Malevil

Malevil https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11589/mid_malevil-YhY-11589.jpg 4 2096 369

Společenská fikce světově proslulého francouzského spisovatele se odehrává převážně v 70. letech 20. století, ale končí o celá desetiletí později. Skupinka lidí shromážděných zcela náhodou ve sklepě středověké tvrze Malevil náhodou přežije výbuch atomové bomby. Děsivá katastrofa zničí valnou část lidstva i živočichů na zemském povrchu. Ti, kteří přežili, stojí před problémem, jak uspořádat svůj život ve světě, z něhož zmizely všechny vymoženosti civilizace. V primitivních podmínkách bojují o přežití i o uhájení života před lidským nepřítelem… Vědeckofantastický, podle autora futurologický román je společenskou a charakterovou studií jedné z mnoha eventualit budoucího vývoje, současně však i varováním před možným zneužitím vědy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Československý spisovatel

Malevil , 1972

Margerite
12.04.2021 4 z 5

Z téhle knížky mám velmi rozporuplné pocity. Slabší rozjezd, ale pak už je to čtivý pomalu vyprávěný román, psaný květnatým jazykem. Překlad už něco pamatuje, ale je dobový, k románu se hodí. Hvězda dolů (a uvažovala jsem i o dvou) je za vylíčení ženských postav. Je velmi schematické a řekla bych i ponižující. Mladé ženy jsou redukovány na svou sexualitu, staré ženy zase žádnou nemají. A u všech je zdůrazněno, jak jsou podřízené mužům, fyzicky i intelektuálně. A nad ženami stojí pánové tvorstva, kteří mají své "potřeby", které jsou ženy povinny uspokojovat. Přesto má kniha nesporné literární kvality a doporučuji ji přečíst i těm, kteří nejsou příznivci sci-fi, protože to tam tvoří jen kulisu.

Křovinka
19.03.2021 5 z 5

WOW .. uf ... silné ....
Věřit v sílu člověka????

digdag
04.03.2021 4 z 5

Po současných postapo knihách to byl velmi příjemný odpočinek. Podobnou "naivitu", s níž autor popisuje lidské chování (vřelost velké části přeživších), bychom v nich totiž jen těžko pohledali.

Peter73
21.02.2021 5 z 5

Výborná kniha, autor je pán "Spisovateľ". Od neho budem určite ešte niečo čítať. Po výbuchu bomby sa zachráni skupina ľudí, začínajú spolu hospodáriť, riešiť vzájomné problémy, lásku, nenávisť. Prechádzajú od prvotnopospolného zriadenia k feudalizmu a v závere autor naznačuje aj malú výrobu. Kniha je zameraná aj na psychológiu postav, ich vývoj, vzťahy medzi jednotlivými členmi osadenstva. V knihe je všetko, čo dobrá kniha má mať, napätie aj humor, boje aj víťazstva. Všetko zasadené do francúzskeho vidieka plného hradov a bujnejúceho rastlinstva, ale bez fauny. (nerátajúc zopar kusov domácich zvierat).

Manantai
20.02.2021 5 z 5

Když jsem začala číst, tak jsem hned na začátku nesnášela protivné dítě. Vadilo mi tolik, že jsem knihu na několik měsíců odložila. Naštěstí jsem se k ní vrátila a z knihy se stal poutavý a velice čtivý příběh, který se četl úplně sám.

Aneth.com
09.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Ačkoliv mám velmi ráda post-apokalyptické žánry, tato kniha pro mě byla přece jen něco jiného a nového, než to co běžně čtu. Souhlasím s názory níže, že Malevil měl až příliš štěstí a když pominu posledních pár stran z knihy, kdy věci nabraly nečekaný zvrat (který by si podle mě zasloužil klidně více podrobněji rozepsat), tak jediné neštěstí které je v podstatě potkalo a nedalo se zvrátit, byla smrt Moma. Celou knihu jsem tak čekala jestli jim ještě něco nevyjde, ale ono nakonec vždycky všechno vyšlo.

Ocenila bych, kdyby se autor v knize věnoval také otázkám kolem bomby - kdo ji shodil a proč, jestli smetla jen Francii, celou Evropu nebo celý svět.

Marek82
08.02.2021 4 z 5

Malevil je klasika, o ktorej som doteraz nevedel. Súhlasím, že na príbehu už cítiť 50 rokov od vzniku knihy. Je často idealistický, ľudí vykresľuje väčšinou čierno-bielo, cítiť tu tiež vplyv rôznych ideológií a náboženstva. Na druhej strane si hovoríte, že by to tak nejako mohlo byt. A prečo konieckoncov neprijat autorov príbeh, kde hrdinovia ťažia z miesta, kde ich apokalypsa zastihla a v mnohom im jednoducho praje šťastie. Nikde predsa nie je napísané, že postapo žáner musí byť len temný, tak ako ho vykresľuju dnešné filmy a literatúra. Je príjemné nechať sa unášať rytmom francúzskeho stredoveku a na chvíľu nerozmýšľat, či to všetko nemajú hrdinovia akési jednoduché. Co však túto audioknihu odlišuje od ostatných je kráľovské spracovanie zvukovej stránky. Toto nie je len čítanie viacerými interpretmi s občasným zvukovým predelom. Hra tu nespocet hlasov, často sprevádzaných hudbou, rozličnými zvukmi, dokonca ozvenou (napríklad scéna v kostole). Nemyslím, že som zatiaľ počul audioknihu, ktorá by bola po zvukovej stránke precíznejsie spracovana. Určite stojí za vypočutie.

Thengel
06.02.2021 4 z 5

I po letech stále dobrá kniha, díky post-apo zaměření nadčasová. Líbí se mi atmosféra - i přes těžkou tématiku je kniha napsána celkem lehce, bez přehnané deprese.

Kniha je zajímavá, čtivá, zaměřená na změnu způsobu života i sociálních vztahů ve "společenství" skupiny, která přežila celosvětovou katastrofu.

Jedinou výtku mám k otázce morálky, která se často objevuje, a přijde mi příliš idealistická. Myslím si, že po vyhlazení většiny lidské populace a těžkém boji za holé přežití, by lidé byli více obrnění a zvládli dělat těžká (a)morální rozhodnutí pro blaho vlastní skupiny bez velkých výčitek svědomí.

flyingandie
30.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Laskavý čtenář promine, ale dle mého má kniha až příliš mnoho "šťastných náhod". Po výbuchu uvízne skupina dá se říct náhodných kolemjdoucích ve sklepě a jako na potvoru se zachrání téměř vše, co nabízí nedávno zrekonstruovaný hrad. Mají dostatek jídla, pití, osiva, zvířat a dokonce jako na potvoru i geigerův dozimetr a experta přes radiaci. Skupina dle hluchého rádia usoudí, že celá planeta je v troskách, a to přesto, že k jejímu zničení by bylo zapotřebí mnohem víc bomb které by explodovaly v notné výšce. Namísto, aby se jali prozkoumávat okolí a zjistili, kdo přežil a případně "vyplenili" co zbylo (viz. paralela s Dnem trifidů), tak se skupina rozhodne vesele na hradě hospodařit. Do party s vidinou povyražení přiberou i dvě ženy, které naštěstí nemají žádný problém s polygamií a poctivě muže střídají v obšťastnění. Kniha místy dost nudila a stránky jsem raději četla křížem, aby byly rychle za mnou.

MarqueeMoon
29.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Čas pri tejto knihe neskutočne letel, ani neviem ako som ju prečítal. Námet vynikajúci, aj keď by sa našli drobné logické chybičky, čo ale celkovému príbehu moc neškodí. Možno až do oči bijúce šťastie Emanuela a jeho party mnoho krát, ma predsa len núti ubrať hviezdičku - až príliš veľa vecí jednoducho zapasovalo a padlo vhod. Správanie Colina ma ku koncu vcelku prekvapilo, kto by to bol o ňom povedal :) No tak to už chodí, charakter sa často odkryje so získanou mocou.

3nitka
15.01.2021 5 z 5

Na túto knihu som sa chystala dávno, teraz mi prišla vhod v rámci výzvy. Dúfam, že sa neocitnem v takejto situácii, aj keď obyvatelia Malevilu mali vlastne veľké šťastie. Na prirodzeného lídra a na prostredie, v ktorom prežili. Sídlo, zvieratá, pole...
Snáď nenastane taká katastrofa, ktorú v knihe prežilo pár ľudí.
Ale je toľko iných rizík v dnešnej dobe, a z toho mi je veru smutno.

kosmi
04.01.2021 3 z 5

zábavné čtení. a úsměvné :-) děj odsýpá, rozvine se vždy na základě narážek v minulých kapitolách, je to předvídatelné. Ženy jsou tam buď příliš staré nebo příliš nymfomanky :-) :-). Trochu mi to připomíná tvorbu Vondrušky :-) Zápletky jsou trochu (dost) naivní ale zábavné. Logiku postapo ekosystému pominu. Za mě dobrý :-)

ninano
26.12.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha, i když dnes trochu zapomenutá.

snimcibdim
11.12.2020 4 z 5

Četla jsem někdy v osmdesátých letech a nyní s odstupem času poslouchala jako audioknihu.
Román je ponejvíce zamyšlením nad tím, jakým způsobem a jakými prostředky by se dala vybudovat "ideální" společnost od nuly - kdyby byla tvořena lidmi se stávající úrovní poznání a vyspělosti a kdyby byla osvobozená všech společensko-politických struktur a mohla na ně navazovat jen v libovolné míře. A čemu by musela čelit. Výbuch bomby je tu jen prostředek, který onen "bod nula" zajistil.
Byť román podle mě přeci jen poněkud zastaral, a je z dnešního pohledu už trochu naivní a roztomile idealistický, stále platí, že Merle v něm vytvořil řadu velmi živoucích a sympatických postav, se kterými člověka baví trávit čas - přestože to, jak dopadnou jednotlivé zápletky a situace, je místy poněkud černobílé, místy až příliš shovívavé a přeci jen často dost předvídatelné.
Ačkoliv východiskem románu je rozsáhlá katastrofa, přijde mi velmi optimistický a vzhledem k tomu, co se právě děje na světě, je to docela příjemná injekce víry v lidstvo.
A nakonec: ta audiokniha je prostě SKVOSTNÁ a takto zpracovanou audioknihu bych nadšeně zhltla do konce, i kdybych dané literární dílo považovala za úplnou blbost.

Lenka0805
25.11.2020 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout.
Takový svým způsobem blackout.

RichardvonT.
19.11.2020 5 z 5

Pomalý úvod ve stylu "děcka si hrají atd.", nenápadné zmínění nějaké budoucí "katastrofy"...a pak se to celé slušně rozjelo, celkově dobrá knížka, přes větší rozsah lehce čtivá...můžu doporučit. Nic jiného jsem zatím od autora nečetl ani neviděl, tohle byla čistokrevná premiéra.
Mám rád knihy vyvolávající otázky - co bych dělal v takové situaci já? Bránili bychom náš činžák nebo panelák úplně stejně? Víceméně bez zásob, s kočkami a psy místo koní a krav?
Jak se rodí vůdce? Dokážou komunity dlouhodobě fungovat? Místy jsem si připomínal Tmu od Neffa s hodně podobným námětem. No prostě bez ohledu na světskou moc pánem odteď bude majitel zbraně, hromady konzerv, léků nebo dopravního prostředku,...
Až dojde k takové situaci, prý je užitečné především vylomit dveře od vašeho bytu nebo domu a naaranžovat dojem, že už ho dávno někdo vyraboval.
Snad to nikdo z nás nebude muset jednou udělat. Ale to jsem hodně odbočil, konec:-)

Schamila
13.11.2020 5 z 5

Tak jsem si po více než dvaceti letech zase přečetla tento neskutečný román. Děsivý příběh a světýlko na konci tunelu, člověk však musí věřit, že vše, co bylo napsáno, zůstane jen příběhem v této knize. Doporučuji k přečtení...

slawa.cap
11.11.2020 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Podobně jako u Dne trifidů tu nejde cítit doba vzniku knihy. Kdyby tu padlo pár zmínek o mobilech byla by to kniha ze současnosti, ne 50 let stará - možná až na ten velký důraz na náboženství. Začátek je trochu vleklý, ale po pár kapitolách příběh dostává grády. Úžasně vykreslená atmosféra a člověk má pocit jako by byl na Malevilu s ostatními. Chvílemi jsem postavám i záviděl, než jsem si zase rychle uvědomil co za vším stojí. Přes to jak se mi kniha líbí vidím tu několik zásadních nedostatků:
1) Obyvatelstvo Malevilu má neobyčejné štěstí a to skoro pořád,autor jim evidentně neuvěřitelně fandil. Všechno jím vyjde a i když se něco nezdaří, dalším dějem je to jen k dobru. I přes to jsem měl ale ke konci strach číst dál a bál jsem se o naše hrdiny.
2) Na to že mají na hradě demokracii Emanuel až příliš často rozhoduje bez ohledu na názor kohokoliv jiného a navíc je výborný manipulátor.
3) V prvních chvílích, kdy začal Emanuel vyprávět o Thomasovi jsem čekal, že se to vyvine v nějakou gay romanci, ale to je možná tím, že to jsou všichni Francouzi.
4) Nikdo se nepozastavil nad tím, že když není hmyz nemá kdo opilovat rostliny, tím pádem nemůže téměř nic urodit. (Obilí, hlavní plodina příběhu do této skupiny naštěstí nepatří)
Moc se mi líbilo to sexuální napětí které bylo cítit snad u každé zmínky o ženách a erotika je snad až na jednu výjimku je až cudně podaná.
Určitě od autora do budoucna zkusím ještě něco.

georginaa
25.10.2020 3 z 5

Docela zajímavý až sci-fi příběh o přežití, jak lidé se umí vyrovnávat s danou situací.

DanaKa81
21.10.2020 5 z 5

Moc krásně napsaná postapokalyptická kniha z francouzské pevnosti Malevil i z jeho blízkého okolí. Lidé se po katastrofě změnili k nepoznání a po zemi se začnou potulovat nepřátelské tlupy a ohrožovat přeživší kamarády z Malevilu. Robert Merle si dal s popisem charakterových vlastností jednotlivých postav záležet. Určitě doporučuji!
“Celý Malevil přemýšlí, hledá, přispívá nápady. Celý Malevil napjal všechny síly k jedinému cíli. Mám v tom okamžiku dojem, že tvořím součást celku, jemuž sice velím, ale současně jsem mu podřízen jako jedno z jeho koleček, celku, který myslí a jedná zcela samostatně jako jediná bytost.”