Smrt je mým řemeslem

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2087/smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.63041
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Naše vojsko

La mort est mon métier, 1952

Kniha Smrt je mým řemeslem

jirijanovotny

Příběh o člověku, který jen plnil rozkazy.

Páájinka

Kniha o životě psychicky narušeného jedince, který je v nesprávný čas na špatném místě. Pak se dějí zvěrstva.

Dakarianna

„Vstal jsem a začal přecházet po cele sem a tam. Po chvíli jsem se přistihl, že odpočítávám kroky.“

Fantastická záležitost. Doporučuji.

MartinProtschke

Tahle knížka je fakt síla. Je to asi špatné,ale nemohl jsem se odtrhnout. Langova (Hössova) logika je tady úplně až strašná. O to je horší, že byl zásadový a bral to jako práci, ve které byl svědomitý,jak kdyby vedl továrnu.

Abroš

Dobře napsaná kniha o systémové zrůdě,která,řečeno nacistickou frází tzv."jen plnila rozkazy"

JosefPluhař

Knížka není, podle mého, dobře napsaná. Začátek knihy je vcelku zajímavým a podrobným pohledem na dětství hlavní postavy, ale tím to bohužel končí. Děj se odehrává skokově, i o několik let. Chybí hlubší popis postav, dějinných událostí, prostředí. Myslím, že by se souběžně s dějovou linkou dalo napsat mnohem víc.
Vysoké hodnocení je myslím dáno spíše detailním popisem obludností páchaných v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Ovšem nechápu, jak za tohle někdo může rozdávat hvězdičky.
Závěrem si dovolím budoucího čtenáře varovat, bude vám z toho opravdu zle!

hanka6573

Kniha byla celkem zajímavá, nicméně nejvíce mne chytla až v posledních kapitolách...

JessieM25

Hodně silná kniha! Dostala se mi před lety úplnou náhodou a to v rámci četby k maturitě. Přečetla jsem knihu na jeden nádech už jen proto, že mě toto téma velmi zajímá a přiznám se, že ačkoliv jsem již o holocaustu, nacistech a fungování koncentračních táborů přečetla opravdu hodně, tak z této knihy mi bylo velmi špatně. Obzvláště v částech, kde bylo popsáno, že zatímco v táboře lidé umíraly hlady a v pecích. velitel tábora si jen kousek odtud užíval rodinnou pohodu.
Je to dle mého jedna z knih, kterou by si měl přečíst skutečně každý a obzvláště pak dnešní mladá generace.