Růže pro Algernon

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/311693/ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 4.72188
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo
Orig. název

Flowers for Algernon, 1966

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (375)

Kniha Růže pro Algernon

Přidat komentář
LiLinka
25. března

Hodně emotivně postavená kniha. Ze začátku mi nesedl autentický styl vyprávění, ale po chvilce jsem se dostala do děje a potom už jsem byla v ději naplno. Charlie je velmi milá, sympatická postava, která vám přiroste k srdci.

ludek.n
19. března

Začalo to povídkou, kterou Daniel Keyes napsal v roce 1959 (u nás vyšla ve sborníku Vlak do pekla). Následně příběh rozvinul do stejnojmenného románu, jenž se následně dočkal četných divadelních, televizních a filmových zpracování. Nikdy nezapomenu na první zhlédnutí filmu Charly režiséra Ralpha Nelsona z roku 1968, v němž postavu Charliho Gordona ztvárnil fenomenální Cliff Robertson. Nyní tedy přišel čas, abych se pustil do Keyesova románu. Upřímně, bál jsem se toho. Film i původní povídka byly bez debat citovou záležitostí, kterou ani čas nedokázal vymazat z mé paměti. Dokáže ale román, navíc vzniklý rozpracováním povídky, udržet stejnou kvalitu, nerozmělnit děj a zapsat se do kánonu nezapomenutelných literárních zážitků? Žádné strachy, dokáže!!!! Je vlastně úplně jedno, jaký formát si člověk zvolí, protože Růže pro Algernon má TÉMA a MYŠLENKU, jež je nadčasová a živá dnes stejně jako v roce 1966. Keyes měl prostě nápad, který nemůže nikdy zestárnout, omrzet se nebo nechat člověka lhostejným. A právě ono vtažení do Charlieho vnitřního světa obav, frustrace, a nakonec i jeho zlosti, radosti a strachu je natolik uhrančivé, že se ani trochu nestydím za to, že jsem mu podlehl a sem tam uronil i nějakou tu slzu.

Tedíkpikolík
19. března

Oceňuji především deníkovou formu. Děj byl předvídatelný ale přesto bavil od začátku do konce. A konec byl až děsivě rychlý.

Pane Bože, prosím Tě, neber mi všechno!

desert.fox
13. března

Klasika. Povídka se mi líbila víc, byla výraznější než kniha.

Jekysek
08. března

Četla jsem v originále, díky sestřenkám z Anglie, jinak bych po knížce sama nejspíš nesáhla. Nicméně jsem moc ráda, že se ke mně dostala, protože dílo je to naprosto skvělé, jeho téma - a také zpracování, formou zpráv pro lékaře- je neotřelé a příběh utíká před očima. To, jak člověk vnímá svět v závislosti na své inteligenci, a jak my pohlížíme na druhé, podle inteligence jejich, je určitě námět k zamyšlení. Konec mě opravdu dostal, a knihu jsem zavírala s opravdu těžkým pocitem.

roso.mak
28. února

Naprosto dokonala kniha, ktera chytne a nepusti.

Manifest blech
28. února

To bylo srdcervoucí. Skvěle myšlenkové pochody. Doufala jsem, že to dopadne jinak, jak jsem se do toho vžila.

knihyKeMne
22. února

Emotivní. Dlouho jsem u knihy něco takového nezažila.

Zprvu se četla těžko, protože jsem na pravopis pes a taky si myslím, že ty chyby byly zveličené až nereálně, ale zas chápu, že pro vyznění knihy to bylo nezbytné.

Čtení bylo skutečně silný zážitek. Doporučuju.

1 ...