Pohřbený obr

Děj románu na pomezí fantasy zasadil autor do počátků raného středověku, kdy se Británie, kterou dávno opustili Římané, nezadržitelně mění v trosky. Král Artuš jistě vykonal pro smír na ostrově své, ale i on už se odebral do propadliště dějin a neklidnou zemí bloumají různá individua včetně těch nadpřirozených. Příběh začíná rozhodnutím starých manželů Axla a Beatrice vydat se krajem mlhy a deště v naději, že se shledají se synem, kterého léta neviděli. Očekávají mnohá nebezpečí, ale netuší, že jim tato cesta odhalí dávno zapomenutá temná místa jejich vzájemné lásky. Místy surový, zato však hluboce jímavý příběh o ztracených vzpomínkách, lásce, pomstě, válce....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/342910/pohrbeny-obr-W9z-342910.jpg 4.2218
Romány, Fantasy, Historické romány
Vydáno · Argo

The Buried Giant · 2015

Kniha Pohřbený obr

stea

Krásná knížka, která se četla jako román, ale připomínala spíš staré legendy. Atmosféru knížky a vztah hlavních hrdinů si budu dlouho pamatovat. Když spolu postavy mluvily, měla jsem pocit, že to tak mohlo být v artušovské době. Nejsou ukecaní a nezní to, jako by se přenesli v čase ze současnosti.

mirRa_cze

Vlastně nevím, co napsat. Stejně jako ostatní Ishigurovy knihy, i tato je rozvláčná, má zvláštní styl vyprávění, vše je metaforické a máloco je řečeno explicitně.

Kniha je skutečně - dobrá - ale je to něco úplně jiného, než na co je člověk u dnešních autorů zvyklý.

green.tea

Velké očekávání, a pak zklamání. Metafyzikou se to jen hemží, přísliby (hlavně v upoutávkách na knihu) velké, děj se vleče a není nakonec nijak strhující.

marvarid

Kniha se čte příjemně. Dialogy jsou velmi zdvořilé a postavy v příběhu okouzlující. Není to tak úplně fantasy (i když fantastické bytosti se v příběhu vyskytují) a určitě to není historický román (na to se pramálo zabývá reáliemi raného středověku). Nejvíce se román blíží podobenství o paměti. Paměť je to, co z nás dělá lidské bytosti - od zvířat se lišíme vnímáním času. Víme, co bylo před mnoha lety, a plánujeme do budoucna. Jen trauma, které si zapamatujeme, je pro nás skutečné a i vzpomínka na něj bolí. Přitom je to právě ta vzpomínka, která nám umožňuje se poučit a příště se zkusit chybě vyhnout. Díky paměti si s sebou neseme křivdy z minula a ty nám znemožňují odpuštění.

Aya81

Kniha má velmi zvláštní atmosféru. Dýchá starými časy, kdy se krajinou proháněli rytíři, válečníci a různé stvůry. Pouť starých manželů za svým "ztraceným" synem, na které se přihodí tolik zásadních událostí. Je to vlastně pouť za životem i smrtí. A k tomu vše objímající a vzpomínky zastírající zvláštní "mlha". Líbila se mi obraznost celého příběhu.
Myslela jsem si, že knihu použiju do výzvy jako knihu od asijského autora. Ale nechala jsem se zmást jménem a zjistila, že ač má japonské kořeny, je autor vlastně Brit. Takže musím přečíst něco jiného. Ale nevadí, jsem ráda, že jsem knihu mohla číst.

sandra8786

Uf, tahle kniha se mnou zůstane hodne dlouho, není to oddychove čtení na jedno letní odpoledne, ale mnohovrstevna kniha, která nutí k zamysleni vic a vic, čím se blíží ke konci. Navíc otevřeny konec nabízí zvidavemu čtenáři hodne otazek. Kniha je o paměti individuální - jak kdo vnímá zásadní životni okamžiky, jak je kdo schopny, se s nimi vyrovnat a navzájem si staré křivdy odpustit. O paměti kolektivní - zda jsou národy schopné vyrovnat se s nevraživosti a nenávisti nebo je potřeba čistý štít a několik generaci, aby se neco mohl změnit? Jako by autor říkal, ze historie se porad bude opakovat. Je zde i metafyzický přesah - poslední kapitola je pro me upomínkou na to, ze každý umírá sám. velmi oceňuji zasazení do středověkého fantasy prostředí a to, ze nebyl autor zaujat ani pro jednu stranu (BritovéxSasove, AxlxBeatrice). Interpretace je opravdu čiste jen na čtenáři, pokud si dá tu práci. Laska na první pohled.

Hun

Ishigurovy knihy jsou určeny přemýšlivým čtenářům, které baví domýšlet si a skládat dohromady to, co autor záměrně jen naznačuje. Je to tak v Malíři pomíjivého světa, v Soumraku dne a teď i zde v Pohřbeném obrovi. Nehledejte v knize historický román ani fantasy. Je to zkrátka příběh s propracovanou strukturou, který odhaluje těsnou spojitost mezi pamětí individuální a kolektivní.

Teckovana

Výborná kniha, ať už ji soudím podle příběhu a postav nebo podle jazyka a stylu. Ishiguro je po všech stránkách ve vrcholné formě, jen si nečekaně maličko pohrává se žánrem fantasy. Něco mezi Henry Jamesem a Davidem Mitchellem, ale nebojím se říct, že Ishiguro tyto mé oblíbené autory předčil. :-)

TIP: Máte rádi Databázi knih?

anglická literatura

Kazuo Ishiguro