Rybí krev

kniha od:

Rybí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122317/bmid_rybi-krev-5dn-122317.jpg 4.3 1606

Venkovská trilogie morálního neklidu série

< 2. díl >

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu 80. a 90. let 20. století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v 50. letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (386)

Komentáře 386 Recenze 13

tracey9
tracey9
30.10.2023 4 z 5

Rybí krev Jiřího Hájíčka je další audioknihou, kterou jsem si poslechla u nočního kojení v aplikaci @ceskyrozhlas . Přiznám se, že po setkání s Hájíčkem v hromadné štafetě jsem další jeho knihu neplánovala. Ale @knihomolkalenka i @ann.ctenarskyklub Rybí krev doporučovaly a pak v té aplikaci prostě byla a já do toho šla.

A musím říct, že jsem byla velice mile překvapena! Možná to bylo tématem, kdy hlavní hrdinka Hana přijíždí zpět do Česka a vzpomíná na mládí dnes již z části neexistující vesnice a také na boj, který proti politikům s několika spoluobčany vedla. Vesnice, které byly zbořené v rámci záboru kvůli jaderné elektrárně Temelín, nejsou jen zbořenými domy, ale též zničenou rodinnou historií a zpřetrhanými vazbami s blízkými. A také ztrátou kořenů. To vše autor velice pěkně popsal, Hanu jsem mu zkrátka věřila. Temelín je od mého rodného Písku kousíček, v Českých Budějovicích jsem studovala a tak mi ta geografická blízkost byla velice příjemná :)

Divila jsem se tomu, ale na tohle audio jsem se vždycky nesmírně těšila. Čte fenomenální Dana Černá :)

Já hodnotím 4 z 5 :)

Ivana11
Ivana11
24.10.2023 5 z 5

Líbilo se mi.


ivousekk
ivousekk
16.10.2023 5 z 5

Super to bylo, povedeny mix. Trochu drama, trochu detektivka, trochu historie. Jen ten konec byl neuzavreny, skoda.
CRo za 1

Miniemall
Miniemall
08.10.2023 5 z 5

Kniha, která určitě stojí za přečtení. Krásná práce s jazykem.

Kopta
Kopta
08.10.2023 4 z 5

Audio ČRo: Atmosférický kumšt, který si hraje s mezilidskými vztahy a posouvá tím literární jazyk to jiných a specifických končin. Příjemný zážitek, který nebyl vyloženě degradován retrospektivními psážemi.

vekkr
vekkr
05.10.2023 4 z 5

Audiokniha,výborně načtená.Uvěřitelné,z doby kterou pamatuji.

tulipi
tulipi
03.10.2023

Poslechnuto jako audiokniha na ČRo (natočeno: 2013; čte: Dana Černá).
Osobním bonusem byla skutečnost, že se děj odehrává v reáliích, které znám...

helenkan
helenkan
02.10.2023 5 z 5

Posloucháno jako audio. A tak mě to zaujalo, že jsem to dala na jeden zátah. Muselo být pro obyvatele vážně hrozný přijít o svoje chalupy a nejen o ně. Nikdo se jich na nic neptal, prostě se to tak rozhodlo. Je to skvěle vyprávěný příběh a já to všechno prožívala s nimi.

Radimka
Radimka
30.09.2023 5 z 5

Tak, jak se mi Selský baroko nelíbilo, z Rybí krve jsem zůstala s otevřenou pusou. Už to, že autor píše v er formě, mě dost překvapilo a vůbec to nevadilo. Příběh o vysídlování vesnic kvůli stavbě Temelína byl neskutečnej. Vyprávění na mě působilo tak sugestivně, že jsem z toho byla v nervu, jako by se mě to osobně týkalo. Až tady mi došlo, jaká to musí být hrůza a jak strašně to ovlivnovalo a likvidovalo životy mladých i starých. Fakt pecka.

roxy9413
roxy9413
29.09.2023 4 z 5

Audiokniha na ČRo.

Nejspíš by moje hodnocení bylo zcela jiné, kdybych knihu neposlouchala ve skvělé interpretaci Dany Černé. Už po pár minutách jsem byla vtažena do děje, i vzhledem k neotřelému tématu. Bohužel mě trošku zklamalo vyústění hlavních zápletek. Chování postav se mi zdálo málo uvěřitelné a nepochopitelné.

martinaandulka
martinaandulka
28.09.2023 5 z 5

(audiokniha).
První kniha od pana spisovatele a jsem nadšená.Hana se vrací k otci a vzpomíná na život v chaloupce,kterou museli opustit když se stavěla elektrárna Temelín.Poznáme jak zasáhlo obyčejný lidi když museli opustit svou rodnou vesnici a jít bydlet do paneláku,Hanin život je též plný zvratů.Mám ráda knihy ze života a obyčejných lidech.

p.stranska
p.stranska
10.09.2023 2 z 5

No...pro mě nuda. Jak už tu bylo napsáno, nemá to hloubku. Ani napětí, ani dobře popsané reálie, psychologie postav taky ne, mezilidské vztahy nedotažené. Škoda, protože námět sám o sobě je hodně zajímavý a určitě by se z něj dala vytěžit spousta zajímavých lidských osudů, spousta emocí...

rumova_kulicka
rumova_kulicka
06.09.2023 3 z 5

Tak jako pro mě bylo v Selském baroku málo minulosti, tak v tomto díle pro změnu přítomnosti. Kauzu si letmo vybavuju, byla jsem ještě malá, takže bylo zajímavé si ji oživit "očima místních obyvatel". Kniha se četla dobře, ale jak už zmiňovalo více čtenářů, neměla bůhví jakou hloubku. Do postavy hlavní hrdinky jsem se nedokázala příliš vcítit. Stejně jako ta předchozí kniha ve mně bohužel nic hlubokého nezanechá.

padola
padola
07.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Z knihy jsem byla celkem zklamaná. Nemá to hloubku a není to uvěřitelné.

Dva příklady:
Je hrozně znát, že hlavní postavu, ženu, psal muž. Často jsem si říkala - aha, takhle si chlap představuje, že holky prožívají vztahy. U zralého autora by to poznat být nemělo.

Hlavní hrdinka žije 20 let v Holandsku a během té doby se nikdy do Čech nevrátí. To se dělo za totality, kdy člověk, co emigroval, nemohl domů. V současné době je to velmi těžko uvěřitelné. Z Holandska to do Čech letadlem trvá asi jako z Prahy do Budějovic a ani k tomu člověk nepotřebuje cestovní pas.

A pak se Hana vrátí a moralizuje.

Celkem za 3 hvězdy

marwinmh
marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Příběh o přátelství, bezstarostném dospívání, které se změní v beznaděj a boj o to, co a koho máte rádi.
Příběh o návratech a naději.
Příběh o rodině.

Moon-ika
Moon-ika
23.04.2023 4 z 5

Kniha je čtivá, oceňuji autorovu schopnost vše precizně popsat - prostředí, detaily, pocity postav. Zpracovává zajímavé téma - obecné, týkající se stavby elektrárny. Zároveň téma lidských vztahů, křivd, přátelství, lásek, svědomí... Avsak hlavně v druhé půlce knihy jsem občas přeskakovala pasáže popisující 80.leta, trochu se mi to zdálo pořád dokola. Mnohem více jsem se vzdy těšila na pasáže z aktuálního času...těch bylo však méně... Dobrá kniha!

Babkabylinkarka
Babkabylinkarka
28.03.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu a jsem z ní nadšená. Vůbec nic jsem od toho neočekávala a úplně mě to dostalo. O této problematice jsem vlastně vůbec nic nevěděla a muselo to být strašný. Skvělá kniha, příběh, co nutí k zamyšlení. Rozhodně vřele doporučuju.

escritor
escritor
12.03.2023 3 z 5

Příběh pro mě nebyl nikterak strhující. Takove lidské drama, co se celkem dobře čte, a příběh běží v několika časových rovinách docela svižně. Jenom jsem měl pocit, že by se tam mělo ještě něco duleziteho stát. Na vyprávění oceňuju, že je jakoby bylo opravdu z úst holky. Autorovi dám ještě šanci u jiné knihy, ale tohle byl spíše průměr.

tereza5844
tereza5844
09.03.2023 5 z 5

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, myslím, že cca před půl rokem, ale stále si pamatuji tu podivně kouzelnou pochmurnou atmosféru, kterou měla. Je to novodobá klasika a dílo, o kterém se zajisté brzy (pokud už) bude učit na středních školách a objeví se v seznamech povinné četby k maturitě.
Popisuje reálný problém skrz dojemné lidské příběhy a jsem moc ráda, že jsem se skrz tyto příběhy mohla vzdělat a více dozvědět.
Psáno čtivě, přečteno jedním dechem, doporučuji!

janina66
janina66
21.02.2023 5 z 5

NÁDHERA!
Krásná kniha, skvěle podaný příběh. Ale velmi smutné. Ke konci jsem slzela, a ještě teď jsem z knihy rozhozená.
Muselo to být hrozné stěhovat se z chalup. Ať jako v tomto příběhu, nebo, když se stavěly přehrady. Někdy, když je sucho a klesne hladina, jsou vidět zbytky stavení či kostelů.
A jak píše "Rade", i mému dědovi zabrali pole a louky, máma mi to vyprávěla.

betička
betička
13.02.2023 3 z 5

Stavbu elektrárny Temelín a stávky proti její dostavbě si pamatuju (jako malá holka) ze zpráv. Je pro mě dost zajímavé podívat se na toto očima místných obyvatel ...
Líbí se mi, že zde autor neukazuje jen zapřísáhlé nepřátele výstavby, ale jsou zde popsány různé druhy přístupů k tomuto problému.
Zajímavé je jak autor popisuje jednotlivé fáze vystěhovávání, co všechno to způsobuje za překážky obyvatelům (pošta, autobusy, lékař,...).
Místy mi Hančina neoblomnost a snad až přehnané (pro mě) trvání na tom zůstat v domě určeném k demolici lezlo krkem...
Oživením pak byla životní změna z Hanky studentky, aktivistky, holky která chce být mámou a manželkou, na o zhruba 20 let starší Hanku cestovatelku, ženskou, která se snad "bojí" někde zapustit kořeny.
Pro mě příjemné čtení o osudech a propojenosti lidí (jak s půdou, tak vzájemně mezi s sebou) na venkově.

Denny456
Denny456
15.01.2023 4 z 5

Je to hodně čtivý, celkem mě to pohltilo a postavy mě bavily. Myslím, že i to časové rozpětí knize hodně pomohlo. Střetává se tu obyčejný život obyčejných lidí s většími událostmi. Za mě prostě dobrý.

Rade
Rade
08.12.2022 5 z 5

Tentokrát mě autor překvapil.
Jak se Selským barokem, tak se Zloději zelených koní jsem měla trochu problém, skvělá témata, ale tak nějak nevyužitá. Ani jedna z obou knih mě nijak zvlášť nechytla. (Přitom problematika vystěhování sedláků v 50. letech se mě přímo dotýká, takto byl z rodného statku vystěhován, na čas zavřen a o veškerý majetek připraven můj dědeček …)
Rybí krev mě naopak chytla moc, téma stejně výborné, zajímavé, a provedení - prostě hodně dobré. Problematika likvidace části vesnic nebo i celých vesnic z důvodu výstavby Temelína a přehrady Hněvkovice, skvěle vystižená atmosféra 80. let, uvěřitelné postavy, uvěřitelný děj, uvěřitelné dialogy. Líbilo se mi. Až jsem se divila, že všechny tři knihy napsal stejný autor. První dvě přečtené knihy mi hlavou jen tak prošly, tady mě to opravdu zasáhlo.
Forma návratu hlavní hrdinky do mládí se dvěma časovými rovinami mi vyhovovala; možná i proto, že už nejsem mladice a sama se v poslední době často ve vzpomínkách vracím a řeším události dávno minulé. Mladému člověku možná tohle trochu drhne…
Říkala jsem si, Hájíčka zkusím potřetí a naposledy, teď už pokukuju po Dešťové holi.
Na plných pět to sice úplně není, nějaké menší výhrady bych měla, ale přidávám, protože mě to opravdu chytlo za srdíčko. Během četby jsem googlila o Temelínu, o zatopených vesnicích a zlikvidovaných obcích, hledala staré mapy a porovnávala krajinu před a po… Přiznávám, vůbec jsem tuhle problematiku neznala.

Len2očka
Len2očka
01.12.2022 4 z 5

Moje první přečtená kniha od tohoto autora a určitě splnila moji čtenářskou dychtivost a nenasytnost.Těsim se na další autorovy knihy,bych mohla srovnávat a hodnotit.

Prey
Prey
21.11.2022 3 z 5

Ne, že by to bylo špatné, ale říkám si, kolik takových knih může člověk ještě přečíst, aby mu na různých vztahových propletencích záleželo. Za mě to zkrátka mohlo být víc o Temelínu. :-)

tereza_p
tereza_p
16.11.2022 5 z 5

Od Hájíčka mám za sebou Selské baroko, Dešťovou hůl a Zloděje zelených koní, ale Rybí krev mi přišla nejlepší. Takhle si představují venkovský román. Děj mě naprosto vtáhnul, u mnoha pasáží jsem měla pocit, jako bych na daném místě byla a všechno viděla na vlastní oči. Střídání časových linek mi naprosto sedlo, člověk si uvědomí, jak život utíká a co všechno ho potkalo a může potkat. V komentářích tu čtenáři občas píší, že je konci hlavní postava už štvala. Chápu to, mě štvala v některých ohledech také, ale beru to jako plus, že kniha dokázala vzbudit takové emoce.

Vivetkav
Vivetkav
06.11.2022 4 z 5

Smutné, ale děkuji za knihu a připomenutí událostí kolem jaderné elektrárny Temelína a Hněvkovické přehrady.. nechápu proč se nevytvořila jiná vesnice pro lidi, kterým byly domovy zbourány, proč museli jít do měst a paneláků.. ale o tom přesně vypovídá ta doba.. nehledělo se na pocity a potřeby lidí.. vsuvka o Černobylu trefná.. dle hygienické stanice je třeba víc si mýt ruce.. a o tom to bylo... doba kdy se muselo poslouchat.. děkuji za knihu a doporučuji přečíst

Zelený.úval
Zelený.úval
08.10.2022 5 z 5

Hodně silný příběh. Tím spíš, že jsem z blízkého okolí Týna nad Vltavou a elektrárnu nebo přehradu vnímám jako běžnou součást krajiny a taky jako zaměstnání spousty lidí. Že se musely zrušit některé vesnice, vím jen z vyprávění od dědy, když jsme tudy projížděli autem, ale nikdy mě nenapadlo se zamyslet nad osudy bývalých obyvatel, jak to pro ně muselo být těžké a jak to vlastně celé prožívali.

Aranel15
Aranel15
24.09.2022 5 z 5

Jako první knihu od tohoto autora jsem četla Selské baroko a to se mi vůbec nelíbilo, takže se mi do další knihy od něj nechtělo, ale byla to chyba. Rybí krev je parádní čtení! Blízké mi bylo i prostředí, protože také bydlím kousek od Týna nad Vltavou. Že se kvůli elektrárně bouraly chalupy jsem věděla, protože děda mi jednou vyprávěl, že tam zůstaly ovocné stromy ze zahrad, ale nikdy mě nenapadlo zamyslet se nad tím, jak to lidé prožívali. A v té době jsem byla moc malá, abych celou situaci sledovala. Radši si ani nechci představovat, že by nám vzali i naše bydlení!

MarceD.
MarceD.
16.09.2022 3 z 5

Bezpochybně zajímavý námět, ale zpracování za mě trochu pokulhávalo a nakonec se to tak nějak rozplizlo. Navíc mi byla tedy krajně nesympatická hlavní postava a s každou další stránkou ty nesympatie jen rostly. Nicméně z knížky jako takové mi to dojem nezkazilo.