Smrt je mým řemeslem přehled

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3890 3890

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrt je mým řemeslem. Přihlašte se a napište ho.

KudrlinkaM
16.07.2024 5 z 5

Silná kniha. Souhlasím s komentářem níž, jedna z nejlepších knih o holokaustu.

SimonV
10.06.2024 4 z 5

Rád bych vyzdvihnul první část knihy, která se přímo nezabývá tematikou holocaustu. Autor dobře vykreslil myšlenkovou cestu hlavní postavy, kterou sledujeme již od dětství, kdy jak víme, bývá člověk sám k sobě i k okolí nejupřímnější, a to v dobrém i ve zlém. Za pozornost stojí také postava "německého" otce a "německé" manželky.
Celkově knihu hodnotím velmi kladně a děkuji za další z mnoha pohledů na téma problematiky holocaustu.

Janduz
18.05.2024 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem četl z období koncentračních táborů. Vřele doporučuji.

Knižní novinky (5. týden)

26.01.2020

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Kniha Smrt je mým řemeslem v seznamech

v Právě čtených43x
v Přečtených5 710x