Komturova smrt

Možná, že jednou budu s to zachytit podobu nicoty… Bezejmenným vypravěčem románu je výjimečný portrétista, který dokáže vystihnout tvář člověka tak, aby se líbil sám sobě. Všechno funguje téměř dokonale, dokud ho nenavštíví muž bez tváře s žádostí o portrét. A dokud ho neopustí jeho žena. Vnitřní rovnováhu nalezne v horské samotě, odhodlaný s tvorbou podobizen navždy skoncovat. Nečekaně však přichází další nabídka – taková, která se opravdu nedá odmítnout. Následuje vír událostí, které s ním cloumají ze strany na stranu: Jaké tajemství skrývá obraz Komturova smrt? Kdo přesně je tajemný pán „z domu odnaproti“ a jaká je jeho minulost? Proč si za horentní sumu objednal svou podobiznu? A jak je možné, že právě jeho portrét prolomí vypravěčovu tvůrčí krizi a probudí v něm uměleckého ducha? Haruki Murakami ve své fenomenální románové partii opět úspěšně buduje stále spletitější síť otázek, nejistot a pochybností. Nad tím vším ovšem kraluje otázka, která se v díle opakovaně vrací: Co je špatného na tom, když umělec ztvárňuje jen to lepší z nás?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379599/big_komturova-smrt-fD9-379599.jpg 4.2469

Vydáno: , Odeon

騎士団長殺し Kišidančo goroši, 2017

Kniha Komturova smrt

Pawlisman

Prvnich cca 50 stran, och, jake to tempo a vytribena slova a jak jsem si liboval, ze jsem konecne obejvil meho idealniho Murakamiho. Realistickeho pri snovem zamlzenem a dokonce zabavne peru. Neslucitelne? Nikoliv. Pak vsak nastava mysticno a vse se tak zacina natahovat a ja na cca 270. Strane ztratil nadeji, ze se z toho jeste neco radneho vyklube a moje nadseni pro knihu doznalo minimalni podoby a tim i zavreni. Kniha ztraci na puvabu, zabave, tajemno nenaplnuje, vlastne nic nedela poradne a spise pak nudi...

Vědmed

Některá díla nemusí být dokončena, některá dokončená díla mají zůstat nespatřena. Spolu s hrdinou vydal jsem se na cestu do hlubin a napínal se krásně.

smazenaryba

Mysteriózna lahôdka ktorá očarí najmä tým, ako krásne všetko do seba postupne zapadá. Srší to trochu tým inakvejším pohľadom na svet, typickým pre japonské diela, kde je nadprirodzeno tak akosi otvorenejšie prijímané, a siahodlhé opakujúce sa pasáže, opisujuce paniku, strach a šok, ktoré čitateľ automaticky očakáva od západného diela, takmer chýbajú. Naopak, čo nechýba, je viac než detailná a intímna charakterizácia postáv, naviac veľmi umne zakomponovaná do deja. Dalo by sa povedať, že tu nieje nič navyše a tých takmer 700 strán (azda až na jednu retrospektívnu časť v závere), ubehne ako voda.

Element umenia, ktorý sa nesie celým dielom, ako nástroj, ktorý dokáže preniknúť do vnútra zobrazeného subjektu, a dokáže poodhaliť na vonok skryté vlastnosti, traumy, či veci, ktoré by mali ostať nevidené, akési zrkadlo zobrazujúce viac než púhy odraz, je fascinujúci koncept a drží čitateľa v očakávaní až do konca.

Po dlhšej dobe niečo zo žánru, čo ma nielen bavilo, ale aj uspokojilo na hlbšej urovni.

Luque17

Tak nakonec nám tu žádný člověk nezemře, vážení;)

RyxiraAmyGinger

Překvapilo mě, že kniha byla v Japonsku vydána až v roce 2017, přijde mi, že jsem ji měla v povědomí hrozně dlouho. Od Murakamiho jsem myslím zatím četla jenom Kafku na pobřeží a ta ve mě zanechala trochu smíšené pocity, ale zápletku si pamatuji už jen matně. Komturova smrt mě nicméně bavila velmi. V této knize se myslím ukazuje bravurní stylistické umění Murakamiho, protože se valnou většinu děje vlastně nic moc neděje a hlavní hrdina popisuje den za dnem co snídá, kdy vstává, co ten den dělá - to všechno poměrně detailně ("vypil jsem dvě sklenice studené vody a pak jsem se podíval z okna"). Zároveň jsem ale po celou dobu měla pocit, že se smyčka utahuje a napětí, vyvstalé zdánlivě z ničeho, houstne a houstne. Nějaké velké rozuzlení jsem neočekávala a proto mě konec nějak nerozhodil jako jiné čtenáře tady, ale mám pochopení pro to, pokud někomu nepřipadal dostatečný. A musím ještě také zmínit prostředí, které mě bavilo jako takové. Navzdory tomu, jaká je to bichle, jsem byla ochotná narvat knihu téměř do jakéhokoli svého zavazadla a číst ji všude. Jednoznačně doporučuji.

iz67

Až do samého konce je kniha úžasným zážitkem. Tak jako většina murakamiho knih. Konec pro mě byl ale zklamáním. Od chvíle malířovy cesty za vysvobozením Marie, byl pro mě text odfláknutou zkratkou. Takže nakonec celkový dojem z knihy je rozpačitý. Ale zapomínám nakonec a stejně dávám 4*.

tlllk

Musím priznať že som neočakávane s touto knihou bojoval, aj keď autora môžem a čítal by som od neho aj nákupný zoznam. Možno za to mohol nástup Covidu a zmenené zviky a priority alebo repetícia v prvej časti a potom rozvláčne opisy v druhej časti, že som mal problem sa chytiť. Kniha nakoniec nesklamala, len to chcelo viac čas.

turbosound

(+ SPOILER) Tak moc jsem se na tuhle knihu od mistra Murakamiho těšil a musím říct, že ne nadarmo. Opravdu úžasná, čtivá, napínavá záležitost, na které mě mrzí jen jedna jediná věc: že si portréty pana Menšikiho či mladé Marie i Komturovu smrt samotnou mohu zobrazovat jen ve vlastní fantazii a to je opravdu málo. Chci mnohem, mnohem víc!