalo, protože je zpracována skvěle. Ale příběh samotný je pecka, trochu jsem se bál jestli nebude už působit out-of-date a musím říct, že vůbec. Čte se skvěle i v dnesni době.

PetrCepek
PetrCepek
17.11.2023 5 z 5

Příjemná vzpomínka na jedno z mých prvních post-apo (společně se Dnem trifidů), čtené v osmdesátkách. Za čtyřicet let nezestárlo ani o pověstnou píďu pana Kaplana.

hko
hko
05.11.2023 2 z 5

Autor měl zřejmě problém s náboženstvím a ženami. V knize v zásadě nic jiného neřeší.

ibapisem
ibapisem
24.10.2023 5 z 5

dokonala dystopie....velmi dobra kniha odporucam

Mooneylan
Mooneylan
23.10.2023 4 z 5

Jedna z klasik, která zcela minula mé obzory. Poslechla jsem v audio verzi.
Skvělý postapo román, který, kdyby byl DnDčkem nebo RPGčkem, byl by jistě hrán ve variantě "Super Easy". I když přeživší na Malevilu měli mnoho výhod k přežití, bylo moc zajímavé procházet s nimi potíže při nastolení nové společnosti.

marara
marara
10.10.2023 5 z 5

Ohromně zajímavé čtení. Téměř zničený svět po atomové válce, jen malé skupinky přeživších, kteří se musí naučit žít bez výdobytků techniky a znovu vybudovat civilizaci. Zaujalo mě, jak nám Merle ukazuje, že takováto situace by lidstvo vrhla zpět do prvobytně pospolné společnosti. Lidé (ne všichni) si sice zachovali historicko-morální zkušenosti, ale v lecčems se museli vrátit zpět. I tváří v tvář možnému konci lidstva se najdou tací, kteří usilují hlavně o získáni moci a svůj vlastní prospěch, a to na úkor ostatních přeživších. Místo aby se lidstvo snažili zachránit, a když už se jim dostalo daru života, žili jej v pospolitosti, radosti, pomoci druhým, myslí jen sami na sebe. No, ale takoví lidé prostě jsou! Líbilo se mi, jak Merle vystavěl postavy, žádná z nich není jen kladná. I Emanuel má své mouchy a Tomáš musí jeho vyprávění trochu uvádět na pravou míru.

Zemlja
Zemlja
25.09.2023 5 z 5

Temné, poučné. Přežít v hradu. Strašně mě to bavilo. Chtěla bych mít hrad!

J0hn
J0hn
04.08.2023 5 z 5

Poslouchána jako nádherně zpracovaná rozhlasová dramatizace. Za to je hned hvězdička navíc. Navíc jsem se celou dobu nenudil. Hlavní postavy sice byli trochu schématické, ale to myslím knize neubiralo. Naopak tím vystoupily problematické lidské vlastnosti pro postapokaliptický věk. U ženských postav a vztahu mužské časti osazenstva k nim byla možná tato schématičnost až přehnaná, ale kniha je přeci jen napsaná před dávnou dobou a kdo ví jaký měl autor vztah k ženám. Jak už někdo piše predemnou, tak úchvatně popsaný je okamzik výbuchu a chvíle po něm. Takže já knihu mohu doporučit i přes to, že jde o francouzského autora.

Shashlick
Shashlick
28.07.2023 2 z 5

Nakonec jsem knihu dočetl, i když jsem se někde od třetiny musel docela nutit. Nejhorší za mě byla střední pasáž, plná náboženského přemítání. Tam jsem byl odložení knihy asi nejblíže.
Děj knihy se vleče hodně pomalu a kdyby byla kniha čtvrtinová, tak by to možná bylo lepší.

[SPOILER]
Vlastně to nejazjímavější se stane až v závěrečné poznámce, kde je toho řečeno snad i více než v předešlé knize a to je vměstnáno na cca deset stránek.
Děj mi ani nepřišel moc uvěřitelný a nejvíc mě pobavil boj nasazením letákové kampaně ve stylu aktivisty Rimmera.

VA_Krtek
VA_Krtek
10.06.2023 5 z 5

Přiznám se, že Malevil byla kdysi asi první kniha, věnující se problematice lidské společnosti po jaderné válce, kterou jsem četl. Přitahovaly mě i nadále tituly podobného zaměření, ale Malevil je prostě Malevil. Žádná z knih se mu ani nepřibližovala svou komplexností a tím jak člověka dokáže zasáhnout do hloubky. Merle se nesnaží šokovat děsem a barvitým popisem negativních jevů provázejících rozpad společnosti a přesto se mu povedlo navodit tísnivý pocit. I patnáct let po přečtení se mi vybavují některé scény. To se jen tak nestává.

ludek.n
ludek.n
29.05.2023 4 z 5

Merleho vize světa po atomové válce, která vyhladila valnou část lidstva a všechny výdobytky vyspělé civilizace. V středověké pevnosti Malevil přese všechno zlo, strádání a zpustošenou zemi přežila hrstka lidí, kteří se s odhodláním sobě vlastním o pod vedením rozvážného Emanuela Comteho pustili do obnovy životních hodnot, byť v té nejprimitivnější podobě. Autor je bezpochyby mistrný fabulátor a stylista na slovo vzatý. Jeho verze zkázy a znovuvzkříšení je plnohodnotná a uvěřitelná, stojící nohama na zemi a plná drásavých momentů, které nicméně z textu nijak ostentativně netrčí, pouze přispívají k povzbuzení dramatičnosti děje. Sdílená práce, majetek i láska, humanismus ve své nejčistší formě, a nad tím vším zásady prvobytně-pospolné demokracie, která se postaví tyranii, uplatňované skrze náboženství. Merle ukazuje, že je možné napsat postapokalyptický příběh jako společenskou fikci, která je stejnou měrou zábavná a poučná, jako i ostře vyhraněná a varující. Malevil rozhodně patří na čestné místo na poličce

zuzule787
zuzule787
15.05.2023 4 z 5

Mám trochu rozporuplné pocity. Rozhodně je to dobrá kniha, skvěle napsaná. Nenudila jsem se ani chvíli a v okamžicích výbuchu, prvního deště nebo napadení nepřátelskou bandou jsem skoro ani nedýchala a vše prožívala z přáteli z Malevilu. Výborný je popis hlavních postav, jejich vztahy, pocity.. Ale.. Vše je na mě až moc.. Neomylný Emanuel, který je sympaťák, to ano, ale mít pořád pravdu, vždycky vymyslet to, co všechny zachrání a všechny ženy po něm touží.. A ženy? Pan Merle má o nich opravdu ne moc dobré mínění a kdoví jaký s nimi měl osobně problém.. Copak všechny ženy té doby byly jenom hloupé pipky nemyslící na nic jiného něž sex a to je jedno s kým? Dobře z toho vychází pouze jedna, ale té není dáno moc prostoru. To jsou ale jenom takové drobnosti v porovnání s tím, jak se mi ta kniha líbila a jaký dojem ve mně zanechala. Je i o tom, jak se lidé dají snadno manipulovat, když jim někdo nabídne trochu jistoty a o náboženských fanaticích, kteří dokážou být strašně nebezpeční. Dočetla jsem ji před týdnem a stále nad ní přemýšlím - a to je dobré znamení :-)

danny_21
danny_21
24.04.2023 4 z 5

Malevil me dlouho míjel a odkládám jsem ho i vzhledem k tomu, že doposud mě Merleho knihy mě nijak zvlášť neuchvátily, ale nakonec jsem podlehl místnímu pozitivnímu hodnocení a taky právě shlédnuté první sérii The Last Of Us, které má naladila na pokoření nějaké solidní postapo záležitosti. Za místo katastrofy je vybrán francouzský venkov s hradem Malevilem, který díky své příhodné poloze umožnil skupince mužských ( s jednou postarší služebnou ) přežití v prvních okamžicích po explozi. Vlastník hradu a mazaný lišák manipulátor Emanuel Comte se zhostí role vůdce skupiny a v nových pořádcích nastolené demokracie vede skupinu k přežití. Příhodně se jim do cesty staví další skupinky přeživších jak z blízkého okolí, tak i sousedního městečka, u kterých mi pořádně chybělo objasnění jejich přežití a nechybí ani konfrontace s vypočítavým samozvaným biskupem. Často jsem se musel usmát nad vykreslenými černobílými postavami a hlavně nad zlváštním vykreslením ženských charakterů uznávám, že pro zachování rodu je potřeba myslet pragmaticky, ale všechna ta koketerie a víceméně svérázně svobodomyslné nakládání s tělesnými prožitky mi přišla hodně ustřelená. V rámci žánru jsem měl tu čest s lépe napsanými kousky - Kingovo Svědectví, Masky Apokalypsy nebo McCarthyho Cesta kde nechyběla potřebná osudovost. Kam se bude děj děj ubírat a jakým překážkám budou klaďasové z Malevilu čelit se dá vytušit, nicméně vydržel jsem číst s napětím do konce, takže dávám lehký nadprůměr, být to má první postapo kniha, nejspíš půjdu výš, takhle jen - 75 %

Marivetka2101
Marivetka2101
23.04.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Zdánlivé důležitosti světa "před" a syrové nevyhnutelnosti světa "po" tvoří působivý kontrast a nutí čtenáře k zamyšlení. Autor se tu a tam ocitá pod palbou kritiky (z mého hlediska neoprávněné) kvůli sexismu. Naturalismus holt takový je. Myslivec v Červené Karkulce vypáral vlkovi z břicha babičku s Karkulkou a taky ho nikdo netahá po soudech kvůli ochraně zvířat.

LukasB.453
LukasB.453
12.04.2023 4 z 5

dávám si do ostrého protikladu ke dni trifidů (byť ten je o nějakých dvacet let starší). den trifidů je psaný jazykem řemeslné detektivky a postavy jsou uvěřitelné a děj není přitažený za vlasy, a při čtení si říkám "tak by to fakt mohlo být". Malevil je literatura (jako fakt jo), ale za vlasy přitažená a tak nějak po francouzsku sebestředně pitomá. tak to být rozhodně nemohlo. zaujme, ale nepřesvědčí. dobré scifi/postapo prostě musí ctít selské zákony zachování a archimedovskou fyziku, jinak je to pouhé fantasy.

zandu
zandu
09.04.2023 5 z 5

Po několika letech jsem se vrátila na Malevil. Tentokrát jsem sáhla po audioknize. A nemohu jinak než chválit. Nádherné zpracování. Připadala jsem si jako v divadle, scény mi úplně běžely před očima. Velmi povedené. Doporučuji.