Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2087/smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.62397

La mort est mon métier (1952)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Naše vojsko

IvusP
předevčírem

Nechci a ani nebudu tuhle knihu hodnotit hvězdičkami.. Všichni velice dobře víme, o jak otřesné čtení se jedná. Stejně tak, jako všichni víme, ale neumíme si představit, že těchto zrůdností byl opravdu někdo schopen. K téhle "zpovědi" není zapotřebí (a za mně se ani nenajde) více slov.

OldFirehand

Prečítané jedným dychom, ako skoro všetky Merleho diela.
Jeho rozprávačské umenie sa naplno prejavilo aj v tejto knihe. Detailné sledovanie vývoja hlavnej postavy, výborné zakomponovanie historických udalostí, ohromujúce detaily z nacistickej mašinérie. Najviac ma fascinuje autorov odstup - hlavnú postavu nedehonestuje, nevyhlasuje za beštiu, vykresľuje ju ako obyčajného človeka s množstvom dobrých vlastností (poslušnosť, pracovitosť, zmysel pre poriadok, vojnové hrdinstvo v 1.svetovej...). To, že sa jedná o poruchového jedinca, čitateľ odhaľuje postupne sám.
Naozaj odporúčam každému.

pavel9410
11. lednaodpad!

“Nikdy mne nenapadlo, ze bych mohl neuposlechnout rozkazu”

allyce

Vše již bylo popsáno, zrůdnost nacismu je všeobecně známa a Lang byl vychováván svým otcem, ač nevědomky, právě k tomu, aby byl tak poplatný době, ve které žil. Svými hvězdami nehodnotím obsah knihy, ale zpracování příběhu.

Ecdo

Kniha je psaná velmi jednoduše. Přesto v těchto jednoduchých větach je popsán příběh, který vás vtáhne do děje a drží si svůj rytmus, až do samotného konce.

Snecek89

Žádný komentář nestačí. Kniha Roberta Merleho musí být přečtena a nesmí být nikdy zapomenuta.

Azmodan
21.12.2017

Dovolte mi jeden citát z knihy: ...Na této koncepci jsem si velice zakládal...V nápadu, že od chvíle, kdy se za transportem dvou tisíc Židů zavřou dveře šaten, až do chvíle, kdy z nich zbude jen popel, bude celá operace probíhat nepřetržitě na jediném místě, v takovém nápadu bylo skutečně něco, co naplňovalo duši uspokojením.
A o tom ta kniha je. O bestiálním způsobu kdy se jedno etnikum rozhodlo vytvořit továrnu na zlikvidování druhého etnika.
V lidských dějinách asi nic tak neobvyklého nicméně Němci dovedeno (i díky technologiím) k děsivé dokonalosti...
Začátek knihy moc netáhne, ale pro pochopení vývoje a charakteru hlavního hrdiny je tato část nezbytná. Tak jak přistupoval k úkolům celý svůj život, tak přistoupil i k úkolu zlikvidovat denně "2000 jednotek".

jana3526
19.12.2017

Na knihu jsem se vrhla s vysokým očekáváním, zejm. díky zdejšímu hodnocení, ale nakonec jsem moc nadšená nebyla. Kniha mne bavila až tak od poloviny, některé pasáže byly zlouhavé a naopak ty zajímavější, např. popisující tábory, mi přišly moc krátké. Že by mě v knize něco vyloženě šokovalo říct nemohu, ale to je možná tím, že jsem zvyklá na jiný kalibr válečných románů.

B4LU
13.12.2017

Rudolf Lang (alias Rudolf Hess) je člověk, který s "Německou precizností" plní kterýkoli zadaný úkol, který mu jeho nadřízení pošlou, a to bez otázek či zpochybnění, protože to do pracovní kázně nepatří. Je přitom úplně jedno, jestli jde o házení písku do míchačky nebo "zabití 10 000 jednotek denně"; důležité je jen to, aby byl úkol splněn, a to na výbornou. Kniha, která ukazuje zrůdnost fanatismu obecně.

Lucuschka
03.12.2017

Nezapomenutelna kniha. Ackoliv jsem ji cetla pred dlouhou dobou, tak stale ji mam ulozenou v pameti. Knih o nacismu a holokaustu je mnoho, a rozhodne to neni moje oblibene tema cetby, ale tato kniha je pohledem z druhe strany... Hlavni "hrdina" plni svuj ukol a snazi se jej plnit, co nejlepe,nje to!prece jeho povinnost! Dame-li si to ovsem do kontextu, tak je to neco hruzneho. Ovsem tato kniha neni o odsouzeni, ale je na nasem posouzeni, co si z ni vezmeme. Priklad urcite ne, ale jako nahled do mysli cloveka, ktery veri sve veci a plni ukoly bez sebemensiho zavahani, jen proto, aby byl dobry v tom cim byl poveren je to dokonale...

luckomar
22.11.2017

Mne kniha nezaujala a jednoduše jsem jí nebyla schopná dočíst. Asi jsem divný tvor, když vidím to hodnocení.

silvie5281
19.11.2017

Z počátku jsem uvažovala, jak hodnotit knihu. Zanechala ve mně neskutečné pocity, ale dávat hvězdy za sepsání životopisu vraha takových rozměrů? Nakonec ale převážil fakt, že by vlastně nikdy nikdo nesměl hodnotit žádné dílo s tímto tématem.
Tuto knihu jsem četla po přečtení Velitelem v Osvětimi, a zaráží mě o dost víc. Těžko se mi hledá slova, jak popsat vše, co ve mně momentálně je. Knihu jsem četla jedním dechem, až na okamžik, kdy se začalo popisovat pálení tel v jamach na informační návštěvě. Neskutečné, jak nacisti dokázali udělat z masového vraždění všední událost. Závěrečný soudní proces dokreslil jen celou povahu hlavní postavy.. Doporučuji všem.

miska98
04.11.2017

Skvěle napsaná knížka, která pro mě překvapivě není o fanatikovi nebo sadistovi, ale o sociopatovi, který mohl skončit úplně jinde a jinak, nebýt neuvěřitelné shody náhod. Někde jsem četla, že kouzlo této knihy tkví v tom, že v jistém momentu začnete s nacisty, resp. s Rudolfem sympatizovat. Dovolím si nesouhlasit. Podle mě je to v dokonalém pochopení toho, jak se to celé seběhlo - Rudolf si svůj konec zasloužil, o tom žádná, jenom přesně víte, že kdyby žil jindy nebo jinde, byl by jen osamělým podivínem na okraji společnosti. Historie s ním ovšem měla jiné plány - a tak se zrodil jeden z největších vrahů historie. Mrazivé, strhující, dokonalé.

Lucy1905
02.11.2017

Celá kniha je podle kruté historie a stejně, tak její hlavní postava Rudolf Lang, jenž jenom poslouchá rozkazy a nedbá na to, jaké mohou mít následky. Protože musí věrně sloužit Říši. Koho zajímá 2. světová válka a je silnější povahy, ten přečte knihu jedním dechem. Troufám si říct, že je to nejsilnější kniha, jakou jsem četla.

RavuX
01.11.2017

Precteno jednim dechem. Kniha o necem, co mohou historii studovat, statistici analyzovat a filozofove rozebirat, ale co clovek nikdy, nikdy nemuze pochopit. Doporucuji.

hroneczek
30.10.2017

Další obraz válečné doby, ze kterého vám půjde mráz po zádech. Vždy, když čtu něco podobného, je mi nesmírně líto nevinných lidí nehumánně povražděných během války (válek). Bohužel ve spoustě případů nemá na daná rozhodnutí vliv jen člověk, který je vydává, ale i lidé kolem něj a způsob jeho výchovy a zacházení s ním.

SuperSojka
28.10.2017

Kniha není špatná, ale mou osudovou knihou od Merleho je Malevil. Čekala jsem pro to, že mě dostane podobně jako ona, což se nestalo.

ThePeace135
13.10.2017

Po mnoha knihách plných výpovědí těch, kteří přežili holocaust jsem chtěla sáhnout také po příběhu z "druhé strany" a čí příběh by to měl být, než samotného Rudolfa Hesse (v knize jako Rudolf Lang). Nechtěla jsem knihu číst proto, abych snad mohla Němce obhajovat, ani proto, abych se je snažila pochopit, ale prostě proto, abych viděla pohled na věc také z jejich strany, abych věděla, co je k tomu vedlo.... A Smrt je mým řemeslem je toho dokonalý důkaz... Nejprve mi trochu vadilo, že zhruba 3/4 knihy (cca 200 stran ze 300) pojednává o Rudolfově dětství a dospívání, celkem dost podrobně vidíme Rudolfa vyrůstat v přísné katolické rodině, jeho útěk na frontu během 1. světové války i živoření po návratu domů po jejím skončení. Jsme svědky toho, jak jediným "domovem" a "rodinou" se mu stává armáda, strana a válka, zatímco podstatné části je věnováno zhruba posledních sto stran, občas ještě dost letmo. Nicméně všechno to, co bylo před Hessovým jmenováním do velitele koncentračního tábora Dachau a posléze Osvětim, nám pomáhá pochopit, co to bylo za člověka. Ani v nejmenším ho neomlouvá, že to jaké prožil dětství a dospívání, ho vedlo k tomu, co dělal. Byl zvyklý poslouchat na slovo veškeré rozkazy, ať už od svého otce nebo kteréhokoliv nadřízeného v armádě, což ho ale neopravňovalo sprovodit ze světa přes 2 miliony nevinných lidí. Vyprávění očima člověka, který dotáhl myšlenku Konečného řešení židovské otázky, bylo neuvěřitelně poutavé a především tak skutečné, že z toho mrazilo v zádech. Závěrečný norimberský proces s Hessem jen pomáhá dokreslit jeho obraz jako čisté lidské zrůdy bez sebemenšího kousku pocitu viny. Hájit se tím, že rozkaz je rozkaz nemůže nikdy omluvit to, co udělal... a samozřejmě v tom nebyl sám.

Black.Swan
13.10.2017

Táto kniha sa dá ohodnotiť hviezdičkami? Nemyslím si... Každopádne, Merlemu klobúk dole za spracovanie, avšak hodnotiť túto knihu mi príde trocha absurdné :))

Messilina
10.10.2017

Kniha popisuje život fašisty Rudolfa Langa. Od dětství až do roku 1947, kdy byl Lang odsouzen k trestu smrti. Lang byl, řekla bych, vyobrazen celkem realisticky. Ale fakt je, že tahle kniha je spíš pro silnější povahy.

JP
11.09.2017

'Důslední' Němci a jejich dopracování se k praktičnosti plynových komor pro splnění normy - to zní skoro jak jejich fabriky a pobočky dnes (Hella). Hössův případ, ale, a to mě zaujalo nejvíc, dává spoustu rozpolcených otázek. Je možné ve válce mít kompromisy? (Rorschach zná odpověď) "Jednal jsem dle rozkazů." Chladný, prázdný a nezaujatý člověk, co plní rozkazy - genocidu v zájmu svého vedení a jak se snaží svoje činy ospravedlnit. Jeho chladná logika, kdy musíte zákonitě vidět obě stránky věci ve mě zanechala zvláštní dojem. Trochu mi to připomnělo 'Requiem for a Dream', odosobněné, chladné, nechající vás v tom vymáchat, takové, jaké to je, kde vítěz není na žádné straně. Bezvýchodné.

Ježevika
30.08.2017

Naprosto souhlasím s pepa4081. Přečteno pomalu na jeden zátah. Literárně úžasné, ich forma dodává už tak děsivé faktické skutečnosti, osobní dimenzi. Opravdu doporučuji všem, kteří toto téma "ustojí".

pepa4081
27.08.2017

Kniha má pro mne dva rozměry. 1. fakta o nacismu a koncentračních táborech jsou prostě šílená, ale bohužel pravdivá. 2. literární zpracování je naprosto skvostné. Knihu jsem otevřel a zavřel až po přečtení. Doporučuji všem. Vrcholně uspokojivé.

DuncanIdaho
23.08.2017

Úděsný a drsný popis toho, co lidé dokáží. O zabíjení lidí a likvidaci jejich těl se spolu bavili, jako když se zemědělci baví o zvyšování výtěžku z polí. Pro ně byli lidé prostě jednotky. Když dostal Lang za úkol zlikvidovat půl milionu lidí za půl roku, tak jediný jeho problém bylo, že to nejde za tak krátkou dobu technicky zvládnout. Byl to prostě slepě poslušný fanatik, který by snad byl opravdu schopný na rozkaz zastřelit i svého tříletého syna.

prochajda
21.08.2017

Otřesný příběh člověka, který vždy horlivě a svědomitě plnil všechny příkazy a rozkazy bez jakéhokoliv lidského svědomí a zaváhání.
Svůj pohled na vyhlazovací úkol vyjádřil slovy: "Byla to protivná práce."

Warty
18.08.2017

Skvěle napsaná kniha, velice dobře se čte. Člověk nedokáže uvěřit, co jsou někteří lidé schopni udělat jiným a nemít žádné výčitky svědomí.

kilometr
18.08.2017

To se musí přečíst,je zbytečné to hodnotit.

Eduarda
13.08.2017

Myslíte na ní, když usínáte, když vstáváte, vetře se vám do denních myšlenek i do snů. Náladu dní, které člověk normálně žije, obrátí jakoby naruby. To je pro mě znak, že tahle kniha není jen jednou z dlouhé řady, ale tou, na kterou člověk nikdy nezapomene. Protože se zapomenout nedá. Za mě - kdo nečetl, o hodně přichází.

Evišťátko
08.08.2017

Uff, možná je nás víc kdo jsme měli tendenci místy soucítit s hlavním protagonistou. Přesto jeho naprosto věcný a odosobněný přístup ke " své práci" a jakási vlastní morálka z něj pro mě dělá nebezpečnějšího jedince než kupa jasně čitelných psychopatů. Otázkou zůstává: byl by jiný kdyby vyrůstal v jiné výchově a v jiné době?

farajan
31.07.2017

Dokonalý obraz postavy bez emocí , která slepě věří ve své rozkazy a ani se nezamýšlí nad jejich důsledky.