Smrt je mým řemeslem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/big_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.63652
Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

La mort est mon métier, 1952


více info...
Nahrávám...

Komentáře (621)

Kniha Smrt je mým řemeslem

zuzule787
20. května

Bylo mi jasné do čeho jdu a přece mě povaha Langa fascinovala. Od dětství komandován otcem, který byl fakt blázen, slabošská matka a strýc, kterého obdivoval. Myslím si, že to byl těžký autista s ještě dalšími psychickými problémy. Prostě ideální adept na vojáka, protože plnění rozkazů a čest sloužit vlasti pro něj bylo víc než vlastní svědomí a rodina. Se svými organizačními schopnostmi a cílevědomou snahou plnit úkoly se brzy dostal hodně vysoko a ikdyž nesouhlasil s tím co dělal, neudělal nic proti.. Je to hrozné, ale tak to bylo. Tato kniha ve mě zanechala nehezké pocity na člověka, který byl podle mého slaboch, který měl problém mít svoji vlastní vůli..

Janabib
19. dubna

Za mě kniha moc dobře napsaná nebyla. Daleko výstižnější jsou knihy psané z pohledu vězňů. Jsem velice citlivé povahy a tady mě téma vůbec neoslovilo, ani slza mi neukápla. Jednalo se především o technickou stránku vyhlazování židů, popisování mi připadalo dost nudné. Hlavní osoba mi připadala už od dětství zralá na vyšetření od psychiatra.


Pisquosus
17. dubna

Nepřidám se k opěvujícím komentářům. Krom naprosto šíleného a ohavného tématu, nebyla kniha dobrá. Dobré hodnocení je knize přisuzováno, dle mého názoru, jen pro tu tíživost tématu.

Jen proto, že je v knize popisováno jedno z nejhorších zvěrstev v historii lidstva, si nezaslouží automaticky 5 hvězd.

Kniha byla nudná, nebyla detailní ohledně myšlenek hlavní postavy a byla hodně okrajová.

Za mě slabé 3 hvězdy.

AnastasijaV
25. března

Ze začátku se kniha zdála nudná. Psycho otec, matka úplně v jiném světě a malý Rudolf, který se chce otci zavděčit. Z obyčejného chlapce v knize vyroste zrůda. Lidská zrůda, které dají úkol a on jej chce splnit na 170%.
Nechutné. Nevěděla jsem jestli dřív plakat nebo zvracet.
5* dávám za to, že kniha ve mně zanechala velmi silné a hluboké pocity, dokonce i lehkou nenávist k lidem.

Aligator805
17. února

Robert Merle napsal tuto knihu dokonale. Vryje se pod kůži a vy nemůžete přestat číst i když víte že s každou další stránkou to bude jen horší. Merle úžasně vystihl proměnu postavy. Z malého vystrašeného kluka který touží po rodičovské lásce až po zrůdu, která plní rozkazy s takovou lehkostí a samozřejmostí. Ukázka jak fanatismem a neláskou vychovat zrůdu schopnou všeho.

GeRaltzRiVie01
02. února

Úplně zde nevidím tu zmiňovanou proměnu/vývoj postavy. Od chvíle, kdy v dětství onemocněl mi přišel už víceméně stejný - robot, který žije pro Německo a vykonávání rozkazů (ať jsou jakékoliv). Dostalo mě přirovnání k pilotovi, který na rozkaz shodí bombu na město a vlastně taky spáchá masovou vraždu.

Vendula897
31. ledna

Čtení této knihy je velice těžký a nestandardní prožitek....čtenáře dokáže dostat na samé morální dno člověčenství, ze kterého se chce plakát hrůzou, noříte se čím dál více do příběhu, o němž víte, že nemůže a nebude mít dobrý konec. Je vám těžko, snad se i stydíte za to, jste také člověk. Možná, někde ...ne až tak daleko v minulosti, žil na této planetě člověk, který se rozhodl sortovat lidí .. ty jsi dobrý .. ty nejsi. Často mě u čtení této knihy napadalo....jak bych se zachovala já...kdybych se narodila v židovské rodině a jednou musela ...i s dětmi...nastoupit a jet...vystoupit a nalevo,nebo napravo??? V takovéto chvíli mě život unavuje, bojím se dnů dalších, přestože žiji v jiné době, tragédie holocaustu mě neskutečně zraňuje... ...Na druhou stranu . ..co kdybych se narodila v této rodině...kde se narodil Rudolf Hess, o němž kniha je....byla bych možná vychována v mládežnickém klubu podporující antisemitismus a přihlížela zvěrstvům holocaustu ... Já, která nejsem chopna zabít mouchu...bych se učila zabíjet člověka, o kterém by mně řekli , že je nepřítel. Vidím v této knize ohromné varování, memento doby, která se nesmí vrátit. Pokud tady na této planetě ovšem nezůstala ...a hrozí, pořád hrozí...

pedroK
26. ledna

Dojem, který ve mně kniha zanechala, je otřesné svědectví..chlad a propracovanost rozhodnutí, která znamenala pro tisíce lidí rozsudek smrti. Silná dojmem, útlá počtem stran, taková je to kniha. Mohu jen a jen doporučit.

1 ...