Růže pro Algernon

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/311693/ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 4.72188
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo

Flowers for Algernon, 1966

Kniha Růže pro Algernon

LiLinka

Hodně emotivně postavená kniha. Ze začátku mi nesedl autentický styl vyprávění, ale po chvilce jsem se dostala do děje a potom už jsem byla v ději naplno. Charlie je velmi milá, sympatická postava, která vám přiroste k srdci.

ludek.n

Začalo to povídkou, kterou Daniel Keyes napsal v roce 1959 (u nás vyšla ve sborníku Vlak do pekla). Následně příběh rozvinul do stejnojmenného románu, jenž se následně dočkal četných divadelních, televizních a filmových zpracování. Nikdy nezapomenu na první zhlédnutí filmu Charly režiséra Ralpha Nelsona z roku 1968, v němž postavu Charliho Gordona ztvárnil fenomenální Cliff Robertson. Nyní tedy přišel čas, abych se pustil do Keyesova románu. Upřímně, bál jsem se toho. Film i původní povídka byly bez debat citovou záležitostí, kterou ani čas nedokázal vymazat z mé paměti. Dokáže ale román, navíc vzniklý rozpracováním povídky, udržet stejnou kvalitu, nerozmělnit děj a zapsat se do kánonu nezapomenutelných literárních zážitků? Žádné strachy, dokáže!!!! Je vlastně úplně jedno, jaký formát si člověk zvolí, protože Růže pro Algernon má TÉMA a MYŠLENKU, jež je nadčasová a živá dnes stejně jako v roce 1966. Keyes měl prostě nápad, který nemůže nikdy zestárnout, omrzet se nebo nechat člověka lhostejným. A právě ono vtažení do Charlieho vnitřního světa obav, frustrace, a nakonec i jeho zlosti, radosti a strachu je natolik uhrančivé, že se ani trochu nestydím za to, že jsem mu podlehl a sem tam uronil i nějakou tu slzu.

Tedíkpikolík

Oceňuji především deníkovou formu. Děj byl předvídatelný ale přesto bavil od začátku do konce. A konec byl až děsivě rychlý.

Pane Bože, prosím Tě, neber mi všechno!

desert.fox

Klasika. Povídka se mi líbila víc, byla výraznější než kniha.

Jekysek

Četla jsem v originále, díky sestřenkám z Anglie, jinak bych po knížce sama nejspíš nesáhla. Nicméně jsem moc ráda, že se ke mně dostala, protože dílo je to naprosto skvělé, jeho téma - a také zpracování, formou zpráv pro lékaře- je neotřelé a příběh utíká před očima. To, jak člověk vnímá svět v závislosti na své inteligenci, a jak my pohlížíme na druhé, podle inteligence jejich, je určitě námět k zamyšlení. Konec mě opravdu dostal, a knihu jsem zavírala s opravdu těžkým pocitem.

roso.mak

Naprosto dokonala kniha, ktera chytne a nepusti.

Manifest blech

To bylo srdcervoucí. Skvěle myšlenkové pochody. Doufala jsem, že to dopadne jinak, jak jsem se do toho vžila.

knihyKeMne

Emotivní. Dlouho jsem u knihy něco takového nezažila.

Zprvu se četla těžko, protože jsem na pravopis pes a taky si myslím, že ty chyby byly zveličené až nereálně, ale zas chápu, že pro vyznění knihy to bylo nezbytné.

Čtení bylo skutečně silný zážitek. Doporučuju.