Smrt je mým řemeslem

od:

Smrt je mým řemeslem

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2087/smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.62264
Originální název:

La mort est mon métier (1952)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (340)

Přidat komentář
JP
11. září

'Důslední' Němci a jejich dopracování se k praktičnosti plynových komor pro splnění normy - to zní skoro jak jejich fabriky a pobočky dnes (Hella). Hössův případ, ale, a to mě zaujalo nejvíc, dává spoustu rozpolcených otázek. Je možné ve válce mít kompromisy? (Rorschach zná odpověď) "Jednal jsem dle rozkazů." Chladný, prázdný a nezaujatý člověk, co plní rozkazy - genocidu v zájmu svého vedení a jak se snaží svoje činy ospravedlnit. Jeho chladná logika, kdy musíte zákonitě vidět obě stránky věci ve mě zanechala zvláštní dojem. Trochu mi to připomnělo 'Requiem for a Dream', odosobněné, chladné, nechající vás v tom vymáchat, takové, jaké to je, kde vítěz není na žádné straně. Bezvýchodné.

Ježevika
30. srpna

Naprosto souhlasím s pepa4081. Přečteno pomalu na jeden zátah. Literárně úžasné, ich forma dodává už tak děsivé faktické skutečnosti, osobní dimenzi. Opravdu doporučuji všem, kteří toto téma "ustojí".

pepa4081
27. srpna

Kniha má pro mne dva rozměry. 1. fakta o nacismu a koncentračních táborech jsou prostě šílená, ale bohužel pravdivá. 2. literární zpracování je naprosto skvostné. Knihu jsem otevřel a zavřel až po přečtení. Doporučuji všem. Vrcholně uspokojivé.

DuncanIdaho
23. srpna

Úděsný a drsný popis toho, co lidé dokáží. O zabíjení lidí a likvidaci jejich těl se spolu bavili, jako když se zemědělci baví o zvyšování výtěžku z polí. Pro ně byli lidé prostě jednotky. Když dostal Lang za úkol zlikvidovat půl milionu lidí za půl roku, tak jediný jeho problém bylo, že to nejde za tak krátkou dobu technicky zvládnout. Byl to prostě slepě poslušný fanatik, který by snad byl opravdu schopný na rozkaz zastřelit i svého tříletého syna.

prochajda
21. srpna

Otřesný příběh člověka, který vždy horlivě a svědomitě plnil všechny příkazy a rozkazy bez jakéhokoliv lidského svědomí a zaváhání.
Svůj pohled na vyhlazovací úkol vyjádřil slovy: "Byla to protivná práce."

Warty
18. srpna

Skvěle napsaná kniha, velice dobře se čte. Člověk nedokáže uvěřit, co jsou někteří lidé schopni udělat jiným a nemít žádné výčitky svědomí.

kilometr
18. srpna

To se musí přečíst,je zbytečné to hodnotit.

Eduarda
13. srpna

Myslíte na ní, když usínáte, když vstáváte, vetře se vám do denních myšlenek i do snů. Náladu dní, které člověk normálně žije, obrátí jakoby naruby. To je pro mě znak, že tahle kniha není jen jednou z dlouhé řady, ale tou, na kterou člověk nikdy nezapomene. Protože se zapomenout nedá. Za mě - kdo nečetl, o hodně přichází.

Evišťátko
08. srpna

Uff, možná je nás víc kdo jsme měli tendenci místy soucítit s hlavním protagonistou. Přesto jeho naprosto věcný a odosobněný přístup ke " své práci" a jakási vlastní morálka z něj pro mě dělá nebezpečnějšího jedince než kupa jasně čitelných psychopatů. Otázkou zůstává: byl by jiný kdyby vyrůstal v jiné výchově a v jiné době?

farajan
31. července

Dokonalý obraz postavy bez emocí , která slepě věří ve své rozkazy a ani se nezamýšlí nad jejich důsledky.

Whobey
27. července

Lang pro mě byl postavou naprosto sociopatickou, která naprosto nechápala emoce. Snad jen proto dokázal plnit všechny hrůzostrašné rozkazy s tak klidnou a technickou odevzdaností.
Co se týče literatury druhé světové války, mnohem děsivější pro mě byla kniha "Utekl jsem z Osvětimi", kde jsou hrůzy koncentračních táborů popsány mnohem více. V této knize můžeme pozorovat vznik těchto táborů z první ruky, postupy SS i jejich praktiky.

K přečtení doporučuji, i když to není na tak dobré úrovni (a upřímně to není ani natolik lákavé), abych se k tomu kdy vracela. Nicméně za přečtení stojí.

ZuzziŠ
25. července

ASi mám pocit, že jsem četla jinou knihu než většina profesionálních kritiků a recenzentů - třeba na obalu mé knihy je "na jedné straně milující otec a manžel". A to vyplývá z čeho, že u soudu řekl, že má své děti rád?
Kdybych já měla hodnotit (a teď mám k tomu jedinečnou příležitost, a tak tedy hodnotím) hlavní postavu knihy, nebudu používat výrazu zrůda, rozdvojená osobnost, cynik, budu se přidržovat svých vlastních (a teď se bojím, že když napíšu "zcela správných" názorů, zůstane má nadsázka a donebebijící ironie nepochopena) vývodů, a totiž, že to byl patrně autista, nesmírně inteligentní a skutečně organizačně schopný člověk, s potlačovaným (možná výchovou, možná v důsledku choroby, kterou jsem mu tak snadno a bez jakékoli odbornosti diagnostikovala) emočním vnímáním světa.
A byl člověkem, který právě ve zrůdnosti svého jednání, nám dal lekci, že spousta problémů je snadno řešitelných, když se na ně podíváme pouze a jen technicky. A současně nám dal lekci, jak pouhé technické vnímání světa je nebezpečné.
Nejde to ani bez jednoho.

tinkal
24. července

Silene,neni vic co dodat

OndřejMergl
15. července

Podrobná ukázka, co dokáže slepé plnění rozkazů. Nejprve způsobí něco drobného, později ovlivní události zásadních rozměrů. Je mi líto lidí, kteří jsou závislí na tom, aby jim druzí diktovali, co mají dělat. To mi paradoxně v knize vadilo více, než masivní vyvražďování a vůbec celá válka. Možná proto, že druhá světová skončila, zatímco lidi pod taktovkou druhých žijí stále.

aleza1
06. července

Další z knih povinné školní četby. Neuvěřitelné, surové, bezcitné a tak skutečné. Postava Langa se vyvíjí od dětství bez lásky, citu, dospívající ve strachu a lhostejnosti. To vše vedlo k plnění rozkazů, aby konečně dostál uznání. Neuvěřitelné, že takovou hrůzu dokázal plnit bez svědomí, lítosti jak kdyby se jednalo o neživé věci. A neuvěřitelné, že se najdou takoví, kteří jsou schopni holokaust popřít, i když existuje nespočet svědectví.

Lector
30. června

Merle se výborně zhostil literárního zpracování memoárů R. Hősse. Pokud člověk použije superlativy, riskuje to, že bude nařčen z toho, že ta zvěrstva schvaluje a obdivuje. Nikoliv, je nutno oddělit obsah a formu.
Merle měl nelehkou úlohu, ale zvládl ji obdivuhodně. Člověk má pocit, že čte autentické Hősseho záznamy. Racionalita a chladné úvahy stavějící smrt miliónů lidí na technický průmyslový problém jsou mrazivé, morbidní a nelidské. Je to nepředstavitelné pro každého normálního člověka.
Před lety jsem vzal svoje děti do Osvětimi, abych jim na torzu továrny na zabíjení lidí ukázal, čeho je člověk schopen. I přesto, že jsem je tam vedl jako „mentor“, odcházel jsem jako spráskaný pes. Při četbě Merleho knihy jsem si opět vybavil bezmocné postávání před vitrínami plnými různých propriet, které patřily desetitisícům „jednotek“ zpracovaných obersturmbannführerer Langem – Hőssem. Číst o tom v tomto technicistním pojetí se opravdu příčí zdravému rozumu.
Přesto vyzývám všechny, aby si to přečetli. Nehleďte na svoje pohodlí. Neřešte, zda vám to dělá dobře či nikoliv. Prostě si to přečtěte. Vy to budete jen číst. Milióny lidí to žili.
Pokud se budeme takovým knihám vyhýbat, protože jsou nechutné, budeme mít tendenci slepě věřit budoucím vůdcům, a pak není vyloučeno, že to budou žít další tisíce a milióny.
Při čtení jsem si vybavil "Laskavé bohyně"od Jonathana Littella. Podobné téma, stejně sugestivní, stejný dopad na psýchu čtenáře.

Kerberos
26. června

Výborně napsaná kniha,válka z pohledu R.Hesse,pro mě nejlepší od Merleho.

petra4080
20. června

Zajímavý pohled z druhé strany, podaný velmi čtivou formou.
Kniha je psána věcně, bez zbytečných popisů a s odstupem.
Zpočátku jsem Rudolfa litovala, jeho těžké dětství, vůbec mě nenapadlo kam to všechno povede.

PanTomina
11. června

Kniha plná bestialit a napsaná s takovým odstupem, že druhou takovou jsem ještě nečetl. Extrémní, nikoliv příjemný zážitek. Člověk je zvíře.

VénazPrlova
09. června

Výborná kniha. Přečetl jsem ji jedním dechem. Tady si člověk udělal tu správnou představu o "holokaustu".

Emmadriel
08. června

Tuto knihu jsem dokázala 100% ocenit, až když jsem si ji vytáhla u maturity a v té chvíli mi došlo, co je vlastně tato kniha zač a proč jsem se ji rozhodla přečíst a myslím, že si ji přečtu znovu.

Li@
07. června

Drsné, surové, nepochopitelné zlo v jedné knize. Zajimavá forma, bez emocí. Mělo by být součástí povinné četby na škole.

Tessina
05. června

Velmi drsná kniha plná nepochopitelných činů. Kde jsou lidé pouhé jednotky a nemají právo na život. Kniha je velmi čtivá a člověk se více přibližuje tématice Holocaustu.

Rade
29. května

Bezesporu zajímavý rozbor postavy Rudolfa Langa (Hӧsse).
Ač je kniha je psána jako vyprávění v ich formě, je taková studená, vypravěč o sobě mluví stroze bez jakýchkoliv emocí, aniž bychom měli možnost více nahlédnout do jeho hlavy. Předpokládám, to tak je úmyslně - vyjádření citového chladu, odtažitosti, nedostatku nejen empatie, ale i hlubších myšlenek vůbec… že Rudolf Lang jen nějak žil, konal a od dětství plnil rozkazy, aniž by nad tím sám hlouběji přemýšlel.
V závěru knihy se tato chladnost a odtažitý popis dostane do až děsivého rozporu se skutečným dějem, Rudolf Lang popisuje vraždění v Osvětimi, jako by řešil logistiku neživého zboží a ani nedovede pochopit, že v jiných lidech to může vyvolávat děs a odpor…
Kniha mě navnadila přečíst si skutečné zápisky Rudolfa Hösse.

kajka.w
26. května

Ač nemusím knihy s tématikou 2.světové války, tato mě naprosto dostala. Jak se může někdo tak bezcitně chovat, jen aby splnil rozkazy? Je vůbec možné, aby se díky přísné výchově a slepé poslušnosti stalo z člověka něco takového? Hlavou mi dokola běží otázka, jestli má v sobě každý z nás kousek Langa, který by se při těchto okolostech projevil....

MeteliceJin
25. května

Kniha na mě zapůsobila tím nejsilnějším dojmem. Ohromující, obdivuhodná, s děsivým a hrůzným příběhem uvnitř.

hammond
13. května

Vynikajúci psychologický vývoj jednotlivca, ktorý pod vplyvom ideológie, ctižiadostivosti a lojálnosti absolútne prestane vnímať ľudský či morálny rozmer svojej úlohy. Cieľom predsa bolo "zefektívnenie priemyselnej výroby zadaného projektu". Očami hlavnej postavy vidíme, že aj pôvodne bežný človek dokáže nakoniec takýmto spôsobom vnímať vyhladzovanie ľudí v koncentračných táboroch.

Naozaj to boli ONI a NÁM sa to nemôže stať?

*Čitateľská výzva 2017 - kniha písaná formou denníku

SmoulikCZ
06. května

,,Zabil jste tři a půl milionu osob!ˇˇ. Požádal jsem o slovo a řekla jsem : ,,Promiňte, zabil jsem jen dva a půl miliónuˇˇˇ

Musím říct, že knížka ve mě zanechala velmi zvláštní pocit. Nedokážu si ani představit, co lidé v těch táborech prožívali. Nejhorší na tom je, že byli bráni jako věc. Něco co se rozbité a musí se to jen zničit, aby to nepřekáželo.

Příběh smutný, ale kniha skvělá !

Jonny
02. května

Nějak jsem si nevšiml, že by se z Rudolfa Langa stala zrůda. Postava, která je popsaná v knize (tedy Rudolf Lang - nikoliv jeho předloha) je v první řadě čestný člověk. Dostával úkoly a ty plnil - dost vzorně.
Jestli byla v něčem chyba, tak v tom, že Rudolf Lang nebyl vychován k lásce a k citům. Mohl za to on sám?

Kniha je napsaná čtivě a přitom přibližuje závažné téma. Plné hodnocení je na místě.

monte
28. dubna

Velmi čtivě napsaná kniha o zrůdnosti, nelidskosti,a zaslepené poslušnosti hlavního hrdiny