Smrt je mým řemeslem

kniha od:

Smrt je mým řemeslem obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.63285
Žánr
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Naše vojsko
Orig. název

La mort est mon métier, 1952

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (561)

Kniha Smrt je mým řemeslem

Přidat komentář
verden
včera

Rozhodnutie predsa len napísať komentár ku tejto knihe prišlo na moje pomery dlho po tom, čo som ju dočítala. Tak nejako som vnútorne bojovala s tým, čo vo mne Smrt je mým řemeslem vyvolala a zanechala. Ale nech.

Všetko je to, samozrejme, hrozné a tie zverstvá, ktoré sa diali a za ktorými stáli konkrétni ľudia, či už ako zodpovední alebo vykonávatelia alebo oboje, sú neospravedlniteľné a musia byť potrestané.

Ale práve táto kniha, písaná práve z pohľadu tohto muža, práve týmto spôsobom, že z ľudí robila jednotky a z hrôzostrašnej mašinérie priemysel, nám tak trochu ukázala, že možno nie všetci uniformovaní boli proste a jednoducho zlí. Že za každým človekom je jeho vlastná história, ktorú keď spoznáme, možno nám ho, len na chvíľu, na krátku sekundu, môže prísť úprimne ľúto.

DanaKa81
06. dubna

Smrt je mým řemeslem stojí za přečtení, jen jsem ji moc porovnávala s ještě lepší knihou od spisovatele a novináře Thomase Hardinga, který nasadil moc vysokou laťku s knihou Hanns a Rudolf. Kdybych četla knihy v opačném pořadí, tak nemám co vytknout a nevšimnu si některých historických odlišností, třeba zrovna při zatýkání Rudolfa Hösse...


Peter73
02. dubna

(+ SPOILER) Príbeh nemeckého občana plniaceho rozkazy. Svojou oddanosťou počúvať rozkazy sa vypracuje na vysokého dôstojníka SS. Takto na mňa pôsobí príbeh Rudolfa Langa. Z chlapca týranéhe otcom - naboženským fanatikom, sa stáva voják, ktorý si plní svoje rozkazy. Situácia ho donutí vstúpiť do radov príslušníkov hitlerovej strany a potom postup vo vojenskej kariere. Merle veľmi dobre napísal život príslušníka nemeckého národa, člena jednotiek SS. Záver knihy je trochu krutý ale takto nejako to asi bolo. Silná kniha.

Jodys.63
27. března

Doslova jsem zhltnul jak malinu. A musím bohužel ( přičemž to “bohužel” jde na vrub chaosu, ve kterém se tato rádoby vyspělá a inteligentní civilizace nachází postrádaje elementární disciplínu a ztrativší pojem o obsahu slova čest ) ....tak tedy bohužel musím konstatovat, že mne nenaplnil pocit hnusu , ani jsem nenašel impuls k odsouzení hlavního hrdiny . Jen jsem se utvrdil v názoru , že historie lidstva kráčí nezávisle na člověku směrem “vpřed” v čase a jedinec se v tom úprku chtě nechtě ocitá v situacích hledíc sám sobě v tvář , v situacích , jejichž příčiny není s to zpětně analyzovat. Platí to pro válku , politiku, ekologii a další lidské činnosti .

Veroba
22. března

Strhující. Přečetla jsem hodně knih o holocaustu, nikde ale ne z pohledu původce zla v Osvětimi. Hlavně v závěru až neuvěřitelné, že mohou existovat lidé, pro které je rozkaz víc než svědomí. Teď už se jen můžeme domnívat, co bylo příčinou bezcitnosti R.H. Rozhodně knihu doporučuji!!!

TheBonelex
19. března

(+ SPOILER) Smrt je mým řemeslem, aneb jak vychovat traumatizovaného psychopata pomocí dogmatické křesťanské morálkou 101. Koneckonců, kdo o zabíjení ví víc než právě křesťani? Sonda do duše jedince, který by, být rozdílné výchovy, zapadl v propadlišti dějin, nebo umrzl jako skrčenina ve Stalingradské kapse. Neuvěřitelný dopad šíleného křesťanského dogmatismu a naprosto odporného fanatismu, který šel ruku v ruce typicky prušácké výchově, dal vzniknout jednomu z mnoha zločinců pohnutého dvacátého století. Musíme vzít v potaz, že okolnosti (v německé terminologii snad prozřetelnost) všemu dokonale napomohly a nezastavitelný lidský stroj a robůtek poháněn pouze touhou po rozkazech, by nejspíš nikdy nedosáhl tak obludné funkce. Čtivá a velmi dobře napsána kniha, která se obsahem zdejším maturitním čtenářkám 50 odstínu šedi a Rupi Kaur může zdát syrová a nechutná, ale opak je pravdou. Nečetl jsem snad jinou knihu o Holocaustu, která by byla takhle zvláštně odosobněná, co se lidské stránky týče. Vše působí jako deník nějakého úředníka, který šplhá nahoru v nadnárodním korporátu a jde doslova přes mrtvoly. Právě striktně úřednická rovina dává knize ještě větší naléhavost. Knihu však nutno brát se značnou rezervou, protože se stále jedna o knižní zpracování člověka, který se zhoupl ještě dřív, než stačil komukoliv říct svůj životní příběh.

helena842
18. března

Velmi poutavá kniha, která ukazuje životní příběh Rudolfa Hösse, až do chvíle, kdy se stal velitelem v Osvětimi a tedy strůjcem masového vraždění. Svými nápady, vynalézavostí, organizovaností a disciplínou se snažil uvést továrnu smrti k co nejvyšší efektivitě. Opravdu velmi zajímavá kniha, která nám pomůže pochopit to, proč něčeho takového byl někdo schopen.

Knihomolka506
12. března

9 .- 12.3. Robert Merle : smrt je mým řemeslem
Dojemné, emotivní , drsné. Taková byla, je a bude asi každá válka a knihy o ní. Ke knize: válečný román o životě malého chlapce ,který se vlivem velmi přísné katolicko-fanatické výchovy později stane nacistů jednom z dnes nejznámějších koncentračních táborů. O tom co vše zažil se dozvíte z tenké, ale hodně citlivé knihy. Příběh je inspirovaný životem jednoho z několika nacistických pohlavárů Rudolfa Hösse. Jen dodávám, že taky nacisté byli lidé ,měli vlastní rodiny, ale museli poslouchat rozkazy...

1 ...