Pohřbený obr

Děj románu na pomezí fantasy zasadil autor do počátků raného středověku, kdy se Británie, kterou dávno opustili Římané, nezadržitelně mění v trosky. Král Artuš jistě vykonal pro smír na ostrově své, ale i on už se odebral do propadliště dějin a neklidnou zemí bloumají různá individua včetně těch nadpřirozených. Příběh začíná rozhodnutím starých manželů Axla a Beatrice vydat se krajem mlhy a deště v naději, že se shledají se synem, kterého léta neviděli. Očekávají mnohá nebezpečí, ale netuší, že jim tato cesta odhalí dávno zapomenutá temná místa jejich vzájemné lásky. Místy surový, zato však hluboce jímavý příběh o ztracených vzpomínkách, lásce, pomstě, válce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342910/big_pohrbeny-obr-W9z-342910.jpg 4.2408

Vydáno: , Argo

The Buried Giant, 2015

Kniha Pohřbený obr

Acamar

Jako u K.I. obvykle, mnohovrstevnatý a znepokojivě "zpytující" román. Pohybovat se jen po rozvážně pomalé a poklidné hladince děje příliš nemá smysl, protože jeho knihy jsou pěkně kalné rybníčky, kde skutečné gró se skrývá v těch nepřehledných, temných a zapáchajících usazeninách u dna. Ještě hlouběji za alegorií osobní a kolektivní pamětí...za iluzí zapomnění, kde to co se už jednou událo, dále žije, bolí a tak nedá skutečně zapomenout. Působí poněkud bezútěšně, že Ishiguro neslibuje happy endy a lásku/odpuštění, co přes hoře přenáší...a je taky pěkně záludný, když nikoho nezbaví zodpovědnosti... koneckonců úkolem archetypálního převozníka není rozdělovat, jen klást otázky...kdo rozhoduje jsme bohužel my.

Johana

Nedočteno, kvůli citové působivosti. Plakala jsem u toho nevhodně v jednom kuse, ke knize se později vrátím. Je úžasná.

bookgover
28.12.2022

Těžko uchopit komentář k této knize, je velmi odlišná, svá, ale určitě stojí za přečtení. Velmi melancholické čtení a možná i menší bloudění v kruhu, a nebo ne?

Petra21
05.10.2022

Ach, drahá zapomnětlivosti... Tohle cosi bylo něco tak mimozemsky nádherného! Óda za význam paměti tak příznačně zaklenutá do období historického nevědomí anglických legend, kdy roli neexistujicích vzpomínek nahradily báje. A tak proč by právě toto ocitnutí se v hluboce středověkých mlhách nemohlo být pravdou? Krásně, opravdu, opravdu krásně vypsaná krutost rozvzpomínání se po neukojitelné touze po vědomí minulosti, jež nás nemilosrdně zahubí. Jež z nás ovšem činí tvory humanoidní, s emocemi a intelektem, ale takřka s nemožností prožít čistou, ničím neposkvrněnou lásku. Opravdu skvostně bravurní vyjádření stesku velkého intelektuála po "sladké" nevědomosti se všemi atributy s tím spojenými. Neuvěřitelně emocemi naládovaná kniha o lásce. Román o bájných neuchopitelnostech. Nebo co to vlastně bylo...?

plaguedoctor
27.09.2022

Docela nudný road-sklerotikon z časů raného středověku, nezaujal mě autorův styl ani příběh.

DiskretniBarman
15.09.2022

Díky autorově věhlasu (včetně Nobelovy ceny) a ohlasům na tento román a jeho zdejšímu vysokému hodnocení jsem očekával hlubší až mystický zážitek, ale dostalo se mi jen mdlé polofantasy, která mě zklamala, motala se v kruzích a často štvala (hlavně dialogy, kdy si postavy typicky vyměnily deset zdvořilostních replik, než se dostaly k věci).

Lenka.Vílka
19.06.2022

Autora mám v kolonce "Chtěla bych přečíst, ale stále to odkládám". A teď nastal čas. Jelikož knihu někdo zmínil v komentáři k jednomu z nejlepších filmů, který jsem za poslední dobu viděla, tak jsem to brala jako znamení. A hned i rovnou, jakou knihou u autora začít. A bylo to skvělý :)

Příběh o zapomínání, o tom, co je v našich životech skutečně důležité, odehrávající se v době, která je pro dost lidí přitažlivá, ale vlastně o ní primárně nejde. Jako kdyby si autor pouze zapůjčil tyhle archetypy postav, aby to na nich všechno ukázal. Jako kdyby byla použita jenom z toho důvodu, aby seděla ona metaforická cesta, protože post-apo má každý druhý. Protože každá situace a každá koncerzace lze vzít pohledem z druhé strany rozebrat z jiného úhlu, kdy znamená zároveň i něco jiného...

...protože tahle kniha lze číst dvěma způsoby:
- jako cestu dvou lidí post artušovskou magickou krajinou. No, a tečka.
- jako cestu dvou lidí, která odhaluje víc z našich životů a je možno ji zasadit do jakéhokoliv podkladu, kde se všechno dá chápat více způsoby, odlupovat vrstvy, přemýšlet na knihou.

Hmm, asi tak. Pokud autor všechny svoje knihy píše podobně, tak si přečtu další. Moc ráda. Ale stále je třeba vést nějaký příběh, aby do něj bylo možno zakomponovat, to je jasné.

Skvělá obálka, kvalitní překlad a pokud nebudete vědět úplně, co máte za sebou, tak kniha obsahuje i věcný doslov.

A bacha na váš vlastní život. Nikdy nevíte, kdy se zjeví pohřbený obr. Vámi, druhými...

lynxir
26.04.2022

Autor se hrdinně pustí do sfér britských legend, zasadí tam postavy s jednoznačně japonskou mentalitou, lehce to přetře fantasy nátěrem, a výsledkem je víceméně zdejší hodnocení: vůbec tomu nerozumím, ani se mi to nijak zvlášť nelíbilo, ale dám tomu 4 hvězdičky. Proboha!