Selský baroko

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, a není snad jediné, jejímž tématem by bylo období kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor generace, která vyrůstala dávno po tomto temném období selských procesů. Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice. Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost? Magnesia Litera 2006 za prózu 3. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2005...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12932/big_selsky-baroko-rUp-12932.jpg 41379
Nahrávám...

Komentáře (325)

Kniha Selský baroko

Kabuky
17. března

Vynikající publikace.

Penicuik333
27. února

Upřímně musím přiznat, že jsem se v těch vztazích, rodinách a historiich dost ztrácela. Působilo to na mě dost roztristene. Až závěr mi celkový dojem trosku vylepsil. Každopádně výběr tématu velice kvituji.


ivzu77
06. února

Přečteno podruhé a opět DĚKUJI.

Pišingr
13. ledna

Poslouchala jsem jako čtení na pokračování v rozhlase. Konečně! první kniha od Hájíčka. Byla jsem vlastně překvapená, o čem ta kniha byla, takový "archivní" příběh jsem nečekala. Byla pro mě motivací poslechnout si víc pořadů o genealogii a o pátrání po předcích.

Beltrix
10.12.2022

Téma knihy, o kterém jsem věděla jen málo, mě opravdu zaujalo, stejně jako příběh hlavních hrdinů z moderní doby. Malé příběhy velkých dějin, to Hájíček umí.

Hledam94
22.11.2022

(+ SPOILER) Posloucháno jako četba na pokračování na ČRo, stejně jako jiným i mě projev herce příliš nevyhovoval. Jinak výborné a nezvyklé téma - kolektivizace venkova + i současnost venkova, periferie atd. - viz hlavní hrdina a jeho blízcí. Mrzí mě jen, že v díle (ale i v jiných vzniklých po roce 1990) nevystupují žádní kladní funkcionáři či příznivci režimu - to nežili? Ale je to volba autora a jako čtenář / posluchač ji musím resptektovat.

ivousekk
13.11.2022

Odposlouchano jako cetba na pokracovani na CRo. Velice zajimavy vhled do doby minule a hodne drsne. A ze i minulost ma porad silu zasahnout do soucasnosti. Jen volba herce, co knihu nactl, mi neprisla uplne stastna. Projev takovy nemastny, neslany.

ZuzanaK.
10.11.2022

Silné!
Rozvedu-li to více, lidsky upřímné, hluboké, bolestné, ... stejně jako jakákoli pravda, která nemusí být vždy jedna. Skvěle vystižené charaktery, protože nikoli černobílé, se všemi touhami, mladickou hloupostí i touhou po spravedlnosti, která ale může pro každého být, stejně jako pravda, různá.
Slyšeno na ČRo.

1 ...