Smrt je mým řemeslem

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/big_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 4.63480
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier, 1952

Kniha Smrt je mým řemeslem

roso.mak

Velmi mě překvapilo, jak dobrá je to kniha. Autor dokáže vytvořit hlavního hrdinu tak, že se přistihnete přitom, že mu vlastně fandíte, aby mu jeho snažení vycházelo. A to i ve chvíli, kdy se jedná o výstavbu plynových komor.

Čímž se tato kniha stává geniálně děsivým mementem toho, že je to stále pořád v nás. A vyvolává otázku, na které straně by člověk stál, kdyby se narodil před sto lety.

ber-tram

V doslovu se o knize píše: Burcuje, mobilizuje, klade otázky, jimž se nikdo nemůže vyhnout; bude aktuální, dokud nevymizí z lidských vztahů násilí a válka.
Ve zprávách se zrovna píše: “Jih Moravy neví, co s romskými běženci z Ukrajiny. Toulají se.” A pod tím jsou diskusní komentáře.
Takže bacha na to! Pan Lang se také toulal, ale pak přesně věděl...
Kniha má i předmluvu snažící se té dehumanizované mašinérii vtisknout hodnotící kontext.
Ještě dotaz na již nežijícího spisovatele: měl by dneska odvahu napsat to stejně jako před sedmdesáti lety?! 15/22

Anitram22

Knihu jsem přečetla už dříve a teď se k ní opět dostala. Hlavní hrdina je krutý, ale jak by nebyl, když měl za otce magora. Je vidět, jak výchova dítěte ovlivní celý jeho život a jak následně je člověk lehce ovlivnitelný idealistickou propagandou. Chystám se číst i knihu Hans a Rudolf, tak uvidím, jak mne kniha překvapí. Velmi často jsou tyto dvě knihy porovnávány mezi sebou.

LintuShelly

Krutá a mrazivá historie napsaná na papíře. Nikdy by jsme neměli zapomenout na historii. Kniha je psaná dá se říci formou deníku. Čtenář pozná i druhou stranu - voják/Židi než Žid/vojáci. Kniha se nedá popsat jinak než slovy 'zvrácenost velebnosti'..

Martyy

Moje první přečtená kniha s tématem holokaustu. Je obtížné si přiznat, že něco tak hrozného mohlo být před více než 80. lety skutečné. Bylo by skvělé, kdyby se z tohoto "přešlapu vedle" lidstvo poučilo a taková nenávist již nikdy znovu na světě nenastala.

wotana

Za mě jako celek 3,5* Nevím, nedovedu si to vysvětlit, ale oproti ostatním čtenářům, mě se tedy styl psaní vůbec dobře nečetl. Jako ano, kniha stojí za to si přečíst, hlavně proto, že se dozvíme, proč byl Lang vyšinutej magor a zabíjení mu nedělalo problém, ale zhruba v polovině, mě to přestalo bavit a až konec knihy jsem zhltla na jeden zátah.

katerina28349

(+ SPOILER) Knížka Smrt je mým řemeslem je velice mrazivá a drsná realita 2.světové války. Lang byl psychopat, který poslouchal rozkazy aniž by se ptal proč. Husí kůže mi naskakovala při velice chladném a bezcitném popisu Langova působení v koncentračních táborech ( Treblinka a Osvětim ) naprostá zvrácenost a odtažitost při dohlížení na brutálním vraždy a popravy nespočeti neviných věznů. Stejně tak mi zarazil ale i vyděsil kontrast mezi Langem jako milujícím otcem a manželem a Langem velitelem táborů a pro miliony lidí symbolem zla. Tato kombinace byla pro mě velice silná část knížky ve smyslu jak se může někdo z hodiny na hodinu změnit bez jakýchkoliv emocí a pocitů. Rudolf Lang na mě působil jako na prostý maniak.

Karin80

Skvělá, ale docela drsná kniha.