V rozpuku mládí

2. část historické ságy.
Pokračování příběhů venkovského šlechtice a lékaře v královských službách Petra ze Sioraku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38927/v-rozpuku-mladi-OsG-38927.jpg 4.6181

Dědictví otců (2.)

En nos vertes années (1979)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

Kniha V rozpuku mládí

mosem
17.12.2018

I když ani tento díl neztrácí nic na poutavosti a navazuje na díl první, o hvězdičku míň si u mne zasluhuje až příliš akcentovaným popisem Petrových milostných dobrodružství, který v některých momentech působí nadbytečně. Je to jen subjektivní pohled čtenáře, který dává přednost zapojení fantazie před "polopatickým" popisem. Naproti tomu mimořádně poutavě vyznívá popis bojů mezi papeženci a hugenoty. Neidealizuje ani jednu ze stran, stejně jako v mnoha případech odkrývá pozadí krvavých střetů, velmi vzdálených nábozenskému idealismu. I přes drobné výhrady knížka nesporně kvalitní a mimořádné zajímavá.

milan3144
14.10.2018

Druhý díl se mi zdá o něco lepší než první. Přeci jen se děj více rozvíjí a má větší spád, ačkoliv autor si určitou rozvláčnost stylu přeci jen zachovává. Také za počet milostných eskapád hlavního hrdiny v tak mladém věku by se nemusel stydět ani Giacomo Casanova a tak se tato část trochu přibližuje k červené knihovně. Třetí díl, který jsem si společně s prvními dvěma pořídil, rozhodně také přečtu a pak, pokud zachová laťku ve stejné výši, přikoupím i další pokračování.

kilometr
02.08.2017

Tuhle knihu mi doporučil člověk,kterého jsem potkal tak trochu náhodou(a doufám,že ho ještě uvidím).Kniha se mi velmi líbila a docela čučím,že je to takhle rozmáchlá sága.První kniha od tohoto autora,který si mě hned téměř získal.Mám stejný názor a náhled na ženy,jako Petr ze Sioraku a jeho nejen milostné eskapády se mi velmi zamlouvali.Tudíž se nevidíme naposledy.85%.

Finn69
09.07.2017

Druhý díl této rozsáhlé ságy nezklame, dávám dokonce o hvězdu víc než první části. Pěkně a detailně popsané prostředí středověké univerzity s množstvím zajímavých postav, k tomu znovu propukající válka mezi katolickou a hugenotskou stranou, to všechno okořeněné nějakou tou romantikou ... jeden z nejlepších dílů celé série.

Kostěj
16.03.2017

Aneb jak Petr ze Sioraku opíchal všechno, co mělo v Montpelliéru sukni a nevylezlo na strom.

Oproti předchozímu dílu, na kterém jsem si vážil vyrovnaného poměru globální a rodinné historie je to docela zklamání (ano, zklamání za čtyři hvězdy, hlavně kvůli tomu překladu :)

V závěrečné třetině se nicméně začínají zase hýbat ledy, takže třetímu dílu dám určitě ještě šanci.

elizabeth_ba
14.09.2016

Když jsem tuto knihu četla poprvé, tak jsem stejně jako hlavní hrdinové studovala, Petr se Samsonem v Montpelliéru, já v Olomouci. Teď jsem pro změnu ve věku, kdy Petr ze Sioraku píše své paměti ;-) Tenkrát jsem přiřadila historickým i fiktivním postavám jména ze svého reálného života a prožívala s nimi radosti i trampoty (a že jich tentokrát bylo nemálo, včetně několika poprav, vylíčených velmi reálně, přesto však se stejnou lidskostí, jako to dokázali mistr van Gulik a paní Naďa Horáková, jejichž líčení přece jen bylo asi malinko děsivější) vitae studiosae, studentského života. Nyní, když jejich příhody znovu čtu a pokud si vzpomenu, kdo byl kdo (vzpomněla jsem si kupříkladu kromě hlavních hrdinů i u hejtmana Cossolata), tak si také vzpomenu, co jsem tehdy asi dělala (a s kým). :-)) Chtěla bych ještě rovněž doplnit nějakou citaci, což učiním odpoledne a znovu poděkovat autorovi a překladateli (i když si má slova nemohou přečíst). Asi přečtu i nějakou další autorovu knihu kromě této ságy, protože už teď vím, že až dočtu budu moc a moc smutná, neboť rozloučením s Merlovými hrdiny ztratím i kus sebe sama.

alef
07.09.2016

Skvěle okořeněné je to Vaše vyprávění, pane Merle, trefil jste se mi přesně do chuti, všeho přesně tak akorát, žádné z ingrediencí není moc, ani málo ... dozvíme se hodně ... jak se studuje medicína na univerzitě v Montpellieru, jak si počínat na cestách, jak se bezpečně pohybovat po městě, jak se soudilo, uplácelo, jedlo, žilo, milovalo ....

Vaši Siorakové jsou k ženám převelice lichometní (a mně jako ženě, to velmi imponuje :-), dnes bychom prostě řekli, že mají jednoduše nadání, jak velice velmi úspěšně sbalit ženu :-) ... a jejich strategie jsou nadmíru úspěšné :-)

„Chlapci, ona je malá brunetka zakulacená všude, jak má být a má hnědé oči se zlatými záblesky. Ach ty vóči ...“

... a to vše navzdory době, ve které žijí, kdy křesťanství nepřiřklo slasti snad téměř žádné důstojenství ...

... a tohle činí Vaše vyprávění po všech stránkách příjemným a naprosto neodolatelným :-) ... a já už se velice velmi těším na další setkání ... Vaše oddaná spanilá čtenářka :-)

kristleko
14.01.2015

Napínavý, strhující, zábavný a nesmírně barvitý příběh o univerzitních studiích dvou mladých šlechticů v Montpellieru. Druhý díl (na rozdíl od prvního, spíše stylizovaného do kroniky rodu a vzpomínek na dětství) si daleko méně všímá historických událostí a naopak se soustředí na osudy obou dospívajících hrdinů – horkokrevného a „fraucimorem posedlého“ Petra a mírného a prostoduchého Samsona. Na pozadí erotických zážitků, rozverných historek ze studentského života a četných provinění proti zákonům božím i světským se však odehrává cosi významnějšího. Zdánlivý mír netrvá dlouho, velké dějiny pomalu probublávají příběhem a v závěru knihy vyvřou na povrch v plné syrovosti náboženských (občanských) válek 16. století. Ať už jde o výjevy slastného života či válečných ohavností, jsou popsány tak poutavě a výpravně, že čtenáře do příběhu doslova vtahují.

Valyk
07.12.2014

Naprosto vynikající kniha. Bylo by velkou škodou, číst ji bez návaznosti na první díl. Oproti prvnímu dílu je v tomto více osobních příběhů a méně faktografického prvku. Ovšem na své si přijdou milovníci obého. Příběh Petra ze Sioraku je vystavěn na základních morálních hodnotách, ale nemoralizuje, nevychovává, jen nabízí prostor k zamyšlení nad základními životními hodnotami, nad kořeny těchto hodnot, jež jsou dle mého věčné. Vynikající jazyk, skvělé vykreslení atmosféry, velmi výpravné pojetí a přesto žádné nudné pasáže - to vše činí z druhého dílu opravdový skvost. A abych nezapomněl na nemálo důležitou vlastnost této knihy - připravte se na vytříbený smysl pro humor a nečekaně silný (a právě tak vkusný) druh erotiky.

Richie1
09.05.2014

Druhý díl přivádí hlavního hrdinu Petra ze Sioraku s jeho bratrem Samsonem do Montpellieru studovat lékařskou vědu na tamní veleznámé univerzitě. Petr coby patnáctiletý jinoch už zažívá neobyčejná dobrodružství, do nichž se zčásti dostává svou horkokrevnou povahou a zčásti i povahou té doby. Dobrodružství nebezpečná (např. setkání a boj s lapky), ale i milostná (jako inteligentní a pohotový mladík si získává srdce všech žen a rozhodně jejich pozornost neodmítá).
Merle nás seznamuje s prostředím středověké Francie, především s dobou soupeření dvou náboženských skupin - mezi katolíky a hugenoty (kalvínisty). Ve skutečnosti (jako vždy) šlo především o moc, takže tyto náboženské třenice či války řešily především, kdo a za čí podpory bude vládnout. Petr ze Sioraku je sice hugenotského vyznání, ale poněkud vlažného, takže mu nečiní potíže získávat přátele (i nepřátele) z obou soupeřících táborů.
V závěru knihy toto soupeření opět nabývá na intenzitě a můžeme jen očekávat, jak se Merle vypořádá v dalším díle s událostmi známé Bartolomějské noci a jaká dobrodružství při tom Petr opět prožije.

lenka777
24.07.2013

Ze série Dedictví otců se mi tento díl líbil nejméně. Trochu moc se to - na můj vkus - točí kolem Siorakovy slabosti k něžnému pohlaví. Ale jinak čtivá kniha.

kryspin66
25.01.2013

Lepší prvního dílu. Lépe vtáhne do děje.

Majdule
31.12.2012

I druhý díl ságy přináší potěšení z krásného jazyka a skvělého stylu, což oceňuji čím dál víc. Příběh je košatý a tím, že opustil brány rodného hradu, získal na atraktivitě, protože poznáváme řadu nových postav a prostředí. Vypravěče příběhu není možné nemilovat, jeho kousky jsou sice na pováženou, stejně jako obrovská slabost pro něžné pohlaví (:-)), ale to všechno současně jeho povahu koření. Těším se na další díl.

eraserhead
05.09.2011

V této části mladičký Petr Siorak přestává být jen pozorovatelem okolního dění, ale pomalu se stává jeho aktérem. Přestává být jen holým vapravěčem toho, co se děje kolem něj, ale začíná sám ovlivňovat linii příběhu. Z dítěte se začíná stávat mladík a muž, jenž opouští rodné hnízdo a vyráží se svým bratrem a svým společníkem do "světa" na studia. Druhá část sioracké ságy je druhá nejlepší, snad proto, že ještě stále je poměr fikce a reálných událostí v přívětivém poměru s ohledem na čtenáře.