Malevil

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/big_malevil-YhY-11589.jpg 4.51928
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Československý spisovatel

Malevil, 1972

Kniha Malevil

Bedřich63

Tak jsem se po více než 30-ti letech vrátil k této knize. Z předchozí četby si pamatuji, že na mě kniha zanechala hodně hluboký dojem, proto je i jednou z prvních knih, kterou po letech otevírám znovu. No otevírám...... zvolil jsem poprvé formu CD a mluveného slova, abych si vyzkoušel, jestli mě tato forma "čtení" osloví.
Současně jsem nahlížel do tištěné verze a viděl jsem rozdíly. Spousta textu na CD je vynechána, nemá to snad vliv na celkový děj, jen to ovlivní požitek z knihy - CD. Na druhou stranu mnohobarevnost hlasů a podání herců, kteří knihu namluvili, tuto redukci textu zastíní. Takže první můj dojem z knihy, kterou nečtu, ale poslouchám, není negativní, ale ani úplně pozitivní. Zůstanu i nadále postaru u tištěných knih, snad nám ještě budou spoustu let k dispozici. Aspoň doufám.
V době, kdy se množí snahy o zrušení bankovek a jejich nahrazení nulami a jedničkami na účtech, v době, kdy se u některých knih vyžadují zásadní cenzurní zásahy z důvodu genderové a jiné vyváženosti, případně jsou přímo zakazovány, není vůbec jisté, že nebude prosazena jen elektronická verze knih.
Samotná kniha Malevil je zajímavou sondou do komunity lidí, která vznikla po blíže neurčené katastrofě. Autor žil v jiné době, takže jeho náhled do společnosti přeživších je hodně umírněný a spousta myšlenek a vzorců jednání je poplatných tehdejší době a idejím. Už tehdy existovaly názorové skupiny které rozvíjely myšlenky, že s tím kapitalismem není všechno tak úplně v pořádku, a to se podle mě odrazilo i v tomto díle R. Merleho.
Dávám 5* nejen z důvodu perfektního zpracování CD a dramatizace celé knihy namluvené opravdu profesionálními herci.

martin č.

Někde jsem nedávno slyšel, že to, co se stane, je 10% věci a 90% je to, jak se k tomu člověk postaví, co si z toho vezme, jak si to vyloží. S knížkami to může být podobné, analogické. Ne že by šlo srovnávat Iliadu s kdejakým škvárem. Ale jinak ta samá knížka působí na člověka, když je mu 17, jinak když je mu 43. Jinak působí v době, kdy byla napaná a jinak o 50, 70 let později. Nehledě na různé čtenáře.

Malevil jsem četl na gymnáziu někdy ve druhé půlce devadesátých let. Jako tehdy vše od Roberta Merla. Velmi mne síla toho příběhu, vize, upoutala. Patřila k těm knížkám, co mi v hlavě zůstaly.

Teď jsem si ji po letech poslechl jako audioknihu. Poslouchá se to dobře, ani dnes nenudí. Ale kouzlo pro mne, přiznám se, už vyprchalo. (SPOILERY) Postupně štve neomylnost hlavního hrdiny, alfa samce Emanuela. Také jistý šovinismus, pohled na ženy. Na to má ale vliv patrně i to, že můj oblíbený autor byl prostě Francouz své doby.
Především si ale myslím, že celá premisa, jak by svět mohl po podobné katastrofě vypadat a fungovat, je mylná. Spolu s dalšími si totiž myslím, že svět by takto středověkým způsobem při zániku podstatné části ekosystému nemohl fungovat. Zde přežijí 3 koně a dvě kravky tuhle a támhle, vše se jen pomenší a zjednoduší, a že zmizí všechen hmyz, všechno ptactvo a x dalších věcí a organismů, ničemu a nikomu nevadí. Mně ale po letech trochu ano.

Přesto za ten dávný dojem ponechávám původních 5 hvězd.

Guarnere
19.10.2022

Při čtení této knihy mě napadla myšlenka, jak jsme všemi těmi krvavými filmy a seriály otupělí, až do oné události na poli mi děj nepřipadal nijak strašný (přes všechnu tu spoustu mrtvých). Pak jsem si však uvědomila, jak hrozné by bylo, kdybych byla někdy opravdu postavena před volbu “Zabij, nebo budeš zabit”. Jak strašné by bylo přijít o blízké, ztratit přírodu a svět takový, jaký ho známe.
Ačkoli Emanuel podotkl, že “když se stala ta věc”, život se hodně zpomalil, tempo knihy však bylo občas rozvleklé až příliš.
Přesto je to hodně dobrá kniha, místy neuvěřitelně děsivá a smutná. Brrr - tohle prostě zažít nechci.

uzivatel6305
08.10.2022

Tak to bylo pušušňáníčko! Krásný příběh, velice čtivě napsaný, spousta pravd, skvěle propracované charaktery, až jakoby psychologický vhled do každého z postav. Člověk přesně ví kdo je kdo a co od něj očekávat, tedy až na ten konec. Velmi promyšlené a opravdu nadčasové dílo, kde vše probíhá logicky, jako ve skutečnosti. Poslouchala jsem audioknihu, která je pojatá spíše jako rozhlasová hra a řekla bych, že patří k těm nejpovedenějším. Geniální autor. Velice doporučuji.

AndulinaU
28.09.2022

Kniha se mi líbila moc, i když jsem jí čekala trochu více akčnější. Je to spíš román a abych řekla pravdu, tak mi to ani jako scifi tolik nepřišlo. Trošku mě zklamal úplný závěr, kdy jsem se zklamala v některých postavách a i v úmrtích. Nicméně i přesto všechno si ode mě 5 hvězdiček tato kniha zaslouží a někdy si ji přečtu znovu.

Belanna
26.09.2022

Knihu jsem četla několikrát a je pravda, že pokaždé jsem v ní našla něco nového.
Čím více se do ní ponoříte, tím více nových věcí naleznete. Navíc ani po letech neztrácí Malevil na nadčasovosti.

JeKa
04.09.2022

Skvělé kultovní sci-fi, co je v dnešní době zase víc aktuální, než bychom chtěli.

militu
22.08.2022

Posloucháno jako audiokniha. Krásná kniha, nadčasová, vždyť toto se klidně může udát. Autor dokázal skvěle vylíčit lidskou povahu. Opravdu je tato kniha hodně k zamyšlení. A myslím, že mi bude dlouho ležet v paměti.