Selský baroko

Koupit

V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, a není snad jediné, jejímž tématem by bylo období kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor generace, která vyrůstala dávno po tomto temném období selských procesů. Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice. Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost? Magnesia Litera 2006 za prózu 3. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2005...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12932/selsky-baroko-rUp-12932.jpg 4995

Venkovská trilogie morálního neklidu 1.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Selský baroko

Jellus
včera

Jsem rad, ze tu je nekdo, jako pan Hajicek.. Nekdo, kdo zasazuje sve pribehy do jihu Cech a ty pribehy jsou ctive a netypicke. Super kniha

teacup
18. listopadu

Přečteno neplánovaně, leč poměrně tématicky 17. listopadu. Pro záhady řešené v knihovnách, archivech a starých matrikách já mám slabost.

jannik

Mela jsem misty problem se zacist, ale asi uz to tak budu mit vzdy v prvni polovine knihy od pana Hajicka. Hodne jmen, ve kterych se zpocatku trochu ztracim... ale porad me drzi to prijemne vypraveni, atmosfera venkova, pocit, ze jsem vlastne venku, sviti na me slunce, fouka vitr z poli a ja vlastne nectu, ale divam se do dali po krajine... jako jsem to mela s Rybi krvi i Destovou holi, za pulkou se vzdycky chytnu a knihu prelouskam raz dva. Bude to i tim, ze uz znam postavy a autor pomalu rozkryva a vysvetluje a ja se chytam a zacinam postupne chapat a spojovat si cely pribeh stejne jako hlavni hrdina.

Rihatama

Jižní Čechy, Holašovice - známé selské baroko a další vesnice. Atraktivní prostředí, atraktivní a v literatuře stále neotřelé téma 50. let. Nejasná minulost jihočeské vesnice, pohřbené, ač nikdy nevyřešené křivdy, příkoří a zloba. To vše však zabaleno do příliš málo atraktivního hábitu. Velmi dobře rozehraný part, který však sklouzne do laického povídání, které klouže po povrchu. Ano, spousta pěkně a poutavě popsaných, avšak málo obsažných plků. Přílišná pozornost na samotnou postavu v životě ne právě úspěšného vypravěče, genealoga Straňanského, mi taky nevyhovovala. Co je vlastně pointou Hájíčkovy novely? Hledět do budoucna? Tlusté čáry za minulostí? Způsob, jak nezapomenout? Velká témata postrádající duševní hloubku. Na knihu se ve čtečce už pár let "prášilo". Pokračování této venkovské trilogie čeká, obávám se, podobný osud.

kalinkacz

Jiří Hájíček je pro mě takový záhadný autor... Dešťová hůl se mi hrozně moc líbila, jeho novinka Plachetnice na vinětách nebyla špatná a tak jsem sáhla i po Selském baroku... A já vám nevím... Určitě je mé hodnocení a celkový pocit ze čtení ovlivněn tím, že moc nemusím genealogii... Je to holt něco, co není úplně pro mě... Jeho styl psaní je ale krásný a já budu jeho knihy číst i nadále.... Nyní mám v plánu Rybí krev a doufám, že to bude ta top autorova kniha...

lencin

Jihočeská vesnice.
Při pátrání se historie začíná mísit se současností.
Krásné čtení.
(2013)

PetrKral

Snažil jsem se, ale po několika stránkách odloženo.
Je hezké krásně popisovat atmosféru míst, ale když nejde spisovatel trochu čtenáři naproti a ten nemá vlastně chuť jít s ním a číst dál, tak je to prostě chyba spisovatele.

AyaEssa

Uplne muj salek kavy to nebyl.. Autor je vyborny v popisech prirody, budov, nalad, ale co se postav a konstrukce deje tyce, ponekud pokulhava. Nosne tema vnimam jako zajimave a neohrane, lec zpracovane ne zcela idealnim zpusobem. Jmena se mi celou dobu pletla, z casti pasazi jsem mela pocit, ze slouzi jen jako "vata" na vyplneni stranek - bez vztahu k cemukoliv v deji.

Rozum a cit
Rozum a cit